- draion ZENUWRUST Jonge belhamels oefenen terreur uit in het strandbad Sloterplas Nederlandse militairen houden niet van het Franse stokbrood pantalons Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 9 JULI 1959 Veelzijdig (Van onze t.v.-medewerker) Het NCRV-programma opende met het vierde filmverslag van de expeditie Sterrengebergte, die naar de laatste berichten hoogten van tegen 4.000 meter hebben bereikt en daarmee top pen. die nog nimmer waren bezocht. Maar daarover kon het filmverslag natuurlijk nog niet handelen. In af wachting van de bevoorrading voor de sprong het oerwoud in en de bergen op, stak men wetenschappelijk gespro ken af naar de diepte door de tijd te gebruiken antropologische onderzoe kingen te verrichten, schedeQmetingen en vingerafdrukken aan de lopende band. Het geheel maakte de indruk, dat men geen moment bij de pakken was gaan neerzitten en vol opgewektheid het werk deed, wat hand en hoofd te doen vonden. Het zal nu wellicht wat langer duren, voordat het volgende ver slag arriveert, maar het is dan wel te hopen, dat het wat langer zal zijn. Tien minuten voor een nationaal en weten schappelijk gebeuren van de eerste orde tegen een half uur papagaaienkunde, lijkt niet een geheel zuivere verhouding. Maar we begrijpen best, dat Alfred van Sprang niet bij de hand was om nog eens een paar beelden af te leveren en de papagaaien waren voor het grijpen. Ter gelegenheid van de 60ste verjaar dag, eind juli 1958, heeft de t.v..-sectie van de BBC een documentaire ver vaardigd van het werk van de wereld bekende beeldhouwer Henry (.Spencer) Moore. Indien men hem wat gemeen zaam wil karakteriseren, zou men kun nen stellen, dat hij de reputatie heeft veel steen voor zijn brood te geven, maar in het filmpje .Landschap van een beeldhouwer' bleek hoe ver dit populaire grapje van de werkelijkheid af ligt. We moeten eerlijk bekennen zeer onder de indruk te zijn gekomen van het veelzijdige talent, dat ook in tekenwerk drie demensies welhaast weet te suggereren. Inderdaad is veel van zijn werk massief, maar het groeit bij nader besohouwen via het monu mentale naar het majestueuze. Veel in •het zeer „omvangrijke" oeuvre is toch van een beweeglijke elegantie. Veelal was het een zwijgende vorm. die de gedachten teboven ging, precies het ideaal, dat Moore in zijn werk nastreeft. Han Rensenbrink had teveel vogels op zijn vork genomen, was wel levendig hy verstaat zijn vak maar toch ook erg gespannen, wel begrijpelijk, want hij was overgeleverd aan de zin van de beesten, die pas kwam, toen er ge lachen en gezongen werd. ..Pas geperst" opende een beetje kitscherig met Scheffer in een nage maakte loge. maar de verschijning en het spel van Harosewitsch maakte dat goed, vooral door de fijnzinnige vertol king van Chopin's Mazurka. Alles wat daarna kwam moest wel in een diepe put vallen, waar dan ook een Pools- Jiddisch zangeresje, zwak Weens ge kweel en een duister sextetje, half Hawaii-half Krontjong, na elkaar in- duikelden. Het kwartet uit Swing Col lege en muziek uit Paraguay wisten zich door een goed niveau in hun aparte genres echter te handhaven. Leuk ge vonden was de karakteristiek van een eigen stijl door Scheffer, dat het „ner gens op leek". De swingers konden het best waarderen en hadden het als com pliment verdiend ook. «assem wijst roden terecht Generaal Kassem, de Iraakse premier, heeft gisteren de groeperingen in Irak die zware eisen stellen terecht gewe zen. Op een vakbondsvergadering, die werd bijgewoond door buitenlandse com munistische afvaardigingen, zei hij dat hij niet van plan is verraders te laten ophangen alleen maar omdat de vak bonden of andere groepen dat eisen. U hebt niet het recht om die eisen te stel len, wy houden ons aan de wet en de rechtvaardigheid bij de