Laatste Berichten jg& pret:;:;::;: jg* Het LEIDSCH DAGBLAD Sch 125 KREEG STORING TiJDENS DE PROEFVAART RECHTZAKEN WOENSDAG 22 JULI 1959 Rode kikvorsmannen op Quemoy geland Verscheidene communistisch-Chinese kikvorsmannen zijn gisteravond op Que moy geland. Zij werden echter onmid dellijk teruggedreven door leden van het nationalistische garnizoen, zo heeft het ministerie van Defensie van nationalis- tisch-China bekend gemaakt. De kikvorsmannen trokken zich terug in de richting van het Chinese vaste land nadat zy beschoten waren. Dit is de eerste keer dat communistische kik vorsmannen dit jaar op Quemoy aan land zijn gegaan. Vijf Duitsers gewond bij verkeersongeluk Vanmorgen is onder Breukelen op de nieuwe Rijksweg Utrecht-Amster dam een verkeersongeluk gebeurd, waarbij vijf uit Duitsland afkomstige personen werden gewond. Op de weg reed een colonne „Hum- bers" van de marechaussee. Een van deze wagens, verliet plotseling de co lonne en remde om totnutoe onbekende reden. Een achterop komende perso nenauto, waarin de vijf Duitsers (man, vrouw, zoon en twee vrienden) zaten, merkte deze manoeuvre te laat op en reden in volle vaart achterop de mili taire wagen. De man en vrouw werden zeer zwaar gewond en verkeren in levens gevaar. De drie andere inzittenden werden eveneens gewond. Allen zijn zij naar het Stads- en Academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Almelo 50.000 inwoners De vlaggen zijn vanmorgen in Alme lo uitgegaan omdat de stad nu 50.000 inwoners telt. Toen vanmorgen de 32- jarige kapper J. H. Beunk wonende Ootmarsumsestraat 250, de geboorte van zijn eerste kind kwam aangeven bleek dit de vijftigduizendste ingezetene te zijn. Arend Beunk werd vanmorgen om een uur geboren. Na de aangifte sprak burgemeester, mr. J. M. Ravesloot, de vader hartelijk ï°e i 0verhandigde hem een spaar bankboekje met f.250.—. alsmede een kistje sigaren. Mr. Ravesloot wees in zijn toespraak op de sterke groei van Almelo. RUIM 100 UITVALLERS IN TWEE VIERDAAGSEN Vanmorgen zijn in de Vierdaagse van Nijmegen 99 deelnemers niet gestart, zodat 13.213 het land van Maas en waal zijn ingetrokken. In de vroege morgenuren de eerste deelnemers verlieten Nijmegen reeds om 4 uur was het wat mistig, maar weldra brak de zon weer door. Gelukkig is echter het parkoers op deze tweede dag meer sohaduwrijk dan dat van gisteren. APELDOORN In de Apeldoomse Vierdaagse ver trokken hedenmorgen vroeg 1065 wan delaars. drie minder dan gisteravond waren binnengekomen. Ook daar was het weer aanvankelijk wat nevelig en kil. Maar toen boven Apeldoorn de nevel was opgetrokken, bleef het be wolkt. Geen „Chinees" meer in Djakarta De gemeenteraad van Djakarta heeft besloten alle reclameborden, opschriften op winkels en namen van handelszaken in de Indonesische hoofdstad die in Chinese karakters zijn geschreven, uit te bannen. Het raadslid Masjoer Mak- moem verklaarde, dat deze beslissing is genomen in overeenstemming met voor schriften, die de plaatselijke legerauto- riteiten kortgeleden hebben uitgevaar digd. De beslissing van het gemeentebestuur moet nog worden goedgekeurd door de afgevaardigden van de plaatselijke wet gevende raad, voor zy van kracht wordt. Strijd tegen corruptie Zwaardere straffen Het „werkkabinet" van president Soe- karno heeft gisteren besloten de ^try'd tegen corruptie aan te binden. Na een