Laaisie nieuws Dr. T. P. SEVENSMA 80 JAAR |v Onderbreking van Genève? Noodlanding van Colette Duval De P.E.N.-club accepteert weer de Hongaarse schrijvers als lid STRAALJAGER NEERGESTORT Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 juli 1959 Tweede blad no. 29800 Oud-bibliothecaris Leidse U.B. Dr. T. P. Sevensma, oud-bibliothecaris van de Leidse Universiteits Bibliotheek, hoopt morgen tachtig jaar te worden. Hij had de leidyig van de U.B. van oktober 1938 tot september 1947, toen hij met pen sioen ging en werd opgevolgd door de huidige bibliothecaris dr. A. H. M. C. Kessen. De heer Sevensma 1879 geboren te Sneek, gymnasium doorliep om vervolgens aan het Doopsgezinde Seminarium zijn stu die voort te zetten, waarna hij aan de universiteit te Am sterdam theologie studeerde. Hier pro moveerde hij in 1908 op proefschrift „De Ark Gods het oud- Israëlietisch Heilig dom". Nadien stu deerde hij staats wetenschappen, waarin hij docto raalexamen deed. Vervolgens was dr. Sevensma van 1908 tot 1913 als conser vator werkzaam aan de Universiteits Bi bliotheek te Amster- dag. In 1913 volgde zijn benoeming tot bibliothecaris van de Nederlandse Handels Hogeschool te Rot terdam, welke functie hij in 1916 ver wisselde voor die van directeur dei- Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amsterdam. Elf jaren is hij als zodanig werkzaam geweest, terwyl hy van 1924 tot 1927 bovendien directeur was van de Universiteits Bibliotheek aldaar. In 1927 werd hij benoemd tot bibliothecaris van de Volkenbond te Genève, welke functie hy in 1938 neerlegde om kort daarop, LEIDERDORP Leiderdorp: Het spreekuur van de burgemeester is een dag verschoven. Het zal nu gehouden worden op donderdag avond as. van 68 uur. OEGSTGEEST Diploma-zwemmen in Poelmeer In Poelmeer werd gezwommen voor de diploma's A en B. De geslaagden zijn: Diploma A: M. Hugenholtz. H Schol ten, L. Frijling, B. Boland, J. Verhoe ven. J. Jelsma, R. Hoogervorst, A. van Vuren, R. de Winter. N. Hoek. T. Oomen, R. Munting, H. de Winter, J. van Leeuwen, D. Breedijk, M. Kuyt, J. Mooten, T. v. d. Brink, G. Vletter, I. Hoekstra, N. v. d. Bent. J. v. Vuren, W. de Jong, N. de Jong. P. Bakker. W. v. d. Aardweg. E. Bachraoh, A. Breukel, E. Nonhebei, T. Ruiter, J H. Berg- me.ver, K. Parmentier, F. v. d. Meer, L. Vroonhof. Diploma B: F. Hugenholtz. J. Frij ling. D. Boland, B. v. Dam, G. Morits, D. v. Ingen Schenau, J. Vroonhof, R. v. d. Berg. WARMOND BURGERLIJKE STAND Getrouwd: P. C. van der Kraan, 29 jaar en M. M. F. Weijers, 22 jaar: C. A. van der Voort, 30 Jaar en A. P. Koks. 27 Jr. WASSENAAR „De Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht met jonge duiven vanuit Duffel, afstand pl.m. 110 km. In con cours waren 268 vogels, die gelost wer den om 8.10 uur. Aankomst 1ste duif om 10.04.57 uur. De uitslag was: J. J. v. Spronssen 1, 2: J. H. Groeneveld 3, 9, 10; L Farla 4, 6, 7; J. H. M. Brouwer 5; P. J. van Leeuwen 8. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Michaël Bavo Maria, zn v. N. J. A. de Boer en J. N. A. Breedeveld; Johnny Alexander, zn v. W. de Vrind en M. Vol kers; Robert Jan, zn v. K. C. van Houten en G. H. van Harde veld; Johannes, zn v. D. Bontje en H. A. Bij; Albert, zn v. M. Guijt en W. van Beelen; Johanna Jans|e Hendrlka, dr. v. P. Kooreman en E. Ma- theijsen; Irene Maria. dr. v. C. W. Hane- veld en J .A. Trago; Johannes Hermanus, zn v. H. C. J. Straver en E. Wolvers; Jo hanna, dr v. D. A. de Mooij en J. Ouwe hand; Franclscus Antonius, zn v. A. W. Rusman en D. Meeuwissen: Jan Johan. zn v. J. van Egmond en