dkw Chief Whip Nieuwe IJmuider pieren krijgen een revolutionaire vorm L heeft alles mee Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 1 JULI 1959 Werk van tachtig miljoen gulden (Speciale berichtgeving) IJmuidens nieuwe pieren zullen een revolutionaire vorm krijgen en straks 2,1 kilometer in zee steken. De voorbe reidingen voor de aanleg van deze nieu we pieren, die Amsterdams zeehaven be langrijk zullen verbeteren, zyn thans vrijwel voltooid. Het grote waterbouw kundige werk zal zonder tegenslag in vjjf tot zes Jaar kunnen worden voltooid. Het wordt een miljoenenwerk. Men schat dat de aanleg ongeveer tachtig mil joen gulden zal vergen. Om de juiste vorm van de pieren te kunnen vaststel len, heeft men uitgebreide modelproeven genomen in het waterloopkundig open luchtlaboratorium te Voorst in de Noord oostpolder. De oude pieren, die een lengte hebben van 1500 meter, zullen blijven bestaan. Op deze oude pieren zullen echter ter hoogte van de buiging bij de havenmond nieuwe pieren worden geënt. Het nieuwe gedeelte van de zuiderpier zal Advertentie Parijs gaat verder liberaliseren (Van onze correspondent in Parijs) Binnen enige dagen zal Antoine Pinay, de Franse minister van Financiën, de nieuwe lijst van geliberaliseerde goede ren vaststellen. Daarmede zal dan de Franse liberalisatie tegenover de landen van de O.E.EB. (Organisatie Europese Economische Samenwerking) van 90 op 94 pet. worden gebracht. De belangrijk ste van de geliberaliseerde prodükten zouden vooral werktuigen en machines, bestemd voor de landbouw, zijn. De politiek van de regering heeft dus in zeker opzicht een dubbel aspect. Ener zijds wordt de nadruk gelegd op het streven naar een liberale handelspolitiek, anderzijds wordt een verlaging van de prijs van de landbouwprodukten moge lijk gemaakt omdat de pry zen van de deze keer geliberaliseerde werktuigen en machines in vele gevallen 30 pet. lager zijn dan die van de overeenkomstige van Franse makelij. Het Franse ministerie van Financiën heeft trouwens duidelijk laten blijken, dat het streven van de regering eerder gericht zal blijven op prijsverlagingen dan op verhoging van de salarissen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de staat bijvoorbeeld om druk uit te oefe nen op de veel te hoge vleesprijzen zelf grote partijen zal gaan invoeren en die door de slagers tegen vastgestelde lagere prijs zal laten distribueren. Verscheidene Franse dagbladen heb ben bericht, dat de regering een alge mene salarisverhoging van 2 pet. over woog. Dat bericht is door Pinay tegen gesproken. De regering zal zich niet tegen incidentele verhogingen verzetten, doch een automatische opslag over de gehele linie zou een inflationistisch karakter hebben en daartegen zal zij waken. „Gebrek aan leiderschap" Het Amerikaanse weekblad Time schrijft in zyn editie van vandaag, dat de afgelopen week in India steeds „lui dere protesten zijn gehoord tegen het leiderschap of gebrek eraan van premier Nehroe. Nehroe verloor veel van zijn glans door zijn vruchteloos verblijf van drie dagen in Kerala. Nehroe's be zoek liet de communisten in het zadel. Zijn pogingen tot compromis en vrede lieten zijn aanhangers weer eens onbe vredigd". In Kerala zyn gisteren meer dan 1200 mensen gearresteerd, voornamelijk we gens het posten bij scholen, regerings bureaus en bushaltes. Sedert de cam pagne op 12 juni begon zijn reeds byna 20.000 mensen aangehouden. Gaat de Dalai Lama naar Zuid-Vietnam verhuizen? De Dalai Lama zal mogelijk India verlaten en politiek asiel in Zuid-Viet nam vragen, zo is in diplomatieke krin gen in Nieuw-Delhi meegedeeld. Waarnemers zeiden, dat de Dalai Lama zich geplaatst ziet voor het moeilijke vraagstuk van een ander land te vinden dat bereid is hem te huisvesten en de zaak van Tibet aanhangig te maken bij de V.N., nu India bepaalde dat hij in India niet als hoofd van een Tibetaanse regering-in-ballingschap kan optreden. Waarnemers zijn van mening dat de Dalai Lama indien hij van plan is de kwestie-Tibet voor te leggen aan de V.N., het best