NIEUWE PECH KAN ENTHOUSIASME VAN DE LEDEN DER EXPEDITIE NIET DOVEN Welke kant snijden? LEXINGTON Acht oplossingen Met één helikopter en minder dragers gaat het ook nog wel. maar zeker niet zonder geld! Gestrande liélikopterpiloot had alieen spierpijn van lopen i Vleesconsumptie beneden het normale peil ZATERDAG 25 JULI 1959 Tegenslagen in onbekend Nieuiv Guinea (Door dr. L. D. Brongersma, wetenschappelijk leider der expeditie) Sibil, 15 juli Enkele dagen geleden kon ik schrijven, dat de expeditie draaide en het zag er toen naar uit, dat wij de verloren tijd zouden inhalen. Gisteren trof ons echter een nieuwe tegen slag: een van de helikopters verongelukte in het Antaresgebergte bij het nieuwe bivak 40 op een hoogte van 2300 meter. Gelukkig kwam de vlieger er met slechts een enkel klein schrammetje aan een vinger af en wij waren blij toen wij vandaag de heer Warman weer gezond en wel in het basisbivak terug hadden. Gisteren was hij 's och tends vroeg vertrokken naar bivak 39 A (1600 meter) en hij zou vandaar en uit het lager gelegen bivak 39 uitrusting en voeding opvoeren naar een nieuw bivak hoger in het gebergte. Reeds eerder was hij op het platform bij bivak 40 geland. Dit maal greep een valwind de helikopter net in de landing en drukte hem naar beneden. Daarbij raakte het voorste eind van de beide drijvers het platform en het toestel veerde terug, kantelde en kwam ondersteboven naast het platform te liggen. De vlieger zat vastgebonden en kwam dus ook onderste boven te hangen. Bij deze clearing was een ploeg bezig met het inrichten van het bivak en zij konden Warman uit zijn benarde positie be vrijden. Men stuurde direct een loper met het bericht naar bivak 39 A en toen dat geen radio verbinding met Sibil kon krijgen, werd de bood schap via bivak 36 doorgegeven. Slechte weer maakte terugtocht moeilijk Wij hadden ons in het basisbivak nog niet ongerust gemaakt en wij dachten veeleer, dat de heer Warman door slecht weer gedwongen was by een van de bivaks te blijven. Om vier uur 's mid dags kregen wij het bericht en dat was nog net op tijd om via Merauke tele grammen te verzenden naar Nederland en naar de afdeling burgerluchtvaart in Hollandia. Een ongelukkige omstandigheid was, dat de andere helikopter zich te Katern bevond en door slecht weer niet naar Sibil terug kon komen. Vandaag was het weer beter; de helikopter kwam uit Katern terug en vertrok meteen naar bivak 39 A. Bivak 40 zat in de wolken en daar kon men dus niet heen. Bo vendien was landen daar toch onmoge lijk omdat de gekantelde helikopter nog tegen het platform aanlag. De heer Warman kwam per helikopter uit bivak 39 A terug. Na het ongeval was hij daar heen gelopen en gegleden, drie uur lang over wat een behoorlijk pad heet, maar dat toch wel wat moeilijk begaanbaar was. Het enige wat hij van het ongeluk over had was pijn in alle spieren van het lopen! Financieel probleem Ondertussen hebben wij dus maar één helikopter over en dat maakt het werk niet eenvoudiger. Zolang er twee waren en de vliegers in bijzondere gevallen er samen op uit konden gaf dat wel een extra veiligheid, die wij nu moeten mis sen. Het staat wel vast, dat wij onze plannen dus hier en daar wat moeten wijzigen. Maar anderzijds staat ook vast dat veel van het programma nog kan worden uitgevoerd met hulp van dragers. Op dat punt blijven wij wel gemoed. Het verdere verloop van de expe ditie is in hoofdzaak een financieel probleem. Alle verplichtingen zyn nog eens nauwkeurig nagegaan, de nog te maken kosten zijn opnieuw berekend en daarby zijn wij tot de conclusie gekomen, dat naast het reeds toege stane extra krediet van een ton, nog twee ton nodig is om het programma volledig af te werken. Dit