Q Engelse conservatieven staan op winst in „dubieuze" districten Stemming ten opzichte van het vraagstuk cler kernwapens is van doorslaggevende betekenis Grote belangstelling voor de zendingsdag clir. geref. kerk SPECIALE ZOMER-AANBIEDING WIJNEN en U koopt per 3 /lessen véél goedkoper HEINZ O SANDWICH SPREAD Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 juli 1959 Tweede blad no. 29802 Bij het naderen der verkiezingen (Van onze correspondent in Londen) Een Londens blad heeft in vijftig van de tweehonderd zogenaamde grenskiesdistricten, welke bij algemene verkiezingen in Engeland (waar elk district een Lagerhuiszetel oplevert) op de wip zitten wegens hun wankele politieke gesteldheid en daardoor een beslissende invloed op het verkiezingsresultaat uitoefenen, een onderzoek ingesteld naar de stemming ten opzichte van de kernwapens, waarover op het ogenblik hier zoveel te doen is. De belangrijkste uitkomst van deze persoonlijke ondervraging van de kiezers is wel dat zeven van de tien (of 67 procent) van mening zijn dat Engeland dient voort te gaan A- en H-bommen te maken, zolang andere landen die bezitten. Zelfs van degenen, die van plan zijn op Labour te stemmen, was slechts negen procent voorstander van een afzonderlijke groepering van „bezitlozen" op H-bomgebied. door twaalf procent van de kiezers on geacht hun politieke kleur. De Labourleiding kan in zoverre moed putten uit de resultaten van deze opi niepeiling. dat zij terecht weigert een toekomstige Labourregering te binden om tot eenzijdige kernontwape ning over te gaan. Emoties en verstand Wat de algemene politiek van de te genwoordige regering betreft, was er de afgelopen vier weken in de „twijfel districten een omzwaai naar de con- Grootste risico is: ,H-bom gemeengoed' Zoals men weet stelt de leiding van de Labourpartij aan het komende par tijcongres voor, de Britse kernwapens af te schaffen, indien andere landen, welke de bom nog niet bezitten, deze tegelijkertijd gezamenlijk zullen afzwe ren. Gaitskell heeft voor dit plan in het buitenland, behalve bij de West- duitse sociaal-democraten en ook wel bij de Zweedse, nog weinig instemming gevonden, terwijl hij moet optornen te gen zijn eigen linkervleugel, die meent dat het plan niet ver genoeg gaat en in feite slechts een slag in de lucht is om links koest te houden. Destijds nam een Labourregering het initiatief tot de Britse atoombom, om dat het gevaar dreigde, dat de Ver enigde Staten opnieuw naar het isola tionisme zou afglijden! Maar het grootste risico is thans, dat de H-bom thans alom gemeengoed wordt. Van daar dat Gaitskell mede om De Gaulle's gevoel van aohterstelling teniet te doen, bereid is de Britse H-bom op te offeren en met de niet-bezitters een club te vormen! Eenzijdig opgeven van de H-bom, zo als degenen, die elke Pasen naar Al- dermaston het Britse onderzoekcen trum voor kernwapens marcheren, dat willen, wordt sleöhts voorgestaan VOETBAL CONFLICT BVV-JOHNSON In het begin van dit jaar sloot het be stuur van de Bossche eerste divisieclub BW de Surinaamse speler C. Johnson, die verscheidene malen als linksachter in het eerste elftal van de Bosschenaren was uitgekomen, om morele reden van öt training uit en stelde hem bovendien niet meer op, in geen enkel elftal. Te gen deze uitsluiting tekende Johnson by de KNVB protest aan, waarop de bond een scheidsgerecht instelde om dit con flict te behandelen. Uitspraak doende heeft het scheidsgerecht bepaald, dat BW aan Johnson een schadevergoeding van 750 gulden moet betalen. Tevens komen de kosten van het geding, ten be drage van f. 288.15, ten laste van de