Laatste nieuws YVSL luidt de noodklok over de studentenhuisvesting Kamer heeft vele bedenkingen tegen het „plan-Wilsveen" Raad voor Wassenaar voteert gelden betrekken kleinere huizen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 juli 1959 Tweede blad no. 29790 Vrouwelijke studenten kampen thans met de grootste problemen Het gebrek aan studentenkamers ls een onderwerp waarover reeds vele malen is geschreven. Er doet zich nu echter een nieuw gezichtspunt in deze zaak voor. De bouw van de studentenpaviljoens aan 't Piet Paaltjenspad bij het Acade misch Ziekenhuis en het tot stand ko men van de zeer omvangrijke sterflat voor mannelijke studenten aan de Haag- weg heeft tot gevolg gehad, dat de wo ningnood voor mannelijke studenten aanzienlijk is verlicht. Tot dusver gold het woonruimtege brek hoofdzakelijk de mannelijke stu denten. Voor vrouwelijke studenten was meestal nog wel een plaats te vinden. Dat is begrijpelijk, want het vrouwelijke studentenleven op de kamers heeft een geheel ander karakter dan dat van hun mannelijke collega's. Bovendien ligt het voor de hand. dat vrouwelijke studenten minder aanvullende huishoudelijke hulp van de hospita behoeven dan de man nelijke. Naarmate echter het aantal „traditio nele" huisvestingsmogelijkheden geleide lijk daalt, en naarmate de mannelijke studenten door de genoemde bouwpro jecten steeds meer uit de huisvestings nood worden verlost, verschuift zich het accent op het probleem. Ouderavond Openbare School 3 Octoberstraat I" de Openb. Opl. School aan de 3 Octoberstraat werd een ouderavond gehouden, waarbij tevens afscheid werd genomen van de leerlingen, die deze school gaan verlaten. Het hoofd van de school, de heer Jac. Slegtenhorst kon bij de opening een groot aantal aanwezigen welkom heten, in het bijzonder de Rijksinspec teur bij het Lager Onderwijs in de in spectie Leiden, de heer Boogaards, de gemeentelijk inspecteur van het onder wijs, de heer B. Swanenburg. alsmede de heren v. d. Bos en Heetveld, leden van de Centrale Ouderraad. Na een kort inleidend woord van de heer Slegtenhorst memoreerde de heer Swanenburg, dat per 1 augustus a.s. een wisseling van schoolhoofd aan de 3 octoberstraat school plaats zal vinden De heer Slegtenhorst gaat deze schooi verlaten en wordt opgevolgd door de heer Van Weerlee, die tot die datum hoofd van de o.l. school aan de Duiven- bodestraat is. Hij dankte beide heren voor hetgeen zij voor hun resp. scholen hebben gedaan en hoopte, dat de heer Van Weerlee een waardig opvolger van de heer Slegtenhorst zou worden. Hierna voerden enkele leerlingen van de 6de-klasse op verdienstelijke wijze het toneelstukje „Prinses Desirée lacht niet mee" op. Zij oogstten er veel suc ces mee. Aan het eind van de opvoering nam het hoofd van de school afscheid van de leerlingen van de 6de-klasse. Aan de heer Slegtenhorst en de handwerkonderwijzeres werd namens de leerlingen een aardige attentie aange boden. Aan het einde van de avond nam de voorzitter van de ouderoommissie, de heer L. Algra. afscheid van de onder wijzer, de heer Schradee. die naar Beverwijk vertrekt en van de heer Slechtenhorst. Hij dankte beide leer krachten voor hun verdienstelijk werk, dat zij voor de school hadden gedaan en de prettige samenwerking met de leden van de oudercommissie. Namens de oudercommissie en de ouders werd de heer Schradee een boekenbon en de heer Slegtenhorst een bureaulamp aangebo den. Tevens heette de heer Algra de heer Van Weerlee welkom op de school. Hij verwacht met deze een even prettige samenwerking te hebben als met zijn voorganger. Na het afscheidswoord richtte de heer Boogaards zich tot beide schei dende leerkrachten en wenste hen ook in hun nieuwe betrekking veel goeds toe. De avond werd hierna gesloten door de voorzitter der oudercommissie. AFSCHEID LEERLINGEN DA COSTASTRAAT-SCHOOL In het clubhuis aan de Ten Kate- straat werd afscheid genomen van de leerlingen der 6de klas van de Open bare