behandeling van verraders, zei hij. De generaal had zich zo kwaad ge maakt dat hij na deze woorden enige mi nuten moest pauzeren en een glas water drinken voor hij zijn rede kon vervol gen. Hij beloofde dat hy de „nationale de mocratische" krachten van het land zou versterken, die de vrijheid van de enke ling en de massa moet verzekeren en wet en orde handhaven. De vakbonden zou den voorstellen kunnen uitwerken voor de arbeidswet die nu in het stadium van voorbereiding verkeert. Overigens meende de premier, dat de arbeiders meer moeten werken en minder demonstreren. Het imperialisme kan niet met woorden worden verpletterd, daarvoor moet gewerkt worden, verklaar de hij. Kassem voegde hier nog aan toe dat Irak geen agressieve plannen tegen zijn buren koestert. De strijdkrachten zijn alleen bestemd voor bescherming van de grenzen en het volk. Soekarno pleegt overleg President Soekarno heeft gisteren we derom met burgerlijke en militaire lei ders overleg gepleegd over de vorming van een nieuw kabinet. Ook de aftre dende premier, ir. Djoeanda, was in dit overleg betrokken. Deze deelde mede dat de president o.a besprekingen voerde over de bezetting van de portefeuilles. Hij weigerde perti nent mededelingen te doen over de vorm van het nieuwe kabinet. Ook wilde hij geen namen noemen van nieuwe minis ters. Hij hoopte dat het nieuwe bewind zo spoedig mogelijk tot stand zal komen. President Soekarno en ir. Djoeanda hebben bijna drie uur geconfereerd. De staf-chef van het leger, Nasoetion, voeg de zich bij hen toen het onderhoud een uur aan de gang was. Het Indonesische Parlement heeft zijn zittingen gisteren uitgesteld tot na 20 juli, aldus is in Djakarta vernomen. Een woordvoerder van het Parlement ver klaarde, dat de agenda moet worden her zien als gevolg van de situatie, geschapen door de terugkeer van de revolutionaire grondwet van 1945. Volgens regeringskringen zal de Na tionale Adviesraad de laatste bijeen komst houden op 12 juli. President Soekarno heeft de instelling van een voorlopige Hoge Adviesraad bin nen de kortst mogelijke tijd aangekon digd. Het NTS-journaal na de dagsluiting was van een hartveroverende frisheid, die voor het hoge bezoek ondanks de temperatuur trouwens tot heden ken merkend is. Zelfs onder voorgeschreven handhaving van het decorum, lijkt het een gezellig burenbezoek, waarin het vorstelijk gezelschap zelf plezier schijnt te hebben. Advertentie nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mi2nhardrs_Zenuwtabletten Zoon van dr. Bunche door tennisclub geweigerd Dr. Ralph Bunche, de plaatsvervan gende secretaris-generaal van de V.N. en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft gisteren op een persconfe rentie te New York meegedeeld, dat de tennisclub van Forest Hill, waar jaar lijks grote internationale wedstrijden worden gespeeld, zijn zoon als lid heeft geweigerd omdat hij een neger is. Dr. Bunche, die tot dusver zeer te rughoudend was over het negervraag- stuk in de V.S., legde nu een felle ver klaring af. waarin hij o.a. zei dat het gebeurde het feit bevestigd, dat „geen enkele Amerikaanse neger van de han dicap van zijn ras bevrijd zal zijn, zo lang de rasvooroordelen niet geheel zijn uitgebannen". Hij voegde hieraan toe verheugd te zijn, dat zijn zoon op deze manier „deze onaangename maar nood zakelijke les" had geleerd. Dr. Bunche verzekerde dat zijn zoon noch hij zich vernederd voelde door het incident, doch dat de club de schande krijgt te dragen. Angst voor bende Politie staat er machteloos tegenover Aangemoedigd door een volslagen gebrek aan toezicht oefent een met iedereen ruzie zoekende bende opgeschoten jongens onder aanvoering van een zekere Rudi van Parrera in het strandbad Sloterplas in Amsterdam-West een brutale terreur uit, waaraan zich talloze