zitting van zes uur, in aanwe zigheid van de president en premier, gaf het kabinet een verklaring uit waarin gezegd werd dat maatregelen zyn goed gekeurd om „op alle terreinen in het bij zonder op financieel en economisch ge bied discipline in te voeren. Dit bete kent, aldus de verklaring, dat overtreders van economische bepalingen zwaarder gestraft zullen worden. De straffen die in het huidige wetboek van strafwet zijn aangegeven, gebaseerd op de Nederlandse koloniale wetten, worden te lankmoedig geacht. Het werkkabinet besprak voorts ont werpen van presidentiele decreten over de vorming van een politie-congres, een nationale adviesraad en installatie van een planning-raad. Het 10 leden tellende kernkabinet komt vandaag bijeen om een algemene kabi- netspolitiek op te stellen. Niet technisch bulletin over kernenergie Kernenergie is een nieuwe factor in de samenleving, die een steeds belang rijker rol zal gaan spelen. Dat wordt wel algemeen beseft, maar over het al gemeen is de kennis van dit technisch- wetenschappelijke terrein zeer beperkt. Dat is begrijpelijk, want voor een juist begrip van deze materie is een grondige natuurkundige ontwikkeling nodig. Toch zyn er vele facetten van de pro blemen rond de kernenergie, die wel degelijk voor een groter publiek dan de technisch ingewijden van belang zijn en beoordeeld kunnen worden. De internationale organisatie voor vreedzame toepassing van kernenergie (IAEA) welke te Wenen is gevestigd en in welker raad van beheer ook Neder land is vertegenwoordigd, tracht thans niet-technische voorlichting op het ge bied van de kernenergie te geven door middel van een bulletin, waarvan het eerste nummer is verschenen. Hierin wordt er naar gestreefd, in niet-tech nische taal verslag uit te brengen om trent de belangrijkste werkzaamheden van de genoemde organisatie teneinde daarmee begrip te bevorderen omtrent de kernenergie, die een steeds grotere bijdrage kan gaan leveren tot de vrede, de gezondheid en de welvaart in de we reld. Het bulletin verschijnt in de vier officiële talen van de organisatie, het Engels, Frans, Russisch en Spaans. De inhoud van dit eerste nummer beperkt rich niet tot hetgeen er door de grote mogendheden op het gebied van de kernenergie wordt gepresteerd, doch toont ook wat in kleinere landen aan waardevolle bijdragen tot de ontwikke ling van onze kennis wordt geleverd. Weer nozem-terreur in Sloterplasbad Gisteravond hebben 6 politieagenten, die ylings naar het Sloterplasbad in Nieuw-West van Amsterdam waren ge roepen, met sabels een groep van circa 40 opgeschoten jongens, die zich tegen hen keerde, uiteen moeten ranselen. De jongens, byna allen woonachtig in Slo- termeer, waren naar schatting tussen 11 en 20 jaar oud. De rel was begonnen in het restau rant, dat aan de rand van het brede strand gebouwd is. Daar nam één van de jongens brutaal een mes weg, het geen een ober trachtte te verhinderen. „Ik heb het voor een spelletje nodig", zei de jonvetrro pn probeer"'0 erven door te gaan. De ober pakte hem beet, waarop een vechtpartij ontstond. Prompt kreeg de jongen hulp van zijn kameraden. Vier knapen werden meegenomen naar het bureau, waar proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. Indonesisch Parlement beperkt eigen invloed Het Indonesische parlement heeft vandaag besloten zijn werkzaamheden voort te