J. W. Henny nam na 42 jaar afscheid als directeur van Leidscli Dagblad Shorts Peek&Cloppenburg elke woensdag jongens markt r n Gedeputeerde D. van der Kwaak belast met verdeling bouwvolume Bromfietsers rijden te snel en verlenen veelal geen voorrang „Resultaten van uw arbeid zijn duidelijk zichtbaar" Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 30 juni 1959 Tweede blad no. 29782 Stoeisterke kwa liteiten o.a. in raincord, gabardine en structuurweefsel. Moderne kleuren Speciale JM. prijs 6 jaar (kleine stijging per mootl Met ingang van morgen Leiding van liet bedrijf morgen in handen van de heer E. A. E. van Dishoeck In de kantine van het nieuwe gedeelte van ons gebouw, aan de totstandkoming waarvan hij zelf zoveel heeft bijgedragen, hebben com missarissen en personeel van de N.V. Leidsch Dagblad hedenochtend afscheid genomen van de heer J. W. Henny, die als directeur ruim 42 jaar zijn stimulerende krachten aan ons bedrijf heeft gegeven. Een bedrijf, dat onder zijn leiding tot grote bloei is gekomen en waaraan hij als commissaris verbonden zal blijven. De heer Henny. die deze, mede door een deputatie uit correspondenten, agenten en bezorgers bijgewoonde af scheidsbijeenkomst, met een kort woord inleidde, sprak allereerst zijn dank uit voor het vertrouwen, dat commissaris sen en aandeelhouders hem zovele jaren hebben willen sohenken. Een woord van dank, waarin ook het personeel, met wie hij zo prettig mocht samenwerken, werd betrokken- Hoewel er. vooral in de eerste jaren van zijn directeurschap, wei eens moeilijkheden waren, konden deze steeds worden opgelost. Indien ik, aldus de scheidende directeur, soms eens een opmerking moest maken, ge schiedde dit niet uit lust om een aan merking te maken, doch had ik uitslui tend het belang van het bedrijf voor ogen. Twee-en-veertig jaar, aldus de heer Henny, ben ik dagelijks met grote op gewektheid naar mijn werk gegaan. Ik zag daarin een levensvervulling. Vandaag viel de gang naar het L.D. mij echter moeilijk. In dit verband wees hij er op, dat het van grote betekenis is, dat men volledig in zijn werk opgaat, „Ik ben misschien niet meer van deze tijd, maar ik kan nog altijd het verlangen naar een 45- en 40-urige werkweek niet goed begrijpen. In al die jaren zelfs in de moeilijke oorlogstijd, ben ik met grote ambitie naar mijn werk ge gaan. Nogmaals, met uitzondering van vandaag." De heer Henny, die zich erover ver heugde, dat hij als commissaris nog nauw aan het LD. verbonden blijft, legde hierna met veel vertrouwen de leiding van het bedrijf in handen van zijn opvolger, de heer E. A. E. van Dis hoeck. De nieuwe directeur, die er hierna zijn voldoening overuit sprak, dat het be drijf ook in de toekomst nog zou kun nen profiteren van de waarlijk unieke vakkennis van de heer Henny. zeide dat hij zich van het begin af nu drie jaar geleden in de werkgemeen schap van het L.D. goed thuis voelde. Grote bewondering en diep respect had spreker voor de wijze waarop de heer Henny zijn werk bij het L.D., waarin deze en terecht zijn levenswerk zag, heeft verricht. De heer Van Dis hoeck, die bij voorbaat rekende op de sympathieke medewerking van alle L.D.-ers, hield allen voor ogen, dat eigen voordeel en het belang van het bedrijf parallel lopen. Nestor van het bedrijf De heer J. Brouwer, hoofdredacteur van ons Blad. die hierna namens het gehele personeel het woord voerde, zei- de, dat men vandaag was bijeengeko men om afscheid te nemen van iemand, die de gepensioneerden uitgezonderd niet alleen in levens- maar ook in dienstjaren, aanspraak mag maken op de ere-titel: nestor van het bedrijf. Wij zijn verheugd, aldus de heer Brou wer, dat door uw benoeming tot lid van het College van Commissarissen de ban den tussen U en ons zij het op ander niveau