Bossche club. Voorts is bepaald, dat BW Johnson tot de training moet toelaten op straffe van vijf gulden voor elke keer, dat hij wordt geweigerd. Een bepaling, die ech ter in de praktijk van geen enkele be tekenis meer is, daar het contract, dat BW met Johnson had, inmiddels per 1 Juli is afgelopen. Johnson heeft nog geen andere vereniging en heeft het aanbod van BW om op haar kosten te rug te gaan naar Suriname afgewezen. WATERPOLO Vanavond beslissende strijd voor „Sleutelstad" De opstelling van het zevental van „De Sleutelstad" dat vanavond de laat ste competitiewedstrijd speelt tegen DKR uit Utrecht in het zwembad „De zyi", is als volgt: Doel: D. Binnenkamp; achter: P. Erades, W. v. Rooyen, J. Bekkering; voor: Kapaan, J. Dool, W. v. Zyl. Indien dit zevental erin slaagt een gelijkspel of een overwinning te beha len, kan de kampioensvlag worden ge hesen. WIELRENNEN BELGISCHE PLOEG VOOR ZANDVOORT Geen enkele renner uit de zegevieren de Belgische ploeg in de jongste Tour de France zal deelnemen aan het we reldkampioenschap op de weg te Zand- voort. De selectie-commissie van de Belgi sche Wielerbond heeft voor de strijd om de wereldtitel professionals, welke zon dag 16 augustus op hst Zandvoorts cir cuit wordt gehouden, de volgende ren ners aangewezen. Roger Baens, Gilbert Desmet, Noël Foré, Petrus Oelibrandt, Frans Schoub- ben, Leon van Daele, Rik van Looy en Rik van Steenbergen. Reserves zijn: Frans Aerenhouts, Frans de Mulder, Rik Luyten en Frans van Looveren. Voor het wereldkampioenschap ama teurs op 15 augustus zijn gekozen: Jean- Baptiste Claes, Herman Cornells, Con stant Goossens, Louis Troombeeckx, Willy Vandenberghe en Hugo Verlinden. FRANSE PLOEG De Franse ploeg professionals be staat uit de volgende renners: Anglade, Anquetil, Cazala, Darrigade, Dejouhan- net, Graczyck, Hassenforder en Gerard Saint. Reserves: Forestier, Milesi, Pri- vat en Stablinski. Een wegwedstrijd over 180 km. In Waasmunster in België is door Michel Stolker gewonnen in 4 uur 53 min. Ook de volgende drie plaatsen waren voor Nederlandse renners. Jo de Roo werd tweede op 10 meter, Leo van der Pluym derde en Gerrit Voorting vierde op 1 min. 20 sec. Op de 5e plaats klasseerde zich de eerste Belg Marcel Buys. servatieven, welke daar een voorsprong behaalden van twee procent, nadat ze kort tevoren nog twee procent achter lagen. In de geraadpleegde streken sprak zich 42 uit voor de tories, 40 voor Labour en 11 voor de libe ralen. In elk geval lijkt het oktober- congres van de Labourpartij, dat alleen ln de oorspronkelijke opzet doorgaat wanneer de regering die maand geen verkiezingen uitschrijft, beheerst te zullen worden door de H-bom. De par tij-afdelingen. welke in de federatief opgebouwde structuur van de beweging slechts een minderheid vormen, concentreren zich op de eis tot afschaf fing van kernwapens. Van de 400 reso luties houden zich ruim 140 met de bom bezig. Politiek voeren is allesbehalve een zuiver verstandelijke aangelegen heid. Dat geldt te meer waar de H-bom in het spel is, waarbij allerlei diepe emoties zioh doen gelden. Rel van Gaitskell Gaitskell, die meer intellectueel dan gevoelsmens is, verwierf de lof van zijn tegenstander voor de manier waarop hij Frank Cousins van repliek diende, nadat deze een campagne begonnen was tegen de H-bom. Zonder zijn eigen standpunt voor het geringste prijs te geven, gaf Gaitskell er blijk van de menselijke motieven te begrijpen van hen. die volkomen met de H-bom wil len breken. Deze stemming loopt inder daad dwars door de partijen. Het feit, dat Gaitskell, al weigert hij zover te gaan als de totale afschaffers, dit