Jeugd Oosterkwartier in actie DINSDAG 30 JUNI 1959 Nat begin van de feestweek De feestweek, welke ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Speeltuinvereniging „Oosterkwartier" wordt gehouden, is gisteravond begon nen. Ondanks het sombere regenach tige weer waren vele bewoners van de Kooi naar de speeltuin gekomen om toch vooral maar niets te missen van het optreden der kinderclubs. De jeugd op haar beurt vond het fijn weer eens in het licht der openbaar heid te kunnen verschijnen. Een groot aantal jongens en meisjes opende het programma, dat in de open lucht werd afgewerkt, met vrolijke mondaccordeonmuziek. De leiding was in haaiden van de voorzitter van „Oos terkwartier", de heer W. Frank. Deze had reeds in zijn openingswoord waardering gevraagd voor de prestaties van de jongens en meisjes. Wat de meisjes betreft, deze traden later op de avond als balletdanseresjes op. De kleu ters voerden een harlekijndans uit, ter wijl de oudere meisjes achtereenvolgens een polka, een wals en een Russische dans ten beste gaven. Leidster van de balletgroep is mej. Loek Favier, die ze ker veel hulde verdient voor al hetgeen zij in het belang van de kinderen doet. Dit laatste geldt trouwens ook voor de heer W. v. d. Broek. Deze kindervriend leidt nl. het operetteclubje, dat gister avond enkele aardige liedjes ten gehore bracht. Bescheiden van opzet was deze eerste jubileumfeestavond zeer zeker, dooh niet ontkend kan worden, dat er een goede propaganda voor het speel tuinwerk van uit is gegaan. Zoals wij reeds eerder schreven is er vanavond een gekostumeerde korfbal wedstrijd en een demonstratie gewicht heffen. De Turnvereniging „Excelsior" heeft zich bereid vertelaard aan dit sportevenement medewerking te verle nen. In september a.s. hoopt „Ooster kwartier" haar zesde lustrum te vie ren met een receptie, een feestavond Steunfraude gepleegd Een 59-jarige Leidenaar had zich voor de Haagse politierechter te verantwoor den wegens plegen van steunfraude. Over juli en september had hij er bij zijn aanvrage om steun geen melding van gemaakt, dat hij inkomen genoot als bezorger van een krant. „Ik ben drie jaar invalide. De linnenkast was bijna leeg en mijn vrouw moest schoe nen hebben. Ze hadden al twee jaar be loofd, dat ik by de gemeentelijke werk plaats zou worden geplaatst. Nu ben ik daar ook. Ik kreeg maar eenendertig gulden per week voor mijn vrouw en mij", zo vertelde de verdachte. Hoewel hij momenteel een goed weekinkomen heeft, betaald hij slechts f. 1,50 per week van de f. 140,— af. De officier van justitie vond dat wel een zeer geringe afbetaling. „U hebt zeker wel televisie" zei hij plotseling. „Ja", antwoordde ver dachte verbluft. Hiervoor moet hij f. 45.- per maand afbetalen. „Vindt u dat nor maal: een schuld van f.140,waar u f. 1,50 per week afbetaald en dan een T.V.-apparaat kopen waarop u f.45, per maand moet afbetalen?", vroeg de officier. „Ja eigenlijk niet", gaf ver dachte toe „maar mijn vrouw en ik zijn alleen en we hebben de laatste jaren zo weinig gehad". De officier van Justitie vond het bui tengewoon erg, maar hij stelde verdach- tes eerlijkheid op prijs. Zo eerlijk had verdachte ook moeten zyn, toen hij in financiële moeilijkheden verkeerde, want er zijn in ons land instanties genoeg, die een open oog hebben voor de noden van de mens, aldus de officier. Over eenkomstig de eis werd de Leidenaar veroordeeld tot dertig gulden boete of zes dagen en veertien dagen voorwaar delijke gevangenisstraf, met drie jaar proeftijd. Jeugdleidersexamen handenarbeid De werkkamer van het Leidsche Volks huis deed gisteravond zijn naam alle eer aan, want 