Vrees voor inflatie en Duitse aankopen stimuleren de beurzen ZUINIGHEIDSTRIOMPH VAN CITROËN PANHARD Keuze wordt steeds moeilijker Vrijere loonvorming krijgt van de Tweede Kamer thans een kans Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 juli 1959 Derde blad no. 2a <-3 Welvaartspeil en concurrentiepositie (Van onze financiële medewerker) Er is ongetwijfeld een zekere overeenstemming tussen de situatie, waarin de V.S., met een staking in de staalbedrijven, zich bevinden en die, welke in ons land is ontstaan door het verzet .tegen de regeringsvoorstellen inzake de ophef fing van subsidies, de verhoging van de huren en de loonsverhogingen. Regering, werkgevers en werknemers zijn het er over eens dat de welvaart zoveel mogelijk aan alle groepen van de bevolking ten goede moet komen, dat te dien einde inflatie moet worden vermeden en dat daarom loonsverhogingen in een grotere produktiviteit hun pendant moeten vinden. Het verschil loopt hierover, dat vol gens de één een loonsverhoging nog door een grotere produktiviteit moet worden gemotiveerd, volgens de ander reeds een zodanige vergroting van de produktiviteit is tot stand gekomen, dat de lonen daarbij zijn achtergebleven en een loonsver hoging op dit moment niet anders is dan een rechttrekken van scheef getrokken verhoudingen. Zowel in de V.S., als in ons land kan men over dit vraagstuk brede beschou wingen aantreffen van economen, zo mede van vertegenwoordigers van werk. gevers en werknemers en het zou een illusie zijn te menen, dat het tussen deze groepen ooit tot volkomen over eenstemming zal komen, zodat de op lossing van de moeilijkheden, waarin men zich thans bevindt, tenslotte weer in het een of ander compromis zal moe ten worden gevonden. Het gaat hier uiteraard niet slechts om de belangen van bepaalde groepen, laat ons zeggen van werkgevers en werknemers, maar in bredere zin om de welvaartsbelangen van de gehele bevolking, welke immers van de econo mische en monetaire ontwikkeling van een land afhankelijk zijn. De Amerikaanse regering staat daar om wel voor een uiterst moeilijk pro bleem, als zij geconfronteerd wordt met de meningsverschillen tussen de leiders van de staal ondernemingen en die van de staalwerkers, omdat de recente ont wikkeling van de Amerikaanse economie reeds monetaire moeilijkheden heeft doen ontstaan. Op de voortgaande af vloeiing van goud uit de V.S. hebben we reeds meer dan eens gewezen, een ander verschijnsel, dat zorgen baart, namelijk de stijgende rente, is de vorige week geaccentueerd doordat de regering is overgegaan tot de uitgifte van 2 miljard eenjarige schatkistbiljetten tegen een rente van 4 3/3%, een per centage dat sedert 1921 niet is voorge komen. Hoewel de kosten van levensonder houd in de V.S. gedurende het laatste jaar niet noemenswaard zijn gestegen, geeft men zich er rekenschap van, dat een stijgende rente en verhoogde lonen tenslotte ook op die kosten van invloed zullen zijn en dat de concur rentiepositie van de V.S. daardoor zal worden verzwakt. De Amerikaanse staalindustrie is een van de steunpunten van de Amerikaan se economie en na de oorlog heeft zij als gevolg van de verwoestingen in Europa aangericht, in de wereld een dominerende positie kunnen innemen. Gedurende de laatste jaren echter heeft ons werelddeel zich ook op het gebied van de staalindustrie krachtig hersteld, zodat er thans op kan worden gewezen, dat Amerika in 1958 minder dan de helft staalprodukten exporteerde dan in 1957, maar dat tegelijkertijd de import met 50% toenam. Dit wijst