asiel in Zuid-Vietnam kan vragen. Mexico maakt schoon schip op de regeringsbureaus De Mexicaanse regering is begonnen met reorganisatie van een aantal rege ringsbureaus en van het toezicht dat wordt uitgeoefend op de investeringen. Ook wil de regering ertoe overgaan vele staatsbedrijven op winstbasis te laten produceren. Men hoopt door deze poli tiek een bedrag van ongeveer 1,5 miljard peso (350 miljoen gulden) beschikbaar te krijgen. Het nieuwe plan zal gelden voor byna 300 semi-staatsbedrijven, die in totaal beschikken over een werkkapitaal van omstreeks 5.7 miljard gulden. Hieronder zijn mede begrepen de Mexicaanse na tionale spoorwegen, de nationale olie maatschappij Petroleos Mexicanos en de energiebedrijven. De eerste stappen ter uitvoering van dit programma zijn reeds genomen. Zo is reeds 5000 man personeel bij de spoorwegen ontslagen terwijl de ver- voerstarieven zijn verhoogd; men hoopt hiermede een eind te hebben gemaakt aan de verliezen die werden geleden. Thans is een plan in studie tot ontslag van overbodig personeel bij de Petroleos Mexicanos en tot het verhogen van prij zen der eindprodukten om deze aan te passen bij de produktiekosten De secretaris van president Matteos heeft medegedeeld dat de reorganisatie tevens ten doel heeft een grotere cen tralisatie bij het opstellen van plannen te bereiken, waardoor de werkzaam heden van de centrale overheid en die van de regeringen der deelstaten meer op elkaar kunnen worden afgestemd. Hierdoor zou tevens een aantal diensten kunnen worden afgeschaft, waarvan vele elkaar nu overlappen op het hogere en lagere regeringsniveau. worden bekroond met een ongeveer evenwijdig aan de oude pier lopende ge bogen pier, die als een soort schild voor de zeestromingen en het slib zal funge ren. Het nieuwe gedeelte van de noor- derpier krygt de vorm van een gebogen arm. De havenmond zal na deze ingrij pende operatie ongeveer 350 meter breed worden. De breedte van de huidige havenmond is 260 meter. Rijkswaterstaat gelooft niet. dat men evenveel moeilijkheden zal ondervinden als het geval was bij de aanleg van de huidige pieren, naar een ontwerp van de Engelse ingenieur Sir John Hawk- shaw. Deze pieren zijn gebouwd naar het model van de pieren van Dover. Tij dens de aanleg werden herhaaldelijk grote stukken door aanstormende golven weggeslagen. Men bouwde de pieren destijds met behulp van een enorme houten kraan, die steeds een stukje verder in zee werd gebracht. Rijkswaterstaat heeft nog geen defi nitieve beslissing genomen over de te verkiezen methode voor de aanleg van de nieuwe pieren. Het ligt echter het meest voor de hand, dat men deze pie ren eveneens met behulp van grote kranen zal bouwen en geen gebruik zal maken van caissons. Men zal dan eerst een dam gaan stor ten en op deze dam de pier gaan bou wen. Oordeel van de Times „Indonesië had allang bankroet moeten zijn" De correspondent van de „Times" in Singapore meldt dat Indonesië „lang geleden reeds bankroet had moeten gaan, indien cyfers als criterium kun nen gelden". Dit naar aanleiding van de terug keer van Soekarno van een wereldreis van 9te week die Indonesië voor het charteren van een Amerikaans vlieg tuig alleen al ruim f 870.000 moet heb ben gekost. Dit was het bedrag, voor dat Soekarno en zyn gevolg een groter vliegtuig moesten huren om alle ge schenken mee te kunnen voeren. „Een dergelijke uitgave van ruim f12.000 per dag zou de minister van Financiën van welk jong land ook ertoe brengen zich tweemaal te bedenken", aldus de correspondent, die er hierbij op wees dat Indonesië reeds lang de bodem van zijn schatkist zag. Maar klaarblijkelijk denken de Indo nesiërs hierbij slechts aan het prestige dat zy in het buitenland zouden kunnen winnen, aldus de Times. De dekking in goud en harde valuta is thans minder dan 6 terwijl de officiële dekking 20 moet zyn. De roepiah staat thans op de zwarte markt genoteerd op 400 tegen het pond. Maar op de een of andere wyze houdt het land zich staande Willem Polak wordt niet vervolgd De districtsrechtsbank