In de kwestie Zuid-Ti rol lokt liet ene nationalisme liet andere uit... Beneluxconfereiitie op Hoge Veluwe over condensmelk van groot belang HET VLEES IS WEER BEST VAN OVERDEVEST NET MEISJE Luxe woonboot KEURSLAGER G. OVERDEVEST J. BAYER, poelier CASINO MANNEQUIN Tekortkomingen van Italiaanse zijde betreffen kleinigheden Wonderlijke „revolutie" in de kleine Zuidduitse stad Wörth België wenst nieuwe regeling ABONNEERT U OP DIT BLAD DONDERDAG 23 JULI 1959 (Van onze Romeinse correspondent) De Oostenrijkse kanselier heeft in een uiteenzetting van het pro gramma der nieuwe regering bijzonder veel aandacht gewijd aan de „kwestie Zuid-Tirol". Hij is van mening dat het zaak is alle nog niet opgeloste vraagstukken zo spoedig mogelijk op te helderen en tot een beide partijen bevredigende oplossing te brengen. „Dat geldt in de eerste plaats voor het vraagstuk Zuid-Tirol". „Wij zijn er van over tuigd dat een oplossing van die kwestie tot een werkelijke ontspanning van de bestaande toestand kan leiden, mits zij aan de Zuidtiroolse volksgroep die rechten, vrijheden en levensvoorwaarden garandeert» voor wier verwerkelijking de overeenkomst van 5 september 1946 werd afgesloten". Dat klinkt zeer bezadigd, maar het houdt toch in dat de Oosten rijkse bewindhebber van mening is, dat Italië aan de betrokken volks groep totnutoe die „rechten en vrijheden" zou hebben onthouden. Is dit zo en zo ja, in hoeverre zijn de Italianen in gebreke gebleven? Eerst autonoom Bozen dan aansluiting bij Grootduits rijk Als men de toestand van nu verge lijkt met die van de vooroorlogse jaren, dan is er in het Duitstalig gebied zeer veel veranderd ten gunste der Zuidtiro- lers. Deze hebben niet alleen hun eigen scholen, een eigen Duits radioprogram ma, een Duitstalige pers (die niet na laat Rome te kritiseren), hun eigen Duitssprekende vertegenwoordigers in het gewestelijk parlement te Trento, maar zij zijn ook vertegenwoordigd in het parlement te Rome. En overal laten zij met kracht hun mening horen. Het is waar, dat in de grootste twee centra van het gebied, Bolzano (Bozen) en Merano, de bevolking overwegend Ita liaans is, ook al wonen de Italianen in de buitenwijken en zijn de hotelhou ders, winkeliers en gegoede kooplieden in de binnenstad Duitstalig. Als men de propaganda der Tirolers geloven mag, zou Bolzano eerst nadat het bij Italië werd ingelijfd in 1919, zijn „volledig Duits" karakter hebben verloren. Maar wie er Meyers Konversationslexicon van< voor de eerste wereldoorlog op naslaat, zal daar van Bozen lezen dat het 'een Tiroolse stad is, Duits van karakter, maar,met een overwegend Ita liaanse bevolking". Zoals in alle grens gebieden, is ook in Zuid-Tirol de bevol king gemengd en de Tirolers, een typisch boerenvolk, vindt men compact op het platteland, terwijl in de grotere plaatsen sedert vele eeuwen heel wat Italianen te vinden zijn. In de fascis tische tijd zijn die Italianen ongetwij feld sterk toegenomen, omdat Mussolini het betrokken gebied wenste te Italia- niseren en daartoe zijn toevlucht nam tot industrialisatie. In die jaren hadden de Tirolers het hard te verduren, maar op hun beurt hebben zij zich tijdens de oorlog, vooral in de laatste periode van hun allerslechtste kant leren kennen. Verbeten nazisten (het hele gebied was na 8 september 1943 ingelijfd bij Hitiers Derde Rijk) hebben zij een meedogen loze strijd gevoërd tegen de Italiaanse partisanen en tal van uit Duitse krijgs