Aalmoezenier en veldprediker zij aan zij in blarenrijke Vierdaagse Op -eieren-lopers horen er ook bij Vlakke wedstrijddag zonder hoogtepunten Ook vele blaren in Apeldoorn NOG NOOIT HAD KAAGWEEK ZULK ZELDZAAM ZEIL WEER Hofland met moeite winnaar WILLEM II EEN SIGAARTJE DAT U KUNT ROKEN ALS SIGARET t Opgericht: 1 maart 1860 Donderdag 23 juli 1959 Derde blad no. 29802 Het was weer benauwd: veel uitvallers (Van een speciale verslaggever) Er mocht dan te Nijmegen twijfel bestaan over de invloed van de weerkundige omstandigheden, waaronder de wandelaars deze woens dag mochten lopen, de resultaten laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Gedurende de tocht door het Land van Maas en Waal ondanks de bijval van de inwoners, die niet moede werden de door- trekkenden emmers vol water over de rode hoofden te gieten gaven de adspirant-kruisdragers het bij tientallen op. In totaal noteer den de administrateurs van de Vierdaagse niet minder dan 185 uit vallers. Dat is een respectabel aantal, ofschoon gezien het totaal nauwelijks meer dan anderhalf procent. Verleden jaar lieten 146 wan delaars het afweten op dit parcours en gezien het aantal spijbelaars van de ochtend (99, vorig jaar 89), moeten de langs de kant staande geïnteresseerden tot de conclusie komen, dat deze door zonnestralen begunstigde Vierdaagse zwaarder is dan de natte Vierdaagse van 1958. De benauwdheid funest voor velen Deze conclusie is gefundeerd op men selijke berekeningen. Weer was de be nauwdheid van de middag funest voor vele wandelaars. Liever gutsende regen dan deze warmte, oordeelden diegenen, die hun training staakten, toen in de afgelopen tropische weken de thermo meter afschrikwekkend opliep. Nu de tweede marsdag opnieuw hoge eisen stelde ten aanzien van de temperatuur, waren zij niet voorbereid en zij moesten plaatsnemen in geïmproviseerde bezem wagens? auto's, die toevallig passeerden op het moment, dat deze wandelaars in het wandelen op het parcours van de 43e Vierdaagse geen mogelijkheden meer zagen. Minder vleiend Toch was dit geen uitgesproken zon nige dag. deze tweede marsdag. Maar de temperatuur was bijzonder gunstig voor de vorming van blaren en als we de statistiek van deze dag zouden opma-1 ken, 'zouden we ons moeten verenigen met minder vleiende oordeelvellingen over de kracht van de zonnestralen. Het merendeel liep recht van lijf en leden naar de vriendelijke dames en heren, die op de afmeldingsbureaus de administratie beheren. Deze wandelaars hadden geen aanmerkingen op de ont vangst in Wijchen, de „hoofdplaats" van de tweede dag. Zeker de militairen niet. In dit kinderrijke dorp hadden de soldaten de voorkeur van de jeugd, die poezelige armpjes reikten aan door trekkende krijgshaftige militairen. Dezen namen de kinderen zelfs op de schou ders; in het bijzonder de Britten waren toegankelijk voor de charmes van de Wijchense jeugd. Zij aan zij Een zeer met kinderzegen bevoor rechte groep was een afdeling van de infanteriegroep „Oranje-Gelderland" uit Steenwijk. Deze stond onder leiding van een sergeant, maar tot onze verba zing maakten ook een majoor en een kapitein deel uit van deze enthousiast zingende soldaten. We informeerden naar de krijgs- tuchtelijke verhouding van deze on derofficier tot twee officieren en wel dra werd toen het geval duidelijk. De majoor was aalmoezenier Hubers en de kapitein veldprediker Der Neder landen; zij lopen zij aan zij de Vier daagse onder de bevelen van de sergeant. Degentitel voor Khabarof De Russische schermer Khabarof is wereldkampioen degenschermen gewor den. In de eerste ronde versloeg hij zijn landgenoot Tsjernoechevitch met 53, vervolgens won hij van Kostava met 52 en