Zon, talkpoeder en olie zijn de grootste vrienden van Laurianen Badplaatseiitocht met wind tegen Diepvrieskip in meer winkels Soekarno's nieuwe bevoegdheden WOENSDAG 8 JULI 1959 De zon heeft de Laurianen op de eerste dag van het Alphense wielerfestijn niet in de steek gelaten. De fietsers trokken gisteren door niet minder dan vier badplaatsen, namelijk Scheveningen, Katwijk, Noordwijk en Zandvoort. Dat vele deelnemers nu rood-verbrande benen hebben valt te begrijpen! Niettegenstaande het gevaar van ver branding is men het er toch wel over eens, dat de zon de grote vriend van de Laurianen is en deze feitelijk niet gemist kan worden. Men heeft gisteren echter wel de gehele dag tegen een vrij stevige bries moeten intrappen. Cok van Rijn kreeg een fiets te leen! Het begon al toen men langs de Rijn kustwaarts reed door Leiden naar Kat wijk. Slechts op het gedeelte tussen het Marinekamp Valkenburg en Den Haag had men wind mee. Van Scheveningen af was er verder weer tegenwind. Naarmate het middaguur naderde werd de wind krachtiger. De fietsers reden over het algemeen 20 km. per uur. Toen men na een tocht door Zand voort langs de Zeeweg in Bloemendaal weer landinwaarts ging draaide de wind mee! Vooral in de Haarlemmermeerpol der en Vierambachtspolder bleek duide lijk. dat de wind naar zuidoostelijke richting was gedraaid. De verschillende groepen reden op deze eerste dag wel bijzonder ver uit elkaar. Dat was des morgens vooral in Katwijk, Noordwijk en Zandvoort goed merkbaar. Passeerden de eerste wielrij ders Katwijk in noordelijke richting omstreeks 10 uur, de laatste Laurianen waren om half een het vissersdorp nog niet gepasseerd. Pas toen men over Hil- legom en Nieuw-Vennep in Leimuiden bij restaurant De Keizer was aangeko men, waar niet voor drie uur gestart mocht worden voor de laatste 12 kilo meter, kwamen de groepen weer wat bij, elkaar en kon men daarna rijdende over de Herenweg naar de Rijn steeds weer groepen ryders(sters) waarnemen, die in een nimmer aflatend tempo zich Nuts- gebouwwaarts begaven, voor de laatste stempels op de controlekaarten. Geen uitvallers Gelukkig behoefde er de eerste dag ondanks enkele ongelukjes geen enkele uitvallerster» genoteerd te worden, ook al scheelde het soms niet veel. Noemen wij bijvoorbeeld de deelnemer, die reeds vroeg in de morgen op de Rijksstraat weg in Hazerswoude in botsing kwam met een tegenligger, waardoor zijn rij wiel aan de voorzijde vernield werd. Dank zij de aanwezigheid van een repa ratiewagen kon de man echter na enige tijd de rit voortzetten. Ook Nel Vermaas kan vandaag weer doorrijden ondanks de flinke snee die zy in haar voet opliep bij het zwemmen in de Drecht in Rijnsaterwoude. De EHBO zorgde voor een keurig verband. Tien geboden Geheel uit voorzorg heeft de me disch adviseur van de Laura, dokter M. E. van der Steen, aan alle deel- nemenden een z.g. 10 gebodenlijstje doen uitreiken, waarop o.m. vermeld staat hoe men zonnebrand kan voor komen. De Rode Kruishelpsters zijn uitgerust met talkpoeder en crème- potten. Zoals wfj gisteren reeds melden zijn er 404 fietsers van start gegaan namelijk 118 dames en 284 heren plus enkele z.g. eendagsrijders. Niet minder dan 168 per sonen nemen er voor de eerste keer deel, 95 voor de tweede keer, 42 voor de derde, 26 voor de vierde, 8 voor de achtste, 5 voor de negende, 6 voor de tiende, 12 voor de elfde en eveneens 12 voor de twaalfde keer. Politie doet mee Bijzonder prettig was de mededeling van de Amsterdamse hoofdcommissa ris, die reeds nu de toezegging deed, dat Amsterdam volgend jaar weer met een grote groep aan de dertiende Laura zal deelnemen. Tevens is in voorbereiding het stichten van een rijwielsector in de Nederlandse Politie Sportbond waarschijnlijk onder lei ding van een Leldse politie-inspecteur. De Haagse ploeg met de drie leden van de vrouwelijke verkeerspolitie trok vooral in de Hofstad nog al wat belang stelling. Hoge politie-autoriteiten had den zich op de Scheveningse boulevard opgesteld om de Laurianen voorbij te zien trekken. Amusant Aan amusement