18 kandidaten voor het A- examen handenarbeid voor jeugdleiders waren er volop in actie. Van 610 uur is men intensief bezig geweest met hout-, spatwerk en boetseren. Na afloop van het examen, toen de commissie van de Vereniging voor Han denarbeid het meegebrachte huiswerk en het op het examen vervaardigde werk had beoordeeld, kon de heer Zunderman, als voorzitter van de examencommissie, aan 15 kandidaten het A-diploma han denarbeid voor jeugdleiders uitreiken. De namen van de geslaagden zijn: mevr. E. Th. Blanken, mevr. A. Hanno, mej. G. de Mik, mej. M. Rotteveel, mevr. M. E. de la Rie, mej. J. van Schooten, mevr. H. Schurink, mej. B. Steenstra, de heer I. v. d. Tuin, mej. L. Visser, mevr. S. v. d. Waals, mej. L. A. Ypma, mej. A. A. M. Zaadnoordijk, mej. J. J. Geluk en mevr. W. G. Volkers. Morgenavond zijn de tijdens de cursus gemaakte werkstukken voor belangstel lenden tussen half 8 en 10 uur te bezich tigen in de benedenzaal van het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk 33, waarbij de docenten en de geslaagde cursisten iets over het werk zullen vertellen. SLEUTELDIPLOMA ALG. ONTW. IVIO De examencommissie voor het Sleutel diploma, ingesteld door het bestuur van de Stichting IVIO heeft 20 leerlingen van de openb. VGLO-school aan de Oude Vest geëxamineerd. Hiervan slaagden: Joop v. d. Poel, Hans Thijssen, Wim van Kralingen, Eddy Hofkes, Franz Otto, Abr. van Ouweelen, Gijs Smoorenburg, Hugo Riethoven, Izaak Boom. Joh. van Ton geren, Theo Vervark, Johny van Delft, Frans Bekooy. Willem Vogt, Gerardus de la Lau, Andreas Mulder en Tonny Roosemalen. Afgewezen twee kandi- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Anja, dr v. H. Timmerman en J. Dam; Johan, zn v. M. Thelen en M. S. l'Amie; Sophia Johanna Megaliena. dr v. G. van Di|k en A. van der Kraan; Cornells, zn v. C. Kromhout en R. van Rijn; Marie José, dr v F. van Zu en en R. S. de Jonge; Sylvia Bernardino dr v. B. J. Wilmink en G. Stapel; Antoon zn v. C. Kagenaar en J. Tefke; Arlane Antoinette, dr v. C. O O. Timmer en C. Maassen; Bob, zn v. B. H. van Winkel en S. M. Rietbergen. GETROUWD: M. F. T. de Haas en J. B. M. van Leeu wen; W. Overdljk en C. M. C. Klein; F. IR. W. Springveld en A. W. C. Spijkers; A. A M Walter en M. C. T. Spilkers; J. W. Blote en L. A Duijverman. OVERLEDEN: C Koordes. 71 jr, man; C. de Jaeger. 61 jr. echtgenote v. D. van Schoonderwoerd den Bezemer; A. M. de Water, 80 Jr, jrecL v. J. F. Wensch. en een voorstelling voor de kinderen. Een van de grootste wensen van voor zitter Frank is op het ogenblik meer belangstelling voor het speeltuinwerk in de Kooi, vooral van de zijde der ouders. De vergaderingen b.v. worden wel zeer slecht bezocht, aldus de heer Frank. Het bestuur is in ieder geval zeer actief en doet zijn best om de kinderen op verantwoorde wijze zo veel mogelijk ontspanning te bieden. Waterpolo-nieuws De Zijl heeft weer gewonnen, er twee punten bij vergaard en komt dus langzamerhand in de buurt van de veilige zone. Het heeft anders maar een haartje gescheeld of men was de andere kant opgedrongen. Het ging niet in het door een miezerige regen, ongastvrij geworden zwembad, waar toch nog een redelijk aantal bezoe kers samengekomen was. De eerste aanvallen waren zelfs zeer verrassend voor SZC, dat in niets op de ploeg leek, die wij de laatste keer zo klungelig van De Zyl zagen ver liezen. Goed ,er was een invaller aan die zijde, maar scheelde dat nu zoveel! Aanvankelijk leek het daar wel op, want de eerste bal op de midvoor ge- plaats, deed deze als een reus uit het water rijzen en voor, de anders voor geen kleintje vervaard, Hennie Hen- sing kon