erop, dat de concurrentiepositie van de V.S. tegen over Europa is verzwakt. Tot voor kort bestond ze nog altijd, ondanks de hoge lonen, welke aan Amerikaanse arbeiders moeten worden betaald. De OEES heeft* onlangs becij ferd, dat bijv. in 1950 de Amerikaanse werkgevers in de automobielindustrie 8.42 aan lonen betaalden tegenover de Britse collega's 1 2.80). Maar de produktie per Amerikaanse arbeider was 4.7 maal zo hoog als die van de Britse, zodat de arbeidskosten per eenheid produkt 2.02 bedroegen tegen 1 2.80) in Engeland. Inclusief kapitaal kosten en winstopslag kwamen de kos ten per eenheid in de V.S. op 2.47 uit, tegen 2.80 in Engeland en de Ameri kaanse automobielindustrie was dus over het algemeen concurrerender dan die van het Vereenigd Koninkrijk, aan gezien. voor zover de eindprijzen ge baseerd zijn op de netto-kosten, een importeur in een derde land in de V.S. voor 2.47 een artikel kon kopen, dat 1 2.80) zou hebben gekost, indien het in Groot-Brittannië werd aange schaft. Europa heeft gedurende de laatste jaren echter ook veel aan produktivi- teitsvergroting gedaan en de bevoor rechte positie van de V.S. is daardoor uiteraard aangetast. En het is begrijpe lijk, dat men in de kringen van de staalfabrikanten een verdere verzwak king van die positie tegenover Europa tracht te voorkomen. De president van de U.S. Steel Corporation. Roger Blough volgens wie de arbeidskosten in de staalindustrie de laatste 17 jaar met gemiddeld 7.6% en de produktiviteit slechts met gemiddeld 2.6% per jaar 7'in gestegen, is van mening, dat een cent loonsverhoging de staalindustrie jaarlijks op een meerdere uitgaaf van s 30 miljoen komt te staan. De werk nemers van hun kant achten dit geen bezwaar, omdat een groot deel van dit bedrag via de zakken van de werk nemers weer aan de afzet van automo- b'elen, koelkasten, televisietoestellen, etc. ten goede zal komen, waartegen over Blough dan weer wijst op het feit, cat de dollar thans nog slechts de helft v n zijn oorspronkelijke waarde heeft. Uit het bovenstaande wordt wel dui- dcijk, dat het probeem, waarvoor men in de V.S. staat, niet uitsuitend door de belangen van werkgevers en werk nemers wordt beheerstt, maar dat de positie van de gehele Amerikaanse economie, ook tegenover het buiten land, er mee gemoeid is. En ook in ons land, dat gedurende de laatste jaren op de wereldmarkten een ster kere concurrentiepositie heeft kunnen innemen, is he* in de eerste plaats om de handhaving van die positie te doen. Maar ook is het, gelet op de ginds en hier bestaande machtsverhoudingen, duidelijk, dat velen een hervatting van het inflatieproces, in weerwil van de pogingen van de regeringen om het tegen te gaan, onafwendbaar achten en bij de belegging van kapitalen daarmee rekening houden. Men ziet dit zeer s:erk bij de Amerikaanse beleggings instituten, die tezamen in 1949 nog voor slechts 12.4 in de beurswaarde van alle genoteerde aandelen deel hadden, maar dit aandeel in 1958 tot 16.% heb ben opgevoerd 46 miljard bfl een totale waarde van 276 miljard). En dat ze tot dusver niet op het verkeerde paard hebben gewed, blijkt uit de stij ging van het Dow-Jonesgemiddelde voor industriële aandelen, dat in be doelde periode van 200 tot 583 is ge stegen. De inflatieverwachting is dan ook de voornaamste reden, waarom de Ameri kaanse beurs zich van stakingen weinig aantrekt. Zij speelt zonder twijfel ook aan de West-Duitse beurzen en ten onzent een gewichtige rol. Evenals men in de V.S., wegens de exorbitante koers stijging van de eigen fondsen, het