N. Onder dijk; Constance Johanna, dr v. D. Stokkel en H. M. Nagtegeller; Robert Jan, zn. v. J. Minnee en J. C. Frudiger; Helena Geer tje. dr. v. A. van der Plas en J. C. Kuyt; Robert Hubertus, zn v. J. C. H. de Heiden en H. C. Kling: Ansje Agnes Hendrlka, dr v. B. Hoogkamer en A. N. Timmers; Theo doras Willem, zn v. T. W. Pet en E. Over- dyk. GETROUWD: J. Erades en K. C. van der Klugt; D. Labrujere en C. J. Zitman; H. Verhoekx en M. Chaudron; G. J. ten Boske en G. Borgers; J. van Gijzen en P. Suvaal; W. H. Kolenburg en C. M. Stadt; M. R. van der Wal en C. Hoogbrain. OVERLEDEN: G. Oorthuys, 83 Jaar. man: C. J. de Wit. 46 jaar. man: H. Scholl, 57 Jaar. man; J. C. Blom. 60 jaar, man; H. Koenraads, 43 jaar-, echtgen. v. J. P. Kop; E. J. J. van der Linden, 87 jaar man. „SCHUTTERSVELD" BLIJFT „SCHUTTERSVELD" Burgemeester en Wethouders hebben besloten om de weg, lopende van het Stationsplein (rond-point by het Rijns- burgerviaduct) naar de Rijnsburgersin- gel ter hoogte van de Valkbrug, te noe men: Schuttersveld. In z'n zwembroekje (Speciale berichtgeving) Als dit in een film zou gebeuren, zou U het niet geloven! Maar de Rotter damse politie staat in voor de waarheid van het verhaal. Op de meldkamer kwam gisteravond tegen elf uur een te lefoontje binnen, dat er een schaars geklede man over de Westersingel liep. Hij had alleen een zwembroekje aan. Nu was het wel warm geweest gisteren, maar om zó te gaan overdrijven Twee agenten gingen er op uit. De man vonden zij niet meer, maar ze kwamen wel achter de oorzaak van de escapade. Vrijdag werden op het Kra- lingse strandbad de kleren van een los- werkman gestolen. Gisteravond liep hij over de Westersingel en zag tot zijn stomme verbazing een man lopen, die zijn kleren droeg. Hij sommeerde hem de kleren onmiddellijk terug te geven. En op deze eerste sommering trok de man ijlings zijn bovenkleren uit en zet te zijn wandeling in draf. met alleen het zwembroekje aan, dat hij onder de kle ren droeg. De politie heeft de man niet meer kunnen ontdekken werd op 22 juliingaande 1 oktober 1938, in de functie waar hij het van bibliothecaris aan de Leidse Univer siteit te worden benoemd, welke functie voordien gedurende enkele maanden tijdelijk was waargenomen door prof. dr. J. de Vlies. Dr. Sevensma publiceex-de artikelen in verschillende tydschx-iften en was voorts redacteur van „Winkler Prins' Encyclo paedic" (4e druk), alsmede van de en cyclopedie „Zoeklicht". In Leiden was hij lange tijd voorzitter van de Ver. „Oud-Leiden". Dr. Sevensma was reeds enige jaren de pensioengerechtigde leeftijd gepas- seex-d, toen hy met pensioen ging. Hij had zich na de bevrijding op vex-zoek bereid verklaard de herinrichting der UB te leiden. Dr. Sevensma werd kort na zijn af scheid benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Naar wij vernemen heeft ds. Se vensma de wens te kennen gegeven zijn 80ste verjaardag slechts in intieme kring te vieren. Volgens gezaghebbende bron in Genève hebben de Ver. Staten Gromyko gisteren tijdens de be sloten bijeenkomst in Genève laten weten dat het vasthouden aan een overeenkomst op basis, van een commissie voor heel Duitsland zou kunnen leiden tot een snel einde van de conferentie in Genève. Een vooraanstaande Westelijke per soonlijkheid heeft verklaard dat de mogelijkheid van onderbreking van de conferentie onderwerp is geweest van een gedachtenwisse- ling van de Westelijke mogend heden. In Amerikaanse kringen is men van mening dat de conferentie thans in een impasse is geraakt na de weigering van Gromyko om de