Lagere Sohool aan de Da Costa- straat. Het hoofd der school, de heer J. W. v. d. Reyden opende de avond met een kort woord van welkom, waarna het feest werd geopend met voordrachten van enige kinderen. Ter afwisseling werd onder leiding van de heer Bakker met de kinderen een spel gedaan, dat veel hilariteit verwekte. Na de pauze wekte het hoofd der school de kinderen op, in de nu komen de jaren te trachten toch vooral zich zelf te zijn en te blijven; en op zijn tijd ook neen te durven zeggen. Een en an der ter inleiding voor het uitreiken van getuigschriften en een herinnering aan de school in de vorm van een school agenda. Een en ander werd besloten met de vertoning van twee filmpjes. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Enige kinetische metingen in verband met de werking van chymotrypsine", de heer H. P. Beets, geboren te Takengon (Indonesië) en thans wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de god geleerdheid op proefschrift getiteld „La Christologie de Saint Jean Damascène", mej. C. Rozemond, geboren te Amster dam en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „De industriële loodintoxiatie in Nederland (beschouwingen en onderzoekingen), de heer R. L. Zielhuis, geboren te Hattem en thans wonende te Oegstgeest. Het zijn thans de vrouwelüke stu denten, die met de meeste moeilijk heden te kampen hebben om een re delijke huisvesting in de Sleutelstad te vinden. Het WSL-bestuur doet in verband hiermede een dringend beroep op de gehele Leidse burgerij, om, indien nog kamerruimte voor vrouwelijke studenten beschikbaar is, daarvan zo spoedig mogelijk mededeling te doen aan het Kamerbureau van het Pry- taneum. Rapenburg 6, tel. 23905. De damesstudenten zien met zorg de stroom van nieuwe vrouwelijke stu denten tegemoet, die verwacht kan worden wanneer in september het nieuwe academische jaar een aanvang neemt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Anita, dr. van R. Groenen en J. E. van Moorst; Maria, dr. van J. Florijn en C. Bavelaar; Adriana Cornelia, dr. van C. A. de Vries en A. N. Noort; Johannes Jaco bus Maria, zn. van A. W. Verhorik en M. Nleuwets; Jolanda Adriana Sara, dr. van C .van Lellveld en E. Kleijn; Pleter Jo hannes. zn. van L. C. van der Vliet en J. Brandhorst; Michael Aloyslus Fran- clscus Bernardus, zn. van A. van Sant voord en M. R. E. Legdeur. OVERLEDEN M. M. Möller, 33 Jr., echtgenote van F. E. M. P. Schlatmann; A. Schouten, 82 Jr., man. Hoe het v.g.l.o. reilt en zeilt Jaarlijks houdt de openbare school voor v.g.l.o. aan de Oude Vest 35 een soort wapenschouw. Dan wordt in de lokalen van het gebouw een tentoonstel ling gehouden, die eigenlijk ver uitgaat boven een normale expositie van leerlin gen werk. Hier wordt getoond, hoe de heer J. G. Wilterdink en de zijnen hun taak in het voortgezet lager onderwijs zien. Zij gaan hand in hand met het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Am bachtsschool. Niet om de jongens te dwingen in de richting van een of ander beroep, maar om hun met voorlichting van dienst te zijn en hun keuze voor de te verlichten. Die samenwer- werking met de Ambachtsschool heeft niet alleen de vervaardiging van een flinke hoeveelheid aardige voorwerpen als resultaat gehad die men nu kan bezichtigen maar ook, dat in het nieuwe seizoen een vijftigtal jongens de sprong van de Oude Vest naar de Haag- weg zal wagen. Op weg van het jongens lokaal naar het handwerkverblijf uiteraard van de meisjes passeert men in de gang een tafel met zelf geboet seerde en gebakken asbakjes, siervoor werpen e.d., waarvan sommige zeker van artistiek gevoel getuigen. Bij de meisjes, waar de noodzaak van een latere richting nu eenmaal minder dringend is, geeft het geëxposeerde een zuiver beeld van hetgeen op deze school zelf aan handvaardigheid bereikt kan worden. En dat is nog heel wat, zoals blijkt uit de keurige en kleurige blousjes, schortjes, rokjes, tafelkleedjes, petticoat, baby-dolls en