Knap gespeeld spel van Ubbiali en Provini maakte strijd opwindend John Surtees was ongenaakbaar bij de halve bters Engeland moet een andere favoriet kiezen voor titel dames enkelspel VAN DUYL BIJ DE DRAKEN TWEEDE ACHTER COSENTINO Christine Truman was kansloos tegen Yola Ramirez MAANDAG 29 JUNI 1959 MV beheerste Asser TT Het spel werd gespeeld. Toegegeven, het werd knap gedaan. Maar het werd gespeeld. Twaalf ronden lang leverde wereldkampioen Carlo Ubbiali een „verwoed" gevecht met de jeugdige Brit Mike Hailwood, de Italiaanse Ducati-rijder Bruno Spaggiari en de Oostduitser Ernst Degner. En toen gebeurde het. In de laatste twee ronden van de race in de 125 cc-klasse gelukte het plotseling wèl. Ubbiali liep met zijn rode MV enkele honderden meters van Spaggiari weg en ging als triomfator over de streep. Hoe goed de acteur zijn spel ook speelde, de cijfers spraken een simpele en wel heel duidelijke taal. Want hoewel Ubbiali, toen hij zich in de laatste ronden werkelijk in het gevecht ging mengen, het ronderecord met maar liefst 1.1 seconde verbeterde had hij in weer wil van zijn snellere motor een langere tijd nodig dan vorig jaar voor de 14 ronden. Zo heel erg hard heeft Ubbiali dus kennelijk ook weer niet gevochten. Er valt over te strijden of de motorsport op zich met deze tactiek is gediend, zeker is echter dat Ubbiali, Mike Hailwood, Bruno Spaggiari en Ernst Degner de kortste race van de dag, waarin de lichte motoren uitkwamen, tot het hoogtepunt van deze wederom volkomen geslaagde En wat zou de TT zijn zonder de Asser TT hebben gemaakt. Leidse politieman Gijs van Delft, die U hier druk bezig ziet met het klaarmaken van boterhammen voor zijn collega's. het eerste plan althans, weinig strijd. De 500 cc-klasse was uiteraard voor John Surtees, slechts vier rijders slaag den erin, in dezelfde ronde te blijven. Ere- lykheidshalve dient dan nog gezegd te worden dat Surtees, die van de eerste tot en met de laatste bocht de leiding had, in de laatste 100 meter Dicky Dale nog spaarde. Het begon al sensationeel. Ernst Deg ner trok zich er direct al kennelijk niets van aan dat hy met zijn twee-takt tegen de machtige M V's moest stryden. In de eerste fase van de stryd zag hy kans een nuttige voorsprong op te bouwen. Zeven volle seconden liep de Oostduitser met zyn M Z op zyn voornaamste con currenten uit. Het onmogelyke scheen te gaan gebeuren. Maar toen gebeurde wat de kenners verwacht hadden: de MZ's kregen moeilijkheden met hun stroom- verdeler. Het zal wel altyd een vraag blijven of Nello Pagani, oud-wereldkam pioen en thans race-manager van MV- Agusta, dat ook bij voorbaat heeft voor zien en daarom Degner maar rustig zyn gang heeft laten gaan. Maar hoe het ook zij, in de zesde ronde viel Degner in leidende positie uit, en even daarna kwam ook de M Z van Musiol niet meer door. Provini met vrouw, zoon en krans, na zijn zege in de 250 cc-klasse. de wedstryd beheersten Mike Hailwood en Derek Minter schynbaar het gevecht. Ubbiali en diens stalgenoot Tarquinio Provini konden de honderd meter voor sprong van het tweetal maar niet onge daan maken. Ook hier gelukte dat de Italianen in de laatste fase van de race lllllllilllllllll Belangstelling Zoals reeds verwacht werd, is de belangstelling dit keer groter ge weest dan in 1958. Er waren ruim 78.000 betalende bezoekers, ruim 7000 meer