Jongens en meisjes Premier Macmillans ideaal is topconferentie - in - afleveringen VROOM DREESMANN Ouderling verduisterde 27 mille DINSDAG 30 JUNI 1959 Eisenhower zou overgehaald zijn tot een soepeler houding inzake Russisch voorstel (Van onze Londense correspondent) In Londen verluidt, dat president Eisenhower tot het Britse stand punt zou zijn overgehaald, namelijk dat de jongste Sovjetrussische voorstellen betreffende een tussentijdse regeling voor Berlijn inderdaad als een grondslag dienen te worden beschouwd voor het bereiken van overeenstemming aan de top. Dit zou het gevolg zijn van een gedu rende de afgelopen week gehouden gedachtenwisseling tussen premier Macmillan en de president. Macmillan, die zich zoals men zich herinnert dezer dagen optimis tisch over Genève uitliet, heeft vanzelfsprekend voor hij contact zocht met de president eerst de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd uitvoerig geraadpleegd. Eisenhower zou bereid zijn voor een top-gesprek naar Europa te komen, indien kort na de hervatting van de ministersconferentie het positieve bewijs zou worden geleverd, dat een snelle tussentijdse overeenkomst inzake Berlijn kan worden bereikt. Microscopisch top- succesje verwacht De Britse opvatting schijnt te zijn, dat, na de uitdrukkelijke verzekering van Sovjetrussische zijde, dat het jong ste Russische voorstel niet het karakter draagt van een ultimatum, dit als uit gangspunt voor een regeling van het Berlijnse vraagstuk kan worden aan vaard. De Britten achten evenwel de voorgestelde overgangsperiode van acht tien maanden te kort, maar dit wordt geen onoverkomelijk bezwaar geacht, De situatie zou er dan op neerkomen, dat het topgesprek, dat in augustus of september zou moeten plaats vinden, zich zou dienen te beperken tot een beslissing over de waarborgen voor de Westelijke positie in Berlijn voor de duur van een bepaalde periode, gedu rende welke dan pogingen zouden moe ten worden ondernomen tot het ont werpen van een vredesverdrag voor Duitsland. Het Westen zal hierbij zon der twijfel voorop stellen, dat de Wes telijke rechten in West-Berlijn onver minderd gehandhaafd dienen te worden totdat het Duitse probleem definitief zal zijn geregeld. Keten van topgesprekken Voor Macmillan zou zelfs een top conferentie met beperkt doel en resul taat een grote persoonlijke triomf be tekenen, welke hij vooral nodig heeft met het oog op de naderende Britse al gemene verkiezingen. Maar het zou verkeerd zijn Macmillans hele streven naar ontspanning in Europa alleen maar als een partijpolitieke manoeuvre te zien. Daarvoor staat er te veel op het spel. De omstandigheden leidden er Dodelijke ongevallen (Speciale berichtgeving) De 17-jarige h.b.s.'er Lourens Glls, uit Apeldoorn, is gistermiddag te Zwolle dodelijk verongelukt. De scholier stond in de laadruimte van een vrachtauto van het expeditiebedrijf H. Mulderjje, te Apeldoorn, om aanwijzingen te geven toen de chauffeur een pleintje wilde oprijden. De chauffeur moest daarbij zijn auto door een smalle toe gangspoort loodsen. Toen de auto achteruit reed raakte de jongen be kneld tussen een muur en de zijwand van de auto. Hij werd op slag gedood. Het slachtoffer had met zijn vriendje, de zoon van de expediteur, een mid dagje mee mogen rijden. Gisteravond is op de Valkseweg in Barneveld een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan de 53-jarige G. D. Geijtenbeek uit Barneveld het slacht offer werd. Hij werd, rijdende op zijn motor door een vrachtauto uit Scher- penzeel gegrepen, toen hij van de Valk seweg rechtsaf de Ruitenbeekweg opreed. De man was onmiddellijk dood. Gisteravond is in Frieschepalen (Friesland) een bejaarde wielrijder, de heer B. Overwyk, die plotseling de weg overstak, door een autobus aangereden en ernstig gewond. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Groningen en daar kort na aankomst overleden. Kapitein A. G. Holboom uit Apeldoorn die zaterdag doordat hij geen voorrang verleende op het kruispunt Hameliweg- Schotweg te Apeldoorn met zijn scooter werd aangereden door een van rechts komende auto, is in het ziekenhuis te Zwolle, waarheen hij was overgebracht, aan de bij het ongeluk opgelopen ver wondingen bezweken. Het 2%-Jarig zoontje van de familie de Haan uit Nieuwendijk is zaterdag middag, toen hij plotseling de Kildijk overstak, door een motor aangereden. Hij wilde naar zijn moeder toelopen, die aan de overkant stond. In het ziekenhuis te Raamsdonkveer is hij gisteren over leden. Ben Bella in hongerstaking Mohammed ben Bella, een gewezen leider van de Algerijnse opstandelingen, is gisteren in de gevangenis op het eiland Aix, voor de Franse westkust, een hongerstaking begonnen. Dit is door zijn advocaat meegedeeld. Hij staakt uit solidariteit met de 700 Algerijnen in an dere Franse gevangenissen, die voor een deel al 12 dagen in hongerstaking zijn. Zij eisen behandeling als politieke ge vangenen. Vijftig hongerstakers in de gevangenis van Fresnes zijn inmiddels zo verzwakt, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Zij wei geren echter kunstmatig gevoed te wor den. In de week van 22 tot 29 juni zijn ln Algerije 649 opstandelingen buiten ge vecht gesteld, van wie 211 gevangen werden genomen. Dit is gisteren van Franse zijde meegedeeld; 44 opstande lingen liepen naar de Fransen over. Bij de Fransen vielen 32 doden. De activiteit der opstandelingen was voornamelijk tegen de strijdkrachten gericht. Onder de burgers vielen veel minder slachtoffers dan de voorafgaan de week. toe, toen de Russen met de kwestie- Berlijn op de proppen kwamen, alleen de Britten in staat bleken om de diplo matieke kastanjes uit het vuur te halen. De handige Macmillan zal hiervan na tuurlijk politiek profijt proberen te trekken. Hij heeft er reeds talrijke malen op gehamerd, dat niet moet wor den geprobeerd alle problemen door middel van een enkel magisch topge sprek uit de wereld te helpen. Hij wil dan ook niet één bergtop beklimmen, maar gedurende een reeks van jaren een hele .keten" van topgesprekken ver overen. Macmillans ideaal is een top- conferentie-in-afleveringenIndien de eerste topontmoeting een succesje wordt, veel meer verwacht Londen in elk geval niet, wil Macmillan door spoedige ver kiezingen, vermoedelijk in oktober, niet alleen zijn eigen huid redden, maar vooral ook de internationale positie van de Britse regering in dit kritieke sta dium van de wereldpolitiek versterken. Tets minder onzekerheid in dit opzicht zal mogelijk ook de Westeuropese situa tie ten goede komen. Veiling bij Sotheby van impressionisten (Van onze correspondent in Londen) Sotheby, het beroemde Londense vei lingscentrum, dat de afgelopen maan den al zo vaak het toneel was van op zienbarende kunstveilingen, zal op 1 juli weer een beroemde impressionisti sche schilderij enverzameling zoals ge woonlijk in ijltempo erdoor hameren Ditmaal zijn de werken afkomstig van de bekende Amerikaanse verzamelaar Walter P. Chrysler jr. die al op jonge leeftijd prachtige doeken begon aan te kopen. Hij kon toen nog niet wedijveren met andere verzamelaars wegens zijn leeftijd en omdat zijn fortuin nog be perkt was. Chrysler had echter een onfeilbaar oog voor kwaliteit en hij legde op een aantal schilderijen, well"" nog niet in de mode waren, met impressionistische. Thans besloot I i deel van zijn collectie van de ham', ie doen. De verwachting is dat ook deze impressionisten weer enorme prijzen zullen halen. Chrysler jr. is de