LEXINGTON LEXINGTON Het Concertgebouworkest bracht Bruckners Tweede tot uitvoering PRIJSVRAAG Chefarine„4 LEIDSE HOLLAND FESTIVAL Ook hier de adem van het genie Rijnlands Lyceum te Oegstgeest 4-inl Nobelprijswinnaar dr. Forssmann wegens ongeschiktheid ontslagen Profeet, die in eigen land niet geëerd is Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 8 juli 1959 Tweede blad no. 29789 Verantwoorde leiding van Bernard Haitink De in zijn tijd en lang daarna hevig onbegrepen Bruckner kon wachten. De tijd heeft het aangetoond! Een nieuw bewijs daarvoor was de verheugend grote belangstelling in de Pieterskerk voor de uitvoering van zijn „Tweede" symfonie, een der minst gehoorde. Laatste auditie in het Leidse Holland Festival. Bruckner was het Oostenrijkse, door de goddelijke genade geraakte natuurkind, dat in deze „Tweede" de natuur nog deed domineren boven de „vergeestelijking": het pastorale karakter is, evenals in zijn „Vierde" evident. Er is wel reden voor, dat zijn Tweede slechts zelden wordt uitgevoerd: immers, reeds veel schoonheid, welke later tot volle wasdom zou komen, kondigt zich wel aan, doch het niveau van latere werken wordt nog niet bereikt. Bruckner openbaart zich hier in hoofdzaak als mens van „vlees en bloed" - denk aan het jubelende Scherzo! -, maar de typische kenmerken van zijn kunst: de mystieke vurigheid, de verheven extase, het staan in de „oneindigheid" en de „ruimte", zijn al in de kiem aanwezig. Bruckner spreekt in deze symfonie een der meest begrijpelijke van de „c begrepene" een bewogen taal, vervuld van spanningen, die zelfs in de vele „pauzen", waarom dit werk indertijd smadelijk de „Pauzensymfonie" genoemd werd. moeten blijven doorklinken. Ook zij hebben immers in het totaalbeeld haar wezenlijke betekenis. Het is een taal van toe- en afnemen der bewegingen, in één doorstromende golving, een«taal van stuwende versnel lingen, telkens weer gevolgd door de ver stilde terugval. Ook dit is een der meest typische Bruckneriaanse kenmerken. Wij geloven, dat de nog jeugdige dirigent Bernard Haitink in zijn inter pretatie het Juiste evenwicht gevonden had voor hetgeen Bruckner heeft te zeg gen in deze „vroege" symfonie. Haitinks tempi zijn weliswaar eerder vlug dan langzaam; zij zouden zeker niet voor alle Brucknersymfonieën kunnen gelden. Maar hier schaadde het niet, ondanks Bruckners uitspraak: „Mijn symfonieën verdragen nu eenmaal geen snelle tempi". Bruckner vereist vóór alles duidelijkheid en beheerste rust en deze waren toch in ruimschoots voldoende mate aanwezig. Doelbewust en zeker heeft Haitink dit moeilijke en veel omstreden terrein ver kend en betreden, zij het nog niet tot in elk detail volkomen verwezenlijkt. Het „natuurkind" Bruckner heeft in deze symfonie zijn geliefd Oostenrijks land de volle eer bewezen; hij was daar mee verweven, hij was erdoor geraakt tot in het diepst van zijn ziel. Het is alsof wij weer de Wachau doorkruisen, wanneer wij van deze taal kennis nemen. Dat is niet slechts het geval wanneer wij de beroemde „Land- Ier" horen, nee, het is veel meer, het gaat veel verder: het ganse werk is van die sfeer doortrokken. En Bruckner lykt er als altist in opgenomen. Al zou men hier nog van „verbrok- keldheid" in de structuur kunnen spre ken, toch voelt men de adem van het genie, die wijdse vergezichten ziet en deze transponeert naar hoger en ten slotte het hoogste plan, in later werk ab soluut verwezenlijkt. Ook hier ontroering Adagio! naast juichen Scherzo en welk een Scherzomet een magistrale apotheo se in