baders danig hebben geërgerd. Eerst dreef deze horde een ca. 15-jarig meisje, dat zich de woede van de knapen op de hals had gehaald, in het nauw door haar tot in het kinderbad toe een half uur lang vol modder te bekogelen. Tegen de overmacht van minstens tien jongens kon zjj niets beginnen. Later sloeg deze Rudi een 14-jarig knaapje dat naar zjjn zin niet snel genoeg doorliep met een enorme klap in de maag tegen de grond. De jongen bleef enkele minuten lang bewusteloos liggen. Meisjes, zelfs jonger dan 15 jaar. wor den door deze belhamels uit baldadig heid naar een minstens drie meter hoge stenen wallekant gesleurd en dan gillend en huilend van angst in een ge deelte van de Sloterplas gegooid, dat niet tot het met boomstammen afge zette strandbad behoort en dat volgens de uitdrukkelijke waarschuwingsborden wegens de diepte van het water zeer gevaarlijk is, omdat het water er veel kouder is. Intussen was de politie gewaar schuwd. maar toen twee agenten het uitgestrekte strandbad betraden, waren Rudi en zijn kornuiten tussen de vele honderden baders niet meer te vinden. De angst voor de terreurbende bleek zo groot dat geen enkele jongen of meisje uit de menigte, die om de agenten heen dromde, het waagde de namen te noemen, noch van het kleine slachtoffer, noch van de leden der terreurbende. Tijdens het optre den van de belhamels had weliswaar een enkele volwassene getracht de orde te herstellen, doch hij liet dit al spoedig na, omdat hij vreesde het volgende slachtoffer te zullen worden. Overdag kan het personeel van het strandbad voor de bewaking zorgen, 's Avonds echter is het bad onofficieel geopend en heeft iedereen gratis toe gang. Er bevindt zich dan slechts èèn portier bij de ingang, die volkomen machteloos staat en niets kan doen aan alle klachten die hij krijgt. „Ik kan zelfs niet bij de verbanddoos komen", zegt hij. „want die wordt om vijf uur achter slot en grendel weggesloten. Het vorig jaar heb ik constant, een zwaar stuk ijzer in mijn hokje bewaard, om dat die vlegels beloofd hadden dat ze me wei zouden krijgen". Joegoslaaf dwong vliegtuig tot een landing in Italië Een met een pistool bewapende man heeft gisteravond een Joegoslavische piloot gedwongen zyn vliegtuig met 27 personen in Bari in Zuid-Italië aan de grond te zetten. Het vliegtuig was op weg van Cattaro in Dalmatië naar Bel grado. Kort na het vertrek trok een van de 22 passagiers een pistool, loste een waarschuwingsschot en ging daarna de cockpit binnen. Hij plaatste het pistool tegen de nek van de piloot en gaf hem opdracht op het dichtstbijzijnde Itali aanse vliegveld te landen. De Italiaanse politie nam de man onmiddellijk na de landing in hechtenis. De man vertelde dat hij het vliegtuig gedwongen had in Italië te landen teneinde aldaar politiek asiel te kunnen vragen. Het vliegtuig is later naar Belgrado vertrokken. Van de zijde der politie wordt mee gedeeld, dat er geen manschappen beschikbaar zyn om iedere avond in het strandbad te patrouilleren. De bende kan de terreur dus ongestoord voortzetten ook tot in het kinder bad, waar kleine hummels 's avonds door de niets ontziende belhamels on der de voet werden gelopen, voordat hun moeders hen konden bereiken Is het wel in overeenstemming met de eer van het Amsterdams politie korps om toe te geven, dat zij haar taak niet aan kan? Wij geloven be slist van niet. - (Red. L.D.). Ds. J. F. van Dobben zestig jaar predikant Vandaag is het zestig jaar geleden, dat ds. J. F. van Dobben uit Wassenaar werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Dobben werd op 3 september 1874 te Rotterdam geboren. HU bezocht eerst het gemeentelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens eerst aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en daarna verder nog aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat ds. Van Dobben in november 1898 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 9 Juli van het daaropvolgend jaar te Nlehove in de classis Groningen in het ambt be vestigd. In 1901 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Weidum in classis Leeuwarden, vanwaar hij in 1914 naar die van Pietersbierum in de classis Franeker vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende ds. Van Dobben tot 1 september 1940, toen hem na ruim éénenveertig volbrachte dienstjaren op zesenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Van Dobben zich eerst te Vledder in Drente, vanwaar hij ongeveer zes Jaar geleden naar Wassenaar verhuisde. APOTHEKERSEXAMEN Te Leiden zijn voor het apothekers examen geslaagd de dames M. J. Bie- kart-Eckhardt (Delft), J. Vodegel (Den Haag) en de heren J. I. M. de Jong (Katwijk aan den Rijn) en D. J. Stöver (Oegstgeest). Advertentie Antilliaanse K.Y.P. bereid TOT DEELNEMING AAN DE REGERING De gouverneur van de Ned. Antillen, dr. A. Speekenbrink, heeft aan het Sta tencollege meegedeeld, dat de KVP be reid is aan de regering deel te nemen. Voorgesteld is de raad van ministers met een minister uit te breiden en mr. I. C. Debrot daarin op te nemen, die een nader te bepalen portefeuille zal beheren. Gezien de samenstelling van de Sta ten kan worden aangenomen dat het college zioh hiermee akkoord zal ver klaren. „Het Franse stokbrood met zijn harde korst en vele gaten in het deeg, ligt de Nederlandse sol daat niet. Daarom heb ben we de Franse leger- bakkerijen geleerd hoe zij ons Nederlandse brood moeten bakken. Dit gaat thans uitstekend en de Nederlandse soldaat kan dus voortgaan zijn brood netjes in boterhammen te snijden, deze met boter te besmeren en te beleg gen, zoals hij dit thuis gewend was. Een en ander tot grote verbazing van de Fransen, die de legerplaats bezoeken en die hun stokbrood in stukken plegen te trek ken of te breken en die dan, zonder dat er boter aan te pas komt. nu en dan eens aan een stuk knoflookworst of kaas knabbelend, met land- wijn naar binnen spoe len". Dit vertelde ons de in tendant van het eerste legerkorps, majoor Mazu- rel en de intendant van de kampstaf van het Franse legerkamp La Courtine. kapitein Esse- veld, in welk kamp thans 6.000 Nederlandse mili tairen gedurende drie weken geoefend worden in de moderne oorlog voering. Iedere soldaat ontvangt per dag 600 gram brood. Het brood wordt door de Franse legerbakkerU gebakken. Aan vlees krijgen onze militairen iedere dag. buiten de vleeswaren, die voor beleggingen dienen, 125 gram rund- of var kensvlees met been. Zo worden er per dag in La Courtine twee-en- een-halve koe of vijf varkens opgegeten. Enige moeilijkheden be staan nog ten aanzien van de voorziening met groente, aangezien deze niet in de buurt van het kamp wordt gekweekt de grond is daartoe niet geschikt doch uit Zuid-Frankrijk, Bretagne of van elders moet wor den aangevoerd. Waar de Nederlandse soldaat nog in het geheel niet aan kan wennen, zijn de Franse worst soorten. In het begin was dit begrijpelijk, omdat in vrijwel alle Franse worst knoflook verwerkt wordt, doch ook thans, nu de Franse intendance deze soort niet meer levert, blijkt hij er een afkeer van te hebben overgehou den. Waarschijnlijk komt dit. zo verklaarde kapi tein Van Esseveld, omdat de Franse worst zeer hard en ingedroogd is en er aan de buitenkant weinig aantrekkelijk uit ziet. Wat deze veel ge smade worst aangaat: de Nederlandse intendance zal de worstfabriek een recept doen toekomen, die deze in staat zal stel len worst te vervaardigen zoals die in Nederland wordt gegeten. Wat de kaas aangaat: de Franse intendance levert een soort Edam mer, die in Frankrijk wordt gemaakt en die door de