heeft het gisteravond in Alphen niet ontbroken. In het Nutsgebouw zorgde het mu- ziekensemble uit Roelofarendsveen „De Route derde Laura-dag Morgen, de derde Lauradag, gaat de tocht naar het oosten van ons land. Naar Utrecht wordt gereden langs de Oude Rijn over Woerden en Harmeien. Daarna gaat het naar Zeist. De A-rijders gaan van hier door naar Driebergen en Doom. Over bospaden gaat het dan naar Leersum, Maarsbergen en Maam, waarna door het bos naar Auster- litz gereden wordt. Verder rijdt men langs Soesterberg naar Huis ter Heide. De B-rijders hebben in tussen een fraaie tocht gemaakt door het Kerkebos, waarna in „De Taveerne" weer gestempeld zal worden. Vervolgens gaat het over De Bilt naar Utrecht. Van de Dom stad trekken de Laurianen naar het westen. Via Woerden zal de Rijn streek en tenslotte Alphen weer be reikt worden. Illllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Vrijbuiters" voor pittige muziek en in hotel Centraal had de heer Zaal ook al voor een muziek-ensemble gezorgd. Er was ook een voetbalwedstrijd op het Alphenterrein. Hedenavond om acht uur zal de Chr. Muziekvereniging „Arti et Religioni" op het Marktplein naast het Nutsge bouw ter gelegenheid van de twaalfde Laura een populair concert geven. Wel wat angstig kijken de dames van de Haagse Verkeerspolitie naar de band van het rijwiel van mej. Mar jet Hoogenboom oud inwoonster van AlpTien), die in Zandvoort tegen een losse trottoir tegel reed. Rechts van mej. Hoo genboom mej. Miedema en Joke Holt kamp. (Foto Leidsch Dagblad) Pech op tweede dag De tweede dag van de Laura begon voor Cok van Rijn uit Sassenheim niet al te prettig. Bij de Kromme Ziende ter hoogte van de boerderij van de heer G. van Muiswinkel reed de bestuurder van een open vracht wagen uit Bodegraven vlak langs een groep Laurianen. Een valpartij ont stond doordat Cok een duw van de vrachtauto kreeg en anderen in haar val mee trok. Gelukkig kwam niemand onder de achterwielen van de vracht auto. De fiets van Cok was aan de voorzijde vernield en het huilen stond haar nader dan het lachen, ook al omdat zij wat pijn aan haar arm had. Jo v. d. Ploeg, eveneens uit Sassen heim, was bij de valpartij betrokken en kreeg enkele schaafwondjes. Gelukkig bracht mevrouw Van Muis winkel voor wier woning het ongeluk gebeurde uitkomst door spontaan haar nieuwe rijwiel voor de komende drie dagen ter beschikking te stellen van Cok van Rijn. Het meisje kan nu dus toch de twaalfde Laura uitrijden. Na een oponthoud van ongeveer twin tig minuten kon de tocht worden voort gezet. Overigens zijn alle Laurianen heden morgen opgewekt vertrokken in ooste lijke richting. Bij Zwammerdam moest de route worden omgelegd langs de Ziende naar Nieuwkoop inplaats van door de Bodegraafse Meije. De wegen in de Meije bleken opgebroken voor herstel. Besluit van Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waardoor het mogelijk wordt het aantal winkels, waarin diep vrieskip mag worden verkocht, belang rijk uit te breiden. Een motie van de heer Reehorst (P. v. d. A.), waarin werd gezegd dat het voor iedereen mogelijk moet worden diepvrieskip te kopen in een nabijgelegen winkelcentrum, werd bij zitten en opstaan verworpen nadat staatssecretaris Veldkamp had verklaard, dat de motie precies weergaf wat hij voornemens is te doen. De meerderheid van de Kamer vond daarom de motie overbodig. GEEN VAKKENNIS Het aantal winkels, waarin thans diep gevroren panklaar pluimvee mag wor den verkocht, bedraagt 628, omdat de verkoop van wild en gevogelte is gere serveerd voor de poeliers. Door de ont wikkeling van de diepvriestechniek wordt voor de verkoop van panklare kippen geen vakkennis meer vereist. De staatssecretaris voor middenstandszaken heeft voor de gewenste uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen een oplos sing gezocht in de mogelijkheid van ontheffing van het verbod wild en ge vogelte te verkopen. Deze oplossing vonden de Kamer leden omslachtig omdat opheffing moet worden aangevraagd bij de Kamer van Koophandel, die adviezen moet inwin nen, waarna