dan in 1958. Het aantal auto's bedroeg 6158 (6058), 6619 motoren (6120), 9171 ry wielen (7285) en 80 bussen (82). Illlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het grote duel Het „grote duel" begon. Nu eens had de sympathieke Mike Hailwood de lei ding, dan weer stoof Ubbiali op kop voorbij. Ook Bruno Spaggiari speelde zijn rol op het eerste plan. Tpt aan het be gin van de dertiende en voor-laatste ronde zette Ubbiali het schijngevecht voort. Toen werd het hem ernst. De Italiaan draaide de gasmanet nog wat wijder open en dat was voldoende voor een verbetering van het ronderecord, de lauwerkrans en het Italiaanse volkslied. Duidelijker nog werd de demonstratie bij de kwart liters. Tot op twee derde van Ongelooflijk hard Het ging ongelooflyk hard, zelfs moest het absolute ronderecord dat Bob Mc- intyre in zyn „historische" achtervolging van Surtees in 1957 op 3 min. 21.4 sec. had gebracht eraan geloven. Niet met fracties van seconden. Neen, maar liefst met meer dan drie seconden werd die snelste rondetyd van de Schot verbeterd. Was het by de halve liters eigenlyk al by voorbaat zeker naar wie de overwin ning zou gaan, de zyspanrace heeft ten minste de mogelykheid in zich gehad om interessant te worden. Toen echter in de eerste ronde Fritz Scheidegger met zyn MBW uit de bocht vloog was de kans dat het inderdaad 'n aantrekkelyk gevecht zou worden al aanzienlyk verkleind. Drie ronden later moest wereldkampioen Walter Schneider behalve tegen leider Camathias ook nog tegen het pechdui- veltje vechten. Dat kon de Duitser uiter aard niet, hij viel uit en daarna reed de Zwitser Florian Camathias met Hilmar Cecco, evenals Vorig jaar, gemakkelyk naar de overwinning. Opnieuwe heeft MV dus de Asser TT beheerst. Race-manager Nello Pagani kon met zijn drie eerste plaatsen geheel tevreden zijn. Zeker, de hegemonie van MV schynt soms te worden aangetast door de Ducati's, de MZ's en de Morini's. Maar het zou wel eens kunnen zijn, dat dit door het gespeelde spel meer schijn is dan werkelykheid. De vele duizenden dik in het leer ge stoken toeschouwers hadden geen tijd om daarover na te denken. Die begon nen, zodra de finishvlag voor de laatste maal was gevallen, met grote spoed als Ubbiali's-in-spé aan hun privé-TT. Watjes voor de oren van Bob Brown, wiens echtgenote nog een controlerende blik op de Norton werpt. plotseling wèl. Het verweer van Hailwood en Minter was even dapper als zinloos, want de M V's waren nu eenmaal aan zienlijk sneller dan de Morini's en de Mondial's, dat had trouwens de training al bewezen. Geen wonder dus dat de laatste drie ronden weer voor de Italia nen waren. Zij lieten de ontgoochelde Britten, als kostte het geheel geen moeite, zo'n 400 meter achter zich. Boeiende strijd Maar, zoals gezegd, dit spel van de Italianen heeft de Grote Prys van Ne derland der KNMV volgens de tradi tie weer voortreffelijk georganiseerd alleen maar interessanter gemaakt. Boeiend was ook de race van de 350 cc-klasse. De Nortons van Gary Hocking, de coming-man uit Rhodesia en de Australiër Bob Brown hebben ervoor ge zorgd dat die wedstrüd alleen al een reis naar Assen waard was. Dit duo heeft de stryd in deze „vrije klasse", die volgens de nieuwe formule 1 van de FIM werd gereden, van start tot finish beheerst. Geen van de overige rijders heeft zich in dit enerverende duel