van Tsjernikof eveneens met 52, allemaal Russen. In de vierde ronde werd de Italiaan Delfino verslagen (53), doch in de vijfde ronde van de finalepoule werd Khabarof geklopt door de Engelsman Jay met 52. Na de zesde ronde, waar in Khabarof met 53 van de Pool Glos won. was een barrage met Jay noodza kelijk. De Rus won deze extra partij met 5-4 en kon zich daarmee wereldkam pioen noemen. Koersen Duindigt De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Auguste Norton-prijs1. Xanthos Nar- ciso (J. Wagenaar) (1.29.6); 2. Willie Mes- sidor; 3. Xanover. Tot. win. 10.40; pl. 3.60. 6.50. 3.—; gek. 17.90; cov. 10.10. Dorette-prijs: 1 Yellowbird van Mlra- mus (W. H. Geersen) (1.32.2); 2. Yber- flöte; 3. Y Bert D. Tot. win.: 6.60; pl. 1.70. 1.60, 1.50; cov. 4.80; gek. 12.80. Fryske Lee-prijs: 1. Unique Spencer (J. Wagenaar jr.) (1.26.6); 2. Volann O; 3. Willy's Lieveling. Tot. win.: 2.—; pl. 1.30. 1.30, 2.40; gek. 3.90; cov. 4.20. Anneke Scott-prijs: 1. Wala (M. Bouw huis) (1.28.1); 2. The Flying Dutchmann; 3. Tortelduif S. Tot. win. 6.40; pl. 2.10. 3.70; gek. 25.70; cov. 8.40. Janneke-prijs: 1. Unworthy (M. Vergay) (1.25.2); 2. Uranium H; 3. Ukas. Tot. win. 1.90; pl. 1.90, 4.30; gek. 12.10; cov. 10.50. Kwarteltje S-prijs: 1. Ruby Spencer (F. J. Eerenberg) (1.24.1); 2. Sirona; 3. Query Hanover. Tot. win. 1.60 (stal); pl. 1.10, 1.20; gek. 1.90; cov. 2.30. De rennen: Agolprijs: 1. The Serpent of Iran (F. del Brassinne); 2. Pelgne d'Or; 3. Ice Age. Tot. win. 5.20; pl. 2 30, 2 80; cov. 5.60; koppel 14.70. Agolprijs 2: 1. Manitopa (F. del Bras sinne): 1. Balcunnin; 3. Wunderlampe. Toto: win. f.3; pl. 1.80. 1.20; oov, 4.20; koppel 3.10. Totallsatoromzel f. 17.420.50. ajMÜ* Versnipperde familie Men kan ook de Vierdaagse lopen in gezinsverband, ofschoon dit een inge wikkelde zaak kan worden. De 14-jarige Tony Kolvoort, ergens uit Twente, loopt de 30 kilometer, zijn 18-jarige zusje Riekje heeft de 40 kilometer tot doel gekozen en Pa Kolvoort wandelt 50 kilometer. Ma is verzorgster en heeft het het moeilijkst; zij moet voortdurend de ravitaillering onderhouden van haar gezin. Op verschillende afstanden. Des avonds is het gezinsverband hersteld. Dan kampeert de hele familie in een tent nabij Nijmegen. Zo'n sfeer van de Vierdaagse wordt bepaald door factoren van verschillende aard. Daar zijn de uitblinkers, de Noren, de Israëli, met hun indrukwekkende liederen, de wandelclubs en laten we niet vergeten de Marva's en de Milva's. De hortend en stotend vooruitkomenden horen er ook bij. Want hoe zouden al die militairen en burgers kunnen uit blinken als daar niet waren in de tros de kreupelen, de op-eieren-lopers? Het Apeldoornse Vierdaagselegioen telde gisteren, niet meegerekend de drie vanmorgen niet aan de start versche nen wandelaars, slechts één uitvaller, zodat 1064 tippelaars de tocht ook op de 2e dag hebben volbracht. Het aantal blaren, dat de EHBO-ers te behandelen kregen, was heel wat groter dan op de eerste dag, en op een moment zelfs zo groot, dat. men de deelnemers voor een behandeling in de rij kon zien staan. Onder een enigszins bewolkte hemel wandelde het legioen eerst in de rich ting Hoenderloo, om vervolgens koers te zetten naar Beekbergen, waarbij de veertigers en vijftigers nog een omweg maakten over Loenen en door de Loe- nermark. Al vroeg in de middag keer den de eerste kwieke wandelaars bij het startbureau terug. Vandaag gaat de tocht voor het grootste gedeelte weer door de Kroon domeinen, waarbij de dertigers bij Assel direct afslaan naar Hoog-Soeren en de veertigers en vijftigers eerst nog Nieuw- Milligen en Uddel nemen. Ook laatste dag ivas ideaal (Van onze zeilmedewerker) Er zullen maar