De „Berlinale", opnieuw het meest serieuze filmfestival ter wereld KIEKEN Jongmooi bruidje werd in de kerk ontroering even te machtig Natu-raLax Westduitse filmwereld zit nog altijd diep in de culturele put. Watersport: geknipt om te Brussel juicht over pril geluk Hoge kosten Provinciehuis voor Zuid-Holland onder de loep Regelmaat van de klok! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 juli 1959 Derde blad no. 297S4 Niet geivaagd of vrolijkmaar dood ernstig (Van onze correspondent te Berlijn) Sedert enkele dagen is thans de negende „Berlinale", het filmfesti val van Berlijn, aan de gang en dit Duitse feest van het celluloid heeft daarbij zijn naam al weer eer aan gedaan: het is het meest serieuze filmfestival ter wereld! Hier geen palmbomen en geen reeksen waag halzerige pin-up meisjes, gelijk de wulpse Rivièra-sfeer van het film feest van Cannes onlangs ten toon spreidde. Hier niet de zwoele over daad van het Lido-festival van Venetië. In dit West-Berlijn, direct onder de puinhopen van de mar kant tegen de hemel afstekende Gedachtniskirche en temidden van eentonig lawaai producerende kra nen, baggermolens en asfaltboor- machines, is het filmfestival 1959 harde arbeid. Vierenveertig landen zijn op deze „Berlinale" vertegenwoordigd met 29 speelfilms, 5 culturele films en liefst 47 documentaire films. Nederland ver schijnt hier met „Dorp aan de rivier" en de documentaires „Prijs de zee" en „Paleontologie". Gezien wat aan Duitse filmkunst in de eerste slijtageslag van dit festival is bekroond, moeten er voor elk land wel een paar vette prij zen in zitten.. Vette buit De Westduitse filmmakerij, die het te Cannes met de film „Helden", gemaakt naar een toneelstuk van Bernard Shaw, met in de hoofdrol O. W. Fischer, zelfs tot niet het kleinste prijsje bracht, kreeg hier de vetste buit. De hoogste Duitse filmprijs, de gouden schaal, plus het be drag van 150.000 mark, gingen naar de makers van deze middelmatige film. Honderdduizend mark werd geschonken voor de ook in ons land thans draaiende Stalingrad-film „Hunde, wollt ihr ewig leben" en 80.000 mark voor „Wir, Wun- derkinder". Daarbij daalde er slechts op enkele Duitse filmsterren een milde prijzenregen neer: O. W. Fischer werd ae beste manlijke hoofdrolspeler, maar een beste vrouwelijke hoofdrolspeler werd niet eens aangewezen. Hildegard Knef kreeg een .filmsjerp in zilver' voor de beste vrouwelijke bijrol 1959..! Geen prijs voor Rosemarie Zo begon dit filmfestival meteen al in mineur. Daar voegde het sterrengeweld van een David Niven, Esther Williams, Jean Gabin, Sophia Loren, Rita Hay- worth en nog enige „waaghalzen", die zomaar naar het „bedreigde" Berlijn durfden komen, weinig bij. Spijkerbroek dragers en draagsters uit West maar vooral ook uit Oost-Berlijn, gaap ten op de Kurfürstendamm wel naar al het moois van overzee en uit Italië, maar ook zij konden geen zege voor het Duitse filmwezen behalen: hoewel ijve rig beweerd wordt, dat het dieptepunt in de Westduitse filmproduktie thans overschreden is. Het zal niet lang meer duren of de Duitse films zullen eindelijk weer eens op eén lijn komen met de buitenlandse produkten. Voorlopig is •Wrvai?. nog geen sprake: de Duitse was dat er geen enkel prijsje kon over schieten voor de film over de vermoorde prostituee Nitribitt „Het meisje Rosema rie", dat op enkele onderdelen toch wel boven de grauwe middelmaat is uitge komen. Geen Russen De Russen hebben kortweg meege deeld, dat zij niet wensen te verschijnen, kennelijk om Oost-Berlijn geen klap in het rode gezicht te geven en dit ont breken van al wat Oost-Europees is, be treurt men hier oprecht. Maar verder is het