gevangenschap terugkerende Italiaanse soldaten vermoord. Grootmoedige behandeling De wijze, waarop het nieuwe Italië deze minderheid behandeld heeft, is ons inziens uiterst grootmoedig geweest. Niet alleen is niemand gestraft voor de euveldaden in de laatste maanden van de oorlog gepleegd, maar de Italiaanse regering heeft goedgevonden dat de geestdrift voor Hitier het land hadden verlaten en naar Polen en Rusland wa ren vertrokken, weer terugkeerden (in 1939 hadden van de 200.000 Tirolers 179.000 te kennen gegeven dat zij „heim ins Reich" wilden en slechts 31.000 wil den wel Italiaan blijven, doch tenslotte zijn er slechts 72.749 naar het „Reich" vertrokken en ook weer teruggekeerd). Verder heeft binnen het gewest „Alto Adige" de provincie Bozen zijn eigen wetgeving, waardoor het o.a. mogelijk is, dat de grote boerenhoeven onver deeld van de vader worden overgeërfd op de oudste zoon, wiens jongere broers als boerenknechts (en doorgaans onge huwd) door het leven gaan. Deze toe stand stuit de Italianen, voor wie alle kinderen gelijk zijn, tegen de borst, maar men laat de Tirolers in deze en in tal van andere dingen hun eigen overgeleverde gewoonten volgen. De gegronde klachten, die deze mensen nog kunnen hebben, zijn niet vele en van niet grote betekenis. Zij vinden het erg, dat zij niet in alle regeringsbureaus met Duits terecht kunnen en dat er dan een tolk aan te pas moet komen; dat de brievenbestellers doorgaans Italianen zijn en dus moeite hebben de adressen (vaak in gothische letters) te ontcijfe ren. Verder is de politie Italiaans en zijn er verschillende Italiaanse rechters. Van Italiaanse zijde is daar maar één antwoord op; waarom melden er zich vrijwel geen Duitssprekenden voor over- heidsbetrekkingen De Duitse bedoelingen Men zou zo denken dat het met die spanning tussen Italië en het nabuur land niet zo'n vaart loopt. Maar er is wel degelijk iets komende. Het ware doel van de Tirolers is namelijk om eerst te komen tot een autonome pro vincie Bozen, die dan overwegend Duits zou zijn (terwijl „Alto Adige" waartoe ook de provincie Trento behoort, een Italiaanse meerderheid heeft) en daar na het eigenlijke doel te bereiken: aan sluiting van Tirol by een Grootduits rijk. In deze gebieden is het pan-ger- manisme allerminst dood. Bozen, Inns bruck, Stiermarken zijn steden en ge bieden, waar dat oude pan-germanisme, dat in de vorige eeuw zeker zo sterk leefde in de Habsburgse dubbelmonar chie als in Pruisen, telkens weer naar voren komt. Het oprakelen van de on zalige kwestie der „Sudetenduitsers" is er ook een kenmerkend voorbeeld van. In deze dagen heeft zich een „Be- freiungsausschuss Süd-Tirol" gevormd, die voornemens is in het najaar, wan neer het vreemdelingenseizoen voorbij een actie te ontplooien. Deze „Be- freiungsausschuss" heeft als program ma: provinciale autonomie en daarna „terugkeer in het grote Duitse (let wel De „Südtiroler Volkspartei" heeft slechts het eerste punt op haar programma staan. De „Befreiungsausschuss" wil de „kwestie Zuid-Tirol" voor de Verenigde Naties brengen en, zo zeggen de plaat selijke heethoofden, „als de V.N. ons geen gelijk geven, zal er bloed vloeien". Heethoofden worden gesteund door de pers Deze nationalistische heethoofden hebben een groot deel van de Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse pers achter zich. Zij hebben gemakkelijk spel, om dat Italië in de fascistische tijd in het betrokken gebied grof onrecht