Prinselijk huwelijk te Brussel in Rijkszaal van paleis en St.-Goedele Lübke in tweede ronde tot president gekozen WEERBERICHT Stoet van zestig auto'sdoor honderdtal ruiters begeleid KOZLOF SPRAK MET HERTER EN PRESIDENT EISENHOWER BERLIJNSE VERKIEZINGSSLAG Kiesmannen, in lichte pakken en op sandalen, lachten en praatten Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 JULI 1959 No. 29784 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Prinses Marijke geslaagd voor Baams' Lyceum (Speciale berichtgeving) Prinses Marijke is geslaagd voor het toelatingsexamen van het Baarns Ly ceum. Zij behoorde tot de 183 kinderen, die dit examen aflegden, van wie 161 slaagden. De Prinses zal op het Incre- mentum studeren, waarop ook de Prin sessen Beatrix en Irene school gingen, en waarop Prinses Margriet thans nog studeert. Stroom Duitsers voor vakantie over onze grens In Duitsland zijn gisteren de grote vakanties begonnen. Het passagiers vervoer per trein van Duitsland naar het westen van Nederland was giste ren dan ook uitzonderlijk intensief. Zowel bij Venlo en Zevenaar als bij Enschede kwamen talloze Duitsers ons land binnen, de meeste met bestem ming Noordwijk, Katwijk, Scheveningen ot een van de andere Noordzeebad' plaatsen. De Ned. Spoorwegen hebben de ab normaal grote passagiersstroom kunnen verwerken dank zij het inleggen van extra materieel. Prinses Paolo ondertekent het hu- welijksregister tijdens de voltrek king van haar burgerlijk huwelijk met Prins Albert van België, hedenochtend in het paleis te Laeken. (telefoto) Er klonken vandaag in Brussel 101 kanonschoten als teken, dat het huwelijk tussen Prinses Paola en Prins Albert, waarvoor de Belgische hoofdstad al wekenlang voorbereidingen had getroffen, was voltrokken. De plechtigheden begonnen vanochtend in de grote Rijkszaal van het Brusselse koninklijk paleis, waar burgemeester L. Cooremans om tien uur het bruidspaar ontving om het burgerlijk huwelijk te sluiten. De huwelijksakte werd zowel in het Frans als in het Vlaams voorge lezen. De getuigen van Prins Albert bij het burgerlijk huwelijk waren erfgroothertig Jan van Luxemburg en Prins Karei Bemadotte van Zweden, broer van wijlen Koningin Astrid. De getuigen van Prinses Paola waren Prins Fransesco Ruffo di Calabria, een oom van de Prinses en de markies van San Germani, haar zwager. Honderd gas ten, onder wie behalve de Belgische koninklijke familie en de familie van Prinses Paola zich oud-Koning Umberto van Italië en Prins Alexander van Joego-Slavië bevonden, woonden de plechtigheden bij in deze oudste met wit en goud gedecoreerde zaal van het paleis, waar een ware bloemenschat in de vele spiegels werd gereflecteerd. 17"11 De Prinses zag er stralend uit in haar Verkeersmaatregelen bruidskleed van wit satijn met een sleep van vijf meter en een sluier van Wül*Pil StrPlld kostbaar Brussels kant. die nog had O toebehoord aan haar grootmoeder van 1o oi moederszijde en die haar moeder, Prin- Met een glimlach antwoordde de 21- t nnk hü hnn-r huweiuir hnH Jarige Prinses Paola bevestigend, toen Prins Alin dS het i£u- burgemeester Cooremans haar vroeg of met de sjerp van de Leopoldsorde. Na het burgerlijk huwelijk reed het paar in een stoet van ongeveer 60 auto's begeleid door een honderdtal ruiters van het koninklijk escorte, naar de St.- Goedelekerk. Daar zegende in aanwe zigheid van duizend genodigden kar dinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, het huwelijk in. In overeenstemming met het in augustus 1958 afgekondigde nieu we huwelijksritueel geleidde Prins Albert zijn bruid zelf naar het altaar, na aan de ingang van het eeuwenoude kerkgebouw te zijn begroet door de de ken van Brussel, monseigneur Boone. In de kerk traden Prins Jan van Luxem burg en Prins Alexander, de halfbroer van Prins Albert, die door zijn leeftijd hij is 16 jaar niet als getuige kon optreden bij het burgerlijk huwelijk, als getuigen op. De getuigen van Prin ses Paola bij het kerkelijk huwelijk wa ren haar broers. Prins Fabricio en Prins Antonello Ruffo di Calabria. In de St.