Twaalfhonderd gasten op receptie in tuinen kasteel Oud-Wassenaar WEERBERICHT Hartelijke ivoorden tijdens diner in de Belgische ambassade Nieuwe eorruptiegevallen voor rechtbanken van Müucheii eiiBoim Oostenrijkse crisis opgelost Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 JULI 1959 No. 29792 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Koningin: „Het ivas ons een voorrecht Joviaal! Dank voor deze héél fantastische avond! (Van onze Haagse redactie) Scharlakenrood waren de uniformen van de erewacht, die van drie uur af gistermiddag stond opgesteld op het ruime voorplein van het Huis ten Bosch te Den Haag. Scharlakenrood, de kleur van het garde regiment fuseliers Prinses Irene, maar ook was er het diep donker blauw van de cavaleristen, wier trompetterkorps hier eveneens was aangetreden, en van de marechaussee in ceremonieel tenue, met de sabel in de hand de wacht houdend aan de voet van de brede bordestrap. Er scheen een stralende zon, zodat het warm was op het plein. Om goed vier uur, kondigde het geronk van de zware politiemotoren in het stille bos de komst van de vorstelijke personen aan. diafragma en sluiterssnelheid, hem overgereikt door de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Fotojour nalisten, de heer P. van Breukelen. De camera werd overhandigd als dank voor het vele geduld, dat de Koning opbracht voor de Nederlandse fotogTafen en cameramensen. Twaalfhonderd stralende dames en meisjes in charmante toiletten, in het zwart geklede heren met Belgische kleuren en onderscheidingen in de knoopsgaten, stonden in zalen en ter rassen en tuinen in dichte hagen. Koning Boudewijn heeft zich in diverse salons aan Nederlandse auto riteiten, o.w. de burgemeesters van Wassenaar en Voorburg, aan bestuurs leden van Beneluxcomité's, leden van het (deels honoraire) Belgische con sulaire corps in Nederland en hun dames doen voorstellen. Een glas oranje-appelsap aan het einde van de lange vermoeiende wande ling friste de Koning kennelijk op. Ook de Belgische ambassadeur, die iedereen persoonlijk aan de Koning voorstelde, was zichtbaar vermoeid. Een kleine ver rassing wachtte de Koning nog bij zijn vertrek van kasteel Oud-Wassenaar toen de achtjarige Ina de Graaf, doch tertje van de directeur van dit hotel, hem een in Delfts blauw uitgevoerd bord, het kasteel voorstellende, over handigde. De Koning had blijgbaar veel plezier in dit kleine goudblonde, in een lichtblauw jurkje met stroken geklede meisje, dat hem met kinderlijke blij moedigheid het geschenk overreikte. Koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernard stapten uit, bogen voor het vaandel van de cavalerie en hoorden stilstaand het Belgische volkslied aan. Nog geen half uur nadat de vorsten het paleis waren binnengegaan, stapte de blijkbaar on vermoeibare Koning der Belgen met veerkrachtige tred de trappen weer af, zwaaide even joviaal naar de zeer en kele bevoorrechten, die op het voor plein aanwezig mochten zijn, en sprong dan, vergezeld van zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, in een auto voor de rit naar kasteel Oud- Wassenaar, waar de ontmoeting met de Belgische kolonie en de journalis ten zou plaats vinden. „Vive le roi, leve de Koning", handge klap en gejuich! Dit zijn losse notities bij het bezoek van de Koning aan zijn in Nederland wonende onderdanen in de zalen, ten-assen en tuinen van hotel kasteel Oud-Wassenaar. In de tuinen hing na een zware regenval de volle zomerse geur der bloemen onder de warme zon! Onbevangen, omstuwd door zijn on derdanen en enige Nederlandse uitver korenen, wandelde de Koning meer dan een uur lang rond. pratend, lachend, schertsend en vaak personen herken nend, met wie hij dan een praatje hield. Geïnteresseerd keek Koning Boudewijn naar de vele film- en fotocamera's, die bij voortduring op hem waren gericht. In een gesprek met een Belgische pers fotograaf bleek hij verrassend goed op de hoogte van camera's, techniek en vakjargon. Met de tientallen aanwezige