reageren, kwam er een dreu nend schot op het doel van Ton Plezier dat net naast ging. De Zijl-aanhang hield de adem in: wat een schutter! Het bleef natuurlijk niet zo, want ener zijds kreeg Hennie Hensing de man be trekkelijk snel door, terwijl anderzijds SZC o.i. de fout maakte om niet alles op deze man te gooien, want eigenlijk was hij gedurende de gehele wedstrijd de gevaarlijkste speler. Toch scoorde niet hij het eerste doelpunt, maar een plotseling uit de achterhoede opgedoken snelle speler die, voor Leo Stokhuizen te snel bleek en Ton Plezier geen kans gaf: 1—0 voor SZC, de toeschouwers werden er stil van. En voorlopig zat er geen enkele verandering in, ook niet na de rust, want alles wat De Zijl deed mislukte, hetzij door eigen fouten, hetzij door blinde pech. Tonnie Roman voor het doel gekomen .stuitte op twee Zijl leden, lag toch op schotsafstand, schoot naast. Joop de Haas kreeg de bal in vrije positie, maar net niet goed ge noeg en reageerde net niet snel genoeg, weg kans. Wim Bergman, voor de zo veelste maal doorgebroken, kreeg de bal te laat .evenals Hennie Hensing even daarna. Neen, het lukte niet en op de kant begon men te wanhopen ,dat is ver loren! Zo dacht Wim Bergman er niet over; zonder de anderen tekort te willen doen, was hy het toch wel die door zijn alsmaar zwemmen en als maar beuken op die achterhoede lang zamerhand de zaak aan het wankelen bracht. Enkele malen ontsnapte echter ook het Zijldoel aan groot gevaar. Wim werd er ongedurig van, zei tegen een tegenstander dat hij de bal na het fluit signaal moest laten liggen en haalde die toen zelf. Eindelijk kwam de belo ning, eigenlijk dank zij een slimmigheidje van Loek van Kampen. De bal was achtergegaan, maar de scheidsrechter had een overtreding aan SZC-zijde ge zien. Loek van Kampen haalde voor de nemer van de vrije worp de bal achter het doel zwom zelf gelijk voor het doel langs en voor de SZC-achterhoede rea geerde lag de bal al achter de keeper. Heel slim. Het publiek rook de kans en besliste toen de wedstrijd, want na het eerste doelpunt brak „de hel van de Kooi" los. Fervente aanmoedigingen voor de Zijl-ploeg .sterk medeleven met de strijd. En als zovele ploegen, raakte ook de SZC-ploeg van streek. Voeg daarbij dat het sloopwerk van Wim Bergman ging uitwerken, één van de spelers van de Schiedamse ploeg (de invaller) haalde het eenvoudig niet meer en de kans lag er. Joop de Haas. de andere snelle Zijl-jongen, brak door, Schiedam was machteloos, inclusief de keeper. Dus de Zijl aan de leiding vlak voor het eind. Het publiek bleef loeien en dat leverde nóg een doelpunt op; Henny Hensing weer opgezwommen, kreeg nu de bal op tijd en een uitge kookte boogbal bracht De Zijl op 3—1. De punten waren binnen. Mag er nu na Euratom-comité bezocht K.O.-Lab. Gisteren bracht het wetenschappelijk en technisch comité van Euratom een bezoek aan Nederland. Dit bezoek is het eerste van een serie oriënterende werkbezoeken, die de leden van het co mité aan de verschillende lid-staten van de Europese gemeenschap zullen bren gen, teneinde zich op de hoogte te stel len van de wetenschappelijke en indus triële voortgang op de gebieden die direct of indirect van belang zijn voor de ontwikkeling van de vreedzame toe passing van de kernenergie. Van het comité is prof. E. Amaldi, vice-president van het Europese Cen trum voor het Kernonderzoek en ge woon hoogleraar aan de universiteit van Rome, voorzitter. Nederland is erin vertegenwoordigd door prof. ir. E. F. Boon, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en adviseur van de Nederlandse regering voor atoomzaken, en prof. dr. J. A. Cohen, directeur