Majoor Koopmann verweert zich tegen „valse beschuldigingen" WEERBERICHT Schrijnend onrecht aangedaan Brandende benzine uit H tanker bedreigde Zuidfranse stad Sete Fa. D. KRET Zn. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 JULI 1959 No. 29786 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T Nota aan de Kamers „Ik ben niet toevallig' vrijgesproken" Dc majoor der intendance H. E. I. H. Koopmann heeft aan de Tweede Kamer, aan de fractievoorzitters in Eerste en Tweede Kamer en aan de minister van Defensie zijn „nota van verweer" doen toe komen naar aanleiding van de op zijn beleid betrekking hebbende passages in het verslag van de „Commissie Onderzoek Militair Aan koopbeleid". Zoals bekend rapporteerde deze commissie over het aan koopbeleid bij de voormalige sectie „Aankoop Buitenland" van het Directoraat Materieel Landmacht. Majoor Koopmann is wnd. hoofd geweest van deze sectie. Het rapport der commissie werd 28 februari j.l. gepubliceerd. Blijkens het begeleidend schrijven, dat majoor Koopmann bij de nota voegt, is hij van mening, dat de commissie over hem „valse en licht vaardige beschuldigingen" heeft uitgesproken, waardoor hem „schrij nend onrecht" wordt aangedaan. In het schrijven zegt hij verder o.m.: „De commissie heeft zich in haar verslag beperkt tot een overigens vol komen onjuiste beoordeling van de be handeling van een drietal uit de vele bestelaan vragen. Een hiervan is boven dien nog als een vervolgopdracht te be schouwen. Alleen al in 1955 was ik ech ter verantwoordelijk voor ca. 300 bestel- aanivragen. De desbetreffende leveran ciers waren verspreid over V.S., Canada, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Duits land, België, Zweden, Noorwegen, Dene marken en Groot-Brittannië. Het be lang van de Kon. Landmacht om al deze bestel aanvragen te real iseren in de vorm van tijdige aflevering van per jaar ca. 30.000 verschillende goedge keurde en aan alle eisen voldoende ar tikelen moge de oorzaak zijn, dat ik wellicht fouten zal hebben gemaakt. Ik ben mij hiervan in genendele bewust en tot op heden heeft noch de commissie noch iemand anders ook maar één wer kelijke fout vastgesteld". Majoor Koopmann, die zegt van mening te zijn dat de „Commissie onderzoek militair aankoopbeleid" heeft gefaald, verzoekt de Kamer „de inhoud van het verslag der commis sie niet als juist te willen aanvaarden of zonder meer voor kennisgeving te willen aannemen en althans zeker te willen verwerpen de ongegronde en onjuiste veroordelingen van en con clusies over de gedragingen van per sonen, welke veroordelingen en con clusies zonder de in een rechtsstaat geldende waarborgen van hoor en wederhoor, bewijsvoering en open baarheid, op onverantwoordelijke lichtvaardige, de betrokken personen nodeloos in eer en goede naam aan tastende, wijze door de commissie zijn uitgesproken. Diverse kwesties In de 36 pagina's omvattende nota behandelt majoor Koopmann uitvoerig de kwesties gerezen rond de „kooktoe- stellen", de „Onderdelen Piat" en het „Contract van Van Benthem". Met betrekking tot de kooktoestellen zegt hij o.m. dat de commissie heeft nagelaten hem over de toedracht in deze te horen en dat zij verzuimd heeft „uit afgelegde doch met elkaar tegen strijdige verklaringen de enig juiste conclusie te trekken, dat zij door de gehoorde getuigen is misleid". „Met betrekking tot het contract voor Piat-onderdelen rapporteert de com missie, aldus majoor Koopmann in zijn nota, wederom zonder hierover ove rigens ook maar een woord met mij te spreken veronderstellingen, die in strijd zijn met de feiten, zoals deze de commissie uit de voor haar toeganke lijke documentatie had kunnen blijken. Met name beschuldigt de commissie mij Dijk naar Marken wordt vrijdag a.s. geopend De dijk naar Marken zal vrjjdag 10 juli a.s. officieel worden geopend. Een dag later zal het autoverkeer met uit zondering van autobussen, van de dijk gebruik kunnen maken. Het gemeente bestuur van Marken raadt de auto mobilisten reeds thans aan, de eerst komende