Nederlandse sol daat zeer wordt gewaar deerd. Per man wordt voor de voeding per dag ongeveer 250 Franse franken uit gegeven. Hierbij moet men in aanmerking ne men, dat de verschillen tussen de groothandels- prijzen die de Neder landse militairen betalen en de kleinhandels prijzen in Frankrijk zeer groot zijn. Zo betalen zij voor een liter melk, waarvoor de Franse bur ger zestig cent moet neertellen, slechts 35 ct. Advertentie *Q^>^Ook in Uw Vacantie... J W&i altijd messcherp in de vouwt BINNENLAND Het filmpje „Koekoekwals" van Moerkerken te Amsterdam heeft een „Award of distinction" gekregen van de „Creatieve film foundation" te New York. een sedert 1956 bestaande organisatie, die het experiment ln de filmkunst aanmoe digt. Het bestuur van de Stichting Goois Muzleklyceum heeft, ter voorziening in de vacature van directeur, die was ont staan als gevolg van het overlijden van is Brandts Buys, als opvolger benoemd de heer G. de Marez Oyen uit Hengelo. Amsterdam zal de komende winter de beschikking krijgen over het kleinste theatertje van Nederland. Het wordt ge bouwd in het Hypokriterionzaaltje boven de studentenbioscoop Krlterlon ln de Roe- terstraat en het zal plaats bieden aan 150 toneelliefhebbers. De Toneelgroep „Puck" zal voorlopig de voornaamste be- speelster zijn van dit intieme theatertje. De 16-Jarlge L. V. van Heuven van Staerllng uit de Kievitstraat in Haarlem noord is gistermiddag in de „Mooie Nel" nabfj Spaarndam verdronken. Hij was met zijn 20-jarige broer en een 32-jarige vriend aan het roeien en viel plotseling van de achterbank ln het water. De tongen, die een goed zwemmer was. :wam niet meer boven water. Men ver moedt dat hy onwel is geworden. BUITENLAND De Italiaanse senaat heeft woensdag een wetsvoorstel aangenomen volgens hetwelk aan politieke delinquenten am nestie wordt verleend. Dit betekent dat talrijke fascisten, die of ln het buiten land of onder een valse naam in Italië wonen, hun burgerrechten terugkregen. Het Cubaanse kabinet heeft een wet goedgekeurd, die strekt tot confiscatie van de uitrusting van ondernemers, die zich onrechtmatig hebben verrykt door contracten met het regime van de ver dreven president Batista. De machines zullen vooortaan worden gebruikt door het ministerie van openbare werken. Op het meer van Zürlch zullen bin nenkort proeven worden genomen met een „vliegend schip", dat zich met behulp van turbines op tien tot twintig cm. boven het wateroppervlak met een snel heid van 75 tot 100 km. kan voortbewe gen. In de buurt van het Finse vliegveld Norvjaervl by Rovanieml, zal een tempel worden gebouwd ter nagedachtenis van de in Lapland gevallen Duitse soldaten. De Duitse Bondsrepubliek heeft een stuk grond van een hectare mogen uitkiezen. De kosten zyn geschat op ongeveer hon derd miljoen Finse marken. Een Russisch militair vliegtuig heeft zonder- tussenlanding en zonder benzine bij te vullen in de lucht een afstand van 17.150 kilometer afgelegd, waardoor het vorig Jaar door een Amerikaanse „Strato- tanker" gevestigd record, 16.464 kilometer is verbeterd. De Russen hebben niet meegedeeld van welk type het toestel is en hebben niets gezegd over de motoren. De Wereldbank heeft een lening van 20 miljoen dollar goedgekeurd voor Noor wegen voor de uitbreiding van het hydro- elektrl6che net van het land. De lening heeft een looptyd van 25 Jaar en draagt 6% rente. Bij Paradela in Portugal ls een stuwdam ln gebruik genomen die de hoogste ter wereld zou zijn, namelyk 112 meter boven het wateroppervlak van de rivier. Op 13 Juli, de dag waarop de minis tersconferentie van de „Grote Vier" te Genève wordt hervat, zal het werk in ge heel West-Duitsland voor twee minuten worden neergelegd om „de aandacht van de ministers van Buitenlandse Zaken te vestigen op de wens