van het medisch-biologisch laboratorium RVO-TNO en adviseur van de Neder landse regering voor atoomzaken. Het comité heeft zich voor dit werkbezoek gesplitst in een aantal groepen, die ieder een eigen programma afwerken. Bezocht werd onder meer te Leiden het Kamerlingh Onnes Laboratorium van prof. dr. C. J. Gorter. Reisver. „Anna Paulowna" was twee dagen op stap De reisverendging „Anna Paulowna" is in het voorbije weekeinde op stap geweest. Met mooi zomerweer vertrok men zaterdag naar Apeldoorn, waar de nacht werd doorgebracht. Onderweg werden vele mooie plekjes opgezocht en een gezellige koffietafel werd in Velp gebruikt. Ook de tweede dag was uiter mate genoeglijk. Het weer werkte op nieuw mee, een enkel regenbuitje mocht geen domper op de prettige sfeer zetten. Voor de koffietafel was ditmaal Giethoorn uitgekozen, waar voor de zo veelste maal het lid P. Lepelaar de gangmaker was van uitbundige vrolijk heid. De stemming was trouwens nog op perbest, toen men tenslotte in de Sleu telstad afscheid moest nemen. LEIDSE STUDENTEN ZEGEVIERDEN In het kader van het Nationaal pro gramma, dat gisteren ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard door de radio werd uitgezon den, was ook een wedstrijd opgenomen in kennis van de vaderlandse geschie denis waaraan werd deelgenomen door driemaal drie studenten van de Leidse Universiteit, de Vrije Universiteit te Amsterdam en de R.-K. Universiteit te Nijmegen. Als juryleden fungeerden onze stad genoot prof. dr. F. W. N. Hugenholtz en prof. dr. C. J. Brandt onder voorzitter schap van de heer Jaap Buys jr. De Leidse Studenten wonnen deze wedstrijd (natuurlijk!) met Amsterdam en Nijmegen resp. op de tweede en der de plaats. Onze stadgenoot, de heer J. J. Spoor, is geslaagd voor het vakexamen tabak. Vorstelijk jaarverslag (Van onze t.v.-medewerker) Gedurende 50 minuten hebben we ge boeid gekeken en geluisterd naar het geen de jarige Prins Bernhard ons volk te tonen en te vertellen had over de manier, waarop hij een levensjaar privé, maar toch vooral in dienst van volk en regering heeft gebruikt. Eerlijk gezegd zijn we daarbij zeer onder de indruk gekomen van tal van din gen. Het brede terrein onzer indrukken van buiten naar binnen aftastend, past eerst een woord van lof voor voorberei ding en uitvoering van de zeker bijzon der moeilijke opdracht om dit vraagge sprek te voeren, waaihij Felderhof van alle ertoij betrokken medewerkers voor het voetlicht kwam als uitvoerder van een goed doordacht en wel geconstrueerd plan de campagne. Felderhof hield zich natuurtijk aan zijn draaiboek, dat duidelijk zichtbaar was. De filmflitsen, smaakvol gekozen een greep uit 'kastenvol met interessant materiaal sloten goed in het geheel en gaven de Prins steeds even tijd om zich te bezinnen, een trek aan zijn pijp of iets anders heel gewoons of huiselijk te doen of te zeggen. We hebben alleen maar lof voor de ongedwongen en open hartige manier, waarop Prins Bernhard zich heeft geuit over zijn talrijke activi teiten, zonder dat nu iemand naar ons idee het gevoel moet hebben gekregen, dat er iets van „blague" in school. Het WASSENAAR DUIVENSPORT „De Gevleugelde Vrienden" Wed vlucht op St.-Quentin, afstand plm. 270 km. In concours 78 vogels, gelost om 6 uur. Aankomst 1ste duif om 8.49.45 uur. Uitslag: J. H. Groeneveld 1; W. v. d. Zwaan 2, 6; J. M. de Wit 3; J. H. M. Brouwer 4; J. Parlevllet 5; J. M. Brede- rode 8; J. P. Brederode 9. 