-Goedele hebben sedert 1830 alle koninklijke huwelijken en begra fenissen plaats gehad. Het gotische Het stralende bruidje in België, zoals zij op het televisiescherm te zien was. (Foto L.D./Van Vliet) zij de 29-jarige Prins Albert van België als echtgenoot aanvaardde. De bruide gom keek ernstiger toen hij zijn ja woord gaf. bouwwerk, waarvan de torens 69 meter hoog zijn, dateert uit de 11de eeuw, doch van het oorspronkelijke bouw werk is slechts weinig overgebleven. In de dertiende, veertiende en vijftiende eeuw werden delen afgebroken en weer opgebouwd. Voor de plechtigheid waren in Brus sel strenge maatregelen afgekondigd. Al zeer vroeg in de ochtend werd al het verkeer uit de binnenstad geweerd en de belangstellenden moesten lang van tevoren hun plaatsen langs de route achter de hekken innemen. Tus sen vanochtend acht uur en twee uur vanmiddag mochten geen hefschroef- vliegtuigen boven de stad vliegen, blijk baar om te voorkomen dat fotografen vanuit de lucht het ceremonieel zouden verstoren. Uiteraard was het voor ge heel België vandaag een feestdag. Alle officiële en particuliere instellingen wa ren gesloten. Ongewoon vriendschappelijke sfeer kon de kloof over Duitsland niet verkleinen De Sovjetrussische vice-premier Kozlof, die een bezoek aan de V.S. brengt en begin deze week te New York een Russische handelsten toonstelling opende, heeft gisteren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter in het State Department (Buitenlandse Zaken) een uur lang gesproken waarna hij zich naar het Witte Huis begaf. Kozlof zei bij het verlaten van het State Department dat Herter en hij van gedachten hadden gewisseld over de standpunten van hun regeringen ten aanzien van de kwesties die te Genève besproken wor den. Op de vraag of er verandering was gekomen in het standpunt van de V.S. of de Sovjet-Unie antwoordde hij slechts: „Wij zullen nog gelegenheid krijgen om later daarover met u te praten". Onderschat eenheid van Amerikaanse volk niet Functionarissen die aanwezig waren bfj de besprekingen van Kozlof met Eisenhower en Herter zeiden, dat het de meest vriendschappelijke besprekingen waren, die sedert jaren tussen de hoog ste Russische en Amerikaanse functio narissen zijn gevoerd maar het was voor waarnemers duidelijk dat de ongewoon vriendschappelijke sfeer niet de kloof tussen de onderhandelingsposities over Berlijn en Duitsland kleiner kon ma ken. Het onderhoud van president Eisen hower en Kozlof duurde vijf kwartier. Bij zijn vertrek werd hij omringd door talloze journalisten. Voor een batterij microfoons zei Kozlof: „het onderhoud met de president was wonderbaarlijk. Tot de vele kwesties die we bespraken behoorde de vrede en ik hoop dat overal ter wereld vrede zal heersen en dat het een sterke en veilige vrede zal zijn". Hij te onderschatten. weigerde verdere vragen te beantwoor den. Kozlof lunchte met de Senaatscom missie voor de buitenlandse betrekkin gen. Voorzitter Fulbright zei dat er ge sproken was over de conferentie in Ge nève maar dat Kozlof geen nieuwe voorstellen over Berlijn had gedaan. Kozlof had gezegd dat de toestand in Berlijn gevaarlijk is en dat een op lossing een basis voor vrede zou kun nen zijn. Voorts was gesproken over alle mogelijke onderwerpen zoals huisvesting, economische concurrentie tussen de V.S en Rusland en over de handel. 