Frankrijk heeft de lioop op akkoord voor Berlijn nog niet opgegeven WEERBERICHT Jongste Westelijke voorstellen betekenden laatste concessies Felle brand in het Pentagon Onafhankelij ke scheidsrechter in Britse drukkerijconflict? Prins Albert en Prinses Paola voor enige tijd naar Majorca Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 JULI 1959 No. 29785 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Er bestaat hoop, dat in Genève een akkoord voor Berlijn zal worden getroffen, dat, zonder de kwestie te regelen, de moeilijkheden en de crisis op de lange baan zal schuiven, aldus Couve de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, in een uiteenzetting, welke hij gisteren voor de commissie van Buitenlandse Zaken uit de Assemblee heeft gegeven. De bewindsman heeft duidelijk laten weten, dat de jongste voor stellen van het Westen de laatste concessies jegens Moskou beteken den en hij heeft bevestigd, dat de eensgezindheid van het Westen „totaal" was wat betreft het Duitse probleem; wel bestond er verschil van inzicht over de nuttigheid van een conferentie aan de top. Enge land bleef er aanhanger van, omdat het iedere mogelijkheid te komen tot een regeling van de vraagstukken, die het Oosten en het Westen verdelen, wil uitbuiten. Amerika en Frankrijk willen onder geen beding een topbijeenkomst tot iedere prijs. Want niets zou in hun ogen erger zijn dan een mislukking. de Amerikanen er eigenlijk niets voor voelen. In ieder geval zullen zij nooit tot een dergelijke conferentie van twee overgaan, zonder dat zij him bondge noten hebben geraadpleegd. „Genoegelijk gesprek" Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren mee gedeeld dat de V.S. zich niet zullen laten intimideren door bedreigingen in openbare redevoeringen van de Rus sische premier, Kroesjtsjef. Tegelijkertijd verklaarde de woord voerder van het ministerie, Lincoln White, naar aanleiding van berichten, Crisis zal maanden kunnen duren De eerste conferentie van Genève heeft reeds genoegzaam laten blijken, ■aldus Couve de Murville, dat er in de positie van de Sovjet-Unie sedert no vember 1958 niet de minste verande ring is gekomen. De Sovjet-Unie wil Oost-Duitsland laten voortbestaan -en zij streeft de erkenning ervan na. De crisis zal nog maanden en maanden duren en de Russen zullen van alles proberen hun oplossing voor Berlijn en Duitsland door te zetten. Daarom zul len zij zeker ook him pressie op West- Duitsland gaan versterken en steeds weer moeilijkheden aan de Bondsrege ring bezorgen om haar in „een onge makkelijke situatie" te brengen. Vol gens Couve de Murville moet het hoofddoel van de tweede conferentie van Genève. die op 13 juli begint, voor al zijn: een conferentie aan de top mo gelijk te maken zonder dat daar zal worden gesproken onder het zwaard van Damocles van de Russische dreiging over Berlijn. Wel zouden de Grote Vier het over de ontwapening en over de hulp aan de onderontwikkelde gebieden hebben. Duitse waarnemers, van Oost- Duitsland noch van de Bondsrepubliek, zouden bij die conferentie van de Grote Vier worden toegelaten. Wat tenslotte een gesprek tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie aangaat, zo gaf Couve de Murville als zyn overtuiging te kennen, dat Rus land niets liever zou willen, maar dat Schade: 30 miljoen Kortsluiting in een leiding tussen twee verdiepingen is waarschijnlijk de oorzaak geweest van een felle brand in Amerika's verdedigings centrum, het kolossale Pentagon- gebouw in Washington, die voor een dertig miljoen dollar schade heeft aangericht. Na een verbeten strijd van vier uur slaagden de ruim 300 brandweerlieden erin de vlammen te doven. Toen waren echter al twintig collega's van hen door de rook bevangen en was er veel kostbaar materiaal zoals dos siers, geluidsbanden en films met „uiterst geheim" er op verloren gegaan. In het Pentagon werken 30.000 (der tigduizend!) man personeel. Het is het belangrijkste knooppunt van het Ameri kaanse defensiestelsel over de gehele wereld. De totale lengte van de gangen is 29 kilometer. Er zijn 150 trappen en negentien liften. De brand woedde op nog geen honderd meter van de „com mandopost" van de luchtmacht, het zwaar bewaakte vertrek vanwaar bom menwerpers en gevechtsvliegtuigen bij een aanval op de V.S. de opdracht krij gen om op te stijgen. Dit deel van het gebouw werd evenwel niet aangetast. In de grote hal trokken delen van de vloer krom door de hitte. Iers warmer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt met aanvankelijk plaatselijk •nige regen, maar morgen overdag ook enkele opklaringen, voornamelijk in het ruiden van het land. Matige tot vrij krachtige westelijke tot zuidwestelijke Wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 juli Zon op: 4.25 uur; onder: 21.02 uur. 