10. zoveel lof aan de zijde van het publiek ook e enbeetje kritiek. Enthousiasme is goed; U wint er de wedstrijd samen met uw ploeg mee, maar uitjouwen van spelers der tegenpartij en scheidsrech ter, zoals wij gisteravond hoorden is lelijk en kan bij een minder flegmatieke scheidsrechter als de ex-olympiadegan- ger Frits Ruimschotel, tot funeste re sultaten leiden. (Denkt U maar aan de wedstrijd tegen DWR). Verdere uitslagen: Zijl 3SZC 2, 14; Zijl meisjes—BZPC meisjes 4—0; Zijl 4 LGB 1. 5—1. was een ongeretoucheerd rapport van een man, die voor zyn taak staat en in de hoogste mate aan zijn plicht ge trouw is. Ook valt met grote waardering te wijzen op de zo gerechtvaardigden, maar nergens opgeblazen vadertrots, die de Prins blijkt te koesteren voor ver schillende activiteiten van zyn twee oudste dochters, die hij ook dankbaar noemde als gangmaaksters voor wegens tijdgebrek anders niet gebrachte bezoe ken aan buitenlandse concoursen. Als men ons nu vraagt naar het meest menselijke trekje in deze uitzending, dan wyzen wij op een korte episode, waarin de Prins in het beeld noch aan het woord was en dat betreft dan de genereuze vriendelijkheid om goed te vinden, dat voordat de reclame in ons t.v. bestel de haar toekomende plaats heeft toegewezen gekregen de kwe kerij der befaamde knoopsgatversiering van de Prins, waaraan een nuttig fonds zijn naam ontleent, in het beeld kwam. Deze bloemkwekers blijken dag en nacht klaar te staan om te zorgen, dat dit uit des Prinsen studententijd daterend ge bruik zonder onderbreking geconti nueerd kan worden. Wat ons betreft, mag dat ook gebeuren met dit frisse en boeiende jaarverslag! LEIDERDORP Scholieren maken bustocht Niet minder dan 164 leerlingen der hoogste klassen van alle lagere scholen in ons dorp d.w.z. die kinderen, die dit jaar de lagere school gaan verlaten, hebben gisteren weer hun traditionele uitgaansdag gehad. Deze wordt elk jaar verzorgd door de Chr. Oranjevereniging. Enkele bestuursleden en de hoofden der scholen begeleidden de grote groep. De tocht werd gemaakt met vier grote bus sen. Over Schiphol reed het gezelschap naar Artis en vandaar naar Valkeveen.. Terug ging de reis over Hilversum en de Loosdrechtse plassen. Om ongeveer zes uur werd Leiderdorp weer bereikt. VOORSCHOTEN NIEUW HOOFD R.-K. SCHOOL Tot hoofd van de R.-K. Jongensschool, de St.-Josephschool, is benoemd de heer Th. la Rondellen, onderwijzer aan een R.-K. lagere school te Leidschendam. De heer la Rondellen volgt de heer van Dongen op, die binnenkort de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. P.V. „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf St.-Quentin, afstand ongeveer 267,5 km. Aankomst eerste prijsduif 8.50.17; snelheid 1567,44 meter per mi nuut, aankomst tweede prijsduif 9.08.53, snelheid 1411.40 meter per minuut. De duiven werden gelost om 6 uur met zzw wind. Uitslagen: J. P. v. d. Assem 110; M. Paardekooper 23; P. N. van Wis sen 4; H. v. d. Wal 5-6; A. de Graaf 7; F. C. van Heusden 8: P. d'Haens 9. Een extra vermelding verdient de heer van der Assem, die van de tien gehouden vluchten zeven maal de eerste prijs kreeg. SPREEKUUR VERZET Burgemeester C. J. van der Hoeven van Voorschoten houdt deze week op woensdag 1 juli spreekuur van 10 tot 12 uur in plaats van vrijdag a.s. E.H.B.O.