oog op buitenlandse aandelen heeft gericht, oriënteren ook de Duitse beleggers zich meer en meer op buitenlandse beurzen. In het eerste kwartaal hebben de Duitse effectenaankopen op buiten landse beurzen meer dan DM 370 mil joen bedragen, dat is zelfs meer dan die van de V.S. en nadat men vooral op internationale waarden gecharmeerd was, heeft men van Duitse zijde ook de Nederlandse bankaandelen en die van onze machinefabrieken in zijn aan kopen betrokken, waaraan de recente koersstijging voor die waarden groten deels moet worden toegeschreven. Voor de Nederlandse beleggers wordt de fondsenkeuze daardoor steeds moeilijker, al kan gelukkig worden gezegd, dat over het algemeen het koersniveau van onze aandelen in verhouding tot balanspositie resul taten en dividenden nog heel wat bescheidener is dan in de V.S en West-Duitsland. Om van de koersstij ging op de Duitse beurzen een paar voorbeelden te noemen: aandelen Daimler Renz zjjn sinds einde 1958 van 954 tot 1760 gestegen, die van Feldmuhle Papier van 580 tot 1150, die van de Deutsche Bank van 340 tot 475. Intussen is de kapitaalmarkt in Zwit serland en West-Duitsland de laatste tijd iets krapper geworden. Ten onzent kan men o.m. in de koersdaling tot 97%% van de jongste 4%% staatslening, die 98 1/4 is uitgegeven, een aandui ding zien voor een lichte stijging van de rente, ondanks het feit, dat het saldo-tegoed bij de Bondsspaarbanken in de eerste helft van dit jaar met rond honderd miljoen gulden meer is toegenomen dan in die periode van het vorige jaar en dat bij grotere particu liere bestedingen. Het blijkt ons wel goed te gaan, hier in Nederland! Val van 12 meter en toch ongedeerd Een 21-jarige inwoner van Apeldoorn is gisteren als door een wonder aan de dood ontsnapt. Toen hij op het dak van het perceel Wal tersingel 48 bezig was dakpannen te leggen rond een pas ge metselde schoorsteen, gleed plotseling zijn voet uit, met het gevolg, dat hij van een hoogte van ongeveer 12 meter tuimelde. De val werd gebroken door een brede dakrand, waar hij dwars doorheen viel. Een ambulancewagen bracht de man over naar het Juliana- ziekenhuis. waar bij een onderzoek bleek, dat hij geen noemenswaardig let sel had opgelopen. Advertentie Ondanks de bergen was het gemiddelde van Maus Gatsonides I op 16,5. EN Algemeen klassement van de Mobil Economy Run 1959, gereden over 2201,5 KM van Luik, door de Alpen naar Biarritz 1 Dyna Panhard 2 Citroen ID 19 3 Citroen ID 19 4 Dyna Panhard 5 Citroen ID 19 6 Citroen ID 19 7 Dyna Panhard 8 Citroën ID 19 9 Citroën ID 19 10 Wolseley Toch was er grote con currentie in deze strijd. 54 Wagens zijn gestart. Hieronder waren 24 ty pen, verdeeld over 16 verschillende merken. 1 op 21,2 1 op 16.5 Jaarbeursmanifestaties Dit najaar worden in de Jaarbeursge bouwen te Utrecht verscheidene belang rijke commerciële manifestaties gehou den. De voorbereidingen daartoe zijn thans in volle gang. De Najaarsbeurs. die van maandag 7 tot en met zaterdag 12 september zal plaatshebben, opent de reeks. Aan deze beurs, die uitsluitend aan gebruiksgoe deren gewijd zal zijn, zullen firma's uit 23 landen deelnemen. Na de derde tentoonstelling „Het In strument voor Wetenschap en Bedrijf", die van 23 tot en met 30 september in het Jaarbeursgebouw op het Vredenburg wordt georganiseerd, wordt van maan dag 12 tot en met dinsdag 20 oktober de .Maohevo '59" gehouden, een vakbeurs voor machines, apparaten en instru menten ten behoeve van de chemische, farmaceutische, voedings- en genotmid delen- en zuivelindustrie. De