Natu-raLax Expositie „Hart van Brabant" Regelmaat van de klok! Agenda Oooh...wat een verschil! Landdag der Protestantse Unie Met een enkel woord f I I DONDERDAG 23 JULI 1959 f Spectaculair overzicht (Speciale berichtgeving) Honderd en vijftig jaar geleden ver hief Koning Lodewyk Napoleon Tilburg tot stad. In de tjjd die nu achter ons ligt. is deze plaats uitgegroeid tot een modern, dynamisch industriecentrum, zetel van vele instellingen, en een knoop punt van wegen. Het bereiken van deze mijlpaal wordt op spectaculaire wijze ge vierd door het houden van de tentoon stelling „Hart van Brabant" die morgen door minister Marjjnen in het gemeen telijk Leypark zal worden geopend. De voorbereidingen tot deze expositie hebben twee Jaar geduurd. Zij omvat 25 paviljoens, gewijd aan onderwijs, histo rie, kunst, sport, toerisme, sociaal leven en wonen. Ook de belangrijkste indus trieën van Tilburg en Midden-Brabant hebben een ruime plaats toegewezen ge kregen. De textiel heeft een eigen hal waarin een textielpanorama, stoffen- en modeshow, machines en toeleverings bedrijven zijn opgenomen. In de grote hal is tevens een complete textielfabriek ingericht. De machines komen alle van achter het ijzeren gordijn. De Westeuro- bestellen 1 Advertentie. Grote duinbranden bij Zandvoort Manege prooi der vlammen Gistermiddag Is de Zandvoortse brandweer opgeroepen voor een brand nabij het Boogkanaal in de duinen van de Amsterdamse waterleiding. Het vuur vond gretig voedsel in het kurkdroge struikgewas, waarbij een straffe noordenwind de vonken hui zenhoog door de lucht joeg. Plotseling bemerkte men dat uit het rieten dak van de duinmanege, onge veer 100 meter van de duinbrand gele gen, vlammen lekten. Vergeefs werd nog getracht het vuur te stuiten. De brandweerkorpsen van Bloemendaal en Haarlem, alsmede soldaten uit de Rip- perdakazeme te Haarlem, werden ge alarmeerd omdat enkele ogenblikken later een nieuwe vonkenregen over het wegdek van de Zandvoortse laan sloeg en de beplanting op de Ronnenberg in vlam zetten. Het gelukte 40 paarden uit de ma nege te redden benevens een groot deel van het meubilair der familie Jansen, die boven de manege woon de. Het vuur werd met een groot aantal stralen bestreden, doch na een uur hard werken waren er alleen nog kale muren overgebleven. De schade bedraagt naar schatting f. 70.000. Het gebouw en de inventaris waren ver zekerd. De eerste duinbrand omvatte vier hectaren, de tweede ongeveer 2000 vier kante meter beplanting. Tijdens de brand ongeveer twee uur werd het verkeer op de Zandvoortse laan stilge legd en was men gedwongen de bad plaats via de zeeweg binnen te komen of te verlaten. Gistermiddag omstreeks half drie is brand ontdekt in een afvalstortgat aan de Coldenhovense weg te Eerbeek van de papierfabriek ,De Hoop' in deze Omstreeks half zes was alle gevaar geweken en kon men zioh tot nablus sen beperken. De brandweer uit Brummen was al tweemaal eerder in touw geweest. De eerste keer 's morgens, toen vermoede lijk door broei, een vuilnisbelt bij het Brummense station had vlam gevat en de tweede keer in samenwerking met de Eerbeekse brandweer ter bestrijding van een bosbrand bij Laag-Soeren. Deze brand was na een uur bedwongen. De Apeldoornse brandweer heeft voorts 's middags, in samenwerking met de brandweerkorpsen en bosbrand- weren van Loenen en Beekbergen, uit breiding van een gevaarlijke brand in pese fabrieken mogen namelijk, in ver band met een expositie in Milaan, ner gens anders in Europa exposeren. De tweede belangrijke industrie in Midden Brabant leder en schoenen wordt geëtaleerd door middel van een complete schoenfabriek. In het paviljoen metaal en elektrotechniek zijn de voornaamste bedrijven uit deze takken van industrie vertegenwoordigd. In het paviljoen „So ciaal leven" staat de mens op de voor grond in zijn werken, leven en wonen. Als waardig sluitstuk geldt het pavil joen van de provincie Noord-Brabant, dat morgenavond door de waarnemend commissaris der Koningin in aanwezig heid van de minister-president zal wor den geopend. De agrarische sector wordt verzorgd door de Noordbrabantse Chr. Boeren bond die een indruk geeft van de gecom pliceerdheid van het boerenleven in het gemengde bedrijf op de zandgrond. Het hart van de inzending wordt gevormd door een boerderij met levend vee. Ten slotte verwacht men dat het uitgaans centrum ertoe zal bijdragen dat de ex positie vooral de aandacht van de toe risten zal trekken. Rond een plein zijn 22 etablissementen verrezen en voorts zijn er vijvers en terrassen en een drij vend podium waarop orkesten zullen op treden. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 16 augustus. Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. IKntwraLax herstelt de natuurlijke regelmaat...dag in dag uitl Ideaal voor hen die buitens* huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. .de regelmaat wan de klok ten uitkomst bij hardnekkige forstopplng. 60 tabl. f I.U Zusjes door vrachtauto gegrepen Een gedood, de ander gewond (Van onze Limburgse correspondent) Twee meisjes uit een gezin, woon achtig in' het Limburgse dorp Wau- bach, zijn floor een vrachtauto aange reden toen zij op de fiets van school naar huis terugkeerden. Het elfjarig zusje raakte de macht over het stuur kwijt, toen haar zevenjarig zusje, dat op de bagagedrager zat, zioh van schrik op straat liet vallen bij de nadering van de tegenliggende vrachtauto, welke daarop de beide zusjes greep. De jong ste rende met een gebroken arm naar huis om hulp te halen. De oudste werd met een schedelbasisfractuur in het Heerlense ziekenhuis opgenomen, maar overleed daar spoedig aan de bekomen verwondingen. een aanplant van 6-jarige vliegdennen bij Loenen naar aangrenzende mooie bossen kunnen voorkomen. Een verkenningsvliegtuig van het vliegveld Deelen verleende aan de brandbestrijding medewerking. De 3 ha vliegdennen die aan de vlammen ten offer zijn gevallen behoorden tot het landgoed „De Reeënberg" in het Sohal- terdal te Beekbergen, particulier bezit, dat in beheer is bij de Nederlandsche Heidemaatschappij Dertienjarig negerjongetje hielp dr. Albert Schweitzer De dertien-jarige zoon van een Ame rikaanse neger-sergeant, die in Italië dient, heeft te Lambarene aan prof. dr. Albert Schweitzer een cheque ter waarde van 1,5 miljoen gulden overhandigd, als symbool voor een hoeveelheid medica menten, die 4,5 ton weegt. Robert Hill, oud 13 jaar, had generaal Lindsay, bevelhebber van de NAVO- luchtstrijdkrachten in Zuid-Europa, waarbij zijn vader dient, een flesje as pirine gezonden, met een briefje erbij waarin hij de generaal vroeg het door één van zijn vliegtuigen in Lambarene te laten bezorgen. Robert was op die gedachte gekomen na het lezen van een boek over het werk van dr. Schweitzer. Er werd nogal wat publiciteit gegeven aan zijn briefje en een Italiaanse radio zender begon een inzameling, die miljoen gulden opbracht. De Italiaanse regering stelde een vliegtuig beschikbaar om de voorraad over te brengen. Dr. Schweitzer kon slechts een halve ton medicamenten bergen bU zijn zie kenhuis te Lambarene. De overige vier Besprekingen over lerarensalarissen Dezer dagen heeft de bijzondere comimi6sie voor het georganiseerd overleg voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het kweek- schoolonderwijs en het middelbaar nij verheidsonderwijs een vergadering ge houden. Daarin hebben de gedelegeer den der organisaties medegedeeld, dat zij deze week hun oordeel zouden ge ven over de herziening der lerarensala rissen. Inmiddels hebben zij echter de mi nister van O., K. en W. schriftelijk medegedeeld, dat het hun ondoenlijk is gebleken een verantwoord standpunt te bepalen zonder hun hoofdbesturen te raadplegen. Dit heeft tot gevolg, dat een defini tief antwoord pas in september gegeven zal kunnen worden. ton werden op zijn verzoek opgeslagen in een pakhuis te Libreville, waar alle artsen van de republiek Gabon hun voorraden medicamenten kunnen komen aanvullen. Van premier tot première (Van onze t.v.