-DIPLOMA'S Geslaagd voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O. van de Koninklyke Nederland- sche Vereniging voor EHBO te Voor schoten: de dames J. D. Deerenberg-van Midden; E. Bakkervan Riel; E. M. Hermeenvan Leeuwen; A. J. Montag- neVerhoef; C. J. KruytRoelfsema; Ellie Koops; Selma Jippes; Corrie van Vliet; Heieen Beltman en L. W. v. d. Wel; bovendien slaagden de heren Fr. Derks; J. van Ewij'k en C. v. d. Werf. Afgewezen één. Nu goed bezorgd! Vrachtbrieven verwisseld Dat de kist, welke een kostbaar thee servies bevatte, bedoeld als geschenk voor Prins Albert van België en Prin ses Paola, in Blerick (Limburg) is te rechtgekomen, is het gevolg geweest van het verwisselen van twee vrachtbrieven by de KLM. De nummers van de vrachtbrieven, behorende respectievelijk bij de kist met het geschenk en een kist die een zending overhemden bevatte voor de heer Lamp in Blerick, waren bijna identiek. De KLM heeft de kist met het zilveren theeservies doorgezonden aan Van Gend en Loos in Venlo, welke instantie voor verder vervoer naar Blerick zorg droeg. De KLM bemerkte echter snel de fout die gemaakt was. stuurde een em ployé naar Blerick die de kist terug haalde en zorgde er vervolgens voor dat de kist bezorgd werd bij de ambassade van Thailand in Den Haag, waarvoor zij bestemd was. Inmiddels is ook de kist met overhemden aangekomen op het goede adres te Blerick Mr. dr. Van Rhijn contra vrijere loonpolitiek De berg der vrijere loonvorming heeft een muisje en nog wel een gevaarlijk muisje gebaard. Het in de regerings nota voorgestelde systeem geeft slechts een beperkte vrijheid, het vraagt voor een goede doorvoering een sterk overheidsingrijpen en het brengt by mislukking vrijwel zeker opnieuw een bestedings beperking en werkloosheid." Aldus de conclusie van de oud-staats- secretaris van Sociale Zaken. mr. dr. A. A. van Rhijn ,in een gisteravond voor leden van de afdeling Veldhoven (N.-Br.) van de P.v.d.A. gehouden rede. De heer Van Rhijn ontraadt daarom het z.i. bedenkelijke avontuur van een vrijere loonvorming; hij zou gehand haafd willen zien „de beproefde metho de van de geleide loonpolitiek die ons na de oorlog telkens meer welvaart heeft gebracht". Géén schepen van Israël door het Suezkanaal President Nasser heeft Israël er van daag van beschuldigd, dat 't incidenten in het Suezkanaal uitlokt als onderdeel van een plan om „in samenwerking met het imperialisme 't Arabische nationalis me een krachtige slag toe te brengen". In een vraaggesprek met „Al Ahram", dat enige uren voor de aankomst van secretaris-generaal Hammarskjöld werd gepubliceerd, zei de president van de VAR. dat het „internationale zionisme" Israël gebruikt als basis ter verwezen lijking van zijn droom voor een expan sie van de Nyl tot de Eufraat. Zoals ge meld komt Hammarskjöld naar Cairo om de kwestie van de doorvoer van Is raëlische goederen door het Suezkanaal te bespreken. Nasser was van oordeel dat Israël met opzet het Deense schip „Ingertoft" met een uit Israël afkomstige lading via Port Said naar het Verre Oosten had ge stuurd, hoewel het wist, dat het schip zou worden aangehouden Zy zouden er op speculeren dat de VAR als gevolg van de verhouding met de Sovjet-Unie niet op de steun van de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad kan rekenen. Ingeval van een Russische onthouding bij een stemming zou Cairo Israëlische schepen en andere schepen met uit Israël afkom stige ladingen wel moeten laten passe ren. In het Westen, zo zei de president, wordt gesproken over Israels recht om van het Suezkanaal gebruik te maken, maar van de rechten van het Palestijnse volk wordt niet gerept. „Wij zullen ons niet laten beïnvloeden of laten bedrei gen door dat er wordt gezegd. Wy zul len onze weg vervolgen, wat er ook moge gebeuren", aldus het staatshoofd van de VAR. BEURSOVERZICHT Weinig verandering Amsterdam, 30 Juni. Opnieuw was vandaag de beurss tem ming merendeels prijshoudend, hier en daar zelfs goed prijshoudend, maar ver anderingen van grote betekenis deden zich niet voor. Dit nam niet weg, dat er wederom een vrij gunstige ondertoon tot uitdrukking kwam. Nieuwe elemen ten die