te Celle heeft de beslissing van een lagere rechtbank om de Nederlandse ex-SS-man Wil lem Polak niet te vervolgen, beves tigd. De districtsrechtbank deed dit door maandag het beroep van de openbare aanklager te Lüneburg tegen het besluit van de rechtbank van Lüneburg om Polak niet te vervolgen, te verwerpen. De openbare aanklager te Lüneburg had de 44-jarige Polak beschuldigd van het neerschieten van drie Neder landse verzetsstrijders in 1945 en medeplichtigheid aan het doodschie ten van anderen. De rechtbank was evenwel van me ning, dat verdachte het misdadige ka rakter van het executiebevel niet heeft kunnen vaststellen. Voorts, dat hij zijn eigen leven en dat van familieleden in gevaar zou hebben gebracht door het bevel niet uit te voeren. Polak ontsnapte in 1952 uit de gevan genis van Breda en vluchtte naar West- Duitsland. Hij had levenslang. Een rechtbank in Celle heeft het Neder landse verzoek om uitlevering afgewezen aanvoerend dat Polak misschien door zijn dienst bij de SS de Duitse nationa liteit had verworven. Neger en blanke schuldig bevonden aan aanranding Een uit blanken en negens bestaande jury van de rechtbank van Beaufort in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina heeft gisteren de negentienjarige neger Israël Sharpe schuldig bevonden aan poging tot aanranding van de blanke vrouw van een marinier in haar echte lijke woning. De jury heeft niet om cle mentie verzocht en daar in Zuid-Caro lina op poging tot aanranding van een vrouw in haar eigen huis de doodstraf staat, zou de rechter Sharpe ter dood moeten veroordelen. Sharpes verdediger heeft echter om een nieuwe behandeling verzocht. De rechter heeft de uitspraak tot vandaag uitgesteld om eerst de gronden voor een nieuwe behandeling van de zaak te bestuderen. De jury van dezelfde rechtbank heeft maandag een 24-jarige blanke marinier eveneens schuldig bevonden aan aan randing en wel van een 47-jarige nege rin. Ook in diit geval werd niet om cle mentie verzocht. Ook de advocaat van de blanke wenst een nieuw proces. Uitbreiding „revolte" Indonesische Marine? In Djakarta circuleren geruchten dat rï.e "rev°he" van de Indonesische Ma rine zich heeft uitgebreid en dat de chef-staf, viceyadmiraal Soebyakto, spoedig zal worden vervangen of zelfs zal worden gearresteerd. De „revolte" begon naar bekend enige tyd geleden in het korps piloten, toen kapitein Soediarso werd benoemd tot chef van de Marineluchtvaartdienst. Thans zouden 20 piloten in arrest zijn wegens verzet tegen de benoeming van Soediarso. Onder het personeel van de Marine basis bij Soerabaya zou grote opwinding heersen. Naar verluidt heeft de anti- Soebyaktogroep met zes schepen de ha ven verlaten. De opvarenden zouden hebben geweigerd naar de basis terug te keren. Herwaardering van fooien Er is een wijziging gebracht in de waardering van fooien voor de belasting en de speciale verzekeringen. De wijzi ging geldt voor werknemers in de Ho- reca-bedryven en gaat in met het eerste loontijdvak dat na 30 juni eindigt. In de oude regeling werd uitgegaan van het standpunt, dat als belastbaar inkomen werd beschouwd het garantie loon plus 10%. De nieuwe regeling kent twee categorieën. In een bepaalde cate gorie bedrijven heeft men de 10% ge wijzigd in 20%, doch hierop zijn weer uitzonderingen. Een geheel nieuwe rege ling geldt voor bedrijven waar een vast bedieningsgeld wordt berekend. Hier dient de werkgever over elk loontijdvak het inkomen van zijn werknemers te berekenen. Dr. Frenkel Commandeur Oranje Nassau De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen heeft gisteren in afscheidsaudientie ontvan gen de heer dr II. S. Frenkel, aan wie op zyn verzoek eervol ontslag is ver leend als directeur van het Staatsvee- artsenijkundig onderzoekingsinstituut te Amsterdam. De minister deelde mee, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de scheidende directeur te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Deze hoge onderscheiding, deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mede, is een