Rijnsburg brengt bloemenstoet van twee kilometer in de Sleutelstad GEBR. v. ULDEN Verdamstraat 6 poster Feesten van 29 juli tot 1 augustus RONSON-GAS Brouwersglazen LEIDSCHE WOLSPINNERIJ VIERDE ZILVEREN FEEST Prof. Schacht ruilt Leidse voor Amerikaanse leerstoel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 juli 1959 Tweede blad no. 29784 Hulde aan H.M. de Vrouw Op zaterdag de eerste augustus zal voor de vierde maal het Rijns- burgse bloemencorso door de Sleutelstad trekken: een stoet van twee kilometer lengte waarin achttien praalwagens en ongeveer dertig per sonenauto's een schat van zomerbloemen zullen uitdragen. Het corso, dat ditmaal hulde wil brengen aan H.M. de Vrouw, zal onder meer vele vrouwenfiguren uit de historie en op kunstgebied uitbeelden. Het corso zal het hoogtepunt worden van een reeks manifestaties in de dagen van 29 juli tot en met 1 augustus, zoals het kindercorso, bloe- men-wandelmarsen, en een hippisch festijn. Vóór-bezichtiaina Het corso zal worden geopend door een zeer bijzonder muziekkorps, name lijk de beroemde Scotjes, uit Tilburg, een kinderband met pijpers, drums en doedelzakken. De artistieke leiding van de corso- opbouw berust weer bij de heer Kiersch, die ook vorige jaren heeft getoond op dit gebied een ongeëvenaard tovenaar te zijn. Ongeveer 500 binders zullen een maand lang werk hebben, om de wa gens op te bouwen en in him bloemen- kleed te steken. Kindercorso Tijdens een gisteren in Rijnsburg ge houden persconferentie werd een en ander over de komende bloemenfeesten medgedeeld. De organisatoren, de Stichting Rijns- burgs Bloemencorso en VVV-Leiden, die nu vier jaar deze feestelijkheden op touw hebben gezet, hebben alle moeite gedaan om een zo uitgebreid mogelijk programma op te stellen, waarin enkele nieuwe details zijn opgenomen. Zo zullen de corso-wagens reeds de avond voor het grote festijn zelf. dus vrijdag 31 juli, des avonds van 8 tot 10 uur, in de Florahallen in Rijnsburg te bewonderen zijn, volledig opgetuigd en „bemand". Dan heeft de keuring door de jury en de prijstoekenning reeds plaatsgevonden. Ook zaterdag ochtend van 10 tot 12 uur kunnen de wagens in Flora worden bezichtigd. Het corso start eerst om 14 uur uit Rijnsburg voor de tocht door deze bloe- menplaats, door Oegstgeest en door Leiden. De te volgen route is nog niet definitief vastgesteld, maar deze zal vrijwel gelijk zijn aan die van vorige jaren. Vermoedelijk zal de stoet twee kilometer lang zijn, en het voorbijtrek ken neemt ongeveer een uur in beslag. Des middags lopen er vijf muziekkorp sen mee, des avonds drie. Het avond corso start om 7-30 uur van de Jan van Houtkade, waar het middagcorso ein digt. Niet verlicht Ditmaal zal het avondcorso niet verlicht zijn. Deze verlichting heeft in de afgelopen jaren niet geheel vol daan. Het bleek in de helder verlichte stad, dat de verlichting van de wa gens niet het effect sorteerde dat men ervan had verwacht. Slechts enkele donkere gedeelten van de singels lie ten de verlichting goed uitkomen. verkrijgbaar bij sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 - LEIDEN Diploma-zwemmen Leidse Zwemdub In Poelmeer hebben leden van de Leidse Zwemclub voor him diploma ge zwommen. Het diploma A werd uitge reikt aan: Annemarie Apeldoorn, Ronny Bekooy, Silvia Beumer, Willie Bleyswyk, Truus van den Broek, Tine de Bruin, Madeion Deul, Bets Dofferhof, Jacoba van Elten, Helene Freyser, Loes Hoppe- zak, Marijke Labordus, Nettie Olivier, Els Opdam, Johanna Plug. Anneke Tijsterman, Willie de Wit. Man-ja