Laatste nieuws Baten geld huiirtoeslagenfonds besteden voor soeiale sanering Joop Brons waardig vervanger voor Adriaan Blankenstein Clir. Kleuterschool in nieuwe wijk Leiden Zuid-West Plannen tot stichting prot. chr. bejaardencentrum vorderen goed DINSDAG 14 JULI 1959 B. en W. stellen raad voor: Na ampel beraad is het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Leiden tot de conclusie ge komen, dat het tijd is om over te gaan tot liquidatie van het Huurtoe- slagenfonds. Het fonds is in 1932 in gesteld om aan huurders van bepaalde woningen in bepaalde omstandigheden een huurtoeslag te kunnen verlenen. Het heeft dus een zeer beperkte strek king. De instelling van het fonds moge destijds gemotiveerd geweest zijn, thans kan dit niet meer worden volgehouden. Derhalve worden dan geen huurtoeslagen meer toegekend. Thans Immers doet het vreemd aan, dat slechts een huurtoeslag kan worden verleend aan grote gezinnen, die een bepaalde woning bewonen, terwijl aan andere dergelijke gezinnen, die overi gens in gelijke financiële omstandig heden verkeren geen toeslagen zouden kunnen worden toegekend alleen omdat zij in andere woningen leven. Het fonds zodanig uitbreiden, dat ook dergelijke gezinnen onder de bestaande regeling vallen, heeft geen zin omdat het fonds daartoe toch niet toereikend is. Boven dien zou dat niet passen in het rege ringsbeleid, dat er op gericht is hogere huren te compenseren door loonsverho ging. OPHEFFING Daarom achten B. en W. het beter over te gaan tot opheffing van het fonds. Maar wat doen met het kapitaal van f. 115.000?. Na langdurig beraad stelt het college de raad voor de baten van het kapitaal aan te wenden ter bestrijding van uit gaven, welke voortvloeien uit door het college te treffen voorzieningen ten behoeve van de sociale sanering van gezinnen, die een andere woning moe ten betrekken en een zodanige sanering behoeven. Herhaaldelijk doen zich ge vallen voor van gezinnen, die uit een onbewoonbaar verklaarde woning en andere oude huizen moeten en slechts de nieuwe aangewezen woning kunnen betrekken, als zij financieel worden geholpen met het inrichten van die woning. Deze hulp zal veelal bovendien niet beperkt kunnen blijven tot het verlenen van geldelijke steun, doch zal Ir. M. de Jong voorgesteld ols commissaris L.D.M. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor ïr. M. C. de Jong, directeur van de N.V. Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij, wonende te Oegsbgeest te benoemen tot commissa ris van de Leidsche Duinwater Maat schappij. Hij zal dan als zodanig in de plaats komen van de heer J. G. J. Ver- hey van Wijk. die aan de beurt is om af te treden. Hij heeft de wens te ken nen gegeven niet meer voor een her benoeming in aanmerking te komen. De heer A. van Dijk is eveneens aan de beurt om af te treden. In deze com missarisplaats zal voorzien worden door een benoeming in de aandeelhouders vergadering. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hugoline, dr v. H. Biethoven en F. Gu- leij; Sonja Helena Elisabeth, dr v. J. W. Veefklnd en H. E. Verkuljlen: Hendrlcus Antonlus Wilhelmus, zn v. N. Bosma en A. P. M. Visser; Yvonne Annelies, dr v. J. J. de Geus en M. G. te Wechel; Jacob Karei, zn v. D. van Rijn en G. Moes; Ma- rlnus Wouter zn v. W. van der Bas en B. Vink; Marjolein, dr v. G. E. J. Pleterse en H. J. F. Klouwen de Vries; Anita, dr v. P. de Groot en S. Heljmans; Elisabeth Ja- coba. dr v. J. Plokker en E. Barnhoorn; Marcellus Theodorus Joseph, zn v. J. G. Mathot en P. Nieuwesteeg; Johannes An- tonius. zn v. L. G. C. Schrijvers en A. M. Bocxe; Jacoba Maria Johanna, dr v. A. Frankhuizen en C. Taffljn; Maria Wll- helmina Hendrlka. dr v. J. Hakkenberg en C. P. Haasbroek; Robin Pieter. zn v. P. D. van Elswijk en G. W. K. de Gooijer; Arie Coert, zn' v. K. van Bemmel en