VERKOELEND ONWEER RICHTTE OP VELE PUNTEN SCHADE AAN De indringer viel door kogel van het slachtoffer Maria Callas streek neer op Schiphol WEERBERICHT Een roofoverval uit geldgebrek Talrijke brandenontwortelde bomen en gaten in het wegdek Zij weet niets van moeilijkheden Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 JULI 1959 No. 29791 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 NA VERZENGENDE HITTE Voorlopige reconstructie drama Putte Koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernhard op een duintop bij het Zuiderbad in Noordwijk. Koning Boudewijn kwam met zijn bezoek aan Noord- wijk voor het eerst in de bloemen- badplaats terug sinds zijn verblijf als jong Prinsjetoen hij als gast van burgemeester v. d. Mortel hier een onbekommerde tijd genoot. Ge heel links op de foto mevr. S. Brandt-v. d. Mortel, indertijd een speelgenote van Prins Boudewijn, en naast haar Leotine van Berckel, dochter van de huidige burgemees ter van Noordwijk. Elders in dit blad geven wij meer beelden van het bezoek van Koning Boudewijn. (Foto LD/Van Vliet) wend bleek en snel vooruitliep om de douaneformaliteiten te regelen. Maria Callas zal de pers niet te woord staan, had de directie van het Holland Festival laten weten. Maar na enig over leg in de V.I.P.-kamer, waar de kunste nares een ogenblik aan de camera's ont trokken was, deelde de heer Diamand mee, dat mevrouw Callas bereid was enige vragen te beantwoorden, mits deze niet over eventuele moeilijkheden gin gen. En omdat zij vermoeid was, mocht de persconferentie niet langer dan twee minuten duren. Zo zat Maria Callas even later in het felle schijnsel van de t.v.-lampen, in de Europa-wachtkamer. Charmant en intelligent gaf zij haar antwoorden. Of zij na het concert nog eens in Amsterdam komt om in een opera te zingen? „Laten we eerst het conce-t eens afwachten". Zingt ze liever een concert of een opera? „Ik wil alles doen, wat mijn beste vriend Diamand van mij ver langt". Ze heeft nog een zuster, zingt die ook?" „Ik geloof niet, dat ik ben gekomen om over mijn familie te spreken, maar om te zingen". Toen was de persconferentie afgelo pen. Maria Callas werd naar het plat form geleid, waar een auto gereed stond, die haar naar Amsterdam zou brengen. Buiten, bij de uitgang van de aankomst hal, stonden enige honderden bewonde raars vergeefs op hun favoriete te wach ten. Zij stonden er nog, toen „La Cal las" al hoog en breed op weg was naar het Amstelhotel. En zij voelden zich bij de neus genomen, omdat hun de gele genheid was ontnomen uiting te geven van hun vreugde over de komst van de „prima donna". Spaak over NAVO en „probleem-F rankrijk'' Dat er een probleem-Frankrijk in de NAVO bestaat is onbetwistbaar, aldus heeft Paul Henri Spaak, de secretaris generaal van de NAVO, in een uiteen zetting voor het „Frans parlementair handelscomité" verklaard. „Frankrijk heeft door zijn onthouding of tegen stemmen het ten uitvoer leggen van een serie militaire plannen verhinderd. Maar er ligt aan het Franse standpunt wel iets ten grondslag dat volkomen juist is. Ik ben het er mee eens dat Frankrijk be trokken behoort te worden bij de we reldstrategie want Frankrijk speelt een aanzienlijke rol al was het slechts wat betreft de as EuropaAfrika", aldus Spaak. Spaak is echter gekant tegen de ge dachte van een „directorium van drie", want dat zou aanzienlijke moeilijkheden opleveren. Ook een betere verdeling der commando's is moeilijk in het kader van Drie pistolen zijn de stille getui gen van het vreselijke drama, dat zich in de nacht van woensdag op donderdag heeft afgespeeld in de villa van de schatrijke 34-jarige fruitteler L. Testers even buiten het Brabantse dorpje Putte, dicht bij de Belgische grens aan de weg tussen Bergen op Zoom naar Ant werpen. Aan de hand van die stille getuigen, de aard van de verwondingen en de spo ren van het vuurgevecht, dat in de gang van de woning moet