buitenland hier niet slecht vertegen woordigd. Niet alleen wat beroemde na men betreft: Albert Camus, Ignazio Si- lone en Robert Aldrich zitten in de jury. Maar ook wat het peil der buitenlandse films aangaat, "behoeft men hier niet te klagen. Britten. Denen, Amerikanen en Fransen vertonen hier kwaliteitswerken, die het lage Duitse peil helaas nog te scherper doen uitkomen Bittere ernst Op dit „eiland der vrijheid" wordt goed en slecht op filmgebied door de Westerse critici met de maatstok der heilige en bittere ernst in ogenschouw genomen. Men organiseert daar tussen door feest na fraai feest en daar aan schouwt men dan de op twee manieren knappe heren en dames van de bonds republiek: zoals de minister van Bin nenlandse Zaken, Schroder: de favoriet van het publiek de Westberlijnse burge meester Willy Brandt en diens sympa thieke vrouw Rut Brandt. Een ster zon der film, deze „eerste dame van Berlijn". Het is allemaal een onderdeel van de zonderlinge coïncidentie, dat hier op de belangrijkste politieke voorpost der Westerlijke wereld dapper en ernstig gedebatteerd kan worden over een film cultuur van bepaald niet hoog niveau in aanwezigheid van de mooie dames en heren der droomfabrieken als David Niven en Rita Hayworth. Het is een edel spel met als inzet de strijd om goed amusement en voor sommigen zelfs om goede kunst. Nederlandse favoriet' De Nederlandse documentaire „Prijs de zee" van Herman van der Horst is sedert haar vertoning gisteravond favo riet voor de grote prijs voor korte films, zo is het algemene oordeel. Zeker vijf maal oogstte het werk een open doekje. De Westduitsers, die hun laajtste rest je hoop gesteld hadden op 'Helmuth Kautners „Der Rest ist schweigen" heb ben deze hoop gisteravond gezien de geringe bijval, die de film oogstte in rook zien opgaan. De Japanse produktie „Verborgen veste" maakt nog steeds de meeste kans. Een van de meest bejubelde gasten van het Berlijnse festival tot nu toe was de stralende Amerikaanse filmactrice Rita Hayworth, die een belangrijke rol vertolkt in de film Seperate tablesHet u'as Rita echter goed aan te zien, dat de jaren ook haar niet ongemerkt voorbij zijn gegaan filmfabrikanten zijn nog lang niet toe aan de film als kunst, alleen aan de fiim als een bijzonder simpel amusement van een nogal laag peil. Schoorvoetend De filmfabrieken zijn dan ook maar schoorvoetend en na grote druk naar Berlijn gekomen, dat zij na de oorlog steeds, hebben gemeden. Zo kwamen zij niet met „Menschen im Hotel", maar nog wel met O. W. Fischer's Und das am Montagmorgen" en met Kaut ners Hamletfilm „Der Rest ist schwei gen". Of het slechte geweten van de Duitse maatschappijen of het geringe vertrouwen in het Berlijnse filmfestival is, weet men niet. In elk geval gaat het de Westduitse film- niet goed, zelfs slecht tot aan het onverdraaglijke toe wat hun produkten betreft, zei een der Duitse juryleden dezer dagen. Waarbij het op dit festival wel heel opmerkelijk Advertentie ptmmmms JONKER FOTO TOE STEL ZEGT (ook in kleur) NAJAARSBEURS UTRECHT NIET AAN CROESELAAN De Najaarsbeurs 1959 in Utrecht zal uitsluitend op het Vredenburg worden gehouden. De gebouwen op het Croese- laanterrein worden dit jaar voor het eerst niet gebruikt. De directeur van de Koninklijke Ne- derlandsche Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, zei ons, dat de beperking van de beursactiviteiten tot het Vredenburg geen bewijs is van mindere bloei, doch louter en alleen berust op zakelijke over wegingen. In de loop der jaren heeft de Voor- Jaarsbeurs meer een internationaal ka rakter gekregen dan de Najaarsbeurs. Praktisch alle grote internationale ma nifestaties op dit