H. H. Steenwinkel; Rudl. zn v. W. F. Neute boom en E. J. Meljers; Monique Yvonne, dr. v. F. Gols en A. H. G. E. Kram; Arle Jan. zn v. J. A. van der Niet en C. Zand vliet; Maria, dr v. A. van Trigt en C. M. van Roon. GETROUWD: C. J. C. Wassenaar en P. A. A. van Dam; J. M. J. Coremans en J. H. M. Witkamp; P. S. Veerman en M. J. Jansen; J. van Leeuwen en P. van Kan; G. Knol en E. v. Leeuwen; G. Laterveer en H. H. Wassink; G. Fllippo en M. G. Kemner; A. Borsjes en M. IJzerman; M. H. van den Burgh en M. W. E. Wlggers. OVERLEDEN: P. Huijgena, 61 jaar. man; J. H. de Winter, 53 Jaar. man; O. Foerster. 53 Jaar, echtgenote v. C. J. Boot; C. C. Elstgeest, 5 jaap, weduwe v. A. van Amsterdam. tevens moeten omvatten het treffen van dusdanige maatregelen, dat de betrok ken gezinnen zich aan de nieuwe om geving kunnen aanpassen. NIET VOLDOENDE B en W. willen het Bureau Huisves ting en de Dienst voor Sociale Zaken, eventueel in samenwerking met andere hiervoor in aanmerking komende ker kelijke particuliere organisaties, laten bepalen, welke gezinnen voor een der gelijke uitkering in aanmerking komen. Het college ontveinst zich niet, dat de opbrengst van het te op de kapitaal- dienst van de begroting te reserveren kapitaal niet toereikend zal zijn om alle aan de sociale sanering verbonden kosten te bestrijden, vooral wanneer in de toekomst de sanering van stads wijken op grotere schaal ter hand zal worden genomen Dit probleem is echter nu nog niet aan de orde. Het gaat er om een nuttige bestemming aan het Huurtoeslagenfonds te geven. B. en W. denken er zo in geslaagd te zyn. Bouwrijpmaken en bouwen in Zuid-West Ter verkrijging van bouwterreinen in het zuidwestelijk stadsdeel, gelegen ten zuiden van de Vijf Meilaan en ten wes ten van de Churchilllaan, hebben B. en W. een plan tot het bouwrijp maken van daarin begrepen terreinen doen ont werpen. De bedoelde terreinen zijn be stemd voor de bouw van woningen, winkel, autoboxen, een openbaar of bij zonder gebouw en voor kinderspeelplaat sen enz. De totale kosten van uitvoering der werken worden begroot op f3.260.000. In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van 74 middenstandswonin gen en een aantal garages, heeft de Ne derlandse Bouw-Maatschappij Zaandam n.v., gevestigd te 's-Gravenhage, ver zocht van de gemeente te mogen kopen een 5-tal percelen bouwterrein, groot tezamen 14185 m2, gelegen aan de Churchilllaan in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest". Met adressante is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f 484.000.in totaal (bouwrijp en opge hoogd tot n.a.p.). PARKCONCERT Hedenavond te 8 uur concerteert in het v- d. Werfpark de R.-K. Hannonie Kapel vóór de pauze met lichte num mers en na de pauze met medewerking van de drumband. Avondmuziek Pieterskerk Het tweede zomerconcert in de Pie terskerk werd niet door Blankenstein verzorgd, maar door zijn collega en leer ling Joop Brons, die gelden mag als een waardig vervanger van onze hoofdorga nist. Evenals destijds was Jan Brons, be speler van een cornet, zijn partner. Deze beide vertolkers openden met Purcell's vermaarde Trumpet Tune, een inleiding die niet direct een succes werd. Het samenspel was maar tennaastenbij wat het zijn wilde. Waarschijnlijk was het de klankkracht van de bazuinen, die teweegbracht dat men elkaar niet nauw lettend volgen kon. Bovendien bracht de hoge standplaats naast het orgel bij het luide aanblazen de klank in de greep van de galm, zodat er een effect kwam van het omslaan van de toon en van een scherpe aanzet. Dit nadelige effect viel geheel weg in Marcello's Adagio (uit een hobo-concert, bekend door Baohs bewerking voor kla vier) en in een sonate van Vivaldi. Als zacht zingend instrument schonk de cor net ons nu een uiterst fraaie toon, rond, vol, strelend en warm stralend. De sa menwerking