Troilws en Gressïda" bewees dat Shakespeare blijvend is erkelijk Leven Preventieve aspect moet voorop staan bij tuberculozebestrijding 2-T MOTOR OIL gericht 1 maart 1860 Maandag 29 juni 1959 Vierde blad no. 29781 Toneel gebeuren in Holland Festival Messter verleende ©en modern element Js het waar is dat een der kenmerkende eigenschappen van een irlijk klassiek schrijver daarin schuilt dat hij voor iedere tijd en r iedere generatie iets speciaals tot het publiek heeft te zeggen, dan ft de opvoering van „Troilus en Cressida" gisteravond in de inklijke Schouwburg in Den Haag doorslaand bewezen waarom espeare klassiek en blijvend is. Want dit „very unpleasant play" het genie van Stratford upon Avon doet dóór en dóór „modern" Het stuk past in de literatuur, die thans overheerst, n.l. die van ;uele pathologie, hardheid en z.g. ..onverbloemde waarheidsliefde", rijl de sinistere Thersites al even manmoedig vieze woorden ge kt als wij van sommige onzer moderne auteurs gewend zijn. Diens pmaal ontucht, allemaal vuillakken" kon als motto staan boven ilus en Cressida, èn boven veel scheppingen uit onze dagen. Bert itens' soms zeer vrije maar uiterst consciëntieuze vertaling heeft al elementen duidelijk recht doen wedervaren. Johan de Meester, die de zware e had „Troilus en Cressida" te re en, heeft op zeer verantwoorde het „moderne" element nadruk ;nd, zonder daarbij over de schreef m. Het zou voor hem zeer wel mo- zijn geweest dit nog veel sterker en: de abnorme verhouding tussen les en Patroclus, het cynische en iate-corrupte geharrewar tussen rriekse bevelhebbers, de bezeten Ipartyen van de allen-en-zichzelf de Thersites, zelfs de figuur van da had hij nergens tot éénzij dig- laten uitgroeien. Cressida was éér toffer van de Grieken en van zich- nan een wezen in wie de ontrouw hoort.... [kespeare is nimmer eenzijdig, hij :de hoop, ook als hy de wanhoop de liefde als hij met haat laat :n, daarom heeft de meester een al :oop doordraven van door ons als ityds" gestelde elementen in de lus en Cressida" vermeden en de loeilijker, doch veel nobeler weg ;d waarmee hij Shakespeare heeft de meester wel eens ver dat hy te veel inneriykheid en in zyn regie pleegt op te offeren let spectaculaire en het dramatisch Maar ditmaal gaat zulk een jt nergens op. want de kreet die chter in dit werk doet horen: zyn om dreigend gevaar van oorlog Ontzetting over een rotheid, onbe- rbaarheid en intrigerende gemeen- die de hele mensheid als een pes- ie dreigt te besmetten komt in deze reffeiyke, grootse opvoering over- ad en klaar tot uiting. De deca- van Shakespeare's wereld der ;en kreeg vorm en gestalte in de ler's spelleiding, die op een sterke »d van stijl was gericht. Daartoe liij in Wim Vesseur een intelligent jndig medewerker gevonden: diens 6, praktisch en niet zelden verras- onderstreepten de bedoelingen tie regie, terwijl ook Leontien van Jen voor mooie kostuums (de Grie- rood, de Trojanen: blauw) had ge- de accessoires waren van Lisette leeteren-de Mos en Gerard Groot, tan Andriessen had weer, op de waarop wy dat van hem gewend illustratief en dienend de toneel- k gecomponeerd. lelaas hebben wy maar één keer 1 jaar de gelegenheid de grote to- •Ikunstenaars uit onze grote gezel- appen in één voorstelling ver- te zien, maar dat dit geschiedt. Iken we aan het Holland Festival dat is een belangryke creditpost ir ons jaariykse kunst-feest. „Grieken" vonden in Johan Fiolet fiominerende Agamemnon. Leo de Dgh was Meneldos, André v. d. Heu- Diomedes, Philippe la Chapelle de de grijze nestor met een fijn 1 voor humor, Ger Smit was Achil- iend Patroclus; sterk en doortrapt rouwbaar was de Achilles van Ko )yk, Robert de Vries, Ajax, para- NED. HERV. KERK