juist aanvoelt, geeft hem op het ogenblik een nationaal gezag, dat Labour bij de ver kiezingen ten goede kan komen. Van daar dat de conservatieven reeds hun leiders waarschuwen, hun zelfgenoeg zame houding tegenover het H-bom- vraagstuk te laten varen- Op Raaphorst te Wassenaar Groter dan ooit tevoren was gisteren, op het door H.K.H. Prinses Wilhelmina beschikbaar gestelde landgoed Raaphort te Wassenaar, de belangstelling voor de jaarlijkse zendingsdag van de classis 's-Gra- venhage der Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland. Meer dan duizend mannen, vrouwen en kinderen verzamelden zich 's mor gens tegen half elf in de schaduw van de oude bomen dicht bij het jachthuisje, om er te luisteren naar een aantal sprekers, om er te zingen en te offeren voor het zendingswerk. Ook vele Leidenaars aanwezig Drama ouder Merels namen wraak op uil vogels Ds. H. Toorman, uit 's-Gravenhage, voorzitter van de classicale zendings commissie, sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst, waaruit blijken mag, dat de belangstelling voor het zen dingswerk, dat op het ogenblik zovele moeilijkheden ondervindt, nog verheu gend groot is. Iets over de moeilijkheden van het ogenblik vertelde ds. D. Henstra. uit Delft. De zending der Chr. Gerefor meerde Kerken heeft altijd haar ar beidsveld gevonden in het Toradja- land op Celebes. Maar dit zendingsveld is thans afgesloten. De enige zendeling, die zich nog ginds bevindt, ds. M. Ge- leynse, krijgt geen kans in de binnen landen van het Toradjaland te komen. Ds. L. Floor, uit Almelo, die pas afge studeerd is. kan geen visum krijgen. Er is stilte gekomen op het zendingsveld. Maar die stilte mag geen stilstand wor den. Het moet de stilte zijn van een leger, dat wacht op het bevel om op te trekken. Er wordt gezocht naar an dere arbeidsvelden, in Afrika of wel licht in Zuid-Amerika. Nadat dr. M. W. van Nieuwenhuijze, uit Amsterdam, nog gesproken had over het werk van de H. Geest, dat met Pinksteren begon en doorgaat, ook al lijkt er thans stilstand te zijn. werd een ruime middagpauze gehouden. Het middagprogramma begon met een kindervertelling door mej. M. C. Nieuwland, uit Den Haag, over het zendingswerk op Celebes en met het optreden van het Jeugdkoor „Jeugd en Zang", uit Den Haag. onder leiding van de heer N. den Heyer. Ds. C. den Her tog, uit 's-Gravenhage-West, sprak daarna over „Kleine kracht en Al macht". Wie evangelisatiewerk ver richt, aldus de predikant, komt vaak voor gesloten deuren. Maar het grote wonder is. dat achter ons armetierige mensenwerk Gods Almacht schuilt en dat Zijn woord gesloten deuren en ge sloten harten openen zal. Ds. M. Boertien, die predikant is te Hamburg voor de arbeid onder Israël, vertelde tenslotte iets over zijn erva ringen. Het werk onder Israël behoort punt nummer 1 te zijn op het pro gramma van de kerken. Met Israël is de kerk begonnen, het Woord Gods is Joods vlees geworden. Zijn Woord werd door ons opgeschreven door joodse mensen, de kerk werd gebouwd door Joodse mannen. Er gaat, aldus ds. Boertien, voor onze kerk wellicht spoedig een deur open in Israël zelf. Er is n.l. een goede kans. dat ds. Boertien in de herfst naar Is raël zal gaan om daar werkzaam te zijn. Ds. Boertien sprak over de moeilijk heden van het werk onder Israël, om- Mulo-diploma's Voor het mulo-diploma A zijn ge slaagd de dames: N. M. v. d. Reijaen, Leiden: E. A. v. d. Vliet. Oegstgeest; C. C. Wiesmeijer, Rijnsburg; G. J. Snij ders, Leiden; L. S. van der Steeg, Voor schoten: W. C. M. Bal, Leiderdorp: T. Zijlstra, Oegstgeest: G. J. v. Kerkvoort, Voorschoten: B. H. L. v