EEN KLEINIGHEIDJE Een vreemde, zeer vreemde visdag ffn KOKEN ONS MENU ZATERDAG 18 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltjespiegeltje aan de tvand EXTRA KAN ZOVEEL VERANDEREN VAN DE WEEK MET JOKE Parijs, juli 1959. Een kleinheidje als extra toebehoren bij een jurkje, dat op zichzelf compleet is, kan dat jurkje vaak zo aardig veranderen. En kostbaar hoeft zo'n extraatje niet te zijn. Voor weinig geld echter opent het vaak een appreciabele variatiemogelijkheid. En afwisseling in kleding is nu eenmaal allen welgevallig, vooral hun, die het met een beperkte uitzet moeten stellen, alsook de velen die straks met zo min mogelijk bagage (maar zoveel mogelijk kleding variatie) met vakantie gaan. De mode van nu stelt u op het gebied van dergelijke praktische extraatjes zeer verschillende mogelijkheden voor. delen kan zonder onderscheid worden gemaakt uit mooie katoen, soepele na tuurzijde of zelfs dunne wol. Vervolgens is er de al even populaire en uiterst praktische formule van de japon-in-twee-delen (figuur 2), die van elke denkbare stijl kan zijn, en waarvan niemand op het eerste ge zicht ziet dat blouse en rok niet aan een werden genaaid. Blouse en rok van dezelfde stof, maar beide losse delen, is een formule die toestaat de rok met een andere blouse van andere een losse, stoffen ceintuur onttrekt deze afwerking aan het gezicht. De grote, zeer wijkende kraag opent zich over een modieus „befje", dat in feite het lijfje van de gedecolleteerde japon is. Een dergelijk toilet in twee delen stof te combineren, en vaak zelfs ook het lijfje van de tweedelige jurk met een andere, contrasterende rok te completeren. Vooral voor de klassieke chemisierjapon in twee delen gaan beide mogelijkheden op, en daarom stellen we u voor uw vakantie aan zee, op het platte land of in de bergen zo'n tweedelig chemisierjurkje voor, ge maakt van katoenen zefier niets kostbaars dus, maar wel iets heel praktisch. De ruime geruite rok kan een alleraardigst ensemble, van een zekere landelijke gekleedheid vormen met een moderne witte blouse van lin geriekatoen en Engels broderie. Het lijfje van het geruite jurkje, dat een bijna klassieke overhemdblouse is, kan op zijn beurt met menige effen rok, wijd of recht, worden gecombineerd. Een derde modieuze mogelijkheid is de grote, witte kraag, die dit seizoen zo zeer in de mode is. Hij past op zeer verschillende, zij het niet alle toiletjes van moderne stijl, en is alleen prak tisch indien hij losse accessoire is (hij wordt met drukknoopjes in de hals opening vastgezet). Wij stellen u zo'n kraag naar de laatste mode voor als extraatje bij een zomerjurkje dat ook zonder die kraag „compleet" is (figuur 3). Het geldt hier een Japonnetje met ruim, rond decolleté en heel korte pof mouwtjes. Twee kragen één van de japonstof en één van witte piqué of dito organdi zyn bij dit modelletje de weloverdachte en praktische, losse toebehoren. Tot slot de brede maagceintuur van contrasterende kleur, als extra acces soire bij een jurkje dat het ook zonder zo'n ceintuur kan doen en dat wat minder gekleed lijkt (figuur 4). Het japonnetje dat deze twee mogelijk heden illustreert, heeft een boothals, heel korte, ingezette mouwtjes en een knoopsluiting op het lijfje. Van die knoopsluiting komt alleen de bovenste knoop te zien, wanneer de brede maag ceintuur in dienst is. En wanneer slechts een smal ceintuurtje de japon garneert, biedt een bies met ruches, die op de knoopsluiting wordt ge knoopt, een aardige variatiemogelijk heid; deze garnering kan zowel van de japonstof als van effen wit materiaal worden gemaakt. J. V. Daar is bijvoorbeeld het zo populaire jakje, dat een cocktail- of een zonne- jurk met decolleté en zonder mouwen in een middagtoiletje, resp. een jurkje voor minder zonnige dagen transfor meert. Zo'n jakje kan, zonder buiten de