heeft ge pleegd. Ook nu ontbreekt er nog wel iets aan de toepassing van de akkoor den De Gasperi-Gruber, maar het gaat om kleinigheden. En de vorming van een autonome provincie Bozen zou zeer zeker leiden tot veel ernstiger onrecht tegenover de Italiaanse minderheid in de steden Bolzano en Merano, en het leven volkomen onmogelijk maken voor de hier en daar verspreid wonende Ita lianen, die het nu reeds hard te ver duren hebben temidden van een uitge sproken vijandige bevolking. Rome neemt naar onze mening in deze zaak een uiterst toegeeflijke houding aan en komt zoveel mogelijk in ieder opzicht de Duitssprekende elementen tegemoet. Dat men echter geen Duits talige brievenbestellers of politieagenten uit de grond kan stampen, spreekt vanzelf. Strategische achtergrond Voor de Italianen wordt de zaak bij zonder moeilijk, doordat onder de Ita liaanse minderheid in „Alto Adige" veel fascisten zijn en bovendien, zodra het in die streek tot relletjes komt, fascis ten uit alle delen van Italië naar Bozen trekken om „de vijanden van het La tijnse ras" even mores te leren 1 Het is daarom voor de Zuidtirolers en voor de Oostenrijkers een klein kunstje Rome te beschuldigen van fascistisch drijven, iedere keer wanneer het in dat grens gebied tot moeilijkheden komt. In wer kelijkheid lokt het ene nationalisme natuurlijk het andere uit. In de komende maanden zal ongetwij feld dat vraagstuk Zuid-Tirol nog vaak aan de orde komen en het is best mo gelijk dat het inderdaad aan de Ver enigde Naties zal worden voorgelegd. Italië zal daar dan niet alleen de Duits sprekende landen tegen zich hebben, maar zeer zeker ook Sovjet-Rusland. In Moskou vindt men het stellig prettiger wanneer de Alpenpassen in handen zijn van een neutraal landje als Oostenrijk dan in die van Italië, een der belang rijkste landen van het NAVO-pact! De grens van de Brenner moge etnografisch een aanvechtbare grens zijn, strategisch is zij van groot belang. NIEUWE UITGAVEN Dokter ZJivagc 1. Uitg.: B: door Boris Pasternak, 2e iruna. Utrecht. Het begon in Sorrento, door Morris West. Uitg.: Gottmer. Haarlem. Si Jardoe en zijn buffel, door S. Franke. Uitg.: Wereld-Bibliotheek, Amsterdam. De huiswerkkabouter, door Ida Wegge- laar. Uitg.: De Arbeiderspers. A'dam. Vrijwel het gehele bestuursapparaat en de gemeentelijke diensten stilgelegd Stijfkoppig verzet tegen verlies van kantongerecht (Van onze correspondent in Bonn) In de kleine Zuidduitse stad Wörth aan de Donau heerst „re volutie"! Men is hier al enige weken in opstand tegen niets meer of minder dan een van de grootste Westduitse deelstaten, Beieren, dat er op uit zou zijn de staatsburger lijke rechten van de Wörthers te beknotten. En dat neemt men daar niet! Wörth heeft slechts tweeduizend In woners en wat industrie. Het was tot 30 juni j.l. de zetel van het driemaal per week zitting houdende kantonge recht. Een kantonrechter en zeven ambtenaren deden hier plichtsgetrouw hun werk, tot de staat Beieren aan het bezuinigen ging. De 27 gemeenten rond Wörth, die alle tot het gebied van het kantongerecht behoorden, lagen name lijk nogal wat verwijderd van het trotse stadje. De mensen moesten tien- ongeveer 75.000 Tirolers, die in hun Duitse, niet Oostenrijkse) vaderland' (Van onze Brusselse correspondent) De Benelux minister-presidenten en de ministers van Landbouw, Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken komen gelijk gemeld op 27 en 28 juli a.s. op de Hoge