d. Tuin. Lei den (m); E. A. Snaterse. Abbenes en de heren: H. R. Troost. Leiden; J. Jan sen. Oegstgeest; N. W. Admiral. Kat wijk; L. Annokkée, Leiden (m): J. P. de Vries, Leiden (m); A. J. Deisting, Leiden (m). Voor het mulo-diploma B slaagde de heer P. L. Klesling te Katwijk aan Zee. De kandidaten, ach ter wier naam een (m) staat slaagden bovendien voor het middenstandsdiplo ma. Afgewezen 8 kandidaten. dat het volk van Israël heel anders benaderd moet worden met het Evan gelie dan de heidenen. Het werk eist veel geduld en voorzichtigheid; er moe ten tal van moeilijkheden en misver standen uit de weg geruimd worden. De netto opbrengst van deze dag, waarvan de organisatie voor een be langrijk deel in handen lag van de zen dingscommissie der Chr. Geref. Kerk te Leiden, was f.2500. Vele Leidse gemeenteleden waren on der de ruim 1500 aanwezigen. (Van onze Limburgse correspondent) In de speeltuin van het fort Wil lem te Maastricht zijn enige mensen getuige geweest van een drama in de vogelwereld. In het struikgewas had een merelpaar een nestje gebouwd en uit de eieren waren drie jongen gekomen. Na enkele dagen bleek echter een steenuil zich voor de jon gen te interesseren, hetgeen klaar blijkelijk vader en moeder merel verontrustte. Maar de jongen moes ten voedsel hebben en toen zij even alleen waren gelaten, stortte de steen uil zich op het nest en doodde de jonge vogels. Het merel-wijfje, dat met voedsel terugkeerde, ontdekte het eerst het drama, dat zich had voltrokken en op haar angstig gepiep kwam het man netje toegevlogen. Na een ogenblik gingen de merels met instinctieve ze kerheid op de belager af, die in de buurt zijn nest had. Zij stortten zich op de steenuil, die veel groter en ster ker was. en hakten in duikvluchten, met krijsend gepiep, telkens opnieuw op de steenuil in. Uiteindelijk moesten de merels de ongelijke strijd opgeven, doch slechts voor korte tijd, want met nog een versterkt aanvalsfront van nog een derde merel, die vlak bij zijn eigen kroost verzorgde vielen de drie opnieuw de steenuil aan, die tegen deze aanval niet bestand bleek. Met hun scherpe snaveltjes verwondden de merels hun tegenstander zodanig, dat deze tenslotte, zwaar gewond, van zijn hoge stelling op de grond viel. En ook daar bleven zij verwoed aanvallen, tot dat de steenuil tenslotte bezweek. Pas toen keerden de merels terug naar hun nesten. Rijnscheepje op de Maas gezonken Twee opvarenden gered Speciale berichtgeving) Op een dag. dat hij eigenlijk vakantie had maar inviel voor een collega, is de 70-jarige Antoon Bouman uit de Rozen straat in Rotterdam drenkeling gewor den. Hij stond op het gangboord van de Dongen, een Rijnscheepje van 112 ton, toen het gistermiddag op de Maas, recht i tegenover de Parkkade, werd overvaren door het Finse zeeschip „Degerös". Beide opvarenden van het scheepje, de 40-jarige schipper C. van de Veekèn uit Dongen en Antoon Bouman, konden worden gered. Schipper v. d. Veeken kon in zyn stuurhuis nog net een red dingsboei grypen die hem na kopje onder te zijn gegaan boven bracht, op stapper Bouman werd van het gekantel de schip gegrepen. De Degerös raakte de Dongen aan stuurboord-achterzijde. Het scheepje kantelde en zonk vrijwel onmiddellijk. Op de drukke rivier schoten onmiddel lijk vele bootjes te hulp. De sleepboot Albatros en een bootje van de haven dienst lukte het de drenkelingen aan boord te nemen. Zij werden naar het bureau van de rivierpolitie gebracht, waar zij wat op verhaal zijn gekomen. Advertentie Norm. prijs per 3 11 Spec, prijs per 3 11- Nackenheimer Kirchberg 1955 13.95 12.45 Niersteiner Domthal 1955 