de stemming konden beïnvloe den ontbraken vrijwel volkomen. Dien tengevolge boden de meeste hoeken een vrijwel verlaten aanblik. De koersen weken heel weinig af van die van gis teren. De vastere stemming van Wall Street droeg er toe bij om de internationale fondsen iets omhoog te brengen. Zo wist Aku een deel van het gisteren geleden verlies in te halen, Philips kwam weer boven de 630, Unilever tipte aan de 575 en Kon. Olie lag op ca. f 161. Zeer rus tig ging het ook toe in de Scheepvaart waar KPM en Scheepvaart Unie, na de gisteren gehouden jaarvergaderingen, vandaag ex-dividend noteerden. Aande len KNSM konden zich slechts met moeite handhaven. Voor cultuurfondsen was de stemming verdeeld; Deli liep iets omhoog. Op de laatste dag van de han del claims Van Heek werden deze gead viseerd op f180 f185. In de Ameri kaanse sector was enige bedrijvigheid doordat heden de eerste dag van ver handeling was van certificaten Auto matic Canteen Company of America. Overeenkomstig de slotnoteringen van New York werd hier een prys geadvi seerd van 34 dollar. Ned. Staatsfondsen hadden een prijs houdend en zeer stil verloop. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 30 JUNI Londen 10.60%-10.607/8, New York 3.76%-3.77%, Montreal 3.94f3-3.95A, Pa rijs 76.85-76.95. Brussel 7-54%-7.55%, Frankfort 90.21%-90.26%. Stockholm 72.88-72.93, Zurich 87.50-87.55, Milaan 60.74%-60-79/4. Kopenhagen 54.80-54.85, Oslo 52.99-53.04. Wenen 14.57%-14 58%, Lissabon 13.22-13.23%, Ankara 3.76%- 3.77 y4, Praag 52.75-52.85. In Londen hebben Engelse jongeren een protestmars tegen atoombewa pening gehouden. Er kwamen ern stige gezichten aan te pas> maar verder was het een nogal luchtige vertoning. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 30 Juni Vette varkensmarkt Aanvoer 170 vette varkens. Notering: zware varkens f. 1.68 tot f. 1.72; lichte varkens f. 1.72 tot f. 1.77; slagersvarkens f. 1.77 tot 1. 1.81; zeugen f. 1.50 tot f. 1.56, alles per kg gewicht. Handel: aanvang goed. afloop minder LEIDEN, 30 Juni Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Per 100 kg: Pruimen 77149; zwarte bessen 180; andijvie 7 22; doperwten 3775; peulen 180; snij bonen 60121; stambonen 61147; tuin bonen 1518; kroten 1339; rode kool 2631; postelein 1721; rabarber 2026; spinazie 735. Per 100 kg: tomaten A 50—75; B 30—80; C 42—59: CC 2543; uien Picklers 834; waspeen 2028; zll- veruien 1639. Per 100 stuks: meloenen 53; perziken 422; bloemkool A 2572; idem B 1125; ld. C 17; komkommers A 935; idem B 1027; Idem C 416; sla 311.20 Per 100 bos: bospeen 1148; pe terselie 970—13; selderij 8.80—12.80. AALSMEER. 29 Juni C.V. Centr. Aalsm. Veiling G. A. Per stuk: Clematis 2560: Gerbera 1232; Bouvardla 15 20; Violieren 1022; Chrysanten gr. bl. 3566; Eremurus 3061; per kelk: Ama ryllis 1528; Lelies 1535; per bos: Es- tner Read 2045; Iris 4072; Lathyrus 30—59; Colvilleï 75115; Gladiolen 75— 170; Omithogalum 65115; Alstroemerla 3575; Llatris 60—115; Scablosa 55—110; Dahlia gr. bl. 100—130; Idem kl. bl. 50— 72; Anjers per stuk: rood 526; roze 5 27; wit 524; Orchid. Beauty 1024; Ro zen: Better Times 310; Rosalandia 2 6; Edlth Helen 414; Parel v Aalsmeer 413; Geh. Duisburg 416; Pechtold 2 8: Verschuren 28; Towny Gold 210: Offmann 315; Stokman 29; Baccarat 2045; Montezuma 818; Sweetheart 6 14; Moulin Rouge 1027; Nympf 1532; Lucia 618 BODEGRAVEN. 