Veluwe bijeen. Aanleiding tot deze Benelux „top"-conferentie is het dispuut over de invoer van Nederlandse condensmelk in België. Drie jaar geleden werd beslist dat ieder jaar een contingent van 5000 ton Nederlandse condensmelk in België geïmporteerd zou worden, mits een heffing op de prijs zou wor den gelegd. Die heffing maakte het de Belgische condensproducenten mogelijk met hun Nederlandse collega's verder te concurreren. Voorlopig is het contingent verlengd, maar de Belgen wensen een nieuwe re geling voor de invoer van de Nederland se condensmelk. De diensten van het Belgisch Departement van Landbouw beweren namelijk dat de Nederlandse condensmelk ondanks de invoerheffing toch goedkoper in België wordt gele verd dan de Belgische. Systematisch zouden de Nederlandse condensfabri- kanten onder de Belgische prijs gaan. De nieuwe regeling zou worden geba seerd op een minimumprijs, waardoor de grens kan worden gesloten, wanneer de werkelijke marktprijs gedurende eni ge tijd lager ligt dan de gemeenschap pelijk gefixeerde Benelux minimumprijs. Verantwoord Ned. standpunt Het Nederlandse standpunt is zeer sterk gefundeerd en economisch ver antwoord. In de eerste plaats, aldus zei den ons Nederlandse deskundigen, is condensmelk een semi-industrieel pro- dukt. Iedere fabrikant heeft aldus een eigen kostprijs en zijn eigen verkoop techniek. Het kan gebeuren dat hij goedkoper is dan een concurrent omdat hij op een bepaalde markt zijn speciale aandacht heeft gericht. Het beste bewijs hiervoor is het feit dat de 5 Belgische condensfabrikanten op de eigen Bel gische markt met zó lage prijzen con curreren, dat de Nederlandse industrie in de jongste jaren gemiddeld slechts een 3700 ton condensmelk naar België heeft geleverd, dus minder dan het vastgestelde jaarcontingent van 5000 ton. Voor de Nederlandse condensin- dustrie is het van belang op de Belgi sche markt te blijven, ook al zijn de prijzen door de grote concurrentie sterk gedrukt. Dat de ministers op de Hoge "Veluwe voor dit beperkte probleem een oplossing zullen vinden mag waarschijn lijk worden genoemd. Moeilijk probleem Het vraagstuk is echter moeilijk, om dat het Belgische en Nederlandse land bouwbeleid uit elkaar zijn gegroeid. De Belgische landbouwpolitiek is steeds ge richt geweest op het dekken van de eigen binnenlandse behoeften, en op en kele exportspecialiteiten zoals Brussels lof, druiven, kersen, heesters -en pot planten, enz. Enkele jaren geleden werden nog ge regeld grote tonnages Nederlandse bo ter geïmporteerd. Dat de Belgische zui velsector ooit zoveel boter zou produce ren dat er tegen zwaar verliesgevende prijzen geëxporteerd zou moeten worden, was enkele jaren geleden een voor de meeste Belgische landbouwdeskundigen onwaarschijnlijk perspectief. Het is nu zo ver. In het afgelopen jaar heeft België aan Spanje. Iran en enkele andere landen boter geleverd te gen 20 frank (1,5 gulden) per kilo, een ware dumpingprijs. In België steeg het aantal melkkoeien van 820.000 in 1949 tot bijkans een miljoen in 1958 en de melkgift steeg van 3300 liter tot 3700 li ter per jaar. Men krijgt dus in België af te rekenen met het vraagstuk van een af en toe in sommige landbouwsectoren opduikend probleem van de export van landbouwoverschotten. In 1955 bedroeg de begroting van het toen opgerichte Landbouwfonds slechts 90 miljoen fran ken (7 miljoen gulden). Over 1959 is het budget 1.7 miljard franken (130 miljoen