erkenning van de zeer grote verdiensten van dr Frenkel op het ge bied van het mond- en klauwzeeronder- zoek, waarvan het nut voor de Neder landse veehouderij nauwelijks te over schatten is. Voor de bestrijding van deze gevreesde ziekte heeft dr Frenkel zeer moderne denkbeelden ontwikkeld op het terrein van de weefselkweek voor de virusproduktie. Hij heeft deze metho de uitvoerbaar gemaakt voor praktische toepassing, niet alleen op het terrein van de mond- en klauwzeerbestrijding, maar ook op het gebied van de volks gezondheid ten aanzien van de enting tegen pokken. Het resultaat van zijn werk mani festeert zich in het feit, dat in tegen stelling tot vroeger het mond- en klauwzeer bij het rundvee thans geen probleem meer is. Geweldige econo mische verliezen en veel dierenleed wor den voorkomen door de toepassing van het vaccin-Frenkel, dat jaarlijks aan de Nederlandse veestapel wordt toegediend. De methode Frenkel is internationaal algemeen erkend. Vele instituten in an dere landen hebben zijn methode over genomen tot welzijn van de nationale economie van die landen. op ieder* lip! Salarisherziening voor leraren De minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, heeft op 15 juni j.l. een voorstel over een herziening van de salarisschaal voor leraren toegezonden aan de ministers van Binnenlandse Za ken en van Financiën. Dit voorstel heeft het ministerie verlaten twee dagen, na dat een werkgroep uit de bijzondere commissies voor georganiseerd overleg aan de minister rapport over de salaris herziening had uitgebracht. De minister heeft dit geantwoord op hem schriftelijk door het Tweede Ka merlid, de heer Tans, gestelde vragen. De minister is zich ervan bewust, dat er opnieuw ongerustheid is ontstaan in de kring der leraren, doordat met de opstelling van het rapport ruim vier maanden gemoeid waren. Degenen, die op de hoogte zijn van de ingewikkeld heid der salarisregelingen en van de moeilijkheden om de consequenties van bepaalde maatregelen voor andere tak ken van onderwijs en voor de gehele rijksdienst te overzien, zullen echter be grijpen, dat een dergelijke studie veel tijd kost. Over het rapport is inmiddels het noodzakelijke interdepartementaal over leg geopend. De minister stelt ales in het werk om ondanks de vele andere problemen, die om een zeer spoedige bespreking vragen op zeer korte ter mijn deze aangelegenheid in het ka binet te behandelen, zodat het overleg in de bijzondere commissie zo spoedig mogelijk kan worden voortgezet. Ongeluk overgedaan Een professor uit Dinant, die met zijn auto was geslipt en in de Maas ge reden en daar zonder letsel uit had weten te komen, heeft ter lering van zijn medeburgers dit ongeluk bij gele genheid van een scheepvaartfeest te Luik opzettelijk overgedaan. Hy recon strueerde daarbij zo goed mogelijk de omstandigheden van het ongeluk: een Amerikaanse auto. gesloten ramen waar door de automobilist de gelegenheid heeft tot bezinning te komen voordat het water binnendringt en een zodanige diepte van het water dat de auto zijn evenwicht kon hervinden en op de wie len terechtkomen. De professor reed dus opnieuw, met een snelheid van tachtig km. per uur, zijn auto het water in, van een steiger drie meter boven het water oppervlak af. De autoriteiten hadden hem verplicht een valhelm op te zetten en een veiligheidsgordel te gebruiken. Enkele minuten na de duik verscheen hij boven water. Hij had zich zonder moeite uit de auto kunnen bevrijden of schoon een der ruiten bij de val gebro ken was en hem een lichte handver wonding had bezorgd. RECHTZAKEN Half jaar voor vervalsing schilderijen De Arnhemse reohtbank heeft uit spraak gedaan in het geding rond een tweetal schilderijen een ..Renoir" en een ..Pissaro", die onder die naam aan een verzamelaar waren verkocht. We gens het zich wederrechtelijk bevoor delen door middel van deze „schilder achtige falsificatie" veroordeelde de rechtbank een drietal personen tot een gevangenisstraf van 6 maanden, waar van 3 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Zij zijn een 54- jarige kunsthistoricus uit Amsterdam, een 59-jarige restaurateur uit Dieren en een 47-jarige koopman, eveneens uit Dieren. BINNENLAND Het bestuur van de Sint-Radbout- stlchtlng heeft dr. J. E. A. Bogaers te Amersfoort benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de R.