Saargebied vandaag economisch aan W.Duitse Bondsrepubliek gekoppeld WEERBERICHT Premier hielp vannacht bij het omhoogtrekken van de slagbomen NOG MAAR GLIMP VAN HOOP VOOR LONDENSE DAGBLADEN Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 JULI 1959 No. 29787 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaalj f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De afgelopen nacht om twaalf uur brak het in het Saargebied zo lang verwachte moment aan, dat dit eeuwenlang omstreden landje economisch één werd met de Westduitse Bondsrepubliek. De verloren zoon keerde opnieuw naar huis terug. De politieke eenwording kwam reeds op 1 januari 1957 tot stand. De economische aansluiting bete kent, dat van vandaag af niet meer de Franse frank maar de harde Duitse mark betaalmiddel in het Saargebied zal zijn. Iedere Saarlander mag vandaag 50.000 franken tegen de koers 100 franken 85 pfennig inwisselen. De oplossing van de reeks moeilijkheden, die hieraan ge paard zullen gaan beschouwt men te Bonn als een „oefening" voor de thans nog zo ver in de toekomst gelegen grote hereniging tussen Oost en West-Duitsland. Minister van Economische Zaken prof. Erhard sprak zaterdag niet voor niets over „de eerste stap van de Duitse een wording. suiker, Franse wijnen en cognac. 2. De Saarlandse spoorwegen moeten in deze dagen een miljoen spoorkaart jes (met franks-prijzen) vernietigen en vijf miljoen nieuwe kaartjes (met Duit se mark-prijzen) laten drukken. De postzegels moeten worden veranderd en ook de perronkaartjes, die 22 pfenning goedkoper worden, en de Briefkaarten. 3. De belasting moet worden aange past aan de Westduitse belasting: dat betekent een daling van de inkomsten en loonbelasting! De pensioen trekkers krijgen meer pensioen, maar de bijdra ge voor de sociale verzekering stijgt met enige procenten. De kinderbijslag wordt minder. 4. In het algemeen wordt de koop kracht met enige procenten verhoogd, wanneer men let op de daling der prij zen- De lonen zijn inmiddels al in gro te lijnen aan de Duitse aangepast: som mige mensen zullen meer krijgen omge rekend tegen de koers van vandaag, an dere iets minder. Enorme moeilijkheden Dit alles geeft een beeld van de ont zaglijke moeilijkheden waarmee deze eenwording gepaard gaat. Het leven in het Saargebied wordt op één dag radi caal veranderd. Weliswaar heeft de ge middelde Saarlander daarmee reeds wekenlang rekening gehouden: hij sloeg die goederen in, die na de aanslui- Veranderingen voor beide partijen zijn van veel betekenis De symboliek van deze eenwording kwam treffend tot uiting, toen de Saar landse minister-president Roder van nacht om twaalf uur meehielp bij het omhoogtrekken van de douane-slagbo men aan de grens met de Bondsrepu bliek. Die grens is nu namelijk opge heven. Inplaats daarvan is de grens naar het Westen verlegd tussen het Saargebied en Frankrijk. De Saarlan- ders zelf zijn hier niet rouwig om: hun land is vier maal een speelbal geweest tussen Frankrijk en Duitsland, te we ten vóór 1815 tweemaal daarna tussen 1920 en 1935, toen het evenals tussen 1945 en heden onder Franse invloed of bestuur stond. Vandaag verandert er het volgende voor de gemiddelde Saarlander: 1. De prijzen zullen van heden af nog slechts in marken genoteerd worden. Officieel is de omrekeningskoers wel iswaar 117.5 franken voor één mark (of: voor honderd franken 0.8507 Duitse mark), maar er zijn ook zakenlieden, die de nieuwe prijzen vaststelden vol gens de voor hen gunstige, voor de ko per ongustige verhouding 100 1. Dat deden trouwens ook de directies van de openbare tram- en buslijnen, van de