ïassenforder zwiept Van Geneugden tegen balustrade en grijpt zege De Tour in cijfers Neluxploeg beleefde actieve en glorieuze dag DOLLE SPRINT VAN „DOLLE" HASSEN EEN SCHANDAAL HEINZ SANDWICH SPREAD BELGISCHE RUITERS WILLEN IN LISSE REVANCHE NEMEN jgevicht 1 maart 1860 Donderdag 2 juli 1959 Vierde blad no. 29784 Opnieuw winst voor Franse nationalen ffet is om hopeloos van te worden. Roger Has-' forder zorgde op het smalle, betonnen baantje het stadion „De Launay" in het havenstadje Rochelle aan de Atlantische kust voor de |de etappezege van de Franse nationalen. In l onregelmatige spurt drukte de Elzasser de jg Martin van Geneugden, waarop onze zuider- ;en hun hoop hadden gevestigd, omhoog tegen balustrade en schoot als eerste over de eind- jep. Het protest van Van Geneugden ver- igde in het laaiende enthousiasme van de prop- le tribunes toen Hassenforder zijn ereronde d. Twee Nederlanders bevonden zich in de kop groep, die met een voorsprong van bijna vijf minuten op het grote peloton op de wielerbaan was aangekomen. Gerrit Voorting, als zevende het stadion binnengekomen, veroverde in de laatste ronde over de betonnen piste een prach tige vierde plaats, Jaap Kersten, die zich op de baan minder thuis voelt, moest zich met de negende plaats tevreden stellen, waarmee hij toch nog de Deen Jonsson, Hoevenaers en de Franse wegkampioen Anglade achter zich liet. )e Neluxploeg beleefde een glorieuze dag. Want behalve Jempie Schmitz waren andere leden van de ploeg, tot Charly Gaul toe, betrokken bij de vele aan- |en waardoor deze etappe van Nantes naar La Rochelle over de onbescha- irde wegen van de Vendée en de Charente Maritime gekenmerkt werd. Steeds er als de Tour-radio een ontsnapping aankondigde kon men er op rekenen de tm van een der oranjedragers te horen noemen. En dat was eveneens het p| met de Belgen die alles op alles zetten om hun eerste etappezege te behalen. t begon direct al na het vertrek van de la Republique in de stad aan Loire. Voorlopig waren er schermut- lgen. die er alleen toe leidden, dat tempo meteen hoog lag. Na twintig meter bij Pont-James schoven drie tjetruien naar voren. Martin van Borgh, Marcel Ernzer en Aldo Bol- gingen met enkele regionalen op maar toen Ercole Baldini zich bij voegde waren de Nelux-mannen wel plicht af te stoppen. Nauwelijks was rust weergekeerd of vijf Belgen sloe- op hol. Opnieuw ging Baldini, die Ie tijdrit had aangekondigd zijn tijd ies op Rivière in deze vlakke etappe l te willen maken met de vluchters waardoor ook deze ontsnapping tot lukken gedoemd was. Natuurlijk lie- de grote heren in het peloton de ge- flijke concurrent niet zijn gang gaan. a zo ging het door. Om de vijf kilo- er sloeg de vlam in de pan. Maar ens weer waren het de tricolores, die opstandelingen tot de orde riepen, cies op de grens van het gebied van Mes en de Vendee liet Gerrit Voor- zich voor het eerst zien. De Roo- daler, Daan de Groot en Bram Kool Dnden zich bij de tien coureurs, die ele kilometers honderd meter voor peloton uitreden en ..toen de strijd kten, omdat de voorsprong niet gro- wilde worden. Tussen de lage wijn- •den en de kleine tabaksaanplantin- in de buurt van Aizenay (55 km) Eeen ontsnapping, die tientallen eters de gehele karavaan in span- I heeft gehouden. Een waterhoofd Kt was de tiende maal, dat de alarm- ttk werd geluid. Veertien renners, bij e Gerrit Voorting, gingen aan de 3J(JLI-9eETAPPE 207 KM