-m ede werker) De KRO gaf gisteren een gevarieerd zomeravondprogramma. Als we dit in zijn geheel overzien, moet ons van het hart, dat het er wel op leek of de men sen, die het hele jaar door zich inten sief met de uitzendingen hadden bezig gehouden, voor zover zij daaraan een soms nogal eens krampachtig cachet meegaven, ditmaal met vakantie waren, want het rolde er allemaal zo plezierig uit, dat het een lust was. Scherts ter zijde: iedereen deed zijn best en alles zat lekker mee. Louis Fréquin ontving de belangrijk ste gast, die zijn kamp in Nederland te bieden had en dat was dan natuurlijk de minister-president. Daaraan had hij, zoals de kijkers, die professor De Quay als formateur ongedwongen doende had den gezien, wel bevroeden konden, een gemakkelijke partner. Daaruit mag ech ter allerminst worden geconcludeerd, dat de premier de zaak op een koopje wegschonk. Hij ging serieus in op de logisch geformuleerde vragen en schiep op deze wijs een sfeer van ernst en rust, natuurlijk hier en daar onderbroken door een humoristische flits. Fréquin aarzelde niet met zijn fluwele aanpak even een vinger op een oude wond te leggen. Het pleit zeker voor de sportivi teit van De Quay, dat hij zich daarmee tijdens de voorbereiding van het gesprek akkoord moet hebben verklaard. Het daarop volgend gesprek met de leider van de Nederlandse uitzendingen van Radio Vaticaan kon ons niet zo boeien. Het verliep wat statisch, maar de eer lijkheid gebiedt te constateren, dat het ook geen sinecure is om na de beweeg lijke en spitse minister aan bod te komen. „Voetlicht en camera" had even moeite op gang te komen (voor de op somming der premières gaan we steeds minder waardering hebben), maar toen de 75-jarige Magda Janssens het beeld ging beheersen, kwam er beweging en diepgang in. Het was aardig te ervaren hoe Hofstra haast met eerbied onder de charme van de levendige actrice ge raakte. Van Domburg had enige uitste kende gedeelten uit de film „Room at the top" ter vertoning mogen knippen. Jammer, dat de titel, waaronder deze rolprent in Nederland zal uitkomen, niet werd vermeld. Dat had zeker de propa gandistische werking verhoogd. Maria van der Eist, niet op haar mondje ge vallen, stelde het probleem van de vrouw op de weg aan de orde. Zij deed dit weldoordacht en goed voorbereid (zonder dat alle interviews, ook die langs de weg, daarvan te zeer het etiket meedroegen) en moet vooral gelukkig geweest zyn, dat specialist Boost, een prettige autoriteit, van de partij kon zijn. Voordat de kijker het wist, was hy in spotlicht terecht gekomen, een no vum van journalistieke signatuur (één der t.v.-zorgenkinderen). Wat te zeggen van de start? Het betoog van John Soer over de functie van Purmerend in NAVO-verband heeft zeker veel mensen niet aangesproken, maar wij hebben er uit vakoogpunt bepaald een waardering voor, die ver boven het gemiddelde ligt. De tekst was zonder enige zwaarwich tigheid knap en het spel was daarop op een bijzonder bekwame manier afge stemd. De moed om de „nozems" in het spotlicht te zetten niet de morele moed bedoelen we, want die komt er nauwelijks aan te pas, maar de tech nische durf werd wel beloond, al heb ben we onze bezwaren. Na politie en jeugdleider, die de één meer, de an der minder overliepen van begrip, kwam meneer zelf aan het woord en dat was toch wel mooi gek, voor een deel zeker te danken aan het sterk aanleu nen tegen Wim Kans waarschijnlijke aanpak van zo'n geval. De liftcentrale- kwestie kwam niet geheel uit de verf, maar des te duidelijker werd de toer- ziekte gediagnostiseerd, hoe welvarend de patiënt er ook op het eerste gezicht uitzag. Een première, die vertrouwen schonk, vooral ook door het geloof, dat Frans Wilbers er zelf in scheen te stel len. Volhouden, luidt ons advies, al zal het een hele toer zyn. bestellen Advertentie. VRIJDAG Stationsweg 32: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Duinwater MIJ. 12 uur 's middags. Speeltuinver. ..Westerkwartier" (ten Katestr.)Tuinkermis. 711.30 uur nam ZATERDAG In den Vergulden Turk: Aandeelhou dersverg. N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E J. Brill, 11 uur voorin. Breestraat 19: Evangelisatie Christen - gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Speeltulnver. ..Westerkwartier" (ten Katestr.): Tuinkermis. 