zoon van dp man, die de beroemde au tomobielfabrieken oprichtte. Een van de mooiste werken ln de col- lectie-Chrysler is Cézanne's portret van madame Cézanne, gezeten in een rode leunstoel uit de periode 1872-1877. Er zijn verder Renoirs. o.a. van Ambroise Vollard als een toreador, gedagtekend 1917 en het portret van ..Misia Sert in een roze japon", uit 1904. Zij was een bekende figuur onder de Franse im pressionisten. Misia poseerde een maand lang. drie dagen per week. Elke zitting duurde een hele dag. Zij voelde er wei nig voor te poseren ln de houding, welke Renolr wilde, maar toen het doek ge reed was, zond zij hem uit erkentelijk heid een blanco cheque, het bedrag aan Renoir overlatend. Zij herinnerde hem er aan dat haar echtgenoot Alfred Ed wards een rijk man was. Maar zij was diep teleurgesteld dat Renoir zichzelf met slechts 10.000 franken had beloond. Hij legde haar uit, dat dit werkelijk een kolossale som was en dat geen werk van een nog levende schilder meer waard was dan dat bedrag Een andere voortreffelijke Renoir is "Le faisan sur la neige" (Fazant in de sneeuw). Er is ook een prachtige Braque en Toulouse- Lautrécs "Le retour de la chasse Al- hi", vervaardigd in 1883, waarop een portret van zijn vader voorkomt Advertentie nat brengt de toekomst? Als je straks van school komt, zul je graag onbezorgd van je vacantie willen genieten. Stellig zul je nu al overwegen, wat NA die vacantie? Wel, wanneer je een handels- of kantoorloopbaan verkiest, biedt ons warenhuis een goede en veelzijdige kans. Er zijn mogelijkheden in onze verkoopafdelingen, kantoren en magazijnen. Je ontvangt een uitstekende opleiding, de sfeer is allesbehalve schools en je gaat verdienen! Er zijn talrijke mogelijkheden in ons bedrijf, kom eens praten of schrijf een brief aan de afdeling Personeelszaken van LEIDEN Het was woensdag j.l., de dag waarop de man 35 Jaar oud werd, begonnen met een periodieke controle bij Tornado, 's Morgens werd een controle, die op verzoek van de verdachte vele malen was uitgesteld, uitgeoefend op de loon administratie. Alles klopte en er werd overeengekomen 's middags de voor- scho'tkas te controleren. Toen liet de man echter verstek gaan. Zó groot was het vertrouwen dat men in deze ker kelijke gezagdrager had, dat in eerste instantie aan een ongeluk werd gedacht. Spoedig kwamen de feiten aan het licht, die donderdagnacht resulteerden in een verzoek tot aanhouding en opspo ring. Na zijn bekentenis werd hij op transport gesteld naar Zwijndrecht, waar de affaire „rond" kwam. Sinds zeven Jaren verduisterde hy kleine bedragen by Tornado en sinds vijf Jaren grotere van de Chr. Geref. Kerk. Uit de voorlopige gegevens blijkt dat er wel een gedeelte In het gezin terecht ls gekomer (de man is ge huwd en heeft een kind), maar dat het grootste gedeelte buiten de deur is besteed. HU moet een tweede leven hebben geleid. De ontsteltenis ln de ZwUndrechtse kerkelijke gemeenschap is zeer groot, mede omdat niemand ooit enige twijfel heeft gekoesterd omtrent de man, die alom grote waardering genoot. Vandaag wordt hy voor de officier van Justitie te Dordrecht voorgeleid. Lift op de Oceaan Kerosinebrand maakte vroegtijdig einde aan zeereis met cilinder Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard heeft het ca- dettentamboerkorps „Prins Bern hard" gisteren bi] Paleis Soestdijk een uitvoering gegeven. Tevoren inspecteerde de Prins het korps. Kom me maar halen Hij moet een tweede leven geleid hebben (Speciale berichtgeving) „Kom me maar halen!", zei een stem in de hoorn van een Haags telefoontoestel dat verbinding had met de recherche van de Haagse politie. Daarmee kwam een einde aan een jarenlange periode van verduis tering, gepleegd door een 35-jarige Zwijndrechtenaar, ouderling der Chr. Geref. Kerk. Nadat de politiejeep hem had gehaald, bekende hij verduistering te hebben gepleegd ten nadele van de Zwijndrechtse Chr. Geref. Kerk tot een bedrag van f 25.000.