gangbare mode te vallen, van zeer diverse vorm zijn: een ruime bolero, een aansluitende spencer, een recht, tweederde jasje ofwel de „overblouse" die zich op het eerste gezicht niet als losse toebehoren laat herkennen (figuur 1). Het jakje dat hier een simpel, recht japonnetje zonder mouwen aanvult, is een korte blouse die niet verder dan de taille reikt en die óf op een gladde, strakke tailleband wordt gezet óf een doorgeregen elastiek in de taille heeft; Dit zijn werkelijk heerlijke weken voor de huisvrouw om een goed geva rieerd weekmenu te maken! Er zijn op het ogenblik zoveel verschillende groenten te krijgen dat het werkelijk geen kunst is om iedere dag iets an ders op tafel te brengen. Groenten zijn van nature bijzonder rijk aan de zo nodige vitamines en zouten. Maarvitamines zijn gevoe lige stoffen, die door een langdurige verhitting gemakkelijk onwerkzaam kunnen worden. Lang koken en stoven is daarom beslist af te raden, even zeer als het weggooien van het kook nat, waarin de vitamines en zouten gedeeltelijk zijn opgelost. Wanneer dus ook hieraan gedacht wordt dan is het nu de tijd om met de verse groenten volop gezondheid op te doen! MAANDAG: koud lamsvlees, spitskool, aardappel puree; beschuitbollen gevuld met rabarbermoes. DINSDAG: gebakken lunchworst, bloemkool, pe terseliesaus, aardappelen; hangop. WOENSDAG: bloemkoolsoep; speklappen, stamppot rauwe andijvie. DONDERDAG: doperwten of kapucijners met ham en kaassaus, aardappelen; bessen- muesli. VRIJDAG: zalmsla; drie in de pan of Duitse biefstuk, postelein, gebakken aard appelen; kersen. ZATERDAG: volledige tomatensoep met kaas; fruit. ZONDAG: gevulde aubergines; lamsbout, peu len, nieuwe aardappels; open vruch tentaart. Recept: Gevulde aubergines: 3 aubergines, 60 g. roomboter, 100 g. rijst, 200 g. geraspte kaas, 100 g. uien, 200 g. champignons. De aubergines ln de lengte doorsnij den, het zaad eruit halen, met wat zout bestrooien en ln de koekepan bakken. Een risotto maken van 100 g. rijst, 100 g. kaas en 100 g. uien en hieraan nog 200 g. gebakken fijnge sneden champignons toevoegen. Hier mede de aubergines vullen. De gevulde aubergines in een vuurvaste schotel leggen, met kaas bestrooien en in de oven gratineren. Recept: bessenmuesli. 1 lepel havermout, sap van citroen, 1 lepel gesuikerde gecon denseerde melk, 150 g. aalbessen. De bessen wassen en de steeltjes verwijderen; de bessen fijndrukken. De gecondenseerde melk vermengen m_t het citroensap, de havermout en daar na het bessenmoes erdoor roeren. Des gewenst de bovenkant van de bessen muesli bestrooien met gemalen noten. (Van een bijzondere medewerker) ,,In de vijver voor mijn huis, een zeer behoorlijke vijver overi gens. komt zeer grote paling voor". Zo eindigde de brief. „Als er in de polder niet kan worden gevist, kunnen we dus altijd een kansje op die vissoort wagen". Het briefje dat ik ontving was een uitnodiging om een dagje te komen vissen in een privé polder, waarin, volgens de briefschrijver, reusachtige voorns voorkwamen, die zich op de conventionele ma nier niet liet vangen. Ze waren geweldig schuw en het water was verschrikkelijk helder. Of we zin hadden het eens met de vlieg te proberen. Die zin hadden wij. maar de noord oostenwind gooide behoorlijk roet in het eten. Na twee uur vissen brach ten we het niet verder dan twee voorns, op de natte vlieg, die niet groter waren dan hooguit 30 cm. En daar hebben we nu niet direct privé water voor nodig. Er zijn honderden polders waarin men zulke voorns vangt en nog veel groter ook. Om omstreeks tien uur de wind stond dwars op alle weteringen De- sloten we de paling vóór, zoals het in de brief vermeld had gestaan, eens aan de scherpe tandjes te voelen. „Tot vier pond toe heb ik ze hier gevangen", zei mijn gastheer. „Niet geregeld natuurlijk, maar toch vrij vaak. Van twee pond