gulden). Aanvankelijk hoopte men in sommige Belgische landbouwkringen dat de Europese gemeenschappelijke markt de landbouwproblematiek een gunstiger kader zou schenken dan de Benelux. Dientengevolge leek het alsof het beter was de landbouwproblemen die in Be- neluxverband knelpunten bleken te zijn uit te stellen om ze in een ruimer Euro pees kader op te lossen. Het zou wel eens een illusie kunnen wezen. In ieder geval moet er rekening worden gehou den met het feit dat Italië en Frankrijk in de Euromarkt zullen willen optreden als leveranciers van bloemen, fruit, groenten en wijnen. Zich moeten aanpassen aan de orga nisatie, de prijzen en de concurrentie op de wereldmarkt is dus voor de Belgische minister van Landbouw en de Belgische landbouworganisaties op het ogenblik het acuut wordende probleem. Baron Al- bert de Vleeshouwer, de Belgische mi nister van Landbouw, houdt zich spe ciaal bezig met de hangende Belgisch- Nederlandse landbouwproblemen. De conferentie van de Hoge Veluwe krijgt dus wel een bijzondere betekenis. tallen kilometers afleggen voor ze Wörth hadden bereikt. In München, fe Beierse hoofdstad besliste men ten slotte dat het kantongerecht te Re gensburg zou worden gevestigd en dat is 80 km. van Wörth! Dat is ae reden waarom men in het kleine dorpje aan de Donau spreekt over smaad en onrecht, dat München Worth heeft aangedaan, nog te meer daar het kan tongerecht langzamerhand en bepaald systematisch van allerlei belangrijke takken van dienst was ontdaan. De verontwaardiging school toch wel vooral in het feit, dat Wörth meer dan 500 jaar een rechtbank binnen zijn muurtjes heeft gehad Reeds in 1444 werd hier reoht gesproken en in 1938 liet een Pruisisch minister van Justitie hier een nieuw gerechtsgebouw plaat sen. Thans zijn de deuren ervan ge sloten De Wörthers hebben daar op hoogst eigenaardige wijze tegen geprotesteerd. Zij gingen over tot passief verzet, na dat zij op 30 juni tevergeefs met auto's, boerenkarren, trekkers, oogstmateriaal en wat dies meer zij hadden gepoogd te verhindren, dat de akten en de meu bels uit het gerechtsgebouw werden ge sleept. De burgemeester en de wethouders alsmede de gemeenteraad hebben het bijltje eir nu bij neergelegd. De brand weer heeft zichzelf opgeheven, de oud- strijdersorganisatie sloot zich bij de staking aan en besloot zelfs de onthul ling van een monument voor gevalle nen uit te stellen tot München Wörth weer erkentDe opstand is alge meen, want de inwoners sloten zich bij brandweer en B. en W. aan. En zelfs de werkster, die jarenlang het gerechts gebouw moest schoonhouden, en de ze ven ambtenaren van het gerecht zij allen doen mee, want men heeft in München vergeten hen op het juiste moment de dienst op te zeggen of over te plaatsen naar Regensburg Van bemiddeling hebben de wörthers tot dusver niets willen weten; me» staakt, men bestuurt niet meer. met blust geen brand meer er wordt nau welijks nog geleefd beweren de bewo ners van omliggende steden en dorpen. Eerst moet het kantongerecht weer te Wörth gevestigd worden, voor men be reid is tot overleg Deze hoogst zonderlinge ..revolutie" duurt nu al verscheidene weken en het ziet er bepaald niet naar uit, dat ae Wörthers zullen capituleren. Men ge looft, dat de stijfkoppigheid van ae dorpelingen zover zal gaan. dat het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van Beieren genoodzaakt zal zijn een amb tenaar met alle bevoegdheden in Wörth te plaatsen, ter