bedrag is het uiterste wat nodig zal zyn. Inmid dels is de toestand door het uitvallen van een helikopter weer veranderd en het is dus mogelijk dat wy met een iets lager bedrag zouden kunnen uit komen. Waterpokken! Of de tegenslagen waarmee wU te kampen hebben, nog niet genoeg zijn, kregen twee dragers en een politieagent waterpokken. De twee dragers zitten nu in een klein quarantaine bivak in Sibil, de agent is nog in bivak 39. Nu heeft een van de dragers de tocht van 39 naar de basis te voet afgelegd en hy heeft onderweg in bivak 36 gelogeerd en by aankomst is hy bij onze Sansaforezen ingetrokken, voordat zyn ziekte werd gemerkt. Er zullen dus nog wel meer patiënten komen, maar gelukkig is dit geen ernstige kwaal. Wel zullen wy er op moeten rekenen dat een aantal dra gers enige tijd zullen zijn uitgeschakeld. Werk gaaf door Ondertussen gaat het werk gewoon door. De botanici en zoölogen bevinden zich in bivak 39 A en zij maken zich klaar om naar het hoger gelegen bivak 40 te trekken. Om van daaruit nog wat hoger te gaan en de flora en fauna van het hooggebergte te bestuderen. Met dragers is dat best te doen. Eergisteren ben ik daar nog even op visite geweest Het dal achter het bivak was door de vele regen in een meertje herschapen en zo zette de heer Warman zyn heli kopter op het water neer. Hy zag zelfs kans om mij tot aan de kant te bren gen, zodat ik op een boomstammetje kon overstappen en met droge voeten de wal kon bereiken. Ik moet bekennen dat ik daarbij door dr. W. Vervoort krachtdadig werd ondersteund en dat hy daarmee voorkwam, dat ik in de modder verdween. Het had zo hard geregend, dat men één dag maar besteed had met in bed liggen; dat hielp meteen om de koude te verdrijven. Het vertrek was nog iets moeilijker dan de aankomst. Bij het warm draaien van de motor is het van belang, dat de helikopter vast ligt en bovendien wilden wij onze start zo ver mogelijk van de wal beginnen. De heer Warman boomde ons met een lange stok van de wal af, maar dat was nog niet genoeg. Met een grote opofferingsgezindheid dook dr. Vervoort het water in, duwde ons van de wal weg en zorgde dat de helikopter op zijn plaats bleef totdat de motor op voldoende toeren draaide. Zelf was ik blij dat ik veilig en droog in de helikop ter zat. Water is weliswaar niet gevaar lijk voor de mens, maar het leek my maar een uitzonderlijk frisse bedoening. Het weer deed ons van een bezoek aan de bivaks 39 en 36 afzien en bo vendien wilde ik liefst in Sibil terug zyn, voordat de Twin Pioneer daar zou aankomen. De overste Venema zou daarmee naar Tanah Merah gaan om poolshoogte te nemen van de voorraden die nog opgevoerd moesten worden. Cineast bleef in de lucht Wy verwachtten nog bezoek van de Franse cineast Gaisseau, die via Tanah Merah naar Sibil zou komen om zijn plannen te bespreken. Via de radio kon ik hem welkom heten boven Sibil en de vlieger kon mij vertellen dat Gaisseau naar ons vliegveld en ons kamp zat te kyken. De Dakota ging naar Merauke en bleef daar gedurende de nacht staan. De helikopter van de expeditie, die bij een landing zo ongelukkig te recht kwam, dat hij onherstelbaar beschadigd werd, gefotografeerd kort voor de noodlottige tocht op het landingsplatform van één van de clearings. Het vliegveld van Tanah- Merah was door de regens van de laatste weken on geschikt voor een landing en zo kwam de Dakota vanochtend weer over met de heer Gaisseau op weg naar Hollandia. Hij zal het nu de volgende week nog eens proberen, maar dan per Twin Pio neer van Hollandia naar Sibil. Er gaan geruchten, dat de Dakota voorlopig Tanah Merah niet meer zal aandoen. Twee weken lang is Tanah Merah zo al verstoken van postverbin ding en het is een buitenkansje