andere dingen. Op de ta fels lagen ook veel kussens. Eén prach tig smyrnakussen naast talrijke ande re met de uiteenlopendste borduurmo- tieven. Dat komt, omdat de meisjes ook dat zelf mogen bepalen. Zo zijn we langzamerhand aan het einde van onze rondwandeling gekomen. We eindigen bij de zitjes, waar thee en smakelijke zelfgebakken koekjes worden geserveerd. Gisteravond werden deze o.a. geproefd door de wethouder van Onder wijs, de heer J. C. van Schaik en de rijks inspecteur voor het lager onderwijs, de heer Alb. Boogaards. Ook vanavond kunnen de ouders en de andere belang stellenden nog terecht. CORRESPONDENTIE H. v. d. H., te Leiden Leiden. Zoe- terwoude, Rotterdam. Dordrecht, Breda, Tilburg, Eindhoven, Weert, Sittard, Maastrioht, Eupen. Circa 245 km. Onze'stadgenoot, de heer M. de Water, slaagde aan de Techn. Hoge school te Delft voor het prop. examen voor civiel ingenieur GEVONDEN VOORWERPEN In de maand juni zijn de volgende voorwerpen gevonden: schooltas, leef, net. jongensjasje, sleutels, portemon nee, zonnebril, kindermantel, autostep, broche, armbandje, bril, regenjas, win terjas, muntbiljetten, bankbiljetten, handtas, handdoek, zwembroek, rijwiel tas, kinderschoentje, vulpen, vest, da- messchort, badtas, breiwerk, windjack, weekendtas, aktentas, spijkerbroek, me daille, combinatietang. scheikundedoos met inhoud, damespolshorloge, stete- scoop, blokfluit, truitje, 4 kleurenpot- lood, rubber laars, rijwielstuurtasje, damesschoen, boodschappenmand (me taal), boekje', parkiet, duozit, autojas, dekzeil, motorhandschoenen, babyjasje, ringetje, handschoenen. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8 Leiden, ingang poort, op woensdag- en zater dagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen worden niet verstrekt. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht mej. L. C. Verstegen (Leiden) en de heren G. J. W. Umb- grove (Wassenaar) en F. van Bergen (Den Haag); kandidaatsexamen sinolo gie de heer R. v. d. Berg (Oegstgeest); kandidaatsexamen Duitse taal- en let terkunde mej. F. I. Moulijn (Den Haag) en de heer A. J. Weijenberg te Den Haag (cum laude). RIJNLANDS LYCEUM OEGSTGEEST Tengevolge van het uitvallen van een regel in de lijst van bevorderingen bij het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest zijn enkele namen weggevallen. Zo worden naar de vierde klas van het gymnasium ook bevorderd Jan Willem Goslings, Maarten Goslings en Marjan den Herder. LEIDERDORP MEISJE IN ZWEMBAD GEWOND Gistermiddag is in het zwembad een ongeluk gebeurd. Bij het stoeien viel het meisje Buis uit Leiden van de lage veerplank op de tegels. Zij kwam onge lukkig terecht en liep een hersenschud ding en een wond aan het oog op. Daar geen der doktoren bereikt kon worden heeft men de Eerste Hulp Dienst maar gebelt, die het kind naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerde. Zeer druk in zwembad Het zwembad alhier heeft gisteren een record aantal bezoekers verwerkt. Aan de kassa werden ruim 1350 losse kaartjes verkocht. De badmeester, de heer Lans, deelde ons mede, dat hij het totaal aantal bezoekers gisteren schatte op 8000. Dit houdt in, dat vrijwel alle abonnementhouders een duik genomen hebben. VOORSCHOTEN Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor elektrotechnisch ingenieur onze plaatsgenoot F. Muller. WASSENAAR Bejaarden naar Bergen Ongeveer driehonderd Wassenaarse ouden van dagen hebben gisteren in 91 auto's hun jaarlijkse uitstapje gemaakt, dat georganiseerd was door een comité onder voorzitterschap van oud-burge meester J. J. M. Wiegman. Het gezel schap dat met automobilisten en Rode Kruishelpster en helpers en politie mee in totaal vierhonderd personen omvatte, vertrok kort voor 9 uur uit het dorp. In enkele groepen werd langs verschillende Commissie-rapport toont aan: Kan Leidse agglomeratie verder groeien Meningen zeer verdeeld De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die zich heeft beraden