oepen te Paesens (Fr.) (toez.) A. ïDhof. kand. te Dordrecht. te ïDosch W. Vans. vic. te Capelle a d. Aangenomen het beroep voor het aal verband ..De Zeevang" ten be- van de dorpen Oosthuizen. Kwadijk Iddelle mej. I. C. Jansen, vlc. te ulzen. GEREF. KERKEN ttepen te Schiermonnikoog J. A. A. er. kand. te Naarden. GEREF. GEMEENTEN etal te Nunspeet P. Blok. kand. te rdam-West en C. Wisse. kand. te n. Beroepen te Nunspeet en te Wa gen P. Blok, kand. te Rotterdam-W. Waardenburg C. Wisse, kand. te JITBREIDING BARTIMEUS. leiding van het Chrlsteiyk Insti- voor Blinden en Slechtzienden imeus" te Zeist heeft mededelin- gedaan in verband met de inge- neming van de uitbreiding harer iwen. Deze uitbreiding is gefinan- met het bedrag van een half mll- gulden, dat de vereniging heeft ngen uit de opbrengst van de actie i zo" van de NCRV. Het internaat slechtzienden krijgt een dubbele iteit, terwyi bovendien een nieuwe truimte werd gebouwd, n.l. de keu- Boven de keukens werden perso- tamers ingericht en een woonhuis één van de hoofdleiders, rmee is voorlopig een einde ge il aan de uitbreiding van Bartl- omdat het huidige terrein niet gebouwen kan bevatten, bet ook ruimte biyven voor Sport creatie. Ds. J. H. BROEK ROELOFS OVERLEDEN. Vroomshoop is in de ouderdom 83 Jaar plotseling overleden ds. J. roek Roelofs. emeritus-predikant ie Geref. Kerken. Ds. Broek Roe- diende de kerken van Zegwaard, dwolde en Stedum en van 1921 tot üjn emeritaat op 1 december 1946 an Vroomshoop. teraardebestelling van het stof- overschot zal maandagmiddag om uur te Vroomshoop plaats hebben. EERSTE ENCYCLIEK VAN PAUS JOHANNES. is Johannes heeft zondagavond in int Pieter gezegd, dat de eerste iliek tydens zyn bewind binnen te dagen zal worden bekendge- it. Deze heeft tot onderwerp „Waar- naastenliefde en vrede". deerde rond met een opgezwollen man- netjestrots van een kalkoense haan, Bob de Lange maakte van Ulysses een on- vergetelyke creatie, het opendoekje dat hem ten deel viel was ten volle ver diend! Henk van Ulsen als de mismaakte venijnige Thersites werd vooral in het laatste gedeelte van zyn rol sinister als een onheilspellende kraai, Eli Blom was de collaborateur Calchas. Doch ook binnen Troje's wallen was boeiend gezelschap: een waardige, gryze koning Priamus van Henk Schaer, een Hector van Johan Schmitz, die ik me niet mooier, niet nobeler, niet indruk wekkender kan indenken en die alles bezat wat Shakespeare hem toedeelt. Het hoogtepunt van cynisme is wel de dood van de enige edele mens in dit stuk, ook de enige onbaatzuchtige en de enige waarlyke held tussen een troep jakhalzen: hy wordt ongewapend en weerloos afgeslacht door Achilles' sol daten. Coen Flink was een sterke, van passie bezeten Troilus. hunkerend naar trouw. Frans van der Lingen speelde Paris, Tom van Beek: Ociphobus. Allard v. d. Scheer: Helenus, Frans 't Hoen Aeneas, Jan Verkoren: Antenor. De koppelaar Pandarus kreeg gestalte in Cees Laseur, die hem behalve zyn geïn- trigeer, eerzuchtige bedoelinigen en wei nig schone praktijken toch een dosis warme menselykheid en bonhommie meegaf. Een mooie toneelprestatie. Elisabeth Andersen als Helena en Ellen Vogel als de fatale Cassandra, waren de sterkste talenten onder de vrouwen. Jenny van Maerlant was An dromache, Femke Boersma, hoe lieftal lig ook, schoot te kort in haar Cressida. Hiermee is een bijzonder stuk van William Shakespeare op een bijzon dere wijze op de Nederlandse planken gekomen. De eerste werkelijke „toneel gebeurtenis" in dit Festival! BEN VAN EYSSELSTEIJN. Een inbreker schiet zichzelf in de huik Wilde jacht te Maastricht (Van onze Limburgse correspondent) Zaterdagmorgen werd in alle vroegte door de Maastrichtse politie