hebben plaatsgehad, zijn politiedeskundigen onder leiding van de Officier van Justitie bij de recht bank te Breda, mr. R. H. F. H. M. Gras- so gisteren de gehele dag bezig geweest om klaarheid te brengen in het myste rie van de drie doden in dat huis: het echtpaar Testers en een uit Groningen afkomstige, te Bergen op Zoom gedeta cheerde 24-jarige marechaussee. De drie ontzielde lichamen werden gisteren in de vroege ochtend gevonden door de twee kinderen van het echtpaar Testers, jongens van vijf en zeven jaar, die na hun verschrikkelijke vondst ont zet naar de buren holden, die 500 meter verder wonen aan dezelfde weg. Het huis van de familie Testers ligt buiten de kom van het dorp Putte, vrij eenzaam in het bos aan het einde van een pad, dat bij de grote straatweg begint. Vooral de sectie op de stoffelijke res ten in het ziekenhuis te Bergen op Zoom was van zeer groot belang bij het on derzoek naar een zaak, waarover weinig aanwijzingen bestaan. Voorlopige conclusie Een voorlopige conclusie van het po- litie-onderzoek is, dat de wachtmeester de wereldstrategie, want daartoe zou eerst een gemeenschappelijke NAVO- politiek ten aanzien van alle wereld problemen moeten bestaan. Het Atlantische verbond moet niet al leen maar een militair verbond zijn, aldus Spaak. De militaire organisatie moet door een politieke gestut worden. De geografische begrenzing van de NAVO is kunstmatig. Ook de politieke constitutie heeft die grens doorbroken. De NAVO moet verder de kwestie van wetenschappelijke en economische sa menwerking aansnijden want de werke lijke strijd tussen Oost en West wordt geleverd in de ten achter gebleven lan den waar de Sovjet-Unie zich, dank zjj haar geleide economie, zelfbewust aan dient. Spaak zei het te betwijfelen of de Westerse economische organisatie wel toepassel.jt is op minder begunstigde landen en drong verder aan op voorko ming van krachtsverspilling door dubbel werk. van de marechaussee, waarvan achter haald is, dat hij geldgebrek had, ge tracht zou hebben een roofoverval te plegen. Hij had zijn fiets in een sloot langs het huis gelegd. Daarna heeft hij waarschijnlijk aangebeld en nadat de heer des huizes in een haastig aange schoten kamerjas over zijn pyjama heen de deur had geopend, zou de wacht meester geld hebben geëist. Nu zijn de echtelieden Testers in verband met de grote eenzaamheid rond hun wat afge legen woning beiden bewapend. Ziende, dat de heer Testers een wapen droeg, zou de wachtmeester in paniek zijn ge raakt en hebben geschoten. Voor het huis werd een huls gevonden van het ka liber van het wapen van de wachtmees ter. Op het gerucht In de gang, waarin de wachtmeester toen is binnengedrongen, nadat hij de deur achter zich heeft ge sloten, kwam de 37-jarige mevrouw Testers in nachtgewaad naar beneden gerend. Ook zij had een wapen bij zich. Ze heeft het echter niet kunnen gebrui ken. Het werd door de politie met een volledig gevuld magazijn aantroffen. Meer kogels Vermoedelijk heeft de wachtmeester onmiddellijk het vuur op haar geopend. Ze werd door meer kogels getroffen. Vol gens de voorlopige reconstructie van dit afgrijselijke drama zou de heer Testers op dat moment nog niet dood geweest zijn, hoewel ook hij meer kogelwonden had. De heer Testers, die bekend stond als een geroutineerd jager en schutter, moet toen met inspanning van zijn laatste krachten zijn wapen hebben kun nen richten. Eén schot was voldoende. Het trof de indringer in het hart. De re sultaten van de sectie zullen moeten bewijzen, dat deze theorie juist is. Aan tallen en kalibers van de kogels kunnen uitsluitsel geven. De kinderen zijn door al het lawaai heen geslapen, zij hebben niets gehoord. Er is dus geen enkele getuige. De re constructie van het drama is dus nog een veronderstelling. Maar men neemt wel aan, dat het zo gebeurd is. De theorie, dat de wachtmeester te hulp zou zijn gesneld, omdat hij in de villa een ge vecht