kunnen mengen. Na 20 ronden en dat is toch nog altyd zo'n 154 km werd Bob Brown winnaar met amper honderd meter voorsprong. Toch sneller MV-ploegleider Nello Pagam, oud- wereldkampioen, geeft Provini de laatste instructies. Een aardige byzonderheid is nog dat de winnaar van deze race voor formule 1-motoren een gemiddelde over de 154 km draaide van 131.288 km/u. Dat is een betere tijd dan het fenomeen John Sur tees de winnaar van 1958 verleden jaar maakte met zijn supersnelle speci ale MV-Agusta. En dan te bedenken, dat de FIM deze formule voornamelijk wil gaan invoeren om de angstwekkende hoge snelheden die tegenwoordig in de races worden bereikt te verlagen In de beide andere klassen was er, op De start van de spectaculaire zij spanklasse. Wimbledon kampioenschappen Engeland moet voor de titel in het dames enkelspel een andere favoriet kiezen. Dit heeft de kleine 24-jarige Mexicaanse Yola Ra mirez op haar geweten, want zij was het, die de jeugdige Britse crack Christine Truman de kroon van het hoofd stootte. De toeschouwers, die de tribu nes rond het centre court tot de laatste plaats bezetten, zagen hoe machteloos Christine Truman was tegenover het spel van haar tegen standster. Twee sets, die samen 42 minuten duurden, had het tengere Mexicaanse meisje nodig om Chris tine Truman de illusies op een Wimbledontitel te ontnemen. spel de achterstand weg en won met 7—5. Zo werd de kwart finales bereikt door Yola Ramirez, Sally Moore, Edda Bu- ding, Sandra Reynolds, Maria Esther Bueno, Darlene Hard, Ann Haydon en Angela Mortimer. De Britten hopen nu, dat laatstgenoemde de titel zal verove ren. Zes van de acht In het heren enkelspel is men even eens gevorderd tot de kwart finales. Zes van de acht „geplaatsten" handhaafden zich. Alleen Nielsen en Pietrangeli wer den in de vorige ronden geëlimineerd. Strompelend en steunend op de arm van zyn coach verliet de Australiër Neal Fraser na afloop van de party tegen de Italiaanse reus Orlando Sirola de baan. Na 71 games had hij Srrola op de knieën gekregen en hy had niet alleen tegen zijn tegenstander gevochten, doch tevens tegen een onwillige spier in zijn linker dijbeen, die hem vooral in de laat ste set hinderde. De gebroeders Ulrich, van wie men vrydag meldde, dat zy in het toernooi nog een woordje meespraken, zyn van het toneel verdwenen. De als kampioen gedoodverfde Alex Olmedo won zonder moeite van Torben in straight sets: 63, 63, 62 en de Australiër Emerson was degene, die Joergen Ulrich een neder laag had toegebracht: 7—9, 6—3, 108, 6—1. Kansloos Dat Fredy Marinkelle en Hans van de Weg het tegen het als nummer één geplaatste paar Yola RamirezBilly Knight niet zouden kunnen bolwerken stond als een paal boven water. De Mexi caanse en de Engelsman hadden slechts 15 minuten voor de eerste set (61) nodig. Toch hebben onze landgenoten van zich afgebeten. Vooral in de tweede set, die by slecht licht werd gespeeld, gaven zy goed partij. Fredy Marinkelle buitte haar lengte aan het net uit. Het Nederlandse paar slaagde er zelfs in vier punten te scoren. Toen Hans van de Weg zyn servicegame verloor (het was de 9e van de tweede set) was het ge beurd. Marian Moritz en Piet van Eysden waren zoals te verwachten was te zwak voor Edda Buding, die samen met Krish- nan speelde. De onervaren Marian Mo ritz werd herhaaldelyk door de tegen standers bestookt en met 60. 