zetten onder de bepalingen van de Grondwet van 1945. De invloed van de volksvertegenwoordiging wordt hier door aanzienlijk beperkt. De terugkeer tot de grondwet van 1945 is op 5 juli door president Soekarno afgekondigd. Bestrijding van dumping Het ligt in de bedoeling van de mi nister van Economische Zaken, een wetsontwerp in te dienen, dat mede ge richt zal zijn op het scheppen van de mogelijkheid dumping doeltreffend te bestrijden. Dit wetsontwerp zal voort bouwen op het advies dat de S.E.R. op 11 mei 1956 heeft vastgesteld inzake een voorontwerp van wet tot regel.ng van de invoer, de doorvoer en de uitvoer van goederen. De minister van Economische Zaken, de heer De Pous, heeft dit geantwoord aan het Eerste Kamerlid, de heer Lich- tenauer. die hem daaromtrent schrif telijke vragen had gesteld. Recreatievoorzieningen aan kust moeten vergroot Peil der badgasten in Zandvoort daalt (Speciale berichtgeving) Een lid van de Zandvoortse ge meenteraad heeft in de gisteravond gehouden raadsvergadering geklaagd over het dalende peil van de bad gasten. Hij zei, dat meisjes en vrou wen sterk worden lastig gevallen. Krachtig optreden van de politie acht hij gewenst. Tevens moet de kam- peercapaciteit niet worden vergroot. Burgemeester mr. H. M. van Fenema zei dat het gemeentebestuur zich over maatregelen zal beraden. Het bezoek aan Zandvoort. aldus de burgemeester, stijgt ieder jaar met duizenden. Het gehalte van de badgasten daalt echter. Vele jeugdigen misdragen zich. niet al leen Duitsers. Jongeren komen op een schoen en een slof uit het Roergebied Dikwijls varieert hun optreden van bal dadig tot crimineel. De politie is er al toe overgegaan in de paspoorten van ongewenste bezoekers een rood stem pel te plaatsen. In een beperking van de kampeergelegenheid ziet burgemees ter Van Fenema echter geen heil. In tegendeel. deze moet aanzienlijk wor den uitgebreid. De recreatievoorzieningen aan de kust moeten worden vergroot. Het grootste gedeelte van het 60 kilome ter lange strand aan onze westkust is namelyk moeilijk of geheel onbe reikbaar. Dit strand moet worden ontsloten om een spreiding van de badgasten te bevorderen. Daarom dient een verbindingsweg langs de kust te worden aangelegd. Thans fun geren de kustplaatsen nog als eind stations voor grote volksverhuizin gen. In samenwerking met de andere kustgemeenten moeten de recreatie voorzieningen worden vergroot. Aan de kust is nog ruimte genoeg, aldus burgemeester Van Fenema, die bin nenkort in Den Haag over deze aan gelegenheid een bespreking zal voe ren. Mevr. M. van Eeghen- Boissevain - 90 - overleden (Speciale berichtgeving) In de ouderdom van byna 90 jaar is te Naardcn overleden mevrouw Mary van Eeghen-Boissevain, samen met Va- lentijn Schoonderbeek oprichtster van de Ned. Bach-Vereniging en stuwende kracht achter de vroeger zo populaire zomeravondconcerten in de Naardense Grote Kerk. Mevrouw van Eeghen, dochter van de oud-hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad de heer Charles Boissevain, maakte zich verder bemind door haar humane levensopvatting, die er o.m. toe leidde, dat zij in Naarden een gemeen schapsoord stichtte: hier was iedere le vensbeschouwelijke organisatie, die zich in haar ontplooiing beknot zag, welkom. Naast haar ere-lidmaatschap van de Nederlandse Bach-Vereniging heeft zy van verschillende andere