Nieuw Leids Fysiologisch Laboratorium een uniek centrum voor wetenschap en onderwijs Functionele indelinglogische opbouw en efficient gebruik van de ruimte fösteir Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 juli 1959 Tweede blad no. 29785 Dankzij grondige planning en zes miljoen gulden: (Van een onzer redacteuren) Leiden is vele unieke gebouwen rijk, maar wordt er slechts bij hoge uitzondering een rijker, aangezien het hoofdzakelijk cultuur-historische monumenten betreft. Er wordt wel gebouwd voor wonen en werken, maar een aanwinst met uitzon derlijke bouwwerken is niet iets, waar de Sleutel stad zich dikwijls op beroemen kan. Er bestaat derhalve alle aanleiding, ruime aan dacht te besteden aan het sporadische verschijnsel, dat Leiden inderdaad met een uniek gebouw rijker is geworden: het thans voltooide en vrijwel geheel ingerichte Fysiologische Laboratorium op het labo ratorium-terrein van het Academisch Ziekenhuis nabij de Wassenaarseweg. Een laboratorium dat, wat opzicht en inrichting betreft, zijn weerga in de wereld moeilijk vindt, dat al met al zo ongeveer zes miljoen gulden heeft gekost, en dat de concentratie van de medische wetenschappelijke instituten op het A.Z.-terrein Royale opzet schiep fysiologisch „paleis" ondanks latere gedwongen inwoningen Niet gezegd voor vrijwel voltooit. Niet alleen in algemene opzet, ook in schijnbaar onbelangrijk detail is dit ge bouw, dat misschien beter als complex bestempeld kan worden, naar de hoogste eisen van doeltref fendheid en ingesteld op de modernste onderzoe kingstechniek geconstrueerd. Behalve Fysiologisch Laboratorium huisvest het complex tevens de toegepaste enzymologie en radiobiologie, de elektronenmicroscopie, de stra- len-genetica, een gedeelte van het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming (I.R.S.) en vertrekken voor de medische faculteit. Het complex is de in omvang en kostbaarheid grootste aanwinst van de Leidse Universiteit in de naoorlogse jaren. Onlangs heeft Prins Bern- hard een onofficieel bezoek aan het complex ge> bracht om te bewonderen wat hier tot stand is gekomen. dovemansoren Over het algemeen wordt bij het bou wen van nieuwe wetenschappelijke in stituten gewerkt naar de al of niet bescheiden geformuleerde eisen van het moment, d.w.z. dat deze instituten „naar maat" worden ontworpen met het onvermijdelijke gevolg dat de betrokken wetenschap meestal reeds uit dit maat pak is gegroeid wanneer het in gebruik wordt genomen. Bij de plannen voor het nieuwe Fy siologische Laboratorium is echter van een royalere gedachte uitgegaan. Het is de wens van curatoren geweest, dat het laboratorium ruim zou worden op gezet, en dat zoveel mogelijk rekening zou worden gehouden met de in de eerstkomende decennia te verwachten ontwikkelingen. Een dergelijke wens van curatoren wordt bij hoogleraren wel zelden voor dovemansoren geuit! „Zelden", maar toch niet „nimmer", getuige het feit dat de grote fysioloog Einthoven, zetelend in het laboratorium lan de Zonneveldstraat, in de twintiger |are geen prijs stelde op een royalere iem aangeboden behuizing op het ter rein van het A.Z. Dank zij deze „beschei- Senheid" kan de fysiologie thans een laboratorium betrekken, dat enig in de ft-ereld kan worden genoemd. Overigens is niet slechts met de fy siologie in huidige en toekomstige ge- iaante rekening gehouden bij het ont werp van dit gala-maatcostuum. Het werd wenselijk geacht in het gebouw iwee collegezalen van grote capaciteit jp te nemen, namelijk een voor de fy siologie en een voor algemeen gebruik. Voorts werd het gedeelte voor de tech nische diensten ruim opgezet met het ienkbeeld, dat wellicht althans tot ge- Jeeltelijke concentratie van deze dien sten voor het laboratorium-complex lan de Wassenaarseweg kan worden Dvergegaan. Men denke bijv. aan de in