journalisten sprak hij vrijuit, vertellende dat hij op de warme donderdag tóch nog kans had gezien even te zwemmen, ook al was het niet in Noordwijk. Bijzonder genoeglijk was het aanbie den van een camera met elektronische Zonnig en warm De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Ons land blijft ook gedurende het ko mende etmaal dicht bij het front dat de tropische warmte begrenst. Storingen die langs dit front bewegen zullen ook gedu rende het weekeinde onweer kunnen veroorzaken. Overigens blijft het weer zonnig en warm. Er zullen in het algemeen niet meer zo hoge temperaturen voorkomen. (Opgemaakt te 11.15 uur), 12 JULI Zon op: 4.33 uur; onder 20.57 uur. Maan op: 11.58 uur; onder: 23.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.09 en 19.37 u. Laagwater te 2.58 en 15.15 uur. (13/7 hoogwater te 8.05 en 20.55 uur, laagwater te 3.41 en 16.03 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel Zeventig gasten Aan het galadiner, dat de Koning van België gisteravond in de ambassade te Den Haag aanbood zaten ook de Prinsessen Beatrix en Irene aan. Even voor achten arriveerden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard, en de beide Prinsessen. H.M. de Koningin was gekleed in een goud kleurige avondjapon. Prinses Beatrix droeg een blauw satijnen avondjapon met verenmotieven en Prinses Irene een witzijden avondjapon met bloem rankenmotieven. De Koning en Prins Bernhard waren gekleed in generaals uniform. De tienjarige Manu en de zesjarige Arnould, zoontjes van de Belgische ambassadeur boden de Koning, de Koningin en de beide Prinsessen in de hal van de ambassade bloemen aan. In de eetzaal stond een grote U-vor- mige tafel opgesteld voor de Koninklijke gasten en ongeveer dertig vooraan staande personen. In totaal zaten onge veer 70 gasten aan. Lakeien in livrei van het Koninklijk Paleis te Brussel serveerden de gerechten. De borden en het bestek waren uit Brussel hierheen gebracht. Zij zijn voorzien van het Koninklijke wapen. De tafelstukken, ook uit het Koninklijk paleis, waren van zilver. Tijdens het diner heeft Koning Bou dewijn op spontane wijze uitdrukking gegeven aan de gevoelens, die dit be zoek bü hem hebben gewekt. De Van links naar rechts Prinses Beatrix, Koningin Juliana, Koning Boudewijn, Prins Bernhard en Prinses Irene tijdens het galadiner, dat de Belgische vorst gisteravond ten huize van de ambassadeur, baron Van der Straten Waillet, het Nederlands koninklijk paar heeft aangeboden. Koning gaf uitdrukking aan zjjn be wondering voor de wijze waarop hij onder de kundige leiding van het Nederlandse Koninkhjke Paar Neder land had kunnen beleven, zowel in kleine als in grote kring en richtte zijn dank tot alle leden van het Koninklijk gezin afzonderlijk. Daarna hief de Koning het glas op het welzijn van de ganse Koninklijke familie. In haar weerwoord zei Koningin Juliana, dat het haar bijzonder veel plezier had gedaan een vorst, die zich in zo korte tijd in Nederland bemind had weten te maken, aan ons volk te mogen voorstellen. „Het is voor ons allen een voorrecht geweest", zo zei Koningin Juliana, „U in ons midden te hebben". Lichtend besluit Na het diner heeft in het historisch hart van ons land, op het Haagse Binnenhof, heeft de derde dag van het officiële staatsiebezoek van Koning Boudewijn een sfeervol einde gekre gen. Want in de serene rust tussen de eeuwenoude gebouwen, die als een bjjna ondoordringbare vesting het moderne stadsgewoel buitensloten, heeft de vorstelijke bezoeker, tezamen met zijn Koninklijke gastvrouwe, de Prins der Nederlanden en de Prinses sen Beatrix en Irene aan het einde van een drukke dag kunnen genieten van het lichtspel „Glorie van het Binnenhof", dat in licht en geluid een aantal episoden uit zeven eeuwen vaderlandse geschiedenis verbeeldt. Van de zijde van de hoge gasten werd na afloop zeer waarderend over het geheel gesproken en de altijd spon tane Prinses Beatrix vatte, voor zij in de auto stapte, bij het afscheid van