-K. Universiteit voor het geven van onderwijs ln de Ro meinse en. voorzover hiermee verband houdende, de prehistorische en vroeg middeleeuwse oudheidkunde van de Ne derlanden. De Indonesische professor. K. Hadl- noto, directeur van het Research Insti tuut voor bouwmaterialen te Bandoeng zal over het huisvestingsprobleem ln In donesië spreken op het congres van de Internationale Raad voor Wetenschappe lijk Onderzoek ln de Bouwwereld, dat van 21 tot 25 september te Rotterdam wordt gehouden zo wordt uit Djakarta bericht. Prof. Hadlnoto zal Indonesië op dit con gres vertegenwoordigen. De luchtpostsluitingen voor de opva renden van HM fregat De Zeeuw zijn vastgesteld op 1 8. 15 en 22 Juli (13 uur). Voor opvarenden van HM patrouillevaar tuig Balder op 2. 6 en 9 juli (13 uur).De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam-CS - Marine. BUITENLAND Een Noors vliegtuig ls gisteren boven Bad Nauhelm. ten noorden van Frank fort. in zo zware luchtkolkingen terecht gekomen dat alle 27 passagiers gewond 1 werden en de reis van Malmö naar Ri- mini (Italië) ln Frankfort moest worden onderbroken. Vijf passagiers zijn met ver- wondingen ln het ziekenhuis van Frank- fort opgenomen Verscheidene van hen hebben ernstige kneuzingen of gebroken I armen of benen opgelopen. Alle passagiers I van het toestel, een gecharterd vliegtuig van de ..Fred Olsen Line" waren Zweden, i De toestand van de Nederlandse me vrouw M. Mulder, die zeer ernstig ge wond werd bl.1 de hotelbrand aan het Vos- j sestrand ln Noorwegen, is zodanig ver- j slechterd, dat de dokters vrezen voor haar leven. Zy heeft zeer ernstige brandwonden en fractures opgelopen. Van de 24 men- I sen die bij de brand omkwamen zijn nu van achttien de stoffelijke resten gebor- j gen. Het zoeken naar de zes andere lijken wordt nog voortgezet. - De Britse politie ls op zoek naar een 17-jarlg Deens meisje Greta Wester- gaard-Olsen dat sedert vrijdag vermist wordt. Zy kwam ln Engeland om de taal i te leren en verbleef by haar tante In I Shirley bij Birmingham. De Argentijnse minister van Oorlog generaal Hector Solanas Pacheco. heeft gisteren, als gevolg van druk van het le ger, bij president Frondizi zijn ontslag ingediend. De onderminister van Oorlog, generaal Rosendo Fraga. en de perssecre taris van de president, Hector Mlro, vroe gen eveneens ontslag. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Parijs verluidt, dat de Britse premier. Harold Macmillan, president De Gaulle namens Koningin Elizabeth heeft uitge nodigd volgend Jaar een officieel bezoek aan Engeland te brengen. Er moet nog een datum voor het bezoek worden vast gesteld. Zes Iraakse officieren, o.w. generaal Janabi. commandant van de tweede divi sie die ln het gebied van Kirkoek is ge legerd, zijn met pensioen gezonden, zo heeft Radio-Bagdad bekendgemaakt. Een collectie postzegels van Neder land en de Nederlandse Koloniën heeft op een velling in Londen ruim 12.000 gulden opgebracht De hoogste prijzen werden ge maakt voor een uit 1911 daterend blok van vier postzegels van 10 cent met over druk van 30 cent uit Suriname, waarvoor een Nederlandse handelaar ruim twee duizend gulden betaalde, en een blok van vier postzegels van vijf cent uit 1852 dat voor ruim 3700 gulden ln handen van een Engelse verzamelaar kwam. De col lectie was uit het bezit van wijlen de heren R. R. van Lessen en E. N. Wierse- ma uit Haren. Vorige week is een overeenkomst ge tekend ter financiering van vijf projec ten op Madagascar Het betreft, de vol gende werken: de bouw van een kweek school te Diego-Suarez lycea te Majun- ga en te Tulear. de bouw van 120 school lokalen voor het lagere onderwijs, ver spreid over verschillende gemeenten en tenslotte de aanleg van een waterleiding te