Vice-president Nixon gisteravond naar de Sovjet-Unie vertrokken Gromyko verwerpt liet voorstel van 't Westen 43.90 WEERBERICHT dagblad VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tenminste drie gesprekken met Kroesjtsjef - Amerikaanse volk achter de regering-Eisenhower" nieuwe rijn 54 RUSLAND EN POLEN STAAN ACHTER DE OOSTDUITSERS Dictatuur van 'n trio in Europa? U verdient Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 JULI 1959 \o. 29802 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Amerikaanse tentoonstelling in Moskon De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, is gisteravond per vliegtuig naar Moskou vertrokken voor een bezoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie. Hij zal tenminste driemaal een gesprek met pre mier Kroesjtsjef hebben. Het belangrijkste onderhoud zal zondag a.s. in het landhuis van de eerste minister in de omgeving van Moskou plaatsvinden. Vrijdag zal Nixon de Amerikaanse tentoonstelling in de Russische hoofdstad openen. Voorts staan bezoeken aan Leningrad en vier steden in Siberië op het programma. De vice-president, die met een straalvliegtuig van het type Boeing- 707 reist, wordt vergezeld door zijn vrouw en een dertigtal functiona rissen. In Nixons gezelschap bevinden zich o.a. Milton Eisenhower, een broer van de president, vice-admiraal Rickover, de „vader" van de Amerikaanse atoomonderzeeërs, en George Allen, het hoofd van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. De vice-president zal ook voor de Russische televisie verschijnen. auto's en een „ideaal huis" zullen bij dragen tot het „realistische beeld van Amerika" dat de organisatoren willen geven. De tentoonstelling zal ongeveer tien uur per dag voor het publiek geopend zijn. Men verwacht dagelijks circa 100.000 bezoekers. Men heeft hard ge werkt om op tijd klaar te zijn, maar in het hoofdgebouw moet nog veel gedaan worden. Onder leiding van Amerikaanse opzichters hebben Russische arbeiders „Openhartig, geen diplomatiek gepraat" Voor zijn vertrek had hij nog een onderhoud met president Eisenhower. Deze noemde op zijn persconferentie Nixons reis een gebaar van goede wil, maar hij voegde hieraan toe, dat de vice-president niet ging om ergens over te onderhandelen. Op het vliegveld van Baltimore ver klaarde Nixon, dat hij de Russen vooral duidelijk wilde maken, dat het Ameri kaanse volk achter de president staat wat diens buitenlandse politiek vooreen vrede in rechtvaardigheid betreft. Hij was bereid om het Amerikaanse stand punt ten aanzien van geschilpunten toe te lichten. Hierbij zou hij openhartig spreken, omdat men z.i. principiële me ningsverschillen niet door beleefd diplo- tiek gepraat uit de weg kon ruimen. De Amerikaanse tentoonstelling, welke vice-president Nixon vrijdag in Moskou zal openen, zal de Russen laten zien hoe de Amerikanen wonen, werken en hun vrije tijd besteden. Modellen van satellieten, de nieuwste Amerikaanse Silvana in tranen De filmactrice Silvana Mangano, die de door Gina Lollobrigida gewei gerde rol in de Italiaanse film „Jo- vanka en de anderen" heeft overge nomen, barstte gisteravond in tra nen uit toen zij zichzelf, nadat haar hoofd was kaalgeschoren, in de spie gel zag. Vandaag beginnen de opnamen voor deze film over meisjes, die in de oorlog in Joego-Slavië met de Duitsers collaboreerden en door par tizanen werden kaalgeschoren. Silvana vervult de titelrol. Gina had bedankt en gezegd dat zij na een jaar filmen rust nodig had. De andere meisjes waren reeds kaalge schoren. Silvana liet nog laatste vergeefse protesten horen voordat haar haar dos volledig verdween. Haar echtge noot, Dino de Laurentus, die de film produceert, sloeg met dertig foto grafen de operatie gade. Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig, maar in de noordelijke provincies tijdelijk veel bewolking. Meest matige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 JULI Zon op: 4.48 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: 22.32 uur; onder: 10.15 uur. Hoogwater te Katwij'r aan Zee 5.54 uur en 18.23 uur. Laagwater 1.47 uur en 14.05 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. het circa 127.000 vierkante meter grote tentoonstellingsterrein in het Sokolniki- park gereed gemaakt. Met de onder grondse duurt het 15 minuten om van het centrum in Moskou naar het ter rein te komen. De nieuwste snufjes Midden in het terrein ziet men zich geplaatst voor een reusachtige „futuris tische" koepel, die een goudachtige kleur heeft en een middellijn van ruim 66 meter. In de ruimte onder deze koepel staat een elektronisch brein, dat in het Russisch antwoord geeft op vragen over Amerika. Voorts kan men in deze ruimte wetenswaardigheden vinden over de Amerikaanse wetenschap en land bouw en over het Amerikaanse onder was. Achter deze ruimte bevindt zich een glazen hal, waarin men de laatste snufjes kan bewonderen op huishoude lijk gebied en een groot aantal ver- bruiksgoederen. Dit paviljoen bestaat uit twee verdiepingen en bevat ook schilderijen en beeldhouwwerken. De Russen, die een entreeprijs van één roebel moeten betalen, zullen ook een typisch Amerikaans huis kunnen zien en Amerikaanse jazz kunnen horen. Behalve het elektronische brein zullen 75 gidsen, die vloeiend Russisch spre ken, de vragen van de bezoekers be antwoorden. Voorts is er een „circarama", een „bioscoop in de rondte", die zoveel suc ces heeft gehad op de Wereldtentoon stelling in Brussel. Viermaal per dag zullen er op de tentoonstelling mode shows worden gehouden. Men zal er verder de fotoverzameling van Edward Steichen „Family of man" kunnen zien. Ook voor de kinderen zijn er diverse attracties, waaronder „speelgoedland". Als Pankoiv maatregelen neemt om aan de toestand in Berlijn een einde te maken „Situatie vol gevaar Russische concessies zijn niet voldoende om overleg te redden (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Gcnèvc, 23 juli De Genecfsc conferentie lijkt op haar laatste benen te lopen. Of zij zich daarop nog ver zal voortslepen, hangt voornamelijk af van de vraag hoe het Westen het antwoord van Gromyko op Herters ultimatum van eergisteren zal interpreteren. Toen zei Herter in feite: „ofwel u maakt de koppeling los tussen uw al-Duitse commissie en een tussentijdse regeling voor Berlijn, ofwel u discussieert voort met ons op basis van ons nieuwe voorstel" (dat het Duitse probleem naar een „permanent klein-Genève" wil verschuiven). Laatste poging van vice - president Nixon Maar Gromyko verwierp gisteren ca tegorisch dat nieuwe Westelijke voor stel. Haalde hjj dan in zijn rede het prijskaartje, waarop zijn al-Duitse com missie prijkt, van een tussentijdse rege ling van de Berlijnse crisis? Gromyko zei: „Wij maken geen bezwaar tegen een gelijktijdige uitwisseling van menin gen over een Berlijnse regeling en een al-Duitse commissie of een alternatief daarvoor". Het Westen haalde daarop het goud schaaltje te voorschijn, waarop al zo veel duistere Russische verklaringen zijn afgewogen. Betekent „een gelijktijdige uitwisseling van meningen" hetzelfde als „zonder een overeenkomst over de al- Duitse commissie geen regeling voor Berlijn"? Een zeker verschil ten gunste van de Westelijke wensen meenden vooral de Britten er wel in te onderkennen. Maar is het genoeg? Over die vraag zouden de Westelijke ministers zich vandaag vóór de nieuwe plenaire zitting beraden. Zij zullen dan nog een klein winstpuntje kunnen waarderen. Gromyko zei gisteren aan het einde van zijn rede eindelijk categorisch dat ,,de Sovjet-Unie generlei eenzijdige ac tie inzake Berlijn zal ondernemen ge durende de periode van een tussentijdse overeenkomst alsmede gedurende nieu we onderhandelingen, die daarop zouden kunnen volgen, wanneer inmiddels het al-Duitse beraad niet tot resultaat zou hebben geleid". Is die garantie voldoende? Voor de Fransen en Amerikanen vermoedelijk niet. Zij wensen namelijk ook hun po sitie in Berlijn gegarandeerd te zien. Wanneer die nieuwe onderhandelingen op niets