's Avonds werd in Blair House, waar de gasten van president Eisenhower in Washington gehuisvest worden, een re ceptie voor Kozlof gegeven waarvoor een 150 mensen waren uitgenodigd. Vice- president Nixon en Kozlof spraken ge ruime tijd met elkaar en minister Hert-er voegde zich een tiental minuten bij hen. Nixon bezwoer de Rus o.a. vooral niet de eenheid van het Amerikaanse volk ten aanzien van kwesties der buitenlandse politiek, waaronder de Berlijnse kwestie, Iets warmer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Over het algemeen veel bewolking met hier en daar wat motregen, maar voornamelijk in het zuidoosten van het land ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 JULI Zon op: 4.25 uur; onder: 21.03 uur Maan op: 2.49 uur; onder: 18.30 uur Hoogwater te Katwijk te 1.34 en 13.59 u. Laagwater te 9.24 en 21.58 uur (Dit nummer bestaat alt 14 pagina's) De beroemde stenen van Stone- henge in Engeland vormen nog steeds het middelpunt van de be langstelling van oudheidkundigen. Thans is men bezig met een ge deeltelijke restauratie van het bouwwerk, dat waarschijnlijk stamt van 3500 jaar geleden. (Van onze Westduitse correspondent in Berlijn) De 64-jariqe minister van Land bouw van de Bondsrepubliek, Heinrich Lübke, mocht gisteren om vier uur het podium van de bonds vergadering in de Westberlijnse Jaarbeurshal bestijgen: met 526 stemmen had men hem in de tweede ronde 6 stemmen meer dan de vereiste absolute meerderheid van 520 gegeven. En dat bete kende voor de rustige, Westfaalse katholiek met het grijze haar en het ondoorgrondelijke gezicht het presidentschap, als prof. Heuss in september a.s. aftreedt. Op 15 september zal de nieuwe president Lübke worden beëdigd. Het geroezemoes in de Ostpreussen- halle op het Jaarbeursterrein verstomde een kort moment na het bekend worden van de uitslag en ging toen over in een lang -inhoudend, waardig, eerlijk ge meend applaus voor de enige overwin naar van deze kille verkiezingsslag, die door geen enkele Oostduitse provocatie gestoord werd. Tevoren had men zonder de bij een dergelijke gebeurtenispassen- de stijl en zonder het decorum, dat hierbij toch eigenlijk vereist is, in een vijf uur durend stembriefjes-gevecht gepoogd de waardigheid van het presi dentiële ambt hoog te houden Drie tekort Tussen elf uur en twee uur 's mid dags speelde zich de eerste ronde af. De op dat moment 1.031 kiesmannen hoor den hun namen afroepen door metaal achtige stemmen van Bondsdagomroep- (st)ers. Om twee uur, drie uur na de opening door Bondsdagpresident Gerstenmaier, was de. uitslag van deze eerste ronde bekend. Lübke kwam toen drie stem men tekort voor de absolute meerder heid van 520 stemmen, nodig om in de eersrte of de tweede ronde gekozen te worden. Schmid kreeg de eerste keer 385. Becker haalde er 104. Blanco wa ren 25 biljetten. Daarmee was aangetoond, dat de grote partijen zonder meer trouw wa ren gebleven aan hun eigen kandida ten. Beslissing MINDER WERK, MEER GLANS! CA-VA SEUL schoencreme - wri|fwas metaseul (voor alle metalen) Onderhoud Menzies - Luns over N.-Guinea Geen wijziging in politiek De Australische premier, de heer Robert Menzies heeft gisteren geluncht met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, ter be spreking van de kwestie-Nieuw- Guinea. Na afloop van het onderhoud zei de Australische premier: „Het is na mijn besprekingen met de Nederlandse minister-president in Den Haag en met de minister van Buitenlandse Zaken in Zürich volkomen duidelijk geworden, dat er geen wijziging is ge komen in de wederzijdse politiek van Nederland en Australië jegens Nieuw- Guinea." In antwoord op een vraag over de Indonesische wapenaankopen zei Men zies: „Ons standpunt is altijd geweest, dat ofschoon wij goed kunnen begrij pen, dat Indonesië voor het handhaven van de binnenlandse veiligheid zekere wapens nodig heeft wij enige be zorgdheid koesteren inzake oorlogstuig, dat voor een gewapende aanval tegen Westelijk Nieuw-Guinea zou kunnen worden gebruikt" Minister Luns steunde deze verklaring en zei, dat hij zeer tevreden was over zijn onderhoud met de Australische pre mier. Minister Luns verklaarde, dat een aantal landen, waaronder de V.S. en Engeland, instemt met het standpunt van de Nederlandse en Australische regeringen, dat men door het zenden van 'wapens naar Indonesië een grotere verantwoordelijkheid op zich neemt voor het gebruik van deze wapens. De tweede ronde kostte in totaal sleohts twee uur: om vier uur maakte Gerstenmaier bekend, dat Lübke op een totaal van inmiddels 1.033 stemmen er 526 had gekregen. Schmid kwam op 386 