de Finale. In dit alles vervullen naast de strij kers ook de blazers, wier kleurenwerking van onschatbare waarde is, een over heersende rol. Voorzover de akoestiek onder de hoge gewelven dit toeliet, zijn zij daarin voortreffelijk en glanzend ge slaagd. Toch leek de klankintensiteit van alle instrumentale groepen niet altyd volkomen, hetgeen overigens in deze formidabele ruimte, waarin het geluid zo gemakkelijk „verwaaien" kan, niet verwonderlijk was. Het bleek intussen een evenement weer eens met Bruckners serene schoonheid geconfronteerd te worden: met dit con- trastvol musicerend mediteren, met deze typisch, Bruckneriaanse „stijl" vooral. Hier moge zij een enkele maal verwant schap met Wagner openbaren, toch draagt zy al een sterk individualistisch karakter. Nog is het voor veel landgenoten al komt daarin gelukkig meer en meer verbetering moeilijk zich by Bruckner thuis te voelen. Zijn fantasievolle vluchten doen een zwaar beroep op het Hollandse rationa lisme, maar uitvoeringen als deze kun nen er stellig toe bijdragen, dat men met zijn twee-eenheid van licht en donker, van askese en bruisende overgave, ver trouwd raakt. Daartoe stimuleert tevens het vertoe ven in het hoge kerkgebouw, dat zo duidelijk van oneindigheid en eeuwig heid spreekt. Dit is als Bruckners muziek zelf. Het orkest, spelend onder Haitnks alle Academische examens Geslaagd voor het kandidaatsexamen F wis- en atuurkunde H. J. A. Saris (Oegstgeest), L. J. P. Augustijn (Den Haag), P. H. van Knippenberg (Lei den), C M. Horikx (Leiden), K. Vrie- ze (Leiden), C. A. G. Oedayrasjsingh Varma (Leiden), kandidaatsexamen F' wis- en natuurkunde mej. J. M. v. d. Berg (Leiden), mej. I. W. Blaauw (Lei den), mej. E. Wapenaar (Leiden), mej. P. J.' Tigler de Lange (Leiden); docto raal examen Scheikunde J. L. Verbeek (Leiden), J. J. L. Mulder (Leiden), G. Nooteboom (Den Haag), J. P. Potter (Den Haag) J. Pot te Leiden (cum- laude); kandidaatsexamen L wis- en natuurkunde mej. D. M. Tuk (Leiden), mej. Y. Winters (Leiden); D. Warns (Leiden); doctoraal examen biologie J. K. Donker (Leiden); kandidaatsexa men K' wis- en natuurkunde mej. M. Kluppell (Leiden); mej. A. M. Sche pers (Leiden); kandidaatsexamen K wis- en natuurkunde A. Kanis (Alphen aan de Rijn); kandidaatsexamen H wis- en natuurkunde D. Klusman (Voorburg); kandidaatsexamen I wis- en natuurkunde J. M. J. Furstner (Lei den): doctoraal examen geologie A. Mente (Amsterdam); kandidaatsexa men A' wis- en natuurkunde F. J. A. Jost (Voorschoten); H. van Kempen (Leiden); B. M. Kamp (Leiden); doc toraal examen natuurkunde H. ter Harmsel (Oegstgeest) en W. Koerts (Leiden). Kandidaatsexamen A wis- en na tuurkunde J. C. van West (Leiden) en mej. L. O. H. va» Riet (Lelden) j docto- goeds voor de toekomst belovende tref zekere, duidelijke, resolute en bekwame leiding, wist Bruckners roem te besten digen. Het betrok ons in zijn wereld, gunde een blik in het mysterie van zijn onver gankelijke kunst en maakte de beruchte uitroep van weleer: „Deze muziek is on- speelbaar" tot een farce. Tevoren, als treffende inleiding, het Concerto Grosso F. gr. t. no 4, waarin ook diverse instrumentalisten gelegen heid vonden zich solistisch te onder scheiden. Mochten wij al een enkele maal bezwaar hebben tegen een gekozen tempo, in coloristisch opzicht was deze uitvoering onaanvechtbaar superieur. Gelukkig is er het Holland Festival om ons wederom in natura te doen beseffen welk een eminent ensemble ons land in het Concertgebouworkest bezit. Dat het Comité Kunstmanifestaties