62 ging de partij voor onze landgenoten verlo ren. Pechvogel Voor Rudolf Thalhammer, de Oostenrykse coureur, is deze T.T. vol pech geweest. By de training Vloog ziin motor in brand en wel hebben benzinemaatschappijen hem daarvoor ruimschoots (f400.-) gel- delyke vergoeding gegeven, maar zaterdagavond, na afloop van de races, moest hij met spoed naar het ziekenhuis in verband met een acute blindedarmontsteking. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIl Cijfers van Assen 125 cc-klasse (107.860 km): 1. Carlo Ubbiali (Italië) met MV 52 min. 25.2 sec. gem. snelheid 123.462; 2. Bruno Spag giari (Italië) met Ducati 52.26.6; 3. Mike Hailwood (Engeland) met Ducati 52.53.3; 4. Horst Fugner (Duitsland) met MZ 53.46.2; 5. Derek Minter (Engeland) met MZ 53.50.1. De snelste ronde werd gemaakt door Ubbiali met MV in 3 min. 37.7 sec. hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 127.403 km per uur. 250 cc-klasse (130.97 km)1. Tarquinio Provini (Italië) met MV, 59 min. 47.4 sec. (gem. snelheid 131.437 km/u); 2. Carlo Ubbiali (It.) met MV, 59.47.5; 3. Derek Minter <G.-B.) met Morini 59.57.3; 4. Mike Hailwood <G.-B.) met Mondial 60.02.4; 5. Horst Fuegner (Duitsland) met MZ, 61.20.2; 6. Ernst Degner (Duitsl.) met MZ 61.20.6; 7. Luigi Taveri (Zwitserl.) met MZ 62.19.4. De snelste ronde is gemaakt door de tweede aankomende, de Italiaan Carlo Ubbiali met MV in de tijd van 3 min. 24.5 (gem. snelheid 135.628 km/u) het geen een nieuw baanrecord betekent. 350 cc-klasse (154.09 km): 1. Bob Brown (Engeland) met Norton 70 min. 25.2 sec., gem. snelh. 131.288 km per uur; 2. Gary Hocking (Rhodesia) met Norton 70.26.1; 3. Bob Anderson (Engeland) met Norton 71.39.6; 4. Dickie Dale (Enge land) met AJS 72.02.6; 5. Tom Phillis (Austr.) met Norton 72.03.1. De snelste ronde werd gemaakt door Bcb Brown met Norton in 3.27.5, het geen neerkomt op een gemiddelde snel heid van 133.667 km per uur. Zyspanklasse (107.860 km): 1. Florian Camathias en Hilmar Cocco (Zwitser land) met BMW, 53 min. 56.2 sec., gem. 119.985 km per uur; 2. Peter V. Harris en Day Campbell (Eng.) met BMW 54.03.1, gem. 119.731 km/uur; 3. Helmuth Fath en Alfred Wohlgemuth (Duitsland) met BMW 55.34.2. gem. 116459 km/uur; 4. Edgar Strub en Joseph Siffert (Zwit serland) met BMW 55.34.9, gem. 116.439 km/uur; 5. William G. Biddice en Bill Canning (Engeland) met Norton 55.46 8, gem 11^ 020 km/uur. De snelste ronde werd gemaakt door Camathias in 3 min. 45.8 sec. hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 122.833 k per uur. CHRISTINE TRUMAN te nerveus De oorzaak van de nederlaag waren waarschynlyk de zenuwen, die het 18- jarige Engelse meisje parten speelden. Zij stapelde fout op fout, nadat zy uit stekend was begonnen met het winnen van haar servicegame op love. De ballen vlogen ver buiten de lijnen of in het net en haar tegenstandster scoorde er lustig op los. De eerste set verloor Christine met 63. Even heeft het er op geleken dat zij haar vorm terug vond. Dat ge beurde in de tweede set toen zy een 30 achterstand reduceerde tot 3—2. Het was echter een kortstondige opleving. Met 62 ging het meisje, waarop het Engelse publiek alle hoop had gevestigd ten onder. Na afloop van het duel zei zy geen excuses voor haar falen te kunnen vin den. „Yola speelde beter dan ik", was de sportieve uitlating. Ook