van der Zeeuw, Tineke Koomen, Bas Bekooy, Wim Hendriksen, Guy Kaufman, Wim Laman, Theo van der Nagel, Hans Sla- dek, Albert Tisseur. Het diploma B ontvingen: Annie Admiraal, Janneke Blok, Yvonne de Boer, Ansje Noordijk, Elske van Praag. Marleen van Rij. Dinie Selier, Annet Swaak, Martien Diemer, Fred Demme- nie, Wim Laman, Rob van den Sigten- horst, Hans van Tongeren. Eindexamen h.b.s. voor meisjes Voor het eindexamen van de Gemeen telijke H.B.S. voor Meisjes, afd. M.M.S., zijn geslaagd: Mariamne Borregaard, Wassenaar; Greetje Broekhuizen, Noordwijk a. Zee; Henny Broesder, Leiden; Christa Bruin, Oeg9tgeest; Elly Diepstraten, Leiden; Gudy den Heijer, Katwijk a. Zee; Willemien van der Kaaden, Leiden; Marcit Kocsis, Leider dorp; Anke van Mazijk, Leiden; Joop van der Meer, Alphen a. d. Rijn; Aagke de Roode, Leiden; Gerdie Splinter. Lei den; Marijke van Tol, Leiden; Noortje Wassing, Leidschendam; Hans de Jong, Leiden; Ineke van den Berg, Boskoop; Marianne Brand, Voorschoten; Lieteke Dinger van Kruiningen, Wassenaar; Frieda Eelsing, Noordwijk a. Z.; Ingrid van Elk, Hazerswoude; Anneke van der Huyzen, Leiderdorp: Marijke Kamp man. Leiden; Marijke van der Linde, Leiden; Atie van der Marei, Valken burg (Z.-H.); Nely Moonen, Leiden: Netty Nolle. Oegstgeest; Ilonka van Roosendaal, Alphen a. d. Rijn; Paula Rij ling. Voorschoten: Wil Teyn, Lei den: Marga Veer, Voorburg: Atie Vlas blom. Voorschoten; Carlie Vis, Katwijk a. Zee; Marianne van der Zee, Leiden. Afgewezen 6. Mulo-examens Voor het mulo-examen (diploma A) zijn geslaagd de dames: M. B. Gompel- man. Leiden; D. Karstens, Leiden; M. S. Fielemon, Leiden en de heren: M. v. d. Meij, Katwijk; D. Goedhart, Kat wijk; C. Haasnoot, Katwijk; J. P. de Bruin, Voorschoten; L. Hortensius, Bo degraven; A. van Dam, Bodegraven; C. de Groot, Leiden; A. Heemskerk, Rijns burg; W. C. Brusee, Zoeterwoude; B. Stokhuysen, Leiden J. A. Willemsen, Lei den. Voor het diploma B de dames: J. A. J. Rietveld, Leiderdorp: C. C. Goslinga, Leiden; L. G. Kruithof, Leiden en de heren: W. Verheij, Voorschoten; A. W. v. d. Bosch, Leiderdorp; J. M. v. d. Voort, Leiderdorp; J. de Bes, Noordwijk; A. H. Hidding, Leiden. Afgewezen 11 kandidaten. De kandi daten met behaalden tevens het mid denstandsdiploma. Het kindercorso wordt op donderdag 28 juli gehouden. Het zal uit twaalf groepen bestaan, namelijk acht van speeltuinverenigingen en vier van het R.-K. Stedelijk Comité Vakantiebezig- Adverten tie. Bij aankoop van 3 pullen Dommelsch Bier (thans ook in beugelsluiting) een BROUWERSGLAS voor 35 ct. Winzer Grusz, een zachte Moezel, per fles 2.25, bij 12 flessen de DERTIENDE GRATIS. EP Onze winkel Steenstraat 8, zal wegens vakantie gesloten zijn van 611 JULI. Onze zaken Herenstraat 6 - Tel. 30069 Haarlemmerstraat 204 - Tel. 21611 zyn geopend. heden. Iedere groep brengt vijf pop penwagens, vijftien steps en twaalf fietsen. Voorts beelden andere kinderen nog sprookjes en vrije onderwerpen uit. Ongeveer 100 kinderen zullen aan dit corso deelnemen. Het start om 19.30 uur van de Kaasmarkt en zal worden be geleid door K. en G. en het Jeugdor kest De Burcht. Ook dit corso zal onge veer dezelfde route volgen die vorig Jaar gekozen werd. Concours hippique Op 29 juli volgt een concours hippique in de Leidse Hout, verzorgd door de Ned. Hippische Sportbond te Den Haag. Het middagprogramma, dat om 14 uur begint en het avondfeest, dart; om 19 uur start, brengen springen, demonstraties met harddravers voor sulky's en andere attractieve nummers. Wandelmarsen Op 31 