hoorde, toen hij passeerde, wordt niet waarschijnlijk geacht, maar ook nog niet geheel uitgesloten. De sectie zal nog geruime tijd vergen. Maar de Officier van Justitie verwachtte wel, dat het re sultaat nog in de loop van vandaag be kend zou worden. Hedenmorgen maakte mr. Grasso of ficieel bekend, dat vaststaat, dat er geen vierde man bij het drama betrok ken is geweest. Dit is onomstotelijk bij de sectie komen vast te staan. Het parket te Breda is tot de conclusie ge komen, dat alle drie de betrokkenen om het leven gekomen zjjn bij het vuurge vecht, dat ontstond, toen de marechaus see roof wilde plegen in het landhuis „Koude Heide" en daarbij op tegen stand stuitte. Vast is komen te staan, dat de marechaussee de familie Tes ters niet kende en daar tevoren nooit in huis was geweest. De verkoeling kwam gisteren later dan De Bilt had verwacht. Bij stralend weer kon de temperatuur in de middaguren dan ook tot buitengewoon hoge waarden oplopen. Eindhoven en Zuid-Limburg meldden zelfs 36 graden. Met Brussel en Parijs waren het de warmste plekjes van Europa. Trouwens overal in ons land kwam het kwik boven de dertig graden. Ook in Leiden, waar het op 33 graden bleef stilstaan. Toen kwam tenslotte toch de bevrijdende verkoeling. Kort, maar bijzonder hevig. Vooral in de Randstad Holland werden duizen den Nederlanders, die 's middags nog hadden lopen puffen in de tropische hitte, erdoor verrast toen zij eindelijk naar huis konden. De onweersbuien trokken van zuidwest naar noordoost over ons land en richtte veel schade aan. Talrijke malen ontstond brand door bliksem inslag. Waterkanonnen in actie in hoofdstad In Amsterdam brak, vermoedelijk ten gevolge van blikseminslag, brand uit in de Aziëloods van het Blaauwhoeden- veem, De brandweer pakte het vuur aan met zes autospuiten, drie ladderwagens, drie gereedschapwagens, drie comman dowagens en circa 60 manschappen, van wie er drie door de verstikkende tabaks rook het bewustzijn verloren. Ook het waterkanon van de „Jan van der Heijde" en een spuit van de sleepboot „Alba tros* waren betrokken bij de strijd tegen de vlammen. Behalve tabak heeft ook een vooraad koffie ernstig geleden, door vuur of bluswater. De schade wordt ge schat op een half miljoen. Bomen ontworteld In Rotterdam sloeg de bliksem in een schuur met landbouwmaterialen, die ge heel afbrandde. Op verscheidene plaat- Herter wedt liever niet over resultaat van Geneefs overleg Ik zou niet graag een wedden schap aangaan over het al dan niet bereiken van een akkoord in Genève, aldus verklaarde de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, gisteren op een persconferentie in Wash ington. De minister, die zaterdag naar Zwitserland vertrekt voor de hervatting van de conferentie op 13 dezer, zei dat de Westelijke ministers eerst zullen onderzoeken, of de recente verklaring van Gro- myko betekent, dat Moskou niet langer een tijdslimiet stelt voor de geallieerde bezettingsrechten in West-Berlijn. Herter doelde op een uitspraak van de Sovjetrussische minister op 28 juni, die toen verklaarde dat het onjuist was de Sovjetrussische voorstellen zo uit te leggen als zouden de rechten van het Westen in Berlijn automatisch verval len, wanneer Oost en West er in een of anderhalf jaar niet in zouden slagen tot overeenstemming te komen. Deze lezing was, volgens de Amerikaanse minister, evenwel niet in overeenstemming met hetgeen Gromyko vóór de verdaging van de onderhandelingen in Genève had verklaard. Herter zei dat er enige kans op een vergelijk was, maar hfj kon zichzelf niet optimistisch noemen. Volgens hem vor men de V.S., Engeland en Frankrijk een hecht front dat doeltreffend stand zal kunnen houden. Hij hoopte dat het laatste stadium van het overleg te Genève niet langer dan drie weken zou duren. Een suggestie om Kroesjtsjef voor een bezoek aan de V.S. uit te nodigen, op dat deze van zijn verkeerde opvattingen over het leven in de