punten van een tijde lijke regeling voor de kwestie-Berlijn waarvoor nog geen oplossing is gevon den, te bespreken en na zijn eis om eerst de kwestie van de commissie van vertegenwoordigers uit Oost- en West- Duitsland te regelen. Een onderbreking op dit punt zou het houden van een topconferentie twijfelachtig maken, zo meent men aan Amerikaanse zijde. Hei-ter zou zyn waax-schuwing over een mogelijke spoedige ondex-breking van de conferentie maandag hebben ge uit tijdens de besloten bijeenkomst na de lunch die de Britse minister Selwyn Lloyd aanbood. Hy zou gevraagd hebben of het voorstel van Gromyko een nood zakelijke voorwaarde is voor het voort zetten der onderhandelingen. Gx-omyko had geen duidelijk antwoord gegeven maar hij scheen iets terug te komen van zijn onverzettelijke houding. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, nam hedenmid dag niet deel aan de lunch, waarvoor zijn Russische ambtgenoot voor de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" had uitgenodigd. Herter zat aan aan de lunch die de Zwitserse voorzitter van het Interna tionale comité van het Rode Kruis, Leo pold Boissier, hem aanbood. De twee voornaamste leden van de Amerikaanse delegatie zaten echter wel aan de lunch van Gromyko aan. Neuskegel gevonden van Atlas-raket De Amerikaanse luchtmacht heeft be kendgemaakt, dat de Atlas, waarmee een geslaagde proef is ondernomen, een afstand van 8500 km. heeft afgelegd en dat een schip de neuskegel uit de At lantische Oceaan ter hoogte van het eiland Ascension heeft opgevist. Het is de eerste keer dat de neuskegel van een „Atlas" is teruggevonden. Een poging om een Thor-raket te lan ceren is vandaag mislukt. De raket werd vernield nadat de instrumenten aanga ven dat de raket niet goed functioneer de. VIERDAAGSE NIJMEGEN Zondag waren er voor de 43e vier daagse te Nijmegen 14.537 wandelaars ingeschreven. Maandagochtend hadden zich hiervan 967 personen niet gemeld, zodat er dus 13.570 deelnemers overble ven. Hedenmorgen startten er 188 niet, zo dat het totaal aantal wandelaars dat de Betuwe introk. 13.382 betrof. Tien minuten voor vier gingen de eerste wan delaars, die 55 km lopen, van start, om negen uur vertrokken de laatsten, die 30 km. voor de boeg hebben. Het weer is voor de deelnemers ideaal. Een bewolkte lucht, iets wat voor dit bijkans schaduwloze parkoers bijzonder gunstig is, en geen regen. APELDOORN Onder ideale weersomstandigheden, een bewolkte hemel en een frisse wind, is vanmorgen in Apeldoorn de zesde vier daagse van de Nederlandse Wandelsport bond begonnen. Om zes uur precies ver trokken de eerste wandelaars die een tocht van 50 kilometer voor de boeg heb ben. Vanmorgen in alle vroegte meldden zich nog vier enthousiaste wandelaars aan, die prompt van de nodige papieren werden voorzien. Zodoende kwam de to tale sterkte van het Apeldoorn's vier daagse leger op 1068. Vandaag gaat het via Niersen en Gortel naar Elspeet, waarbij degenen, die 50 kilometer lo pen, dan nog een omweg maken over Viex-houten. De „Vautour", waarmee de Franse mannequin en kampioene valscherm- spx-ingen Colette Duval vandaag deel nam aan de Blériot-race, heeft ten zui den van Londen een noodlanding moe ten maken. Niemand werd hierbij ge wond. Het toestel zou neergestort zijn op de landingsbaan van Kenley, nadat het landingsgestel geweigerd had te func- txcnex-en. De 28-jarige Colette Duval was vanmorgen met een Vautour-straalbom- menwerper, die bestuurd werd door de Franse luchtmachtkapitein Louis Iri- bai-ne, uit Villacoublay vertrokken. Zij is direct per auto uit Kenley naar Mar ble Arch gegaan. Een wedstrijdautorlteit gaf echter een andere lezing van het gebeurde. Hij zei, dat de „Vautour" per abuis in Kenley zcu zijn geland. Volgens de plannen had het toestel naar Biggin Hill moeten vlie gen. Colette Duval zou dan verder per hefschroefvliegtuig naar Battersea zyn gebracht en daarna op de motor naar Marble Arch. Luit.