zondagen niet in grote getale naar het voormalige eiland te rjjden aangezien dan zeker verkeersopstoppin gen zullen ontstaan. Advertentie blanco-offertebrieven aan Van Ben them te hebben gezonden en mij wordt venveten de verplichtingen t.a.v. de concurrentiestelling te hebben ver waarloosd. Daarnaast veroorlooft de commissie zich suggesties die er blijk van geven, dat de inhoud en de toepas sing van de door haar zelve aangehaal de reglementen, voorschriften en dienst aanwijzing haar niet duidelijk is. Als punt van uitgang diene, dat Bos voor het H.M.G. onder ede verklaard heeft, dat ik op de gunning van de contracten (bestelopdrachten) geen en kele invloed kon uitoefenen en dat deze generaal voor de officier-commissaris onder ede had verklaard, dat ik ver plicht was de agent Van Benthem in te schakelen. Desondanks komt de commissie tot conclusies, die er tenslotte op neer komen, dat ik misbruik zou hebben gemaakt van te veel vrijheid en ge brek aan controle, dat ik fout zou heb ben gehandeld, dat ik persoonlijke belangen zou hebben laten prevaleren boven dienstbelangen, en laat duide lijk ruimte voor de gedachte, dat ik toevallig ben vrijgesproken van een tenlastelegging, omdat er geen vol doende bewijzen tegen mij zouden zijn geleverd". Met betrekking tot het „contract van Van Benthem" zegt majoor Koopmann o a. dat hij verplicht was deze in te schakelen als inkoopsagent, dat con trole op diens werkzaamheden voor hem onmogelijk was. en die controle overi gens berustte bij de directeur-generaal van oorlog. Majoor Koopmann zegt met betrekking tot een veronderstelling van „te persoonlijke relaties met Van Ben them" dat deze relaties niet verder gin gen dan van officieren in de omgang met elkaar verwacht mag worden. Zoals men zich zal herinneren sprak het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag op 23 april 1958, overeenkomstig de vordering van de advocaat-fiscaal, majoor Koopmann vrij van het hem ten laste gelegde. In zijn overwegin gen zeide het Hof niet uit wettige be wijsmiddelen de overtuiging te hebben bekomen, dat beklaagde het ten laste gelegde had gedaan. Derhalve vernie tigde het Hof het op 9 oktober 1957 door de Krijgsraad te velde W^st uitgespro ken veroordelend vonnis. Majoor Koop mann, die was beschuldigd van het aannemen van steekpenningen in dienst van het directoraat materieel Land macht, had drie maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht. De Krijgsraad had hem veroordeeld tot een gevange nisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. In haar rapport over het aankoopbe leid zeide de commissie uit de Tweede Kamer met betrekking tot het beleid van majoor Koopmann o.m.: Uit de gang van zaken blijkt, dat majoor Koopmann in grote mate zelfstandig kon handelen. Het in hem gestelde vertrouwen zou hebben moe ten meebrengen, dat hij een grote mate van onafhankelijkheid en waak zaamheid ten opzichte van de leve ranciers betrachtte. Toen hem was ge bleken, dat niet aan de voorschriften was voldaan .zou hij zijn superieuren hierop hebben moeten wijzen. De commissie heeft niet de indruk, dat majoor Koopmann aan het hem ge stelde vertrouwen heeft voldaan. Zijn houding ten opzichte van de heer Van Benthem was van te persoonlijke aard, waardoor zijn ambtelijke ver houding sterk aan zuiverheid heeft ingeboet". IBREESTP I73*TE1.233371 ZOMERPRIJZEN Jacht één vlammenzee, eigenaar gedood De 33.000 inwoners van de Zuidfranse stad Sete zijn gisteren aan een groot gevaar ontsnapt. Omstreeks het middaguur voer de Italiaanse tankboot „Umbrina" van 6.155 ton met een lading van 5000 ton vliegtuigbenzine in het kanaal, dat via de stad de in het meer van Thau gelegen oliehaven met de zee verbindt. Midden in de stad raakte de voorsteven een pijler van een brug, waardoor er benzine uit een scheur in de scheeps wand stroomde. Deze verspreidde zich over het kanaal waar een aantal schepen voor anker lag. De „Umbrina" voer vervolgens tegen een Brits jacht aan, waardoor een brandend komfoor aan boord van dit