Sunil wast stralend wit... Chefarine 4 y ereenvoudigmg belastingrecht ook in Eerste Kamer aanvaard WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast Gebied rond Brielse Maas en Voorne voor recreatie-landbouw BETER EN SNELLER Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 juli 1959 Derde blad no. 297S3 Belasting moet redelijk en doelmatig zijn (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen tot vereenvoudiging van het belastingrecht door samenvat ting van de in verschillende wetten ver spreide regelingen in een enkele alge mene wet, waardoor de heffingswetten voor diverse belastingen korter kunnen zijn. Twee van de acht te verwachten nieuwe heffingswetten, voor de loon- en inkomstenbelasting en voor de vermo gensbelasting, heeft minister Hofstra nog ingediend, maar de nieuwe minister van Financiën, prof. Zijlstra, beraadt zich er nog over of hij deze wetsontwer pen zal handhaven. Loyale oppositie Voor de heer Van Campen (KVP) was dit aanleiding er op aan te dringen de twee wetsontwerpen in te trekken, waaruit de heer Van Hall <P. v. d. A.) concludeerde, dat dit getuigde van af keer van belastingen als zodanig. Die conclusie vond de heer Van Campen niet getuigen van loyale oppositie. Met het wetsontwerp tot vereenvou diging van het belastingrecht wilde de Eerste Kamer akkoord gaan, omdat zij het via amendementen toch niet kan wijzigen en omdat het in ieder geval op diverse punten verbetering betekent. Maar voldaan waren de meeste sprekers niet. Er ontbreekt nog te zeer, betoogde de heer Pollema <CHU>, een betere rechtsbescherming van de individuele burger tegenover de overheid. De fiscus komt er goed af, oordeelde de heer Van Meeuwen (KVP), maar van de belas tingbetaler kan dat niet worden gezegd. Na jaren De wet tot vereenvoudiging van het belastingrecht ls in september 1955 in gediend door mr. dr. W. H. van den SPOEDIGE UITBREIDING TWEEDE-KAMER-GEBOUW De commissie voor de huishoudelijke aangelegenheden der Tweede Kamer is van oordeel, dat thans het tijdstip ge komen is dat alleen om een beginseluit spraak van de Kamer te vragen inzake de uitbreiding van haar gebouw, doch ook om haar voor te stellen als haar mening uit te spreken, dat met de uit voering van de plannen zo snel mogelijk moet worden begonnen. De bestedings beperking vormt thans geen belemme ring meer, al is het mogelijk, dat de spanning op de bouwmarkt tot enig verder uitstel zal leiden. Het gehele werk zal vermoedelijk tenminste drie jaar duren. Het wordt waarschijnlijk in twee etappes uitgevoerd. Er is een bedrag van f3.100.000 voor uitgetrokken. De commissie stelt nadrukkelijk vast, dat zij nu niet en nooit een voorstel zal doen om het Binnenhof geheel te ver laten en elders een groot modern ge bouwencomplex neer te zetten. In de eerste plaats kan er op het historische Binnenhof aan de zijde van de griffie nog een vleugel worden aangebouwd en in de tweede plaats blijft er een moge lijkheid bestaan om op den duur de huidige vergaderzaal door een veel gro tere zaal te vervangen. De commissie is voorts van mening, zo blijkt uit de nota van de commissie, dat de inrichting van een eetzaal, waar behalve leden ook gasten kunnen komen, zeer wenselijk ls. Het is niet de bedoeling dat zulk een eetzaal toegan kelijk zal zijn voor willekeurige perso nen. Zij 1* uitsluitend bestemd voor le den met hun bezoekers en de parlemen taire journalisten. Er zal, zo wordt verder opgemerkt, in dien de uitbreiding doorgaat wel dege lijk een vertrek beschikbaar komen, waar de leden rustig kunnen werken. Voorts wordt gezegd, dat het tot dus verre niet is mogen gelukken voor de Kamer de beschikking te krijgen over de zittingzaal van de Raad van State, die op gelijke hoogte met de koffiekamer, de schrijfkamer en de nieuw te bouwen eetzaal is gelegen en die met die loka liteiten een mooie afronding van de lokaliteiten der Kamer zou kunnen vor