tussen de partners liet niets meer te wensen. Vooral in Vivaldi har monieerden de zeer gelukkig getrokken orgelregisters met de klankkleur van de cornet. De organist had werk van Bach en Buxtehude (van beiden een Preludium en Fuga in D)een meditatie van Böhm tHerr, wie Du willst) en 'n Partita van Distier. Over Buxtehude spraken wij reeds ter gelegenheid van het vorig concert. Weer verbaasde deze meester door zijn meeslepende en heldere kracht en dat Bach in hem een groot voorbeeld moest zien, werd opnieuw duidelijk. Maar Bachs fantasie wiekt nog hoger en is ge ordend door een strenger logica, die een monumentaler gedachtengang toelaat. Vooral Bachs Fuga maakte ontwijfel baar dat Brons' orgelhand een slagvaar dige, virtuose, ritmisch zekere is, die de vereiste vaart consequent volhoudt. Maar deze onverbiddelijk haastende vaart in die Fuga, bijna zonder een verlangza ming van de slotmaten en zonder een noemenswaardige climax, liet de indruk na van enige nuchterheid, van een knap pe reproduktie en niet helemaal van een herschepping. Zo lééft Bach niet voor ons. Afgezien van die ene fuga waren we het in alle andere solo-interpretaties van Joop Brons van harte met hem eens. Zijn kunststuk gisteren werd Distiers Partita op „Nun komm der Heiden Hei land". een gerecht voor fijnproevers. Distier, een in de laatste wereldoorlog gefusilleerde jongeman, staat twee eeu wen later in de tyd dan de vorig ge noemde componisten. Hij heeft een dui delijke voorkeur voor de lichte regionen, en als daar bijv. het bas-thema van een Chaconne tegenover komt. wordt zelfs dit nog alle zwaarte onthouden. Het is er verre van dat Distier het hele orgel gebruikt. In de oude Partita van de barok-tijd is gewoonlijk de karakterbeelding van de samenstellende delen veel meer gecon- strasteerd dan bij Distier. Deze is echter verrassend verscheiden in het formule ren van de muzikale zinnen en vondsten, ondanks een zekere uniformiteit in de toonkleur en de vormen der expressie. Het bezwaar daarvan is dat men de on derscheiden notenbeelden in het geheu gen verwart, maar om deze te beluiste- Medewerking raad gevraagd voor: En dure restauratie school Maresingel Een voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen voor het stichten van een kleuterschool met drie speelwerklokalen in de Fortuinwyk (in Leiden Zuid- West) van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs zal in de komende vergadering van de Leldse raad in behandeling komen. In het preadvies op dit voorstel zeggen B. en W., dat de verwachting is gerechtvaardigd dat deze school in een nieuwe stadswijk door tenminste 60 kleuters zal worden bezocht. Voorts zal de raad moeten beslissen over een voorstel van B. en W., een krediet van f 69.700.beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van restauratiewerken in het gebouw van de O.L. school aan de Maresingel, welk krediet in tien jaar kan worden afgeschreven. B. en W. spreken in het preadvies de verwachting uit, dat dit gebouw, dat mettertijd moeten worden gesloopt voor de tot standkoming van de noord-zuid-verblnding (de doorbraak LevendaalLangegrachtWillem de Zwljgerlaan) nog zeker tien jaar in stand gehouden kan worden. Eén lid van het college kan deze verwachting evenwel op grond van de urgentie van genoemde verkeersverbinding niet delen en heeft daarom bezwaar tegen dit bedrag een bezwaar dat gedeeld wordt door één lid van de commissie voor openbare werken. B. en W. hebben voorts nog een reeks kredieten voorgesteld ten behoeve van onderwijsvoorzieningen. Daarvan noe men wij o.m. f. 32.350 ten behoeve van de verbouwing van de BLO-school aan het Pieterskerkhof. Deze verbouwing voorziet in de samenvoeging van twee leslokalen op de benedenverdieping tot een gymnastieklokaal, het geschikt maken van een leslokaal voor de huis vesting van imbiciele kleuters, het in richten van een kamer voor het school hoofd en voor wat de bovenverdieping betreft o..m. het samenvoegen van twee leslokalen tot een speel- en werkruimte en het vergroten van een leslokaal. Met de uitvoering zal eerst kunnen worden begonnen wanneer de benedenverdie ping door de Stichting Nazorgwerk- plaatsen zal zijn ontruimd. Voorts wordt voorgesteld f. 7.085 be schikbaar te stellen aan de r.