tenslotte de minister van Economische Zaken beslist. Men had het eenvoudiger gevonden het poeliersbesluit te wijzigen met de vermelding dat on der uitoefening van het poeliersbedrfjf niet de verkoop van diepgevroren pluim vee wordt verstaan. Die verkoop zou dan kunnen geschieden in alle winkels, die over een koelinrichtlng beschikken en dat zijn er volgens de heer Comelis- sen (WD) thans ongeveer negendui zend. AANMOEDIGEN Staatssecretaris Veldkamp verklaarde, dat hij er geen bezwaar tegen heeft de verkoop van diepvrieskip aan te moe digen, maar hij is afhankelijk van het advies van de Sociaal-Economische Raad. Omtrent het nieuwe levensmid- delenbesluit, dat mede de bedoeling heeft het aantal verkoopplaatsen van diepgevroren pluimvee uit te breiden, heeft de staatssecretaris nog steeds het advies van de SER niet ontvangen. Daarom heeft hij een snelle oplossing gezocht langs de weg van opheffing. Over de wens van de heer Reehorst (P. v. d. A.) beroep mogelijk te maken op een weigering ontheffing te verlenen, zal dr. Veldkamp zijn gedachten laten gaan. Huiseigenaren zijn wel tevreden over de regeringsnota Het bestuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren deelt in een adres aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal o.a. mede van oordeel te zijn. dat het de prin cipiële lijn, zoals die is neergelegd in de regeringsnota, gaarne onderschrijft. Het is verder van oordeel, dat de be langen van de volkshuisvesting daar mede zullen kunnen worden gediend. Het bestuur van de Bond acht ver scherping van de onderhoudsnormen, mits concreet omschreven en met voor zichtigheid toegepast, in het gemeen schappelijk belang van volkshuisvesting en huiseigenaren. SCHADELIJK Het bestuur van de Bond acht de voorgestelde maatregel tot verhoging van de grondbelasting niet bevorderlijk maar schadelijk voor een huurbeleid, dat streeft naar economisch verant woorde maar tegelijkertijd zo laag mogelijke huren. Het bestuur acht de uitsluiting van de woningen van vóór 1918 ongemoti veerd en willekeurig, in strijd met het uitgangspunt (te weten het streven naar normale verhoudingen en vrije marktprijzen) en het meent voorts, dat deze maatregel ook in de praktijk tot vele moeilijkheden aanleiding zal geven. Het bestuur meent daarom alsnog met Met een zonnige lach verovert de jeugd de Laura, zoals de 18-jarige Rietje Sta van Uiter uit Monniken dam, die niet in haar dorpskleding, maar in sporttenu voor de eerste keer aan de Laura deelneemt. (Foto Leidsch Dagblad) „Dialogue des Carmelites" De opera „Dialogue des Carmelites" van de Franse componist Francis Pou- lenc zal voor het eerst in Nederland worden uitgevoerd in het KRO-radio- programma van dinsdag a.s. Voor de bezetting van de solistenrol- len werden zoveel mogelijk Nederlan ders ingeschakeld en slechts waar dit niet mogelijk bleek werd een beroep ge daan op de Franse solisten. De jonge Utrechtse sopraan Adie le Gue, die op het internationaal vocalis tenconcours te Den Bosch van 1958 de aanmoedigingsprijs van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst ver kreeg en sindsdien haar studies voort zet bij Noemie Perugia in Parijs, werd uitgenodigd voor de rol van Soeur Con stance. Corry Bijster aanvaardde de rol van Madame Lidoine. Mère Marie de St. Augustln. de nieuwe priorin. Herbouw grote toren Arnhem De herbouw van de in de oorlog ver woeste Arnhemse grote toren is be gonnen. Burgemeester C. G. Matser heeft gistermiddag een steen inge metseld, die voorzien was van zijn naam en van de datum 7 juli 1959. De toren wordt gebouwd naar het kroonde ontwerp van architect T. G. van der Laan. Bij de steenlegging merkte burge meester Matser op, dat de wederop bouw van Arnhem pas zijn zichtbare bezegeling zal hebben gekregen, als deze toren weer een onderdeel van het silhouet der stad vormt. Over 4 jaar, zei hij voorts, zal naar men hoopt het carillon weer uit de stadstoren zingen. Met de herbouw van d? grote toren is een bedrag van 2.8 miljoen gulden ge moeid. De nieuwe toren krijgt een hoogte van ongeveer 90 meter. Rel