711.30 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr B. W. J Robert. 2.30 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche BouwmiJ. 4 30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.40 Sportpraatje. 18.50 Gesproken brief. 18.55 Der f liegende Hollander, opera. 21.45 Nws. 21.50 Voordr. 22.05 Gram. 22.20 Journ. 22.35 Amus.muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beureber. v. New York. 23.2524.00 Discotaria. Hilversum II. 298 m. KRO: 18.00 Radlophllmar.ork. 18.25 Volksmuz. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. caus. CHU. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Radloverkeersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken para de. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en S O.S.-ber. 23.15—24.00 Gr. bestellen Advertentie. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 De we reld waarin wij leven. caus. 20.30 Film- documentaire. 21.00—22.30 Naseizoen, tv.. spel. VOOR VRIJDAG 24 JULI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram 8 00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. Jeugd. 9 05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35-9.40 Waterst.) Advertentie VPRO: 10.00 De vrouw ln haar huls, caus. 10.05 Morgenw. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.25 Gram. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Or- gelrecital. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Am. muz. 12.20 Regeringsuitz: Landbjubr. Nieuws over het aaltjesonderzoek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en ognose. 12.55 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 -_eded. en gram. 13.25 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Poolse liederen. 14.30 Voordr. 14.50 Holland. Festival: Carillon- bespeling. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.35 V. d. zieken. 17.05 V. d. Jeugd 17.30 Vakantletips. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO; 19.30 Leven in Nederl., caus. 19.45 Op bezoek by anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Zwitserse kerkzang. 20.15 Viool en pianorecital. 20.35 Benelux, caus. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Plano en zangrecital. 24.00 Sluiting. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en llt.kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 V. d. kind. 10.05 Gram. 11.00 .V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.med. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.40 Strijkkorkest. 14.40 Gram. 15.00 Voor dek lnderen 15.30 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en plano. KRO; 18 05 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje v. H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Pol .caus.: WD. 10.30 Verz.progr. v. d. sold. 20.00 SUS-actie 6. 21.30 Gram. 21.45 Instr. trio. 22.15 Lichte muz. 22 45 Ongehuwde vrouwen, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam zond 15 uur nam. (tot 31 augustus) Museum vooi Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; 'szondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. RUksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur Rijksprentenkabinet (KloKsteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Relnhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m. 15 augustus) BIOSCOPEN Trianon: „Alleen op de wereld". A.l, Werk- dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4 30. 7 en 9 15 uur Lldo. ..De vlei kante rekruut". a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: .Jerry als babysitter", a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „De circusheid", a.l. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur Donderdagcyclus: „Onteerde meisjes" (18 jaar). Casino: „Brokkenpiloten", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.30 uur Zondag 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der Leldse apotheken wordt tot zaterdagmorgen a.s. 8 uur waargenomen door Apotheek Kak. Rapenburg 9. tel. 24807. Bij geen gehoor bij Uw bulsarts of specialist (of diens waarnemers) hel op dok erstelefoon 22222. Advertentie Pracht-foto's, gestoken-scherp en met diepe nuance. Elke foto 'n meesterschot Scherpe kritiek van predikanten De Protestantse Unie heeft gisteren in Huizen de jaarlijkse landelijke bijeen komst gehouden. Na een openingswoord van ds. P. J. de Bruyn uit Groningen hield ds. J. Swijnenburg uit Amersfoort een lezing over het onderwerp „over haaste beslissingen". Hierin bracht hij vooral naar voren, dat men in de hui dige politiek vergeet dat de aarde des Heren is. Spreker besprak de kabinetscrisis en de politiek die daarop gevolgd is en con cludeerde dat de christelijke partijen vóór de stemming wel rekening houden met de godsdienst, maar zijn de cijfers eenmaal geteld, dan gaat men een ver bond sluiten om met andere partijen mee te kunnen spelen in het landscon- cert en mee te kunnen doen met een 50% roomse politiek. De Protestantse Unie. aldus spreker, wil daar gaan staan waar God tot ons spreekt, om daardoor de meest prijzens waardige politiek te volgen die men zich denken kan. 's Middags sprak ds. H. E. Gravemeyer uit Hilversum over het onderwerp „De vrije natie". Hij constateerde dat het hier zo langzamerhand meer een politie- dan een rechtsstaat is. De vakbeweging regeert hier inplaats van de regering. Spreker kwam tot de conclusie dat de progressiviteit van de PvdA maar ca mouflage is. Ook de AR, die zich de grootste tegenstander van het socialis me noemt, aldus spreker, neigt steeds meer over naar het socialisme. Spreker hekelde de sociale maatregelen als A.O.W., kinderbijslag, enz, omdat in het kader van de nivellering die de PvdA voorstaat, hiervan iedereen profiteert, ook de miljonair, omdat men nu een maal gelijkheid wil. Hü legde er echter de nadruk op dat ons leven bestaat uit ongelijkheid en iedere gelijkheid is tegen Gods ordonnantiën. Want God heeft de ongelijkheid geschapen. Ons land is een land vol ambtenarij; Nederland heeft tweemaal zoveel ambtenaren als België. Ds. Gravemeyer bekritiseerde voorts de bouwverordening, de vriendjespolitiek en het verplichte diploma-systeem. Voor alles heeft men tegenwoordig diploma's nodig, al is men nog zo'n goed vakman en door dit alles werdt de energie van ons volk ondermijnd. Ons volk is ver armd in weerwil van de welvaartsnatie die wij heten te zijn, aldus spreker. Wjj moeten terug naar de vrije markt, prij zen zonder subsidie en vrije loonvor ming. Het gaat niet om de arbeider aan de ene kant of de product: t «an de an dere kant, maar om de consument en dat het anders kan heeft minister Er- hard in West-Duitsland bewezen. BINNENLAND Zaterdag as. zal in de Koningszaal van Artis te Amsterdam de jaariykse reü nie worden gehouden van leden van de Koninklijke Bond van Ridders der Mili taire Willemsorde. De Nederlandse ambassadeur in Ca nada. de heer D. J. von Balluseck, heeft ln Hallfax verklaard dat Nederland kan voorzien ln de behoefte van Canada aan boeren. Hy zei dat de Nederlanders zich in Canada beter thuis voelen dan in an dere landen. Het bestuur der Sint-Radboudstlcn- ting heeft prof. dr. H. M. M. Fortmann benoemd tot gewoon hoogleraar ln de fa culteit der letteren en wysbegeerte aan de R-K Universiteit te Nymegen. Van 25 tot 29 Juli a.s. zal het Griek se marlneopleidingsvaartulg „Ierax" (plm. 1200 ton) een niet-offlcieel bezoek bren gen aan Rotterdam. In Tilburg is het 9-jarig jongetje A. L. M. Zeegers. wonende te Tilburg, by het spelend oversteken van de straat vlak voor zijn woning ln de Generaal Smutslaan onder een personenauto geraakt. Het knaapje werd vrijwel op slag gedood. Bij beschikking van de Staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezonc- held Is met Ingang van 1 oktober 1959 mr. H. Bavlnck. wethouder van Openbare Werken van Rotterdam, wonende te Rot terdam. benoemd tot lid van het College van Rijksbemiddelaars. In het zwembad te Noordhorn (Gr.) Is gistermiddag het zevenjarige jongetje uit Grypskerk door verdrinking om het leven gekomen. De politie stelt een on derzoek in daar het kind, dat de zwem kunst niet machtig was door andere kin deren in het zgn. tweede bad zou zyn ge duwd. BUITENLAND Sir Winston Churchill is gisteren uit Londen in Nice aangekomen, vanwaar