weinig zeilers zijn, die zich kunnen herinneren, dat er een mooiere Kaagweek ge weest is dan deze, de 39ste. Ook op de laatste dag was het weer buitengewoon zeilweer. Ondanks het feit, dat men de banen niet ideaal vond, hebben de laatste dag weer zeilers en toeschouwers ge noten van goede sport. Ongeslagen winnaar in deze Kaag- week waren Koos de Jong in de Finn- jollen. Jacques Kraan in de Flying Dutchmanklasse en Bart Kraan in de 12 M2 Sharpies De spanning van de dag lag voorna melijk op de geweldige strijd die men in de tweede groep van de Regenboog klasse verwachtte om de eindoverwin ning. Een strijd voornamelijk tussen de Fries E. K. Hoekstra en John Hof land. Het pakte echter anders uit, want de rivalen lagen ver uit elkaar. Hoek stra aan de kop benijdenswaardig ver voor en Hofland in de achterhoede. In de tweede ronde lag Hofland zesde en zette een verwoede aanval in om plaat sen te winnen. J. Alberda poogde hem de voet dwars te zetten en kwam daar door tot een reglementair verkeerde handeling waartegen J. Huisman pro testeerde. In vierde positie liggend was het spel voor Hofland verloren, maar plotseling kwam er onverwacht hulp. Het jacht van ir. G. A. Bakker ging in tweede positie zo hard op Hoekstra inlopen, dat er kort voor de finish boord aan boord situatie onstond. Nu moest om de lijn van aankomst te be lopen, om de hoek van het eiland te genover de Kaagsociëteit gezeild wor den. Hier had ir. Bakker de binnenpo- sitie en een kortere weg hetgeen enke le meters verschil in zijn voordeel op leverde. Hofland werd daardoor Hoofd en wisselprijswinnaar. Verrassend Ook in de 16 M2 Streepklasse kon van alles gebeuren maar op een ver rassende wijze won J. Nederveen de race en had toen juist iets meer pun ten dan Jan Bol. In de ochtend werden de laatste teamwedstrijden Holland Friesland in de Regenbogen en de NN 22 M2 ge varen. Bij de Regenbogen nam Cor Kist de leiding met achter zich E. K. Hoek stra. Zowel van het Friese als het Hol landse team werd een zeiler uitgesloten zodat de verdeling van punten was: Holland 17.1. Friesland 16. Totaal werd het een Hollandse zege met 55.3 punten tegen Friesland 47. In de 22 M2 klasse deed het Friese team beter werk. Hier kregen zij 21 punten tegen Holland 15.1 zodat het een Friese eindoverwin ning werd van 62.2 punten tegen 46.1 voor Holland. Zwaar bevochten Bouw van Wijk verwachtte voor de beslissende race in de Vrijheidsklasse een iets sterkere wind dan bij de start woei. Aanvankelijk lag hij achter Jan Romke de Vries, die met W. Elhorst die in derde positie voer. zijn grootste concurrenten voor de eindzege waren. De keuze van zeilen van Van Wijk was echter juist evenals zijn kijk op de wind. In de doorzettende bries ging hij De Vries voorbij en maakte zich onbe reikbaar. Een verdiende maar zwaarbevochten eindoverwinning voor Bouw van Wijk. De vader van Bouw van Wijk kon bij dit succes van zijn zoon niet achter blijven en met verve stuurde hij zijn Puzzle III naar de eerste overwinning Japanse ploeg zwom nieuw wereldrecord Een Japanse ploeg heeft het wereld record op de 4x200 meter vrije slag es tafette heren, dat sinds 3 december 1956 met 8.23.6 op naam stond van een Australische ploeg (O'HalIoran, Devitt, Rose en Henricks) op de derde en laat ste dag van de landenwedstrijd Japan Amerika te Tokio verbeterd en gebracht op 8 min 21,6 sec. De Japanse ploeg be stond uit Toshizo Unemoto, Tatsuo Fu- jimoto, Makoto Fukui en Tsuyoshi Yamanaka. Japan heeft de landenwed strijd gewonnen met 41—38 punten. De Japanse ploeg dankte het wereld record voornamelijk aan Yamanaka, die als laatste startte en zijn 200 meter af legde in 2 min 2,2 sec, een evenaring van het