'Maan op: 3.30 uur; onder: 19.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.12 en 14.38 *ur. Laagwater te 10.10 en 22.39 uur. IfHt Wad bestaat uit 16 pagina's. dat de opmerkingen van Kroesjtsjef in een gesprek met Averell Hamman be zorgdheid hadden gewekt: „Wij zijn ons niet bewust van ontsteltenis of be zorgdheid over de opmerkingen die Kroesjtsjef terloops maakt. Hij schijnt er nu en dan behagen in te scheppen dramatische verklaringen af te leg gen". De woordvoerder merkte o.a. nog op: „Geheel los van hetgeen Kroesjtsjef misschien gezegd heeft, in particuliere gesprekken, moet worden opgemerkt, dat hij in de afgelopen weken een aan tal verklaringen in het openbaar heeft afgelegd die bepaald dreigend van toon waren." Vice-premier Kozlof, die in Amerika vertoeft zei dat hij bjj het onderhoud aanwezig was geweest. Hij sprak tegen dat Kroesjtsjef zich ruw zou hebben uitgelaten. „Integendeel, het was een zeetr genoegelijk gesprek". Opperbevelhebber van het Kanaalcommando bezoekt- Nederland Admiraal Sir Manley L. Power, geal lieerd opperbevelhebber van het Kanaal commando, waaronder in NAVO-verband ook de maritieme strijdkrachten van Nederland ressorteren, zal van 6 t/m 8 juli a.s. een bezoek aan ons land bren gen. De admiraal zal op 6 juli op het Marine vliegkamp Valkenburg arriveren en twee dagen later vandaar vertrekken. Gedurende zijn verblijf in Nederland zal admiraal Sir Manley Power o.m. een bezoek brengen aan de minister van De fensie S. J. v. d. Bergh, de staatssecre taris van Defensie, P. J. S. de Jong, de chef van de Marinestaf, vice-admiraal L. Brouwer en de commandant Zee macht in Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn. Laatste strohalm Weinig kans op succes (Van onze correspondent in Londen) Er is nog een klein beetje hoop dat de totale stopzetting van de Britse dagbladpers op het ogenblik draaien de Londense bladen nog door op het laatste ogenblik kan worden voorkomen. Indien de inktvoorraden niet onmiddellijk aangevuld worden, zal er na maan dag in Londen geen krant meer kunnen verschijnen. Het Britse Ver bond van Vakverenigingen, het Trade Union Congress (TUC), heeft gisteren de bij het conflict betrokken vakorganisaties, nu normale bemiddeling onaanvaardbaar wordt geacht, voorgesteld een onafhan kelijke scheidsrechter aan te wijzen, die zal moeten trachten beide partijen rond de tafel te krijgen. De regering, welke totnutoe machte loos stond, heeft zich aan deze strohalm vastgeklemd. Moeilijkheden bij drukken van wetsontwerpen Vanochtend zouden de leiders van de vakbonden in de grafische industrie in het departement van Arbeid met verte genwoordigers van de minister beraad slagen over de mogelijke uitweg uit de moeilijkheden. Of het loffelijk initiatief van het vakverbond het gewenste resul taat zal opleveren, blijft echter hoogst twijfelachtig. De kranten hebben van daag hun vermageringskuur voortgezet, maar de meeste bezitten nog altijd een omvang van 2 tot 12 pagina's. Een enkel blad, waarvan de drukinktvoorraad nog maar zeer gering is, heeft echter de grootste moeite het hoofd boven water te houden. Indien het de verschijning had gestaakt, zouden alle andere Lon dense bladen eveneens hebben moeten ophouden wegens de bindende overeen komst, dat wanneer een blad gedwongen is de publikatie stop te zetten, alle an dere automatisch moeten volgen. Alles hangt dus aan een zijden draad! De Londense Vereniging van Dagblad directeuren heeft gewaarschuwd dat, tenzij het conflict wordt geregeld, aan 25.000 man personeel in Pleet Street vanavond ontslag zou worden aange zegd! Het is nog niet bekend of hier ook de journalisten onder vallen. Tot dusverre was het bij krantenstakingen de gewoonte, dat journalisten normaal doorwerken omdat de gebeurtenissen, waarover zij schrijven, moeten worden bijgehouden en de kranten in staat moe ten