-generaal Reijnierse Bij K.b. is generaal-majoor W. J. Reijnierse met ingang van 1 augus tus bevorderd tot luitenant-generaal en met ingang van dezelfde datum eervol ontslagen onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten den lande bewezen. De pensionering van luitenant-gene raal Reijnierse houdt verband met diens aanvaarding van de functie van produktie-coördinator voor de „Hawk" een geleid grond-luchtwapen bij de NAVO. een burgerbetrekking. Tot zijn opvolger als direoteur mate rieel Luchtmacht is benoemd commo dore H. A. Maurenbrecher, die met in gang van 1 augustus a.s. is bevorderd tot generaal-majoor. Een militair gedood en zeven gewond (Speciale berichtgeving) Vanochtend heeft zich op de Gelder- sedyk te Welsum (Gem. Olst) een zeer ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een militair werd gedood en 7 anderen min of meer ernstig werden gewond. De mi litairen, behorende tot het 41ste genie bataljon, dat gelegerd is te Wezep, zaten in een drie-tons legerauto met aanhan ger. Op een gegeven ogenblik raakte deze met het rechtervoorwiel in de berm van de dijk, waardoor de aanhanger be gon te slingeren. De chauffeur verloor de macht over het stuur, tengevolge waarvan de auto van de 3% meter hoge dyk viel. De gevolgen waren verschrik kelijk. Eén der inzittenden werd gedood, dc toestand van één der zeven gewon den is vrij ernstig. Zij werden naar zie kenhuizen in de omgeving overge bracht. De chauffeur liep een lichte shock op. KAAG VANDAAG De Holland-Friesland team-wedstrijd in de Regenboogklasse en de 22 m2. klasse is hedenmorgen bij zeer draaie rige wind gevaren. De wind variëerde tussen noord en west. Het was een zeer moeilijke wedstrijd. In de Regenbogen voer het Hollandse team zeer goed. Een bijzonder aspect kreeg de strijd door dat de Fries J. Alberda door het raken van een boei uit de strijd moest en G. Ooms (Friesland) een protest zette te gen C. W. Wist. Hierover is nog geen uitspraak, zodat de voorlopige stand is 14 voor Friesland en 21.1 punt voor Holland. Het totaal is zodoende voor lopig 29 voor Friesland en 42.2 voor Holland. In de 22 m2. klasse deed kort voor de finish A. M. Faber voortreffelijk werk door in een loefpartij mr. C. Co lenbrander van het Hollandse team naar de derde plaats te verdringen. De uitslag luidt 22.1 punt voor Fries land en 14 voor Holland. Totaalstand 41.1 voor Friesland en 31.1 voor Hol land. Nederlanders bij N ike-lanceer bases In oktober a.s. zal een groep van 250 man van de Kon. Luchtmacht naar Amerika vertrekken voor een theore tische en praktische opleiding voor de bediening van geleide projectielen van het type „Nike". Deze raketten worden gebruikt voor de luchtverdediging. Dit personeel, zal na de opleiding, aangevuld tot een eenheid van in totaal 1000 man, in West-Duitsland geplaatst worden, omdat daar de bases van deze grond-lucht geleide projectielen zullen worden gevestigd. De gehele opleiding, die vele tientallen miljoenen guldens zal kosten wordt door de V.S. betaald in het kader van de wederzijdse hulpvei'lening. Dat de Nike-bases in Duitsland komen te liggen vindt zyn oorzaak in de z.g. „Forward-Strategy" van de Nato-stryd- krachten. Om