over de vorig jaar november door de regering ingediende nota over de Haagse agglomeratie, blijkt nogal ge reserveerd te staan tegenover het in deze nota verdedigde plan tot stich ting van een geheel nieuwe stad (Wils- veen). Overigens waren de meningen in de commissie er nogal verdeeld over, zoals in het voorlopig verslag wordt gezegd, „de wijze waarop de uitbrei ding van het woongebied in de Haagse agglomeratie tot stand zal dienen te komen. Deze verdeeldheid bestond zelfs onder de leden van de meeste in de commissie vertegenwoordigde fracties onderling". Het plan tot het stichten van een ge heel nieuwe stad het „plan Wilsveen" werd van verschillende zijden in de commissie zeer ingrijpend genoemd. Vele leden vonden, dat er tal van ernstige bedenkingen tegen dit plan waren aan te voeren. Zij vroegen zich af of het de noodzakelijke expansiemogelijkheden van andere gemeenten niet zou aantasten en of de bouwcapaciteit dit plan zou aan kunnen. De commissie stelde o.m. vast, dat de prognoses van de gemeente 's-Graven- hage en van Gedeputeerden van Zuid- Holland over de bevolkingsgroei tot 1980 en over de opnamecapaciteit van de be staande woonkernen in de omgeving van Den Haag nogal uiteen lopen. Vele andere leden, die de hoofd gedachte van de nota de onmogelijk heid van overheveling van werkgele- genheidsbronnen en bevolking naar nabijgelegen kernen, wel onderschrij ven, vroegen zich toch af of bijvoor beeld de opnamecapaciteit van de Leidse agglomeratie niet groter is dan in de regeringsnota is gesteld. Zij hadden wel oren naar de suggestie van uitbouw en sanering van steden als Delft, Leiden en Gouda. Wat de plan nen Wilsveen en Reyens betreft, ves tigde de commissie de aandacht op de aanwezigheid van .het vliegveld Ypenburg, een „luidruchtige en niet ongevaarlijke buurman" voor deze ge bieden. (Geruime tijd geleden schre ven wjj in soortgelijke bewoordingen over het vliegveld Valkenburg en de Leidse agglomeratie. Red. L.D.). In de commissie bleken met name twee belangrijke stromingen te bestaan. De ene daarvan gevoelt het meeste voor een oplossing, bestaande in een uit breiding. van bestaande kernen met daarnaast spreiding over de randge meenten. De andere geeft de voorkeur aan de bouw van Wilsveen, hetzij vol gens het plan van de gemeente 's-Gra- venhage, hetzij in de aanvang opgezet als een uitbreiding van de kern Zoeter- meer. Slechts een enkele stem werd ge hoord ten gunste van de bouw van Reyens. Bij het verslag is gevoegd een samen vatting van de tegen het plan Wilsveen bij de commissie ingebrachte argumen ten van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, Delft, Zoetermeer, de gemeen ten uit de Rijnstreek, Leidschendam, van het Landbouwschap, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken en Wassenaar. Was roof het doel van moorden te Putte De Officier van Justitie te Breda, mr. Grasso, deelde vanochtend inzake het drama te Putte men zie pag. 1 mede, dat de moorden gepleegd zijn bij een overval, die naar alle waarschijnlijkheid roof ten doel had. Gerechtelijke deskundigen uit Den Haag, zullen een specialistisch onder zoek instellen. Het grote huis van de heer Testers en zijn echtgenote en hun twee nog jonge kinderen, ligt even buiten de kom van Putte aan de grote weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen, ten noorden van Putte. Het ligt in de bossen, onge veer 500 meter van de grote weg, geheel eenzaam en verlaten. Het naastbij zijnde huis ligt aan de grote weg vlakbij het pad, dat naar de eenzame woning voert, De verslagenheid in Putte is zeer groot. De heer Testers was een van de aanzienlijkste burgers van het dorp. Hij deed veel aan sociaal werk en genoot grote populariteit. Toen de arbeiders van de kwekerij vanochtend vroeg de drievoudige moord ontdekten verspreidde het be richt ervan zich direct tot ver buiten het dorp. De heer Testers had behalve grote bezittingen in en om Putte eigendom men in Zeeland, voorts