van het Duitse volk, dat in Berlijn de vrijheid wordt gehand haafd en Duitsland ln vrede en vryheid wordt herenigd". De 21-Jarige Schot Allstalr Kerr is dinsdagavond by een wandeling in het donker van de rotsen by Penzance in Zuidwest-Engeland gevallen. HIJ overleefde de val van 150 meter hoogte, doch politie, brandweerlieden en kustwachters zijn de gehele nacht in de weer geweest om hem weer naar boven te brengen. Vier mannen hebben gisteren in Sheffield een auto van een Dank over vallen en circa 500.000 gulden buitge maakt. Met hun wagen drongen zy de bankauto van de weg af, waarna zij de ruiten van de wagen Insloegen en de zak ken met geld ln een gereedstaande kleine bestelwagen gooiden, waarmee zij verdwe nen. De bestelwagen ls later onbeheerd teruggevonden. In Syrië is een aantal smokkelaars in verdovende middelen gearresteerd, zy hebben bekend dat zy lid waren van een bende van 130 man, die verdovende mid delen uit Turkye vla Syrië naar landen van het Midden-Oosten. Afrika en de Ver. Staten smokkelden. De Syrische autoritei ten zouden ook een grote hoeveelheid verdovende middelen in beslag hebben genomen. Uit betrouwbare bron ln Mussoorle wordt vernomen, dat de Dalai Lama de berichten heeft tegengesproken volgens welke hij van plan zou zijn naar Japan en Vietnam te gaan. omdat de Indiase regering geen Tibetaanse regering ln bal lingschap op Indiaas gebied aoa toestaan. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Tour de France. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Hammondorgel. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1959: Resldentie-ork. en sol. (om 20.45 en 21.15 Humoreske, caus). 22.30 Journ. 22.45 Gram. 22.50 Tour de France. 23.15 Beursber. v. New York. 23.25- 24.00 Discotaria. Hilversum II, 298 m. NCRV: 17.45 Lichte muz. 18.15 Idem. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Negro-spirituals. 19.30 Radiokrant. 19.50 CHU: pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.20 Reportage. 20.35 Gelijk oversteken, radloverkeersspel. 21.30 Holland Festival 1959: Intern. Orgelconcours te Haarlem. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.20—24.00 Haydn- kwartet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.25—14.25 Rep. bezoek Z.M. Ko ning Boudewyn. VARA: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.20—23.30 Holland Festival 1959: Trolus en Cresslda v. Shakespeare in Stadsschouwburg te Amsterdam. Ty- dens de pauze: Extra NTS-lourn. van be zoek Z.M. Koning Boudewljn. VOOR VRIJDAG 10 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vr. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. en gram. VPRO: 10.00 De vrouw ln haar huis. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V .a. kleuters. 11.15 Fluit en plano. 11.40 Hammondorgelspel. AVRO: 12.00 Ballroom-ork. 12.20 Regeringsultz.: Land' bouwrubriek: Opening van het proefsta tion voor de champloncultuur in Horst. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose .12.50 Pianospel. 13.00 Nws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Gevar. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Jeugdkoor. 14.20 Boekenschouw. 14.40 Koorzang. 15.05 Ge var. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.25 Va kantietlps. 17.45 Rep. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. RECHTZAKEN HALF JAAR M. A. VOOR KANSELIER (Speciale berichtgeving) Een 48-jarige gedetineerde kanselier tweede klasse by de Nederlandse am bassade in Bangkok, tegen wie wegens verduistering van 110.000 bath (ruim f. 20.000,en valsheid in geschrifte een jaar gevangenisstraf met aftrek van de 6 maanden voorarrest was ge- eist, werd door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot 6 maanden m. a. De verduisteringen pleegde hy ten nadele van de Staat der Nederlanden. Om de verduisteringen te camoufleren, had hy op een schriftelyke maandverantwoor- ding, die reeds door de ambassadeur was getekend, het eindsaldo veranderd. EEN MAAND VOORWAARDELIJK WEGENS MISHANDELING BABY De rechtbank te Haarlem heeft van ochtend een 30-jarige vrouw uit Haar lem veroordeeld tot een maand voor- waardelyke gevangenisstraf wegens mishandeling van haar zeven weken oude baby. De poging tot moord, die de officier van Justitie ten laste had ge legd en waarvoor hij een jaar eiste, werd niet bewezen geacht. De vrouw had in Januari haar baby met een zuig fles op het hoofd geslagen. DONDERDAG Ouae Vest 35: Tentoonstelling learlln- genwerk Openb. School voor VGLO. 7-8.30 uur nam. VRIJDAG Boerhaavelaan 44: Uitreiking diploma's leerlingen Don Bosco-dagschool. 8 u. nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer). Diploma-uit reiking Mathesis Scientlarum Genitrlx, 8 uur nam. DINSDAG Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar de Deltawerken. 8 uur voorm. WOENSDAG Binnenplein Universiteit: K. en O.- excursie naar de Hortus Botanicus. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.5 uur nam.: zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dageiyks van 10 tot 4 uur; '8 zondags van 14 uur) t.em 5 oktober Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Relnhold en Brusselse amateur fotograf en. (t/m. 15 augustus) BIOSCOPEN Casino: „De familie Mocrrdslee" (Ces sa- crées vacances) a.l. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Der Zarewltch", a.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45 7 en 9.15 urn. Luxor: „Hoe vertel ik het mijn dochter?" (18 jaar). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur Trianon: „De wet" (La lol), 18 Jaar. Werk dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. lex: „Ollfantenjagers", 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Onteerde meisjes". Te Lelden ls geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. VPRO: 19.30 Leven in Nederl., klankb. 19.45 Op bezoek by anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Filmrubr. 20.15 Toespraak. 20.35 Benelux. 20.45 Daar gaat een do minee voorbij, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 21.40 Klankb. 22.25 Bultenl. week- overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.16 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. kind. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middag klok -noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Reportage. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Pro- menade-ork. en sol. 14.40 Gram. 15.00 V. d. kind. (Tussen 15.3017.30 Tour de France). 15.30 V. d. zieken. 17.30 Lichte muz. 17.00 V. d. jeugd. 17.16 Kinderkoor. (Intermezzo: lichte muz.). 17.40 Beurs ber. 17.45 Sopr. en plano. KRO: 18.05 Ballroomork. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsultz.: EmigratierubriekHet emigratiepraatje van H. A. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD, pol. caus. 19.30 Tour de Fran ce. 19.45 Lichte muz. 20.30 Voordr. en muz. 20.55 Rep. Tour de France. 21.05 Holland Festival 1959: Rott. Philharm. Orkest en sol. 22.30 Orgelspel. 22.50 On gehuwde vrouwen, caus. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Jazzmuz. (over de 4e iyn van 1820 uur) I. Domenlco Clmarosa uit „II Matrlmo- nlo Segreto": a. Ouverture. Orkest van het Teatro alla Scala, te Milaan o.l.v. Ni no Sanzogno; b. Udlte, tutti, udlte. Fer nando Corena, bas. Orkest van de Maggio Muslcale Fiorentlno o.l.v. Gianandrea Gavazzeni. II. Gioacchino Rossini uit „II Barbiere dl Seviglla": a. Una voce poco tb. Maria Meneghinl Callas, sopraan. Philharmonla Orkest o.l.v. Tulllo Serafin. b. La calum- nla un ventlcello. Kim Borg. bas. Phll- harmonisch Orkest van Münohen o.l.v. Artus Rother. III. Vincenzo Bellini uit „Norma": Ou verture. Orkest van de Maggio Muslcale Fiorentino o.l.v. Gianandrea Gavazzeni. IV. Gaetano Donizetti. 