de Leidenaars de unieke gelegenheid daar toe schenkt, verdient diepe erkentelijk heid! Moge dit orkest ook in komende ja ren zijn eervolle plaats op het hoge po dium in de Pieterskerk innemen! Men weet zich dan met het „edele" vereend! H. De bovenste foto toont een heli kopter van het type Sikorsky-S-55, zoals deze gisteren boven het Mars diep bij Den Helder is verongelukt. Daaronder drie opnamen van de slachtoffers, van links naar rechts sergeant-vliegtuigmaker algemeen C. W. Niesveld uit Katwijk, luite nant ter zee eerste klasse P. D. van Bochove uit Den Helder en luite nant ter zee tweede klasse C. D. A. K. Robbe uit Voorschoten. Bevorderingen Bevorderd naar klasse 2 h.b.s.: Ma- rletje Adriani, Tine Beumer, Jaap Blom- mers, Michél Bodt, Joke Boer, Geert Bomhoff, Raimond Bouwmeester, Imo- geen Braat, Herman Colebrander, Mar leen Dankmeijer, Frits Demenint, Eep Duindam, Jan Dijkstra, Marianne van Gent, Maartje v. d. Giessen, Piet van Groeningen, Joleen Heringa. Frits Hes- selink, Gert Jan Hoek, Jan Michiel Hoenderdaal, Lies Huizinga, Yvonne Jungslager, Herman Kleibrink, Hans Kleyn, Paul Kleyngeld, Margo Klerk, Clariet Kok, Nancy Kool, Franka Krantz, Jan van Krieken, Max Kuppel, Unita Ligteringen, Piet v. d. Luyt, Jan Mul, Joost Mulder. Hein Muller, Karei Noordzij, Hans Nortier, Wim v. d. Pom- pe, Eric v. Praag, Jan de Pree, Rogier van Ravesteyn, André Raven, Marion Rodrigo, Gert Röhner, Riel van Rij, Hans Schippers, Rypke Sierksma, Aer- nout de Sitter, Tjada de Sitter, Erik Smuling, Jan Kees v. Steenbergen, Ed dy Szirmai, Jaap Temminck, Aleid van Tilburg, Rainer Tonkes, Casper Trouw borst, Jan Ufkes. Mieke Versteeg, Ineke v. d. Vlies, Kees Volker, Conny Wasse naar, Wilma Weening, Astrid Wennink, Willem Jan Wennink, Hannes Willig- hagen, Henriëtte Winsemius, Pier Win- semius. Bevorderd naar klasse 3 h.b.s.: Antoon van Balkom, Jan Blommers, Yolanda Bol, Mien Brands, Frans Fontein, Hans de Haan, Freek Hagenaar, Hugo den Herder, Liesbeth Hoekstra, Hans Kruyt, Henk Maan, Rudi Mast, David Nieberg, Jop Oerlemans, Thijs Oorthuys, Leo pold Rijnbende, Wim v. d. Scheer, Gé Schipper, Hannie Tramper, Ineke Ver beek, Conny de Vries, Rob Westenbroek, Eby Wijntjes. Bevorderd naar klasse 4 h.b.s.: Anne- marie van Alphen, Jan van Balkom, Stanneke Balt, Sieger Barkema, Jan Blok, Huib Bol, Louky Crama, Frank Dankmeyer, Hagen Ernstbrunner, Hans de Gruil, Ward Janssen, Gerben de Jong, Wim Koekebakker, Gerard v. Loenen, Bas Molewater de la Rive Box, Henri Oosterhoff, Tonny de Roode, Rob Rot teveel, Gerrie de Ruyter, Hans van Se- venter, Nanna Stenfert Kroese, Frits Sweers, Karin Weening. Enno Wiersma, Greet van 't Wout, Gerard van Zuylen. Bevorderd naar klasse 5 h.b.s. B.: Pe ter van Egmond, Rudi 's Jacob, Piet Jongsma, Ed Jungslager, Jan Robert van Lelyveld. Felix Olthuis, Aad van Rhee, Paul Warns, Foeke Zeylstra. Bevorderd naar III Gymnasium: Anke Bal, Roel Brands, Marleen Deurvorst, Nelleke Fontein, Hans Goekoop, Dineke v. d. Handel, Luset Hoogenberk, Jop de Jong, Jan de Kater, Anne Willem Kist, Evelien Kreukniet, Carolien Kroes. Els Kuiper, Thea Poortenaar, Marja Scho tanus. Jopie Ufkes, Joan Voormolen. Bevorderd naar IV Gymnasium: Jan van Driel, Hans Fontein. Jan Willem den Herder, Henk Hoogenberk, Liesbeth de Jong, Nelly Ketner, Rogier Kuiper, Maarten Kuyper, Herman Nortier. Nel- ke v. Rijssel, Barend Samsom, Birgit Schaedtler, Gerda Scheltes, Henriëtte Teding van Beekhout, Jacques Timmer mans, Jik van Toorenburg, Piet de Wilde. Advertentie raai examen wiskunde P. Kalmijn (Lei den) en mej. D. C. M. Ditters (Rotter dam); prop. examen godgeleerdheid H. J. Adriaanse (Brussel) en J. J, Mijns- sen (Heemstede); doctoraal examen geschiedenis mej. M. Slis (Rotterdam) en mej. L. van Looveren (Rotterdam); kandidaatsexamen geschiedenis mej. S- van Wier (Leiden), mej. W. Terpstra (Noordwyk) en L. Akveld (Rotterdam). 