wereldrecord op de 200 meter vrije slag van de Australiër John Konrads. De 800 meter vrije slag werd gewonnen door de Australiër Murray Rose, die als gast meedeed. Zijn tijd van 9 min 8,6 sec betekende een verbetering van het of ficiële wereldrecord op deze afstand, dat met 9.13.5 reeds op zijn naam stond. Zijn landgenoot John Konrads maakte ech ter reeds een tijd van 8.59,6, maar deze prestatie is nog niet als wereldrecord erkend. De 100 meter vrije slag leverde een zege op voor de Amerikaan Farrell in 56,1 sec. De Japanner Kenjo, die als zesde finishte, maakte nog een tijd van 58,4 sec De Japanner Isao Masuda won de 100 meter schoolslag in 1 min 13.4 sec en de Amerikaan Mckinney, die kort geleden het wereldrecord op de 200 meter rugslag bracht op 2 min 17.9 sec kwam nu tot 2.19.3 hetgeen voldoende was voor de eerste plaats. Gisteravond is te Paramaribo een revanchewedstrijd Suriname-Elinkwijk gespeeld. Het resultaat was een gelijk spel: 2—2. Ruststand 1—1. ZEILEN Om wereldtitel in de F.D.- klasse Onze landgenoot Ben Verhagen heeft gisteren met zijn boot Daisy de derde race in het wereldkampioenschap Flying Dutchman-klasse gewonnen. De winnaar van de twee voorgaande wed strijden, de Italiaan Mario Capo, moest zich nu tevreden stellen met de tweede plaats. De Aldebaran van Capo ging 54 sec. na Daisy door de finish. De uitslag was: 1. Daisv, Ben Verhagen (Ned.) 1 uur 55 min. 21 sec.. 2. Aldebaran II. Mario Capo (It.) 1.56.15. 3. Pandora. Jardine <GB> 1.57.32, 4. Macky VI, Rolf Mulka (West-Did.) 1.57.39, 5. Yole, Tirieau (F.) 1.57.57. Na drie races luidt het klassement: 1. Italië 3530 pnt., 2. Gr.-Brittannië 2752 pnt., 3. Nederland 2208 pnt., 4. Frankrijk 2053 pnt., 5. Oost-Duitsland 1430 pnt., 6. Denemarken 1384 pnt. Ook in de andere wedstrijden ter ge legenheid van de Flying Dutchman- week in Whitestable waren de Neder landers deze derde dag op dreef. De Brave Hendrik II van H. Blok won in 1.41.56 voor de Britse Scorn van W. Da wes. De derde en vierde plaats waren weer voor Nederlandse zeilers, resp. voor Djinn van De Kat in 1.42.39 en Jonker Cabelieau II van Kalff in 1.43.37. in deze Kaagweek. De volgorde van aankomst in de Draken was: 1. Gerrit van Wijk: 2. ir. J. J. de Jongh; 3. Jan Bier. Deze laatste kreeg met 62 punten de hoofdprijs in zijn bezit. Jeugdige triomf Trouwens in meer wedstrijden kwam de eindoverwinnaar met een derde plaats aan de benodigde punten voor de hoofdprijs. C. van Schie in de Val ken b.v. werd derde achter J. H. de Wilde en Egon Rolf v. d. Baumen en kreeg in het totaal 88 punten hetgeen deze jonge zeiler verdiend tot de hoofd prijs bracht. Vermeldenswaard is voorts de goede prestatie van mej. A. Vunderink die na haar triomfen op de Braassem ook zegevierde in de Jeugdklasse op de Kaag. Ook H. v. d. Rest deed dit in de Sternklasse, na een dagoverwinning voor P. v. d. Winden en Hofkes. Zoals te verwachten was ging de eind zege in de 12 voetsjollen naar F. Da niels die achter H. M. Reyers en A. W. Reyers als derde in de laatste wed strijd afsneed. Sj. Haaksma legde er in de wedstrijd van de Olympiajollen nog een schepje op en voor Jac. Stap en C. A. A. Vis ser wist hij de finish te bereiken als hoofdprijswinnaar van deze Kaagweek. De Draken in de laatste race tij dens de gisteren besloten Kaag week. muw.' DE VIERDE MANIER VAN ROKEN 1 Tot nu toe kon U een sigaar, een pijp of een sigaret roken maar nu is er een totaal nieuw en sportief rokertje bijgekomen Filter No. 3 van Willem II. Wat is het? Een sigaartje dat U kunt roken als sigaret. Gemaakt van eerlijke tabakken en met een prima „doordacht" .filter. De naam Willem II garandeert U in alle opzichten kwaliteit! Vraag Uw