na een sensationele achtervolging, een 29-jarige Ryswykse inbreker onder nogal merk waardige omstandigheden aangehouden. Omstreeks kwart over drie was het hoofdbureau van politie telefonisch ge waarschuwd, dat een dief in actie was in het restaurant van het stadspark. De man was echter verdwenen, toen de radio-auto van de politie arriveerde. De agenten waren bezig met het systematisch onderzoeken van het om liggende park, toen ze in de buurt scho ten hoorden. VERDENKING Een patrouillerende agent van politie, die van de hele inbraak niets afwist, zag langs de blekery een man lopen, die verdenkingen opwekte. Hy wilde deze aanhouden, maar de verdachte ging er vandoor. Toen de agent na zyn somma tie enkele waarschuwingsschoten loste, bleef de achtervolgde plotseling staan, greep naar zyn borst, wankelde en kromp ineen. De toesnellende agent hoorde hem om een dokter roepen, maar toen de politieman zich over de „gewon, de" heenboog, sprong deze plotseling overeind en gaf de agent met een klein, hard koffertje een klap op het hoofd, gevolgd door een klap tegen de kin. Deze ging „groggy" tegen de grond en verloor zyn pistool. De man greep dit. en hoe wel er nog een worsteling volgde, wist de inbreker er vandoor te gaan. OOG IN OOG Even verderop liep hy echter een van de op het geluid der schoten toegesnelde agenten tegen het ïyf. Deze trok zyn revolver, en zo stonden achtervolger en achtervolgde oog in oog, ieder met het pistool dreigend in de hand. De agent sommeerde de man het wapen af te geven. Deze draaide zich bruusk om en schoot zichzelf in de buikstreek, waarna hy in het kanaal viel. De agent heeft hem met veel moeite weten te redden. De zwaargewonde is naar het zieken huis St.-Annadal overgebracht, waar 'direct chirurgisch moet worden inge grepen. De man verkeert niet meer in levensgevaar, maar zyn toestand is nog altijd zo ernstig, dat hy totnutoe niet kon worden verhoord. De inbreker had, naar later bleek, een hoeveelheid kleingeld en wat sigaretten uit de park-restauratie meegenomen, terwyl het klaarblykeiyk zijn plan was ook een bandrecorder mee te nemen. De agent, die met de inbreker slaags was geweest, heeft er een hersenschudding van over. gehouden. Begrafenis dr. J. C. A. Fetter Enige honderden personen hebben za terdagmiddag de laatste eer bewezen aan dr. J. C. A. Fetter, de bekende re monstrants-gereformeerde emeri tus -pr e - dikant, die op 73-jarige leeftyd in 's-Gravenhage is overleden. Dr. Heering las uit het Oude Testa ment het veertigste hoofdstuk van de profeet Jesaja voor en uit het Nieuwe Testament Paulus' tweede brief aan Timotheus. „Ds. Fetter heeft de goede strijd gestreden, zyn loop beëindigd en zyn geloof behouden", aldus spreker, die in het licht stelde, dat de ontslapene voor velen een oudere vriend en wyze gids was, die door zyn dagopeningen voor de radio talloos velen heeft opge beurd. „Hy sprak met goddelijke ver voering en als hy iets ontdekte, dat hij tevoren niet kende, met verrukkelijke humor. By al zyn hoge vluchten was hy nederig als een kind. Met ieder kon hij als zyn gelijke omgaan. Hij heeft zijn krachten en gaven mogen inzetten en zyn werk mogen voltooien, hetgeen slechts aan weinigen is gegeven. Tot het laatst is hy jong gebleven", zo besloot spreker. Van him belangstelling gaven o.m. blyk jhr. J.C.A.de Ranitz, burgemeester van Utrecht, dr. Nicolette Bruining na mens de VPRO en zeer vele predikan ten van de Remonstrantse Broeder schap uit het gehele land. PASTOOR JOS. POELS OVERLEDEN. Te Venlo is overleden oud-pastoor Jos Poels, oud-leraar van het bisschoppelijk college te Roermond en van 1935 tot 1950 pastoor te Venlo. Pastoor Poels werd in 1891 te Venray geboren. De begrafenis zal woensdag a.s. plaats vinden. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN. Morgen zal in de Westerkerk te Utrecht de generale synode der Geref. Kerken aanvangen. De voor de synode opgestelde agenda telt ruim 200 punten. Daaronder zyn de rapporten over herziening der liturgi sche formulieren, de psalmberijming, het grote stadsvraagstuk, het gesprek met de Ned. Herv. Kerk, kerkgebouw, en de gebruikelyke rapporten van de 59 deputaatschappen, die op een gene rale synode over hun arbeid plegen te rapporteren. Voorts komen tal van stukken van plaatseiyke Kerkeraden. classes en particuliere synoden aan de orde .betrekking hebbend op de pogin gen tot hereniging met de vrijgemaakte kerken en de intrekking van de z.g. ver vangingsformule. Russische diplomaat vraagt Amerikaans asiel in Birma Alexander Kaznatsjejef voorlich tingsfunctionaris van de Russische ambassade In Rangoon (Birma) heeft aan de Amerikaanse ambassade in die stad asiel gevraagd. Hy zei dat hy teleurgesteld was in het communistische regime. De Rus is 27 jaar. Kaznatsjejef heeft het volgende ver klaard: „Ik verlang naar een leven van vryheid die voor een burger van de Sovjet-Unie niet mogeiyk is. Ik haat het regime dat op het ogenblik in de Sovjet- Unie aan de macht is. De Sovjet-rege ring gebruikt terreur, ondermyhing en politiestaatmethoden om haar doel te bereiken. Ik geloof dat communisme een kwaad is, omdat het de mens van zyn trots en zelfrespect berooft en hem tot een slaaf van party en haar bestuur ders maakt. Zolang ik in Birma ben, ben ik door myn superieuren gedwongen collega's en ook myn Birmese vrienden te bespioneren." (Advertentie) Hut was opeens over geen last meer van lichaamsgeur Mevr. E. Bekkum, Bischop- [ÉjBf wet. Amersfoort, schri|fc: „Niemand nam meer notitie van me Opeens bedacht ik me dat het wel eens ooor mijn transpiratie kon komen. Ik nam de proef op de som met Arrid en was stomverbaasd zo snel als het transpireren ophield. En meteen veran derde ook de houding van mijn kennissen." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning:. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen: Dat kan iedereen overkomen. Of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wég transpiratie, wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid bluft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.- WIELRENNEN Nederlandse amateurs in de Ronde van Oostenrijk De Nederlandse renner Maliepaard werd zaterdag achtste in de eerste etap pe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs. De rit van Wenen naar Krems over 180 km werd gewonnen door de Belg Vandervecken. De overige Nederlanders Hofmans. Van Geel en Enthoven plaatsten zich ex aequo als elfde. Gisteren ging het nog beter. De twee de etappe van Krems naar Wels over een afstand van 153 km werd ge wonnen door de Belg Goossens vóór de Nederlanders Van Enthoven en Malie paard. In het algemeen klassement voert Goossens na twee dagen de boventoon. Maliepaard staat op de derde plaats, Van Enthoven op de vierde. In het ploegenklassement bezet Nederland de derde plaats achter Oostenrijk en Bel gië. TENNIS Van Swol en Rinkel deden het nog best De gehavende ploeg van de Interna tionale Club van Nederland Piet van Eysden en Willem Maris konden niet worden opgenomen, omdat zy te Wimbledon vertoefden heeft de tenniswedstrUd tegen Cambridge met 125 gewonnen. Gisteren op de tweede dag ging de grootste belangstelling van het publiek uit naar het dubbelspel, waarin de oudgedienden Van Swol en Rinkel uitkwamen. Zy wonnen belde partyen. Rinkels volley en Van Swols service waren niet te onderschatten. Daar kun nen hun Engelse tegenstanders van meepraten. De uitslagen waren: Enkelspel: Karamoy (N.) verl. van Hann (C.) 46 46: Kloezen versl. Hatton 63 57 63: Volkmaars verl. van Laure 6—8 64 3—6; Goris verl. van Levine 40 68; Dehnert versl. Archdale 64 63; Breukink versl. Woodley 64 63; Karamoy versl. Lewis 62 26 6—3; Volkaars versl. Woodley 63 60; Kloezen versl. Arch dale 61 61; Goris verl. van Hann 3—6 6—3 3—6: Dehnert versl. Hatton 63 46 86; Breukink versl. Kumar 6—4 8—6. Dubbelspel: Goris en Dehnert versl. Archdale en Hatton 63 6—3: Van Swol en Rinkel versl. Woodley en Kumar 75 61; Kloezen en Volkmaars verl. van Hann en Lewine 64, 26 16: Van Swol en Rinkel versl. Hatton en Arch dale 63 68 64; Breukink en V' versl. Woodley en Kumar 97 06 61 De eindstand: 125 in het voordeel van de Nederlandse IC. Dr. Hallo over t.b.c. in toekomst De laatste en beslissende stoot geven De tuberculose is na de oorlog wel aanzienlijk afgenomen en het aantal t.b.c.-sterfgevallen vertoont nog steeds een dalende Rjn, maar het aantal „nieuwe" patiënten neemt echter de laatste jaren niet meer af. Het stygt zelfs hier en daar. Er zal iets moeten gebeuren om de t.b.c. de laatste be slissende stoot te geven, aldus mej. dr. H. C. Hallo, longarts en leidster van het districtsconsultatiebureau Hil versum. Mej. dr. Hallo heeft zaterdagmiddag in. Utrecht op de jaarvergadering van het Oranje Groene Kruis, de bond van Protestants-Christelijke Verenigingen voor Wykverpleging in Nederland haar mening gegeven over de bestrijding van de tuberculose in de toekomst. Het sla gen van deze bestrijding in ons land is volgens haar afhankelyk van de mede werking en het begrip van de bevolking, daar in Nederland nu eenmaal niet, zo als elders dwingende bepalingen bestaan ten aanzien van onderzoek en behan deling. Uitgeput De bestrijdingsmethoden, die wy voor de oorlog gebruikt hebben, aldus dr. Hallo, zijn volgens myn gevoel uitgeput. Op deze manier kunnen wy de tuber culose niet volledig uitroeien. Toenheeft men zich toegelegd op het opsporen van ziekte. In de toekomst zal men zch meer moeten richten op het opsporen van de besmetten, de potentiële patiënten, zo dat men zich by de voorkoming van de ziekte kan wyden aan de mensen, die de grootste kans lopen t.b.c. te krygen. Huidreactie Dr. Hallo verklaarde, dat het mogeiyk is de mensen dank zy de huidreactie in te delen in een groep positieven en een groep negatieven. Wanneer de huidreac tie positief is, betekent dit. dat de be trokken persoon reeds tuberkelbacillen in het lichaam heeft. Hy is dan niet ziek, maar hij heeft wel meer kans dan een ander, tuberculose te krijgen. Dr. Hallo kwam tot de conclusie, dat de „positieven" moet opsporen, in de gaten moet houden en van jaar tot jaar moet onderzoeken ,om te kunnen voor komen dat de besmetten tot de zieken gaan behoren. Het preventieve aspect van de tuberculosebestrijding dient, haars inziens, in de komende periode op de voorgrond te staan. Terreur in Douala (Frans Kameroen) In Douala In Frans-Kameroen zyn zaterdagavond ongeregeldheden voorge komen waarby zes mensen onder wie drie Fransen, werden gedood en onge veer twintig zwaar gewond. Militairen helpen thans de politie om de orde te handhaven. In een officieel communi qué wordt gezegd, dat dertig mensen met revolvers en messen gewapend, „in verscheidene delen van de stad terro ristische aanvallen" deden. By een aanval op een politiebureau werd een gendarme gedood en verschei dene gewond. Een luchtmachtofficier werd gedood bij een aanval op een bar. De aanvallers gingen later naar een bioscoop, verwondden verscheidene be zoekers en namen het geld uit de kassa mee. Bij de politiepatrouilles werden twee terroristen gedood en twee zwaar ge wond, aldus de mededeling. Het gebied rond