juli worden wandelmarsen ge houden, des middags voor jongeren tot 12 jaar (start tussen 14 en 15 uur van het Lugdunumterrein aan de Haarlem mertrekvaart) en des avonds voor ouderen (start op dezelfde plaats tus sen 18 en 19 uur). De middagroute is tien kilometer lang, de avondroute vijf tien. De avondroute voert langs de Florahallen in Rijnsburg, waar de cor sowagens bewonderd kunnen worden. De technische leiding berust bij de Wandelkring Leiden eo. van de Kon. N?d. Bond voor Lichamelijke Opvoe ding. De deelnemers zullen letterlijk „in de bloemetjes" worden gezet. Voorts kan thans reeds worden mee gedeeld, dat jonge moeders en bruids paren in de bloemenweek een bloemen hulde aangeboden zullen krijgen. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot dootor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Tien jaar Suriname «van afhankelijk heid tot gelykgerechtigheid, 19451955) de heer F. E. M. Mitrasing, geboren in Suriname en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Uitlokking als probleem in die straf- regwetenSkap". de heer J. C. de Beer, geboren te Potgietersrust (Z.-A.) en thans wonende te Oegstgeest. Diner, receptie en feestavond Drie jubilarissen Gisteren vierde de Leidsche Wolspin nerij N.V. het feit, dat 25 jaar geleden deze onderneming werd opgericht. Een viering, waarvan een gedeelte in Leiden heeft plaats gehad, hoewel in feite juist op dit moment de naam de enige band is, die het bedrijf met de Sleutelstad verbindt. Dit is echter nog maar een kwestie van dagen. In de tweede helft van deze maand zal de administratie, welke vanaf 1951 in Amsterdam is gehuisvest, haar intrek nemen in het totaal gerestaureerde gebouw Zoeterwoudseweg 3. Maar dat is van latere orde. Gisteren eerst het zilveren feest. Met het bedrijf jubileerden drie functionarissen. In de eerste plaats de oprichter-directeur, de heer A. A. Verhoef. Voorts de heer M. J. Maerschalck, technisch-onderdirec- teur en de oud-Leidenaar Ph. Groene- wegen, chef-smederij. Dit trio werd in de ochtenduren, tydens een bijeenkomst van het voltallig personeel in het bedrijf te Veenendaal danig in de bloemetjes en geschenken gezet. NAAR AVIFAUNA 's Middags nam het personeel in een twintigtal bussen plaats. Een 900 per sonen werden langs een omwegje naar Avifauna in Alphen aan den Rijn ge bracht. Terwijl men zich daar een uit stekend diner opperbest liet smaken stonden in „De Beukenhof' te Oegst geest de commissaris, de heer E. Ben- nink Bolt uit Amsterdam en de direc teur, de heer A. A. Verhoef uit Oegst geest en zijn echtgenote de gelukwensen van velen in ontvangst te nemen tijdens een overweldigend drukke receptie. De gedelegeerd-commissaris, de heer G. Burgemeester jhr. mr. F .H. van Kinschot wenst de oprichter directeur van de Leidsche Wol spinnerij N.V., de heer A. A. Ver hoef geluk met zijn zilveren jubi leum. Naast de jubilaris mevrouw Verhoef, op de achtergrond de commissaris, de heer E. Bennink Bolt. (Foto L.D./Van Vliet) Flipo. kon door bezigheden elders niet aanwezig zijn. Talrijke collega's uit Leiden en andere plaatsen, fabrikanten, leveranciers, afnemers en andere zaken relaties naast vrienden, kennissen en familieleden maakten hun opwachting. VELE BLOEMSTUKKEN Onder de aanwezigen zagen wy de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Voorts mr. Ph. J. de Ruy- ter de Wildt namens de Vereniging van Leidse Industriëlen en de heer G. J. den Heeten en mr. H. A. C. Branderhorst, resp. onder-voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Vele, soms