burgemeester Kolfschoten, die vorste lijke waardering met een stralende glimlach in één zin samen: „Meneer de burgemeester, hartelijk dank voor deze heel fantastische avond! Proces tegen spion in Griekenland Een Griekse politieman heeft voor een krijgsraad in Athene verklaard dat Ma- nolis Glezos, een verzetsheld uit de laatste oorlog, hulp heeft verleend aan een spion van achter het ijzeren gordijn. De 36-jarige Glezos en elf anderen worden er van beschuldigd vorig jaar aan acht mensen hulp te hebben ver leend die zouden hebben gespioneerd voor communistische landen en voor de verboden communistische partij in Grie kenland. De president van de krijgsraad heeft verklaard een boodschap uit Warschau te hebben ontvangen, die een onaan vaardbare inmenging betekent in de zaken van de Griekse Justitie. Commu nistische landen hebben geprotesteerd tegen het feit dat Glezos niet door een civiele rechtbank wordt berecht. De Russische president, Worosjilof, heeft Koning Paul verzocht tussenbeide te komen ten behoeve van Glezos. De Koning heeft geantwoord dat de grond wet de Koning niet toestaat zich met de rechtspraak te bemoeien. Premier Karamanlis heeft de commu nistische stappen „provocatief en ontoe laatbaar" genoemd. Twee jongens vlak na examens verongelukt SCOOTER BOTSTE TEGEN AUTO Twee 18-jarige scholieren van het St.-Norbertusïyceum te Roosendaal, F. Verheyen uit Leur en H. Meyers uit Curacao zijn gistermiddag op de Rijksweg Roosendaal-Breda bij Sep- pe dodelijk verongelukt. De twee jongens waren van Roosen daal. waar zij net hadden gehoord, dat zij het overgangsexamen hadden gehaald, met een scooter op weg naar Leur. Een personenauto uit de riohting Et- ten. wilde een wagen, die voor hem reed, passeren. Op het laatste ogen blik zag hij echter, dat passeren in verband met de nadering van de scoo ter niet ging. De bestuurder remde uit alle maoht .maar slipte toen. De wagen kwam dwars op het weggedeelte van de scooter te staan .De bestuur der van de scooter, F. Verheyen, kon een botsing met de zijkant van de per sonenwagen niet vermijden. Zowel hij als zijn vriend, die achterop zat, waren op slag dood. De bestuurder van de personenwagen werd liohtgewond naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. Een tragische bijzonderheid is, dat de vader van een der slachtoffers, jhr. Verheyen uit Leur, met zijn wa gen achter de scooter reed. Hij was ook naar de examenuitslag geweest. Hjj zag zijn zoon voor zijn ogen ver ongelukken. Jhr. Verheyen kreeg een shock. Advertentie PHILIPS DRAAGBARE RADIO All transistor f 248.—. Nu ook voor kortegolf ontvangst. persamiijktt pvlce LANGE MARE 66 Vooraanstaande politici zien hun lot al bezegeld door aanvaarden van cadeaus (Van onze correspondent in Bonn) Voor de rechtbanken te Bonn en München zijn sedert maandag j.l. processen aan de gang, die ernstige gevallen van corruptie betreffen. In de Beierse hoofdstad staan niemand minder dan een voormalige Beierse plaatsvervangende minister president en een ex-minister alsmede twee parlementsleden terecht; in Bonn is het een kolonel wie gevangenisstraf boven het hoofd hangt. De thans 46-jarige kolonel Burkhard Freiherr Löffelholz von Colberg was in de oorlog stafofficier, maar kon na 1945 heel moeilijk aan de kost komen. Hjj was onder meer kaartjesverkoper op het Miinchense station, houthakker en archivaris. Tot hij een plaats kreeg in het ministerie van Defensie te Bonn, waar hij belast werd met de leiding van de afdeling „militaire eisen aan het materieel van het leger". In deze functie liet kolonel Löffelholz zich door vertegenwoor digers en directieleden van de grootste Duitse ondernemingen fêteren en wel in de periode 1954/57 in totaal dertien keer. Kolonel zag fouten wel erg laat in De Auto-Union fabrieken (DKW) be gon daar al mee in 1953. Zij verschafte Löffelholz een auto ter leen. Hispano Suiza's vertegenwoordiger te Bonn no digde hem uit om samen te eten en liet hem zijn fabriek te Genève zien. De Daimler Benz