Douala was vorig jaar een bastion van de verboden Volksunie van Kameroen die actie voert voor on afhankelijkheid en eenheid met Brits- Kameroen. De premier van Frans-Kameroen. Ahidjo. is zondag van Yaounde, de hoofdstad, naar Douala, waar ongeveer 4.000 Europeanen wonen, gevlogen. Er ls een avondklok afgekondigd. Zeilwedstrijden op Westeinder Plassen Men kan het eerste weekeinde van de Westeinderzeilwedstryd een stormachtig begin noemen. Hóewei er zaterdag geen sprake was van een bijzonder krachtige wind, waaide het toch stug door. Zon dag echter keken de zeilers bezorgd naar de hoge golven, die over de plas rolden. De stormachtige wind was voor velen reden om veilig in de haven te blyven. Zij, die zich toch wilden meten met de wind, hadden het bijzonder zwaar. Ver schillende zeilers konden het niet lang bolwerken en moesten hun omgeslagen boten laten wegslepen; er was veel averij. Jacques Kraan was weer in top-con- ditie. Met zijn nieuwe Flying Dutchman behaalde hij zaterdagmiddag een ruime zege voor B. Verhagen. En de zondag gaf. zowel in de ochtend- als in de mid- dagwedstryd een getrouwe kopie van dit resultaat. De Regenbogen waren wel byzonder in hun element. Cor van Staveren wist zaterdag na de start van de 4e positie naar de kop te komen, door enige door dachte slagen in de kruisrakken. Hy werd gevolgd door L. de Wit en J. H. C. Sieverts. In de beide zondagwedstry- den ging de stryd voornamelyk tussen ir. G. A. Bakker en Cor Kist. 's Morgens had ir. Bakker na een goede start, na het eerste kruisrak de kop genomen; Cor Kist liep echter hoger en harder en finishte voor ir. Bakker en L. de Wit. In de middagwedstrijd was Kist na de start opgeklommen naar de le positie en hij stond deze plaats niet meer af aan ir. Bakker, die goede tweede werd. Ver achter dit tweetal kwam C. van Staveren als 3e, gevolgd door J. H. C. Sieverts. Rolf van der Baumen leverde weer een byzondere prestatie in de Valkenklasse. Hy zegevierde driemaal achtereen. Barto Kraan veroverde zaterdag na veel stryd met zyn tegenstanders de le plaats ln de 12 m2 Sharpie-klasse. 's Zon dags was het J. van Staveren, die de beide wedstrijden won. G. van Wijk was zaterdag met zyn draak Puzzle III in goede vorm. Hy werd eerste en achter hem finishten J. J. de Jongh en J. C. P. Hofkes. W. Klomp was zondag in zyn element. Zijn tegen standers zagen hem op flinke afstand beide keren als eerste over de eindstreep gaan. Hoewel de meeste Finn-zeilers nog in Kiel zyn, was er genoeg stryd in deze klasse. H. Lesage was zaterdag superieur aan G. G. Leverland. Deze nam zondag ochtend revanche en finishte als eerste voor H. Willems. Deze wilde echter ook niet achterblyven en planeerde 's mid dags met grote snelheid met zijn „On ding" voor de Haukaropora van Lever- land als eerste tussen de finishvlaggen door. In de Olympiajollen werd zaterdag W. H. Stellingwerf winnaar voor R. Blees. Zondagmorgen startten er slechts 3 van de 11 ingeschrevenen. Van dit drietal werd alleen B. Tournier afgeblazen, om dat de andere twee zich genoodzaakt zagen op te geven. De middagrace werd afgelast. Verdere uitslagen: 16 m2-streep-klasse A: Zaterdag; 1. J. Blonk, 2. F. W. D. Grimm, 3. A. A. Taselaar. Zondagmor gen: 1. A. A. Taselaar, 2. J. Bol, 3. J. Blonk. Zondagmiddag: 1. J. Bol, 2. W. Barzilay, 3. B. Verhoeven. PampusklasseZaterdag: 1. H. J. de Ruyter, 2. G. Biesot Jr., 3. A. Arendse. Zondagmorgen: 1. H. J. de Ruyter, 2. G. Biesot jr., 3. C. Saur. Zondagmiddag: 1. H. J. de Ruyter, 2. F. Kat, 3. B. Biesot Jr. Stern, klasseA: Zaterdag: 1. H. v. d. Rest. 2. Mej. K. v. d. Stadt, 3. P. v. d. Winden. Zondagmorgen: 1. P. v. d. Win den, 2. E. Hofkes, 3. F. Loozer. Zondag middag: afgelast. 