4 beroemde geneesmiddelen in tablet doen wonderenI Bij pijn, fjriep, of „landerig" gevoel zorgt een enkef tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! PROMOTIE Aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam is gisteren de heer H. R. Rook- maker uit Leiden gepromoveerd tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Knustheorieën der Synthetisten". CORRESPONDENTIE Mevr. J. V. te Leiden Leiden, Zoe- termeer, Rotterdam, Dordrecht. Breda. Tilburg, Eindhoven, Weert. Echt, Sit- tard, Heer «Maastricht) circa 230 km. Iets ten zuiden van Weert «via België) over Molenbeersel, Maaseik, Eisden, Heerharen naar Maastricht. JUBILEUM P. J. BERGERS Morgen is het veertig jaar geleden, dat de heer P. J. Bergers, thans hoofdcom mies A en chef van de afdeling compta biliteit en de huishoudelijke dienst bij de Raad van Arbeid in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt mor genmiddag van 3.305 uur ten huize van de jubilaris Brederostraat 14) een re ceptie gehouden Soekarno confereerde uren met Nasoetion President Soekarno heeft giste ren in het Merdekapaleis in Dja karta urenlang geconfereerd met de chef van de Indonesische leger staf, generaal Nasoetion en de aftredende minister-president Ir. Djoeanda. Na de conferentie is geen offi cieel communiqué uitgegeven, doch gewoonlijk ingelichte bronnen ver klaarden, dat president Soekarno, die vergezeld was van zijn con stitutionele adviseurs, voorname lijk de kabinetsformatie heeft be sproken. Eerder op de dag heeft generaal Nasoetion besprekingen gevoerd met de territoriale commandanten van leger, marine en luchtmacht, over plannen tot effectuering van de grondwettelijke veranderingen in de republiek. Het Franse persbureau AFP bericht, dat totdusver geen afwijzende reactie is vernomen op het wederom instellen van de revolutionaire grondwet van 1945, welke de president de gelegenheid zal geven by decreet te regeren. De pers in de Indonesische hoofdstad heeft de be richtgeving in deze aangelegenheid slechts van weinig commentaar voor zien, in afwachting van de stappen die president Soekarno in de komende da gen zal nemen. Verklaringen van diens zyde inzake de vorming van een nieuw kabinet wor den nog deze week verwacht. Amerikaans-Russisch geding voor het Int. Gerechtshof De Amerikaanse regering heeft gis teren het Internationale Gerechtshof te Den Haag verzocht de Sovjet-Unie aansprakelijk te stellen voor de schade tengevolge van het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig op 7 novem ber 1954 door Russische jagers. Het luchtincident speelde zich boven het Japanse eiland Hokkaido af. De Ame rikaanse regering eist een schadeloos stelling ten bedrage van 756.604 dollar. De Amerikaanse regering heeft op 22 augustus 1958 een dergelyke zaak bij het hof aanhangig gemaakt, namelijk over het neerschieten van een Ameri kaans vliegtuig door Russische Jagers op 4 september 1954 boven de Japanse Zee. Voor dat geval eist de Amerikaan se regering een schadevergoeding van in totaal 1.355.650 dollar. Het hof heeft de zaak nog in behandeling. Leiden heeft gebrek aan arbeidskrachten Men kan wel zeggen, dat er over de gehele linie gebrek aan arbeidskrach