men. Over de verkrijging van deze zit tingzaal is thans weer contact met de Raad van State opgenomen. Lintvis blijkt nu een trachypterus te zijn De vreemde vis, die maandag door de treiler Postboy in IJmuiden werd aan gevoerd, blykt geen lintvis uit de In dische Oceaan te zijn. Bij het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat het een „fa milielid" van de lintvis moet zijn, een Trachypterus, waarvoor geen Neder landse naam bestaat. De Trachypterus is een vis, die niet in de Noordzee thuishoort, maar die over wegend in diep water huist, o.a. in de Atlantische Oceaan. Een enkele keer verdwaalt er wel eens een, die dan wordt aangetroffen in de buurt van de Shet- land-eilanden benoorden Schotland. Voor zover bekend is er nog nooit eerder een in de Noordzee gevangen. De Trachypterus is bijna 2.50 meter lang en heeft ongeveer hetzelfde uiter lijk als de larve van de paling. Een platte vis dus, zilverachtig van kleur, bijna paarlmoerachtig getint, met zeer grote ogen. Hij heeft een lange, door lopende rugvin, maar de borstvinnen ontbreken. In de plaats daarvan zitten aan de buikzijde knobbels. Men neemt aan, dat de vis een trage zwemmer is, want hy heeft maar een heel klein staartje. De bek lijkt op die van een haring. Een grote rover i6 het dus niet. Wel kan de bek bijzonder wijd worden opengestulpt. Men neemt daarom aan, dat hij stil zijn prooi beloert en dan plotseling geweldig toehapt. Minister Luns over het vluchtelingenvraagstuk De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, heeft in een toespraak voor het internationale comité voor het Wereld Vluchtelingen jaar ge zegd. dat volk en regering van Nederland zullen blijven helpen om het vluchtelin genvraagstuk op te lossen. Op het verzoek van het comité om financiële steun zal ongetwijfeld dooi de Nederlanders welwillend worden ?e- reaeeerd. zei hij. „Wij zijn helaas niet in staat een zeer groot aantal vluchtelingen te huisvesten. Daarom moet voor Nederland de nadruk Itegen op mx flnanoiöte aldus mr. Berghe, die in 1956 is afgetreden, maar nu kortgeleden weer staatssecretaris van Financiën is geworden, zodat hij giste ren het genoegen smaakte toch nog zijn wetsontwerp te kunnen verdedigen. Hij overtuigde de Kamerleden echter niet geheel, blijkens de repliek van de heer Hellema (AR). Minister Zijlstra deelde mee, dat hij nog niet weet of hij de twee heffings wetten zal intrekken of een nota van wijzigingen zal indienen. Met de laatste methode wordt tijd gewonnen, maar zij geeft de minister minder armslag. In ieder geval wil hij dat recht wordt ge daan aan de samenhang tussen inkom stenbelasting en vennootschapsbelasting. Uitgangspunt voor belastingheffing, had de heer Van Hall gezegd, dient te zijn wat Rijk en gemeenten nodig heb ben. Minister Zijlstra merkte daarover op dat het altijd betrekkelijk is wat Rijk en gemeenten nodig hebben. Men zal bij de belastingheffing altijd mede moeten afwegen wat redelijk en doel matig is, want het doel kan worden aangetast door de hoogte van de tarie ven. Met die zienswijze verklaarde de heer Van Hall, bij de replieken, het eens te zijn. Zinspreuk voor wapen van Zuid-Hollaiul „Waakt in Godsvertrouwen" Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in hun vergadering, die is ge houden in het gebouw van de Tweede Kamer besloten Ged. Staten te mach tigen aan H.M. de Koningin te verzoe ken toestemming te geven de zin spreuk „Vigilate Deo Confidentes" („Waakt in Godsvertrouwen") aan het provinciale wapen toe te voegen. Een onderzoek had aangetoond dat ten tijde van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden het devies werd beschouwd als de zinspreuk van het gewest Holland. Advertentie Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak (Van onze Haagse redactie) By de behandeling van de nota van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake het recreatiebeleid in de