-k. u.l.o.- school aan het Vrouwenkerkhof voor vloerverbetering, f. 40.200 voor verbete ring van de sanitaire inrichting van de openbare scholen Langebrug 62, Mare singel 54, Duivenbodestraat 11 en Zuid singel 8. ren blijft tenvolle een feest. Deze noten beelden zijn als beelden scherp belijnd, fijn en melodisch van tekening. Distier volgt andere harmonische prin cipes dan we van de vorige eeuw kennen, maar hij gaat geen wegen van experimentelen en abstracten. Zijn klankidioom wortelt eer in het verleden, de kerktoon aard en o.m. heeft hij in zijn muzikale denken ingelijfd en zij brengen in zijn werk, dat oud en nieuw vermengt, een speciale, naïeve charme aan. Wij hopen dat Brons bij een komende goede gelegenheid zijn toehoorders een herhaling van deze Partita niet ont houdt! V. VOORSCHOTEN DS. M. DEN BOER BEROEPEN Ds. M. den Boer, geref. predikant al hier is beroepen te Zaamslag. Staalstaking in VS blijft dreigen In Amerikaanse staalbedrijven, die tezamen ongeveer 90 van de staal- produktie der Verenigde Staten opleve ren worden voorbereidingen getroffen in verband met de mogelijkheid van een staking in de staalindustrie, met ingang van heden, dinsdag, te midder nacht. Twee van de zes hoogovens van de Edgar Thompson-staalgieterij te Pitts burgh, die eigendom is van de U.S. Steel Corporation, zijn reeds gedoofd. Motie Roemers voor welvaartsverbetering (Van onze parlementaire redacteur) De heer D. Roemers (P.v.d.A.) die vanmiddag in de Tweede Kamer het debat opende over het voorgenomen regeringsbeleid inzake de lonen, de hu ren en de melkprijs, heeft aan het slot van zijn rede een motie ingediend, waarin de regering wordt uitgenodigd haar programma zo te wijzigen, dat al lereerst welvaartsverbetering voor de werknemers en daarmee sociaal gelijk te stellen groepen wordt verkregen. EHBO-DIPLOMA'S De R.-K. EHBO had dit Jaar maar een klein aantal cursisten voor de op leiding voor het diploma, maar het examen verliep zeer voorspoedig, want alle kandidaten zijn geslaagd. Het zijn zr. M. Damiana, zr. M. Aquina en zr. M. Amabilis van Huize Byaorp, mej. C. Gentevoort en mej. R. Zonneveld. Dokter M. van der Stoel was examina tor. De diploma's zullen in september worden uitgereikt. VGLO-EXAMENS Voor het eindexamen voor de huis houdelijke vakken van de R.-K. school voor VGLO te Voorschoten, slaagden alle kandidaten, n.l. Ria Boon, Tonny de Boef, Loes ter Haar, Fia v. d. Hulst, Maria van Leusden (Wassenaar), Dineke Remmerswaal, Lydia Simons, Thea Vreeburg en Tonnie v. d. Waart. Kapelaan J. A. Duivensteijn reikte de diploma's uit. WARMOND BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd; J. N. Scheltens, 23 jaar en M. Angevare. 22 Jaar; Joh. J. Berg. 25 jaar en H. M. van Haastregt; Th. C. van Leeuwen. 24 Jaar en P. C. van Vliet. Getrouwd: W. Mensen. 26 Jaar en F, J. M. van Dam. 30 Jaar. Kosten worden geschat op f 1.369.759 De plannen voor de stichting van een bejaardencentrum in Voorschoten nemen vastere vormen aan, nu de gemeenteraad de principiële medewerking heeft toegezegd. Reeds enkele jaren geleden zijn stappen ondernomen om tot stichting van een Prot. Chr. Bejaardentehuis te komen, maar in 1956 werd de Stichting, die was opgericht door de Diaconie van de Hervormde Gemeenteen de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk, vervangen door de Stichting Bejaardenzorg Voorchoten, uitgaande van de Diaconie van de Hervormde