strumentmakerij. Deze centrumfunctie ra n het nieuwe gebouw komt verder tot uiting in de opneming van een royale tsntine welke tevens bestemd is voor 't personeel van de andere laboratoria. Ook de wellicht te venvachten wij zigingen in de onderwijsorganisatie hebben een woordje meegesproken bij het opstellen van de plannen. Het is mogelijk, dat de geneeskundige pro- paedeuse geheel binnen de faculteit wordt gebracht en onder haar volle dige verantwoordelijkheid wordt ge plaatst. Dan kan ook het onderricht in de natuurkunde aan de toekomstige medici voornamelijk in het zeer fy sisch georiënteerde laboratorium voor fysiologie worden gegeven. De prakti- cumruimten in het nieuwe instituut zijn op deze eventuele taak berekend. Trager en duurder Het gehele gebouw draagt het stem- )el van een strak volgehouden streven naar streng fuctionele indeling, lo- {ische rangschikking van de ruimten en tfficient gebruik van het beschikbare lloeroppervlak. Aan dit streven moest snig geweld worden aangedaan door de mderbrenging in het gebouw van een rrij groot aantal andere diensten, waar- ioe tijdens de bouw werd besloten. Dat s ook een van de oorzaken van de op getreden vertragingen in de bouw en de ianzienlijke kostenverhoging. Een deel ran deze „inwoning" van andere dien- iten draagt een tijdelijk karakter, zoals ïijv. de huisvesting van de elektronen- nicroscopie, die niet langer gastvrijheid ton genieten in het Anatomisch Labora- lorium. Functioneel behoort deze afde- ing echter niet bij fysiologie thuis, doch >ij bijv. virologie (in Preventieve Ge- ïeeskunde) of cytologie en experimen- £le histologie. Enigszins is ditzelfde het {eval met de „ondergeschoven" afdeling (oor toegepaste enzymologie en radio logie. Voorts werd, toen de bouw reeds aan- lieniyk gevorderd was, besloten de fa- sulteitsbureaus in het nieuwe complex ie concentreren. Tot dusver lagen deze rerspreid. zoals het pedellenbureau bij pathologie, de faculteitskamer in de vrouwenkliniek, het co-assistentenbu- 'eau in de ogenkliniek, secretariaat en u chief weer elders verspreid. Vorig jaar in begin van dit jaar werden bovendien ingrijpende wijzigingen nodig in ver- ïand met de oprichting van het Insti- iuut voor Radiopathologie en Stralen- iescherming. eveneens met de afdeling itralingsgenetica in het nieuwe labora- lorium-complex gehuisvest. Ondanks alles. Niet ontkend kan worden, dat de al gemene opbouw van het complex van deze veranderingen en al of niet tfjde- lijke huisvesting van andere weten schappen en diensten een nadelige invloed heeft ondervonden. Daar te genover staat echter, dat het hoofdge bouw, dat oorspronkelijk lager was geprojecteerd, mede door deze zaken van een extra laag is voorzien en thans zes werklagen telt. Bovendien is het budget verruimd, zodat de fi nanciële gevolgen van de wijzigingen niet ten koste van de fysiologie kwa men. Overigens biedt het complex voor de fysiologie zelve thans geen ruimtereserve meer, ondanks de oorspronkelijke royale opzet. Deze zou slechts kunnen worden gevonden wanneer de gastvrijheid aan andere wetenschappen en diensten wordt opgezegd, terwijl bovendien het hoofd gebouw zo is geconstrueerd, dat het met nog een verdieping kan worden ver hoogd. Zelfs dit op de groei gemaakte maatpak begint dus al enigszins krap te zitten! Intensief overleg, veel eigen werk Wij willen ten aanzien van de inrich ting van het nieuwe laboratorium niet te zeer in details treden, doch slechts in het algemeen zeggen, dat moderne tech niek, weldoordachte wetenschappelijke planning, doortastende leiding en een ruim budget hier een complex hebben geschapen, dat de bewondering van de gehele wetenschappelijke wereld ver dient en ongetwijfeld ook zal oogsten. De directeur van het nieuwe laborato rium, prof. J. W. Duyff, heeft jarenlang zyn wetenschappelijk werk opgeofferd