zevende Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel zal van maandag 2 tot en met zaterdag 7 november in de Jaarbeursgebouwen plaatsvinden. Padvinders in lange broek (Speciale berichtgeving) De .Nederlandse Padvinders Vereni ging" overweegt om in aansluiting op de regeling dat kouwelijk aangelegde padvinders in de regel een lange don kerblauwe broek mogen dragen, voor leiders (hopmannen» en commissarissen een algemene regeling te treffen. Om medische, estetische en representatieve redenen wil men padvinders van 18 jaar en ouder toestemming verlenen zowel 's zomers als 's winters bij hun uniform een lange broek te dragen. Terwijl oudere heren, aangestoken door anderen in padvindersuniform, allengs de „stap in de korte broek" dur ven wagen, zouden de leiders en com missarissen nu dus weer naar de lange broek terugkeren. De ..Katholieke Verkenners Beweging" deelde desgevraagd mede „aan een der gelijke regeling nog niet toe te zijn". NIEUWE UITGAVEN In de beeldencyclopedie van de uitge verij Artl In Alkmaar zijn wederom enke le rijk geïllustreerde standaardwerkjes verschenen no. 35: Muziekgeschiedenis, deel II. van af 1800 tot heden. J. H W. Kool. no. 37: Klassiek en modern ballet René no. 38: Nationale balletten. René Frank, no. 39: Johann Sebastian Bach. A. C. Vos. In de Wereldboog-pocketserie van de Wereld-Bibliotheek te Amsterdam zijn verschenen Grote filosofieën en de huidige mens. zes voordrachten door dr. Kwee Swan Liat, dr. G. H. van Sender*. G. H. Streur- man, prof dr. L. Flam H. G. Goverts en prof. dr. C. A. Mennlcke. „Mijn man gaat uit" van Mart Janssonius „Een wijk in Florence", van de Italiaan se auteur Vasco Pratolinl. Minister Luns sprak in Bern met Petitpierre De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. Luns, heeft gisteren in Bern met zijn Zwitserse college PetHpierre gesproken over de kwestie van de E.E-G. en de kleine vrijhandelszone. Minister Luns. die in Zwitserland is voor de bijeenkomst van de Economi sche en Sociale Raad van de V-N., was door zijn Zwitserse collega voor dit on derhoud uitgenodigd. Na afloop wilde Petitpierre geen bij zonderheden over dit onderhoud be kendmaken. Minister Luns heeft na de conferen tie in de Nederlandse ambassade in Bern geluncht. In het Palace-hotel te Noordwijk vond de verkiezing van Miss- Noordwijk plaats. Het was een ge zellige avond, waarop mej. Norma van den Put, een 18-jarige manne quin uit Hilversum, de titel ver wierf. Mej. Mimi Methorst,, een 19-jarig meisje uit Eindhoven werd tweede. Miss Noordwijk zal op 1 augustus in Tilburg meedingen naar de titel Miss Benelux, terwijl mej. Methorst in lstanboel mee gaat dingen naar de titel Miss d'Elegance. Op de foto ontvangt Miss Noordwijk de beker. Rechts staat Mimi Methorst. (Foto Admiraal) Herdenking eerste vrije State nvergadering De herdenking van de op 19 juli 1572 gehouden eerste vrije Statenvergade ring, tijdens welke belangrijke bijeen komst in feite de Nederlandse natie werd gegrondvest, heeft gisteravond in de Grote Kerk van Dordrecht weer een stijlvol begin gekregen. Prof. dr. Ge- sina J. H. van der Molen, hoogleraar te Amsterdam, schetste de geschiedkun- tenvergadering en vroeg tevens aan dacht voor de boodschap, die dit his torische feit heeft voor onze tijd. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dusseen, opende de bijeenkomst in de Grote Kerk met een inleidend woord. Hij zeide. dat men in Dordrecht de herdenking van de eerste ♦rije Statenvergadering wil koppelen aan het leven van vandaag. Na de bijeenkomst werd een massaal I ik behalve fascist, in de eerste Direct voordeel van betere produktiviteit (Van onze parlementaire redacteur) Rekening houdend met de looncom- pensatie van 2.5 voor de huurverho ging per 1 april 1960 kunnen nu per be drijfstak of onderneming direct onder handelingen worden geopend tussen werkgevers en werknemers over een eventuele verdere loonsverhoging, als die mogelijk is zonder prijsstijging als gevolg. De vrijere loonvorming krijgt dus een kans, hetgeen betekent dat in de loop der jaren voor werknemers, die werken in een industrie, welke finan cieel goed gaat, de loonsverhoging meer kan bedragen dan die met een algemene loonronde, waarbij rekening moet wor den gehouden met financieel zwakke be drijven. Het bezwaar van de PvdA is, dat daar door de arbeiders in zwakke bedrijven niet evenredig in de stijgende welvaart zullen delen, maar achterblijven. De ene groep gaat vooruit, de andere blijft ach ter. Geen noodzaak Daartegenover heeft minister De Pous aangevoerd dat bij algemene loonron- den, in zwakke bedrijven de prijzen zou den moeten worden verhoogd om de ho gere lonen te kunnen betalen. Dan wor den de produkten duurder en dat leidt tot inkrimping van de werkgelegenheid. De vrijere loonvorming wil de zwakke bedrijfstakken niet de noodzaak opleg gen loonsverhogingen te betalen, die zij niet kunnen opbrengen. Er ontstaan dan loonverschillen, waardoor de arbeiders wegtrekken naar bedrijfstakken die be ter betalen, omdat zij volgens moderne methoden werken. Overigens moet men volgens minister De Pous het achterblijven van bepaalde bedrijfstakken altijd in betrekkelijke zin verstaan. In een uitdijende economie treedt geen inkrimping van de bedrijfs takken op. doch zij dijen minder uit dan de andere. Bovendien wordt het achter blijven nog getemperd doordat de alge mene welvaartsstijging ook naar de zwakke bedrijfstakken doorspoelt. Direct delen Het voordeel van de vrijere loonvor ming tegenover algemene loonronden is, dat de werknemers direct delen in de gunstige resultaten van de zich snel ontwikkelende bedrijfstakken. Daardoor ontvangen zij direct het resultaat van hun inspanningen, maar ook van andere verbeteringen in organisatie en effi- défilé voor de vrijheid" gehouden. Vrijwel alle Dordtse organisaties en verenigingen namen er aan deel. Tot slot van de avond werd een groot vuur- dig« betekenis ven de eerste vrije Sta* 1 weris afgestoken in hot Want&park. Mussolini beklaagde zich over Duitse chantage Mussolini "heeft na de door Italië ge vraagde wapenstilstand in 1943 lang geaarzeld alvorens de „Italiaanse sociale republiek" te stichten, aldus verklaart Vittorio Mussolini, zoon van de Duce, in de gedenkschriften die hij in het Milaanse weekblad „Gente" publiceert. Vittorio vertelt hoe zijn vader kort na zijn sensationele bevrijding door Otto Skorzeny hem op het hoofdkwartier van Hitier toevertrouwde: „De Duitsers ple gen zonder meer chantage. Als ik geen fascistische republiek wil scheppen en geen leger dat de strijd aan hun zijde hervat wil organiseren, zal Italië als Polen worden behandeld. Zij hebben mij gezegd, dat hun vliegtuigen en tanks klaar staan om de wereld een nieuw verschrikkelijk voorbeeld te tonen". Op uitlatingen van zijn zoon, dat Italië Duitsland had verraden door zich uit de strijd terug te trekken, ant woordde de Duce: „Wat je zegt is waar. Maar je redeneert als een fascist, terwijl plaats staatsman en Italiaan moet zijn Je weet het. ik ben voor een wettige gang van zaken. Het lijkt me onmogelijk me tegenover de Koning te