zijden waarde ring ondervonden. Het culturele leven in het Gooi had aan haar een bijzonder ge waardeerd medewerkster. Noordwijker boekte goochelsucces AMARCO TWEEDE OP INTER NATIONAAL CONCOURS De bekende Noordwijkse Illusionist Amarco behaalde op het Nationaal Con gres voor de goochelkunst, dat dit jaar in Enschede werd gehouden, een prach tig succes. Aan dit congres was een internationaal goochelconcours verbonden, waaraan niet minder dan vijfhonderd beoefenaars der magische kunsten deelnamen. Teza men vertegenwoordigden zij tien natio naliteiten. In de afdeling kindergoochelen kwam onze plaatsgenoot met een zeer klein verschil op de tweede plaats en legde daarbij beslag op een mooie beker. Ongetwijfeld is dit een zeer bijzondere prestatie van deze Noordwijkse amateur goochelaar, daar hij het moest opnemen tegen verscheidene prominente beroeps artiesten op dit gebied. Zijn optreden berustte op een geheel nieuw principe. Met medewerking van de kinderen uit de zaal voerde hij de scène op het station uit, waarbij Amarco veel lof oogstte voor zijn wijze van pre sentatie en zijn contact en omgang met de kinderen. Het is voor de derde maal, dat Amarco op een dergelijk concours een onder scheiding verwierf. In 1954 legde hij be slag op de le-prys en in 1957 behaalde hij eveneens een 2e-prijs. MUZIEK, OPTOCHT EN VUURWERK De volijverige Evenenmentencommissie Noordwijk heeft voor donderdagavond a.s. een waar zomerfeestprogramma op stapel staan.Om 8 uur zal de harmonie kapel „De Echo der Duinen", compleet met jeugdkorps en majorettes een con cert geven. Bij gunstig weer vindt dit niet plaats op het Kerkplein maar op de Koningin Wilhelmina Boulevard. Het concert wordt gevolgd door een lampionoptocht. Tot besluit van de avond zal een groots vuurwerk worden afgestoken. Melk weer op (le bon in Oost-Du itsland Bonn wil wel leveren (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Land bouw bood gisteren communistisch Oost- Duitsland melk aan, nadat de regering van dit land er zaterdag j.l. toe is over gegaan melk weer op de bon te doen! In Oost-Berlijn zijn inmiddels vandaag Oost-Westduitse onderhandelingen op ambtelijk niveau over dit melkaanbod begonnen. De droogte tengevolge van de grote hitte heeft in het van ouds agrarische Oost-Duitsland, vooral Mecklenburg, de z.g. Mark en het gebied rond Maag denburg, getroffen. De koeien in dit gebied kunnen daardoor niet meer op voldoende wijze van voer worden voor zien, mede tengevolge van ernstige oogstuitval De melkrantsoenering was oorspron kelijk alleen voor het Oostberlijnse dis trict Potsdam vastgesteld ,maar moest nog dezelfde zaterdag, worden uitgebreid tot geheel Oost-Duitsland. Officieel werd daarbij medegedeeld, dat de maat regel noodzakelijk was om de melkvoor- ziening van kinderen, ziekenhuizen en bepaalde groepen arbeiders te verzeke ren. In West-Duitsland wordt slechts een vierde deel van de melkproduktie voor directe consumptie gebruikt. Men kan derhalve zonder meer melk afstaan en de daardoor ontbrekende boter- en kaas- hoeveelheden vrij gemakkelijk uit Ne derland en Denemarken importeren. In het Hamburgse blad „Die Welt" verscheen gisteren reeds een oproep tot de Westduitse regering om over de po litieke grenzen heen 'te stappen en melk aan Oost-Duitsland te leveren. Volgens dit blad gaat het hier niet om een gevolg van