zomerzitting van de Provinciale Staten, heeft de gedepu teerde, mevr. mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw gistermiddag verklaard, dat ook de laatste plannen met betrekking tot de ontwikkeling op Voorne garanderen, dat het gebied rond de Brielse Maas en Voorne voor de landbouw en de recreatie behouden zullen blijven. „Dat deze uitspraak noch stoutmoedig, noch voorbarig is, zal blijken uit het streekplan Brielse Maas en het kort daarop volgende streekplan", zo zei zij. De Ged. Staten deed deze mededeling naar aanleiding van een desbetreffen de opmerking van het Statenlid, de heer ir. W. Verhoeven (KVP), die be treurde dat verschillende plannen zich nog in een voorlopige staat van voorbe reiding bevinden, hetgeen hij gezien de stijgende recreataenood veront rustend achtte. En andere plannen zijn z.i. slechts minimaal. Mevrouw De Ruyber-de Zeeuw ves tigde er voorts de aandacht op dat ge deputeerden zich in de nota hebben be perkt tot die plannen, welke al een ze kere verwezenlijking naderen. „De gro te moeilijkheid is", aldus spreekster, dat Ged. Staten wèl technisch-adviserend, coördinerend en stimulerend optreden, maar dat de gemeentebesturen steeds de vraag stellen: „wat doet dan de pro vincie?" In dat verband wees zij erop dat Ged. Staten in de nota niet vooruit lopen op de financiële consequenties. Als de pro vincie subsidie zou verlenen, zou haar dat enkele tonnen per jaar kosten. Bij de behandeling der begroting zouden de Staten zich hierover kunnen bera- Geen oponthoud meer op de verkeersweg naar Berlijn De vertraging bij de controle van het verkeer tussen West-Berlijn en West- Duitsland bij Babelsberg is in de vroege ochtenduren van gisteren opgeheven. Maandagavond stonden op een zeker ogenblik 180 vrachtauto's bij de post te wachten. den en zouden zij kunnen bepalen of hier een taak ligt voor het provinciale bestuur. Overigens is men, wat de re creatie betreft, naar spr. constateerde, in Reeuwijk al ver gevorderd, evenals bij de omgeving van de Oude Maas. Ook het gebied rond de Lek verdient naar haar mening de aandacht. Vraagt Uw Apotheker of Drogist Luchtmacht koopt Friendships Tussen Fokker en het directoraat ma terieel Luchtmacht is over de aankoop van 12 F-27 vliegtuigen overeenstem ming bereikt. Van deze 12 toestellen zullen er drie in normale passagiersuit voering worden gebouwd en negen als vrachtvliegtuigen. De ondertekening van het contract zal nog deze week geschie den. De Nederlandse Amerikaan prof. ar. P. Dcbije (links) tijdens de huldiging, welke hem in Maastricht ten deel viel, nadat hem in Aken het eredoctoraat was verleend. De foto toont het aanbieden van enige huldeblijken aan de grote schei kundige, die in 1S136 de Nobelprijs verwierf Bondsstranddag dit jaar in Noordwijk Zaterdag a.s. zal de Noordwykse Red dingsbrigade in opdraeht van de Kon. Ned. Bond tot Redding van Drenke lingen uitgebreide nationale demon straties houden op het strandgedeelte tussen het Palace Hotel en Huis ter Duin. Om 3 uur nam. vertrekken de deel nemers aan de demonstratie uit het materiaalhuis van de N.R.B. bij de Vuurtoren met. marsmuziek van het Noordwijkse Jeugdkorps van de „Echo der Duinen". Daarop volgt het hijsen van de vlaggen op het strand onder tromgeroffel en het zingen van het Wilhelmus. Bij dit punt van het pro gramma worden padvinders ingescha keld. De voorzitter van de Kon. Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen zal ver volgens een openingswoord spreken. Om half vier beginnen de demonstra ties. De afdeling Rotterdam toont een redding met de zgn. Australische haspel of anders gezegd een lijnredding, de afdeling Wassenaar een vlet redding, de afdeling Katwijk demonstreert de zgn. reddingstuigjes, de Haagse Reddings brigade opereert met een reddingsflot- teur «TOM), de afdeling Bloemendaal laat de werking van her. seinbord zien als communicatiemiddel met de vlet in zee. terwijl de Noordwijkse Reddings brigade demonstreert wat leken kunnen doen met de op het strand gestationeer de reddingsmiddelen. De bondsstranddag wordt besloten met een oefentocht van de „Kurt Carlsen" symbool van de prettige samenwer king tussen de N.R.B. en de K.N.Z. H.R.M. en als het weer zulks toe laat een vlootschouw met reddings- vletten. Om 5 uur nam. zal in „De Zeeleeuw" een ontvangst en een nabespreking plaats vinden. Ver. voor slechthorenden sticht Centraal Bureau Tydens de te Lunteren gehouden al gemene vergadering van de Vereniging tot Bevordering der Belangen van Slecht horenden in Nederland is besloten het maatschappelijk werk van de vereniging te coördineren ten behoeve van audiolo- gische centra, het jeugdwerk, de nazorg enz., een centraal bureau zal worden in gesteld en een directeur zal worden be noemd. Tevens ondersteunde de vergadering het denkbeeld van het hoofdbestuur om opnieuw pogingen in het werk te stellen tot de stichting van een jeugdcentrum te Lunteren. Beoogd wordt, dit jeugd centrum te bouwen op een afgescheiden gedeelte van het terrein waar zich het recreatieoord „Ons Landhuis", eigendom van de vereniging, bevindt. Aan de heer ir. J. W. Dinger, archi tect te Amsterdam, is opdracht verleend om een schetsontwerp te maken. Verder zal worden getracht met me dewerking van autoriteiten, fondsen en particulieren, een centrum te stichten, bedoeld voor het houden van weekein den. vormingsweken, bijeenkomsten voor kadervorming enz. ten behoeve van de slechthorende jeugd. Een daartoe inge stelde werkcommissie heeft dit alles in voorbereiding genomen. Velen in landbouw huiverig voor vrijere loonvorming Bij het aanvaarden van zijn nieuwe functie van voorzitter van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond heeft de opvolger van de onlangs overleden heer Chr. van den Heuvel, de voormalige secretaris van deze bond, mr. B. W. Biesheuvel, uitvoerig aandacht gegeven aan de huidige situatie in de landbouw, waarbij hij stelde dat vooral in de land bouw nog veel wanbegrip bestaat ten aanzien van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Over het vrije loonbe- leid zeide hy, dat zijn organisatie achter de nieuwe ontwikkeling staat. Hij con stateerde echter, dat velen in de land bouw huiverig staan tegenover vrijere loonvorming, omdat men vreest weer achterop te zullen raken als loonverho- ging slechts mogelijk is op grond van seeing .«m Tïs rlaftt. Jubileumconcours van De Sportvisser (N'wijk) De Hengelaarsvereniging „De Sport visser" te Noordwijk hield ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan in de Leidschevaart een concours, waaraan door niet minder dan veertien vereni gingen werd deelgenomen, afkomstig uit Leiden. Warmond en Lisse. Na afloop van deze jubileumwedstrijd begaven de hengelaars zich naar het Flora waar de uitslag bekend gemaakt werd. Nummer één werd na loting ,De Ruis- voom" uit Leiden, terwijl DVS tweede werd. Ook voor de derde en vierde plaats moest geloot worden en zo werd „Ad- vendo" uit Lisse drie en „Sport en Genoegen" vier op de ranglijst. De uitslag luidt verder: 5. De Forel, 6 DW, 7. „Onder Ons". 8. KNG. 9. De Zinker, 10. De Brasem, 11. De Bliek, 12. De Leede, 13. Hengelsport en 14. De Voorn. De kampioen van dit concours kwam in het bezit van een prachtige stan daard, beschikbaar gesteld door B. en W. van Noordwijk, een zeer eervolle onderscheiding, die onder luid applaus van de met sportvissers bezette zaal in ontvangst werd genomen. Vele sprekers voerden nog het woord, waarin zij dank brachten voor deze sportdag en voor alles wat hun door „De Sportvisser" bij dit jubileumconcours was gepresenteerd. Flinke straf voor „grap" Het hof van beroep in Parijs heeft gisteren een zekere Claude Figus bij verstek veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en een boete van 50.000 fran ken wegens grafschennis. De man, die met verschenen was, had de schaamte loosheid begaan te proberen een ei te bakken boven de vlam van het monu ment van de onbekende soldaat by de Are de Triomphe in Parijs. Een lagere rechtbank had hem hiervoor tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van 50.000 franken veroordeeld. De straf is in hoger beroep dus nog aanzieniyk verzwaard. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine .,4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen lalen en doel werkelijk wonderen wonderen i a n Rijksgoedkeuring Scheveningse Pier Dezer dagen zal de Rijksgoedkeuring worden verleend voor de bouw van de Pier in Scheveningen, zodat in septem ber met de uitvoering van het werk kan worden begonnen. Dit heeft de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, mr. J. van Aartsen, heden aan de N.V. Exploitatie Maatschappij Sche veningen medegedeeld (Advertentie) legen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, •rant die wordt beschermd door het bestanddeel (helaroi. Schadevergoeding aan genationaliseerde bedrijven? De commissie voor het vaststellen van schadevergoeding voor genationa liseerde Nederlandse ondernemingen in Indonesië heeft in haar eerste rap port aan het Bureau voor nationalisa tie meegedeeld dat tot op heden geen verzoek om schadevergoeding van vroegere eigenaars is ontvangen. De commisie is van mening dat, zodra de omvang van het bedrag der schade vergoeding is vastgesteld en door beide partijen de Indonesische regering en de eigenaars is goedgekeurd, het slechts passend is schadevergoeding aan de betrokken eigenaars te betalen. Meegedeeld werd dat het wetsontwerp over de wijze van betaling reeds is op gesteld en dat dit spoedig bij het parle ment zal worden ingediend. Een verzoek om schadevergoeding kan worden ingediend door de eige naar, een advocaat of iemand anders als vertegenwoordiger van de betrok ken onderneming, aldus het rapport. Vergadering Alg. Militaire Pensioenbond te Utrecht De ruim 12.000 leden tellende Alge mene Militaire Pensioenbond hield gis teren in Utrecht zijn dertigste alge mene vergadering De nieuwe president van de A.M.P., de heer R. J. A. Adriaansz, verklaarde in zijn openingswoord, dat in het voor bije jaar lang niet alle gerechtvaardig de wensen en rechten van de gepensio neerde militairen werden ingewilligd en toegekend. Dit blijkt, volgens hem, wel uit de lange reeks van acties, die gevoerd en requesten. die ingediend werden. Deze betroffen o.m. de nieuwe pensioenwet, her. waardevast pensioen, afschaffing van de cumulatiebepalingen. een plaats in de raad van pensioenwetgeving en in een georganiseerd overleg voor ge pensioneerden, de huurcompensatie, een ziekenfondsregeling, de ouderdomsbe- lastingaftrek en de te wachten korting in verband met de A.W-W. In juli zal het hoofdbestuur van de A.M.P. in Amersfoort een presidenten vergadering houden ter bespreking van de kortingswetten in verband met de A O.W. en de A W.W., de huurcompen satie van de reeds ingevoerde en de te verwachten huurverhoging en de sa menwerking met andere pensioenbon den. Amsterdams automobilist in Frankrijk beroofd Eerst thans is bekend geworden, dat een 64-jarige Amsterdamse accountant in de nacht van vrijdag op zaterdag jj. in Frankrijk op de weg van Soisson naar Laon door drie mannen, gewapend met pistool, dolkmes en knuppel, is overval len. Om hem het wegrijden te beletten, vernielden zy een achterband van zijn auto. De drie overvallers namen de accoun tant zijn portefeuille af. waarin zich behalve zijn autopapieren f. 150— en 21 000 Franse franken bevonden Daarna kozen zij ijlings het hazepad. Het slachtoffer begaf zich zo snel mogelijk naar de politie in Soisson en deed daar aangifte van het gebeurde. De AmaterdamsG récherche heeft voor dit geval Interpol Ingeschakeld ln de hoop de dadere td achterhelèn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5