stemmen. Becker haalde 99 stem men. Tweeëntwintig kiesmannen vol hardden in het blanco stemmen. Het tekort van drie uit de eerste ronde was omgeslagen in een surplus van 6 in de tweede ronde, waarmee Lübke het iet wat onwaardige schouwspel van een derde gevecht, om de gewone meerder heid. bespaard bleef. De in de laatste maanden toch al besmeurde presidents kandidatuur werd op deze wijze niet verder door het politieke slijk gehaald. .Ik hoop", zei Lübke. nadat hij op het podium een ovatie in ontvangst had mogen nemen, „dat ik ook van hen die mij heden hun stem niet gaven, het vertrouwen zal krijgen". De_ ongekunstelde wijze, waarop hij zij het nog slechts als gekozen, nog "iet., als officieel benoemd president zijn dank uitsprak voor de eer hem bewezen, maakte de indruk, dat dit vertrouwen ook hem. gelijk aan Heuss, mettertijd wel zal worden ge geven. Hier stond voor een ieder van de 2.500 aanwezigen de kiesman nen. de vele toeschouwers, de diplo maten, en de 1.000 journalisten duidelijk zicht- en hoorbaar een eer lijk man, aanvaardbaar voor iedere partii, een man die naar zijn eigen woorden van gisteren op de door Heuss gelegde basis wil verder wer ken. Slot pag. 2 Hoge onderscheiding voor mej. mr. M. A. Teilegen Naar wi| vernemen is bij K.b. mej. mr. M .A. Tellegen benoemd tot Groot- Officier in de Orde van Oranje-Nassau. H.M. de Koningin heeft bij het af scheid van mej. Teilegen als directrice van het Kabinet der Koningin de ver sierselen van deze onderscheiding per soonlijk overhandigd. Opnieuw onbekende onderzeeboot voor Braziliaanse kust Braziliaanse onderzeebootjagers hebben opnieuw een niet geïdenti ficeerde onderzeeboot bij de Bra ziliaanse kust ter hoogte van Bahia aangevallen, aldus berich ten, die gisteren in Rio de Janeiro zijn ontvangen. Vorig jaar mei zijn bij de Argentijnse kust onderzeeboten waargenomen en werd een ervan volgens officiële Argen- tijnse berichten door Argentijnse ma rineschepen met dieptebommen aange vallen. De vorige maand zijn aan de Cana dese oostkust onbekende onderzeeboten waargenomen. De Braziliaanse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat gisteren twee on derzeebootjagers een niet geïdentifi ceerde onderzeeboot hebben aangevallen (he Braziliaanse vlootoefeningen tussen Porto Seguranca en Caravellas gade sloeg. Alle Braziliaanse oorlogsschepen heb ben opdracht gekregen de onderzeeboot direct aan te vallen als zij haar ont moeten en de boot zich niet wil identi ficeren. Ook de luchtmacht Is inge schakeld. Het is niet de eerste maal, dat bü de Braziliaanse kust onbekende duikboten worden waargenomen. Prinselijke kritiek op de gezondheid der Canadezen Koningin Elizabeth van Engeland, die met haar gemaal Prins Philip een officieel bezoek aan Canada brengt sprak vandaag, op de Canadese „Domi nion-dag", via radio en televisie het Canadese volk toe. Op „Dominion-dag" wordt herdacht, dat op 1 juli 1867 de eerste vier Canadese provincies zich tot een confederatie verenigden. Morgen gaat Koningin Elizabeth te Winsor weer aan boord van het konink lijk jacht ..Britannia". De Hertog van Edinburgh toonde zich in Ottawa bezorgd over de gezondheids toestand in Canada. Hfj zei tegen Canadese dokters, dat de gezondheid en de lichaamskracht van de Canadezen te wensen overlaat en drong er op aan. dat men hier iets aan zou doen. Hij maakte deze opmerkingen in een toespraak voor het Canadees medisch genootschap, waarvan hij voorzitter is. Volgens hem is naar schatting 34 procent van de mannelijke bevolking van weerbare leeftijd ongeschikt voor de militaire dienst. De Hertog zei verder, dat de Canadese sportprestaties, op en kele uitzonderingen na, nauwelijks in verhouding stonden tot de hoge levens standaard waar men in Canada prat op gaat. Het schijnt dat de Canadezen niet voldoende oog hebben voor de fysieke, geestelijke en maatschappelijke voorde len, welke uit lichamelijke oefening cn sport kunnen voortvloeien, zo zei h:;.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1