een bepaalde landbouw politiek, maar van een natuurverschijn sel, te weten de hitte. Daarom moet hier, aldus „Die Welt", het grootste deel van Duitsland het kleinste hebben. Desondanks verwondert de snelle reactie van Oost-Berlijn op het aanbod van het ministerie van Lübke de nieuw ge kozen Westduitse president toch wel zeer. 36 miljoen meer deviezen Uit de weekstaat van de Ned. Bank per 20 juli blijkt, dat de goud- en de viezenvoorraad is gestegen met f. 36 miljoen van f. 5176 miljoen tot f. 5212 miljoen. Het goud bleef onveranderd op f. 4402 miljoen. De Nederlandse wielrenner Jo de Haan heeft, gisteren te Zedelghem de Grote Prijs van Vlaanderen gewonnen, een wegwedstrijd over 222 km in de tijd van 5 uur 23 min. Hij versloeg in de eindsprint de Belg Marcel Janssens, die tweede werd. en zijn landgenoot Piet van den Brekel. die de derde plaats voor zich opeiste. De uitslag was ver der: 4. Declercq; 5. Pascal; 6. Blomme, ellen in dezelfde tijd als De Haan; 7. Decock. op 1.20; 8. Van den Borgh (Ned), op 1.25; 9. Leon van Daele. op 130; 10 Jo de Roo (Ned); 11. Van Hols- beek; 12. Wim van Est (Ned); 16. Bergmans (Ned) Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken De Scheveningse logger „Maria" Sch. 125 van de rederij Jaczon is zijn loopbaan wel onfortuinlijk begonnen. Het 45 meter lange schip kreeg ter hoogte van Noordwijk op de proefvaart van IJmuiden naar Scheveningen plotseling een defect aan de schroef en motorpech. Het moest door een kotter van de rederij W. Goos op sleeptouw worden genomen naar IJmuiden. De „Maria" is gebouwd by de werf „Concordia" van S. Seymonsbergen in Amsterdam. Het schip is voorzien van een 850 pk. motor. Het maakt een nogal merkwaardige indruk vanwege het hoge kruiserhek op het achterschip. Men heeft hierdoor echter veel ruimte ver kregen voor het inrichten van verblij ven voor de bemanningsleden. Het schip kan 2000 kisten verse vis en 40 last haring in de ruimen bergen. Het schip was nog niet overgenomen door de rederij toen de storing zich voordeed. De Sch. 125 is in het dok ge plaatst om een onderzoek in te kunnen stellen naar de oorzaak van het vast lopen van de schroef. In Italië werd de eerste show ge houden van de mode voor de ko mende herfst en winter. Daarbij werd o.a. deze avondjurk getoond, welke aan de voorzijde is bezet met drie laagjes turkooizen kant. LEIDERDORP WATERPOLO Onder vrij grote belangstelling heeft DKD in een spannende wedstrijd tegen OZC II na een regelmatige opeenvolging van doelpunten, tenslotte het laatste winnende doelpunt kunnen scoren en daarmede de wedstrijd gewonnen (6—5). Van de 6 doelpunten werden er 4 door Max du Prie gemaakt, 1 door Herman Dorland en 1 door A. Heykoop. Aanvan kelijk nam OZC II de leiding met 20, waarna DKD eerst gelijk maakte en daarop dè leiding overnam met 32. Het werd weer gelijk 33, OZC liep uit tot 5—4. DKD wist echter nog twee doel punten te maken (65). VOORSCHOTEN RAADSVERGADERING Slechts één voorstel komt er op de agenda voor de spoedeisende gemeen teraadsvergadering van vfijdag 24 juli a.s. 