ten bestaat in het rayon, dat ressor teert onder het Gewestelijk Arbeids bureau Leiden. Daartoe behoren de gemeenten Leiden, Alkemade, Leider dorp. Oegstgeest. Voorschoten, War mond en Zoeterwoude. Dit tekort is echter nog niet zodanig, dat het be drijfsleven erdoor stagneert, al zijn er zeker zaken aan te wijzen, die by een royalere arbeidsmarkt een grotere produktie zouden kunnen leveren. Dit laat zich begrijpen, want de ge registreerde arbeidsreserve in het ge noemde rayon heeft op het moment een dieptepunt bereikt. Terwijl lande lijk gezien de werkloosheid in de afge lopen maand als gevolg van de aanhou dende droogte vrywel niet daalde, liep het totaal aantal werklozen in Leiden en directe omgeving terug van 426 tot 285. een teruggang dus van een derde. Het kan bijna niet langer, want dit cij fer is een momentopname, genomen op 30 juni. In het genoemde aantal zitten dus ook de wryvingswerklozen, die wel licht reeds een of twee dagen later aan het werk waren. Men kan dus zonder enige twijfel zeggen, dat er thans in Leiden van een buitengewoon gunstige werkgelegenheid sprake is. In de sector bouwnijverheid heerst een grote bedrijvigheid. Op de laatste dag van juni stonden er 21 werklozen bij het G.A.B. ingeschreven. Maar van echte werkloosheid is hier geen sprake. Er is vrij grote vraag naar vaklieden, zoals timmerlieden, metse laars en schilders. Het is trouwens in vrijwel alle bran ches moeilijk om aan vakmensen te komen. Ook de metaalverwerkende in dustrie kampt met dit probleem, maar dat niet alleen, ook geoefende en onge schoolde arbeidskrachten zijn er wel kom. Het tekort aan arbeidskrachten, vooral aan vrouwelijke medewerksters, is in de textielbedrijven eveneens nog zeer groot, terwijl de drukke zomer- campagne in de conservenindustrie daar de vraag naar losse arbeidskrach ten sterk heeft doen oplopen. Zelfs het aantal ingeschreven kantoormensen is ditmaal uitzonderlijk laag. slechts acht tien. Van Wijk Heringa Nog belangrijke investeringen te wachten Onder leiding van de president-com missaris, ir. J. S. van Nijmegen Schone- gevel, werd gistermiddag in „Het Gul den Vlies" de algemene vergadering van aandeelhouders van de NV Leidsche Textielfabrieken Van Wijk en Heringa gehouden. Zoals wij reeds publiceerden sluit de resultatenrekening van het af gelopen boekjaar met een verlies van f. 926.329, waardoor van de open reser ves nog een bedrag van f. 282.736 res teert. De daling der wolprijzen, de on derbezetting in het eerste halfjaar van 1958 van de garefi- en dekenfabriek en de stagnatie, verband houdende met de samenvoeging van de beide garenfa- brieken, waren oorzaak van dit ongunsti ge resultaat. Ondanks deze gang van zaken hadden aandeelhouders gistermid dag volkomen vertrouwen in de door commissarissen en directie gevoerde be drijfsleiding. Zonder enige discussie wer den de jaarstukken goedgekeurd en de balans en verlies- en winstrekening vast gesteld. Tot commissaris der Vennoot schap werd ir. Van Nijmegen Schonege- vel bij acclamatie herbenoemd. Tijdens de rondvraag deelde de presi dent-commissaris mede, dat men mo menteel nog geen toezegging kon doen ▼an een dividend-uitkering. Indien dit maar even mogelijk is, zal men hiertoe zeker overgaan. Eerst moeten echter nog belangrijke investeringen worden ge daan om de garenfabriek op peil te hou- Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand juni De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. p. A. Soeterboek copywriter C. Krouwel