in Pools stadje Van welingelichte zijde verneemt het Franse Persbureau A.F.P., dat het in de avond van 26 juni te Krasnik Fabryczny dertig kilometer ten zuidwesten van Lublin, tot ongeregeldheden is gekomen tussen de bevolking en leden van de Poolse militie. Verscheidene tientallen personen liepen verwondingen op. De ongeregeldheden braken uit uit protest tegen het voornemen van de autoritei ten een kruis, een kapel en een Maria beeld van een plein te verwijderen. Om de orde te herstellen werden ver sterkingen uit Lublin te hulp geroepen, die van traangas gebruik hebben ge maakt om de betogers uiteen te drijven. De autoriteiten hebben een twintigtal arrestaties verricht. klem te moeten aandringen op een algemene huurverhoging. VOLKSBELANG Het bestuur wenst er daarbij nog op te wijzen, dat de instandhouding van de vele alleszins behoorlijke vóór-1918- woningen, ook gezien in het licht van de hoge stichtingskosten van nieuwe woningen, naar zijn mening mede een volksbelang van de eerste orde mag worden genoemd. „Immers, ook indien de verscherpte onderhoudsnormen voor deze vóór-1918-woningen niet zouden gelden hetgeen het bestuur als van zelfsprekend aanneemt betekent de verhoging van de grondbelasting voor de eigenaren dezer woningen een nieuwe extra exploitatielast zonder enigerlei compensatie, waardoor de mo gelijkheid van behoorlijk onderhoud verder wordt ingeperkt en krotvorming zeker niet denkbeeldig is'. Een nieuw hoofdstuk Naar grotere eenheid in de politiek De revolutionaire grondwet van 1945, welke by decreet van president Soekarno weer van kracht is verklaard, is wellicht de kleinste van haar soort ter wereld. Zy bestaat uit slechts 37 artikelen. In de preambule is de conceptie van de president met betrekking tot zijn „gelelde democratie" verwerkt, „een democratie geleid door wys bestuur door overleg en vertegenwoordiging". De grondwet bepaalt, dat de soeverei niteit zal berusten by het volk en dat zij volledig zal worden uitgeoefend door een volkscongres. Dit volkscongres zal bestaan uit leden van de raad van vertegenwoordigers en gedelegeerden van de regionale gebieden en groeperingen. De raad van vertegen woordigers zal worden gekozen, terwijl de gedelegeerden van de regionale ge bieden en groeperingen, anders aange duid als de functionele groeperingen, zullen worden benoemd. In een by de grondwet gevoegde ver klaring wordt uiteengezet, dat de ver kiezingen voor de raad van vertegen woordigers zullen worden gehouden, na dat het tegenwoordige parlement een nieuwe wet inzake de politieke partijen zal hebben aangenomen. In de interim periode zal de president met de rege ringsmacht zijn bekleed, tezamen met het door hem te benoemen kabinet. De gedelegeerden der functionele groeperingen naar het eerste volkscon gres zullen door de president, na over leg, worden benoemd. Verder bepaalt de grondwet, dat de president en de vice-president zullen worden gekozen door het volkscongres bij meerderheid van stemmen. De presi dent zal zijn bekleed met wetgevende macht, met sanctie van de raad van vertegenwoordigers, terwijl hij tevens opperbevelhebber der strydkrachten zal zijn. Ook zal hy bevoegd zyn de nood toestand af te kondigen. De president zal worden bijgestaan door een opperste raad van advies, die het recht heeft voorstellen by de regering in te dienen. Ministers zullen door de president wor den benoemd en uit hun ambt ontsla gen. Verder zal de president het recht hebben, in noodgevallen, regeringsver ordeningen af te kondigen in de plaats van wetten. In de overgangsbepalingen van de grondwet wordt gezegd, dat tot aan de instelling van het volkscongres, de raad van vertegenwoordigers en de opperste raad van advies, hun functies zullen worden uitgeoefend door de president met de bystand van een nationale com missie. By de grondwet is als aanhangsel het „Djakarta-charter" gevoegd, dat door negen leidende figuren onder aanvoe ring van president Soekarno werd gete kend. Daarin wordt o.a. een beroep ge daan op de „belijders" van het islamie- tische geloof om zich