gebied worden in het voorjaar gehouden. Dit heeft tot gevolg, dat vele zakenlieden dan een tournee maken door Europa en op hun tocht ook Utrecht „aandoen". Verschillende groe pen van exposanten, die vroeger met hun produkten op de Najaarsbeurs kwamen, zijn dan ook al overgegaan naar de Voorjaarsbeurs. De afdeling efficiency zal dit jaar een zelfstandige manifestatie houden in Amsterdam. De najaarsbeurs wordt van 1 tot 12 september aanstaande gehouden. De voornaamste inzendingen zijn die van lederwaren-, porselein-, speelgoed-, bijou terieën- en parfumerieënfabrikanten en -importeurs. Samen met T HEINZ en TEO méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier een Heinz of Teo product niet voldoet. indien „Als een straal van warme Italiaanse 2011'' (Van onze speciale verslaggever) Heel tenger, heel ontroerd, de wereld om haar heen een schittering van licht en kleur, maar in haar hoofd nog de sonore klanken van het halleluja: zo staat vandaag in het middaguur Prinses Paola op de trappen van Brussels Sint-Goedelekerk. Getrouwd met Prins Albert, met wie zij voortaan een zal zijn in gevoelens, in moeite en vreugde, in alle belangen, zoals kardinaal Van Roey het even tevoren bij het kerkelijk huwelijk heeft uitgedrukt. En naast de Prins, in zijn uniform van kapitein ter zee, staat de Prinses daar als de vervulling van de droom van miljoenen vrouwen: jong en aantrekkelijk, in glanzend wit, met een sleep van vijf meter. Heel Europa open auto, waarvan de roze en witte anjer-versiering achter de zitbank als een krans haar hoofd omvat, en lachend en wuivend rijdt zy naast Prins Albert Brussel door, de weg op naar het kasteel van Laeken. „Comme elle est gentille", zucht Brus sel vertederd. „Een schat van een bruid", zeggen Nederlanders, die naar Brussel zijn overgewipt. „Als een straal van de warme Italiaan se zon", heeft kardinaal Van Roey zo even gezegd. Met in haar blauwe ogen al het licht van een gelukkig 21-jarig mensenkind. „Rijksbijdrage te laag „Meer soberheid is nauwelijks mogelijk (Van onze Haagse redactie) In de zitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland is gisteren de nota van Ged. Staten ter sprake gekomen inzake de herziene raming van de kosten voor de bouw van het Provinciehuis. Zoals bekend werden de kosten in 1955 geschat op 17 miljoen gulden: thans raamt men de netto bouwkosten op 28.85 miljoen, zulks tengevolge van veranderingen in het bouwplan (w.o. de aanleg van een schuilkelder) en de gestegen kosten van lonen en materialen. Ir. Blom 'VVD) oefende kritiek uit op de hoge kosten van het Provincie huis. Een dergelijke investering staat in geen verhouding tot de rest van de provinciale begroting en dat dan nog in een tijd dat de provinciale finan ciële toestand precair is. De heer Blom achtte de kosten voor het kantoorge deelte van het Provinciehuis f 160,— per kub. meter) véél te hoog. Ook het representatieve deel moet bescheidener worden opgezet. Over het algemeen vroeg spreker meer soberheid bij de bouw en de afwerking en derhalve een herziening van de kostenraming De rijksbijdrage van een half miljoen achtte ir. Blom te laag. Namens de P.v.d.A. zei de heer Diepenhorst de her ziene raming wel aannemelijk te ach ten. Hij was er echter tegen dat de bouw van het representatieve deel zou worden uitgesteld. „We hebben al een half stadhuis, een half politiebureau en een half gebouw voor Gemeentewerken in Den Haag, laat ons niet ook nog j een halfprovinciehuis krijgen", zo zei hij. Gedeputeerde van Riel antwoordde namens G.S. dat de kostbaarheid van het plan al vaststond ten tijde dat het werd aangenomen. De hoge kosten voor het kantoorgedeelte