reclamedeskundige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Parys. Th. Knoups, Maaseikerweg 21* Weert Mej. N. Kramer, Jozef Israëlskade 1301, Amsterdam-Z B. H. Stokman, Noordeinde 2A, Den Haag K. Teeuw, Leeuwenlaan 313, 's Graveland - NH C. Veldhuizen, Delftsestraatweg 99. Delfgauw (po6t Delft) A. H. Bruins, de Savomin Lohmanlaan 62b, Rotterdam W. H- A. v. Meurs, Grote Noord 130, Hoorn A. H. Machielsen, Ve kis weg 42, Nij verdal Tevens werden de vijftig winnaars van een slof d 200 Lexington - sigaret- ten door de jury ge- kozen, die hun prys t krjjgentoegezonden U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van juli gaan twee dagen naar Kopenhagen. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad Steek er een LEXINGTON bij op from America's Best Tobaccos Slachtoffer van intrige (Van onze correspondent te Bonn) De 54-jarige Nobelprijswinnaar prof. dr. Werner Forssmann heeft per 31 de cember a.s. zijn ontslag gekregen als hoofd van de chirurgische afdeling van het Evangelische ziekenhuis te Düssel- dorf. Het bestuur van het ziekenhuis gaf als reden van het ontslag „onge schiktheid" op. Het geval-Forssmann dreigt tot een pijnlijk medisch schandaal in de Bonds republiek te worden. De Nobelprijswin naar-arts is namelijk niet van plan het ontslag zonder meer te nemen. Hy meent dat hy het slachtoffer van een intrige is geworden en hy heeft een aanklacht ingediend tegen „onbeken den" wegens belediging. Het ziekenhuis bestuur heeft overigens geweigerd om de redenen van het ontslag wat nauw keuriger bekend te maken. Prof. Forssmann is er van overtuigd, dat hjj het met het bestuur aan de stok heeft gekregen over een rapport dat hy heeft samengesteld over de hy giënische toestanden in het Düsseldor- fer ziekenhuis. Toen hy op 1 januari 1958 werd aangesteld, pleitte hij in dat rapport voor een reeks verbeteringen; ondermeer wenste Forssmann dat alle pasgeopereerde patiënten in een zoge naamd groei-station enige tyd zouden worden ondergebracht en voorts klaag de hij over de liefdeloze behandeling van stervende mensen. „Tot vandaag toe", aldus de Nobelprijswinnaar, „ster ven de mensen by ons nog in de bad kamer". Dit alles leidde tot een con flict met het ziekenhuisbestuur, waar- by men zich volgens Forssmann niet ontzag de basis van zyn in oktober 1956 verkregen Nobelprys te ondergraven. Men is zover gegaan dat Forssmann's chirurgische kwaliteiten in twijfel zijn getrokken. Het ziekenhuisbestuur eiste op een gegeven ogenblik zelfs dat de Nobelprijswinnaar een examen zou af leggen om zyn geschiktheid als chef- arts te bewyzen! Maar de Düsseldorfer Artsenkamer heeft dat geweigerd omdat van fouten van Forssmann nooit iets is gebleken en ook andere tekenen van ongeschiktheid nooit aan het licht zyn gekomen Prof. Forssmann is een leerling van de befaamde chirurg prof. Sauerbruch. In 1956 kreeg hij tezamen met twee Amerikaanse wetenschappelyke onder zoekers de Nobelprys voor geneeskunde voor de door hem reeds in 1929 ontwik kelde sondering van het hart met een catheter. Niet over rezen Bonn en Düsseldorf zyn thans uiter mate benieuwd naar het proces dat bin nenkort voor het Düsseldorfer arbeids gerecht zal beginnen, waar men Forss mann's aanklacht gaat behandelen. Men wyst er op dat Forssmann twee jaar geleden nog een onbekende specia list was. die beroemd werd door een ontdekking, die hy dertig jaar geleden als jong arts had gedaan. Hy had in 1929 door zichzelf een buisje van 65 cm lengte in een ader te stoppen bewezen dat het hart voor chirurgen niet onbe reikbaar is. Zyn onderzoekingen