vaartuig omviel en de laag benzine op het water werd aangestoken. Het jacht was dadelijk één vlammenzee waarin de eigenaar om het leven kwam. Aan boord van de „Umbrina" verloren twee Italiaanse bemanningsleden het leven. Met behulp van schuimblusmiddelen was men het vuur na een half uur meester. Ook de brand die ontstaan was aan boord van drie ge meerde schepen de ruim 2000 ton metende Franse vrachtboot „Jacques Schiaffino", het 1000 ton metende Franse vaartuig „Tessala" en de Marokkaanse kustvaarder „Stilbex" kon spoedig worden geblust. Bewaakte rust voor het prinselijk paar Prins Albert en Prinses Paola zullen de eerste dagen van hun wittebroods weken doorbrengen op een van de mooi ste plekjes van het eiland Majorca. Niet in een hotel, maar in een huis dat hun ter beschikking is gesteld door de gravin Van Pelterie. Dit twee verdiepingen tellende huis is fraai, maar sober gemeubileerd en ligt temidden van de dennenbossen. De plaatselijke autoriteiten hebben alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getrof fen om de rust van het jonge paar niet te laten verstoren. De politie in de om- Directoraat-generaal van Defensie ingesteld Bij beschikking van de minister van Defensie van 3 dezer is bij het ministe rie van Defensie ingesteld het Directo raat-Generaal van Defensie. Met de functie van Directeur-Generaal van Defensie is belast de heer S. B. Duyver- man, tevoren Directeur-Generaal van Oorlog. geving heeft versterking gekregen en de journalisten stellen zich aan zware straf fen bloot, zo zij tot het paar proberen door te dringen. Soekarno spreekt met nationale leiders President Soekarno heeft gisteren in Djakarta met nationale leiders, o.w. premier Djoeanda, diens ministers en de stafchefs van de strijdkrachten, be sprekingen gevoerd. Hij heeft verklaard dat hij vastbesloten is terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945, die hem meer bevoegdheden geeft dan hij nu bezit, zo meldt „Antara"- LOODGIETERSBEDRiJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Warm De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond. Er kan morgen warm zomerweer verwacht worden, waarbij de kans op onweer klein is. (Opgemaakt te 10 uur) 5 JULI Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 4.18 uur; onder 20.08 uur (6/7 n.m.). Hoogwater te Katwijk te 2.48 en 15.13 u. Laagwater te 10.55 en 23.17 uur. (6/7 hoogwater te 3.25 en 15.50 uur, laagwater te 11.34 en 23.52 uur). Dit blad bestaat nit 16 pagina's, en een Bijvoegsel Deze foto toont de Russische vice premier Kozlof (links) in ge sprek met de Amerikaanse vice- president Nixort tijdens een diplo matieke receptie in Washington. Tijdens deze ontmoeting ontstond een felle woordenwisseling tussen beide diplomaten. Vragen aan minister over een censuur in Netl. Nieuw-Guinea Mr. Th. M. J. de Graaf, lid van de Tweede Kanier heeft de minster van Zaken Overzee a.i. gevraagd mede te delen of en in hoeverre in Nederlandsf Nieuw-Guinea postcensuur wordt uit geoefend. op welke wettelijke bepalin gen deze censuur berust en aan welke instanties zij is opgedragen? Voorts vraagt de vragensteller een grondig en met voldoende waarborgen voor strikte onpartijdigheid omkleed onderzoek naar de vraag of, al of niet met mede weten van de gouverneur, in Nederlands Nieuw-Guinea door ambtelijke instan ties onwettige postcensuur wordt uit geoefend? Ook de heer F. H. van de Wetering heeft over dit onderwerp schriftelijk •vragen gesteld aan de minister. Hij vraagt of het juist is. dat de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea de advokaat- generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia ongevraagd verlof heeft ver leend in verband met een door deze ambtenaar ingediende klacht boven onwettige postcensuur door het parket van de procureur-generaal? In welke mate is er eigenlijk sprake van postcensuur in Nieuw-Guinea op vooraanstaande ambtenaren en parti culieren, zoals aan de leden van de parlementaire missie tijdens hun be zoek in 1957 herhaaldelijk werd ver