's avonds om 8 uur voor. Het is het voorstel tot benoeming van een leer kracht aan de openbare uloschool te Voorschoten. Van de zes sollicitanten bleek slechts één talenbevoegdhéden te hebben. B. en W. stellen daarom de raad voor tot onderwijzer aan de openbare uloschool te benoemen de heer W. Pan man. thans hoofd der openbare lagere school te Katwijk. POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield haar tweede wedvlucht met jonge duiven vanaf Duffel, afstand pl.m. 115 km. De duiven werden gelost om 8.10 uur met westenwind. In concours waren 223 duiven. Aankomst eerste prysduif 10.05.14; snelheid 999.05 m. per minuut. Aankomst laatste prysduif 10.20.52; snelheid 888.80 m. per minuut. De prij zen werden als volgt behaald: P. N. van Wissen 1, 4, 9; H. v. d. Wal 2; A. de Graaf 3, 5, 6; J. P. v. d. Assem 7; M. Paardekooper 8; F. Hendriks 10. Tevens werd een wedvlucht met oude duiven gehouden vanaf Bordeaux. Af stand pl.m. 891 km. Gelost zaterdag 10 uur; aankomst eerste prijsduif zondag 10.24.29; snelheid 852.90 m. per minuut; aankomst laatste prijsduif maandag 4.54.02. De prijzen werden als volgt be haald: A. de Graaf 1; M. Paardekooper 2; P. N. van Wissen 3, 4; C. Zwaan 5,8; P. Aertsen 6, 7. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hermanus C. M. zn v. G. A. M. van Wissen en C. M. J. van Bohemen; Johannes J., zn v. J. J. Planje en W. A. van Leeuwen; Maria B., dr. v. P. J. West geest en C. J. M. van der Star; Desirea A. M.. dr v. J. C. de Bruyn en C. M. van den Assem; Maria H.. dr v. J. C. J. van den Assem en M. H. van der Valk; Johanna T. M. dr v. L. M. van der Voort en J. E. M. van Benten: Johanna M., dr v. J. Zuider duin en J. Vermeer; Andy, zn v. P. J. Hap- 6ee en N. Banders; Ellze B„ dr v. A. de loois en H. E. Dessauvagie; Rudolf G., zn v. A. N. van der B\jl en G. A. Valk. Ondertrouwd: G. van Egmond en J. E. Berkhulzen: J. Visser en H. Oudshoorn; T. van der Meulen en M. J. Dijkstra; J. G. A. van Gent en G. J. J. van Aken; J. F. Landesbergen en M. Nasveld; A. Solle- veld en H. M. van Leeuwen; J. J. C. An- gevaren en C. P. M. van Beek; K. M. Groe- neveld en M. A. van der Marei; G. Pater en H. van Elswljk; W. A. Westgeest en J. Kamphuls: T. P. van Paassen en M. Ver- mue. Getrouwd: H. Turkenburg en A. J. Kra nenburg; H. P. J, Boskamp en G. P. van der Hulst; E. C. Frangenhelm en A. H. ^an Eek Dullmaers van Twist; J. A. Klau- ke en E. Nouwens; C. T. M. van Hest en G. E. C. Soeters; C. J. Mol en J. R. Zuij- derduln; A. V. S. Kamphuls en P. Boxum; G. A. Drlehuljs en M. J. Verhorlk; H. T. J. Vogelaar en J. A van Meilgaarden. Overleden: T. Kepel 76 jaar en echt genoot van A. P. A. de Graaff; A. M. van der Valk. 80 |r. wed. v. A. J. van der Hey- den; C. M. Hartwlg, 68 Jaar. WARMOND Radbout won kortebaandraverij Gisteravond werd de traditionele kor tebaandraverij verreden. Aan de start verschenen de volgende paarden Vlaamsche Gaai S, Radbout, Sun Rise, Quick Magowan S, Q Bascom, Partout, Thea Cornelia, Torero, William Hano ver K, Ureka. Oscar, River, Sonja Zora, Sunny Williams en Tarzan Hollandia G. In de tweede omloop plaatsten zich: Sonja Zora, Partout, Thea Cornelia, Quick Magowan S, Oscar, Radbout, William Hanover K, Tarzan Hollan dia G. Hiervan gingen naar de derde omloop over: Sonja Zora, Thea Corne lia. Radobout en Tarzan Hollandia G. Het resultaat was, dat om de eerste en tweede plaats gelopen moest worden tusen Sonja Zora en Radbout en om de derde en vierde plaats tussen Thea Cornelia en Tarzan Hollandia G. Bij deze finale deed zioh nog een in- oident voor tussen Sonja Zora en Rad bout. Radbout startte n.l. normaal, maar Sonja Zora bleef