dat wy- een Twin Pioneer hebben, die morgen van Tanah Merah via Sibil naar Hol landia gaat en die dus alle post kan meenemen. Uit de eerste wereldoorlog stamt een kreet: „Are we downhearted? no!" Dat zou ons lijf lied kunnen zyn, want evenals bij vorige tegenslagen is de stemming best. Het is merkwaar dig, dat juist de tegenslagen zo bevor derlijk voor de stemming zijn. Zelf had ik niet over gebrek aan werk te klagen, maar ik heb nu nog sterker het gevoel, dat er weer wat voor my te doen is. Kralen rijgen Toen verscheidene groepen in het veld waren, dacht ik dat er voor my een rustige tijd zou aanbreken, maar dat was geenszins het geval. Door de goede verbindingen van de helikopters kon iedereen wensen naar de basis sturen met het verzoek de gevraagde zaken met de volgende helikopter op te zen den en dat gaf veel drukte. De zoölogen waren hier een handeltje in dieren begonnen, dat wil zeggen voor knopen en spiegeltjes werden dieren, voornamelijk hagedissen en kikvorsen ingekocht. Nadat zij vertrokken waren kwam deze handel op my neer. Nu was Bridge-rubriek Onze wekelykse bridgevraag: West gever, niemand kwetsbaar. West opent 1 schoppen, noord (uw partner) past, oost 2 schoppen, met spel a) past U, doch met spel b) biedt U 3 ruiten; hierna zegt west in beide gevallen 4 schoppen, waar na noord en oost passen. Als zuid hebt U één der volgende spellen: a) sch. B 10 9 8 7, ha. 6 5, ru. 8 5 3, kl. 9 4 2. b). sch. 3, ha. H B 4, ru. A H8754, kl. A 7 2. Op welk van deze twee zuidspelen denkt U dat een strafdoublet het beste resultaat zal hebben? Geeft U verder eens in schoolcijfers (10 hoogste - 1 slechtste) Uw waarde ring voor een doublet met spel a) en een doublet met spel b). Oplos sing onder. HHimimiiiiiniiiiiniHiiiiraiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiH Praktisch in elke bridgepartij komt het enkele malen per 10 spellen voor, dat één der spelers geconfronteerd wordt met het probleem op welke wijze hij op de vrouw ener bepaalde klem- moet „snijden", dan wel dit snijden moet nalaten. Menigmaal zal het antwoord op deze, vaak moeilijke, vraag gegeven kunnen worden door een strikt logische redene ring. Het is daarbij dan nodig, het snij den in verband te zien met de overige mogeiykheden van het spel. Voor min der sterke spelers is dit .gecombineerd denken" in méér dan één kleur een las tige opgave - maar ook is dit de moeite van het bestuderen waard, daar men de speeltechniek er aanzienlijk door verbe teren kan. Een aardig voorbeeld van goed snijden door logisch denken, vinden we in het onderstaande spel, onlangs voorgeko men in een wedstrijd tussen bridgeteams uit Bussum en Amsterdam: Sch. H V Ha. V 10 8 4 Ru. 9 6 5 Kl. A B 7 2 Sch. 10 9 7 3 2 Ha. A 6 Ru. B 10 8 3 Kl. 3 Sch. B 8 6 4 Ha. B 3 Ru. V 4 Kl. 8 6 5 4 N W O z Sch. A 5 Ha. H 9 7 5 2 Ru. A H 7 2 Kl. H 10 NZ zyn aangeland in een contract van 4 harten - 'n volkomen normaal contract dat natuurlijk geen enkele moeilijkheid biedt. Daar de wedstrijd gespeeld werd volgens het principe „één spel is één wedstrijd", dat wil zeggen dat men - ongeacht hoe groot de score - per spel een uitslag krijgt van 1—1 (bij gelijk re sultaat aan 2 tafels) of van 20 (2 voor de party met de hoogste score), was het van veel belang zoveel mogelijk oversla gen te maken. NZ hebben al elf Blagen troefaas en de omzet ongeveer twee honderd hage dissen en kikkers per dag en het meren deel van de aanbieding vond in een of twee uur plaats. Kralen aan een draadje geregen waren ook in trek en zo heb ik een eindeloze hoeveelheid kraaltjes zit ten rijgen. Langzamerhand raakten kralen, kno pen en spiegeltjes uitgeput en voor be langrijke dieren werden toen kleurige lappen uitgereikt. Speciaal