12 Voetsjollen-klasse A: Zaterdag: 1. Mej. M. E. Holtrop. 2. Mej. H. F. Hage- man. 3. W. Huisingh. Zondagmorgen afgelast. Zondagmiddag: 1. W. Huisingh, 2. Mej. H. F. Hageman, 3. F. L. Plan- tenga. Jeugdklasse KunstvezelzeilenZater dag: 1. A. Kerkhoven, 2. L. van Tienho ven. Zondagwedstryden afgelast. Jeugdklasse (Katoenzeilen)Zaterdag: I. J. W. van Weezenbeek, 2. H. Kleft, 3. Mej. M. Schipper. Zondagwedstryden afgelast. Ajax CRICKET COMPETITIE-UITSLAGEN lste klasse A: HCC I (182 voor 4, gesl, W. v. Gellois 68 en Schuur 86)—Quick H (112): VOC (211, w. v. J. van Weelde 84) HCC II (232 voor 6, gesl. w.v. Blaisse 60 en Van Laer 81); R.W. (115 voor 9)— Hermes DVS (113). lste klasse B: Excelsior (71)Haar lem (80 en 78 voor 4, ong. door Excel sior) Sparta (105 en 35)—Quick N (76 en 112 voor 7)HBS (116 voor 6)-VW (81). 2de klasse C: CCG (115)Groen Geel (77); HDVS II (111 en 71)—Sparta II (38 en 35 voor 6, opg. door Sparta)Kre kels (81 en 57 voor 5, opg. door HCC)— HCC IV (29 voor 9, gesl.)'41 Grn Hook (101 voor 3)—LCC (99). 2e klasse E: Ajax L (167 voor 6, gesl) —RW IV (71); CVHW (153)—BMHC (156 voor 9); HDVS III (96)—Excel sior II (53). 3de klasse D: Sparta III (274 voor 5) Ajax L II (100). Glorieuze overwinning van L. PRACHTIGE CENTURIE VAN HAN DE JONGH Op het bowlen van G. Spiering en C. Bouman opende Rood en Wit de innings. Scherp fielden en uitstekend wicket- keepen van P. Gans maakten het sco ren der Rood en Witters uiterst moeiiyk. Op het totaal van 71 runs hadden alle Haarlemmers een beurt gehad en had den G. Spiering met 4 voor 27, C. Bou man 4 voor 7 en J. J. de Jongh met 2 voor 20 de wickets voor zich opgeëist Ajax L opende met J. J. de Jongh en Veldhuizen. J. J. de Jongh speelde prima captains innings; schitterende slagen aan off en leg wisselden elkaar af. Eerst op 43 kwam de schelding toen Veldhui zen voor een uitstekende 13 l.b.w. ging. Met P. Hagenaar ging de Jongh onver droten voort., het publiek in extase bren gende met hun bright cricket. Op 84 werd Hagenaar gevangen. Onder don derend applaus van het publiek vol tooide J. J. de Jongh met een keiharde vier zyn 100, praktisch kansloos ge speeld. op het totaal van 167 werd J. J. de Jongh door 'n shooter gebowlcd waar op hy op 168 van de 6 AJax-innings sloot. Zyn persooniyke score bedroeg 114. Ajax L handhaafde zich, door deze prachtige overwinning op de 2de plaats van de 2de klasse F. GROTE NEDERLAAG VAN AJAX II De reis naar Rotterdam (Sparta III) is niet geheel volgens de plannen ver lopen, want Ajax kwam met een zware nederlaag van het door de droogte ge heel gebarsten veld. Nadat de Ajax-captain weer de toss had gewonnen, zond hy Sparta naar de mat. Na tweeeneenhalf uur zag hij hen weer vertrekken: 274 runs voor het verlies van 5 wickets! Een wedstrijd, die begon met tegen slagen en kostbare fouten en die daar na aantoonde dat er Inderdaad .mysteri euze krachten" ln de sport een rol spe len! De Spartanen deden op de mat met de bowlers wat ze wilden; wat ze wilden was klaarblykeiyk een zeer hoog totaal! En dus gingen de ballen naar alle kan ten van de Rotterdamse welDe bow- lingcyfers waren er dan ook naar: Bom 0 voor 43, De Goederen 1 voor 56 en De Groot, die er met 482 nog genadig af kwam. Het door afschryvingen verzwakte AJax-team zag geen kans dit astrono mische totaal ook maar te benaderen! F. Born scoorde nog 17. De Groot 11. Een verrassing werd verzorgd door de staart, die danig kwispelde: P. v. d.Staal bleef not out met 15, terwyi W. van Rooyen hoge ogen gooide naar een plaats in het eerste elftal met 26 voor zichtig gescoorde runs! Zo kon Ajax met een nederlaag van 174 runs naar de limonade en vla Ryks-roetschbaan no. 13 naar huls. Een apart compliment