een eventuele vijand on- middelijk bij het binnenvliegen van Nato-gebied te kunnen bestrijden is een ver naar voren geschoven gordel van raketbases in West-Duitsland nood zakelijk. Het raketwapen is gekozen, omdat het een zeer korte reactietijd nodig heeft bij alarm, een zeer grote klimsnelheid heeft, aan zeer hoge eisen voldoet voor het onderscheppen van vliegtuigen en boven dien langdurig in hoge graad van pa raatheid kan worden gehouden. Een beeld van de chaos op de spoorbaan Zaltbommel-Den Bosch na de botsing tussen twee goede rentreinen. Geen bezwaar tegen bouw van een pier Minister mr. J. van Aartsen ziet geen bezwaar tegen de bouw van een pier in Scheveningen. Hij heeft zijn mening hierover neergelegd in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mej. Lemaire over deze kwestie De vorige minister, heeft zich in december j.l. bereid verklaard, de z.g. Ryksgoedkeuring voor de bouw van de pier te Scheveningen te verlenen, in dien het verzoek daartoe tijdig zou worden ingediend. Daarbij werd over wogen, dat de herbouw van de in de oorlogsjaren gesloopte pier uit een oog punt van toerisme en vreemdelingen verkeer van groot belang is te achten en dat bij de uitvoex'ing van dit over wegend weg- en wateibouwkundige werk slechts een x'elatief gering beroep zal worden gedaan op bouwvakarbeiders, die in de woning- en utiliteitsbouw ple gen werkzaam te zyn. Mede gezien deze ovenvegingen, is minister Van Aartsen van mening, dat tegen honorering van de gedane toezegging geen bezwaar be staat, aldus het antwoox-d. De spanningen op de bouwmarkt zijn in het bijzonder in de woning- en utili teitsbouw waar te nemen. Daar de bouw van de pier ovei'wegend werkzaamheden van weg- en waterbouwkundige aard medebrengt, waarvoor arbeidskrachten nodig zijn, die specifiek in deze tak van het bouwbedrijf emplooi vinden, is af weging van de urgentie van dit object tegen de urgentie van objecten in de utiliteitsbouw niet opportuun. Maar oefent opnieuw kritiek op Spanje (Van onze correspondent te Bonn) Op het gisteren te Frankfort am Main officieel begonnen dertigste congres van de internationale schrijversbond, de PEN-club, bleek welk een bijzonder politiek accent hier heerst. Met een kleine meerderheid accepteerde men namelijk weer als volledig lid de Hongaarse Schrijversbond, die na de revolutie tegen het communisme in 1956 was uitgesloten. Tegelijkertijd werd evenwel geprotesteerd tegen de onvryheid in Spanje, alsof er in al de communistische staten, xvaaruit schrijvers op dit congres aanwezig zyn, de grootst mogelijke vrijheid zou bestaan. Het is voor de tweede maal, dat dit ook nooit overwinnend leger der schrij- PEN-congres in Duitsland wordt gehou den. De eerste maal was in 1926 te Ber lijn. Tijdens de plechtige opening giste ren in de Pauls-kerk te Frankfort poog de de Westduitse PEN-voorzitter Erich Kastner een verbinding te leggen tussen de huidige richtlijnen van de PEN (Poets, Essayists, Novelists dichters, assayisten, romanciers) en de idealen van de Engelse schx-yfster C. A. Daw son Scott. Zij richtte in 1921 de PEN- club in Cornwall op met het later door Galsworthy geformuleerde doel om to lerantie en menselijkheid met behulp van schrijvers en dichters in de wereld te verbreiden. Vrede en vrijheid, aldus Kastner, be horen tot het nooit te overwinnen, maar In Nieuwkoop Boerderij afgebrand Hedenmiddag te omstreeks 12 uur is een straaljager van de vliegbasis Leeu warden, een Hunter VII neergestort op een vijftig nieter afstand van de boer derij van de heer A. de Jong aan