fabrieken (Mercedes) was ook niet klein: haar president-directeur Könecke gaf eens in Bad Godesberg voor Löffelholz een dineetje weg dat la ter 605 mark bleek te hebben gekost. Ook van deze fabriek kreeg hij auto's te leen, waarmee hij ondermeer vakantiereisjes mocht ondernemen. Reisjes van Löffel holz met vrouw en dochter werden op deze wijze door Duitse fabrieken betaald Tijdens de eerste dagen van dit proces werd Löffelholz de vraag gesteld of hij nu geen moment gedacht heeft, of hier niet iets achter stak, of men hem niet mild wilde stemmen, omkopen en wat dies meer zij. De kolonel ontkende dat hij grote invloed had op de leger- opdrachten aan de industrie, maar be kende tenslotte dat hij thans wist, dat hij toen ietwat foutief gehandeld had. Maar hij wenste niet in te zien, dat hij als- oud-officier van de generale staf de man die tegenover hem stond als vertegenwoordiger van een fabriek moest beschouwen als „zijn vijand", gelijk de voorzitter van de Bonner rechtbank het dezer dagen zei. „Geen vijanden, zij wa ren onze vrienden", zei Löffelholz. Schade voor de export... Twee vertegenwoordigers van de Merce des Benz-fabrieken hebben geweigerd om getuigenverklaringen af te leggen; zij motiveerden hun weigering met de vrees dat zij binnenkort in deze zaak wel eens zelf als verdachten zouden kunnen wor den beschouwdOok hun weigering heeft overigens nog niet duidelijk gemaakt, of de auto's en de reisjes voor de kolonel werkelijk geleid hebben tot het geven van belangrijke opdrachten door het leger aan DKW, Mercedes, Ford en His pano Suiza. In elk geval werd wel duide lijk de belangrijke rol, die in het Bon ner leven de zogenaamde „lobbyisten" spelen. Opzien baarde gisteren voorts een ver klaring van de president-directeur van Raab is opnieuw minister-president (Van onze correspondent in Wenen) Aan de Oostenrijkse kabinetscrisis, die twee maanden heeft geduurd, is nu een einde gekomen. Kanselier Raab zal wederom als minister-president optre den, zodat nu het derde kabinet-Raab begint. Dit is een winstpunt voor de Oostenrijkse Volkspartij (r.-k.) Ook pro fessor Kamitz (Volkspartij) blijft niet alleen minister van Financiën, maar ook zijn competenties zullen niet worden be knot. Daartegenover zal het ministerie van Buitenlandse Zaken geheel onaf hankelijk worden van het bureau van de Bondskanselier en onder leiding komen te staan van een socialistische minister. Ook de genationaliseerde bedrijven, die de Volkspartij door haar overwin ning in 1953 aan de socialisten kon ont trekken, komen nu weer onder de zeg gingsmacht van een socialistische poli ticus. De onderhandelingen in Oostenrijk hebben zo lang geduurd omdat de socia listen grotere competenties voor zich op eisten, nadat zfj bij de verkiezingen op 10 mei j.l. even sterk waren gebleken als de Volkspartij. Deze laatste echter gaf slechts schoorvoetend toe en kanse lier Raab heeft in de afgelopen week zjjn opdracht tot formatie van een nieuw kabinet zelfs teruggegeven. Donderdag a.s. zullen de nieuwe minis ters worden benoemd en vrijdag daarop zal dan de langverwachte regeringsver klaring worden afgelegd met het vast stellen van de grondbeginselen van de nieuwe coalitie. de Mercedes-fabrieken Könecke, die zelf aangeklaagd is wegens omkoping in het geval-Kilb, dat het buitenland zo lang zamerhand al de zogenaamde corruptie gevallen lachwekkend begint te vinden. Wanneer iedere uitnodiging aan een ambtenaar uitgelegd wordt als een po ging tot omkoping, dan zal de Duitse industrie daarvan nog eens bij haar ex port groot nadeel ondervinden, aldus de Mercedes-directeur. In München ontwikkelde zich het zo genaamde speelbanken-proces dezer da gen tot een complete komedie. Terecht staan hier een voormalige Beierse plaatsvervangend minister-president en de voormalige voorzitter van de Beierse partij, dr. Baumgartner, de vroegere Beierse minister van Binnenlandse Za ken dr. Geislhöringer, de afgevaardigde voor de Beierse partij in de Beierse Landdag Klotz en