bestendigd blijven en U ver moedelijk ook straks nog een actieve rol zult vervullen bij de viering van het 100-jarig bestaan van het L.D. Tenslotte wees spreker op de waar dering, ja zelfs vriendschap welke het personeel voor de heer Henny is gaan voelen, hoewel hij nooit naar sympa thie heeft gestreefd. Deze waardering werd tastbaar bij de aanbieding van een enorme fruit mand en een grote foto van het gehele personeel. Ook namens de Personeelsvereniging dankte de heer Brouwer de scheidende directeur voor wat hij voor deze vereni ging steeds heeft gedaan. Tenslotte richtte de hoofdredacteur zich tot de heer Van Dishoeck „U zult het niet gemakkelijk hebben in de voetsporen van uw militante voorgan ger" en bood diens echtgenote bloe men aan. Een hulde welke reeds eerder de echtgenote van de heer Henny deel achtig werd. Na een dankwoord van de heer Henny op wiens verzoek dit afscheid dat zo kort viel na de viering van diens veertig-jarig directeursjubileum, zeer intiem was gehouden was er voor het personeel gelegenheid om de heer en mevrouw Henny de hand te druk ken. Reeds eerder was in de kring van commissarissen waardering uitgespro ken voor het beleid en de goede zorgen, aan het L.D. door de heer Henny be wezen. KINDERBIJBELS VOOR INDONESIË Dezer dagen kreeg het Zendingscen trum te Baarn toezegging van een gift van f. 20.000. Deze gift zal worden ge bruikt om (2500) kinderbijbels voor de Indonesische jeugd aan te kopen. Voor de Leiclse kantonrechter Ook gisteren waren vele verdachten niet verschenen, hetgeen niet wegnam, dat het aantal ter behandeling overgebleven zaken zo groot was, dat bijzondere maat regelen noodzakelijk waren. De gebruikelijke schorsing van de zitting tijdens het middaguur moest n.l. achterwege blijven. Slechts enige ogenblikken nadat de plv. kantonrechter mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt zijn laatste vonnis van de ochtend zitting had gewezen, werd zijn plaats ingenomen door de plv. kantonrechter, mr. W. de Clercq en opende deze de middagzitting. Met de snelle groei van het aantal bromfietsen op de weg, neemt ook het aantal bromfietsers, dat met snelheden van 35 km/u. en hoger langs de weg rijdt, of geen voorrang verleent, opvallend toe. Velen van hen demonstreren voor de balie een volslagen gemis aan kennis van de verkeersregels. Sommigen menen zelfs, dat zij onder de categorie „snel verkeer" vallen. Onder hen bevond zich ook een 22- jarige instrumentmaker uit Leiden, die een kruispunt in de Thorbeckestraat passeerde en geen voorrang aan een auto had verleend. Het kruispunt was wel wat onoverzichtelijk, aldus verdachte en zijn snelheid. 35 km/u., had inder daad wel wat lager kunnen zijn, maar de automobilist was de schuldige, want verdachte kwam van rechts en had dus voorrang. „Weet U dan niet, dat U de gele bordjes op uw bromfiets moet voe ren als extra attentie, dat U niet tot het snelverkeer behoort? Het is hoogst ern stig, dat met U zovele bromfietsers niets van de verkeersregels afweten", aldus de cfficier. mr. E v. d. Schans. Ook de talloze overschrijdingen van de maxi mumsnelheid voor bromfietsers moet nu maar eens uit zijn, aldus de officier en hij requireerde dan ook tegen verdachte, mede als waarschuwing voor anderen, een geldboete van f. 30 subs. 10 dagen. De plv. kantonrechter onderstreepte een en ander nog eens met nadruk en von niste conform. Tot deze categorie behoorde o.m. ook een 19-jarige Leidse monteur, die bij het linksafslaan geen voorrang had ver leend aan een wielrijder, die ernstig ten val kwam en 6 weken volkomen rust moest houden. Verdachte gaf geen blijk van inzicht, dat hij fout was geweest en van enig medeleven met het slachtoffer was geen sprake. Na een scherp gesteld requisitoir eiste de officier f. 40 