30 lunt Kaasmarkt: Aanvoer 160 partijen Notering: 1ste soort f. 2.17 tot f.2.23: 2de soort f 2.08 tot f. 2.10, extra tot f. 2.36. Handel kalm. ROTTERDAM, 30 Juni Veemarkt. Aanvoer in totaal 4135. Weektotaal 2725. Vette koeten en ossen 230; gebrulksvee 607; vette kalveren 565; graskalveren 170; nuchtere klaveren 522; varkens 112; big gen 60; paarden 70; veulens 17; schapen of Jammeren 89; welde/zulglammeren 366 bokken of gelten 17. Prijs In ct per kg: Vette koelen 310320 1ste kw.; 200130 2de kw.; 275200 3de kw.; vette kalve ren 280—305; 260—280; 230—240; slacht- paarden 235; 210; 190; prijzen in gld per stuk: Graskalveren 425; 375: 275; nuchte re kalveren 80; 70; 50; biggen 70; 60; 50; schapen 90: 70: 50; welde/zulglammeren 70; 60; 40; kalfkoeien 1200; 1000; 875; melkkoeien 1200; 1000; 875: vare koelen 000; 800; 700; vaarzen 000» 600» 000» pin ken 600; 500; 400. Beurs van Amsterdam Dinsdag 30 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100A 100% Ned. '59 4% IOOiV 100% Ned '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 81 Ned '47 3% (3) 93 A 92% Ned '51 3% 93% 93% 'led. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 8890% Ned. '59 4% 97% 97}} Ned. '54 3% 88% 88 Ned. '55 I 3% 88 87% Ned '55 n 3% 91L 90 Ned. *37 3 90% Dollarlng '47 3 91GB 91 Investeringscert. 3 96}» 97AGB Ned. 62-64 3 97% 93 Indië '37 A 3 92 92% Grootboek '46 3 Ned. WH 6% 112 ill a ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 41% Nat. Handelsbank 145 145GB Ned Handelmij225GL 228GL Amst. Rubber 95-^ 94%GB ?VA 156 154%GB Senembah 191GB 191% A.K.U343% 347 Berkel's Patent (v.) 254% GB 260GB Calvé Delft cert. 539 540 Deli My.en (Ver.) 170GB 170.35 Kon Pap v. Gelder 234» >GB 234GB Hoogovens cert514GB 515GB Müller en Co NB. 395 305 Ned Kabelfabr 384%GB 389GB 629% 632GB Philips pref 236GB 238 SSSeVerra 572 574% Wilton Feyenoord 201 199 Blliton 2de r 260 260 Dordtse Olie gew. 712 718% Kon Olie (f20.—) 160.80 162 idem (50 f.20.—) 158,80GB 160 80 Holl Amer lijn 154 153.vt Java China Paket 147 146% KL.M 123 123.50 Kon Ned Stmv Mij 152GB 151% Kon Paket Mt) 12844 ijoV.exd. Stoomvaart My Ned 154% 154 Nievelt Goudr eert 13514 124% v Ommeren eert 2484 246,4 Kon. Rott. Lloyd 134% Ned Scheepv Unie {JJ7* 127exd. NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% %86 idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-III (3%) 94 94 idem *38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id N.WB, '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 98 98A Premieleningen A'dam '53 3 99 100 A'dam '51 2% 86% 86% A'dam '56 I 2% 80% A'dam '56 II 2% 9554 9514 Eindhoven '54 2% 81 80% Enschede '54 2%.... 80 Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem n 2% 94v. R'dam '52 I 2% 89 88% Idem II 2% 88% 88% Idem '57 2% 98(J 98% Utrecht '52 2% cm' 89% Z.-Holl. 1957 2% 95% 95 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 202 203 Amst. Bank 289% 290 H.B.U. eert228 228% Rolt. Bank 253 251 Twentsche Bank 233 234 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 388ex.d. 390 B Borneo Sura. H My 67 67 Ned. G. en Sp fabr 264 264% Kon Ned. Grofsm 134% 134 Internatio131% 131 Int Kunststoffenind 51 49 Leidse Wolspinnerij 370 373 Rott. Droogdok Mij 591 590% Sikkens Lakfabr '53 518 Ned. Mij Walv.vrt. 117 116 Zaalberg 108 108 Spoorwegen üeli Spoorweg Mij. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29A 29A Intern Nickel 96% 97% Anaconda 62 62 A Bethlehem Steel 54% 55 Cities Service 55% 55% General Motors 50A 50% Kennecott103% 105% Republic Steel 75% 76% Shell Oil 77% 77% Union Pacific 33% 34% Un States Steel 97% 98% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 29/6 Edelmet Kon AA 66% 68GB Pref w.a Idem 72 Electrolas B 290 238 Holl Constructie 384GB 387GB Ing bur v Bouwnijv 226GB 228GL Ver Touwfabrieken 248 Wemlnk's Betonm. 123 123 Van Wijk Textiel 73GB 75GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5