rode lappen zijn in trek, omdat die zo goed by de donkere huidskleur afsteken. Handel loopt prima Sedert gisteren heb ik de beschikking over twee duizend fel gekleurde plastic limonaderietjes en dat is een groot suc ces. Zij worden door het neustussen- schot gestoken of in de neusvleugels. Wy hebben hier een figuur die in beide neusvleugels een rietje heeft gestoken. Normaal hangen die schuin naar bene den, maar als de man glimlacht en daarbij zijn neus iets optrekt gaan zij in een opgewekte beweging schuin naar boven. De handel in hagedissen en kikkers liep zo goed, dat ik hem voor gewone soorten heb stop gezet. Dat is een risico, want men heeft de kans dat de leveranciers dan wegblijven. Eerst werd de koers opgevoerd tot drie ha gedissen of vier kikkers voor een spiegeltje, thans moet men wel tien van die dieren voor een lapje leveren. Werden er in het begin geen zoogdie ren aangeboden, nu komt men om een lap te krygen met kleine ratten en buideldieren aan. Zo is de handel nog steeds levend. De berichten over de tegenslagen zijn nu naar Nederland geseind en wy wach ten hier vol goede moed af wat men daar zal beslissen. Het doel is zo nabij dat het jammer zou zyn als de expe ditie wegens geldgebrek zou moeten worden beëindigd. Winnaars Prijsvraag naar Par ij s Pi ,FXIN67QN De Schiphol, 23 juli /e acht w innaars van de maand juni In de grote Lexington prysvraag vertrokken per speciaal Lexington-vliegtuig naar Parys. U ziet ze hier voor het vliegtuig, vóór het vertrek van Schiphol. De gelukkigen v. I. n. r. Th. Knoups, Weert Mej. P. H. Kramer, Amsterdam B. H. Stokman, Den Haag K. Teeuw, 's-Graveland - NH LEXINGTON C. Veldhuizen. Delfgauw A. H. Bruins, Rotterdam W. H. A. v. Meurs, Hoorn A. H. Machielsen, Nijverdal U doet toch ook mee? De acht winnaars van juli gaan twee dagen naar Kopen hagen! Vraag een afdruk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 Den Haag Onze schaakrubriek Nogmaals de opgaven van de tweede serie der ladderwedstrijd, nu met de oplossingen Partijstelling XIII: wit: Ke2, De3, Tb6, Th4, pi. b3, b5, h3. Zwart: Ka7, De7, Te6. Th6, pi. a6, b7, c5. Oplossing: 1. Txe6, Txe6; 2. b6t, Kxb6; 3. Th6! en wint. Probleem XIV (E. Ferber): wit: Kg7, Dc2. Te6. pi. f4- Zwart: Kd4, pi. f5. Mat in 3 zetten. Oplossing: 1. Kf8. Kd5; 2. Dc3, Kxe6; 3. Dc6 mat. (Er bleken nevenoplossin gen te bestaan!). Partystelling XV: wit: Kgl, Dc6, Tel, Tel, pi. a4, d5, f2, g3, h2. Zwart: Kg8, Dg5, Td8, Td7. pi. a7. b6, f7, g7, g6. Oplossing: 1. Dxd7 (want op Txd7 volgt Tc8t en dreigt mat). Probleem XVI (R. l'Hermet)wit: Ke4, Tel, Tf8. Zwart: Ke7 (mat in vier zetten). Oplossing: 1- Ke5, Kxf8; 2. Kf6, Kg8; 3 Thl. Kf8: 4- Th8 mat. 1Ka7; 2. Kd5, Kc7; 3. Tbl, Kd7; 4. Tb7 mat. Partystelling XVII: wit: Kgl. Dc2, Tfl, Th6. Le4, Pd4, pi. a2, c3, f2, g2, h2. Zwart: Kg7, Da6, Te5, Tf8, La3, Lg8, Pb6. pi. a7, c4, f6. Oplossing: de beste zet is: 1. Lb7 dreigend mat op g6 en tegelijk dame- winst. Probleem XVIII (Dr. E. Mazèl): wit: Kg3, Dhl, La7, Pf8, pi. f6. Zwart: Kd6 (mat in 2 zetten). Oplossing: 1. Dh3. Partystelling XIX: wit: Khl. Dd3, Tdl, Lbl. Pf5, pi. a2, e4, g2, h2. Zwart: Kh8. De5e Td7, Lb7, Ld4, pi. a6, D5, g7, h6. één ruitenslag is het maximaal moge lijke verlies. West kwam uit met schoppen 4, noord won, troef werd gespeeld - oost maakte troefaas en speelde schoppen na. Noord kwam met een tweede troef aan slag en nu stond zuid voor de vraag - moest hij op klavervrouw snijden, en zo ja, over oost of over west? In het diagram ziet U de mogelyke posities van kl. vrouw en kl. 9 aangege ven door Hoe zoudt U dit spel afge werkt hebben? De juiste oplossing vindt men door zich af te vragen wat er gebeurt, als men goed snijdt. Speelt zuid