boete subs. 10 dagen. De plv. kantonrechter maakte er f. 25 subs. 5 dagen van, doch verdachte zal ruim f. 300 schadevergoe ding aan de wielrijdster moeten betalen. Via de deurwaarder liet een 25-jarige student vragen, of zijn zaak voorrang mocht hebben, omdat hij examen moest doen en dus niet te lang kon wachten. Dit werd toegestaan en toen de exami nandus voor de bali stond vroeg mr. De Clercq hem, of hij in de rechten stu deerde en alvast wat praktijk wilde op doen. Dat was niet het geval, want ver dachte studeerde in de chemie. Omdat hij te snel had gebromd kostte hem dat f. 10 boete of 4 dagen. f. 600 LEERGELD Tot de zaken, waarbij sprake is van grote onoplettendheid van de autobe stuurder, veelal tot grote schade voor zichzelf, behoorde zeker de zaak tegen een 56-jarige Leidse vertegenwoordiger. Verdachte reed met zijn auto door War mond, zat onderwijl zijn zakagenda te bestuderen en reed tegen een hem tegemoetkomende bus op. De schade aan de bus bedroeg maar f. 19, doch de auto van verdachte liep f. 600 schade op, alles voor rekening van verdachte zelf. die hiertegen niet verzekerd was. Verdachte gaf toe, dat hij zeer dom had gehandeld en een hoog bedrag aan leergeld had betaald. De officier vond, dat verdachte zich zelf en anderen in ernstig gevaar had gebracht en eiste f. 50 boete subs. 20 dagen. Het vonnis werd f. 40 subs. 14 dagen LASTIGE BUSPASSAGIERS Er komen weer wijkeoncerten Het Is al weer enige jaren geleden, dat de gemeente-concerten, welke door de bij de Bond van Leidse Harmonie- en Fanfareverenigingen aangesloten gezelschappen worden gegeven, plaats vonden in de verschillende woonwijken. Bedoeling was, dat men zich niet naar een bepaald centraal punt in de Stad (meestal het v. d. Werfpark) be hoefde te begeven om een concert te kunnen beluisteren. Deze z.g. „wijkeoncerten" slaagden helaas maar ten dele. De belangstelling was als regel wel groter dan die in het v. d. Werfpark. In diverse wijken zorgden besturen van speeltuinverenigingen om stoelen en banken rond de muziektent te plaat sen, zodat ieder op een rustige manier het concert kon beluisteren. Helaas, de straatjeugd kwam door haar al te „luid ruchtig medeleven" roet in het muzikale eten gooien! Dit werd dan ook de reden, waarom teruggegrepen werd naar de oude toestand. Ondanks deze opgedane, minder pret tige ervaring, besloot het bestuur toch weer ,om „wijkeoncerten" te gaan geven. Het eerste concert zal morgenavond om 8 uur plaats vinden op het 5 Meiplein. De Harm.kapel „Werkmans Wilskracht" onder leiding van haar dirigent, de heer J. Dol, zal dit concert verzorgen. Aan de ouders wordt verzocht erop toe te zien, dat de „kleuters" hun te luidruch tige bijdrage tot deze concerten zo veel als mogelijk is inperken. Het programma luidt als volgt: BB. en C.F.-mars, Ord Hume; Ales- sandro Stradello, ouverture Flotow arr. Abeel; Sans Peur, mars J. Watelle; „Morgenblaitter", wals S'trauss arr. Mel- lema; Semper Dixieland, Sousa arr. Walters; Le pays du Sourire, Fantasie, Franz Lehar; Chicago, jazz-ouverture F. Ruelle; Marche de la Gendarmerie Nationale Beige, Prévost; Show Boat, operette-fantasie, Kern. Mellema; Nightfall in Camp, Pope; When the Saints go Marching In Dixieland- mars, Walters; Strike up the Band, Show-mars, Gershevin. Mulo-examens De heer J. Brouwer, hoofdredac teur (links), overhandigt de heer J. W. Henny een groepsfoto van het personeel. (Foto LD/Van Vliet) Voor het mulo-examen (diploma A) zijn geslaagd: J. P. Vervark (x), A. Visser (x), J. Fuchs (x). W. A. H. Age- ma. M. J. Bakker, M. M. van Dijk. H. G. L. F. Berkhout, M. Verboom, F. L. Groenendijk, S. de Ruiter, M. van Elk. Afgewezen 6. Voor het diploma B zijn geslaagd: H. van Harskamp (x), J. H. v. d. Born (x), H. T. C. A. van Dam (x), J. van