heb ik ze ge regeld". Nu is een vis van twee pond, waarde lezer, wanneer het verhaal over snoek of karper gaat. niet zo bijzonder groot. Ze halen dan net de maat. Maar als de hoofdpersoon van de ge schiedenis een aal is en men spreekt dan over twee pond, dan houdt men wel even de adem in. In het schone dorp Den Oever, vis send vanaf de Dijk in zee. hebben we eens een strijd geleverd met een vis, die anderhalf pond woog. Als we er aan denken krijgen we nog rode oortjes. En er is nog een reden waarom we altijd met groot genoegen aan deze vissoort kunnen dénken; we zijn sta pel op gebakken paling. In het bij zonder op die. welke we zelf vingen, omdat men ze dan zo goedkoop lek ker eet „Met een klein dood visje", zei mijn gastheer, „heb ik altijd het beste re sultaat". We gaven volmondig toe te weten dat dit een fijne aassoort is, hoewel we tevens enkele herinneringen op haalden van visdagen waarop we met kaas, gewone blokjes kaas. reuzen - vangsten maakten. Wanneer men tenminste het resultaat van zes pa lingen met een gezamenlijk gewicht van 7 V2 pond een reuzenvangst mag noemen. Kaas kan goed zijn „Kaas kan ook zeer goed zijn", zei onze gastheer, maar in zijn water was het aangewezen aas een dood visje". Of hij met kaas last had van an dere vissoorten?, vroegen wij. Hij be gon te lachen. Er zaten geen andere vissoorten. Alleen paling zwom er rond. We monteerden 10 gram schulflood op de werphengel, fleurden een dood visje voor dat aas had de gastheer gezorgd en we monteerden het kleinë Franse dregje zo, dat het bij de kop van het aas uitkwam. Paling, zeggen de beroepsvissers en die kunnen het weten neemt zijn aas altijd bij de kop; net als de snoek. We wierpen in plaatsten een waker op de lijn, buiten de top van de hen gel en wachtten. Palingvissen is al net als het vissen op karper; wachten; Gewoon gezapig afwachten tot het bewegen van de waker onraad registreert. Maar de langste tijd van de dag hangt zo'n balletje doodstil aan de lijn, hooguit wat schommelend in de wind. In ons geval hingen er drie wakers doodstil aan de lyn; die van mijn gastheer, die van mijn vismaat en die van mijzelf. En zo hingen zij uren lang. We rookten weer sigaretten. Heel stil hingen de wakers boven het water, als vreemde rood-witte insek- ten, loerend op prooi. Massieve karper Enkele minuten later glijdt een vette, massieve karper het schep net in! Het dode visje, dat als aas werd gebruikt, hangt hem half uit de bek. Een karper van veertien pond, die mijn gastheer voor een raadsel plaatste. Eindelijk beet! Ik krijg eindelijk beet. Een vreemde rilling doet de waker zachtjes trillen en bewegen en dan plotseling verplaatst hij zich. Ik heb de hengel ter hand genomen en geef lijn toe. De vis, wat het ook mag zijn, loopt goed door. Zo goed, dat ik verplicht ben te slaan. Als ik denk: nu kan het wel, sla ik stevig vast. Ik voel geen enkele weerstand en vreemd genoeg, mijn aas is van de haak verdwenen; zo secuur als het er aan zat. Onbe grijpelijk zo iets, zonder dat de vis gehaakt is. Tien minuten later ik heb net opnieuw mijn haak van aas voorzien en ingeworpen krijgt mijn gast heer beet. Maar beter en steviger dan ik. In één klap is de waker omhoog ge sprongen en nog voor de hengel ter hand kan worden genomen, staat hij al krom en buigt over het water. Er moet een monstervis hebben aange beten! De slip van de molen begint te gillen en tientallen meters lijn ver dwijnen van de slippende spoel. Als dat een paling is moet het de snelste, zwaarste en sterkste zijn die ooit werd gevangen. Er is geen hou den aan. Ik ben opgestaan om vooral niets van de strijd te missen. Niets aan de oppervlakte wijst op wat er beneden gebeurt. Alleen een strakke lijn, glinsterend in de zon af en toe, wijst bevend het water in en geeft de richtingen aan waarheen de vis vlucht en waarin hij zijn heil