vervanging van B. en W. Maar overigens, ook te München houdt men het been stijf en slaat men zióh op de borst wegens de grote ver eenvoudiging van het bestuursapparaat, waarvan ondermeer Wörth het slacht offer is geworden Vader redde zijn kind doch verdronk zelf Gistermorgen is in het Natuurbad „De Branding" te Doorwerth, een 37-jarige man uit Emmen verdronken. Het slachtoffer was met zijn gezin in het natuurbad toen een van zijn kin deren in het diepe bad viel. Hij sprong het kind na en bracht het aan de kant, waar het door omstanders is aange pakt. Door de drukte in het bad heeft men niet gemerk. dat de vader naar beneden is gezakt. Een poosje later vonden andere zwemmers hem. Ge ruime tijd is kunstmatige ademhaling toegepast, het mocht edhter helaas niet meer baten... SLEUTELTJES GEVRAAGD R Meisjes komt bij ons werken de mangelkamer. Wasserij „Nooit Gedacht", v. d. Valk Boumanweg 27 A, Leiderdorp. Afgestudeerd theoloog zoekt Eer 1 september, kamer in eiden of Oegstgeest. Brieven naar: Kamerllngh Onneslaanö, Leiden. Gevr. gerout. houtbewerker voor onze zagerij. Emballage fabriek C. Guldemond. Valken- burgseweg 19 a, Katwijk a/d. Rijn, tel. 01717 - 2843. 's Avond 3587. Voor leerling lvceum wordt plaatsing gezocht in beschaafd milieu, met volledig pension. Br. bur. v. d. blad no. 16388 k. Goed tehuis gezocht voor mooie gec. kater, 1 Jaar oud. Gratis afhalen: v. Vollenho- venplein 43. B Werkster gevr., 2 ochtenden p. week. Wasstraat 43. B Net meisje gevraagd van 8 tot 5 uur. Mevr. Harteveld, St. Aagtenstraat 2. j| Gevr. flinke zelfstandige aghulp. Storm van Schra- vensandeweg 80, tel. 4214, Wassenaar. B Enkele meisjes gevr. vanaf 15 Jaar. Verhagen en v. d. Meulen, Uiterstegracht 144. Lelden. B Vrouwen en meisjes gevr. voor de mangel en andere werkzaamheden. Event, ook voor halve dagen. Aanm.: Wasserij Rhljnstroom, Hoge Rijndijk 166.' Leiden, telef. 21783. B Jong a.s. echtpaar zoekt on- gem. zlt-sl.k. Liefst met eigen Keuken, in Leiden of omstre ken. Plm. f70.p. mnd. Tel. 20970. Brieven bureau van dit blad no. 3686 k. Ongemeub. kamer gevr. door ame, b.b.h.h. Brieven bureau van dit blad no. 3697 k. H Gevraagd voor enige weken Juffrouw voor de avondafwas. Tevens een meisje van 103 uur. Hotel Wassenaar v.h. Bel- levue. Rllksstraatweg 479, tel. 01751 - 2804. Een roeiboot te koop gevr. r. bur. v. d. blad no. 3695 k. Gevraagd: Meisjesflets, 16 of 18 Inch. Tevens aangeboden: kinder-Jongensflets. Willem Klooslaan 13. BIJ de Haagweg. Tel. 26804. B Gevr. tegen 10 aug. een net meisje, 14—16 Jaar, voor de morgenuren. Werkster aan wezig. Cobetstraat 51. Stolp's banketbakkerij vraagt een nette wlnkeljufir. Koollaan 19. tel. 25157. H Te huur. Ga er eens met de caravan op uit. Nieuwe cara vans, 4-persoons, gewicht 420 kg. Nog vrij n& 8 aug. f 75. per week. W. A. Verver, Hille- gommerdljk 5, Llsse, tel. K2530 3499. Goed tehuis gezocht voor jong zindelijk poesje. De Vries, Turfmarkt 11, Lelden. AANGEBODEN Te koop van particulier: Volkswagen de Luxe '53. De wagen verkeert in zeer behoor lijke staat. Zij die menen hiervoor 2000 gulden over te hebben, gelleven te schrijven onder no. 3690 k bur. v. d. blad SOpel Kekord te huur. all 3k verzekerd .ook buitenland f 20.p. d. In augustus nog enkele weken vrij. Hoogl. Kerk- gracht 42. RTe koop: Bagagerek voor mbretta-scooter f 20.Gas- tussenmeter f 50.Verhulst- transformator, 500 Watt f 35.