klaard? En acht de minister dit feit op zichzelf niet reeds belangrijk genoeg om tegen een schending van het grond- wetteliik erkende briefgeheim op te treden? Koninklijk Paar morgen naar Den Helder 60-jarig jubileum Kon. Marine Jachtclub Het Koninklijk Paar zal morgen in Den Helder een deel van het jubi leumprogramma bijwonen, dat de Kon. Marine Jachtclub, in het kader van haar 60-jarig bestaan, gedurende het komende weekeinde organiseert. De Kon. Marine Jachtclub, in 1899 opge richt, was de tweede vereniging, die als lid toetrad tot de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport verenigingen. Als zodanig behoort zij tot de oudste erkende verenigingen op zeilsportgebied in Nederland. De inte resse van deze vereniging gaat voor namelijk uit naar zeilen op ruimer water; zij wenst daarmee het aankwe ken van zeemanschap en het bevorde ren van de teamgeest onder de marine officieren te stimuleren. De jaarlijkse wedstrijden, die dit jaar in verband met het 60-jarig jubileum een extra feestelijk tintje krijgen, wor den vandaag en morgen gehouden. Zij bestaan uit wedstrijden, gehouden bui ten de Haaksgronden, in jachten van de RORC-kiasse, terwijl in de nabijheid van Texel rede-wedstrijden plaatsvinden in draakjachten, niet gemeten kajuit- jachten, marine-sloepen van het type B 2, whale-boten, reddingboten der koop vaardij, ronde- en platbodem jachten. Aan de wedstrijden zal worden deel genomen door talrijke Nederlandse en enige buitenlandse watersportverenigin gen, voorts door vertegenwoordigers uit koopvaardijkringen en leerlingen van diverse Nederlandse zeevaartscholen. Als bijzondere attractie zullen morgen de jachten hun vaardigheid in admi- raalzeilen tonen. Twee doden bij een incident in Kerala De politie van Kerala heeft gisteren te Cheriathura bij Trivandrum het vuur geopend op anti-communistische beto gers. Er vielen twee doden en vijf ge wonden. Twee oppositieleiders in deze door de communisten geregeerde deelstaat van India, Sankar van het Congres en Ke rala en Pillai van de Praja-socialisten, verklaarden na een bezoek aan de plaats van het incident, dat de politie zonder reden had geschoten. Dit is een gevolg van de politiek van terrorisme die de communistische regering onbeschaamd voortzet, zeiden zij. Spoedig begin met Franse kernproeven De Franse minister voor de strijd krachten, Guillaumat, heeft gisteren in een radiorede verklaard, dat Frankrijk spoedig in staat zal zijn kernproeven te houden en kernbommen te bezitten, waardoor het 't vierde lid van de „Atoomclub" zou worden. De minister voegde hieraan toe, dat ontwikkeling van kernwapens niet mo gelijk is voordat een uitgebreide indus triële en wetenschappelijke onderbouw was opgetrokken. Daaraan was in Frank rijk sedert 1949 gewerkt, zei hij. De regering van Ghana heeft gisteren een beroep op president De Gaulle ge daan om de plannen voor het nemen van kernproeven in de Sahara te laten varen. De minister van Buitenlandse Zaken. Ako Adjei, deelde op een pers conferentie mee, dat de vrees van zijn regering is gebaseerd op recente waar schuwingen van geleerden, dat de neer slag van proeven in de Sahara gevaar lijke gevolgen zal hebben voor Ghana en andere landen in West-Afrika. Volgens de regering van Ghana is de Sahara geen deel van Frankrijk, doch behoort dit gebied aan de Afrikanen. Als Frankrijk zich niets van het be roep aantrekt, zal Ghana de openbare mening in de wereld tegen de voorge nomen proeven mobiliseren, aldus de nota, waarvan afschriften aan de bui tenlandse diplomaten in Accra zijn ge zonden. Ben Goerion wil verkiezing van november vervroegen Naar in de omgeving van Israels pre mier Ben Goerion verluidt, overweegt deze de algemene verkiezingen, die in november zullen worden gehouden, te vervroegen. De kwestie zou ook op een bijeenkomst van Ben Goerions socialis tische partij Mapai zijn besproken. (Men zie ook het hoofdartikel, eerste kolom pagina 2). Intussen heeft de premier tegenover een verslaggever van het te Tel Aviv verschijnende avondblad „Jediot Achro- not" verklaard, dat hij nog niet tot een conclusie was gekomen omtrent de rege ringscrisis, die enkele dagen geleden ontstond doordat de regeringspartijen Ahdoeth Haavoda en Mapam tegen Ben Goerion stemden, toen de kwestie van de wapenleveranties aan West-Duits- land in het parlement aan de orde was. De premier nam toen echter niet on middellijk ontslag, doch stelde zijn be slissing enige dagen uit. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft, in antwoord op vragen over de besprekingen van secretaris-generaal Hammarskjöld te Cairo, verklaard dat Israël terugkeer tot de toestand vóór februari j.l. eist. toen Israëlische ladin gen met schepen van neutrale landen vrijelijk via het Suezkanaal naar het Verre Oosten mochten worden vervoerd. Met terugzending van de lading van het Deense vrachtschip „Inge Toft", dat te Suez wordt vastgehouden, zou geen ge noegen worden genomen. Dit is het eerste Electra-toestel, dat gebouwd is voor de KLM. De eerste proefvluchten zijn reeds met het vliegtuig gemaakt, en in sep tember zal de machine op Schiphol arriveren. Kozlof maandag niet welkom in Detroit De burgemeester van Detroit, Miriani, heeft gisteren aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington meegedeeld, dat de Sovjetrussische vice- premier Kozlof, die maandag een be zoek aan Detroit zou brengen, niet door het gemeentebestuur als officieel be zoeker zal worden erkend. De burge meester meent dat Kozlofs bezoek „niet van openbaar belang" is, (Vice-premier Mikojan werd tijdens zijn bezoek aan Detroit in januari J.l. met eieren be kogeld. Red. LD.). Kozlof vertrok gisteren uit Washing ton voor wat hij noemde zijn „com munistische infiltratie" in de VjS. Ge durende tien dagen zal hij een rondreis maken, waarbij Sacramento in Calif or- nië zijn eerste stopplaats zou zijn. Daar zou hij een onderhoud met gouverneur Brown hebben. Voor zijn vertrek had Kozlof een ge sprek met de onderminister van Bui tenlandse Zaken, Livingstone Merchant. De Rus verklaarde dat de Sovjet-Unie en de V.S. grote natuurlijke hulpbron nen hebben en dat er niets is om over te vechten. Hij zei, dat later zou blijken dat Bondskanselier Adenauer een slechte leider was. Overigens merkte hij op, dat het gemakkelijker was om het eens te zijn over het verleden dan over het heden. „Wij moeten er twee of drie dagen voor nemen om van gedachten te wisselen, want ik heb U niet en U heeft mij niet overtuigd" .aldus de Rus sische vice-premier. 99 gemeenten in een hogere klasse o.a. Leiderdorp en Voorschoten Een door de Stichting van den Arbeid ingestelde commissie heeft met betrek king tot de herclassificatie van gemeen ten onlangs een rapport uitgebracht, waarin het College van Rijksbemidde laars aanleiding heeft gevonden een be schikking uit te vaardigen, waarbij aan het vrije bedrijf een nieuwe richtlijn wordt gegeven voor de aan te houden indeling van gemeenten In klassen. Deze richtlijn houdt in, dat 99 gemeenten of delen daarvan per 1 juli 1959 in een hogere klasse mogen worden onderge bracht. Aangezien de regering het standpunt inneemt, dat de indeling voor het vrije bedrijf de basis vormt voor de indeling in de overheidssector, zal laatstgenoem de indeling worden aangepast aan de nieuwe richtlijn en worden deze 9 ge meenten of delen daarvan in het bezol digingsbesluit hoger ingeschreven. Onder deze gemeenten bevinden zich Leiderdorp (van 3 naar 2) en Voorscho ten (van 3 naar 2). De overige (90) gemeenten waren in het bezoldigingsbesluit reeds hoger in feite derhalve te boog ingedeeld. Deze indeling blijft ongewijzigd, zodat ten aanzien van bedoelde gemeenten het tot dusver bestaande verschil tussen over heid en particulier bedrijf wordt ver kleind of opgeheven. Het ligt in het voornemen van de mi nister van Binnenlandse Zaken met be trekking tot het hiervoor vermelde negental gevallen per 1 Juli 1959 een her ziening van het bezoldigingsbesluit bur gerlijke Rijksambtenaren te bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1