tracht te zoe ken. Als eindelijk na vele minuten, iets van de vis komt. is het een brede, donkere rug, die onmogelijk aan een paling kan toebehoren. Of het moet er een zijn van 10 pond, en daar ge loven we niet in. Hij is netjes teruggezet, om de zekerheid te scheppen, dat er in die vijver, waarin uitsluitend paling voorkwam, ten minste één uitzon dering rondzwemt, met een aller- ongezelligste herinnering! JAN SCHREINER HET WORDT WEER VAKAN1IE ca 20 pet gaaf naar fa milie en vrienden ca 80pcf.gaafinjulien augustus mef vakanfie calSpct frekt naar de Veluwe ca. 7 pet. frektnaar Zuid-Limburg ca 56pcf reisf mef de frein ca 1 pcf gaaf lopend» mef vakanfie SHT: 2J sii1. ca45pcf vandekinde b.'ijff in devakanhefhi 3C 3r O C C3 ren JIS a 80pcf vandehuismoe ders vindfdezomervakan- ie veel fe lang Frisse slaatjes voor warme dagen Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: Het warme jaargetijde is wel zeer geschikt om rauwe groentegerechten op tafel te brengen, hetzij in de vorm van een al- of niet-gemengde sla bij de warme maaltijd .hetzij op of by het brood. De kleintjes in het gezin kunnen vanaf hun tweede jaar in het algemeen best mee eten van een rauwkostsla. al zal het als regel nodig zijn de groente wat fijner te verdelen dan voor de andere gezinsleden. Ook de huisgenoten op leeftijd, behoeven niet toe te kijken. Tenzij zij geen rauwkost verdragen of geen harde harde stukjes kunnen bijten verdient het zelfs aanbeveling dat zij. evenals de anderen .een paar maal per week rauwkost eten. Zo nodig kunnen zij hun keuze beperken tot malse krop sla en kunnen harde vruchten en groenten (b.v. appelen, wortelen) voor hen fijn geraspt worden. Recepten voor 4 personen. Sla van kropsla en wortel Een krop sla. een halve bos worteltjes, pe terselie. een slasaus of olie. azijn (aro ma), zout en mosterd. De sla schoonmaken, wassen en laten uitlekken of drogen. De wortel tjes schoonmaken en schrappen of sohoonborstelen. De sla fijn verdelen, de worteltjes grof raspen of malen. Het petersellegroen zeer fijn snij den of hakken. Een slasaus maken van olie. azijn of citroensap (aroma), zout en een weinig mosterd. De groen ten door de slasaus mengen en het ge heel op smaak afmaken .Desgewenst de sla garneren met plakjes hardge kookt ei. Komkommcr-bonensla 250 g sper ziebonen. 1 flinke komkommer, olie, azijn of citroensap, zout of een sla saus. De bonen afhalen, wassen, breken en in water met zout gaar koken in ongeveer 20 minuten. De bonen (af gieten) vlug laten afkoelen, in stuk jes snijden en vermengen met olie en azijn of citroensap. De komkommer (desgewenst sohillen en) grof raspen, schaven of in blokjes snijden. Kom kommer en bonen dooreenmengen en de sla op smaak afmaken. Rauwkostschotel Groenten en vruchten van verschillende bij elkaar passende smaak en kleur. b.v. bloem kool, tomaten .andijvie - wortel, spits kool, peer - bieten, komkommer, ap pel. De groenten en vruchten afzonder lijk schoonmaken en snijden of ras pen. Tomaten, komkommer, appel of peer in dunne plakjes snijden; andij vie of kool fijn snijden; worteltjes of bloemkool grof raspen, bieten fijner raspen. De groenten apart aanmaken met een gekochte slasaus of olie en azijn. Tomaten en komkommer kun nen inplaats daarvan alleen met zout (en peper) aangemaakt worden, ap pelschijven met citroensap worden besprenkeld. De groenten en vruchten op een platte schotel in vakjes neerleggen. Desgewenst een garnering aanbren gen met mayonaise, tomatenketchup of fijngesneden peterselie. Slasauzen Aan gekochte slasaus of mayonaise of een mengsel van olie en azijn kan worden toegevoegd: mos terd of kerrie past goed bij kool. boon tjes. komkommer: verse tomatenpu ree of tomatenketchup bij bloemkool, kool. andijvie; fijngesneden peterselie of bonekruid, bij worteltjes, tomaten kropsla, aardappelplakjes; fijngesne den augurkjes en/of zilveruitjes, bij tomaten, kropsla, aardappelplakjes. Door de azijnsoorten af te wisse len gebruikt u b.v. eens dragon-, wijn- of rozijnazijn voor het slaatje is ook een plezierige variatie aan te brengen. Wie het gebruik van gekochte sla saus zó uit de fles wat duur vindt, kan die saus in de slabak eerst ver dunnen met olie en/of azijn. VARIA "We genieten nu meer bewegingsvrijheid" „Vroeger, met die omslachtige methode, waren wij hele dagen maar een half mens. En wij voelden ons rampzalig. Maar tegenwoordig? Dank zij de moderne o.b.