zouden uitlopen. Vermoedelijk zal het Westen zijn dreigement om de conferentie af te bre ken niet waar maken voordat Nixon in Moskou een laatste poging heeft gedaan om Kroesjtsjef tot andere gedachten te brengen. Maar het ziet er somber uit. Dat men zich ook aan de andere kant van het i ijzeren gordijn op een mislukking voor bereidt, wordt aangeduid door berichten uit Oostduitse bron in Genève over een op handen zijnde topconferentie van de regeringschefs van de Warschau-pact- landen, die begin augustus te Moskou gehouden zou worden om de interna tionale situatie te bespreken. voor Europa's vrede" Premier Kroesjtsjef van de Sovjet Unie keerde hedenochtend uit War schau naar zijn land terug na gisteren met partijleider Gomoclka en rege- Advertentie de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN boekje 'gezelligheid door kleur' 132 pagina's in kleurenj bij postbus 2 - Lelden Indonesisch Parlement terug naar 1945 Geen andere keus Het Indonesische Parlement heeft zich gisteren met algemene stemmen uitge sproken voor terugkeer tot de grond wet van 1945. Zelfs de twee grootste islamitische partyen, de Nalidatoel Oelama en de Masjoemi, spraken zich voor terugkeer uit hoewel zij zich er eerder ln de grondwetgevende vergadering tegen hadden verzet. De woordvoerder van Masjoemi, Sardjan zei dat het besluit van de president te rug te keren tot de grondwet van 1945, was gebaseerd op geweld en dat het Par lement moest kiezen tussen afwijzen of aannemen. Indien het zich tegen Soe- karno zou hebben gekeerd, zou dat ont binding van het Parlement hebben bete kend, aldus Sardjan. ringsleider Cyrankiewicz een gemeen schappelijke verklaring te hebben gete kend, waarin wordt aangedrongen op het houden van een topconferentie en het uitvaardigen van een onvoorwaar delijk verbod op het nemen van kern proeven. In de verklaring, die werd uitgegeven aan het einde van het bezoek van tien dagen van de Sovjetrussische premier aan Polen, wordt gezegd dat de twee landen Oost-Duitsland zullen steunen, als de regering in Pankow maatregelen treft om „aan de abnormale toestand in West-Berlijn een einde te maken", indien dit niet op een andere wijze ge beurt. Over de Geneefse conferentie wordt gezegd, dat het Westelijke standpunt wellicht zal leiden tot de verslechte ring van een situatie, „die vol gevaar is voor de vrede in Europa". Een top conferentie, zo wordt hieraan toege voegd, zal ongetwijfeld bijdragen tot vermindering van de internationale spanning. Met nadruk wordt gewag ge maakt van de „bijzondere redenen" voor deelneming van Polen en Tjsecho- Slowakije aan besprekingen tussen Oost en West over de Duitse kwestie en de Europese veiligheid. In de tien pagina's tellende verkla ring wordt voorts gepleit voor verster king van de verdragsorganisatie van Warschau. Hieraan wordt echter toe gevoegd. dat Polen en de Sovjet-Unie desalniettemin elk redelijk plan voor vermindering van de strijdkrachten van de NAVO en het Oostelijk blok zullen steunen. Ditzelfde geldt ook voor an dere pogingen om de internationale spanning te verminderen. De twee lan den spreken zich uit voor de sluiting van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Verdrag van Warschau, hetgeen een „aanzien lijke stap naar vermindering van de spanning, versterking van het vertrou wen en scheppen van voorwaarden voor een vreedzame regeling van ge schillen" zou betekenen. Voor hel kasteel-raadhuis te Wychen onderwierp de Mijnoprui- mingsdiensl zich aan een inspectie van de blaaropruimingsdienst, een van de belangrijkste diensten, welke de wandelaars van de Vier daagse met hun zorgen omringen. Frans-Duits-Italiaans politiek directoraat Volgens een bericht uit Bonn in de „New York Times" bestude ren Frankrijk, Italië en West- Duitsland op het ogenblik de op richting van een directiecomité voor de politieke vraagstukken in de Europese gemeenschap. Dit vooruitzicht, aldus het bericht, heeft de B e n e 1 u xlanden ver ontrust omdat zij vrezen dat de drie grote