den Berg (x) C. v. Duijvenbode B. H. Ligte- ringen. J. M. Binnendijk, P. Hordijk, L. J. D. Holder, J. v. d. Laan. (x met middenstandsdiploma). Wij betuigen IJ. aldus spreker, onze grote erkentelijkheid voor de wijze, waarop U ernaar gestreefd heeft om in goede samenwerking met allen de belangen van het L.D. te behartigen. Wanneer wij de blik rondom ons slaan en zien welke belangrijke ver beteringen en uitbreidingen zich on der uw leiding hebben voltrokken, dan kunnen wij alleen maar vaststel len, dat de resultaten van uw arbeid duidelijk zichtbaar zijn en dat de vruchten daarvan nog lange tijd te plukken zijn. In liel Kurhcius te Scheveningen heeft de Nederlandse minister president, prof. dr. j. E. de Quay gisteren namens de regering een diner aangeboden aan de Austea* lisclie premier R. Menzies en diens echtgenote, die op het ogenblik een bezoek aan ons tand brengen. Prof. De Quay in gesprek met de heer Vier Katwijkse Jongemannen van circa 20 jaar hadden het 's avonds in de bus op weg naar huis wel erg bont gemaakt. Zij waren lichtelijk aangeschoten en hadden in de bus dubieuze liedjes ge zongen en minder fraaie woorden ge bezigd. De conducteur deelde tevergeefs enige waarschuwingen uit en toen dat niet hielp, liet hij de bus stoppen en belde de politie op. De knapen sprongen via de nooddeur naar buiten, doch toen de bus verder zou rijden, drongen zij de bus weer binnen. Inmiddels naderde een andere bus en na enig overleg stapten Inplaats van de heer Naar wij uit zeer goede bron vernemen gaat onze stadgenoot, de oud-wethouder van Financiën, de heer D. van der Kwaak, thans lid van het College van Ged. Sta ten van Zuid-Holland, de woning bouw in deze provincie verdelen. Naast zijn dagelijkse werkzaamheden als gedeputeerde, is hij met ingang van morgen tevens belast met de verdeling van het bouwvolume in de provincie Zuid-Holland. Zoals bekend heeft de heer A. C. A. Deerenberg, eveneens lid van het Col lege van Ged. Staten, zich geruime tijd met deze verdeling bezig gehouden. Bovendien zal de heer Van der Kwaak, met ingang van dezelfde datum, worden belast met de gas- en elektriciteitsvoor ziening in deze provincie. A. C. ADeerenberg Kerkelijke gezindte en vrije-tijdsbesteding In het thans verschenen 9de deel van de serie „Vrije tijdsbesteding in Neder land" heeit het Centraal Bureau voor de Statistiek de invloed van de kerkelijke gezindte op het ontspanningspatroon van de Nederlander onder de loep genomen. Uit deze publikatie, getiteld „Kerke lijke gezindte en vrijetijdsbesteding" blijkt o.m., dat de rooms-katholieken een zekere voorkeur voor de .lichtere" recreatie-genres (zoals kaarten, biljar ten, dansen en bezoek aan sportwed strijden) hebben, terwijl bij hen het per centage lezers lager is dan bij andere groeperingen. GEREFORMEERDEN EN HERVORMDEN De cijfers omtrent de vrije-tijdsbeste- ding oer gereiormeerden laten de in- vioed zien van enige reserve ten opzichte van bepaalde ontspanningsmogelijkhe den (bezoek aan bioscoop, toneel, caba ret en sportwedstrijden, kaarten, dansen en biljarten), een zekere intellectuele inslag (hoogste percentages voor lezen, verenigingslidmaatschap en schaken), en voorts een hoge mate van belangstelling voor religieuze zaken (o.a. verhoudings gewijs hoge cijfers voor kennisname van godsdienstige lectuur, lidmaatschap van godsdienstige verenigingen, en derge lijke). De Nederlands-hervormden wijken slechts weinig af van het „gemiddeld" patroon van de gehele Nederlandse be volking, wat betreft hun vrije-tijdsbe- steding. KERKGANGERS EN NIET-KERKGANGERS Binnen de diverse kerkelijke gezindten zjjn aanzienlijke verschillen waar te ne men tussen kerkgangers en niet-kerk- gangers. In vele maar lang niet in alle opzichten liggen de cijfers voor de