leid den ertoe, dat men de werking van het hart directer dan ooit ging waarnemen en dat men scherpere röntgenbeelden kon gaan maken. Tot na de oorlog had Forssmann weinig succes. Zyn beroeps leven ging dan ook bepaald niet over den. Een eventuele winst zal nog aange wend moeten worden om het bedrijf „sterk te houden", hetgeen van belang is met het oog op de concurrentie. Momenteel beschikt men over een be vredigende orderportefeuille; het tekort aan vrouwelyke arbeidskrachten doet zich echter sterk gevoelen. rozen. Hy werd zelfs voor een soort me dische oplichter aangezien. Nadat hij in 1956 tot de hoogte was geklommen, die hy volgens velen verdiende op grond van zyn medische capaciteiten, staat hy thans opnieuw voor verzet. Er is van medische zijde namelijk twyfel over uit gesproken, dat Forsmann op grond van zyn onderzoekingen wel in aanmerking mocht komen voor zoiets als de Nobel prys. Hy is op deze wijze een profeet geworden die in eigen land niet geeerd wordt. Woorden als schandaal en bla mage hoort men thans alom in Bonn en Düsseldorf over het geval-Forss mann. De waardigheid van de Duitse medische stand is, zeggen anderen, weer eens in het geding gebracht Grond spleet open De bewoners van de buurtschap Ulf- terhoek te Sevenum in Limburg, wer den gisteravond om ongeveer half negen opgeschrikt door een onderaards gerommel, dat in korte tyd zeer hevig werd en de bodem deed trillen. Voor de ogen van hen, die in de vallende avond voor de deur zaten spleet vlak by de on bewaakte overweg, de grond plotseling open en spoot een geweldige zuil van zand, modder en water tientallen me ters hoog de lucht in. Na ongeveer drie minuten nam de spuitkracht af. Een der in de omgeving gelegen woningen was toen van boven tot onder met mod der bedekt. De „explosie" was ontstaan door een lek in de pas aangelegde olie- pypleiding Rotterdam-Ryn, die mo menteel met waterdruk wordt beproefd. Op de bewuste plek is de leiding tegen de druk, die rond 40 atmosfeer bedroeg, niet bestand gebleken. De zandlaag boven het lek werd losgerukt en samen met een massa water de lucht Ingedre ven. Binnen een straal van 50 meter was in korte tyd een grote ravage aan gericht. Bonen- en bessenaanplant werden zwaar beschadigd en het steen slag tussen de spoorrails Venlo-Eind- hoven werd weggevaagd. Van de door de moddermassa het meest getroffen woning, die van de tuinder Gielen. spoelden pannen van het dak en werd een ruit ingedrukt. Weer malversaties op Terschelling Administrateur in arrest (Speciale berichtgeving) Nadat enige jaren geleden geheel Terschelling in rep en roer is geweest door malversaties van een aldaar wonende notaris, is nu opnieuw een zeer geruchtmakende arrestatie verricht. Deze keer betreft het een 58-jarige administrateur, wiens klantenkring na de arrestatie van de notaris indertyd zeer was toegenomen. De administrateur bekleedde in het openbare leven voor aanstaande functies. Hy is o.m. wet houder van de gemeente Terschelling Hy wordt verdacht van het zich toe eigenen van erfenisgelden. terwijl er ook onregelmatigheden zyn geconsta teerd ten aanzien van de hem toever trouwde gelden van de viasery-combi- natie. De administrateur werd maan dagavond gearresteerd. Naar uit de eerste gegevens biykt. is er minstens een bedrag van tienduizend gulden zoek. Het onderzoek wordt door de Ryksaccountantsdienst met kracht voortgezet. De verdachte is naar Leeu warden overgebracht en gisteren voor de officier van Justitie geleid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3