in Frankrijk en België. De kinderen van het echtpaar Tes ters zijn resp. 5 en 7 jaar oud. De marechaussee, die dood is aange troffen is de 24-jarige marechaussee eerste klasse K. van der Hom, afkom stig uit Groningen. Hij maakte deel uit van de brigade Bergen op Zoom. welke brigade ressorteert onder de eerste divi sie Kon. Marechaussee. Vorsten overnachten in Paleis Soestdijk In verband met het uitzonderlijk warme weer, zullen de vorsten de ko mende nacht niet doorbrengen in het paleis op de Dam, maar zich na afloop van de toneelvoorstelling in de Am sterdamse Schouwburg naar het paleis Soestdijk begeven. Morgenochtend vertrekken de vor sten niet van Schiphol, maar gaan van Soestdijk naar Soesterberg en zullen daar opstijgen. routes naar Heemstede gereden, waar in de fraai gelegen uitspanning „Groenen- daal" koffie gedronken werd. Het einddoel van de tocht was Ber gen bij Alkmaar, waar de lunch gebruikt werd in „De Rustende Jager" en het „Oranje Hotel". Na de lunch was er nog ruim een uur gelegenheid voor een wandelingetje of een rustig zitje in de schaduw. De terugreis werd gemaakt via Castricum en Egmond en tegen half zes arriveerde de kop van de stoet bij Hotel Duinoord aan het Wassenaarse Slag, waar Excelsior opgesteld stond om een paar vrolijke marsen te blazen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Juli Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Pruimen 110155, zwarte bessen 285, andijvie 14- 26. augurken 2931, doperwten 5064. peulen 65, snijbonen 28133, stambonen 82117, tuinbonen 1416, kroten 931, spitskool 3542, postelein 1120, rabar ber 1630, spinazie 1130 tomaten A 39—54, idem B 36—52, idem C 26—38, id. CC 2022, uien 719, waspeen 1131. Per 100 stuks: Meloenen 37111, perzi ken 265, bloemkool 1132, komkom mers A25—41. idem B 16—27, idem C 11 20, sla A 7.7025.90. Per 100 bos: Bos- peen 1531, peterselie 3.307.70, selde rij 2.80—9.20. AALSMEER, 8 Juli C.V. Centr.ale Aalsm. Veiling G.A.: Clematis 47. Calla 617, Gerbera 1023, Eremurus 3050, Violieren 27, Crysanten gr.bl. 5065, idem kl.bl. 1529 per stuk. Amaryllis 5 14, Lelies 2550 per kelk. Esther Read 15 25, Lathyrsu 810. Colvillei 4076, Gladiolen 85110, Ornithogalum 85 110, Alstroemeria 1533, Liatris 3563, Scabiosa 50—95, Dahlia gr.bl. 45—67, ld. kl.bl. 2540 per bos. Anjers: rood 28, roze 28. wit 210, Orchid Beauty 8 23 per stuk. Rozen: Better Times 28. Roselandia 26, Edith Helen 210. Parel van Aalsmeer 210, Geh. Dulsberg 210, Pechtold 26. Verschuren 26. Towny Gold 27. Mad. Ofman 210, Stokman 27, Baccarat 1035. Montezuma 418 per stuk. PolyantharozenSweetheart 3 8. Nympf 622 per stuk. Perkplanten: Peltatum 5060. Zonalen 4050. Tagetus 610, Petunia 812, Margriet 1520. Salvia 815, Ageratum 2030, Lobelia 810, Bolbegonla 1222, Dahlia 1520. Mesumbrianthenum 1015. Leeuwenbek 812, Calceolaria 1020 per stuk. GOUDA, 9 Juli Kaasmarkt: Aanvoer 173 partijen. Eerste kwaliteit 2.152.23, tweede kwaliteit 2.032.14. extra kwali teit 2.242.38. Handel kalm. Stimulans efficientere woningverdeling De Wassenaarse gemeenteraad is gis teravond korte tijd in openbare vergade ring bijeengeweest voor de behandeling van een kleine agenda met merendeels hamerstukken. Het enige punt. waarover van ge dachten gewisseld werd was het voor stel om een krediet van f. 5.000 be schikbaar te stellen voor huisvestings aangelegenheden, n.l. voor het splitsen van grotere woningen, zoals in de afge lopen jaren in enkele gevallen reeds ge schiedde en bovendien voor kosten in verband met opschuiving van gezinnen van grotere naar kleinere woningen. In het voorstel van burgemeester en wet houders was niet vermeld, welke kosten hiermee bedoeld werden. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) die ernaar vroeg kreeg van wethouder dr. J. J. M. Veraart (KVP) ten antwoord, dat het hier be treft kosten die verband houden met het onderhoud van woningen. Het komt voor, dat gezinnen oereid zyn van een grotere naar een kleinere woning te verhuizen, maar dat in die kleinere woningen eerst voorzieningen getroffen moeten worden zoals bijvoorbeeld witten, schilderen en behangen. Daarvoor wenst het gemeen tebestuur een krediet beschikbaar te hebben. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) vroeg, of daarmee niet te ver gegaan wordt, gezien het feit, dat er voor vrij willige verhuizing naar een kleine wo ning al vergoedingen worden verstrekt. Dc wethouder antwoordde, dat deze ver goedingen, welke voor 75 door het Rjjk .en voor 25 door de gemeente ge dragen worden, bestemd zijn voor ver huiskosten en bepaalde inrichtingskos ten. Deze regeling voorziet echter niet in kosten welke voortvloeien uit achterstal lig onderhoud. De raad ging met het voorstel ak koord. Tot gemachtigden van de gemeente raad voor de zitting van Ged. Staten, waarin de bezwaren behandeld zullen worden tegen het door de raad in 1958 vastgestelde uitbreidingsplan in hoofd zaak en het uitbreidingsplan Villaparken werden benoemd prof. ir. Froger, stede bouwkundig adviseur der gemeente, de heer A. J. Bolten, directeur van gemeen tewerken en de heer E. F. Zwartelé, hoofd van de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) vroeg zich af, waarom de raad in dit geval niet door de wet houder van Openbare Werken vertegen woordigd wordt. De voorzitter, burge meester Van Wijnbergen antwoordde, dat de nu gevolgde gedragslijn een nor male is in dergelijke gevallen. De overige agendapunten leverden geen stof tot spreken op. Er werden wijzigingen aangebracht in algemeen ambtenarenreglement (over de toekenning van gratificaties bij jubilea) en in de salarisverordening (over de sa- larisgrenzen van de adjunct-hoofd- brandmeester bij de beroepskern van de brandweer). Een aanvrage om meubilair en gordijnen door de St. Annaschool werd ingewilligd. Aan de heer B. in 't Veld werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare ulo-school en tot zijn opvolger werd be noemd de heer J. van Mameren. Koning Boudewijns bezoek aan Rotterdam Langzaam koerste de „Erasmus", met de vorsten en een uitgelezen gezelschap aan boord, eerst in oostelijke richting, om aan stuurboordzijde langs de onlangs gemoderniseerde „Karei Doorman", varen. Daar werd de zgn. paraderol, het internationale eerbewijs voor vorstelijke personen, gegeven. Er werd gejoeld, een erewacht van mariniers presenteerde het geweer en het driewerf hoezee voor Ko ning Boudewijn der Belgen klonk over het zonbeschenen water. De tocht werd voortgezet in westelijke richting eerst langs de noordelijke oever, de Merwehaven in. Daarna werd de ri vier overgestoken naar de Heyssehaven bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, waar het nieuwe vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn, de „Rot terdam" gemeerd lag en van buiten in ogenschouw kon worden genomen. Onderwijl werd aan boord van de „Erasmus" het noenmaal geserveerd. Nadat o.a. de grootste gegraven ha ven, de Waalhaven, was bezocht, werd de terugtocht aanvaard. Omstreeks twee uur meerde de „Erasmus" opnieuw aan de steiger van de Kon. Roei- en Zeil vereniging „De Maas". Spoedig vertrok toen de koninklijke stoet naar Zestien hoven, de luchthaven Roterdam. Reeds 53 doden bij ongeluk plezierboot Zeven leden van één familie zijn om gekomen bij de ramp met een Deense plezierboot (zie pag. 1). Koning Frederik heeft zijn afspraak voor een diner in Aarhus vandaag afgezegd. Kikvorsmannen hebben vanochtend nog drie lijken gevonden in het gezon ken casco, waarmee het doendtal tot 53 is gestegen. Drie van de gewonden ver keren nog in levensgevaar. Amerikaanse vliegtuigen naar Engeland en Duitsland (Van onze correspondent in Londen) De Amerikaanse jachtbommenwerpers, welke generaal De Gaulle niet langer op Frans grondgebied duldt omdat Frank rijk geen zeggenschap heeft over de Amerikaanse kernladingen, zullen naar de bestaande Amerikaanse luchtbases in Engeland en West-Duitsland verhuizen. Engeland