landen politieke beslis singen zullen treffen zonder hen te raadplegen. Het ter sprake ge brachte plan zou het gevolg zijn van de besprekingen die de presi denten De Gaulle en Gronchi einde juni op Frans initiatief te Rome hebben gevoerd. De Ita liaanse regering zou toen de op richting van een vast comité voor de Europese politiek met zetel te Parijs gesuggereerd hebben. De correspondent van de „New York Times" in Bonn. Gilroy, van wie het bericht afkomstig is, voegt eraan toe dat het plan niet minder grote arg waan wekt bjj het secretariaat van de drie Europese gemeenschappen (KSG (kolen en staal), EEG (Euromarkt) en Euratom) want als een dergelijk comité tot stand komt, zou het supranationaal element, dat de drie organisaties ken merkt, worden uitgeschakeld en zouden de uitvoerende commissies uit Brussel en Luxemburg naar Parijs moeten ver trekken. Het standpunt van de Bonds regering ter zake is niet bekend, aldus het bericht, maar op grond van de grote eensgezindheid tussen De Gaulle en Adenauer wordt verondersteld dat deze laatste het Franse standpunt aan vaardt. ln öentveld üij /Landvoori hoedde gistermiddag een zware duinbrand waarvan ook de manege in dit ge bied een prooi werd. Honderd mili tairen uit Haarlem werden ter as sistentie naar het terrein gezonden. Het inrukken van de troepen na het blussen, met op de achtergrond de ruïnes van de manege, waaruit de paarden konden worden gered j Vooruitzien doet besparen I als u nu een Tower kostuum koopt, gemaakt utt sublieme Engelse kamgarens In klas sieke ruit- en streepdesslns. Ook voor corpulente figuren. Norm^leprijs 21 9.50 thans in onze Service-Verkoop met 20% korting «'«»chts 1 75.60. House of England Amsterdam - De» Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Lustrumviering bevri j ilingsdag Te Utrecht is gisteren op initia tief van een zestal organisaties namelijk de Vereniging Neder lands Cultureel Contact, de Ver eniging Nederlandse Jeugd Ge meenschap, de Stichting Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cul tuur, de Stichting 19404945, de Nederlandse Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd en de Nationale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland, en met instemming van de regering een 30-tal representatieve landelijke organisaties bijeen geweest ter voorbereiding van de -lustrumvie ring van de Bevrijdingsdag, op 5 mei 1960. Evenals in 1955 zal een nationaal co mité worden gevormd, dat, naast de verzorging van de centrale viering, vooral ten dienst zal staan van de plaatselijke initiatieven met suggesties en voorlichting. Het ligt in het voornemen begin sep tember over te gaan tot de definitieve vorming van het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960. Vader van Anneke meldt zich te Keulen De 39-Jarlge los-arbeider uit Gen- dringen, die verdwenen was, nadat zijn 15 maanden oude dochtertje Anneke levenloos in de woning werd aangetrof fen, heeft zich gisteren bij de politie in Keulen gemeld. HU is in arrest gesteld ln afwachting van een eventueel ver zoek om uitlevering van de Nederlandse Justitie. De man verklaarde tegenover de politie, dat hij zondagavond, toen hij alleen met het meisje thuis was, driftig was gewor den, doordat het kind alsmaar bleef hul len. In zijn drift had hU een deken ge nomen en die het kind op het gezichtje gedrukt. Vervolgens was hij op de fiets naar Bocholt gevlucht .waar hij de trein naar Keulen had genomen. Tegenover de politie verklaarde hij, pas uit de kranten te hebben vernomen dat zijn dochtertje dood was. Toen hU vluchtte was hij er naar zijn zeggen van overtuigd, dat zU slechts bewusteloos was. Pres. curator Utrechtse Universiteit gaat heen Jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten zal ontslag vragen als president-curator der Rijksuniversiteit te Utrecht. Na in gewonnen medisch advies ziet hij zich genoodzaakt deze fuctie die hij sinds 15 mei 1954 bekleedde neer te leggen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1