Tour-debutant Bram Kool (links) met Tourwinnaar 1958 Charly Gaul. haal. Zij kregen spoedig versterking van een groep van vier, dat door Jaap Kersten werd aangevoerd. Het lied van de tien kleine nikkertjes werd achterstevoren afgedraaid. De kop groep groeide zo voorspoedig, dat op de lange rechte wegen, waarop de fel schijnende zon vrije toegang had, de karavaan een waterhoofd kreeg. By Les Sables d'Olonne (39 km) met zijn pittoresque haventje en lokkende stranden zagen al 21 koplopers voor het eerst in deze Tour de Atlantische Oceaan. Tussen dikke rijen luchtig ge klede badgasten door volgden de leiders een tijdlang de kustweg. Achter hen was het een komen en gaan van nieuwe kan didaten voor een ontsnapping. Piet Damen maakte de sprong onder meer in gezelschap van André Darrigade en uit eindelijk reed een fors peloton van 34 man na 120 km aan het hoofd van de stoet. De pret was er af en 8 km verder bij St.-Cyr en Talmondais werd de vrede getekend Jaap Kersten, Brian Robinson en Jos Hoevenaers hadden de tricolores geen rust gegund en waren aan de haal ge gaan. Toen bovendien nog voor de ravitaillering in Lucon (140 km) met zijn typische tot triomfbogen geschoren bomenrijen, Adriaenssens, de Deen Jonsson en de regionalen Anglade en Bleneau aansluiting met de drie vluch telingen kregen, moest er opgetreden worden. Cazala, Rivière, Anqueti] en Hassen forder zetten zich op het spoor en natuurlijk ontlokte dit een oproer. Baldini, Gerrit Voorting, Piet de Jongh, Marcel Ernzer en nog tal van renners van andere ploegen gingen als bewakers van de nationalen mee. Gaul en Louison Bobet tekenden een korte vrede en voerden een groep aan. die zich bij Rivière en Baldini voegde. Toen legden de Franse nationalen zich by de situatie neer en stuurden zij Hassenforder naar voren. Van Geneug den, Baffi. Gerrit Voorting en Sabad- dini maakten van deze gelegenheid gebruik om eveneens naar de kopgroep te ryden. In het voordeel De beslissende fase was begonnen. Bij Aisne, 31 km voor de finish hadden de twaalf vluchtelingen nog slechts een voorsprong van 25 seconden, daarna echter kwamen zij in het voordeel op de smalle bochtige wegen door vriendelijke dorpjes en omdat vooral de Belgen en de Neluxploeg in het peloton het tempo di*ukten, werd het gat steeds groter. De laatste twintig kilometer werd een triomftocht tussen dikke rijen toeschou wers door en op de wielerbaan van La Rochelle. die tot de laatste plaats bezet was, gaven de chronometers een defini tief verschil van 4 min. en 48 sec. aan. Jaap Kersten schoof door deze winst 47 plaatsen in het algemeen klassement omhoog en is nu de best geklasseerde Neluxman. De sprint van het langgerek te peloton, waarvan kop en staart op de 350 meter lange piste in elkaar verward raakten, werd door Favero gewonnen. De beslissing Eenzaam langs de weg stond een en thousiaste supporter met een bord. waar op hij in onhandig grote letters had geschreven „Pierre Everaert bonne route". Everaert zag de goede man niet eens, want hij was in het geweer geroe pen om de zoveelste aanval op de Franse nationalen te helpen pareren. Tierende Belg smeet met zijn bloemen Nog geen 30 meter achter de eindstreep van het kleine, smalle, volgepakte wielerbaantje in La Rochelle stuurde Martin van Ge neugden al het middenterrein op. Vloekend en scheldend en wild gebarend met zijn armen. Hij was razend. „Als zoiets mag, als ze dit toelaten dan ga ik naar