worden o.m. ver oorzaakt door de technische installa ties. Doch deze .moeten over 40 jaar nog goed functioneren. Hier geldt: „goedkoop is duurkoop". Meer sober heid is nauwelijks mogelijk, aldus de heer van Riel, die echter toezegde met de architect over eventueel mogelijke bezuinigingen op het representatieve deel te zullen spreken. iverigens is het gehele plan, mèt het representatieve gedeelte ,als een ge heel aanvaardé. Dit deel is ook be doeld als de kroon op het werk. Spre ker was het met de heer Blom eens dat de Rijksbijdrage zeer laag is; leze werd dan ook vastgesteld ten lijde dat de bouwkosten nog 40 lager waren. De nota werd hierna voor kennisgeving aangenomen. „Vive Paola" en „Vive le Prince" Gearmd staan Prinses Paola en Prins Albert even stil alsof zij uitkijken over Brussels benedenstad, over Brus sels bevolking, waar de St.-Goedele zelf al zeven eeuwen overheen kijkt. Achter hen staan zijn naaste familieleden: Koning Boudewijn, Koning Leopold, Prinses Liliana met Prins Umberto, Prinses Josephine Charlotte. Italiaanse familieleden van de Prinses en anderen. „Vive la Princesse", „Vive le Prince", ..Vive Paola". Hoog golven de kreten rond de voet van de kerk. Tienduizen den Brusselaars staan daar dicht op el kaar gepakt. Hun gejuich en ge schreeuw heeft iets bevrijdends na de ingetogen uren van burgerlijk huwelijk en huwelijksinzegening. Het is de kreet van blijde Brusse- I laars, die niet denken aan politiek, die I misschien wel zijn aangetrokken door 1 de pracht en praal van een stoet vol Koningen, Prinsen en Prinsessen en schitterende uniformen, maar die toch een diepe, eerlijke ondergrond hebben voor het urenlange wachten in een win derige, grijze ochtend: de beste wensen voor het geluk van een jong mensen paar. Hartverwarmend Hartverwarmend moet dit ogenblik zijn voor Prinses Paola en Prins Albert. Voor het eerst staan zij hier als echt paar oog in oog met het volk van zijn land. Zeker: een goed uur tevoren zijn ze ook toegejuicht, op hun tocht van Brussels koninklijk paleis, waar burge meester Cooremans het burgerlijk hu welijk voltrokken heeft. Maar na het „monsieur, madame", waarmee de bur gemeester hen aansprak, plaatst het „illusters et chers fiancees" van kardi naal Van Roey hen opnieuw op de plaats van verloofden, zij het: verheven en illuster. Man en vrouw voor de wet. i verloofden voor de R.-K. Kerk, maar hoe dan ook: jong en vol verwachting: zo zijn zij na hun tocht met een vor- j stelijk escorte door de stad, de St.-Goe dele binnengegaan, waar monseigneur Boon. deken van Brussel, hen ontvangt met de woorden: „God besprenkele met de dauw van zijn genade" Langzaam zijn zij de kerk doorgegaan tot voor het altaar en daar, terwijl de kaarsen stil brandden, hebben zij de priester antwoord gegeven op de vragen van het nieuwe huwelijks-rituaal van de R.-K. Kerk: of zij gekomen zijn uit vrije wil en met hun volle toestemming Hun „oui" komt krachtig en duidelijk. Helder hebben zij het, na de toespraak van kardinaal Van Roey, monseigneur Boon nagezegd: „Ik, Prins Albert, geef U, Donna Paola, die ik hier bij de hand houd. mijn christelijke trouw en neem U tot mijn wettige vrouw voor God en zijn Heilige Kerk". „Ik, Donna Paola, geef U Zo voltrekken zij aan elkaar het sacramentele teken, terwijl de priester zijn stool over hun ineengevouwen rech ter handen gespreid heeft. Maar is niet heel België, heel Europa, tegenwoordig bij dit huwelijk? Via de televisie, waarvan de camera's links naast naast het altaar een zelfde ere plaats hebben als kardinaal Van Roey aan de andere kant, op zijn troon onder een fluwelen en gouden baldakijn. Na de zegening van de ringen