gigantische, bloemstukken werden binnengebracht. De dag werd besloten in de Stadsge hoorzaal, waar het uit Alphen gekomen personeel een daverend feestprogramma kreeg voorgezet met bekende radio- en televisie-artiesten als b.v. Willy Alberti, Toby Rix. Crochet en de Topliners. Na het variëté gingen de stoelen aan de kant. Men kan zich dus voorstellen, dat het laat of beter vroeg was eer de j bussen uit Leiden vertrokken. Kerkelijk Leven NED. HERiV. KERK: Beroepen te Vreeswijk J. van t Ende te Noordeloos. Bedankt voor Opheusden A J. Timmer te Hulzen (N.-H.). GEREF. KERKEN: Beroepen te Wlnsum (Pr.) C. A. Ver hoog. kand. te Voorschoten. te Yssel- monde-West M. C. Kersten Jr. te IVsee ker ke (Z.) BAPTISTEN GEMEENTEN: Bedankt voor Enschedé J. Ketelaar te Hoogezand. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen P. Blok. kand. te Rotterdam. te Veen en te Wol- phaartsdijk P. Blok. kand. te Rotterdam. OUD GEREF. GEM. IN NEDERLAND Duizend mensen „ontdekt" ZENDELINGEN VERKENDEN ONBEKEND GEBIED OP NIEUW-GUINEA Twee Nederlandse zendelingen van het Zendingsgenootschap der ze vend e- dags adventisten, namelijk ds. K. Til- stra en de ethnoloog-predikant G. Oos- terwal, hebben een onbekend gebied op Nieuw-Guinea verkend, dat nog niet onder bestuur Is gebracht. Zij maakten te voet een tocht van de Boven-Tor rivier in het oostelijk binnenland van Sarmi naar de Mamberano-rivier. Deze tocht, die hen door Gauttier en het Van Reesgebergte voerde, was 200 km. lang. Onderweg hebben zij het gebied in kaart gebracht en zich een globale indruk gevormd van de bevolking in verband met verdere uitbreiding van het zendingswerk. Ds. Tilstra en ds. Oosterwal hebben daar contact gelegd met nog onbekende stammen, waarvan die der Naidjbeedj de meeste mensen telt. Het tot nu toe onbewoond gedachte gebied blijkt een bevolking van 1000 mensen te bezitten. Voor een deel leeft de bevolking nomadisch, altijd op zoek naar voedsel. Daarnaast trof fen zü ook dorpen aan, variërend van 40 tot zelfs 200 mensen. Kenmerkend voor het hele gebied zijn de sakrale mannenhuizen en heilige fluiten. Om de toegang tot hun dorpen te be schermen heeft de bevolking daar scherpe doorns geplant, waardoor de leden van de expeditie hun voeten vaak tot bloedens toe verwondden. Van een vijandige houding der bevolking had den onze landgenoten geen last. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen biolo gie de heer H. R. Smissaert (Den Haag). Advertentie MEDEDELING AUTOSERVICE Onze smeerinstallatie is verhuisd naar de de capaciteit verdubbeld en geschikt voor alle type wagens. Wachten is niet meer nodig. elk merk, prima werk. TELEFOON 23041 Geschenk van Egyptische regering VOOR RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Het Rijksmuseum van Oudheden alhier heeft een belangrijke collectie voorwer pen uit Egypte ontvangen. Het betreft hier een geschenk van de Egyptische regering, die een groot deel van de vondsten, die bij de Nederlandse opgra vingsexpeditie in Egypte werden aange troffen, aan ons land heeft afgestaan. De opgravingen werden in de jaren 1957 —1959 uitgevoerd door het Rijksmuseum van Oudheden te Aboe Roash, daartoe in staat gesteld door een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek De vondsten zijn afkomstig uit graven van de 1ste en 2de dynastie van Egypte (ongeveer 3000 vóór Chr.) en bestaan uit aardewerk, stenen vaatwerk, siera den. werktuigen en gebruiksvoorwerpen. De voorwerpen worden thans behan deld in het laboratorium van het museum. Wanneer de restauratie