huis", schreeuwde hij een groepje Vlaamse journalisten toe. Met dat „zoiets" doelde hij op de wijze, zette bovenkant van de baan, met alle risico's voor een ernstige, massale val- partij de Belg klemrijdend. Van Ge neugden moest wel afstoppen, of hy wilde of niet en toen hij eenmaal weer wat ruimte kreeg, was de afstand tot de streep al te gering om nog sportief wraak te kunnen nemen op een onsportieve daad. Natuurlijk werd er van Belgische zijde geprotesteerd tegen de zwieper, maar de internationale wedstrydcommissie, waar in de Belg Van Gooien als eenling uiteraard weinig kon zeggen, legde het protest naast zich neer. „Dolle Hassen" werd winnaar verklaard van de dolle tt c j j i sprint en de Belgen moesten zich tevre- waarop rlassentorder hem de Kans den stellen met de tweede plaats, het ■■taH&rfHdagploegenklassement en op naam van Jos Hoevenaers de prijs voor de strijdlustigste renner. op een sprintzege, een eerste Bel gische zege, had ontnomen. De tierende Belg smeet de grote bloe- menruiker, die hem als tweede van de etappe ten deel was gevallen, op de grond, de vriendelijke jongeman, die hem kwam vertellen in welk hotel de Belgische ploeg was ondergebracht, kreeg een grauw en een snauw en hij weigerde een ereronde te rijden Overdreven reacties van een slecht verliezer? Neen. zeker niet. Het was in derdaad een schandaal geweest, wat de arrogante Hassenforder had uitgehaald. Hij kwam midden in de groep van twaalf koplopers het baantje van La Rochblle opdraaien. Bij het ingaan van de laatste bocht lag hij vooraan, maar vanuit de vierde plaats kwam toen de fel spurtende Van Geneugden opzetten. Hassen zag het gevaar en hij begreep, dat hij als enkeling van de nationalen geen kans zou krijgen in een normale sprint. En hij maakte er dan ook een abnormale van. Onsportieve daad Op het moment, dat Van Geneug den in een veel hoger tempo over hem heen zou gaan stuurde hy ineens naar de door een laag houten schot afge- Ad verten tie. de nieuwe b.-ood bel egging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, Indien een Heinz 57 product niet voldoet. De zevende etappe van de ronde van Frankrijk, Nantes—La Rochelle (190 km», is gewonnen door de Franse natio naal Roger Hassenforder. De uitslag was: 1. Hassenforder (Fr) 4.42.44 (met bonificatie 4.21.44); 2. Van Geneugden (België) 4.22.44 (met bonificatie 4.22.14); 3. Sabbadini (West-zuid-west)4. Voor ting (Nelux)5. Baffi (It)6. Robinson (int. ploeg); 7. Adriaenssens (België); 8. Bleneau (West-zuid-west) 9. Kersten (Nelux); 10. Jonsson (Int. ploeg); 11. Hoevenaers (België) 12. Anglade (Cen- traal-zuid) allen in 4.22.44; 13. Favero (It) 4.27.32; 14. Graczyk (Fr); 15. Picot (West-zuid-west); 16. Moresi (Zwits/ Did); 17. een peloton van 95 renners. Twee renners hebben tijdens deze etappe de stryd gestaakt. Het zyn de Deen Retvig en de Engelsman Hewson, beiden van de Internationale ploeg. Champion (Parijs-noord-oost) arriveer de na het sluiten van de controle en werd uit de strijd genomen. ALG. KLASSEMENT 1. Cazala (Fr) 38.27.17; 2. Gauthier (Centraal-zuid) 38.28.44; 3. Annaert (Parijs-noord-oost) 38.29.28; 4. Vermeu- lin (Parijs-noord-oost) 38.29.29; 5. A. Desmet (België) 38.30.46; 6. Schellem- berg (Zwits/Dld) 38.31.19; 7 en 8. Picot (West-zuid-west) en Pauwels (België) 38.31.40: 9. Stablinski (Fr) 38.33.43; 10. Anglade (Centraal-zuid) 38.34.02; 11. Batista (Int. ploeg) 38.34.21; 12. Hoeve naers (België) 