de NieuAvveenseweg te NieuAvkoop. Benzine en brokstukken van het toestel vielen op de hooiberg en de boerderij, die on middellijk vlam vatten. In een kwartier tijd stond de boerderij in lichterlaaie. De beAvoners konden zich tijdig in vei ligheid stellen, terAvijl men ook nog enig huisraad Avist te redden. De tAvee inzit tenden van het toestel zijn veilig op Alphens grondgebied geland. Een hun ner is aan de arm geAvond. Het toestel maakte in het land een gat van ca. 3% meter diepte cn een middellyn van ca. 25 meter. De brok stukken lagen over grote afstand ver spreid. Er zyn dus geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren. Wel zyn enige dieren gedood, doch hierover heeft men nog geen overzicht. De brandAveren van Nieuwkoop en Noorden stonden machteloos tegenover de laaiende vuurzee. Men beperkte zich tot het beschermen van een in de buurt staande Avoning, die behouden bleef. De oorzaak van het neerstorten van het toestel is een ontploffing in de mo tor, die zich voordeed boven Alphens grondgebied. De piloten redden zich door gebruik te maken van hun schiet stoelen. De boerderij, die in brand is geraakt doordat brandende kerosine erop is terechtgekomen, werd bewoond door de heer M. P. de Jong. Deze was zelf niet thuis hij maakte een excux-sie met de CJBTB. Zijn vrouw en kinderen waren wel aanwezig, maar zij konden zich ge lukkig in veiligheid stellen. Het vliegtuig werd bestuurd door lui tenant-vlieger De Jager. De tweede in zittende was de leerling-vlieger Tenhave. Luitenant-vlieger De Jager merkte, toen hij met een snelheid van 800 kilometer vloog, dat er iets aan een motor haper de. Toen hij zyn toestel optrok kwam er een explosie. De leerling-vlieger ver- liet het eerst met de schietstoel het vliegtuig en kwam met zyn benen te recht in een sloot bij de boerderij van de heer Van der Veldt onder Aai-lan- dei-veen. De politie van Alphen aan den Rijn (Aarlanderveen hoort bij deze gemeente) ontfex-mde zich over hem en bracht hem naar dokter Van der Wind in Aarlan derveen. Hij bleek echter niet gewond te zijn. Luitenant De Jager, die als tweede het toestel verliet, kwam terecht bij de boerderij van de heer Angenent onder Aarlanderveen. Hy werd aan een arm gewond. Een kelner van een Nieuw- koops restaurant, die het ongeluk zag gebeuren, haalde hem met zyn auto op. Dokter Visser uit Nieuwkoop verleende hem medische hulp. vers. De Westduitse president Heuss ver klaarde in een zweef toestand te zijn: hy is tot 15 september president, maar be gint zich al een beetje particulier, dat wil voor hem zeggen litterair te voelen. Heuss sprak ook over de 20ste juli 1944.. de aanslag op Hitler, die „wij Duitsers met schaamte en trots herdenken' Voorts gewaagde de Westduitse presi dent van Goethe's woorden, dat „Occi dent" en „oriënt" onscheidbaar verbon den zyn, een conclusie, die door dit con gres waarop zovele vertegenwoordigers van Aziatische landen aanwezig zijn, wordt bevestigd. Op dit PEN-congres, waarop onder de 500 gedelegeerden van 50 landen de Russen niet, maar Oostduitsers, Honga ren, Tsjechen en Polen wel aanwezig zijn, werd de Italiaanse schrijver Alber to Moravia tot voorzitter gekozen als op volger van de Fransman André Cham- son. die, gelijk de Westduitse schrijver Kastner, vice-president werd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Juli Varkensmarkt: Aan gevoerd 140 stuks. Notering per kg lev. gew. zware varkens geen notering: lichte varkens 1.781.81; slagersvarkens 1.81 1.85; zeugen 1.521.55. Handel vlot. En kele prima's boven notering. LEIDEN, 