plaatsen, die ik twintig jaar lang hefo gecHet>d". ciency, kortom van de vruchten der technische ontwikkeling. Bovendien ver wacht de minister van Economische Za ken van de vrijere loonvorming het in schakelen van sluimerende produktivi- teitsreserves, d.w.z. dat men, door zich extra in tespanneh, ook weer in staat is de inhoud van zijn loonzakje te vergro ten. Minister Van Rooy waarschuwde gis teren nog eens dat als de loonstijging door de vrijere loonvorming te snel gaat. er gevaar voor de waarde van de gulden ontstaat. Dan gaan de prijzen stijgen. De voorschriften voor de vrijere loon vorming worden daarom zo opgesteld dat de start niet te snel gaat. Van di verse kanten is in de Kamer beroep ge daan op het bedrijfsleven in de onder handelingen matiging te betrachten op dat de vrijere loonvorming met het oog op de toekomst en de voordelen voor de arbeiders een succes wordt. Haagse weduwe krijgt f 6000 van Raad van Arbeid Werkgever plakte slechts korte tijd zegels Dezer dagen zal een Haagse dame, die al tien jaar weduwe is. een uitkering van f. 6.000 van de Raad van Arbeid in ontvangst kunnen nemen. De weduwe wier man al bijna 10 jaar geleden is gestorven, herinnerde zich dezer dagen, dat korte tijd voor haar huwelijk door haar werkgever rente- zegels waren geplakt. Sedert meer dan 30 jaar had zjj geen aandacht meer aan haar rentekaart geschon ken en mede daardoor had zij ver zuimd direct na het overlijden van haar echtgenoot op grond van haar verzekering, krachtens de Inva liditeitswet, wezenrente ten behoeve van haar 5 kinderen aan te vragen. Haar echtgenoot was nimmer in het bezit van een rentekaart geweest. Thans blijkt, dat de weduwe niettemin nog aanspraak kan maken op een uitkering van ruim f. 6.000. Verder zal zij ook nog wezenrente en kinderbijslag ontvangen, tenminste totdat haar jongste kind 16 jaar is geworden. De voorzitter van de Raad van Arbeid te 's-Gravenhage merkt hier bij op, dat dit voorbeeld be wijst, dat het goed is. indien degenen, die in soortgelijke omstandigheden ver keren zich wenden tot de Raad van Arbeid, waar zij zijn ingeschreven of indien hun dat niet bekend is, tot de Raad van Arbeid van de plaats hunner inwoning. Nog steeds zijn velen niet voldoende op de hoogle van de voordelen, welke verbonden zijn aan het bezit van een rentekaart. Herhaaldelijk komt het voor, dat men meent, dat bij overlijden van de vader voor zijn kinderen be neden 16 jaar slechts dan recht op wezenrente bestaat, indien de vader een rentekaart had. Ook aan de rentekaart van de niet- overleden moeder kan in zulk een geval echter vaak recht op wezenrente ontleend worden, zelfs indien zij na haar huwelijk de premie-betaling niet voortzette: mits althans op de datum van het overlijden van haar echtge noot tenminste 40 zegels waren ge plakt. Prins Bernhard in Rtivcüo Prins Bernhard is gisteren met zijn auto in Ravello aangekomen, waar don derdag Koningin Juliana en de Prinses sen Beatrix en Irene arriveerden voor een vakantie van een maand. De Prin sessen hebben een groot deel van de dag doorgebracht met een tocht in een mo torboot langs de kust van de Golf van Saierno. evt f 134000 voor eew regionaal woonwagen kawpCvóót a-swinfor?) voov velev» begin! weor eevi (weweratevtcte) yrd- tiq® vakantie Pcrreiv voo*', V;. r aC; iviVoovscV.okyih riq bizij weLl denceatfuw ie st Wamortdkeejt vim.iv concert van Out Jl Swïi'iv Coli&je («w tengere») in 51 adsge taor zaat wewleM ruim bortderd tl^&.viipkvTwè's uityreikt

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9