38.35.12; 13. Riviere (Fr) 38.35.18; 14. Baffi (It) 38.36.01; 15. Bal dini (It) 38.36.09; 16. Graf (Zwits/Dld) 38.36.15; 17 Van Geneugden (België) 38.36.23; 18. Adriaenssens (België) 83.36.33; 19. Robinson (Int. ploeg) 38.37.14; 20. Anquetil (Fr) 38.37.16; 22. Favero (It) 38.37.36; 24. Kersten (Ne lux) 38.37.46; 25. Bahamontes (Sp) 38.37.47; 28. Gaul (Nelux) 38.37.54; 29 P. van Est (Nelux) 38.38.15; 30. Voorting (Nelux) 38.38.45; 31. de Groot (Nelux) 38.38.58; 35. Brankart (België) 38.39.28; 36. Ernzer (Nelux 38.39.42; 40. L. Bobet (Fr) 38.40.14; 43. ex aequo Van Aerde (België) en De Jongh (Nelux) 38.40.26; 56. Damen (Nelux) 38.41.19 65. Schmitz (Nelux) 38.41.50; 66. Bolzan (Nelux) 38.41.54; 78 Kool (Nelux) 38.42.46; 79. Van den Burgh (Nelux) 38.42.48. PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de zevende etappe was: 1. België 13.07.42; 2. ex aequo West-zuid-west, Nelux en de Internatio nale ploeg 13.13.00; 5. Frankrijk 13.16.48; 6. ex aequo Italië en Centraal-Zuid- Frankryk 13.17.48; 8. ex aequo Zwitser- land-Duitsland, Parijs-noord-oost en Spanje 13.22.36. Het algemeen ploegenklassement luidt nu: 1. Frankrijk 115.36.18; 2. België 115.37.38; 3. Parijs-noord-oost 115.40.05; 4. Centraal-Zuid-Frankrijk 115.43.02; 5. West-zuid-west 115.48.45: 6 Zwitserland/ Duitsland 115.49 01: 7. Italië 115 49 46: 8. Internationale ploeg 115.52.52; 9. Nelux 115.53.55: 10. Spanje 115.55.26. PUNTENKLASSEMENT 1. Darrigade (Frankrijk) 225; 2. Fa vero (Italië) 192; 3. en 4. Van Geneug den (België) en Riviere (Frankrijk) 150; 5. Graczyk (Frankrijk) 143; 6. Baffi (Ita lië) 130; 7. Bruni (Italië) 128; 8. Hoeve naers (België) 124; 9. Van Aerde (Bel gië) 119; 10. Cazala (Frankrijk) 117; 16. Voorting (Nelux) 91. Damtoernooi te Monaco Van Dijk's papieren Dat de equipe van Jean Aerts het ploegenklassement kon winnen, door in de kopgroep als enige ploeg met drie man vertegenwoordigd te zijn, wijst er overigens op, dat een Bel gische etappe-overwinning eigenlijk helemaal niet van het al of niet spor tief strijden van een tegenstrever had mogen afhangen. Met goede samenwerking tussen Van Geneugden. Hoevenaers en Adri aenssens had Hassenforder, met al zijn geslepenheid en sprintcapaci teiten, geen kans mogen krijgen. Maar dat heeft niemand na afloop Van Ge neugden aan het verstand kunnen brengen. Niet mnider dan 26 wagens zullen zondag a.s. aan de start verschijnen voor een internationale sportwagenrace op het circuit van Zandvoort, georga niseerd door de Nederlandse Autoren- sport Vereniging .tijdens welke tevens het eerste deel van de wedstrijd Neder land- Engeland zal worden verwerkt. De onregelmatige eindsprint tussen Hassenforder en Van Ge neugden. (telefoto). II' I"IIIIIIIIIIIIHII11! ;i;illl!l!li:/ll'IIHIIIIIIIIIIIIIHIII!li!llllllllllllll»l|ll!lllll_ Al vier miljoen francs voor Frans nationalen De Franse nationale ploeg grab belt elke dag gretig ln de prfjzen- pot. Door de tweede plaats van Van Geneugden, de eerste plaats In het daeklassement der ploegen en de strydlustpremie voor Hoevenaers heeft België met welgeteld 525.000 francs in La Rochelle het hoogste dagtotaal gehaald, maar het enor me bedrag, dat na zes ritten al in de brandkast van de tricolores lag opgestapeld, werd in de zevende etappe toch ook weer met 474.000 francs verhoogd. De etappezege van Hassenforder, de rente voor de gele (Cazala) en groene trui (Darigade) en die voor het alge meen