sigarenwinkelier vandaag nog Filter No. 3 van. DOE DE 14-DAGEN TEST! Rook twee weken Filter No. 3 van Willem II en ontdek dat U deze vierde manier van roken om vele redenen steeds meer gaat waarderen dat U ook meer gaat genieten- van Uw rokertje I 20 STUKS F 1.60 Leidse tenniskampioenschappen Kranig verzet van Monod de Froideville (Van onze tennismedewerker) Het gros van de gisteren op „Roomburg" gespeelde partijen werd in twee sets beslist. Dat wijst op een vlakke wedstrijddag en inderdaad vielen er geen verrassingen te note ren. In de A-afdeling heren moest alleen Quarles van Ufford één set prijsgeven aan de prima spelende Monod de Froideville, de tiveede met 75. In de derde set was de Hage naar met zijn harde, strakke drives echter onbeslist de sterkere speler: 61, 57. 61. Niettemin een pluim voor de jeugdige Monod de Froide ville. Roomburg zal van hem nog veel plezier beleven. Sonneville demonstreerde tegen Bruin- schot hoe moeilijk het is om hem uit positie te manoeuvreren. Alles haalde hij en, dat is nog wel belangrijker, hy wist uit de onmogelijkste situaties toch nog winst te boeken. 60, 6—1 was de uitslag die Bruinschot van de baan mee moest nemen. Cijfers die er niet om liegen! O. Bando. één van de kansheb bers in de B-afdeling, moest in A twee nederlagen slikken. Tegen v. d. Weg werd het 63, 63 en tegen Karamoy 62, 61. Vermeldenswaard is voor A nog de pittige tegenstand die F. Enge lenburg bood tegen Herok. Er zaten voor Engelenburg zeker kansen in de eerste set. In de tweede was de Amster dammer te goed op slag gekomen, 64. 61 voor Herok. Overdykink-Verdoes, de C-dubbel die eergisteren een record vestigde met een partij van drie uur, leken tegen v. d. Gracht-Kalis op weg een verbetering van dat record. De eerste set wonnen zij met 8—6. Alarm bij de wedstrijd leiding. die echter gelukkig geen maat regelen benoefde te nemen, want de tweede set liep vlotter, 63. Van het damesfront mag tenslotte de zege worden genoemd die mevr. De Jong wist te behalen op mej. v. Regte- ren Altena, 63, 6—3. DE UITSLAGEN H.E.A. le ronde: H. v. d. Weg—O. Bando 63, 63; K. ThomasP. Sas 6—1, 63; F. A. SonnevilleF. Bruin- schot 60, 61; J. T. C. BeukersJ. Verboon 63, 63; H. L. Quarles van Ufford—H. Monod de Froideville 6—1, 5—7, 6—1; C. R. F. Kallf—P. W. Tille 61, 41 opgegeven; H. A. K. Herok F. Engelenburg 64. 61. Herkansing: A. B. E. LimP. Pint 6—2. 6—0; H. v. d. Weg—H. Tegeler 62, 75; J. A. KaramoyO. Bando 6—1, 6—2; C. F. R. Kalff—J. C. R. Daly 61, 61; HerokJ. van Steenis 6—3. 6—0. H.E.B. 2e ronde: H. MulderB. Donk 57, 75, 75; 3e ronde: F. Engelen burg—J. Huizinga 6—2, 6—3. D.E.B. 2e ronde: mevr. V. Splinter mevr. W. Westerholt 63, 60; mevr. C. G. de Jongmej. T. v. Rechteren Altena 62, 63. H.D.B. le ronde: F. Luyck-J. Ubbing A. G. Koemans-R Meyer 8—6, 64; L. Engelenburg-F. EngelenburgD. Strop-J. v. d. Heyden 61, 62; H. en J. TegelerF. R. Bonte-E. Lalisang 6-4, 6—4. H.E.C. 2e ronde: A. P. MaassenH. Stemman 63, 62; H. MulderA. M. Keilerhuis 62, 62: R. MeyerH. v. Nes 6—8, 6—1, 6—4; M. Hofstede—J. W. Gast 61, 6—2; N. PosmaG. Posma 61, 62; W. KooremaJ. v. d. Voort 63, 61; H. MeyerH. Arends 62, 7—5. H.E.C. 3e ronde; R. MeyerC. A. Langeveld 75, 63. H.D.C. le ronde: A. Bos-J. W. Gast A. M. Kellerhuis-J. F. v. d. Voort 64, 60; A. H. Rynbeek-D. Knynenburg G. P. v. Leeuwen-J. R. Braakman 61, 64; B. Donk-R. Th. PraaningW. Koekebakker-O. Bando 6—4, 6—1. 2e ronde: G. Tieleman-J. J F Pino H. Stemman-B. Langenegger 6—1, 6—1; G. Overdijkink-G. Verdoes—Ryk v. d. GrachtG. A. Kalis 86, 63. D.D.C. le ronde: mevr. J. Wieriks- mej. M. Wieriks—mevr. M. J. Coers- mej. R. Kempen 64, 6—1.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5