aan de islamie- tische wetten te houden". Deze bepaling was oorzaak van de breuk tussen de president en de islamietische partyen in de wetgevende vergadering, de Consti tuante, die kortgeleden de voorstellen tot terugkeer naar de revolutionaire grondwet verwierpen. De islamietische partijen wensten namelyk deze bepaling in de grondwet zelf opgenomen te zien. Waarnemers zyn van oordeel, dat thans een geheel nieuw hoofdstuk in de rumoerige geschiedenis van de jonge Indonesische republiek is opge> slagen. Evenals in de dagen van de strijd om de onafhankelykheid, waarin de revolutionaire grondwet werd opge steld, is eenheid het thema van de jongste veranderingen, waaraan en allen zijn het hierover eens het tot dusver in de Indonesische politiek heeft ontbroken. In Arnhem vond gisteren ter ge legenheid van het 130-jarig bestaan van de garderegimenten grenadiers en jagers een défilé plaats, dat werd afgenomen door Prinses Irene. De Prinses met de comman dant van de erecompagnie, kolonel Van Voorn, bij het inspecteren van de opgestelde troepen. Pensioenwet ambtenaren In antwoord op vragen van de heer Blom (PvdA) heeft minister Toxopeus gisteren in de Tweede Kamer meege deeld. dat hij hoopt nog dit jaar de nieuwe pensioenwet voor ambtenaren in te dienen. De regering staat niet on welwillend tegenover de gedachte van een waardevast pension door koppeling van het pensioen aan het salaris. Minis ter Toxopeus is bezig het georganiseerd overleg te verbeteren. RECHTZAKEN Vrijspraak voor gevangenbewaarder De rechtbank te Amsterdam heeft een 51 - jarige gevangenbewaarder vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van lid 2 van ar tikel 367 van het Wetboek van Straf recht, volgens hetwelk een bewaker aan wiens schuld een ontsnapping te wijten is met ten hoogste 2 maanden of f. 3.000 boete kan worden gestraft. De officier van Justitie had f. 50, boete geeist, omdat hij de schuld van verdachte aan de ontsnapping van twee Zwitserse gevangenen uit de luchtkooi- en van het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg op 8 april j.l. bewe zen achtte. De verdachte was toen be last met de bewaking van deze lucht- kooien. De verdachte hield tydens de recht zitting vol, dat hij op de normale wyze de bewaking had uitgevoerd. Wilde vader zijn kind vergassen Eis: drie jaar (Van onze Haagse redactie) Drie jaar gevangenisstraf met aftrek luidde de eis van de officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank tegen een 47-jarige Haagse chauffeur, die zich had te verantwoorden wegens poging tot doodslag op zijn zesjarige zoontje. Op de avond van Koninginnedag van dit jaar had de man in de keuken van zyn woning aan de Paulus Pot terstraat te Den Haag alle gaskranen open gezet; nadat hij deuren en ramen gesloten had. Hy schreef een zelfmoordbriefje waarin hy afscheid nam van zijn vrouw en kind, die kort tevoren naar bed ge gaan waren. Doch even later bedacht hij zich. Hy riep: „Richard, kom eens bij pappa". Het knaapje kwam inder daad de keuken binnen, doch de moe der, die onraad ..rook", volgde byna direct, ruimschoots op tyd om zyn leven te redden. De verminderd toerekeningsvatbare verdachte verklaarde in een bui van overspannen zwaarmoedigheid gehan deld te hebben. Hy ontkende thans de bedoeling gehad te hebben zyn zoontje te vergassen, doch tegenover de politie en bij de rechter-commissaris had ver dachte toegegeven zyn kind geroepen te hebben „opdat hy gelyk met my uit het leven zou raken" De verdediger, mr. S. K. Martens, zette eerst uiteen, dat verdachte lydt aan ziekelyke jaloezie, gericht tegen zijn jongere vrouw. Overigens achtte pleiter de opzet tot doden niet bewezen. Het zelfmoordbriefje was ook aan het kind gericht. Het kan best zyn, dat verdachte alleen maar afscheid wilde nemer, van de jongen, van wie hy ziels veel hield. Subsidiair beroep mr. Mar tens zich op juridische argumenten: poging tot doodslag zou niet bewezen zyn, omdat nog geen begin was gemaakt met de uitvoering ervan. Uitspraak 21 Juli.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4