-. Fietszitje (stuur) föDe Groot. Rhijnzlchtweg 46, Oegstgeest. B RUwielkoopJes. Mooie dames fiets f 70; sportrijwiel nieuw f 85; Supersport, kabelremmen, iets moois f 115. Gazelle heren- sport, kabelremmen f 115; mels- Jessportfiets f 75. Alles vol jaar garantie. Rijwielhandel SJouke Hoge woerd 9. Kapteln Mobylette-brom- fiets te koop aangeboden, in goede staat, f 50.Volmolen gracht 3. B Te koop prachtig barmeubel met Philips platenwisselaar, nieuwste model. 4 snelheden, koopprijs f 145.Tevens Solex te koop ,in z.g.st. f 135.Ste- Êhana v. Rossumstr. 7, Rijns- urg. Q Franse fauteuiltjes, gasfor nuis, fraaie leeuwekoptafel, a.n. bad en geiser, modern dressoir, prachteiken Oudhollandse b. 1- poot-uitschulftafel. zware brandkast, stalen ladenkasten. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9 t/o. V. en D., tel. 23261. Lettin, 42 jr., gescheiden, vlotte moderne verschijning, zeer huiselijk, zoekt een levens partner uit goed milieu. Brie ven met foto, welke op ere woord retour worden gezonden, aan bur. v. d. blad no. 3652 k. B Zongordijnen (Balastore). Zon en warmte houdt U bul- ten.Blijft vriendelijk licht in het vertrek. Van 40 tot 260 ten. Blijft vriendelijk licht in pleet v.af f 2.80. Demonstratie Rich. J. Blok, Hogewoerd 62, tel. 23123. EJ Voor 2 Jonge katjes, gewend aan Felix, goed tehuis gezocht. Utr. Jaagpad 17. B Albert HeUn heeft in zelf bedieningszaak te Wassenaar plaats voor enige jongedames (leeftijd vanaf 16 jaar), ter opleiding in levensmiddelenbe- drijf. Goed loon.-reisgeldvergoe- ding. Persoonlijk aanmelden: Joh. de Wittstraat 1, Wasse naar. B Z.g.a.n. kinderwagen (En gels model) en wieg aangebo den. H. Flippo, Minnebroers gracht 22. H Roeiboot a.g.b. 14 voets 4 riems-Jol, eiken, koperge klonken. met Evenrude aan- hangmotor. in uitmuntende staat. Prijs nader overeen te komen. Ook afzonderlijk te koop. Druivenstr. 38, tel. 33701. B Bromfiets TMF te koop, in uitstekende staat, tegen elk aannemelijk bod. Druivenstr. 38 Leiden, tel. 33701. B Evenrude buitenboordmotor te koop. 3 PK, in uistekende staat .Druivenstr. 38, tel. 33701 B Kajuit-zeilboot te huur met buitenboord motor. Per dag, week of langer. Met weekeind- uitrusting en radio. Billijk ta rief. Druivenstr. 38, tel. 33701. Kleine B.M., zeer aanne melijke prijs. Te bezichtigen: Jachthaven ..Holland", war mond. B Netgedragen kinderkleding, j. en m. 68 J. Tevens 2 damesblouses en rok. Alles samen f 12.Brieven bureau van dit blad no. 3741 k. B Woonschip te koop, lang 20 m., breed 3.12 m., bev.: kamer, keuken, slaapkamer, w.c., groot voor-, onder- en achterroef. op de helling. In goede conditie bevonden, met prima draaiende motor. Prijs f4800. Te bevr.: W. Hovius. achter groenteveiling Voor- houterweg. Rijnsburg. Na uw vakantie-uitstapje naar Sam, voor een Ijsje, pa tat, nasi, bami, frikadel, kar bonade. salade, hele uitsmij ter met koffie f 1.20. Vrouwen- kerkkoorstraat 7, Lelden, tel. 33009. Geopend tot 24 uur. Dinsdags gesloten. B Heel liuis te koop, leeg te aanvaarden, met toestemming huisvesting groep 1 en 2. Br. bur. v. d. blad no. 3678 k. Heer zoekt per 1 aug. op goede stand zit-sl.k.. met e.v., vaste wastafel met w. en k. str. water en voll. pension. Bij voorkeur in Oegstgeest. Br. bur. v. d. blad no. 8513 k. B Wilt L van kwaliteit en ser vice verzekerd zijn. Koopt dan Uw naaimachine bij Van Steyn. Nwe Rijn 46 B. telef. 