aan arbeid voor deze nieuwe behuizing. „Zowel bij de algemene opzet als bij de detailleering en gedurende de gehele bouwperiode", zo zegt prof. Duyff hier over. „is veel meer dan gebruikelijk sprake geweest van regelmatig en inten sief contact tussen architect, technische afdelingen van de Rijksgebouwendienst en aangewezen adviesbureaus en advi seurs enerzijds en enkele mijner mede werkers (zeer in het bijzonder de heer C. Kriest» en mijzelf anderzijds. Het realiseren van de moeilijke en zware eisen die ik aan de voorzieningen in het gebouw meende te moeten stellen was slechts mogelijk dank zij het technisch vernuft en de werkkracht van de heer Kriest. op wiens tekentafel de plannen zijn ontstaan die de grondslag vormden van de wijze, waarop een zeer groot gedeelte der installaties en voorzienin gen is tot stand gebracht. Verscheidene in de bouw opgenomen constructies zijn in eigen bedrijf door de technische staf van het laboratorium vervaardigd". Doordacht in details Het is ondoenlijk een opsomming te geven van de vele technische voorzie ningen. die een geheel apart stempel op het gebouw drukken, die dikwijls betrekking hebben op schijnbaar wei nig betekenende details maar die alle tezamen een zeldzaam gaaf, weldoor dacht efficient apparaat vormen voor een wetenschap, die zich reeds te lang met een gebrekkig laboratorium heeft moeten behelpen. Men kan van het nieuwe complex zeggen, dat iedere steen weloverwogen is gelegd! Wie een rondgang door het complex maakt wordt telkens weer getroffen door deze gedetailleerde efficiëntie. Het zou te ver voeren, hiervan een uitputtende opsomming te geven. En zelfs een beperkte keuze is moeilijk. Men zou iets kunnen vertellen over de bij zonder doelmatige experimenteertafels, over de technische bijzonderheden van de geluidsvrije kamer, over de wijze waarop met éénrichtingverkeer en druk verschillen de meest pijnlijke steriliteit bevorderd wordt in de explantatieafde- ling, over de -beveiligingsmaatregelen in het radiobiologisch laboratorium, over de meubilering van de collegezalen, over de door het gehele complex aanwezige water, lucht en vacuumleidingen, over de over- en onderdrukketels, over de in- dustievrije trilvrije kamers. En dan nog zou men een zo onvolledig beeld geven van de uiterste zorgen, welke aan de inrichting besteed zijn, dat wij zelfs van zulk een beperkte opsomming willen af zien. Esthetische zorg In het besef, dat de sfeer van het werkmilieu uitermate belangrijk kan zijn voor de kwaliteit van de arbeid is ook veel aandacht besteed aan de es thetische verzorging van het gebouw. Daarbij is uitgegaan van de ge dachte, dat de schoonheid van een ge bouw dat als werkplaats moet dienen in de eerste plaats gelegen dient te zijn in doelmatigheid en functionele zindelijkheid. Binnen de grenzen, ge steld door functionele eisen, is het echter mogelijk bewust naar de ook in details meest esthetische oplossing te streven. In het nieuwe complex is vooral veel zorg besteed aan de kleu ring. Bijzondere aandacht ^erd in esthe tisch opzicht gegeven aan de auditoria. Ondanks het feit, dat geen kostbare ma terialen zyn gebruikt maken deze zalen een rijke, zelfs luxueuze indruk. In dit verband mag niet onvermeld blijven, dat de portretbuste van Eint hoven van de hand van Gerrit van der Veen, die ook in het oude laboratorium aanwezig was, thans de galerij in de hoofdhal siert. Aan enige kunstenaars is verzocht, versieringen aan en in het gebouw aan te brengen. Prof. L. O. Wenckebach uit Noordwijkerhout verzorgde beeldhouw werken in relief bij de hoofdingang van het gebouw waarin collegezalen en bu reaus zijn gevestigd. Deze stellen vier grote fysiologen voor, de Engelsman Harvey, de Fransman Claude Bernard, de Duitser Berthold en de Rus Pavlov. De namen van tweehonderd fysiologen van groot formaat