staan. De rij der van Radbout weigerde aanvankelijk over te rijden, doch deed dit na aan dringen van de jury wel en zo kwam het einde met de volgende uitslag: 1. Radbout; 2. Sonja Zora; 3. Tarzan Hol landia G; 4. Thea Cornelia. Tot besluit van deze dag vond er te genover de gemeentehaven in de Zwa nenburgerpolder een groot vuurwerk plaats, waarvan vele honderden heb ben genoten. Baldadige jongens deden trein bij Pernis steppen (Speciale berichtgeving) Het olietreintje naar Pernis heeft gis teravond vier minuten vertraging opge lopen. Dat kwam zo: langs de oude dorpsweg speelden 6 of 7 jongens en 1 meisje op de spoorlyn en zy vertikten het eenvoudig van de rails te gaan, zo dat er voor de machinist, om ongeluk ken te voorkomen, niets anders opzat dan te stoppen. Maar de machinist, ook niet voor één gat te vangen, sprong uit zyn locomotief en zette de Jongens, die op de vlucht gingen, na. Hij greep een 14-jarige knaap en rekende hem in. De jongen kreeg een plaatsje naast hem en de reis ging ver der naar Pernis. Onderweg zag de machi nist een radiowagen van de politie. Er waren maar een paar signalen nodig om de agenten bij de locomotief te roepen. Zij hebben de bengel overgenomen en de jongen heeft een avond in de politiepost Charlois moeten „brommen" tot zijn ouders hem hebben afgehaald. Beroep Surinamer verworpen De Hoge Raad heeft heden verwor pen het cassatieberoep van een 29-jarige Surinamer, die op 30 december 1957 zyn 52-jarige hospita uit de Joh. Gram straat te Den Haag bij een twist over de huur zou hebben gedood met een broodmes en wegens niet-toerekenings vatbaarheid door het gerechtshof te Den Haag ter beschikking van de rege ring is gesteld. BEURSOVERZICHT Vast, doch een weinig teleurstellend Amsterdam, 22 juli. Geruggesteund door de vaste slot- koersen uit Wall Street, waren de in ternationale waarden vanmiddag in Amsterdam aan de vaste kant. Toch vielen de koersen, vergeleken bij de hoogste noteringen 's morgens, eerder iets tegen. Bij een koers van 379% steeg Aku slechts een half puntje, ver geleken bij de slotkoers van gisteren. Er was geen vraag voor Duitse reke ning en dit weerhield de koersstijging. Philips noteerde op 652 ca. 4 punten boven gisteren. Unilevers avanceerde op 581 ca. 3 punten. Kon. Olie was aan vankelijk op f. 157.80 bijna een daalder hoger, doch moest hiervan een paar dubbeltjes prijsgeven. KLM werd boven de slotkoers van gisteren geadviseerd. In de scheepvaartsector heerste een vriendelijke stemming. Het ziet er naar uit, aldus de beurs, dat er voor de hou ders van de Scheepvaartaandelen ein delijk een betere tijd gaat aanbreken. Het aanbod in deze hoek is steeds zeer gering en wordt mede veroorzaakt door het opdrogen van de verkoop van stooken Saheepvaart-Unie. Van de lei dende cultures nam Amsterdam Rub ber het grootste deel van het gisteren geleden verlies weer terug. Deli aan vankelijk ruim een halve gulden boven dinsdag, doch later vrijwel op het ni veau van gisteren. HVA en Senembah ondergingen weinig verandering. Bank aandelen werden Iets gemakkelijker ge adviseerd. Staatsfondsen praktisch on veranderd bij een minimale affaire. In de lokale sector waren aandelen van handelsondernemingen eerder gevraagd. Voor aandelen Walvisvaart bestaat weer een behoorlijke belangstelling te gen oplopende koersen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 22 juli. Londen 10.59%— 10.60%; New York 3-76H—3-77A; Montreal 3.93—3.93%; Parijs 76.82%—'76.87 Brussel 7.55%— 7.55%: Frankfort 90.15%—90.20%; Stock holm 72.87%72.92%; Zürich 87.48— 87.53; Milaan 60.74%—60.79%Kopen hagen 54.73%—54-78%; Oslo 52 96— 53.01; —Wenen 14.61—14.62; Lissabon 13.21%13.23%: Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Woensdag 22 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. 