en een gemeenschappelijk gebed volgt de mis. Als ze na afloop daarvan voor de vor stelijke stoet uit de kerk uitgaan, is het allemaal voorbij: burgelij'k en kerkelijk huwelijk. Langzaam dalen ze de trappen af. Vrolyk nu weer. groet Prinses Paola de juichende bevolking. Ze stapt in de Te machtig Aan het slot van de formule wordt het Prinses Paola even te machtig. Haar hoge meisjesstem aarzelt, er komen tra nen in haar ogen. die ze wegveegt, maar ze kan ze niet wegvegen uit haar stem, die alle jonge resoluutheid verloren heeft en voor een ogenblik wegsterft in een snik. „In naam van onze moeder, de Heilige Kerk, bekrachtig, bevestig en zegen ik dit huwelijk door U voltrokken", klinkt dan de stem van de priester. En ineens is dan niet meer alleen dit mensenpaar bij zijn handelingen betrok ken, maar ook de Koningen Boudewijn en Leopold, die naast elkaar, achter de roodfluwelen bidst-oel zitten, ook Prinses Liliane. die aan de andere kant van het middenpad zit en de verdere vrouwe lijke familieleden van het Prinselijk Paar. ook de duizend Belgen en buiten landers die verder schip en dwarsbeu ken vullen, want gedragen klinkt het door de feestelijk verlichte kerfcruimte: „En U allen, die hier tegenwoordig zijn. neem ik tot getuige van deze heilige verbintenis. Wat God heeft verbonden, dat zal de mens niet scheiden". RECHTZAKEN Zware straffen voor aanranders te Overschie (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse rechtbank heeft tien 23-jarige man, zonder beroep, en een 25-jarige magazijnbediende, bei den uit Rotterdam, veroordeeld tot 6 jaar en 5 jaar gevangenisstraf, voor beiden met aftrek. Voorts werden zij ter beschikking van de regering ge steld om van harentwege te worden verpleegd. In de nacht van 21 op 22 maart had den zij in de Rotterdamse binnenstad 's nachts om 2 uur een 17-jarig meisje van onbesproken gedrag op straat aan gehouden toen zij, na een feestavond te hebben bijgewoond, zich met toestem ming van haar ouders alleen naar de ouderlijke woning begaf. Beide jonge mannen dwongen het meisje tegen haar zin op een motorfiets te gaan zit ten. die door een van hen werd be- stuurd, terwijl de ander het zich steeds j verzettende meisje vasthield. Zij reden met het meisje naar een afgelegen bui- tenwijk onder v-m. Overschie, waar zij het beiden hebben aangerand. Het O.M. had tegen de eerste 6 jaar en tegen de ander"8 jaar. voor beiden met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Watervervuiling bedreigt recreatie te water Aandrang op wettelijke regeling De massale vissterfte, welke onlangs in de wateren van het Hoogheem raadschap Rijnland plaats had. heeft op schrille wijze de aandacht geves tigd op de watervervuiling, die in alle delen van ons land hand over hand toeneemt, aldus de ANWB en de Kon. Verbonden Nederlandsche Wa tersportverenigingen in een gezamen lijk schrijven aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. Met nadruk wijzen beide organisaties erop dat de watersport en het water toerisme welhaast de enige vormen van recreatie zijn, die de steeds toenemende stroom recreatiezoekenden kunnen „opvangen". In ons waterrijke land is nog vol doende „vaarruim'te" voor ettelijke tien duizenden. De gedachte echter, dat men voortdurend in aanraking komt met rioolwater of door chemische stoffen vergiftigd afvalwater, is bepaald geen stimulans om de overbevolkte bossen en duinen te verlaten en vakantieplezier 'te zoeken op of aan het water. Het probleem van de watervervuiling wordt al enige jaren intensief bestu deerd. Er wordt hard gewerkt aan zui veringsinstallaties voor riool- en fa briekswater: de totstandkoming van deze werken houdt