-hygiéne doen miljoenen vrouwen weer aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Altijd en overal zijn zij volkomen „safe" met o.b.-tampons, de Onmerkbare Bescherming, handig weggestopt in het kleinste tasje." per'pakjo van 10 tampons, voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal f Speciaal f 1.25 14. GEBAKKEN APPELS XIV Jan, haal Jij even drie appels uit de kelder, dan pak ik margarine, 6uiker en kaneel uit de kast. Dat hebben we allemaal nodig voor dit lekkere recept. Soms wringt de mens zich in allerlei bochten om iets gedaan te krijgen. Een verloofd paartje was in een En gels plaatsje beboet omdat het zoe nen gewisseld had in een auto. Dat is verboden in dat stadje en daar een agent toegekeken had, om welke reden dan ook, waren de twee Jon gelui bekeurd. Dat lieten ze niet op zich zitten en zodoende namen zij enkele duizenden guldens van hun spaargeld op om middels een advo caat de aanklacht te laten bestrij den. Het gaf een gunstig resultaat, want zij werden vrijgesproken. Maar toen waren ze nog niet klaar, want een en ander had hen zoveel gekost, dat zij hun trouwerij moesten uit stellen wegens gebrek aan financiën. Van hun laatste spaarcenten namen zij wederom een pleiter in de arm om te proberen van de politie we gens onrechtmatige arrestatie en be lediging een schadevergoeding los te krijgen. Soms pakt het voor de mens radicaal verkeerd uit. Een jongedame in Ita lië die last had van gezichtsbeha ring, probeerde bij een schoonheids instituut van deze kwaal genezing te krijgen. Eerst leek het wel te luk ken, maar na een paar dagen groei den de haren veel sneller dan nor maal, zodat het arme meisje zich net als een man-met-de-zwaarste baard, twee keer per dag moe6t scheren. De rechter moet nu de juiste weg zoeken, want ook in dat zuidelijke land wordt de politie voor alles en nog wat in de arm genomen. De verdediger van het schoonheids instituut kon voorlopig niet veel anders doen, dan beweren dat de be handeling niet lang genoeg was vol gehouden. De bebaarde jongedame vindt dit baarlijke nonsens, want zij vermoedt dat dan de baardgroei nog weliger getierd zou hebben. Soms doet de mens een belofte en komt ze dan later ook na. Een druk ker uit Sicilië zwoer dat hij met een kruis van acht kilo op zijn schou ders naar Lourdes zou lopen, nadat hij de val uit een raam van de vierde verdieping had overleefd. De dokters waren de mening toegedaan, dat hun patiënt het er niet levend zou afbrengen. Maar de drukker kwam toch weer op de been en nu is hij zover hersteld dat hij zijn kruis op de schouders genomen heeft om de 3.000 km lange tocht te beginnen. Kokkie haalt eerst de klokhuizen uit de appels met de appelboor en schilt ze daarna. Dan mag Dolf ze in tame lijk dikke plakken snijden; maar pas op Je vingers hoor! Ik heb twee lepels margarine in een koekepan gedaan en laat dit boven een zacht vuurtje heet worden. Nu schuif ik de appelschijven op het pannekoek- mes ln de pan en bak ze vlug aan bei de kanten. Als ik ze op een bordje heb gedaan, strooit Jan er wat suiker overheen en ook een klein beetje kaneel. Jullie kunnen ook wat rode jam in de ope ning doen, als jullie dit lekkerder vin den. Annemieke mag eerst kiezen!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13