ploegenklassement verhoog den het totaalbedrag tot de lieve som van 4.050.737 francs. Nederland steeg op het rang- lijstje der verdiensten, dank zfl voornamelijk de 50.000 francs voor de vierde plaats van Gerrit Voor ting. van de zevende naar de zesde plaats, daarbij de Centrale Zuid- ploeg voorbij strevend. In de zeven de etappe verdiende de Nelux ploeg 87.000 francs. In La Rochelle zagen de totalen van de tien ploegen er als volgt uit: Frankrijk nationaal 4.050.737; Ita lië 1 511.596; Beleië 1.259.670; West Zuid-West 1.000.737: Parijs-Noord- Oost 673.804; Nederland-Luxem- burg 635603; Centr.-Zuid 632.670; Zwits.-Duitse ploeg 324.804; Spanje 216.737; internation. ploeg 161.603. In Nederlands geld betekent dit, dat de Franse nationalen al ruim 31.000 ruiden hebben verdiend. Italië ruim 11.600 gulden en België 9.700 gulden. Voor de Neluxploeg komen de tourverdiensten tot nu toe neer op een bedrag van onge veer 4.900 gulden. Harddraverijvereniging op avontuur Ook aantrekkelijk bijprogramma (Van een onzer verslaggevers) hoog genoteerd Het staat nu definitief vast dat de nieuwe kampioen van Rusland, Che- golev, niet naar Monaco komt. Zyn visum-moeilykheden konden niet ty- dig worden opgelost. En dus zal het westen in elk geval nog een paar jaar een woordje meespreken als het gaat om de hoogste damtitel. Intussen is de benaming „Challenge Mondial" wel een beetje weids geworden voor dit toernooi, dat nu dus is terug gebracht tot een vierkamp, zodat de weg naar een match om de wereldtitel gaat over slechts zes partyen. Wanneer niet twee spelers gelijk eindigen zal zelfs donderdagavond al de winnaar van het toernooi bekend zijn. Onze landgenoot Van Dijk heeft de leiding met twee punten voorsprong en nog twee partyen te spelen. De Neder landse papieren staan dan ook in Mo naco bijzonder hoog genoteerd. Van Dijk moet nog uitkomen tegen Delhom en Verpoest. terwijl deze laatste voorts nog een party tegen Agliardi op het programma heeft. De partij Van Dijk— Verpoest, die naar alle waarschijnlijk heid de beslissing moet brengen, wordt in de zesde en laatste ronde gespeeld. UITSLAGEN Derde ronde: Verpoest (België)—ir. v. Dijk (Nederland) 1—1; Delhom (Fr.)— Agliardi (Monaco) 2—0. Vierde ronde: Agliardi—Van Dyk 02; Delhom—Verpoest 1—1. Na vier ronden luidt de stand: 1. Van Dijk 7 pnt.; 2. Verpoest 5 pnt.; 3. Del hom 3 pnt.; 4. Agliardi 1 pnt. Wanneer zondagmiddag a.s. in het sportpark te Lisse een vijftal landelijke ruiters hun met Bel gische, Nederlandse en Lissese vlaggetjes getooide hoorns hebben doen schallen en daarmede het grote concours-hippique open heb ben geblazen, is voor de harddra verijvereniging „Lisse en Omstre ken" het avontuur begonnen. Want al heeft deze actieve vereniging in het verleden met perfecte kortebaan- draverijen getoond te weten, wat orga niseren is, het is voor de eerste maal dat men zich aan zo'n hippisch festijn waagt: Tenminste op een dergelijke schaal. Want zoals we gisteren reeds schreven, op het programma staat onder meer de returnmatch Nederlands-Bel- gië van de springryitei-s, zowel voor se nioren als junioren. Revanche De bloem van het Nederlandse en Belgische ruiterkorps voor zover niet in Aken is zondag in de bollenstreek aanwezig. Daarvan getuigt de samen stelling van de Nederlandse en Belgische teams. Onze zuiderburen zyn er boven dien op gebrand om revanche te nemen voor de duidelijke nederlaag, die zij op 3 mei j.l. in