— en van zijn werkgever, de N.V. Fabriek voor Metaalwaren Tornado te Zwijndrecht, tot een een bedrag van f 2500.—. Verzoek om compensatie ook voor de middenstand De Hilversumse Middenstands Ver eniging heeft gisteravond het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Middenstands bond telegrafisch doen weten, dat on- verwyid stappen moeten worden onder nomen opdat ook voor de middenstand compensatie verkregen wordt voor de aanstaande huurverhoging, de verhoging van de personele belasting, de invoering van de kinderbijslag-, weduwen- en wezenwet en de voor de werknemers te betalen loonsverhoging in verband met die kostenverhogingen. In het telegram werd voorts verzocht een landelijke ver gadering uit te schrijven, indien de re gering niet bereid mocht zyn die com pensatie voor de middenstand toe te kennen. „Volgend jaar probeer ik het weer", zei ons de 25-jarige Richard Melisch. De reis, die hij in een cilindervormig vaartuig over de Oceaan had willen maken met twee vrienden, was dit maal niet zo bijster succesvol. Deze student uit Wenen is 2 jaar ge leden naar Canada geëmigreerd. Daar ontmoette hy de 31-jarge geïmmigreerde Duitse monteur Albert Peter Barth en de uit Parijs geëmigreerde 30-jarige fo tograaf Robert Edouard Auguste Francz. Tezamen gingen zij aan het werk om het plan van Melisch te verwezenlyken. Men tuigde een cilinder op en wilde daarmee, voortgedreven door de warme golfstroom in drie maanden oversteken naar Engeland of Frankrijk. Vier maanden hadden de mannen werk om van een 6 meter lange cilinder een vaartuig te maken. Om het goed te laten drijven werd er een laag cement in aangebracht. Het vaartuig, dat „Dio genes" werd gedoopt, kreeg een mast en zeilen. Ook werd een rubberboot aan geschaft. Op 13 mei werd het zaakje per schip naar St. John's (New Founland) ver scheept. Op 13 juni werd het ruime sop gekozen. Na het vertrek kreeg men met slecht weer te kampen. Het drietal had een beetje last van zeeziekte, doch volgens hun zeggen viel dat wel mee. Op 17 juni nam de reis echter een minder voorspoedig verloop, want er ontstond hoe ls nog een raadsel brand in de voorraad kerosine, die men aan boord had om te koken. Blussen was onbegon nen werk en daarom gingen ze in de rubberboot. Men verwy derde zich van de .Diogenes", totdat de brand uit zich- Aken en Maastricht eerden prof. Debije Eredoctoraat en erepenning In het hoofdgebouw van de Techni sche Hogeschool te Aken is gisteren tot eredoctor gepromoveerd prof. dr. P. De bije, genaturaliseerd Amerikaan, geboor tig uit Maastricht, die in 1936 de Nobel prijs voor scheikunde verwierf. Na de erepromotie volgde in het fees- telykv ersierde stadhuis een ontvangst van de erepromovendus door de burge meester van Aken. In de Blauwe Zaal van het Provincie huls te Maastricht heeft de Commissa ris der Koningin in Limburg, dr. F. Hou- bcn, aan prof. Debije de zilveren erepen ning der provincie Limburg uitgereikt. Voorts werd hy door de Maastrichtse fabrikantenkring gehuldigd tydens een diner, dat aan de heer en mevrouw De bije werd aangeboden in kasteel „Heu- borg" te Gulpen. Belgisch-Nederlandse week in de radio De Nederlandse Radio Unie zal zich, zo deelt zy mede, ter gelegenheid van het staatsiebezoek van Koning Boude- wijn van België aan Nederland niet be perken tot het geven van uitgebreide re portages. doch in een „Belgisch-Neder- lundse week" ook uitdrukking geven aan de bijzondere verbondenheid tussen de beide nabuurlanden. Zondag a.s. zal deze worden geopend met een