elektriciteitsbedrijven en waterbedrij ven Maar benzine wordt voor de Saarlander goedkoper: gewone benzine van 72 tot thans 62 pfenning, super van 92 tot 69 pfenning per liter. Ook het spoorkaartje kost minder, evenals verscheidene gewone levensmiddelen. Tabak wordt echter duurder, evenals Record-hitte Het is gisteren in vele delen van Europa de warmste dag van het jaar geweest. Ook ons land weet daarvan mee te praten! De temperaturen in Frankrijk en Spanje liepen tot 36 graden op. Overal in Frankrijk heerste een hitte, die het meedoen aan de „Tour de France" tot een ver- verschrikking maakte. In Milaan was het 33 graden in de schaduw. Ook in Oostenrijk heerste schit terend weer. Daar werden tempe raturen tot 30 graden gemeten, evenals in West-Duitsland. Mid den- en Oost-Engeland gingen evenals Midden-Schotland onder een hittegolf gebukt, maar.in West-Engeland regende het. Vandaag is voor ons land een verademing ingetreden, in ver band met verwisseling van hoge- drukgebied, met een storing tot gevolg. Men is dus van de enorme hitte van gisteren wat bij kunnen komen! Het prachtige weer ging gepaard met een recorddrukte in talloze plaatsen, ook aan de kuststreek, zoals Schevenin- gen, Katwyk en Noordwyk. Op het Scheveningse strand raakten niet minder dan 350 kinderen zoek, die echter via de politieposten weer bij hun ouders terecht kwamen. ting duurder zouden worden (suiker, wijn, sigaretten en kocht de laatste we ken nauwelijks iets van wat goedkoper zaï worden (elektrische apparaten). Dit verhoogde de economische koorts enorm. Nog temeer, daar al wekenlang stromen vertegenwoordigers van Duitse firma's op het Saargebied, een landje zo groot als Luxemburg maar met 1.04 miljoen inwoners zijn losgelaten. Soms zeventig vertegenwoordigers per firma! Vandaag de dag bezetten zij alle hotelbedden in de Saarlandse steden en de met goederen vrij van invoerrechten gevulde vrachtwageais van hun firma's vormden reeds gisteravond een slang van kilometerslengte aan de Duits- Saarlandse grens. Vannacht werden die auto's op het Saargebied losgelaten. En met hen werd de jacht geopend, de jacht op de 700 miljoen Duitse mark, die van Westduitse kant gisteren onder geleide van een sterke politiemacht en van de lucht uit beschermd door heli kopters naar de Saarlandse banken werd gebracht Slot pag. 2 Ben Goerion bood zijn ontslag aan Hij blijft echter hoofd van een interim-regering Premier Ben Goerion van Israël bood gisteravond zijn ontslag aan na moei lijkheden in zijn coalitieregering over zün voorstel om wapens ter waarde van tien miljoen gulden aan West-Duitsland te leveren. Na een onderhoud van veertig minu ten met president Ben Zwi zei hij echter tegen journalisten: ,.Tot mijn spijt zal ik premier en minister van Defensie moeten blijven in dezelfde regering, die nu een interim-regering zal zijn De 72-jarige in Polen geboren rege ringsleider had gedreigd te zullen aftre den tenzij de vier ministers die tegen het besluit inzake de wapenleveranties stemden, zouden heengaan. Het kabinet had besloten het aftreden van deze ministers te eisen. Waarnemers in Tel Aviv zyn van mening, dat Ben Goerions aftreden in feite een protest is tegen het Israëlische kiesstelsel, dat gebaseerd is op even redige vertegenwoordiging. Dit systeem zou hem n.l. vaak gedwongen hebben te Prinses Margriet bevorderd (Speciale berichtgeving) Prinses Margriet is bevorderd van de vierde naar de vijfde klas, afdeling Gymnasium, van het incrementum van het Baarns Lyceum. Meisje zwaargewond bij val van tien nieter Toeval of aanranding? (Van onze Amsterdamse redacteur) Een 13-jarig