Gemeente. Deze Stichting heeft aan ir. J. Kru- ger te Voorburg opdracht gegeven een gebouw te ontwerpen, dat aan ongeveer 70 bejaarden huisvesting zal kunnen bieden. Men is afgestapt van de ge dachte afzonderlijke beiaardewwonin- gen te bouwen, aangezien de kosten daarvan te hoog zouden worden. Het bejaardencentrum is een verzor gingshuis en geen verpleeginrichting. Wel zal aan personen, die al enige tijd in het tehuis wonen, bij ziekte volledi ge geneeskundige verzorging geboden worden. Het bestuur bestaat uit 9 leden. Drie leden zullen rechtstreeks uit en door de diaconie benoemd worden. De ove rige leden zullen op voordracht van de diaconie en op voordracht van het be stuur door de Centrale Kerkeraad van de Herv. Gemeente worden benoemd. Bejaarden, die lidmaat van de Herv. Kerk zijn zulleai voorrang genieten, maar ieder, die de statuten kan onder- schrijver kan worden toegelaten In de Statuten staat, dat de grond slag der stichting is net Evangelic van Jezus Christus naar reformatorisch be lijden. Het doel der stichting is vol gens deze statuten: het huisvesten en verzorgen van bejaarden, zulks in de ruimste zin des woor'n en ir overeen stemming met de aan de Ned. Herv. Kerk verleende diaconaatsopdracht. KOSTEN Het plan van ir. Kruger vergt aan stiohtingskosten een bedrag van f 1.369.759. Nader gespeoinceera bete kent dat: f171.631,aan grondkosten; f910.636.— aan bouwkosten f172.164.-, aan bijzondere voorzieningen f90.000,- aan stoffering, meubilair, huishoude lijke apparaten en linnengoed: f16.000 aan aanloopkosten en f9.328 aan zegel- ko.ten gelulening. Men denkt een premie te krijgen van f 126.000,—. Deze cijfers z\jn, evenals de volgende exploitatiecijfers slechts zeer globaal. Men komt in de exploitatieopzet tot een budget van f. 190.839,83 per jaar. Als gerekend wordt op een onderbezetting van 2% moet de verpleegprijs gesteld worden op een gemiddelde van f. 2750,— per jaar. Daarom zullen er 55 éénpersoonska mers komen f. 53.50 per week, 5 nor male tweepersoonskamers a f. 90, per week en 3 kleine service-tweeper soonskamers k f. 125.— per week. Heit is echter niet onmogelijk, dat deze cijfers nog iets aan de lage kant begroot zijn. Het stichtingsbestuur is ervan over tuigd, dat het tehuis tegen de geraam de tarieven op korte termijn volledig bezet zal zijn. Zij baseert die mening op ervaringen elders in het land. Het is n.l. gebleken, dat 1 van de bevol king voor verzorging in een bejaarden tehuis in aanmerking komt. Het aantal hervormden en gereformeerden wordt voor Voorschoten en Leidschendam (dat kerkelijk tot de Herv. Gem. gere kend wordt voor zover het Veur be treft) geschat op 5000 en 1500. Het tehuis is geprojecteerd in het plan „Adegeest" ten zuid-oosten van de bestaande boerderij „Adegeest". Het ligt in de bedoeling aansluitend aan het terrein een openbaar plantsoen aan te leggen. Van het gehele complex wordt d,aardoor 35 bebouwd, 25 bestemd voor groenstrook en 40 voor openbaar plantsoen. Slechts 60 van de benodigde grond wordt daarom aan de Stichting verkocht hetgeen neer komt op 6050 M2. De gemeente heeft zich voorgenomen van groenstrook en plantsoen één aan gesloten geheel te maken. De Stichting zal daan-oor f. 6000 voor aanleg en f. 1000 voor onderhoud dienen te be talen, GARANTIE De gemeente is bereid een bij derden afgesloten geldlening voor de stichting te garanderen (natuurlijk onder bepaal de voorwaarden) en de Diaconie ls be reid de eerste f. 65.000, die uit de garan tie zouden moeten worden bijgepast voor haar rekening te nemen. De gemeente zal daarom verschillen de besluiten van het bestuur moeten goedkeuren, zoals: de vaststelling van de tarieven en het doen van investerin gen. Hoewel de plannen thans in een zeer ver gevorderd stadium van voorberei ding zfjn, kan nog met geen mogelijk heid gezegd worden, wanneer de bouw zal kunnen beginnen, omdat men daar voor nog afhankelijk is van diverse goedkeuringen, vergunningen, premie regelingen, enz. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 Juli Aangevoerd 146 vet te varkens. Notering per kg levend ge wicht zware varkens geen notering. Lichte varkens f. 1.761.79; slagersvarkens f. 1.79 f. 1.82; zeugen f. 1.54—f. 1.57. Handel vlot. Enkele prima's boven notering. LEIDEN, 14 Juli Leldse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Per 100 kg: Appelen 2540; pruimen 132158; andijvie 735; augurken 23; doperwten 2361; peulen 30; snijbonen 54126; stambonen 87 110; tuinbonen 818; kroten 1451; ro de kool 2331; postelein 1447; rabar ber 1629; spinazie 828; tomaten A 38 —58; idem B 34—59; Idem O 22—53; id. CC 25; uien 1428; waspeen 2025; zll- veruien 35. Per 100 stuks: Meloenen 55 115; perziken 635; bloemkool A 1943; komkommers A 2944; idem B 1336; Idem C 17—30; sla 3—27. Per 100 bos: bospeen 1542; peterselie 2.8013.60; ra dijs 7; selderij lA—10.70. AALSMEER, 13 Juli C.V. Centr. Aalsm. Velling G.A. Per stuk: Clematis 820; Gerbera 1022; Bouvardla 1031; Violieren 48; Chrysanten gr. bl. 20—42; Idem kl. bl. 1226; per kelk: Amaryllis 811; Lelies 1539; per bo6: Esther Read 12—24; Lathyrus 6—16; Covilleï 35—74; Gladiolen 4073; Ornlthogalum 70130; Alstroemerla 2036; Llatrla 2047; Sca- biosa 2039; Chrysanten tros 3560; Dahlia gr. bl. 60—135: Dahlia kl. bl. 15— 33. Anjers: per stuk: rood 210; roze 2 9; wit 28; Orchid. Beauty 1232. Rozen: Parel van Aalsmeer 412; Geh. Duisburg 39; Montezuma 516; Lucia 39. BODEGRAVEN. 14 Juli Kaasmarkt. Aanvoer 155 partijen. Eerste soort 2.17 2.23; tweede soort 2.072.18; extra 2.36. Handel kalm. ROTTERDAM. 14 Juli Veemarkt. Aanvoer in totaal 3083. Weektotaal 4742. Vette koelen en ossen 260; gebruiksvee 674; vette kalveren 630; graskalveren 212; nuchtere kalveren 358; varkens 105; big gen 78; paarden 63; veulens 17; schapen of lammeren 650; bokken of geiten 36. Prijs ln cents per kg: Vette koelen 305 338 1ste kw.; 285—305 2e kw.; 270—285 3e kw.; vette kalveren 290310; 270290; 240260; slachtpaarden 230; 200; 190; prijs ln guldens per stuk: graskalveren 425; 375; 275; nuchtere kalveren 80; 70; 60; biggen 75; 60: 50: schapen 90; 70: 50; lammeren 75; 65; 45; kalfkoelen 1175; 1000; 850; melkkoeien 1175; 1000; 850; vare koeien 875; 800 675; vaarzen 900; 800; 600; pinken 600; 500 400. Centrale Pegum Aanwinst voor de elektriciteitsvoorziening Bij de officiële inbedrijfstelling van de nieuwe centrale „Lage Weide" van het Prov. en Gemeentelijk Utrechte Stroom- leveringsbedrijf heeft de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, een rede gehouden, waarin hij deze centrale een voortreffelijke aan winst heeft genoemd. Speciale vermelding verdient ook de bijzondere betekenis die de nieuwe cen trale heeft voor 's lands elektriciteits voorziening in het kader van de onder linge koppeling en samenwerking van de elektriciteitsbedrijven. Door haar ligging in het centrum van het land en de bij zondere plaats, die ztf in het koppelnet inneemt, zal zij in belangrijke mate kun nen bijdragen tot een bedrijfsveiiige elektriciteitsvoorziening, aldus de minis ter. Namens de regering sprak de minister de hoop uit, dat de centrale „Lage Wei de" waarin de nieuwste resultaten van wetenschap en techniek zijn verwezen lijkt, ten volle aan de gestelde verwach tingen zal voldoen. Ingebruikstelling door Koningin Koningin Juliana heeft vanmorgen de nieuwe centrale in gebruik gesteld. In de werkplaats van het hypermoderne ge bouw drukte zij op een knop, waarna een geruisloos wegschuivend gordijn een model van de nieuwe centrale onthulde. Tot groot vermaak van de Koningin en de 550 gasten werkte het „bedrijfje- in-het-klein" ogenblikkelijk na deze symbolische handeling op volle toeren: er kwam