24809. B Solex de Luxe, in zeer goede staat. Dahliastraat 1 A. Lelden. B In uw kippenhok door de langdurige warmte last van luis, mijt en andere lnsekten? Wij spuiten uw kippenhok en alles is weer vrij van on gedierte. Verheijen. Voeder- handel. Anjerstraat 12 c, Katw. a/d. Rijn. B Een normaal kippenhok voor f 1.50. Even briefkaartje naar Verheijen. Voederhandel, Anjerstraat 12 c, Katwijk a/d. Rijn. B Butaangas. Fornuizen, kom foren. haarden, geisers en straalkachels. Flessen en re- ?;elaars. Zeer prettige beta- Ingswijze. Brieven bureau van dit blad no. 3650 k. 9 Gevr.: ben.huis in Leiden Oegstgeest, voor bovenhuis Lage Mors weg. voor 2 pers. bo ven 50 jaar. Brieven bureau van dit blad no. 3727 k. 9 Behang - verf - glas. Gaat opknappen? Alle materialen. Grootste keus R. en D behang. Wonderverf alleen verkoop Hoogglanzende emalllelak Demonstratie Rich. J. Blok, Hogewoerd 62. Erkend schilder behanger. Tel. 23123. DIVERSEN H Opgelet. Er lopen schoor steenvegers langs de deur te vertellen, dat het schoorsteen vegen gesaneerd ls. Dit berust niet op waarheid. Erkend schoorsteenveegbedrijf J. M. Stouten, sinds 1875, Schelpen kade 23, tel. 21751. B Bos- en heidebrand, niaar geen schoorsteenbrand .als de schoorsteen door ons met de Wuk stalen bezem is geveegd. Ook buiten de stad. De schoor- steenspecialist, Schelpenkade 23. Lelden, tel. 21751. B Welke vakant.* anger(s) ls (zijn) genegen op 8 aug. Eer taxi van ADeldoorn naar elden of omstr. mee to rijden tegen billlike Rfljs? Brieven bureau v. a, b" - no. 3679 k. TE HUUR. Ligplaats Braas- semermeer. Bevat: woonka mer, keuken, badkamer en slaapgelegenheid voor 10 personen. Te bevragen: Hoorn 65, Alphen a. d. Rijn. Tel. 0 1720—3000 B R.-k. weduwe, 48 jr., zoekt kennism. met weduwnaar of nette heer. Huwelijk niet uit gesloten. Brieven bur. van dit blad no. 3719 k. B Wonlngrull. Aangeb. te A'dam Slotermeer: 3 k.-flat h.pr. f69.25 p. m. Gevraagd: dito woning of groter te Lei den. Brieven Anna v. Buuren- hof 50. S3 Woningrull. Zeer moderne vrije woning te Haarlem. 5 k.. badk., etc.. tegen woning te Leiden, Oegstgeest of verre om geving. Brieven bur. van dit blad no. 3656 k. 0 Wonlngrull. Aangeboden: 2 kamer-woning, keuken, dou checel .schuur en grote tuin; ruilen voor grotere woning, hoeft geen nieuwbouw te zijn. Br. bur. v. d. blad no. 3699 k. BIIIIIIBIIIIIII Het grootste aantal men sen. met de laagste kosten, in de kortste tijd, op het gunstigste ogen blik. ADVERTEER daarom reoelmntig in het LEIDSCH DAGBLAD De MEEST gelezen krant van Leiden en Omstreken Doorregen runderlappen f 1.48 Mager doorregen runderlappenfl.78 Malse doorregen runderlappen f 1.98 Gerookt spek f 0-58 Alles per 500 gram HERENSTRAAT 65 LEIDEN AJIe Simplex-rijwielen en bromfietsen tijn gemonteerd met Vredestein-banden HAAGS RADIO-INSTITUUT Opleiding voor alle officiële Radio- en TV-examens. Laan van Meerdervoort 189H Den Haag GESLOTEN wegens vakantie tot 24 AUGUSTUS. Inlicht, en inschrijvingen va. bovengenoemde datum. Rapenburg 91 - Tel. 20654 PIEPKUIKENS (1-pers.) vanaf f2.25 p. st. BRAADKUIKENS (2-pers vanaf f 3.p. st. BRAADKIPPEN (4-pers.) vanaf f 5.p. st. POULARDES (4-6 pers.) vanaf f6.50 p. st. SOEPKIPPEN f4.— p. kg. KIPPJEPOELET f 4.— p. kg. Voor direct gevraagd boven 18 jaar als OUVREUSE. Sollicitaties na 7.30 uur Hogewoerd 4951. Het D.M.O. Glamour Dept. Erk. Inst. voor een doeltr. opleiding tot Aanvang nieuwe cursussen begin september. Test en in schrijving van heden af. Vraagt vrübl. inl. Den Haag Frankenstr. 2 - Tel. 551642

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7