Haags meisje is gister morgen vroeg uit het raam van de derde verdieping van een hotel aan de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam gevallen. Zy maakte een val van 10 meter en is ernstig gewond opgeno men in het Weesperpleinziekenhuis. Is het meisje toevallig uit het raam gevallen? Is zij eruit gegooid of heeft dit aan epileptie lijdende kind in paniek willen vluchten? Op het bureau Kattenburg wordt op het ogenblik een 28-jarige West-Indi sche fabrieksarbeider aan de tand ge voeld. Hij heeft het meisje zaterdag nacht op straat ontmoet en haar meege nomen naar zijn hotelkamer. Het twee tal moet hier ongeveer een uur zyn geweest eer het ongeval plaats had. Het meisje is woensdag uit een Haags doorgangshuis voor moeilijk opvoedbare kinderen gevlucht. Zij verbleef hier reeds een half jaar, nadat zij van huis was weggelopen. Na enige omzwervingen is zij in de hoofdstad terecht gekomen. De politie neemt aan, dat het kind met de man is meegegaan om voor de nacht onderdak te krijgen. Omstreeks vier uur werden de bewo ners van de huizen tegenover het hotel gewekt door geschreeuw. Zij zagen het meisje op de vensterbank van de hotelkamer zitten. Zij gilde, klampte zich nog vast, maar viel tenslotte toch. Toen de politie arriveerde, was de West-Indiër bezig het aan de borst ernstig gewonde kind naar het zieken huis te brengen. Onmiddellijk werd een ziekenauto gealarmeerd. De man is voor onderzoek in het bureau Kattenburg opgesloten. steunen op kleine groeperingen in het parlement. Men acht het mogelijk, dat de Mapai, de partij van Ben Goerion, zal vragen om vervroeging van de verkiezingen, daar het moeilijk zal zijn om een nieuwe coalitieregering te vormen, die steunt op een meerderheid in de Knesset (parle ment) Gematigde temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met gematigde temperatu ren. Matige af en toe krachtige weste lijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 JULI Zon op: 4.28 uur ;omder: 21.01 uur. Maan op: 6.12 uur; onder: 21.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.00 en 16.24 uur. Laagwater te 12.10 uur. Dit nummer bestaat nlt 12 pagina's. Soekarno-dictator Het leger paraat President Soekarno heeft giste ren voor een juichende duizend koppige menigte bij het vrijheids paleis in Djakarta bekend gemaakt dat hij de grondwetgevende verga dering heeft ontbonden en gelast heeft terug te keren tot de revolu tionaire grondwet van 1945 (waar bij hij in feite dictatoriale macht krijgt). Hij beval voorts de vor ming van een voorlopige raad gevende volksvergadering om de grondwetgevende taak van de ont bonden constituante over te nemen. Soekarno zei dat het decreet waarbij de vergadering wordt ontbonden volgt op het besluit van de meerderheid dei- leden om geen zittingen meer bij te wo nen. Hij doelde op de verklaringen van de nationalisten, communisten en een aantal kleine partijen dat zy de verga dering alleen zouden bijwonen om over de ontbinding te spreken. De president verklaarde verder dat hy, met de steun van de meerderheid van het Indonesische volk, verplicht is de enige weg te volgen waarlangs de staat kan worden gered. Het Indonesische leger heeft meege deeld dat het meer zetels in het nieuwe kabinet wenst. Het zei dat het paraat is om tegen alle ordeverstorin gen op te treden. De staf-chef van het Indonesische leger, Nasoetion, heeft in een dag order het leger opgedragen de staats- en de openbare veiligheid te waar borgen. Het kabinet heeft zyn twee-en-een- kwart-jarig bestaan gisteravond besloten met een bijeenkomst van twintig minu ten. De woordvoerder van het leger, ma