rook uit de schoorsteen, de pijpjes bliezen stoom af, de lichten gin gen branden, men hoorde de turbines draaien en aan de vlaggemast wapperde de driekleur. De korte plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus, dat ge speeld werd door de in de werkplaats opgestelde KMK onder leiding van ma joor Rocus van Yperen. De Koningin maakte daarna een rondgang langs de machinezaal, het ketelhuis en de stoom- wacht. Weer goede mogelijkheden voer emigranten in Canada De Canadees-Nederlandse Immi gratie Raad deelt mee, dat de in maart van dit jaar uitgesproken verwachting betreffende de opgaande l(jn ln Ca nada's economie en de toenemende werkgelegenheid ten volle ln vervul ling is gegaan. Ook de werkgelegenheid blijft zich gunstig ontwikkelen, zelfs in zodanige mate, dat in meerdere sectoren, vooral in de landbouw en metaalverwerkende industrieën, met een toenemend ar beidstekort rekening wordt gehouden. Het aantal werkzoekenden beweegt zich in een sterk dalende lijn. Onder de Ne derlandse emigranten kan niet van werkloosheid worden gesproken. De gunstige werkgelegenheid en de con junctuurverbetering uitten zich in een vermeerdering van het aantal werken de personen met ongeveer 200.000, nl. van 5.660.000 ln april 1959 tot 5.850.000 in mei 1959. Gezien de gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid bestaan er voor Nederlandse emigranten goede plaatsingskansen, waarbij kennis van de Engelse taal een belangrijke factor vormt. Teneinde te kunnen gebruik maken van de huidige mogelijkheden in Cana da en de verwachte gunstige conjunc tuur in 1960 verdient het sterk aanbe veling voor hen, die emigratieplannen koesteren, zo spoedig mogelijk hieraan uitvoering te geven, aldus de Canadees- Nederlandse Immigratie Raad. Noodwaehtplicht en leeftijdgrens In de memorie van antwoord op de voortduring van de toepassing van de wet op de noodwachten, zeggen de minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken, dat naar hun inzicht niet verder kan worden gegaan dan reeds is gegaan, namelijk met het stellen van de leeftijdsgrens waarop de noodwaehtplicht eindigt op 35 jaar voor diegenen, die in Indo nesië als soldaat hebben gediend. Hierdoor valt het totale aantal be schikbare gewoon militair dienstplich tigen zonder mobilisatiebestemming van ongeveer 78200 terug op 64000. Van dit aantal hebben er ongeveer 30200 in In donesië gediend, het buiten de nood waehtplicht laten van deze personen zou een verlies van bijna de helft aan getrainde mankracht betekenen. Als men alle personen die in Indonesië als militair hebben gediend vrij zou stel len van noodwaehtplicht. zouden bui tengewoon dienstplichtigen moeten worden ingeschakeld, die geen training in teamverband achter de rug hebben. Dat zou het verkrijgen van een parate bezetting van de BB belangrijk vertra gen. Voorts zeggen de ministers o.a.. dat ligt ook niet in de bedoeling de wijk- en blokorganisatie en de bedrijfsbescher- ming zodanig te reorganiseren, dat deze op den duur een militair karakter krij gen. BEURSOVERZICHT Deli vast; internationals iets lager AMSTERDAM. 14 JULI In de internationale sector was het vanmiddag op het Damrak vrij rustig; alle aandelen bleven onder de slot- kosrsen van gisteren. Hiervan moet als oorzaak de lagere koersen uit Wall Street genoemd worden. In Amsterdam wacht men in spanning af. of er in Amerika een grote staking in de staal industrie zal uitbreken en hoe lang deze zal duren. Voor de internationale waarden wa ren de uiteindelijke verliezen, vergele ken bij gisteren, hoegenaamd niet van betekenis. De Soheepvaartaandelen konden zich vrfj goed handhaven. Een grote acti viteit ontplooiden certificaten Deli. Aanvankelijk was er middenkoers aanbod waardoor f 178.50 bij de ope ning werd gedaan tegen gisteren f 181 als slotprijs. Er stond één grote koper