eerst kl. heer en dan de kl. 10, dan wint hij niets als west kl. vrouw heeft; west zal kl. vrouw op de 10 leggen en noord krygt slechts één vrije kl. - de boer - waarop zuid één verliezende ruiten kan afgooien. Zoals U ziet, schiet zuid daarmede niets op. Speelt men kl. uit noord en snijdt men met kl. 10, dan ontstaat geen enkele verlies als west kl. vrouw heeft; later zal zuid, op de vrije kl. aas-boer van noord, twee verliezende ruiten kunnen afgooien. Zit kl. vrouw echter tweede of derde bij oost, dan wint de snit twee extra slagen en kan zuid beide ver liezende ruiten opruimen. Noord spele dus kl. 2 en in zuid de kl. 10; in de praktijk had oost kl. vrouw-3 en zuid maakte 12 slagen. Men houde vooral in het oog, dat zuid niets verloren zou hebben als west de kl. vrouw gemaakt zou hebben - de 11 slagen voor nz kun nen hen niet ontgaan. En geeft U west nu ook maar eens kl. V-8-6-5-4 en ga dan na, waarom snijden over west geen enkele winst geeft. Antwoord op wekelykse bridgevraag: Met het eerste spel weet U twee din gen - ten eerste dat de tegenpartij op een voor hem zeer onverwachte en on gunstige troefverdeling zal lopen. Twee verliesslagen in troef zal west bij dit biedverloop niet hebben verwacht. Daar ow geen slampogingen deden, is het zeker dat Uw partner tenminste één en misschien wel 2 of 3 vaste slagen zal hebben; met a) is het doublet dan ook juist; sterker, het móet worden gegeven. Het spel b) mankeert troefkracht - de tegenpartij zal vrij zeker niet meer dan 1 slag in ruiten verliezen, verder kl. aas en héél misschien één slag in har ten. Het doublet is zeer weinig kansrijk en dient in principe nagelaten te wor den. Mijn waardering voor a) is dus een tien, terwijl b) ten hoogste met een vier uit mijn bus zou komen. Zwart's beste zet is: 1. Lgl, dreigend mat op h2 en damewinst. Probleem XX (N. Maximow): wit: Kcl, De7, Tfl, Lh3. Zwart: Kd3, pi. d4. (Mat in twee zetten). Oplossing: 1. Le6. De stand in de ladderstand is na 20 opgaven: dr. P. C. van Arkel, M. D. Bergmans, C. Hakemulder, A. Smit, A. Spek, C. Witteman, allen 20 punten; H. Keyzer en F Teleng 19 p.; J. Bonsel 17 p.; H. Slegtenihorst 13 p.; J. A. Dui- ser 7(1) p. Onveranderd bleven: C. J. Verbiest (12). D. Hoek (11), C. Bies heuvel (2), A. H. Hooyer (1). Nieuwe deelnemers waren W. Binnendijk met 2 en J. Verkuyl met 1 goede oplossing. De prijs gaat deze keer, na loting, naar: dr. P. C. van Arkel, Laan van Oud Poelgeest 30, Oegstgeest. Aangezien de vakantietijd de deel name voor meerdere oplossers moeilijk maakt, zal de ladderwedstrijd enige ru brieken blijven rusten en begint de derde serie dan weer in de rubriek van 5 september. Ten besluite van deze rubriek nog een opgave, waarvan men niet te gauw mag zeggen: „dat kan niet!". Het kan wel, zoals uit de oplossing onderaan zal blij ken. Eerst echter zelf proberen! J. MORAVEC Wit: Kg5, pionnen c6 en e5. Zwart: Kd5, Lb5, pion f5. Wit aan zet, wint! i i WÊ m m m Correspondentie 1613? De op gave, die U mij stelt is me te lastig! Jammer, want uw oplossingen zijn alle goed. Indien U uw „auteursoplossing" geeft, verwerft U alvast acht punten op de eerstvolgende ladder. Oplossing Moravec: Kan alleen als zwart's laatste zet f7-f5 is geweest! Dus: 1. exf6 e.p., Ke6; 2. c7, Ld7; 3. c8D, Lxc8; 4. Kg6 enz. 1Kd6; 2. c7, Ld7; 3. Kh6, Le6; 4. c8D, Lxc8; 5. f7 en wint. Rondom, de veemarkt (Van een deskundige medewerker) De bijzonder mooie zomer heeft de vraag naar fijn vlees nog weer aanmer kelijk doen toenemen maar daartegen over staat, dat het grovere en voorna melijk het vettere deel van het rund zowel als van het varken zeer moeilijk verkoopbaar is geworden. In totaal is de vleesconsumptie ech ter geheel beneden het