V.S. geneest, noem de de minister zeker de moeite van het overdenken waard. De minister verklaarde voorts dat de tijd gekomen is voor een ontmoeting tussen Eisenhower en De Gaulle. Hij zou president Eisenhower vragen, het Franse staatshoofd voor een bezoek uit te nodigen. „De aanwezigheid van pre sident De Gaulle op Amerikaanse bo dem en zijn komst op een gemeen schappelijke bijeenkomst van het Con gres zullen de coalitie van de vrije we reld versterken", aldus Herter. sen in de stad werden bomen ontwor teld. Hier en daar stagneerden deze het verkeer. De hevige regen had tot gevolg dat op diverse plaatsen gaten in het wegdek ontstonden. Een ziekenauto, waarin een patient vervoerd werd, werd beschadigd door een van een gevel ge rukte markies. De chauffeur kreeg snij- wonden door brekend glas. In Den Haag was de brandweer enkele uren in touw om stormschade te her stellen of hulp te bieden bij ondergelo pen kelders. Een motorwagen van lijn 12 werd in de omgeving van het Station Staatsspoor door de bliksem getroffen en in de remise aan de Lijsterbesstraat sloeg de bliksem in de bovenleiding. De NZHVM had het heel wat moei lijker, doordat de bliksem in de centrale aan de Loolaan te Voorburg sloeg. En kele delen van het bovenleidingnet kwa men zonder stroom, juist op het spits uur. De gala-avond van het Ned. Genoot schap van Dansleraren, die gisteravond in Hotel Weijenbergh te Oisterwijk ge houden zou worden, kon niet doorgaan omdat de bliksem de bovenverdieping van het gebouw vernielde, juist voordat het feest zou beginnen. Slot pag. 2 De prima donnais gekomen (Van onze Amsterdamse redacteur) Zij stond hoog boven op de vliegtuigtrap van het lijntoestel uit Milaan, dat gisteravond om 21.42 uur op Schiphol was neergestreken. Een gedistingeerde vrouw in een zwart nauwsluitend tailleur en een met kleurrijke strobloemen getooide rode hoed. Haar door een geraf fineerde opmaak tweemaal zo groot lijkende ogen zagen een beetje spottend neer op de tros journalisten en fotografen, die elkaar daar beneden probeerden te vertrappen en van wie twee fotografen elkaar de toestellen uit handen sloegen. Felle lampen flitsten aan en de twee handigste fotografen werden door een vorkheftruck langzaam opgetild tot zij op gelijke hoogte stonden met deze wel meest besproken vrouw van de wereld. Maria Meneghini Callas was dan toch gekomen! Nog voor haar wan gen de twee zoenen kregen, waarmee de directeur van het Holland Festival, Peter Diamand, zijn boeket rode ro zen wilde doen vergezellen, moest zij reeds in een onder haar neus geduwde microfoon over de moeilijkheden ver tellen. „Er zijn geen moeilijkheden. Ik weet van niets", zei de grote zangeres in perfect Engels. „En als ze er zijn, zijn ze gemaakt door de journalisten zélf". Schiphol had zes van zijn grootste en stoerste politieagenten aangewezen om als lijfwacht van Maria Callas te fun geren. En wij zouden niet weten hoe deze vrouw zonder deze zes ooit die vijftig meter van het vliegtuig naar het stationsgebouw had moeten afleggen. De mannen vochten als leeuwen om te zor gen, dat men althans niet dichter dan vijftig centimeter tot deze beroemde zangeres met haar zwarte poedeltje „Joy" naderde. Niemand bekommerde zich om de heer Meneghini, een prak' tische man, die èl dat gedrang wel ge- Opklarend De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk een regen- of onweersbui. Morgen over het algemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 JULI Zon op: 4.32 uur: onder: 20.58 uur. Maan op: 10.45 uur; onder: 23.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.25 en 18.51 uur. Laagwater te 2.15 en 14.33 uur. Het kraaienest van de Eui omast in Rotterdam vordert langzaam maar (Dit nummer bestaat nit H pagina's) \zeker op zijn lange tocht naar de top. Het gevaarte, waarin een res taurant wordt gevestigd ,is thans halverwege de toren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1