hij een reis van drie weken op het Jacht van de Griekse reder Onassis zal gaan maken. Hy was vergezeld van zyn vrouw en zijn dochter die met de Britse minister van Bevoorrading. Duncan Sandys. Is ge trouwd. Voorts is de operazangeres Maria Callas van de party. bestellen Advertentie. In de Turkse provincie Kars, by de Russische grens, is gisteren de vulkaan Sutlublyan gaan werken. Het is de eer ste vulkaanuitbarsting ln Turkye sedert de vyftiende eeuw. Er is. voor zover be kend. geen ernstige schade aangericht. Een straalverkeersvliegtulg van de BOAC van het type Camet-4 heeft het traject Tokio-Hongkong (circa 3150 km) in 3 uur en tien minuten afgelegd. De gemiddelde snelheid van het toestel' was 800 km per uur. De 24-jarige Japanner Masao Alryama heeft gisteren de boerdery van zyn ouders ln brand gestoken. Zeven mensen, onder wie de moeder van de dader en een kind van twee maanden, zyn in de vlammen omgekomen. In Durban zyn gisteren 25 inheem se vrouwen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voor- waardeiyk, wegens een aanval op ccn bierhuis enige weken geleden. De algemene verkiezingen ln Enge land. die naar men algemeen verwacht ln oktober zullen worden gehouden, zul len volgens de politieke redacteur van de Londense ..Evening Standard" tot begin volgend Jaar worden uitgesteld als er geen topconferentie komt. In de boezem van de regering zou meningsverschil over de datum der verkiezingen bestaan. bestellen Advertentie. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 15.3016.30 Rep. aankomst Vier daagse te Nymegen. 20.00 Weekoverz. 20 30 23.15 Eurovisie; Festival te Alx-en-Pro- vence: Ccfci fan Tutte, opera. (Pauze van 21.4522.05 uur). GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e Hjn) van 1820 uur. Wolfgang Amadeus Mozart. I. uit „Die Hochzelt aes Figaro". 1. Ouverture. Phll- harmonisch Orkest van Beriyn olv. Fritz Lehmann 2. Ich we is nicht, wo lch bin, was ich tue (Aria Cherubino. Ie bedrijf). Maria Stader, sopraan .3. Nun vergiss lei- ses Flehn. süszes Kosen (Aria Figaro. Ie bedrijf) Josef Greindl, bas. 4. Hor meln Flehn. o Gott der Liebe (Cavatlne Gra vin, 2e bedryf). Annelles Kupper, sopraan. 5. Sagt, holde Frauen, die lhr sle kennt (Arietta Cherubino, 2e bedryf) Maria Stader, sopraan. 6. Der Prozess schon ge wonnen (Ree. Aria Graaf, 3e bedrijf). Josef Metternlcht. bariton. 7. Und Su sanna kommt nicht. Nur zu flüchtlg bist du entchwunden (Ree. Aria Gravin, 3e bedryf) Annelies Kupper, sopraan. 8. Mars en Fandango. Symphonie Orkest van de Beierse Omroep olv. Eugen Jo- chum. II. „Don Giovanni". Opera in twee be- dryven op tekst van Lorenzo da Ponte. Plaats en tyd van handeling: Sevllla in het midden van de 17e eeuw. 2e be dryf). Rolverdeling: Don Giovanni. Cesare Siepi, bas; II Commendatore, Kurt Boeh- me, bas; Donna Anna, diens dochter, Su zanne Danco, sopraan; Don Ottavlo. haar verloofde. Anton Dermota, tenor; Donna Elvira, door Don Giovanni verlaten. Lisa della Casa, sopraan; Leporello, dienaar van Don Giovanni. Fernando Ceronea, bas; Masetto, een boer. Walter Berry, bariton; Zerllna, diens bruid, Hilde Gueden, so praan. Verder: Boeren en boerinnen: mu zikanten; dienaren. Koor van de Weense Staatsopera. Phllharmonlsch Orkest van Wenen .dirigent: Josef Krips. De Britse „vliegende schotel" zal za terdag trachten het Nauw van Calais over te steken van Dover naar Calais, aldus meldt het Britse blad „Daily Express". Men verwacht dat 't revolutionaire voer tuig dat zich voortbeweegt op 'n kussen van samengeperste lucht, 50 minuten over de overtocht zal doen. Zaterdag is het vyftlg Jaar geleden dat Louis Blériot de eerste vlucht over het Kanaal heeft ge maakt. Koningin Elisabeth van België is naar Joego-Slavié gevlogen. Zij zal op uit nodiging van de Joegoslavische regering een muziekfestival te Dubrovnik bijwo nen. Zij reisde met een DC-6 die president Tito speciaal voor haar naar Brussel had gezonden. Duitsers die op zoek zyn naar de ..schat", die terugtrekkende Duitse troe pen in 1945 ln het meer van Töplitz (Stiermarken) zouden hebben laten zin ken. hebben uit het meer