de CSU-afgevaardigde Michel alsmede de koopman Freisehner. Politiek en roulette draaien in dit proces door elkaar heen: Freisehner. een speel bank-manager, heeft in Beieren een dubbele rol gespeeld door enerzijds als vertegenwoordiger van een Noordduitse speelbankengroep de oprichting van Zuidduitse speelbanken te willen ver hinderen, maar ter andere zijde via om wegen de oprichting van Beierse roulet tes juist te bevorderen! Daartoe rolde er geld vóór de roulette draaide: Freisehner gaf aan Klotz voor een speelbankconces sie een bedrag van 24.000 mark. Michel kreeg een cheque van 50.000 mark. die hij zou hebben verscheurdKlotz die met de handen in de zakken nogal uitdagend voor het gerecht ging staan, vertelde dat hij Geislhöringer eens een spaarbankboekje met 10.000 mark had gegeven als diens aandeel in het speel bankenproject. Met geld gesmeten Kortom, er is de afgelopen jaren in Beieren met geld gesmeten en daarvan hebben enkele vooraanstaande politici breeduit geprofiteerd. De politici zelf ontkennen alles, zelfs in het aangezicht van de rekeningen.... Ook Baumgart ner, tot voor kort een zeer vooraan staand man in de Beierse politiek, ont kent te enen male. Freisehner vertelde, dat de voormalige minister-president 30.000 mark van hem heeft gekregen. Hij had voorts ook voor Baumgartner een garage-rekening, een ziekenhuisreke ning en diverse kostuums betaald. Me vrouw Baumgartner zou vele keren bij Freisehners vrouw zijn geweest om le vensmiddelen gratis in ontvangst te nemen! Van koffie tot ananas, van gan- zeleverpasteitjes tot vruchtesap, alles vroeg de vrouw van de toenmalige mi nister-president van Beieren en me vrouw Freisehner die dit alles vaak te ver ging, gaf maar Op deze wijze kreeg het proces be paald een komisch accent, temeer daar Baumgartner bleef ontkennen en Frei sehner bleef vertellen. Dit proces van politiek en roulette, grote geldbedragen en betaalde kostuums zal tenminste twee weken duren. Het politieke lot van de betrokken politici acht men reeds beze geld. De officier van justitie heeft voorts laten blijken dat de ex-ministers ook an derzijds reden hebben om bezorgd in de toekomst te kijken. Het hoofd van de Dienst der Zui derzeewerken, ir. F. B. G. Geers, heeft gisteren de netten doorgeknipt die de laatste obstakels vormden up de wegverbinding tussen hel voormalige eiland Marken en de vaste wal. De bevolking van Mar ken in haar tchttderachtige kledij kijkt vol belangstelling toe op dat voor. haar zo historische moment. Engelse dagbladen blijven verschijnen De raad van de Britse vereniging van dagbladeigenaars, die de eigenaars van Londens nationale dagbladen vertegen- woordigt, heeft gisteren na een verga- j dering meegedeeld dat de bestaande re geling van de drukinkt het mogelijk maakt dat de bladen ..voorlopig" bUjven verschijnen. Een woordvoerder gaf geen bijzonderheden. Er is verder nog geen overeenstemming over de geschillen in de drukinktindustrie en de drukkers wereld bereikt. Lord Monckton, voormalig conserva tief minister van Arbeid, heeft gisteren verklaard, dat hij niet kan meewerken aan oplossing van het geschil bij de drukkerijen, waardoor ónder meer 1100 provinciale bladen niet kunnen ver schijnen. De vakbonden hadden hem als een mogelijke „Vredestichter" ge noemd. Moord op geestelijke in voorstad van Gent Pastoor Notebaert te Ledeberg, een voorstad van Gent. is gistermorgen in z n pastorie vermoord. Een jonge man. die ongeveer dertig jaar oud leek te zijn en een zwarte bril droeg, had bij de pastorie aangebeld en was door het meisje in de spreekkamer gelaten, waar hij een onderhoud van ongeveer een half uur met de pastoor had. Op een gegeven ogenblik hoorde het meisje, dat in de keuken bezig was. de pastoor roeepn: .Als u mij wilt vermoorden. doe het dan maar er klonk vier schoten en toen het meisje in de spreekkamer kwam, vond zij daar de geestelijke dood op de grond liggen. De politie vond vier hutoen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1