en conservatie ervan zijn voltooid, zal te zijner tijd een tentoonstelling aan deze collectie worden gewijd. Advertentie Allammp. tn Smid Afd.: William Rikktrs HanJthraJirarmint N.V. Bturt, Damrak, Bij K.b. is met ingang van 21 september a.s. op rijn verroek eervol ontslag verleend aan prof. dr. J. Schacht als gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in het Arabisch. Prof. Schacht zal binnenkort een leerstoel voor het Arabisch en de Islamwetenschap aanvaarden bij de Columbia University in Amerika. Prof. Schacht aanvaardde op 6 januari 1954 zyn Leidse leerstoel en sprak in oktober van dat jaar zijn inaugurele oratie uit over „De Arabieren en de Islam". Hy volgde op deze leerstoel prof. dr. J. H. Kramers op. Hij werd op 15 maart 1902 in Ratibor in Duitsland geboren, bezocht het gym nasium aldaar en studeerde in Breslau en Leipzig. In 1923 promoveerde hij te Breslau summa cum laude en in 1925 volgde zijn benoeming tot privaat do cent aan de Universiteit van Freiburg. Daar werd dr. Schacht in 1927 buiten gewoon en in 1929 gewoon hoogleraar, en in 1932 volgde zyn benoeming tot hoogleraar in de Semietische talen aan de Universiteit van Königsberg. Hij maakte langdurige studiereizen in het Nabije Oosten en Noord-Afnka. Toen de gebeurtenissen in zijn land in 1933 een einde maakten aan de vrije uitoefening van de wetenschap aan vaardde hij een leerstoel aan de Egyp tische Universiteit te Cairo, welke hy van 1934 tot 1939 bezette. Van laatstge noemd jaar tot 1945 werkte hij voor het Britse Ministry of Information en voor de BBC. Hy verwierf in die jaren de Engelse nationaliteit. Na de oorlog werd hij aan de Universiteit van Oxford ver bonden. In 1952 trad hy op als gast- Gistcrmiddag promoveerde aan de Leidse Universiteit ds. J. van Goudoever, remonstrants predikant alhier, tot doctor in de theologie. Prof. dr. J. SCHACHT hoogleraar aan de Universiteit van Al giers. In 1954 kwam hy naar Leiden. Prof. Schacht heeft vele publikaties doen verschynen en zijn wetenschappe lijke verdiensten werden onder meer er kend door lidmaatschappen van weten schappelijke instellingen en een eredoc toraat van de Universiteit van Algiers. DUIVENSPORT Kring Leiden en omstreken Zaterdagvliegers Voor de wedvlucht op Chateauroux waren 225 vogels ingekorfd. Hiervan wisten 13 stuks op de dag van lossing him hok te bereiken. Uitslag: 1-4 L. J. Drost; 2. K. v. d. Berg; 3. J. Smits: 5-7-8, M. de Vreugd 6-13-14-25; C. v. d. Zwart: 9 Th Dui venvoorden: 10-11-17, J. Jungerius; 12 J. v. Wezel: 15 Flippo: 16-22 Chr. Se lier: 18 W. v. d. Zwart: 19 Th. v d. Krogt: 20 Barnhoorn: 21 Th. v d. Ploeg 23 H. v. d. Vecht: 24 v. d. Plas. Tevens werd er een laatste vlucht ge houden .tellende voor het kampioen schap Vitesse vanuit Mons, waarvoor 346 duiven in het concours Stonden. Uitslag: 1. C. Zwart: 2-5-14-21 M. de Vreugd: 3-23; K. Schaap: 4-12; Th. van Essen :6-9-13; L. J. Drost: 7-16-22 J. G. R. Langhout 8 Heemskerk: 10 J. Roest :11 E. v. d. Hooff: 15 J. Smits: 17 K. v. d. Berg: 18 R. Slikkerveer: 19 v. Dyk: 20 A. de Wit 24; C. Drost: 25 H. v. d. Vecht. De kampioenen voor Vitesse zyn: Mj c v d Zwart 1298 punten, Sassen echtgenote in gesprek met zijn heim ;2. M. de Vreugd 1276 punten. Lis promotor, prof. dr. J. N. Bakhuizen ^e: j^K van der Berg 1238 punter oOegstgeest; 4 L. J. Drost 1212 punter van acn tsrink. Sassenheim: 5. L. van Duyn 1174 pu". (Foto LD/Van Vliet) ten. Katwijk. Dr. J. van Goudoever en diens -ut -- »- ---« zijn

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3