Dlego-Suarez. Voor de financiering van al deze projecten zal het ontwikkelings fonds voor de gebieden overzee van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) ln de vorm van subsidies h fonds perdu totaal 1.257.000 dollar bydragen. Dit fonds wordt in stand gehouden door jaarlijkse stortingen van de zes landen der Europese Gemeenschap. Een nieuwe wolkenkrabber van 36 verdiepingen ln New York zal begin vol gende week aan Europese beleggers wor den aangeboden, drie maanden voordat Amerikaanse gegadigden gelegenheid krij gen het gebouw te kopen. Het gebouw ls het Union dime building" aan de 40-ste straat, tegenover het Bryant-park ln het midden van Manhattan. Het kan gekocht worden tegen betaling Ineens van 1.750.000 dollar en 20 Jaarlijkse termijnen van i 300.000 dollar. Dezer dagen zijn twee Oostenrykers by een wandeling langs de grens met Tsjecho-Slowaklje op Tsjechoslowaaks ge bied beland en daar aangehouden. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben zich bereid verklaard de twee mannen vrij te laten, als een 36-jarige Tsjech die onlangs in Oostenrijk asiel heeft ge vraagd;. wordt uitgeleverd. De Oostenrykse autoriteiten hebben dit voorstel van de hand gewezen Voor de bebouwde kom in Italië geldt van heden af een maximumsnelheid van 50 km. Voor overtredingen op dit nieuwe verkeersgebied staat een maxi mumboete van ongeveer 300 gulden of gevangenisstraf tot drie maanden. Een zelfde strafmaat geldt voor Inhalen op de baan voor tegemoetkomend verkeer of op onoverzichtelijke straathoeken. De Ita liaanse wetgever hoopt met de nieuwe verkeerswet het aantal verkeersongeluk ken met 80 procent te kunnen verminde ren. De 21-Jarige Hongaarse „vrijheids strijder" Endre Papp staat vandaag te Bern terecht voor zijn aanslag op het Hongaarse gezantschap ln Zwitserland van augustus vorig jaar. Papp en een vriend, die later aan schotwonden stierf, verschaften zich toen met geweld toe gang tot de legatie maar werden door de Hongaren met pistoolschoten ontvangen. Verdediger ls de Zwitserse advocaat Wild, die ook de Roemeense anti-communlstl- sch groep verdedigde welke ln 1955 an derhalve dag de Roemeense legatie in Bern bezet hield. Odd Nansen uit Noorwegen de zoon van Frldtjof Nansen. die zich byzonder verdienstelijk heeft gemaakt ten behoeve van de vluchtelingen, heeft gisteren een beroep op alle landen gedaan om in het raam van het Wereldvluchtellngenjaar zoveel mogelijk bij te dragen tot het wel slagen van de pogingen tot oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. Hy sprak als voorzitter van het Internationale comité voor het vluchtelingenjaar dat te Gê né ve bijeenkwam. Op grond van wijzigingen ln het Joegoslavische wetboek van strafrecht, die gisteren door het parlement zijn goedgekeurd, zal de doodstraf alleen nog van kracht zyn voor ernstige tegen de staat gerichte activiteit en .zeer uitzon derlijke gevallen" van moord zoals bil bloedveten In sommige delen van het land komt deze eeuwenoude vorm van moord nog v«.~>r Levenslange gevangenis straf wordt vervangen door een maxi mumstraf van twintig laar Abortus ls voortaan wettig en alleen strafbaar Indien gepleegd tegen de wil van de vrouw. VOOR HEDENAVOND VARA: 18.00 Nws. en com. 18.20 Herh. rep. Tour de France. 18.30 RVU: Kanker bestrijding. Eerste lezing: Vrees en onwe tendheid als belemmering bij de kanker bestrijding door dr. G. C. Cath. 19.00 V. d. kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19 30 V. d. jeugd. VARA: 20 00 Nabeschouwing Tour de France 20.15 Promenade ork. en sol. 20.50 Brieven v h. front, hoorsp. 21.45 Holl. Festival 1959: Residentie ork. 22.25 De weg naar volwassenheid, caus. 22.40 Lichte muz. '23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel 23 5024.00 Soc. nws in Espe ranto Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Spectrum v. h. Chrlsteiyk organisatie- en verenigingsleven, caus. 18 30 Leger des Heilsprogr. 18.45 Boekbe spreking. 19 00 Nws. en weerber. 19.10 Harmonie-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianomuz. 