Antwerpen hebben geleden. Voor de Nederlandse junioren heeft deze wedstrijd nog een bijzonder belang. In Lisse zal n.l. uitgemaakt worden, wie zal mogen deelnemen aan het jeugd kampioenschap te Londen. Aantrekkelijk Deze landenontmoeting wordt gegar neerd door een aantal andere aantrek kelijke programmapunten. Voor het lichte springconcours (hindernissen van 1.20 meter hoog) werden totnutoe 33 paarden ingeschreven, terwyl vaststaat dat zeker 21 combinaties de krachten zullen meten in het springconcours Ma (1.30 m hoogte». Voorts dingen 16 paar den naar de titel „elegantste rijpaard" en zullen de deelneemsters moderne en klassieke paardekrachten tot een har monische eenheid moeten formeren om een goed figuur te slaan in het'concours d'elegance „paard en auto". De juist in nieuwe uniformen gesto ken landelijke ruiters van ,St.-Hubertus' zullen bovendien enige demonstraties en het geheel tenslotte met een parade afronden. En dan kan de harddraverij vereniging de balans gaan opmaken. Want van zondag zal het waarschijnlijk afhangen cf de bollenstreek jaarlijks zo'n hippisch feest zal kunnen beleven. Ondanks het aantrekkelijke programma meer dan honderd combinaties spreekt men nu van een „eenvoudige opzet". De gedach ten gaan voor de toekomst reeds uit naar een tweedaags concours. Aan de accommodatie zal het niet lig gen. Het sportpark te Lisse met zijn thans voortreffelijke grasmat biedt alle ruimte voor een uitstekend parcours. Er is voldoende parkeerruimte voor alle mo gelijke vervoersmiddelen en de oplo pende tribunes garanderen een ieder een goed overzicht. Maar voor de organisatie van een zo groots sportief gebeuren, komt enorm veel kijken en het bestuur van de or ganiserende vereniging realiseert zich maar al te goed, dat men vooral bij zo'n eerste keer uiterst kwetsbaar is. Reeds lang heeft men consciëntieus aan de voorbereiding gewerkt. Maar deson danks, het blijft in zeker opzicht een avontuur, al zien velen de afloop met vertrouwen tegemoet. De ploegen Tenslotte geven wij hier de deelne mende landenequipes. Senioren: België: Mile C. Carpentier (Oskoma, Panisz), Mile S. Thiry (Infernal, Tim- bad), J. Asselberghs (Robin des Bois. Silver King), J. P. Seynaeve (Simple Simon, Bartender), Mme Y. Smeets (Baronesse) en M. Hoffman (Effluvi- anne, Estival B). Nederland: Maj. W. F. K. Bischoff van Heemskerck (Pocholo), ltn kol. mr. R J. E. M. van Zinnicq Bergmann (Ro deo), E. A. J. v. d. Tuijn (Kokette), A. Ebben (Schwarzdrossel. Grey cat), W. Scheeren (Baltimore, Berenice). A. J. M. v. d. Kar (Ylone), mej. M. Koster (Axel) en J. van Tiel (Heid-Grafin). Junioren: België: Mile F. Thiry (Indicatrice, La Galene), Mile C. Warland (Carmene), P. Vercoutere (Bel Air, Hopla) en E. Verbeeck (Lulu, Admiral). Nederland: Marianne Eichholtz (Cape d'Or), Elske Mouw (Arje, Shirley), Lance Huet (Grote Pooka). Rob de Jong (Sciabolone. Flügelmaus), Rob Kouwen- berg (Harro). Bij nader onderzoek van de slin gerkogel, waarmee de Rus Wassili Ru- denko zondag met een worp van 68.27 m het Europees record kogelslingeren verbeterde 4s gebleken dat het appa raat te lang was. Rudenko's prestatie zal hierdoor niet erkend kunnen wor den. De totale lengte van kogel met greep en staaldraad mag niet boven de 1.22 meter gaan. Deze was echter waarschijnlijk door overmatige uitrek king - 1.235 meter, vijftien millimeter te lang dus

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7