Koning Boudewijn maakte grandioze entree in ons zon-overgoten land N.-GUINEA-EXPEDITIE BEREIKTE ANTARES WEERBERICHT Ondanks de hitte overal grote geestdrift van het publiek Wetenschappelijke onderzoekers terug van de toppen HELIKOPTER STORT NEER KROESJTSJEF SPRAK ALS 'N „GEREÏNCARNEERDE HITLER" Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 JULI 1959 No. 29789 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ONDER EEN STRALEND BLAUWE HEMEL! Allerhartelijkste begroeting op Schiphol Vanmorgen is Koning Boudewijn van België in ons land gearriveerd! Welk een imposant gezicht, toen om precies 12 minuten voor tien de zilveren DC-6 van de Belgische luchtmacht aan de stralend blauwe hemel verscheen! Daarin reisde de Koning van de luchthaven Meisbroek bij Brussel naar ons land. Het toestel verscheen op grote hoogte boven Schiphol, geëescorteerd door 12 straalvliegtuigen van het type F86K Sabre van de Koninklijke Luchtmacht. Koningin Juliana en Prins Bernhard, laatstgenoemde in luchtmachtuniform, waren om kwart voor tien op het platform van Schiphol voorgereden. Daar brachten de erewacht van de Kon. Luchtmacht en een erehaag van de Kon. Marechaussee de eregroet. De kapel speelde het Wilhelmus. Hierop begaven Koningin en Prins zich met gevolg naar de plaats op het platform, waar het Belgische vliegtuig werd geparkeerd. Ook de ambassadeur van België in Den Haag, F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, bevond zich onder de aanwezigen. Nadat Koning Boudewijn, in het uniform van luitenant-generaal van de Landmacht met batons uit het toestel was gestapt, werd Zijne Majesteit allerhar telijkst door Koningin Juliana en Prins Bernhard begroet. De escadrille van de Ned. Luchtmacht bracht op dat moment op slechts 300 meter hoogte een saluut aan de vorstelijke gast. de intercontinentale hal met leven dige belangstelling de grandioze en tree van Koning Boudewijn volgden. Nadat de laatste tonen van de Bra- ban?onne over het zonovergoten be ton waren verklonken gaf een batte rij opgesteld in het Amsterdamse Bos een saluut van 21 schoten. Met Ko ning Boudewijn waren o.m. meege komen de eerste minister van België, de heer G. Eijskens, verder de minis ter van Buitenlandse Zaken, P. Wig- ny en de Groothofmaarschalk, G. graaf d'Asprcmont Lijnden. Saluut van 21 schoten De luchtmachtkapel speelde de Bra- ban?onne. Een grote stilte hing over de luchthaven, waar de duizenden be langstellenden om en rond het afge zette gedeelte van het platform en op de brede en lange gaanderijen van llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllll Programma wijziging door helikopterramp Hangende het onderzoek naar de oorzaak van de ranip met de Mari ne helikopter bij Den Helder zullen de andere toestellen van dit type tot nader order aan de grond blij ven. Dientengevolge zal ook de he- likoptervlucht van Koning Boude wijn en Koningin Juliana vanuit Rotterdam via Willemstad en de Deltawerken naar Noordwijk mor genmiddag niet doorgaan. Trou wens, het gehele bezoek aan het vliegkampschip „Karei Doorman" zal vervallen. Het ligt in het voor nemen, dat de vorsten zich na de rondvaart door de havens van Rot terdam per auto naar het vliegveld Zestienhoven begeven om met een drietal Dakota's de tocht over de Deltawerken te maken. Deze tocht zal worden beëindigd op het vlieg veld Valkenburg. Vandaar zal men zich per auto naar Noordwijk aan Zee begeven. De Nederlandse Tele visie Stichting is onmiddellijk be gonnen om in plaats van de repor tage van het bezoek aan de „Karei Doorman" haar directe uitzendin gen aan de veranderde omstandig heden aan te passen. Wind van zee De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Tijdelijk wat bewolking met kans op een enkele onweersbui. Morgen overdag minder warm. Zwakke tot matige naar westelijke richtingen draaiende wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 JULI Zon op: 4.30 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 8.23 uur; onder: 22.