14.25 12.75 Riesling Pétillant (mousserend) 10.05 8.95 Samos van hel eiland 7.80 6.95 Sherry Xander Amontillado Fino 12.75 11.25 Sherry Xander Pale Dry 12.75 11.25 Madeira 10.05 8.95 Douro Pork red and while 13.50 11.85 Bordeaux Superieur rouge et blanc1953 7.20 6.45 Beaujoiais 1955 9.75 8.55 Winterwerk in de bouwnijverheid INDIRECTE VOORDELEN Doorwerken in de bouwnijverheid bij minder gunstige weersomstandig heden in de winter is technisch geen onoplosbaar probleem. Het aantal pro ductieve uren, dat nu 's winters ge middeld 450 uren beloopt, zou kunnen de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. iSamr, VEBO fokvee- tentoonstelling Commissaris der Koningin komt naar Leiden De Jaarlijkse fokveetentoonstelling van de VEBO zal donderdag 17 septem ber op de veemarktterreinen worden ge houden. De jongerendag is vastgesteld op vrij dag 18 september, eveneens op de vee markt, terwijl de grote Zuiveltentoon- stelling in het Waaggebouw op donder dag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 sep tember wordt gehouden. Mr. J. Klaasesz, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, zal deze tentoonstelling 's morgens om 10 uur niet alleen openen, doch ook des middags te 2 uur bij de aanvang van het grote défilé op de veemarkt de le den van de VEBO en de bezoekers toe spreken. DE IKOON IN DE EREDIENST Prof. dr. P. J. G. A. Hendrix, hoog leraar in de geschiedenis der Grieks Orthodoxe Cultuur aan de Leidse Uni versiteit. zal vrijdagavond in de Agnie- tenkapel van het Centraal Museum te Utrecht, een voordracht houden over: „Ikonen als uitdrukking van het litur gisch mysterium der Kerk". Prof. Hen drix, die verscheidene malen in Rusland geweest is, zal in deze lezing de plaats van de ikoon in de eredienst der ortho doxe kerk belichten. De brokstukken van twee auto's, die in Noemen aan de Rijnoever bij de Duitse grens op elkaar botsten. De inzittenden van één van de wa gens waren op weg naar een be grafenis. Twee hunner werden gedood, drie gewond. Statiegeld is met inbegrepen! VROOM DREESMANN LEIDEN worden opgevoerd tot ongeveer 600 uren. Dit zijn de conclusies van de studie commissie weerinvloeden, die in 1956 is ingesteld door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Tegenover een geringe kostenstijging staat, over het gehele jaar gerekend, een vermeerdering van het aantal pro- duktieve uren met circa 10 en een produktiewinst die gelijkgesteld kan worden aan 15.000 a 20.000 woningen. Indirecte voordelen van zoveel moge lijk doorwerken in de winter zijn: ver mindering van werkloosheidsuitkeringen, verbetering van de sociale voorwaarden waaronder gewerkt moet worden, ver hoging van het reële inkomen van de arbeiders en bevordering van de pro- duktiecontinuiteit in het bouwbedrijf, omdat de arbeidsbezetting der werken in de winter weinig terugloopt. In Voorschoten eet mr nu reerug (Speciale berichtgeving) Een 26-jarige automobilist uit Voor schoten kwam de Utrechtse politie ver tellen, dat hij op Rijksweg 26 onder Vianen een plotseling de weg overste kende ree had aangereden. Het dode dier en de schade aan de auto waren de stille getuigen van dit verhaal. „Houdt die ree maar bij wijze van vergoeding voor de schade", zei de po litie. De man kreeg een vervoersbewijs je voor de ree omdat hij anders bij aan houding onderweg beschuldigd zou kunnen worden van stroperij. In Voor schoten eet men nu reerug! Eerste contact in de Amerikaanse staalstaking Regeringsbemiddelaars zijn er giste ren in geslaagd, besprekingen te orga niseren tussen de twee partijen in het Amerikaanse staalconflict. Dit overleg het eerste