joor Harsono, deelde mede dat het ver verbod inzake politieke activiteit van kracht zou blijven. De centrale raden van de partijen zouden op dit ogenblik byeen mogen komen, maar zij mogen niet zonder toestemming openbare be kendmakingen uitgeven, zo zei hij. Kabinet afgetreden Na een bewind van 2 jaar en drie maanden het langste in de geschie denis van Indonesië heeft premier Djoeanda vandaag het mandaat van zyn regering teruggegeven aan presi dent Soekarno. Deze zeide tijdens de korte plechtigheid, dat hij het nieuwe kabinet het 18e sedert het uitroepen der republiek zal benoemen op de grondslag van „de juiste man op de juiste plaats'. Hij gaf echter geen en kele aanwijzing waaruit zou kunnen blyken, wanneer hy een nieuw kabinet zou kiezen en betuigde aan het afge treden kabinet-Djoeanda zyn erkente lijkheid voor de juiste wyze waarop het zyn taak heeft verrricht- Oi.j verzocht de leden ervan, zich te willen belasten met de behartiging der lopende zaken. Stromen jongeren en ouderen trok ken gisteren naar het overvolle strand, de grote magneet in de tropische hitte. Bijna 53.000 werklozen In een afscheidsrede in het Parle ment, heeft de afgetreden premier Djoeanda enige belangrijke gebeurte nissen in zijn ambtsperiode opgesomd. Zodanig noemde hij de oorlog tegen de opstandelingen in Sumatra en Celebes en de nationalisatie van de Nederland ondernemingen. De vergadering werd bijgewoond door 160 van de 270 leden. Van de zijde der islamitische partijen aldus waarnemers waren j blijkbaar geen pogingen in het werk ge- I 6teld om deze bijeenkomst te boycotten. Volgens het door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid opge stelde overzicht van de werkloosheid in ons land bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve van mannelijke werkne mers eind juni van dit jaar: 52.950 (van wie 11.114 werkzaam op aanvullende werken). Eind juni 1958 waren het er 73.579 (van wie 14.675 op aanvullende werken) per eind mei 1959 53.796 (van wie 12.109 op aanvullende werken) en per aanvullende werken) en per eind mei '58 eind mei 1959 53.796 <van wie 12.109 op 81.171 (van wie 16.534 op aanvullende werken) Voor werkloze vrouwen liggen de cijfers als volgt: Juni 1959: 4.002, juni '58: 4.820. Eind mei 1959: 3.967, mei 1958 4.864. Mr. G. Ph. Helders lid van de Raad van State Bij K.b. van 3 juli 1959 is met ingang van 1 augustus 1959 benoemd tot lid van de Raad van State, mr. G. Ph. Helders, oud-minister van Zaken Overzee te 's-Gravenhage. Deze benoeming is ge schied in de vacature ontstaan door het aan dr. J. \V. de Pous in verband met zijn benoeming tot minister van Economische Zaken verleend eervol ontslag. Op het sportveld van het Paleis Soestdijk werd zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen personeel van het paleis en radio- en televisieartiesten. Koningin Juliana en Prins Bernhard amu seerden zich uitstekend op de tribune. Rotatiepersen draaien nog tot woensdag dank zij gelijke verdeling van drukinkt (Van onze Londense correspondent) Er is thans nog maar een glimp van hoop, dat de algehele stopzet ting van de Londense dagbladen nog kan worden voorkomen, omdat de besprekingen, welke zaterdag gedurende de hele dag gehouden werden, op niets zijn uitgelopen. Alleen werd het verzoek van de Vereniging van Eigenaren van de Londense Dagbladpers om de nog beschikbare beperkte hoeveelheid drukinkt gelijkelijk over de diverse bladen te verdelen door de vakbond ingewilligd, zodat de rotatie persen in elk geval tot woensdag zullen blijven draaien. De toestem ming van de bond om de drukinkt gezamenlijk te delen is een