heeft het thans door generaal Norstad, de geallieerde opperbevelheb ber voor Europa, formeel ingediende verzoek, dat reeds enige tijd verwacht werd, goedgekeurd. Het betreft hier waarschijnlijk zeven squadrons met een totaal van 200 toestellen. Overeenkom stig hun functie, worden zij opnieuw over beide laatstgenoemde landen inge deeld, zodat ook een aantal Amerikaanse toestellen, dat zich op het ogenblik in West-Duitsland en Engeland bevindt, zulle» omruilen. De oppositie in het Engelse Lagerhuis maakte zich gisteren tot tolk van dege nen, die vrezen dat het einde van de Frans-Amerikaanse overeenkomst tot een uiteenvallen van het Westelijke bondgenootschap kan leiden indien an deren het voorbeeld zouden volgen. Duncan Sandys, de Briste minister van Defensie vond het echter ongewenst om formeel iets los te laten over de achter grond van het Franse besluit, waarop het Lagerhuis had aangedrongen, omdat dit een vertrouwelijke aangelegenheid tussen twee van Engelands bondgenoten betreft, waarover in dit stadium niets kon worden gezegd. In het Lagerhuis wilde men dat de Britse regering in elk geval het nodige zal doen om de Frans- Amerikaanse breuk te herstellen. Nieuw Indonesisch kabinet President Soekarno van Indonesië heetf heden de benoeming bekend ge maakt van een nieuw Indonesisch ka binet. Soekarno zelf is minister-presi dent, dr. Djoeanda is eerste minister en chef van het leger. It. generaal Nasoe- tion is minister van nationale veilig heid en defensie. LEIDERDORP Leerlingen lagere scholen ontvingen zwemdiploma's Ook gistermorgen werden er in het zwembad zwemproeven afgelegd, nu door de leerlingen der lagere scholen. Voor het diploma A waren 99 deelne mers ingeschreven; er slaagden 78, af gewezen werden er 8 en 13 waren niet opgekomen. Voor het diploma B waren 56 deelnemers ingeschreven; er slaag den 41, afgewezen werden 2, terwijl er 13 niet opgekomen waren. Geslaagd voor diploma A jongens: Com. v. Dijk, A. Bennink, F. Snijders, H. v. Schoten. S. Boutkamp, F. v. Ge- mert. E. Hellemink, A. Reys, K. Kors- wagen. H. v. Straten. A. v. Hemert, D. Molema, F. v. Atten, B- Ederveen, P. Barendse, J. Anhu, H. Horsman. B. v. Meteren, F. Treurniet. H. v. Goozen, H. Volwater, L. van Basten. K. van Es. J. v. Grieken. Geslaagd voor diploma A meisjes: E. Polderman, M. v. d. Moortel. T. v. d. Walk, F. v. d. Wou, H. v. d. Heyden, E. Versteeg, B. Huisman, T. Filippo, S. Batelaan, M. Loos, M. Prins, J. Hoff, M. v. d. Kwaak. E. Ooievaar. T. Overeinder, H. Overeinder. M. de Sterke, T. Glas bergen, J. Hagenaars, W. de Jong. M. de Wijn, N. Waal, S. Pnns, J. Zonder van, A. Ent, E. Philippo, M. Rietveld. L. Fokkema. R. Hoogewoning, M. Koore man. A. Verwey, M. de Vogel. S. Kossen, N. Zwart, J. v. d. Graaf, R. Vink. W. va Hemert. E. Boon. R. v. Egmond, C. v. Hemert, J. Koning. M. Meerburg, A. Vogelenzang, H. v. d. Zwart, A. Drilling, M. de Graaf, I. Wessels, A. v. Kesteren, L. Volwater. E. Wessels, A. v. d. Poel, R. v. d. Valk, T. Lieverse, N. Kleiss. Voor het diploma B slaagden jon gens: J. Seret, F. Snijders, J. Ourust, A. Mol. K. v. d. Voort, R. Buurman, A. v. Giffen, R. Baaima. R. Munnik. G. v. Reyn; meisjes: L. Volwater, T. Veringa, J. Zonneveld. C. v. Lierop, A. v. Keste ren, N. Kleiss, G. v. Leeuwen, J. Baars, L. v. Driel. M. Bosman, H. v. Egmond, M. v. Hoek, A. v. Ingen-Schenau, A. Kluwstra, A. Lok. C. v. Leeuwen, N. Nicolai, C. Rietveld, N. v. Teylingen, G. Gijzenij. C. Kiel. G. v. Leeuwen, E Sleeboom, J. Vollaard, H. de Dood, J. v. Dalen, M. de Wijn, N. Waal, I. Masurel, F. Plesman, M. Schwiethal. BEURSOVERZICHT Deli en Senembah vaster Amsterdam, 9 juli De beurs verkeert in vakantiestem ming, de handel is stil. Aandelen Kon. Olie sloten in New York na een lagere opening op een onveranderder koers. Hieruit putte Amsterdam de moed voor een licht herstel maar de koers van f. 156,80 bleef toch nog 60 cent onder pa- rieteit New York. Philips en Unilever lagen verwaarloosd, met een koersaf- brokkeling van ca 2 punten. Aku bleef goed op peil. De KLM-waarden werden onveranderd geadviseerd. De feature vormden Deli en Senem bah. Eerstgenoemde bracht het tot een avans van circa f. 4.