van Alkamaion. die circa 500 jaar voor onze jaartelling leef de, tot het begin van de huidige eeuw, zijn gebeiteld in pilasters tussen de mid dendeur en de zijdeuren van de ingang. In de zijwanden van de galerij in de hoofdhal en bij de deuren der auditoria zijn door de in Nederland wonende Ita liaanse kunstenaar Luigi de Lerma mo- zaieken aangebracht met vogel- en vis- motieven. In de kantine vindt men vier wandschilderingen van M. van der Neut uit Den Haag. Het zijn impressies van de vier jaargetijden. Voorgeschiedenis Het laboratorium aan de Zonneveld straat, dat thans buiten gebruik kan worden gesteld en dat plaats moet maken voor een geprojecteerde belang rijke uitbreiding van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, werd gebouwd in de jaren 1866-1867. Het werd wel her haaldelijk verbouwd en uitgebreid maar voldeed toch reeds lang niet meer aan de meest primitieve eisen van de fysio logische wetenschap. Toen in de twintiger jaren de me dische laboratoria naar het toen nieuwe terrein van het Academisch Ziekenhuis werden overgebracht, vond Einthoven dat hij voldoende gehuis vest was, zodat hij niet de kans aan greep om mee te verhuizen. Na zijn overlijden in 1927 en opvolging door Prof. Rademaker werden de eerste plannen gemaakt voor een nieuw labo- ratoi'ium in het Boerhaavekwartier, maar crisis- en oorlogsjaren verhinder den uitvoering van het project. Na de oorlog moesten geheel nieuwe plannen worden gemaakt, omdat de vooroorlogse niet meer berekend waren op de naoor logse eisen van wetenschappelijk onder zoek en hoger onderwijs. Een eerste nieuw plan werd door de Rijksgebou wendienst opgesteld, doch dit werd na wijzigingen in 1949 verlaten. In 1950 werd het gehele project overgedragen aan de particuliere architect ir. H. F. Mertens, die ook het nieuwe gebouw voor Praeventieve Geneeskunde had ontworpen. Zyn eerste plan kon echter geen genade vinden in de ogen van de toenmalige Rijksbouwmeester. Met be houd van de algemene opzet is het der halve aanzienlijk gewijzigd. Kosten De herhaalde wijzigingen tijdens de bouw, waarvan de leiding berustte bij de Panagro te Warmond, hebben de kosten aanzienlijk verhoogd. Oorspronkelijk was op een totaal inhoud van 34.000 kubieke meter gerekend, later kwam hier 2900 kubieke meter bij. De totale bouwsom zou eerst ruim drie en een half miljoen hebben be dragen. Met inbegrip van de inrich ting heeft de bouw echter een bedrag van ruim vijf en een half miljoen ge vorderd. Een indrukwekkend bedrag, dat echter binnen redelijke grenzen is gebleven wanneer men in aanmerking neemt, dat hier een uniek laboratorium is gescha pen, waarin ook andere wetenschappen en diensten voortreffelijk uitgerust be huizing vinden. Mulo-examens Voor het Mulo-examen (diploma B) zyn geslaagd de dames J. Nijenhuis, Katwijk aan Zee; M. I. M. Stolp, Lei den; W. v. Hove, Leiden; W. Bekooij. Leiden; J. v. Kampenhout, Leiden en de heren L. E. Ouwehand, Leiden; A. v. Leeuwen, Leiderdorp; J. A. Lock. Leider dorp; T. Rasser, Leiderdorp: C. P. Leen heer. Voorschoten; P. Saraber. Voor schoten; W. A. v. d. Steen. Leidschen- dam; G. Schaap. Leiden; K. J Vahr- meijer, Leiden; H. Onrust, Leiderdorp; D. H. Hoogstraten. Leiden; G. Bout, Voorschoten; T. M. J. v. Driel, Leiden; J. H. Saveur. Leiden; H. v. Huis, Zoe- terwoude en voor het A-diploma de heren H. H. M. v. d. Berg. Leiderdorp; W. J. N. Paauw. Rynsburg; J. W. N Wurzer, Leiden. Afgewezen 5. Eindexamens Rembrandt Lyceum Voor het eindexamen h.b.s. A van het Rembrandt Lyceum zijn geslaagd: E. H. Bakker, Oegstgeest; Tonny Beunders, Wassenaar; C. J. A. Birnie, Leiden; W. M. van den Broek, Voorschoten; Didi Court, Noordwijk aan Zee; H. P. Hage- doorn, Den Haag; H. B. v. d. Leeden, Leiden; P. C. Mooten, Noordwijk-Bin- nen; Jeanneke de Nooijer; Bep Schreu- der en D. F. van Walraven, allen te Leiden. Prachtige popel ine en railcord JONGENSBROEKEN, met omslag, onberispelijk model. Normaal 9.75 - 13.50. Slechts één dag, alle maten van 5—16 jaar voor de verbazing wekkend lage prijs van LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudesesingel Kateodr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Coarcta tion de l'aorte generalites et resultats de 258 operations", de heer H. J. Gelis- sen. geboren te Echt en thans wonende te De Bilt. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Ontwik keling en transmissiemogelijkheden van toxoplasma gondii in experimentele in fectie met chronisch beloop bij muizen", de heer D. v. d. Waay, geboren te Semarang en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Advertentie Onze winkel Steenstraat 8, zal wegens vakantie gesloten zijn van 611 JULI. Onze zaken Herenstraat 6 - Tel. 30069 Haarlemmerstraat 204 - Tel. 21611 zijn geopend. Uitbreiding Chr. Lyceum BOUW VAN TWEEDE SCHOOL. Gisteravond werd in hert schoolgebouw aan de Kagerstraat de jaarvergadering gehouden van de Vereniging voor Chris telijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs te Leiden. De leiding der vergadering was in handen van de voorzitter, dr. Steketee. De verslagen van secretaris en penning meester gaven een duidelijk beeld van wat zich in de vereniging in het afge lopen jaar afspeelde. De toevloed van leerlingen is dermate, dat het bestuur alle mogelijke maatregelen moet nemen om te zorgen dat tijdig voldoende ruim te aanwezig is. Ook is het uitermate moeilijk voldoende leraren aan te trek ken om in de lessen te kunnen voor zien. De leiding der school berust nu bij dr. Bolhuis, die in de loop van het verslagjaar dr. P. C. van Arkel is op gevolgd als rector. De resultaten van de examens waren zeer gunstig. De vereniging heeft met de gemeente een grondruil aangegaan, waardoor het terrein om de school aanzienlijk is ver groot en uitbreiding in de toekomst is verzekerd. Ook overweegt het bestuur elders In de stad een nieuwe school te stichten. De uitbreiding, die in voorbereiding is. is zover gereed, dat als de goed keuring van het Departement afkomt vrijwe lonmiddellijk kan worden aan gevangen met bouwen. De penningmeester liet in zijn verslag uitkomen dat de financiële toestand van de vereniging gunstig is te noemen. Ds. J. N. de Ruiter beroepen te Breukelen Ds. J. N. de Ruiter, hervormd predi kant alhier, heeft een beroep ontvan gen van de hervormde gemeente te Breukelen. Diamanten doctoraat Maandag a.s. is het 60 jaar geleden, dat dr. A. fï. Haantjes, thans emeritus predikant van de Remonstrantse Broe derschap en wonende te Heemstede, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „Simon Episcopius als apologeet van het remonstrantisme in zijn leven en werken geschetst. Dr. Haantjes, die thans 83 jaar is, werd 30 juli 1899 te Meppel in het pre dikambt bevestigd. Op 3 december 1905 aanvaardde hij de evangeliebediening te Haarlem, welke gemeente hij tot aan zijn emeritaat in 1939 heeft gediend. Dr. Haantjes, die in de loop der jaren zeer veel heeft gepubliceerd, schreef nog on langs een boekje, getiteld „Fragmenten uit de geschiedenis van de Rem. Broe derschap. JUBILEUM J. NIEVAART. Zaterdag gedenkt de heer J. Nie- vaart, Brugwachter 1ste klasse, het feit, dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij de Markt- en Havendienst. Maandag zal hij in het Waaggebouw worden ge huldigd. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht mej. Ch. Kik (Den Haag)kand. examen culturele antropologie mej. N. de Vries (Den Haag); kand. examen Ned. recht mej. M. A. Bakels (Haarlem mej. G. M. L. Grüter (Wassenaar», mej. J. W. A. Duyzings (Rotterdam», mej. H. G. Warns (Groningen» en de heren H. Strengers (Den Haag», E. T. Lettinga (Bussum), H. A. H. Gribnau (Roosen daal). J. W. van Beuningen (R'dam). J. A. Verhage (Rotterdam). L. J. A. van Wersch iKerkrade» en R. S. Bakker (Bloemendaal). Gistermiddag omstreeks half één is de 9-jarige Egbert Egberts, wonende aan de Zuidsingel, met zyn fiets in de Oranjegracht gereden. De 21-jarige chauffeur, de heer L. de Water uit Den Haag, sprong de jongen na en wist hem met behulp van een voorbijganger, de heer Binnendijk, op het droge te bren gen. Een overzicht van het unieke we tenschapspaleis. Het lage gedeelte t echts bevat de ruimten voor de vreemdelingende bezoekers vah colleges, practica, bibliotheek, kan tine etc. Het hoge centrale gebouw herbergt het grootste gedeelte van het wetenschappelijk instituut be nevens de ruimten, welke gastvrij aan andere wetenschappen en aan faculteit moesten worden afgestaan. In het verlengde daarvan bevindt zich nog een op de foto niet zicht baar stuk lagere bouw, waar de technische diensten zijn geconcen treerd. De op de foto links zicht bare lagere bouw, haaks staande op het hoofdgebouw, kan omschre ven worden als hospitaal- en ope ratiecomplex. Daarachter bevinden zicli (evenmin zichtbaar op de foto) de in een L-vorm gebouwde dierenstallen. De vreemdelingen" hebben voor hun afdeling (rechts) een aparte ingang, geflankeerd door vier reliefbeelden van prof. Wenckebach. De ingang voor het hoge middengebouw, het research- laboratorium, bevindt zich midden in de van de fotograaf afgekeerde lange gevel. Naast die ingang be vindt zich nog een korte uitbouw van twee verdiepingen, die afzon derlijk gefundeerd is. Hierin be vinden zich de geluids- en echo- vrije kamer en een demonstratie- operatietheater. Voor het gebouw toyale parkeergelegenheid met fietsenstalling. (Foto LD/Van Vliet) Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK: Beroepen te Zweeloo (toez J. van der Werf te Hem-Venhuizen te Zoetermeer J van Dijk te Garderen. Aangenomen nr Metslawier-NJjawler (toez.) L. K. Bos, vlc. te Alphen ad. Rijn. Bedankt voor Nleuw- Lekkerland A. J. Timmer te Hulzen (N - H.) Benoemd tot ziekenhuispredikant te Apeldoorn Julianazlekenhuls) W. Th. v. d. Windt te Hoenderlo. GEREF. KERKEN: Beroepen te Aalten (vac. J. van Wijn gaarden) A. L. Janse de Jonge te Oost- voorne te Gorredljk J. Berger te Koot wijkerbroek te Noordwijk-Blnnen W. Dekker te IJlst te Maassluis (vac. T. Spllker) E. J. Duursema te Vorden Bedankt voor Klundert (2de pred.pl.) in combinatie met Zevenbergen A. Verschoor te Zevenbergen. CHR. GEREF. KERKEN: Beroepen te Ermelo M. S. Roos te Al phen aan den Rijn. GEREF. GEMEENTEN: Beroepen te Amsterdam-Centrum, te Amersfoort. Emmeloord. Elspeet, Gorln- chem. Goudswaard. 's-Gravenpolder. Krul- ningen. Lemmer-Marknesse. Naald wij k- 's-Gravenzande. Moerkapelle, Poortugaal. Rllland-Bath. Scherpenisse. Wolphaarts- dijk en te Zoetermeer E- Blok. kand te Rotterdam-W. te Rhenen C. Wisse kand. te Tholen EEN RECORD:36 BEROEPEN De heer P Blok. theol. kand. te Rotter dam. die eergisteren reeds 21 beroepen van de Geref. Gem. op zich zag uitge bracht heeft er thans niet minder dan 36 daarmee het record brekend van het aantal beroepen, dat de laatste Jaren op een kandidaat werd uitgebracht. Deze si tuatie tekent ook het gebrek aan voor gangers in deze kerkgroep, die 138 gemeen ten telt maar slechts 20 predikanten heeft. GEREF. KERKBOUWZONDAG Het bestuur der Stichting Steun Kerk bouw heeft, gezien de nijpende kerk- bouwnood in de geïndustrialiseerde ge bieden. besloten een landelijke kerk- bouwactie ineens te houden in alle Ge reformeerde Kerken. De stichting wil kerkeraden verzoeken zondag 18 oktober te beschouwen als speciale kerkbouw- zondag, waarop van alle kerken een bij zondere collecte voor het werk der stichting gevraagd zal worden, afgezien van wat in de kerken reeds voor dit doel gedaan werd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3