in de markt die spoedig meelopers kreeg. Tegenover deze vraag was niet voldoende aanbod, tengevolge waarvan de koers steeg tot f 183.50. Hierop volgde een reactie van circa fl,In. Amsterdam Rubbers HVA en Senem- bah bleef het zeer rustig. Staatsfond sen vrijwel onveranderd. Bankaande len dets luier. Aandelen Thomassen en Drijver wer den een paar punten hoger geadvi seerd op de zeer bevredigende resulta ten over de eerste zes maanden van 1959. De Kon. Wagonfabriek Beynes, waarvan alle aandelen in het bezit zijn van de Ver. Machinefabrieken, gaat zich bezig houden met het assembleren van Volvo auto's een bekend Zweeds automerk. Hierdoor werden aandelen Ver. Machinefabrieken iets hoger ge adviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 juli. Londen 10.60—10.60%: New York 3.773.77%: Montreal 3.93%—3.94; Pa rijs 76 80—76.90; Brussel 7.55%—7.55%; Frankfort 90.18%—90.23%; Stockholm 72.87—72.92; Zürich 87.48%—87.53% Milaan 60.75%—60.80%; Kopenhagen 54.74—54.79: Oslo 52.97—53.02: Wenen 14 60%—14.61%; Lissabon 1321%— 13.22%: Ankara 3.76%—3.77%; Praag 2.84—52.94. Beurs van Amsterdam Dinsdag 14 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100A 100, Ned. '59 4% 100A 100 Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 3% 80 80% Ned. '47 3% (3) 93GL 9211 Ned. '51 3% 93%L 93% *ed. '53 (3%) 92 92 Ned. '56 3% 92 92% Ned. '48 3% 88%GB Ned. '59 4% 97% 97% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% 87,V Ned. '55 II 3% 89% 89% Ned. '37 3 90H 9011 Dollarlng '47 3 91%GL 91% Investeringscert. 3 96j-g 97 Ned. 62-64 3 98 A 98% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned. W.B 6% 111% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank 140 144 Ned. HandelmfJ236 236 Amst. Rubber 93%GL 92% H .VJi149% 150 Senembah 202% 202% A.K.U364GB 364 Berkel's Patent (v.) 257 259 Calvé Delft cert. 556 550% Deli Mij .en (Ver.) 18O 18170 Kon. Pap v. Gelder 226% 224% Hoogovens cert539 535 Mtlller en Co. N.B. 308% 305 Ned. Kabelfabr393L 302 Philips 639 Philips pref248 247% Unilever 576GB 574% Wilton Feyenoord 207GB 209% Biliton 2de r255% 256 Dordtee Olie gew. 698 695 Kon. Olie (f20.-) 156 \Z60 idem (50 4 f.20.-) i55.6o 155 3o Holl. Amer. lijn 157 icj, Java China Paket J47 {47^ KJj.M100 190 nn Kon. Ned. Stmv. Mij j|8 Kon. Paket My. ioria io« Nievelt Goudr eert j Nievelt Goudr cert J05 J25% v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd iVfi Ned. Scheepv. Unie 13^OB }g* NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94 idem '48 (3%) fl^% 93 R'dam '52-1 (4%) 98% idem '37 I-III (3%) 93% Idem *38-1 (3%) Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) id. N.W3. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng -51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% 104% 104% 99% 99% 97 A 97 A 102 85 85% 80% 81 96 %B 97 80% 80% 80% 89% 88 87 88% 88% 90 99% 99% 89% 89% 94% 95 Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 207.50 317% 239% 277 247 269% 138 127 351 595 545 111 111% Robeco 208 Amst. Bank 317 /a H3.U. eert239% Rott. Bank 275 Twentsche Bank 249 Industrie Ondernemingen Albert Heyn406 Borneo Sum. H. Mij. 67% Ned. G. en Sp. fabr. 267 Kon. Ned. Grofsm. 138% Interaatio126 Int. Kunststoffenind. 48 Leidse Wolspinnerij 350% Rott. Droogdok Mij. 592 Sikkens Lakfabr. '53 550 Ned. MU Walv.vrt. 112 Zaalberg 111% Spoorwegen Dell Spoorweg Mfj. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott103% Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving 9% 30% SOA B 99 99% 62% 60% 55% 54% 55% 54 56% "55% 103% 102% 77% 75% 78% 75% 34%exd. 101% 99 Aandelen VK. 13/7 Edelmet. Kon. AA 75GB 74 Pref. w.a. idem 800 81 308GB 314GB Holl. Constructie 409B 410GB Ing bur v Bouwnljv Ver Touwfabrieken 251G 253 Wernlnk's Betonm. 129% 131% Van Wijk Textiel C2GB 81

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13