gebaar» dat betekent, dat de bond het betreurt, dat ook de nationale bladen gedwongen zijn te stoppen. Poging om conflicten te scheiden De drukkersbond beseft terdege, dat uitbreiding van het conflict de kansen op een overwinning in de strijd om meer loon en verkorting van de officiële mini mum-werktijd (als basis van de bereke ning van het grondloon) alleen maar verkleinen zal Algemeen werd verwacht, dat in het hoofdconflict beide partijen zaterdag wat inschikkelijkheid zouden tonen, maar helaas bleek het tegendeel het ge val. Men stond scherper dan ooit tegen over elkaar. Van de zijde van de druk kersbond tracht men thans het conflict by de inktbedrijven af te zonderen van het algemene dispuut, dat de provin- Kantoorhouder PTT te Rijnsburg verdacht van verduistering Eind vorige week is de kantoorhouder van PTT te Rynsburg aangehouden op verdenking van verduistering. Hy is in middels overgebracht naar Den Haag, waar hy in het Huis van Bewaring is ingesloten. Het zou hier volgens de thans bekende gegevens gaan om een bedrag van om trent elfduizend gulden. Het onderzoek naar de omstandigheden der verduiste ring, zoals de wijze waarop zy werd gepleegd en de periode waarin dit ge beurde staat thans onder leiding van de Postale Recherche in Den Haag, die tot de aanhouding is overgegaan. Tevens wordt onderzocht, hoe de kan toorhouder het verduisterde geld heeft besteed. Volgens de eerste aanwijzingen schijnt dit in ieder geval niet geheel ten eigen bate te zyn geweest. ciale en weekblad-pera heeft getroffen, om op die manier de sluiting van da Londense bladen te voorkomen. Het re sultaat was, dat de inktfabrikanten een uitnodiging voor besprekingen met de drukkersbond hebben aanvaard. Deze zouden vanochtend beginnen. Het voor stel van de bond is een zelfstandige overeenkomst met de drukinktfirma's te bereiken. Er is echter weinig kans op verwezenlijking van dit plan, aangezien de drukinktfabrikanten uit traditie niets voelen voor een regeling welke vooruit loopt op die van het hoofdconflict. De Vereniging van Inktfabrikanten heeft reeds laten weten, dat er geen sprake zal zijn van formele onderhandelingen. Desniettemin stemde men toe in een gesprek om na te gaan, of dit misschien tot iets zou kunnen leiden. De Daily Express, welke voor vyftig procent be langen bezit in een der grote drukinkt firma's, dringt achter de schermen aan op een voorlopige regeling, welke hervat ting van de arbeid in de drukinkt industrie mogelijk moet maken, zodat de Londense dagbladpers, welke het on schuldige slachtoffer dreigt te worden van een conflict, waarby zy in het ge heel niet is betrokken, kan worden gered. Oorlogsverliezen der Russen hoger dan men dacht De Sovjet-Unie verloor in de tweede wereldoorlog eerder vijftien tot twintig miljoen mannen dan de vroeger aange nomen zeven miljoen, aldus een particu liere Amerikaanse stichting voor bevol kingsstatistieken, op grond van da recente gegevens uit Moskou. Van de 32- jarigen en ouder zouden ongeveer twee maal zoveel vrouwen als mannen zijn. Bron voor deze conclusies zijn de voor lopige cijfers van de volkstelling, gepu bliceerd in de Izwestia van 10 mei j.l. „De wijdverspreide vrouwenarbeid in alle soorten van het maatschappelijk leven was niet alleen een kwestie van emancipatie maar evenzeer een nood zakelijkheid. Tien Jaren lang na de oor log was de Sovjet-Unie byna ziekelijk geheimzinnig met gegevens over het be volkingsgetal. Men was zich er kennelijk van bewust dat de cijfers een ernstige situatie zouden tonen" aldus het Ameri kaanse artikel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1