58 4% 99tf 100A Ned. '59 4% 99% 100 Ned. '53 3% 92A 92fè Grootboek obl. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 92H 92% Ned '51 3% 93%GB 93%B fed. '53 (3%) 92% 92A Ned '56 3% 9292% Ned '48 3% 88% 88% Ned '59 4% 97%GL 97AGB Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 86% 8611 Ned. '55 II 3% 89GB 89% Ned. -37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 9089% Investeringscert 3 96H 96% Ned 62-64 3 98 A 98% Indië '37 A 3 93 93%GL Grootboek '46 3 89%GB Ned. W3 6% 110 110 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 40% Nat. Handelsbank 151 153% Ned. HandelmU255GL 255 Amst. Rubber 93% 93GL g-V-A 151HOB 151H Senembah 205%GB 206 LK.U, 379 378GB Berkel s Patent (v.) 268GB 269GB Calvé Delft cert. 550 555 Dell Mfj.en (Ver.) 182.30 13210 Kon. Pap v. Gelder 226 226 Hoogovens cert557GB 562GB Muller en Co. NB. 315 317 Ned Kabelfabr396GB 398GB Unilever 578% Sfil Wilton Feyenoord 207 209 nïïSS %,r 265* 257°B Dordtse Olie gew. 693 697 ïrtüm ?60 157 50 158 50 hS? i 156'30 157 40 Holl Amer lijn 157— is7U Java China Paket „8 ri.Li JV1 -I or» era Kon Ned Stmv MU 156% 157GB Kon Paket Mij 103 123 Nievelt Goudr eert 1533/. 154 Nievelt Goudr eert {20% 1271 v. Ommeren eert. oko «n '4 Kon. Rott. Lloyd 107 107 Ned Scheepv Unie ^33% 134 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 94% Idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 98 Idem -37 I-III (3%) 94 Idem *38-1 (3%) 93% 133^ Bankwezen Bank N. G. "58 (5%) 104 103% id. N.W.B. "53 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 95%B Premieleningen A'dam '53 3 95% 95 A'dam '61 2% 85% 86 A'dam '56 I 2% 80 80% A'dam "56 n 2% 97% 98% Eindhoven '54 2% 80% Enschede '54 2%.... 793/4 793^ Den Haag '52 I 2% 88 88% Idem II 2% 86 87% R'dam '52 I 2% 88% Idem II 2% 88 90 Idem '57 2% 987/ 99% Utrecht '52 2% 89 87 Z.-Holl. 1957 2% 96# 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 209 210.50 Amst. Bank 332 324 HB.U eert 255 255 Rott. Bank 300 296 Twentsche Bank 270 264 Industrie Ondernemingen Albert Heyn401 402 Borneo Sum. H. Mij. 70 70 Ned. G. en Sp. fabr. 305 304% Kon. Ned. Grofsm. 141% 144 Intematio134% 135 Int. Kunststoffenind. 48% 47 Leidse Wolspinnerij 355 357 Rott. Droogdok Mij. 600 603 Slkkens Lakfabr. '53 550 550 Ned. Mij Walv.vrt. 114% 115 Zaalberg 110 107 Spoorwegen Dell Spoorweg MU. 9% Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29% Intern. Nickel101% 103% Anaconda 63 62% Bethlehem Steel 53% 55% Cities Service 52A 53% General Motors 53} j 55A Kennecott102% 103% Republic Steel 73% 75% Shell OU 75% 75% Union Pacific 33 33A Un States 8teel 98% 100% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK 21/7 Edelmet. Kon AA 73%OB 76GB Pref w.a idem 78 80 330G 335B Holl Constructie 424B 430B 'niJ bur v Bnuwmn 235B 240B Ver Touwfabrleken 251% 255GB Wernlnk's Betonm 130GB 131% Van Wijk Textiel 83GB 35

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9