21 Juli Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Per 100 kg: Appelen 2451; pruimen 143172; andijvie 20 34; augurken 2429; pronkbonen 230; snijbonen 2796; stambonen 6374; stokbonen 8; kroten 1236; rode kool 25 42; groene kool 715; postelein 625; rabarber 1018; spinazie 2428; stoof- sla 1738; tomaten A 2080; idem B 25; idem C 20; uien 1119; waspeen 1015; per 100 stuks; meloenen 104; perziken 3 25; idem A 217—72; idem B 1040; kom kommers A 2229; idem B 1824; idem C 1014; sla 1131. Per 100 bos: bospeen 1739; peterselie 160650; selderij 210. ROTTERDAM. 21 Juli Veemarkt: Aanvoer in totaal 3229. Weektotaal 5037. Vette koelen en ossen 270; gebruiksvee 862; vette kalveren 520; graskalveren 265; nuchtere kalveren 379; varkens 61; big gen 99; paarden 67; veulens 57; schapen of lammeren 636; bokken of geiten 13. Prijs in cents per kg: Vette koeien 305 —335 le kw.; 285—300 2e kw.; 270—285 3e kw vette kalveren 290310; 270290; 240260; slachtpaarden 240; 210; 190; prijs in guldens per stuk: graskalveren 425 le kw.; 375 2ek w.: 275 3e kw.; nuch tere kalveren 85; 70; 60; biggen 75; 60; 50; veulens 400 300; 250: schapen 90: 70; 50; lammeren 75; 60; 45; kalfkoelen 1175; 1000; 850; melkkoeien 1175; 1000; 850; varekoeien 870; 800; 670; vaarzen 875; 800; 600; pinken 575; 500; 400. Vrijstelling militaire dienst onderwijiers Het bestuur van de Alg. Ned. Onder wijzers Federatie heeft er bij de minis ter van Defensie op aangedrongen tot het jaar 1961 algehele vrijstelling van militaire dienstplicht te verlenen aan onderwijzers. De A N.O.F. vond aanlei ding tot deze stap in de bekendmaking, dat voor het schooljaar 1959/60 aan on derwijzers uitstel van eerste oefening kan worden gegeven als zij werken in Zeeland, op één van de Zuidhollandse eilanden of in afgelegen gehuchten. BEURSOVERZICHT BANKEN IN REACTIE Amsterdam, 21 juli De omzetten bleven vanmiddag, be halve voor die van AKU, belangryk on der die van maandag, De stemming was voor de internationale waarden goed prijshoudend tot vast. De lichte koers daling in Wall Street was hier niet van invloed op de koersvorming. AKU liep op van 376 tot 378% en boekte bijna 3 punten winst. Philips bijna 2 punten hoger en Unilever een puntje lager. Kon. Olie bleef ca. een halve gulden onder de slotkoers van gisteren. In de Scheepvaartsector verliep de handel zeer rustig. Scheepvaart Unie was gevraagd. Over het algemeen was de stemming in deze afdeling fractioneel hoger. By de Cultures moest Amsterdam Rubber een punt prijsgeven, doch certificaten Deli konden zich vrij goed handhaven. HVA's onveranderd. De Staatsfondsen gaven geen verschillen van betekenis te zien. De omzetten in de aandelen van de Ne derlandse grootbanken nemen de laatste tijd, in de lokale sector, grote vormen aan. De belangstelling komt hoofdzake lijk van Duitse zijde. Op de Westduitse beurzen noteren de aandelen van de Westduitse grootbanken dik 500 De laatste maand alleen stegen deze papie ren aldaar ca. 100 punten. In verband hiermede worden de aandelen van de Nederlandse grootbanken door de Duit se beleggei-s als goedkoop aangemerkt en op het Damrak uit de markt geno men. Daar het aanbod meestal lang niet voldoende is om aan de vraag te kun nen voldoen, zijn koersstijgingen van 10 punten per dag heel gewoon geworden. Gisteren noteerden aandelen Rotter- damsche Bank zelfs 28 punten hoger. Deze koersstijging, waarbij behalve dan de Duitse vraag, geen bijzondere fac toren een rol spelen is voor een bankaandeel - aldus de beurs - iets on gewoons. Hierdoor hebben deze aandelen een