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.09 uur en 17.35 uur. Laagwater te 0 59 uur en 13.18 uur. Dit nummer bestaat uit Ity pagina's. De Grootmeesteres en de Grootmees ter van de Koningin, de burgemeester .Koning Boudewijn inspecteert in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhard de troepen, die op het platform van Schiphol waren opgesteld. Rechts op de achter grond het vliegtuig' dat de Koning der Belgen naar ons land bracht. van Haarlemmermeer, mr. van der Wil ligen en de commandant luchtverdedi ging Nederland werden aan Koning Boudewijn voorgesteld, vervolgens maakte baron van der Straten-Waillet zijn opwachting bij zijn vorst. „Erewacht gereed!" Toen Koning Boudewijn, Koningin Juiana en Prins Bernhard zich in de richting van de dubbele haag van de erewacht begaven, meldde kapitein Jan sen zich bij de Belgische Koning met de woorden: „Erewacht gereed voor in spectie". De Koning van België, Koningin Ju liana en Prins Bernhard en hun ad judanten inspecteerden de in groot te nue gestoken erewacht, tegelijkertijd speelde de luchtmachtkapel een vrolijke mars- Het gezelschap begaf zich vervolgens langs de mannen van de marechaussee, die de eregroet brachten, en gingen hierna de fraai met bloemen en plan ten versierde intercontinentale hal bin nen, waar zich vele autoriteiten had den verzameld ter begroeting van de koning van het bevriende nabuurland. De moderne Ica-hal aan de beide grote masten vóór het gebouw wapper den in de frisse wind de Belgische en Nederlandse vlaggen was prachtig versierd met planten en bloemen. Een grote middenfontein in de cou loir. omringd door paarse bougainvilles en lichtroze begonia's vormde een lust voor het oog. In de grote wachtkamer zelf, was kwistig met bloemen ge strooid en aan hét plafond hingen gro te. veelkleurige bloemstukken. Strelende intocht Om 10.20 uur stapten Koning Boude wijn, Koningin Juliana en Prins Succes na tegenslagen Na de aanvankelijke tegenslagen heeft de wetenschappelijke expe- ditie naar het Antaresgebergte op Nederlands Nieuw-Guinea thans een mooi succes geboekt. Hedenochtend is bij het Stichtingsbestuur een telegram ontvangen van de wetenschappelijk leider dr. L. D Brongersma uit Leiden, dat de oost- en de westtop van het Antares gebergte, dus de oorspronkelijk gestelde doelen zijn bereikt. De Antares-groep blijkt volgens dit telegram op 27 juni te zijn ver trokken uit het basiskamp en daar gisteren te zijn teruggekeerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de Antares bestaan uit een berggraat met verscheidene toppen. De Antares zijn 400 meter lager dan men had aangenomen. De westtop werd op 4 juli door Escher, Verstappen en It. Nicolas bereikt. Deze bleek 3400 meter hoog te zijn. De oosttop die 3750 meter hoog is werd op 5 juli door Escher en Verstappen bereikt. De westtop bleek geheel begroeid, de oosttop een geheel kale rots te zijn. Op 7 juli werd een patrouille uitge zonden met voorraden en de marinearts Tissing, ter ondersteuning van de An- tares-groep, doch deze keerde terug toen bleek, dat assistentie aan deze groep niet nodig was. De zware begroeiing van het terrein heeft het nodig gemaakt, paden open te kappen. Regen en koude hebben vertra gend gewerkt bij de tocht naar het doel gebied. Uit eerdere berichten uit Nieuw- Guinea is gebleken, dat de helikopters thans uitstekend voldoen en geheel voor de bevoorrading kunnen zorgen. Vermoedelijk zullen thans, na het be reiken van het gestelde doel, nog po gingen worden ondernomen door de geologen om de Julianatop te bereiken. Mogelijk zullen ook de botanici daar nog een onderzoek instellen. Uit de be richten blijkt, dat zeer veel waardevol wetenschappelijk materiaal is verzameld. JllllllllllllllllllilWMflilllflIllllllllllllllffl Welkom Nu Koning Boudewijn, de jon ge, sympathieke vorst van het zuidelijk huurland, vandaag zijn intrede doet in ons Koninkrijk, mogen wij ons gelukkig prijzen! Immers: niet alleen, dat Ko ning Boudewijn in korte tijd tot een intelligent vorst is gerijpt, ook als warm levend „mens" weet hij allerwegen voor zich in te nemen. Zijn jongste bezoek aan Amerika heeft dit overdui delijk aangetoond! Ons land is voor hem niet vreemd. In zijn jeugd heeft Prins Bou dewijn op het Noordwijkse strand gespeeld, de Nederlandse taal leren beheersen en ons land weten te waarderen. Als Koning zal hij dit niet vergeten zijn! Het bezoek zal de banden, voor zover deze al niet gesmeed waren, nauwer aanhalen. Dat is uiterst belangrijk in een tijd, waarin kleine landen elkander dringend nodig hebben. Men denke slechts aan de Benelux, om te begrijpen, wat wij menen. Koning Boudewijn, over wie de noordelingen reeds zoveel goeds gehoord hebben, zal hier met vreugde begroet worden! Moge het bezoek bijdragen tot de grote vriendschap tussen twee staten, welke, éénmaal in de historie vereend, thans naar de grenzen gescheiden, tóch door ene gedachte bezield zijn: elkaar zowel economisch als cul tureel te benaderen, in voortdu rende eensgezindheid. Koning Boudewijns bezoek zal daartoe zeker bijdragen. Wij roepen hem daarom een hartelijk welkom toe en zijn er van overtuigd, dat dit hoge be zoek deze ideële doelstelling zal stimuleren! 