uitwisselingsconcert tussen het omroeporkest van het N.I.R. onder lei ding van Ferdinand Terby en het Pro menade-Orkest onder leiding van Hugo dc Groot. Deze uitzending, die te 20.05 uur zal aanvangen, wordt ingeleid door baron Van der Straten-Waillet, Belgisch ambassadeur in Den Haag en mr. J. M. A. Luns, Nederlands minister van Bui tenlandse Zaken. Na deze toespraken worden de volksliederen gespeeld en wordt een afwisselend programma van Belgische en Nederlandse lichte muziek uitgevoerd. In de daarop volgende dagen zullen Belgische orkesten en ensembles in het Nederlandse radioprogramma optreden en een klankbeeld over Belgisch Lim burg en een Vlaams hoorspel worden uitgezonden. Voorts een Belgisch-Neder lands literair forum, een programma van Vlaamse poëzie en een Belgisch-Neder lands beiaardconcert. In totaal zullen in de Belgisch-Neder landse week tussen de 40 en 50 uitzen dingen aan Belgische programmapun ten worden gewijd, hetgeen een unicum in de omroepgeschiedenis van Nederland mag worden genoemd. De medewerking, dir de Belgische omroep aan de uitvoe ring van de Nederlandse plannen heeft gegeven, was, aldus de Ned. Radio Unie. lofwaardig, temeer omdat eerst laat het programma van het staatsiebezoek van Koning Boudewyn bekend werd. zelf was gestopt. Een deel van de mast en het zeil bleek verloren te zyn ge gaan. Dit was een onoverkomenlyke moeiiykheid en toen op zondagochtend 21 juni het Engelse vrachtschip Ramon de Larrinaga" op weg naar Rotterdam, hun route kruiste en hen opmerkte, vroegen zy om een lift naar Europa, zy werden, zo vertelden zij, goed aanboord ontvangen. Zij hadd enslechts wat kle ren kunnen redden. Hun vaartuig heb ben zij toen vol water laten lopen, zodat het zonk. Gisteravond arriveerde het Engelse schip in Rotterdam. De rivierpolitie haalde het drietal van boord en gaf hen over aan de Vreemdelingendienst, die moet beslissen wat er met hen gaat gebeuren. Verwacht wordt, dat na het vervullen van de noodzakelijke forma liteiten de mannen vry huns weegs kunnen gaan. Prinses Irene tegen demping Utrechtse singels Vandaag is het de laatste dag, waarop adressen tegen het verkeersplan „Feuch- tinger" voor de stad Utrecht by de ge meenteraad van deze stad kunnen wor den ingediend. Het comité „Binnenstad en singels" heeft ruim 100 lysten, met byna 4000 handtekeningen aan de raad gezonden. Plaatsing van deze handteke ningen op de lijsten betekent, dat de betrokkenen verzet willen aantekenen tegen het plan de Utrechtse singels te dempen en de binnenstad in haar ka rakter aan te tasten en voorts, dat zij verlangen, dat door deskundigen een verkeersplan wordt ontworpen, waarby deze „schendingen" worden vermeden. Volgens het comité heeft ook Prinses Irene, die voor de tyd van haar univer sitaire studie te Utrecht woonachtig is, haar naam op een van de lysten gezet. Televisie inspireerde tot brandstichting (Speciale berichtgeving) Twee broertjes uit Rotterdam, 3 en 4 jaar oud, hadden op de televisie gezien dat er brand werd gestciht. Dat kunnen wy ook", hebben ze toen gedacht. Ter- wyl vader en moeder nog sliepen sta ken zij papier met een aansteker in brand. Het papier lag in een kast waar in de speelgoedvoorraad van de broer tjes was „opgeslagen". Vader alarmeerde in alleryl de brandweer nadat hy wak ker was geworden door het geschreeuw van zijn zoontjes, die toch wel wat van hun handeling waren geschrokken. De vuurbestrijders war ener spoedig by. Met één straal werd de brand geblust. Het speelgoed was verbrand Vliegtuigramp op eiland Okinawa Een straaljager F-100 van de Ameri kaanse luchtmacht is hedenochtend op het terrein van een school in Naha op het eiland Okinawa in de Stille Oceaan neergestort. Het aantal doden bedraagt