— en Senembah kon ruim 7 punten verbeteren. HVA was ge drukt en Amsterdam Rubber prijshou dend. In de scheepvaartafdeling trokken aandelen KNSM iets verder aan. Scheep vaart Unie steeg 2 punten. Op de Staatsfondsenmarkt brokkelde de 4 1/4% lening 1959 een kleine factie af. Obligaties 1962/64 vaster. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 juli. Londen 10.60%—10.61; New York 3.773.77 V4; Montreal 3.94,V—3.94j J; Parijs 76.77%—76.87%; Brussel 7.55(4— 7.55%Frankfort 90.19—90.24; Stock holm 72.07'2—72.92'2 Zürich 87 49%— 87.54%; Milaan 60.75%—60.80%Kopen hagen 54 79—54.84; Oslo 52.98%—53.03' Wenen 14.59%—14.60%Lissabon 13 21 13.23; Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Donderdag 9 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100ft 100(4 GL Ned. '59 4% 100ft 100% GL Ned. '53 3% 93 92% GB Grootboek obl. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 92i8 92%GB Ned '51 3% 93% b 93%B led. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 88% Ned. '59 4% 9718GB 97% Ned. '54 3% 88(4 88A Ned. '55 I 3% 88 ft 88ft Ned. '55 n 3% 90% 90 Ned. '37 3 91 9018 Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 96%GB 9618 Ned. 62-64 3 97f?GB 98GB Indië '37 A 3 92 92% Grootboek '46 3 897a Ned. W.B. 6% 112 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 40 Nat. Handelsbank 148 145 Ned. Handelmy235 237 Amst. Rubber 92%GB 93 H.VA15iy4 149% Senembah 194GB 201 A.K.U364% 362% Berkel's Patent (v.) 257 259 Calvé Delft cert. 557 556% Deli Mij.en (Ver.) 176GB 180 Kon. Pap v. Gelder 227 223 Hoogovens cert540GB 538 Müller en Co. N.B. 310 306 Ned. Kabelfabr400 396 Philips 644% 642% Philips pref244% 246 Unilever 584 578GB Wilton Feyenoord 203% *>02 Biliton 2de r. 260 *>60 Dordtse Olie gew. 698 70o% Kon Olie (f20.-) 157 157.80 ë6ï? A 0 è.£20—156GB 156.80 H°H Amer Ijjn i56^ 168 Java China Paket i48 i49 KL.M10c 125 AO W 154\GB ISÓTGB Kon. Paket Mij joq Stoomvaart Mij Ned is4 is4GT Nievelt Goudr eert 123% 124% v Ommeren eert. o483/. 248% Kon Rott. Lloyd ,fi /4 Ned Scheepv Unie J3J 131GB NEET-ACTIEVE OBLIGATlt Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 98% Idem *37 I-m (3%) 94% idem *38-1 (3%) 94% 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N.WJB. '52 (4%) 99 99 Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng *51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 IOOL 100 A'dam '51 2% 86 86% A'dam '56 I 2% 80% 80% A'dam '56 II 2% 95% 9518 Eindhoven '54 2% 80% Enschede '54 2%.... 81 81% Den Haag '52 I 2% 8989% Idem II 2% 87% R'dam '52 I 2% 87% 89 Idem n 2% 9o Idem '57 2% 92 98% Utrecht '52 2% 99 Z.-Holl. 1957 2% 95% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 208.50 208.50 Amst. Bank 312 312 HB.U. eert 239% 240 Rott. Bank 270 270 Twentsche Bank 246 246 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 407 401 Borneo Sum. H. Mij. 65 65 Ned. G. en Sp. fabr. 267% 266% Kon. Ned Grofsm. 138 138% Intematio 132 130 L Int. Kunststoffenind. 49 Leidse Wolspinnerij 358 Rott. Droogdok Mij. 590 592 Sikkens Lakfabr '53 553 549 Ned. Mij Walv.vrt. 110 110% Zaalberg 109%GB 109%B Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% 9% Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 30 A 30% Intern Nickel 99% 99% Anaconda 62%e.d. 62% Bethlehem Steel 57% 56% Cities Service 54% 54 General Motors 57% 5618 Kennecott104% 103% Republic Steel 79% 78% Shell Oil 78 V* 78% Union Pacific 347/g 35% Un. States Steel 103% 101% Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen VK 8/7 Edelmet Kon AA 69% 70GB Pref. w.a idem 76% 294GB 302 Holl. Constructie 409GB 407 Ing bur v BouwniJv 229% Ver. Touwfabrleken 250 250G Wernlnk's Betonm 122% 124GB Van Wijk Textiel 77GB 80GL

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3