echter geen gelijke tred met de snel ernstiger wordende verontreiniging van het water in de ri vieren en kanalen in vrijwel alle delen van ons land. Reeds op 4 januari 1957 en nogmaals op 6 juni van dat jaar hebben de ANWB en de KNWV hun stem ver heven tegen de watervervuiling waar aan de Vecht, de Eem en de Loos- drechtse plassen lijden. Ook nu drin gen zij er bij de Minister van Verkeer en Waterstaat wederom op aan de wet op de bestrijding van de waterverontrei- neiging. die al geruime tijd in voorbe reiding is, ten spoedigste in de Tweede Kamer te brengen. Duur avoiulje-uit. (Van onze Parijse correspondent) Een Nederlandse eigenaar van een kippenfokkerij is door de tiende Parijse strafkamer tot één maand gevangenis straf en 100.000 franken boete veroordeeld wegens verzet tegen de politie. De ver oordeelde was zelf niet verschenen, waarschijnlijk, omdat hij meende dat hij reeds genoeg heeft gebloed voor het ene vrolijke avondje, dat hij 10 september 1958 in een Parijs cabaret heeft door gebracht. De 38-jarige kippenfokker maakte daar, in vrouwelijk gezelschap, nogal wat verteringen en gaf enige rondjes aan de muziek. Toen het op af rekenen aankwam, bleek het, dat de eigenaar van het cabaret voorlopig ge noegen moest nemen met een visite kaartje, waarop stond: „Goed voor 61.000 franken". Dat „nam" deze niet. Gevolg: ruzie en woorden, gooien met glazen, optreden van de Parijse politie, Nederlander mee naar het bureau en al wat verder tot zo'n avontuur behoort. De volgende dag was hij al tot kalmte gekomen en be taalde hij zijn rekening plus een uiterst royale fooi, plus de schade aan het glas werk, die wel tegen meer dan inkoops prijs zal zijn gefactureerd. Maar de klacht wegens verzet tegen de politie werd niet ingetrokken en gis teren moest de fuiver dus terecht staan. Hij was wijselijk niet verschenen en dat werd hem aangerekend, zodat hij tot één maand gevangenisstraf en 100.000 franken boete werd veroordeeld. Voor lopig voor hem dus geen vrolijke avondjes in Parijs meer. Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard' nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. DlatwraLax herstelt de natuurlijke regelmaatdag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. .de regelmaat wan de klok9 Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. 11.34 Openbaar onderzoek in zaak-Meulenbelt Vragen aan ministers Naar aanleiding van het antwoord van 29 mei 1959 van de regering op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Van Rijckevorsel, heeft de raadsman van het echtpaar Meulenbelt, mr. Ro bert P. Kokosky zo deelt deze mede de navolgende stappen onder nomen: In de eerste plaats heeft de raadsman de betrokken ministers verzocht alle le den van de tweede Kamer en daarmede ook pers en publiek, met alle gegevens in de zaak Meulenbelt, ook die van ge neeskundige aard, bekend te maken. Naar men weet aldus mr. Kokosky hield bovengenoemd antwoord in, dat in verband met overwegingen van ge neeskundige aard de regering slechte bereid is inlichtingen te verstrekken en stukken over te leggen ter vertrouwe lijke kennisneming van de leden van de Kamercommissies van Volksgezondheid en Justitie. In d/ tweede plaats heeft de raads man namens zijn cliënten zich gewend tot de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, met het verzoek te bevorderen, dat de heer en mevrouw Meulenbelt door de beide Kamercom missies worden gehoord, teneinde hun lezing, ondersteund door stukken en ge tuigenverklaringen, naar voren te bren gen, waartoe zij tot dusver nog nooit officieel in de gelegenheid zijn gesteld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5