Beverly Fleitz Er duikelde nog een geplaatste speel ster. Hiervoor had de in Monaco woon achtige Duitse Edda Buding gezorgd. Zij schakelde n.l. de als nummer drie ge plaatste Amerikaanse Beverly Fleitz uit in drie sets: 86, 26, 75. Het heeft maar weinig gescheeld of ook de geplaatste Sally Moore was ge wipt in het duel met haar landgenote Janett Hopps. Zy won met moeite de eerste set (86) en verloor de tweede (2—6). In de derde set toen zy met 5—2 achter stond heeft het er even naar uit gezien, dat zy de party zou verliezen. Zy werkte evenwel met haar gevarieerd 500 cc-klasse (208.02 km): 1. John Surtees (G.-B.) met MV, 1 uur 31 min. 20.2 sec., gemiddelde 136.649 km/uur; 2. Bob Brown iG.-B.) met Norton, 1.33.12.6 gemiddelde 133.905; 3. Remo Venturi (Italië) met MV. 1.34.12.9, gemiddelde 132.473; 4. Dicky Dale (G.-B met BMW 1.34.36.9, gemiddelde 131.915; 5. Jim Redman iRhodesië) met Norton, op 1 ronde. De snelste ronde maakte John Surtees in een tyd van 3 min. 18.3 sec, hetgeen een gemiddelde van 139.868 km per uur betekende. STANDEN WERELDKAMPIOENSCHAP Na de Grote Pryzen van Frankryk, Duitsland en Nederland en de Engelse TT luiden de standen: 125 cc-klasse: 1. Ubbiali (It.) 18 pnt; 2. Provini (It.) 14 pnt. 250 cc-klasse: 1. Ubbiali 20 pnt; 2. Provini 16 pnt. 500 cc-klasse: 1. Surtees (G.-G.) 32 pnt; 2. Venturi (It.) 16 pnt. Zyspanklasse1. Camathias en Cecco (Zwits.) 22 pnt; 2. Schneider en Strauss (Did) 20 pnt. Kieler Woche (Telefonisch van onze zeilmedewerker) Kiel, zondagavond In het weekeinde werden de laatste twee wedstrijden van de Kieler Woche gezeild. We mogen over de resul taten echt niet ontevreden zijn. In de Draken werd Van Duyl tweede in het klassement (totaal) achter de Italiaan A. Cosentino. Verder waren ook Klaas Boschma en Haaksma tweede in het totaal. Beiden ondervonden de strop van de wedstrijd waarin zij niet gestart waren wegens te harde wind. In de toegepaste puntentelling kreeg dit een enorme achterstand die niet in te halen was. Dit blykt vooral uit de stand in de Finnjollen, die overigens nog niet geheel enige twyfel de beste met vier eerste bekend is. Hier is Koos de Jong zonder plaatsen en één derde. Zyn plaats in het totaal is nog niet uit te rekenen, om dat in de eerste plaats de protesten nog lopende zyn en in de tweede plaats het wedstrijdcomité zeer traag is met het verschaffen van definitieve uitsla gen. Vast staat evenwel, dat De Jong in punten niet de beste Nederlander is. Dit zal waarschynlyk Hans Sleeswyk zijn. De Duitser H. Kuhlweide is echter zeker winnaar in het totaal. Zaterdag lag Kuhlweide in de eerste rakken een vyftig meter voor op Elv- ström i Denemarkenmaar de gehele volgorde wyzigde zich, toen de wind van noordoost naar zuidwest ging draaien, met de nodige tussentydse schiftingen. De Deen Schwarz werd uiteindelyk win naar vóór Elvström en De Jong. Slees wyk werd zesde. Meesterlijk af. Op beide dagen vielen zy buiten de pryzen. Prachtig zyn de resultaten van onze 12M2 Sharpyzeiler Klaas Boschma uit Leiden, die tweede werd in het klasse ment. Zaterdag was hy vierde en zon dag tweede. Sjirk Haaksma werd zaterdag derde en in de laatste wedstrijd van de Olympiajollen werd hy voor de vierde maal winnaar. De afgevallen wedstryd wreekte zich voor hem wel zwaar Met een gering verschil van punten werd hij tweede in het klassement achter