zijn onmiddellijk weer te verschij nen zodra het conflict is opgelost. De directies schijnen met ontslag gedreigd te hebben als een aansporing voor de bonden tot uiterste inspanning om uit breiding van het conflict tot Londen tegen te houden. Maar de stemming is er door verbitterd en gevreesd wordt dat deze stap juist tot het omgekeerde re sultaat zal leiden. Voor het eex-st in de parlementaire geschiedenis zijn er als gevolg van het conflict moeilijkheden bij het drukken van wetsontwerpen. Van een initiatief- ontwerp, dat volgende week door het La gerhuis moet worden behandeld, zijn alleen maar enkele gedrukte exemplaren beschikbaar. Er wordt over gedacht om gestencilde copieën te maken, hoewel zulks indruist tegen de waardigheid van het parlement. Per helikopter uit paleistuin Prins Albert en zijn stralende bruid, Prinses Paola Ruffo di Ca labria zijn gisteravond uit België weggevlogen, na het sprookjes achtige huwelijk, dat de legende deed herleven van België's geliefde vorstin Astrid, de wittebroods weken te gaan doorbrengen op Majorca. Aanvanikelijk werd medegedeeld, dat het paar om halfzes „met geheime be stemming" van het paleis van Laeken was vertrokken. Per helikopter waren zij uit de tuin van het paleis naar de militaire seobie van de Brusselse lucht haven gevlogen, waair een militair vlieg tuig gereed stond. Om ongeveer tien voor half zes maakte de met bloemen versierde DC-3 van de Belgische lucht macht zich los van de grond. Toen Prinses Paola aan boord van het vlieg tuig ging, droeg zij een eenvoudig lila reiskostuum met een regenjas over de arm. Prins Albert had zijn uniform van fregatofficier verwisseld voor een grijs wandelpak. Een deel van het vliegveld was afge zet met prikkeldraad en de fotografen moesten meer dan 150 meter van het vliegtuig verwijderd blijven. Gesloten Om drie minuten voor half twaalf plaatselijke tijd streek het toestel neer op het vliegveld van San Juan. De heldere nacht was vol sterren. De geur van de bloemen hing in deze mooie zomeravond over het heerlijke eiland. De Spaanse autoriteiten hadden een zo sluitend mogelijke censuur ingesteld en het vliegveld voor het publiek gesloten om het jonge echtpaar van nieuwsgie rige blikken en iedere overlast te vrij waren. Van het vliegveld reden de Prins en zijn Prinses naar Formentor. op de noordkust van Majorca, om daar de komende weken door te brengen in het zelfde hotel, waar nu meer dan drie jaar geleden Prins Rainier en Prin ses Gracia van Monaco hun witte broodsweken hebben gehouden. Achteruitgang Voor het vertrek naar het hotel was het prinselijk paar op het vliegveld ontvangen door de autoriteiten van het Majorca, die de bruid bloemen aanbo den. In de bar van het vliegveld werd wat gebruikt en daarop gingen de jong gehuwden via een achteruitgang in de richting van het hotel. Twee dagen geleden is per trein uit Brussel een raceboot met een machtige buitenboordmotor een geschenk van de stad Brugge en de naam dragend van „Paola" naar Majorca vertrok ken. Het lag in de bedoeling van het jonge echtpaar om de raceboot voor waterskiën op de zonnige Balearische eilanden te gebruiken, een geliefde sport zowel van Paola als van Albert. Maar gisteravond was de boot nog niet op het eiland aangekomen. Gistermiddag heeft een lid van de Russische ambassade in Brussel in het kasteel te Laeken een grote sigaretten doos, versierd met groene edelstenen uit de Oeral, aangeboden als huwelijks geschenk van maarschalk Worosjilof, de president van Rusland. Gisteren zijn de Nederlandse troe pen, die in Frankrijk een grote oefening houden, voor de eerste etappe op weg naar Courtine ge start. Hier zien we de colonne bij het passeren van de Nederlands- Belgische grens V alkenswaard. ten zuiden van Soekarno: ,Ik ben verantwoordelijk" Nu ook naar een politiek failliet? President Soekarno heeft giste ren. tijdens een plechtigheid op zijn paleis, zijn presidentiele taak weer opgenomen. In aanwezigheid van hoge functionarissen, o.w. pre mier Djoeanda en de chef van de legerstaf, luit.