1llllllllllllllllilllll!ill!llll!illllillli:ilira Bernhard in de eerste hofauto. De duizenden, die van dit schouwspel ge tuige waren, uitten hun enthousias me in handgeklap, en hier en daar klonk de geestdriftige uitroep: „Leve de Koning". Koning Boudewijns stralende intocht in Amsterdam werd begunstigd door het mooiste weer, dat Nederland hem schenken kon. Meer dan het traditio nele Oranjezonnetje, het was een warme Kongo-zon, die zijn stralen neergoot over het stille Amsterdamse Bos en de prachtige Bosbaan, waar langs de snelle stoet van 6 wagens, voorafgegaan door een escorte motor rijders van de Kon. Marechaussee, zich om kwart over tien via Amstel veen naar de Hoofdstad spoedde. Tien minuten later maakte de Koning zijn entrée in Neerlands hoofdstad. Bij de ingang van de stad. op het grote plein voor het Olympisch stadion, sa lueerde hij minzaam en lachend in antwoord op de toejuichingen van het saamgestroomde publiek. De stoet kwam twee minuten later dan verwacht was op het feestelijk versierde hoekje voor de Argonauten- straat aan. Stadsbeplanting had daar voor die ene minuut, nodig voor het overstap pen van de auto's in de caleches, een grastapijt aangelegd, omzoomd door hoge heesters, terwijl aan weerszijden van liet gekleurde tegelpad drieduizend gele, roze en rode gladiolen de feeste lijkheid verhoogden. Het tegelpad was afgezet met zes Belgische vlaggen- Onmiddellijk nadat Hunne Konink lijke Hoogheden uit de auto waren ge stapt traden de hoofdstedelijke autori teiten op het tegelpad hen ter begroeting tegemoet: de burgemeester, de comman dant Zeemacht Nederland, de gouver neur der hoofdstad, de commandant Ma ritieme Middelen Amsterdam, de garni zoenscommandant en de hoofdstedelijke commissaris van politie. Vrolijk pratend en lachend tegen het publiek stapte de Koning der Belgen als eerste in het rijtuig. Naast hem op de achterbank nam Koningin Juliana plaats, terwijl Prins Bernhard met de rug naar de zes van de zadel bereden paarden op de voorbank ging zitten. Daarna zette de stoet met vier volgrij- tuigen zich in beweging, op weg naar het Koninklijk Paleis op de Dam. (Men zie ook elders) Drie Marinemannen komen om het leven Gistermiddag is een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst in het Marsdiep nabij Den Helder gestort. Drie personen kwamen bij dit ongeluk om het leven. De luite nant ter zee der eersteklasse P. D. van Bochove was 36 jaar, gehuwd en had twee kinderen. Hij was afkomstig uit Den Helder. Luite nant ter zee der tweedeklasse O. C. A. K. Robbe was 30 jaar, gehuwd en afkomstig uit Voorschoten. Sergeant-vliegtuigmaker algemeen G. W. Niesveld was 32 jaar, ge huwd en had eveneens twee kin deren. Hij woonde in Katwijk. Het verongelukte toestel was een Sikorsky S.-55 (de H4) van de Marine Luchtvaartdienst. Het werd gebruikt De begroeting van Koning I Koninklijke Paar bij de aankomst Boudewijn door het Nederlandse op Schiphol. Alarmerende toon in zijn gesprekken met oud-ambassadeur Averell Harriman De Amerikaanse oud-ambassadeur te Moskou en oud-gouverneur van de staat New York, Harriman, heeft in een verslag in het Ame rikaanse tijdschrift „Life" over zijn onlangs gehouden gesprekken met de Russische minister-president Kroesjtsjef gezegd, dat de premier dreigende taal heeft gebruikt en dat zijn verklaringen alarmerend schijnen. Volgens Harriman zei Kroesjtsjef dat de Sovjet-Unie na de hervat ting van de Geneefse conferentie op 13 juli ten aanzien van het Berlijnse vraagstuk even onbuigzaam zal zijn als tijdens het eerste deel van de conferentie. „Gromyko (de Russische minister van Buiten landse Zaken) zegt alleen maar wat wij hem opdragen en als hij dat niet zou doen, zou hij weggezonden worden en in zijn plaats zou iemand komen, die het wel zou doen", aldus Kroesjtsjef. Aan alle geduld is een grens, zegt Frans blad Verder zei de premier