normale. De vele toeristen in ons land ten spijt! In de afgelopen week zijn de aanvoe ren op de slachtveemarkt even ruimer geweest. De weiders kunnen de bees ten niet te, rijp laten groeien, want naarmate er meer vet aan zit, gaat de waarde omlaag. De uitgesproken vlees typen werden deze week dan ook weer behoorlijk goed geplaatst, doch voor de rest vertoonden de markten een zeer luie tendens, met zwakkere prijzen. De derde soorten werden daarbij nog aangevuld met ongeveer 600 stuks bui tenlandse slachtrunderen, waaraan mo menteel absoluut geen behoefte be staat, maar deze transacties schijnen bij andere overeenkomsten niet te ver mijden te zijn. Vele minder courante weidekoeien moeten deze zomer vrijwel zonder weid- geld worden geruimd. Dikwijls ver be neden f.3.per kg. geslacht gewicht. Het magere vee voor de naweiden blijft desondanks duur en aangezien er door de droogte niet veel gras is, durft men momenteel niet veel te onder nemen. Men vraagt ons wat te denken van de naaste toekomst van de slachtvee- prijzen. Welnu, onze verwachting is, dat het aanbod na augustus minder groot zal zyn dan normaal in het na jaar. omdat er niet veel voor de na- weiden is bestemd, zodat de prijzen dan zullen oplopen. Op de gebruiksveeafdelingen was de stemming vrijwel evenredig aan die voor het slachtvee. Een prima kwaliteit kalf- of melkkoei en ook het jongere vee kon prijshoudend worden verkocht en voor de rest was de kooplust uiterst zwak, met het gevolg, dat de prijzen „staande" of wat lager waren. Het beste verliep de handel op de vette en op de nuchtere kalverenmarkt. De aanvoeren van vette kalveren wa ren weer flink. Er was zowel voor de export als voor het binnenland een zeer goede vraag De prijzen liepen dan ook met 10 tot 20 ct. per kg. omhoog. Zeer fijne zware kalveren brachten het soms tot boven f. 3.50 p. kg. levend ge- wiaht, doch onze noteringen lagen in hoofdzaak tussen f. 2.50 en f. 320 p. kg. Zeer duur waren de geschikte kalve ren voor de mesterij. Vooral de rood bonte goede modellen waren hoog in prijs. Kalfjes van slechts enkele weken oud deden van f. 150.tot f. 250.per stuk. Slachters tussen 40 en 45 kg. le vend gewicht tot aan f. 2.per kg. le vend. De wolveemarkten waren in het al gemeen nogal ruim voorzien en de handel liep, evenals de prijzen wat te rug, met een bepaald slechte afloop. Er werd wat gekocht voor levende export naar Zwitserland, doch de geslachte export naar Parijs en Brussel was on der invloed van de warmte verre van gunstig. Op de varkensmarkt zocht men naar de mooie vleestypen, waardoor de prij zen zich stevig konden handhaven of zelfs iets opliepen; maar voor de zwaardere soorten was de afloop meestal wat minder. De paardenmarkt verliep vrijwel on veranderd, n.l. voor de luxe en beste jonge werkpaarden goed en prijshou dend, doch voor de slachters eerder wat flauwer dan de week tevoren. Dr. A. A. L. Rutgers 75 jaar De vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, is gisteren 75 jaar geworden. Zoals men weet zal hy in verband hiermede einde dezer maand de Raad van State verla ten. In de gewone wekelijkse vergadering van het voltallige college op a.s. dinsdag 28 juli zal de Raad van State afscheid nemen, 's Avonds bieden de leden aan dr. Rutgers een diner aan in hotel Wit- tebrug. Bruiden duurder. De mohammedaanse bruidjes in Israël worden duurderzulks als ge volg van de verbetering van de le vensstandaard. Blijkens statistieken, gepubliceerd in het „Mohamme daanse Bulletin" van het Israëlische ministerie voor Geloofszaken, is de gemiddelde prijs voor mohamme daanse bruidjes vorig jaar gestegen tot 684.80, in 1956 war dat nog f. 547.84.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14