negen; 76 personen werden gewond. Dertig huizen zyn verwoest. De piloot kon zich met zyn schietstoel in veilig heid stellen. Talrijke geschenken voor Belgisch' prinselijk paar Op de receptie, gisteren door Prins Albert en Prinses Paola in het paleis te Brussel gehouden, heeft de voorzitter van de Belgische Senaat, Struye, de verloofden een schilderij van de schil der Albert Saverys aangeboden. De voorzitter van de Kamer van volksvertegenwoordigers, baron Kron- acker, schonk een zilveren schaal. Na mens het Verbond van Edelen bood Prins Amaury de Merode de verloofden verscheidene zilveren tafelstukken aan. De Britse ambassadeur in Brussel heeft gisteren een geschenk overhandigd van Koningin Elizabeth en Prins Philip: een verguld zilveren koffieservies met Ivoren oren en versierd met het wapen van de Britse koninklijke familie. Onder de andere geschenken bevinden zich kristallen vazen uit Amerika, tapy- ten uit Spanje. Polen en Perzië, porse lein uit Duitsland, een antieke vaas uit China, een klok uit Zwitserland en zil verwerk uit Noorwegen. Koningin Juliana heeft het paar, zo als gemeld, twee zilveren vogels ge schonken. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Oponthoud op verkeersweg bij Oostduitse grenspost Gisteravond om acht uur is plotseling vertraging ingetreden in het verkeer van West-Beriyn naar West-Duitsland, als gevolg van verscherpte controle bij de Oostduitse post Babelsberg. Binnen en kele uren stond er een file auto's van vyf kilometer lengte. In de richting Ber lijn bleef het verkeer normaal doorgaan. Het is voor het eerst in geruime tyd dat er vertraging ontstaat. De reden van de verscherpte controle ls niet bekend. Een woordvoerder van de Westberlynse politie verklaarde, dat de vrachtauto's alleen maar werden aangehouden „om ons in moeilijkheden te brengen". Premier Menzies bezocht Philipsfabrieken De Australische premier, de heer Menzies en zijn echtgenote hebben gisteren het tweedaagse bezoek, dat zij aan ons land brengen, ingezet met een bezichtiging van de Philips Fa brieken te Eindhoven. De Australi sche gasten arriveerden met een spe ciaal vliegtuig uit Londen op het vliegveld „Welschap", waar ter be groeting aanwezig waren ir. P. F. S. Otten en ir. F. J. Philips, resp. voor zitter en vice-voorzit ter van de Raad van bestuur van de N.V. Philips. De lunch werd gebruikt in „De Wiele waal". de woning van ir. Philips. Ver volgens werd het natuurkundig labora torium bezichtigd, waarna in de elek- tro-akoestische studio film- en geluids demonstraties werden by gewoond. Ten slotte werd de afdeling wetenschappe lijke apparaten van het hoofdbedrijf schap P.I T. bezocht. Te kwart over vier verlieten de Aus tralische premier en zyn echtgenote de vliegbbasis Eindhoven, uitgeleide gedaan door ir. Otten en ir. Philips. De heer en mevrouw Menzies waren gisteravond de gast van de Nederlandse regering. Aan het diner, dat hun gisteravond in Scheveningen door de minister-presi dent namens de Nederlandse regering werd aangeboden, zaten o.a. aan de mi nisters Toxopeus, Van Rooy en Van den Bergh. de echtgenote van de minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Luns, en de Australische ambassadeur in ons land, sir Edwin Mccarthy. Desgevraagd verklaarde de heer Men zies niet verbaasd te zijn wanneer ty dens zijn informele bezoek aan Neder land over Nieuw-Guinea zal worden ge sproken In politieke kringen wordt echter verwacht dat het belangrijkste gedeelte van het gesprek over Nieuw- Guinea in Zurich gehouden zal worden, wanneer de heer Menzies daar minister Luns zal ontmoeten. Na zyn bezoek aan Nederland zal premier Menzies naar Ka rachi, New Delhi en Singapore reizen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4