tot Harriman dat hij eenzijdig zal optreden en zelf een einde zal maken aan de rechten van de Westelijke mogendheden indien de Verenigde Staten geen regeling van het Berlijnse vraagstuk aanvaarden. ,,Uw generaals spreken over handha ving van uw positie in Berlijn door middel van geweld. Dat is bluf, aldus Kroesjtsjef. „Indien u tanks naar Ber lijn zendt, zullen ze in brand geraken en, vergist u zich hierin niet. indien u oorlog wilt dan kan dat. maar vergeet niet dat het uw oorlog zal zijn. Ónze raketten vliegen automatisch". Meer deviezen door warmte Het warme weer heeft zijn invloed op de weekstaat van de Nederlandsche Bank laten gelden, en wel door een deviezenstroom ten bedrage van ruim f. 48 miljoen, in hoofdzaak veroorzaakt door het toeristenbezoek en vooral door de boter- en koffietochten in het grens verkeer. Goud en deviezen samen zijn daardoor gestegen van f. 5138.9 tot f. 5187.2 miljoen, waarvan f. 741.4 in de convertibele sector, een stijging van f. 38 miljoen. voor observatiediensten bij het inschie ten van torpedo's. Omstreeks half één wentelde het toestel op de voorgeschre ven wijze boven de onderzeeboot 0-27. De hoofdinschieter, de luitenant ter zee der eersteklasse Van Bochove moest aan boord genomen worden. Via een kabel zou hij opgehesen worden. Terwijl de officier nog in de kabel hing, schoot de helikopter plotseling recht naar boven tot ongeveer tachtig meter boven de waterspiegel om vervolgens voorover in het Marsdiep te duiken. Op slag gedood Luitenant ter zee Van Bochove kwam hangende aan de lier op het water te recht en moet op slag dood zijn geweest. Ook de beide inzittenden van de heli kopter, luitenant ter zee Robbe (vlieger) en sergeant Niesveld, konden zich niet meer in veiligheid stellen. Zij verdwenen met het verongelukte toestel in de diepte en worden sindsdien vermist. Reddingsvaartuigen van de Koninklijke Marine voeren na het ongeval onmid dellijk uit. Hun snelle komst mocht ech ter niet meer baten. Het stoffelijk over schot van luitenant ter zee Van Bochove werd spoedig daarna geborgen en naar Den Helder overgebracht. Kroesjtsjef herhaalde, zo wordt in Harrimans verslag gezegd, dat de Sov jet-Unie zich niet van West-Berlijn meester wenst te maken. Als president Franklin Delano Roo sevelt had geleefd, zouden de Ameri kaans-Russische betrekkingen na de oorlog een ander verloop hebben gehad« meende Kroesjtsjef. Over de handel zei de Russische pre mier dat de Amerikaanse politiek van de handelsbeperkingen ten aanzien van de Sovjet-Unie op een mislukking is uitgelopen. Harriman schrijft de indruk te heb ben dat men niet te heftig op Kroesj- tsjefs aanmatigende uitlatingen moet reageren al mogen de verklaringen niet worden onderschat. De oud-ambassadeur pleit voor een topconferentie. Een dergelijke confe rentie in de Ver. Staten kan niet al leen bijdragen tot vruchtbaarder over leg maar kan ook dienen om Kroesjt- sjefs ogen te openen. Een van de moei lijkheden in de betrekkingen met de Russische premier is namelijk diens gebrek aan kennis over het Westen, al dus Harriman in „Life". Het tijdschrift .Life" publiceert voorts een bericht volgens hetwelk Kroesjtsjef tot Harriman gezegd zou hebben dat de Sovjet-Unie voldoende raketten aan communistisch-China heeft geleverd voor een bombardement van Formosa en dat de communisten over de vuurkracht beschikken om de Amerikaanse Zevende vloot in de wate ren van Formosa te vernietigen. Kroesjtsjef verklaarde voorts dat de Russische regering de Chinese commu nisten te hulp zou komen indien dezen zouden besluiten tot een aanval op Formosa, „zelfs als dat oorlog zou be tekenen". Het rechtse Franse blad L'Aurore stel de vandaag, onder de kop „Kroesjtsjef wil de wereld terroriseren, maar hij zal niet slagen", de vraag, of het voor de Westelijke „Grote Drie" wel verstandig is om maandag a.s. naar Geneve te gaan voor de hervatting van het over leg met Gromyko. gezien het klimaat dat Kroesjtsjef door zijn gesprek met Harriman heeft geschapen. „Zijn dat de woorden van een regeringsleider aan de vooravond van een internationale conferentie of de waanzinnige provoca ties van een gereïncarneerde Hitier, die zich aan de vooravond van een nieuw München waant?", aldus het blad, dat hieraan toevoegt dat er aan alle geduld een grens is. Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1