contact tussen werkgevers en werknemers sinds acht dagen gele den 500.000 arbeiders het werk neerleg den zal maandag te New York plaats vinden. Joseph Finnegan, hoofd van het federale college van bemiddelaars, had gisteren afzonderlijke gesprekken met de twee partijen. Hij zei, geen kans op een spoedige of gemakkelijke regeling van het conflict te zien. Ten gevolge van de staking zijn ook 50.000 arbeiders in andere industrieën zonder werk cekomen. Zaterdag belangrijke rede van Soekarno Hongersnood grootste hinderpaal voor Kabinet Generaal-majoor Djatikoesoemo. de consulgeneraal van Indonesië te Sin gapore, die onlangs is benoemd tot minister voor de verbindingen in het nieuwe Indonesische kabinet, heeft te Singapore medegedeeld, dat pre mier Soekarno zaterdag a.s. in het Parlement een belangrijke rede zal houden, waarin het programma van de nieuwe regering zal worden uiteengezet. Djatikoesoemo zei voorts dat zijn ministerie eerlang een zevenjarenplan bekend zal maken voor uitbreiding van het wegen- en het spoorwegnet in In donesië. Bij het aanleggen van nieuwe wegen zal Sumatra de voorrang krij gen. In Java en andere delen van In donesië zullen nieuwe spoorwegen wor den aangelegd. Over de algemene toestand in In donesië zei Djatikoesoemo, dat de grootste hinderpaal, die het nieuwe kabinet in zijn economische politiek zal hebben te overwinnen, de hon gersnood is onder de bevolking die jaarlijks met een miljoen zielen toe neemt. Met nadruk verklaarde Djati koesoemo. dat het onderdrukken van partijpolitieke activiteiten zal worden voortgezet, aangezien „politiek met een lege maag in het geheel geen po litiek is". Communisten stookten onder Zuidafrikaanse artiesten De leider van de .Golden City Dixies', een variétégroep van Zuidafrikaanse kleurlingen, heeft ex gisteravond de Zweedse communisten de schuld van gegeven, dat elf van zijn 22 mensen in Zweden zijn gebleven. De leider. Smith, zei nooit geweten te hebben dat Zwe den zo ..rood" is. Hij kwam gisteren met de rest van zijn groep in Johan nesburg aan. Volgens Smith kwamen er ten tijde van de ongeregeldheden in Cato Manor bij Durban communisten opdagen, die de leden van zijn groep geld. baantjes en onderdak aanboden om hen te bewegen niet terug te keren om te worden „afgeslacht door negers die jagen op Aziaten en kleurlingen. Zweedse nota aan Moskou over het afgezegde bezoek Zweden heeft de Sovjet-Unie gisteren in een nota meegedeeld, dat het betreurt dat premier Kroesjtsjef zijn Scandina vische reis heeft afgezegd. De Zweedse regering is van oordeel, dat Rusland het belang van de protesten in Zweden tegen het bezoek heeft overschat. De Russische beschuldiging dat de Zweedse regering ten dele verantwoor delijk voor de kritiek is, wordt als onge grond van de hand gewezen. Zweden kan niet Inzien dat een bezoek uit politiek oogpunt inopportuun zou zijn. Stockholm wijst op de van ouds goede betrekkingen en spreekt de hoop uit, evenals de Sovjet-Unie gedaan heeft, dat het bezoek later kan worden gebracht. Een miljard schade De Italiaanse zeelieden hebben een loonsverhoging van negen procent ge kregen. iets meer dan de helft van het geen zij als minimum hadden geeist tijdens hun staking, die zaterdag werd beëindigd na veertig dagen te hebben geduurd. Het kantoorpersoneel der scheepvaartmaatschappij krijgt een verhoging van sleohts vijf procent. Be halve de loonsverhoging krijgen de be trokkenen ook een kleine vermeerde ring van het vakantiegeld en andere toeslagen De staking heeft de reders naar schatting ruim een miljard gulden gekost.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3