groot speculatief karakter gekregen. De bankaandelen ondergingen van daag een koex-sreactie t.o.v. de vaste tendentie van de laatste tijd. De KLM-lening groot f. 30 miljoen is een succes geworden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 juli. Londen 1059%—10.60%; New York 3.76H—3.77AMontreal 3.933.933.,; Parus 76.85—76.95: Brussel 7.55%— 7.55%; Frankfort 90.1690.21: Stock holm 72 87%—72 92%: Zürich 87.49— 87.54; Milaan 60.74 60.79%: Kopen hagen 54.73%54.78%; Oslo 52.96— 53.01; Wenen 14.61—14.62; Lissabon 13.21%—13 23%: Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—<52.94. Beurs vau Amsterdam Dinsdag 21 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100GL 99f$ Ned. '59 4% 100GL 99% Ned. '53 3% 92% 92 ft Grootboek obl. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 92li 92H Ned '51 3% 93% 93%GB led. '53 <3Vi) 92% 92% Ned '56 3% 92% 92 ft Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 97%GL 97%GL Ned. '54 3% 87 86% Ned '55 I 3% 87 86% Ned. '55 II 3%, 89% 89GB Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 90 90 Investeringscert. 3 96%GL 96 Ned. 62-64 3 98 ft 98 ft Indië '37 A 3 92 93 Grootboek '46 3 89%GB Ned. W3. 6% 109% 110 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41 41% Nat. Handelsbank 148GB 151 Ned. Handelmij255 255GL Amst. Rubber 94% 93% H.VA149% 151 %GB Senembah 204 205 %GB A.K.U375% 379 Berkel's Patent (v.) 265GB 268GB Calvé Delft cert. 554% 550 Deli Mij.en (Ver.) 182.20 182.30 Kon Pap v. Gelder 224 226 Hoogovens cert550GB 557GB Müller en Co. N.B. 310 315 Ned. Kabelfabr. 396GB 396GB EJH!!ps 646 648 Philips pref250 250 Unilever 530 578% Wilton Feyenoord 209% 207 Biliton 2de r265GB 265% Dordtse Olie gew. 696 693 Kon Olie (f20.—) 157.60 157.50 idem (50 f 20.—) 157 156.30 Holl Amer lyn 156% 157.— Java China Pabet 147 148 K.L.M 126 120.50 Kon Ned Stmv My 156% 156% Kon Paket My J05 123 Nievelt Goudr. eert. 153a; 1533/, Nievelt Goudr. eert. 126% 126% v. Ommeren eert. 25125° Kon. Rott. Lloyd Ï35V$ 137 Ned. Scheepv Unie 132%GB 133% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%> 3.. 93% 94% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4*) 98 98 idem -37 I-m (3%) 93% 94 idem '38-1 (3%) 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) id. N.WB. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam ïl 2% A'dam I 2% A'dam *56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem Et 2% R'dam '52 12% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 103 ft 96 95 85% 80% 93 81 81L 88% 86% 88% 88 98% 89 96% 104 95% 85% 977i Robeco 209 209 Amst. Bank 340 332 HJ3.U. eert248 gj Rott. Bank 320 300 Twentsche Bank 262 270 Industrie Ondernemingen Albert Heyn463 401 Borneo Sum. H. My. 70 70 Ned. G. en Sp. fabr 30RB 305 Kon. Ned Grofsm 140y4 Hl% Internatio l 134% Int. Kunststoffenind 48 Va 4?% Leidse Wolspinnerij - 355 Rott. Droogdok My 5%% 600 Slkkens Lakfabr '53 54 2 550 Ned. My Walv.vrt 113 114% Zaalberg 107 110 Spoorwegen Dell Spoorweg My 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 2911 29' a Intern. Nickel 100% 101% Anaconda 63 Bethlehem Steel 54% 53% Cities Service 53 52 ft General Motors 55 53jg Kennecott104% 102 Republic Steel 74% 73% Shell Oil 76% 75% Union Pacific 34 Un. States Steel 100 98% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 20/7 Edelmet Kon AA 73 73%GE Pref w.a idem 81 78 Electrolas B 32U(ib 33 JG Holl Constructie 15GB 424 B Ine bur 232 B 235B Ver. Touwfabrtekei 252 251% Weralnk's Betonm 129 130G3 Van wyk Textiel 80GB 83GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5