niet-kerkgangers in een bepaalde ge zindte ongeveer halverwege tussen die van de kerkgangers en die van de on- kerkelijken. Zo zijn bijvoorbeeld de niet-kerkgan gers veel minder dan de kerkgangers lid van confessionele organisaties, maar toch D. v. d. KWAAK Woningbouw verdelen KOTA MABAGOE IN NOORD-CELEBES HEROVERD Het hoofdkwartier van het Indonesi sche leger heeft medegedeeld, dat rege ringstroepen üe plaats Kota Mabagoe in Noord-Celebes hebben heroverd. Het zou het laatste dorp in het district Bolang Mangondow zijn, dat nog in handen van de opstandelingen was. In een communiqué wordt gezegd, dat dc opstandelingen de meeste huizen en gebouwen in Kota Mabagoe in brand hadden gestoken voordat zij zich terug trokken. zijn zij altijd nog in meerdere mate lid van zulke confessionele organisaties dan onkerkelijken. Opvallend is, dat niet-kerkgangers minder aan het verenigingsleven deelne men dan kerkgangers. Verder blijkt, dat met betrekking tot sommige vormen van vrije-tijdsbesteding onder de niet-kerk gangers de vrouwen meer aan de tradi ties van een kerkelijke gezüidte gebon den zijn dan de mannen. Wat de „binding" aan de eigen con fessionele richting aangaat, deze is voor het lezen van dagbladen, boeken en ra dioprogrammabladen en de deelname aan het verenigingsleven het sterkst bij rooms-katholieken en gereformeerden, het zwakst bij hervormden. Opmerkelijk is, dat deze „binding" aan eigen confessie het minst naar voren komt bij leidinggevenden en welgestel- den, doch zeer sterk is bij boeren en landarbeiders, terwijl de middenstanders en arbeiders in dit opzicht een tussen positie innemen. HENDRIK PIERSONVERENIGING de passagiers in die bus over. Toen deze wegreed gooide een der knapen de nood- deur open met het gevolg, dat de andere bus er tegen opreed. De politie kwam en een ritje naar het politiebureau volgde. De officier hekelde de gedragingen van de knapen op scherpe wijze en de plv. kantonrechter deelde een ernstige waar schuwing uit. Conform de eis werd de verdachte, die de deur had opengegooid tot f. 40 subs. 15 dagen en de anderen tot f. 20, f. 15 en f. 10 boete subs. 10 dagen veroordeeld. GING LIEVER „ZITTEN" Indien een Leidse orgeldraaier de boete, waartoe hij werd veroordeeld, niet betaalt, dan zal hij inderdaad 2 dagen kunnen „gaan zitten". Verdachte was geheel volgens plan niet verschenen. Toen het paard van verdachte destijds in een onbewaakt ogénblik was gaan lopen en het orgel tegen een auto optrok weigerde verdachte de toegebrachte schade (f. 32) te vergoeden. Hij ging nog veel liever „zitten". Ter vervanging van de f. 10 boete, zal verdachte nu twee dagen gaan zitten, doch de f. 32 schade zal hij contant moeten voldoen. 75 JAAR Het 75-jarig bestaan van de Hendrik Piersonvereniging (de voormalige Mid- dernachtzendingvereniging) zal op don derdag 24 september in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw te Rotter dam worden herdacht. Prof. dr. M. J. Langeveld, hoogleraar te Utrecht, zal spreken over „De zorg voor de mede mens in verband met de rationalisering der menselijke verhoudingen en de naas tenliefde". De voorzitter, ds. mr. B. ter Linden, te Zetten, zal spreken over „Denken en dien". LANDDAG PROTESTANTSE UNIE De Protestantse Unie zal op 22 juli te Huizen (N.-H.) een landdag houden onder leiding van ds. E. J. de Bruyn, hervormd predikant te Groningen. In óe morgenvergadering zal ds. J. Swij- nenburg, hervormd predikant te Amers foort. spreken over „Het gevaar van overhaaste beslissingen". In de middag vergadering geeft ds. H. E. Gravemeijer, emeritus predikant te Hilversum, een beschouwing over „De vrije natie". Ds. A. J de Jong, hervormd predikant te Sche- veningen, zal het slotwoord spreken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3