-generaal Nasoetion, verklaarde Soekarno, dat de ver antwoordelijkheid voor het lot van Indonesië thans voornamelijk bij hem berust, aldus Antara. Hij zeide, er hard voor te zullen werken om te bereiken „wat de meeste Indonesiërs" van hem ver wachten. „Kremlin trekt de voordelen" De New York Times schrijft: Bekend gemaakt is dat president Soekarno bin nenkort de Indonesische grondwet van 1945 zal afkondigen. Dit geeft hem in feite dictatoriale bevoegdheid. De opper bevelhebber van het leger deed deze mededeling. Derhalve zal het dictator schap blijkbaar niet zonder militaire steun zijn. Maar het geschiedt in de naam van „geleide democratie". De wetgevende macht had geweigerd deze stap te doen. Het huidige parlementaire kabinet zal opgevolgd worden door een „presidentieel" kabinet. Zo zullen de gekozen vertegenwoordi gers van het volk, die totnogtoe eigen lijk al weinig hun stem hebben kunnen laten horen, helemaal niets meer in de melk te brokken hebben. Soekarno's bewind heeft dit rjjke Aziatische land economische chaos en bankroet gebracht. Nu gaat het ken nelijk ook politiek failliet. Wat dusver is gebeurd is zeker geen aanbeveling voor een Soekarno-dicta- tuur. De enige groep die met welge vallen deze ontwikkeling gadeslaat is de communistische partij. En de enige plaats die er voordeel van zal trekken is het Kremlin, aldus de New York Times. Na de voltrekking van het burger lijk huwelijk in Brussel neemt Prins Albert staandede gelukwensen in ontvangst van zijn broer, Koning Boudewijn en zijn vader Koning Leopold, terwijl Prinses Paola zich draait om te spreken met de Belgische Koningin-moeder Elisa beth en haar eigen moeder. Elders in dit blad geven wij nog een reeks foto's van dit sprookjesach tige huwelijk, dat gisteren de gehele dag het beeld van de Belgische hoofdstad beheerste. Blanke ter dood veroordeeld Wegens aanranding negerin Een 24-jarige blanke, de marinier Fred Davis, is gisteren in Beauford (Zuid-Carolina, V.S.) ter dood veroor deeld wegens aanranding van een 47- jarige negerin. Als hij inderdaad op de elektrische stoel komt, is het voor het eerst in de Ver. Staten, dat een blanke voor een dergelijk misdrijf ter dood wordt gebracht. Rechter Henry Johnson bepaalde de terechtstelling op 14 augus tus. De rechter wees de verslaggevers er overigens op, dat hun berichten volgens welke nog nooit een blanke in Zuid- Carolina ter dood is gebracht wegens een halsmisdaad tegen een neger, on juist zijn. In 1764 is een blanke in Zuid- Carolina opgehangen wegens het doden van een negerslaaf, zei hij. Na de zaak van Davis, die nog hoger beroep kan aantekenen, begon de be handeling van de zaak van de 19-jarige neger Israël Sharpe. die de vorige week door een jury schuldig is bevonden aan aanranding van een blanke vrouw. Aan gezien de jury in dit geval ook geen clementie had aanbevolen, werd ook Sharpe ter dood veroordeeld. Rechter Johnson bepaalde de executie eveneens op 14 augustus. Op verzoek van de verdediging zal Sharpe 30 dagen in het ziekenhuis wor den opgenomen om onderzocht te wor den. Daarna zal hij nog hoger beroep kunnen aantekenen. Zowel Davis als Sharpe hoorden hun vonnis uiterlijk onbewogen aan. Wispelturige Callas Zal haar concert doorgaan? (Van onze Amsterdamse redacteur) Maria Callas heeft opnieuw een staaltje van haar wispelturigheid ten beste gegeven: zij heeft geëist, dat zij op haar concert op 11 juli in het Amsterdamse Concertge bouw inplaats van de normale be lichting, schijnwerpers op zich gericht krijgt, die zo moeten zijn opgesteld dat het Concertgebouw orkest in het duister blijft gehuld. De zangeres, die meent, dat iedere zichtbare aanwezigheid van het orkest afbreuk zal doen aan de roem, die zij wenst te oogsten, heeft zelfs bezwaar gemaakt tegen de overigens afgeschermde lesse naarverlichting van de orkestleden. De heer Diamand, directeur van het Holland-Festival, is van mening dat zo de eisen van Maria Callas niet geheel kunnen worden ingewilligd, in ieder geval een voor alle partijen aanvaardbare op lossing zal worden gevonden. De leiding van het Concertgebouworkest stelt zich echter op het standpunt, dat het spelen in het donker op onoverkomelijke be zwaren stuit Er wordt op het ogenblik in Amster dam druk overlegd op welke wijze dit typische Callas-probleem uit de we reld kan worden geholpen. Maar eerst op 11 juli 's avonds om 8 uur, als Maria Callas op het podium staat, zal men zekerheid hebben of het concert al dan niet kan doorgaan. En dan zal door velen een diepe zucht van ver lichting worden geslaakt!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1