20.15 Holl. Festi val 1959: Resldentle-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianomuz. 20.15 Holl. Festival 1959: Residentie ork. en solist. 21.15 Muz. caus. 21.30 Geestelijke liede ren. 22.00 Amus.muz. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Nieu we gram TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20 50 Filmprogr. 21.25 De Wereld waarin wy leven, caus. 21.55 Navo Taptoe. Arnhem. VOOR DONDERDAG 2 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7 00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. Een raket-brandweer Een Britse maatschappij heeft een vliegende raketbrandweer gemaakt, die ln veertig seconden een brand op acht kilometer afstand kan bereiken. Het onbemande apparaat lijkt op een straal vliegtuig met een hefschroef. Door een druk op de knop gaat een raket werken en koerst het apparaat, „Firefly" ge naamd, naar de plaats van de brand. Daar aangekomen, komt de hefschroef in werking en spuit het apparaat tot 1.000 kg vloeistof in het vuur. De brand weer functioneert automatisch door mid del van elektronische apparaten. WOENSDAG Borneostraat: Feest Speeltuinver „Oos terkwartier". 7.30 uur nam. Trompstraat: Openluchtsamenkomst Baptisten Gem. 8 uur nam. DONDERDAG Borneostraat: Kinderoptocht Speeltuin ver. ..Oosterkwartier". 7 uur nam. Borneostraat: Tulnkermis Speeltulnver. Oosterkwartier. 7.30 uur nam. Haarlemmerstraat 167171: Receptie firma Demmenle. 35 uur nam. Borneostraat: Kermis Speeltuinver. „Oosterkwartier" 36 en 711 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. De Doelen: Aandeelhoudersverg. Rie del Llmonadefabrieken NV. 4.30 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W J. Robert. 2.30 uur nam. Station N.S Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging naar ..Duin en Kruidberg". 8.21 uur voorm. MAANDAG Geref Kerk (Oude Vest): Geref. Kerk koor (m.m.v. solisten) 8 uur nam. Mare 1: Jaariykse vergadering van aan deelhouders NV De Leidsche Broodfabriek. 3 uur nam. DINSDAG Pieterskerk: Holland Festival: Concert gebouworkest o l.v. Bernard Haitink. 8.15 uur nam. Prediker: Spr. evangelist Joh. Maas- bach. 8 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursle naar Deltawerken. 8 uur voorm. Oegstgeest: (Geverstr. 30): Jaar- verg. van aandeelhouders Kamsteeg's Automobielbedrijf NV 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.5 uur nam.: zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.e.m 6 oktober Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Reinhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m. 15 augustus). BIOSCOPEN Trianon „De naakte Maja" (18 Jaar) Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Itex „Dwars door de hel" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Het Donkozakkenlled" (alle leeftijden). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Geen plaats voor wilde dieren". Lhlo „De vlam en de pyi" (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Hoe vertel lk het mijn doch ter?" (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden ls geopend Apotheek Reljst. Steenstraat 35. tel. 20136. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dok.erstelcfoon 22222, 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwy- dlng. 9.55 Rep. huweiyksvoltr. ZKH Prins Albert en Donna Paola. 10.15 Gram. 10.45 Rep. huwelljksvoltr. ZKH Prins Albert en Donna Paola. 11.00 V. d. kleuters. 11.10 Gram. 11 15 Pianorecital. 11.45 Dr. Za- menhof. ontwerper v.h. Esperanto, caus. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte gram. 12.50 Uit het bedryfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.30 Metropole.ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Piano en sol. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1936. 15.30 Gram. 16.15 Gram. en Tour de France. 17.15 V. d. jeugd. 17.45 Gram. AVRO: 17.55 Tenniskamp. Wimbledon. 18.00 Nws. 18.15 Herh. Tour de France. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gevar. progr. v. d. sold. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 II mondo della luna. opera (In de pauze: Weerzien v. h. Verre Oosten, caus.). 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. uit New York. 23.2524.00 Dis- cotaria. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en Ut. kal. 8.00 Nws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Gram. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram 10.30 Mor gendienst. KRO: V. d. zieken. 11.45 Koor zang. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.45 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.35 Gram. 14.50 Gram. 15.05 Omr.ork. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Altviool en pianorecital. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Koperensemble. NORV: 18.00 Lichte muz. 18.30 Gevar. muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Fluit- en orgelrecital. 19.30 Act. 19.50 A.R., pol. oaus. 20.00 CNV-Jubileum. 21.30 Gelijk oversteken, radloverkeersspel. 22.15 Tijdschriften kron. 22.25 Orgelspel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 9.5012.50 Rep. huweiyksvoltrek king ZKH Prins Albert en Donna Paola. NORV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 V. d. Jeugd. 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Filmprogr. 20.30 De Gilde viert, t.v.-spel. 22.00 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland BBC. Ilonie Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Qulzprogr. 13.40 Gram. 13.50 Golf- rep. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 V. d. scho len. 15.00 Sportrep. 17.00 V. d. kind. 17.25 Discussie. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the Scruth-East. 19.00 Ork.conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Lich te muz. 22.30 Caus. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Test match. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen v. races en ork.conc. 17.30 Nws. en tennis kamp. Wimbledon. 18.00 Test match. 18.38 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Tenniskamp. Wimbledon. 22.45 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- retteconc. 14.00 Gevar. muz. 16 00 Ork. conc. 16.30 Oude muz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Dansmuz. 21.15 Strljkkwart. 21.45 Nws. 22.10 Amus.muz. 23.00 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 235 en 208 m. 12.00 Nws. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorsp. 16.40 Gev. muz. 17.15 Oreelconc. 18.30 Gram. 20.00 Gram. 2000 Ork.conc. 22.25 Gram. 23.35 Idem. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 nu: 12.00 Amus ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.15 Oude muz. 14.30 Gram. 14.45 Kamermuz. 15.45 Gram. 16 00 Koersen (tussen 16.0017.00 Rep. Tour de France) 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 Operettemuz. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Viool-recital. 20 40 Akademie des dlsko- fielen. 2.1.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 13 00 Nws. 14.15 Gram. 14.30 Klass. muz. 15.30 Gram. 16 05 Ork. muz. 16.35 Gram. 17.00 Nws. 17.10. 17.20 en 18.30 Gram. 19.30 Nws. 22.00 Idem. 22.10 Dansmuz. 22.5523.00 Nws. GEBR. HUISMAN WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a éf, Is Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münohen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca geh. bew. geh. bew. regen zwaar bew. regen geh. bew. geh. bew. regen motregen geh. bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. regen geh. bew. geh. bew. licht bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen regenbui zwaar bew. licht bew. licht bew. regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. wnw 5 nw 8 nw 4 nw 6 wnw 4 wnw 3 wnw 3 wnw 4 w 4 no 7 nnw 3 ono 1 n 6 15 14 15 14 15 14 16 14 18 14 14 14 16 14 18 13 18 12 16 8 14 12 22 12 21 15 13 8 20 11 18 12 21 12 w wnw 1 21 9 0 nno 2 nraw 5 1 nw nw 5 I nw 1 o 1 wnw 9 nno 2 ono 2 no 8 w.stll 17 11 25 15 2 21 13 0 19 14 3 15 10 7 15 10 2 15 11 6 24 9 0 14 12 28 19 10 3 25 12 12 27 26 15 0 21 12 0 25 15 0 26 15 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2