een kist opge haald waarin valse pondsbiljetten bleken te zitten. Men heeft onmiddeliyk Scot land Yard gewaarschuwd. Zoals bekend hebben Duitse specialisten tijdens de oor log ln het concentratiekamp Sachsenhau- sen Britse pondsbiljetten nagemaakt, waarmee o.a. de bekende spion Cicero „be taald" ls. bestellen Advertentie. De organisatoren van het wereldjam- boreekamp op het Phillppijnse eiland Lu- zon, waar 12.000 padvinders, die afkom stig zyn uit 53 landen, kamperen, hebben met klem de berichten tegengesproken, volgens welke zich een aantal gevallen van buikloop onder de padvinders heb ben voorgedaan, hetgeen veroorzaakt zou zijn door het gebruik van slecht drink water. Een veertigtal jongens zijn ln het kampziekenhuis opgenomen, doch onder hen bevinden zich slechts vier lijders aan buikloop. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12 45 Meded. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Popul. progr. 13.55 Crickuitsl. 14.00 Lichte muz. 15.00 Hoorsp. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Ork.conc. 17.00 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19 00 Gevar progr. 19.30 Ork.conc. en sol. 20.30 Interviews. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. progr. 22,15 Engelse liederen. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06 23.36 Klarinet en piano. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 147 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Cricket. 13.30 Nws. en lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Fabrieksfanfare. (Om 15.30 Nws 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Da le's dagboek. 16.45 Ultsl. races en liede ren. 17 30 Nws. en koorzang. 18.00 Cricket. 18 35 Weerber. en act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20 00 Liederen 20.30 Nws. en gevar. progr. 21 00 Gevar. muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. 22 40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23 55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Amus. muz. 16.00 Volksmuz. 1700 Nws 17.40 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. muz. 20.45 Jazzmuz. 22.10 Kamer- muz. 23.15 Idem. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 1.15 Gevar muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05—18.30 Gram. 19.55 Idem. 21.40 Boc- canegra. opera. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Kamerkoor, ka- merork. en sol. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17 10 Gram. 17.15 Amus. muz. 17.45 Gram. 18.10 Voordr. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 20 50 Gram. 21.00 Ork.conc. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 14.00 Gram. 15.30 en 16.05 Gr. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18 38 en 19.10 Gr. 19.30 Nws. 20.00 Holland Festival: Strjjk- kwart. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Dans muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nar) O. 9 c. Êf «3 si J 5 3Ü S Sb a S 4- M Cn Den Helder licht bew. nno 6 21 15 0 Ypenburg onbew. no 2 22 12 0 Vlissingen onbew. ono 7 22 14 0 Eelde zw. bew. nnw 2 23 12 0 De Bilt onbew. no 2 22 11 0 Twente onbew. wlndst. 25 9 0 Eindhoven onbew. no 3 26 12 0 Zuld-Llmb. onbew. no 6 27 13 0 Helsinki licht bew. ono 2 20 12 0 Stockholm licht bew. nno 3 26 14 0 Oslo onbew. no 1 27 13 0 Kopenhagen licht bew. n 4 23 15 0 Aberdeen zw. bew. wlndst. 19 Londen onbew. nno 2 26 13 0 Amsterdam zw. bew. n 3 23 12 0 Brussel onbew. nno 4 27 12 0 Luxemburg onbew. no 6 29 16 0 Parijs licht bew. nno 4 30 16 0 Bordeaux geh. bew. z 1 29 19 0 Grenoble half bew. wlndst. 31 15 0 Nice onbew. nnw 4 27 20 0 Frankfort geh. bew. nw 4 17 16 38 Berllln onbew. no 6 30 17 0 München licht bew. wlndst. 25 12 0 Zürlch onbew. wlndst. 27 10 0 Genève 29 13 0 Locarno onweer zo 29 19 0 Wenen zw. bew. wnw 1 22 13 0 Innsbruck onbew. w 2 27 9 0 Belgrado mist zw 2 23 19 0 Athene vrijw. onbew. nnw 3 33 24 0.3 Rome licht bew. wlndst. 34 20 0 Ajaccio onbew. o 1 28 16 0 Madrid onbew. ozo 2 32 17 0 Malorca zw. bew. wlndst. 85 19 0 Lissabon Cen. bew. wnw 6 22 17 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2