1. uit „TElislr d'Amore": Una furtlva lagrlma. Leopold Simoncau, tenor. Symphonie Orkest van Radio Beriyn o.l.v. Paul Strauss. 2. uit „La Favorlta"; Favorita del Re! Splrto gentil. Nicolal Gedda. tenor. Philharmo nla Orkest o.l.v. Alceo Galllera. V. Giuseppe Verdl: ,J1 Trovatore". Ope ra ln vier bedryven op tekst van Salvato- re Cammarano. Plaats en tyd van hande ling: Spanje ln de 15de eeuw. 3e en 4e bedryf: Medewerkenden: De Graaf van Luna- Ugo Savarese. bariton; Gravin Leo nora - Renata Tebaldi, sopraan; Azuce- na. zigeunerin - Giulletta Simionato>, mezzo-sopraan; Manrlcö, troubadour - Mario del Monaco, tenor; Ferrando. op perbevelhebber - Giorgio Tozzi. bas; Inez, vertrouwelinge van Gravin Leonora, Lulsa Maragliano, sopraan; Rulz, vriend van Manrlco - Athos Cesarini. tenor; Een zi geuner - Antonio Balbi, bariton; Een boodschapper - Athos Cesarini. tenor; verder: Gezellinnen van Gravin Leonora, Bedienden van de Graaf. Krygslleden, Het koor Zi geuners en Zigeunerinnen. Het koor van de Maggio Muslcale Fiorentlno. Het Or- kst van het Grand Théfttre de Genève. Dirigent: Alberto Erede. VI. Pietro Mascagnl uit „Le Maschere": a. Ouverture. Orkest van de Maggio Mu slcale Fiorentlno o.l.v. Gianandrea Gavaz- enl. b. E la bella dl Brlghella. Koor en Orkest van de Opera te Rome o.l.v. Gul- seppe Morelll. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Journ. bezoek Z.M. Gevar. progr. 21.30 Koning Boudewyn. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.45 Meded. 12.65 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Popul. progr. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Hoorsp. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Ork. conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East 19.00 Llangollen, muz. caus. 19.30 Muz. quiz. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Bariton en piano 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Cello en plano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 147 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Fabrleksfanfare 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en liederen. 17.30 Nws. en Intern. Muziek festival: Llangollen. 18.00 Muz. kaleldo- scoop. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Liede ren. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Lichte muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55 —24.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Volksmuz. uit Rusland. 17.00 Nws. 17.40 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 20.45 Jazz muz. 21.45 Nws. 22.10 Kamermuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 18.30 Gram. 19.46 Idem. 20.00 La Travlata, opera. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel (Om 13.35 Gram.) 14.00 Operette-muz. 15.20 Klass. muz. 16.00 Koersen. (16.0017.00 Rep. Tour de France). 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 17.45 Gram. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Guldensporen-conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22 55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 14.00 Operamuz. 15.15 Belg. muz. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nw6. 17.10 en 17.20 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Kamerork. en plano. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 nur) By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op doklerstelefoon 22222. Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Bordeaux Grenoble Luxemburg Parys Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Madrid Mallorca LlssaJbon

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2