de Duitser Soltau. Zondag voer De Jong weer meester lijk en hoewel Elvström aanvankelijk de leiding had, ging De Jong hem op de halfwindse rakken onweerstaan baar voorby. Ook nu draaide de wind, maar dat was een kolfje naar de hand van De Jong, die juist met zulk weer een klasse apart is. Voor deze wed strijd 'was een algemene terugroep en hier komt het wedstrijdcomité met de handen in het haar te zitten daar niemand terugkeerde. Hoe dit opgelost zal worden, is nog niet bekend. Strijd om suprematie De Drakenzeiler Wim van Duyl ein digde in het totaalklassement als tweede en heeft hierdoor bewezen tot 's-werelds topklasse te behoren. Deze Kieler Woche was een voortdurende stryd om de su prematie tussen Van Duyl, Cosentino en de winnaar van het vorig jaar, Sorren- tino. Van de Nederlanders heeft ook Warners goed gevaren. Zyn puntental is gestegen, daar hij niet gediskwalificeerd werd, zoals aanvankelyk doorgegeven was, voor het voeren van twee spinakers in de wedstrijd van de 26e juni. Dit tegen hem ingediende protest werd op formele gronden afgewezen. Zaterdag speelde Warners een grote rol, want lange tyd lag hy eerste. In het kruis- rak liep Ravenborg onder hem door, maar ook deze Duitse zeiler werd kort voor de finish geslagen door de Italiaan Cosentino, die zyn eerste plaats door geluk verkreeg. Warners wist toch nog voor Raven- borg te eindigen en werd tweede. Van Duyl was zevende en de andere Hol landse Draken lagen in de middenmoot van het veld. Zondag won in een moeilyke race, waarin de kruisrakken door draaiingen van de wind verliepen, de Duitser Ernst, Cosentino werd tweede en Van Duyl vyfde. Rolf Mulka (Did) slaagde er niet in hetgeen echter niets aan zyn prestaties afdoet alle wedstryden op zijn naam j te krygen. Zaterdag werd hij eerste. I maar zondag derde. Onze Hollandse F.D.-zeilers brachten het er niet goed UVS-spelers op transferlijst Het bestuur van UVS heeft de volgen de spelers op de transferlyst geplaatst: Jan Kluivers, Jan Verkuvlen, Frans v. d. Zeeuw, Cor van der Zeeuw, Gerard Devilee. Hennie Bekkering, H. Ver- hoeks, Supusepa, Rijshouwer en Filippo. V oetbal ui ts lagen Amateurs Kampioenschap van Nederland: Spel. IreneESC A 3—0 (Gouda kampioen). Gouda 4 2 115 10— 8 Spel. Irene 4 2 0 2 4 7—5 ESCA 4 1 1 2 3 9—13 Promotie naar 2e-klasse: Overmaas HION 2—1; Excelsior '20—TYBB 2—3. Excelsior 20 5 4 0 1 8 116 Overmaas 5 2 1 2 5 109 HION 5 2 0 3 4 9—11 TYBB 5 1 1 3 3 5—9 Promotie naar 3e-klasse: Bodegraven Spoorwiik 10; Lisse's-Graven- zande 32. Bodegraven 5 3 117 12—10 Spoorwyk 5 3 0 2 6 1310 Lisse 5 2 2 1 6 10— 8 's-Gravenz. 5 0 14 1 714 Zaterdagvoetbal Kwartfinales KNVB-beker: Spaken burgGenemuiden uitg.; ONSAchilles (E) 2—2; ARC—Excelsior P. 3—0. Res. 3e-kiasse A: Semper Altius 2 SHS 2 31 (Leiden 2 degradeert). Promotie naar 4e-klasse: Be Fair— Loosduinen 22. De te Kampen gespeelde voetbal- wedstryd tussen het Nederlands militair elftal en een team van oostelijke ama teurs is door de militairen met 70 ge wonnen, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Een profwedstryd over 210 km in de buurt van Turnhout gehouden is in een Nederlandse zege geëindigd. Het was Hein van Breenen. die met 2 leng ten voorsprong op de Belg Deferm als eerste de eindstreep passeerde in de tyd van 4 uur 25 min.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9