voor T. Olthuis die op keurige wyze zyn rol van wicket keeper vervulde! HERMES DWS WINT VAN KNCB-ELFTAL Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van Hermes DWS heeft deze ju bilerende vereniging zaterdag in Schie dam een cricketwedstryd gespeeld tegen het KNCB-elftal. Hermes DWS won met 5 runs en 2 wickets, omdat het KNCB-elftal, dat het eerst aan bat was gegaan op 175 voor vier sloot. Hermes DWS behaalde 180 runs voor het verlies van 8 wickets. VOOR ÏWEETAKT MOTOREN vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van 'I' en 1 liter. BILJARTEN België won toernooi team - pentathlon Het eerste Europees toernooi team- pentathlon is geëindigd met een zege voor België. In de laatste wedstryd, die gisteren te .Amersfoort werd gespeeld, versloegen de Belgen het Nederlandse A-team met de forse score 8—2. Piet van de Pol trof de Belg Jos Ver- vest in de kaderparty 47/2 in een grootse vorm. Na beurten van 3 en 1 caramboles produceerde de Belg series van 254 en 142, waartegen Van de Pol kansloos was. De Rotterdammer kwam niet verder dan 32 caramboles. Clement van Hasselt overwon Kees de Ruyter in een matige libreparty500- 88, na tien beurten. Boeiender was de stryd in het 71/2 tussen Emile Wafflard en de Nymegenaar Tini Wynen. Wynen kwam zelfs zeer dicht by een remise, maar faalde in zyn laatste beurt: 300 292. De laatste party van het toernooi in het bandstoten tussen Cees van Oos terhout en René Vingerhoedt kreeg ook een uitermate spannend slot. Van Oosterhout stond aanvankeiyk op winst, maar uiteindelyk besliste de grotere routine van de Belg: 200—196. Popeyus had tevoren reeds de driebandenparty gewonnen van Fauconnier (6056). Andere uitslagen waren: België—W.-Duitsland 64; Nederland bSpanje 55; Nederland aFrankryk 82; SpanjeFrankryk 73; Nederland b—W.-Duitsland 6—4. Het eindklassement van het toernooi ziet er als volgt uit: 1. België 39 pnt.; 2. W.-Duitsland 30 pnt.; 3. Nederland b 27 pnt.; 4. Neder land a 25 pnt.; 5. Spanje 19 pnt.; 6. Frankrijk 10 pnt. Beste individuele prestaties ln de ver schillende spelsoorten: 47/2: Vervest 9 matchpunten. 71/2: Lutgehetmann 10 m.p. Bandstoten: Domingo 8 m.p. Driebanden: Popeyus 9 m.p. Libre: Van Hasselt 10 m.p. Sportspiinters Een wegwedstryd voor amateurs, die in de buurt van Schweinfurt over 225 km is gehouden, is in een Neder landse zege geëindigd. Het was onze landgenoot Balvert, die in 5 uur 56 min. 24 sec. als eerste de eindstreep bereikte. Nummer twee werd de Zwitser Lutz in 5.57.23 vóór zyn landgenoot Beeler (5.58.26). In een wedstryd voor de voorron den van het Olympisch voetbaltoernooi 1960 hebben de voetbalploegen van Rus land en Bulgarye zaterdag te Moskou met 11 gelykgespeeld. Te Reykjavik heeft Denemarken met 4—2 van IJsland gewonnen, na by rust met 20 te hebben voorgestaan. Het betrof hier een voorwedstrijd voor het Olympische voetbaltoernooi. In een wedstryd voor het toernooi om de Europese voetbalbeker voor lan denteams heeft Spanje zondag te War schau met 4—2 gewonnen van Polen. By de rust leidden de Spanjtiarden reeds met 2—1. De amateurklassieker: de Ronde van Limburg, die zondag werd gehou den, is gewonnen door de Duitse cyclo- crossspeclallst Rolf Wolfshohl. Hy legde de 200 km van Maastricht naar Beek (Limburg) af ln 5 uur 6 min. en 3 seo. 2. J. Hermans (Valkenburg) op 4 sec.j 3. L. Knops (Buchholz) op 7sec. De wedstryd tussen de nationale voetbalteams van Hongarye en Zweden, die zondag voor 70.000 toeschouwers werd gespeeld in het NEP-stadion te Boedapest, is geëindigd met een 3—2 zege voor de Hongaren. Voor het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landenteams heeft het team van Portugal zondag te Oporto een 32 zege behaald op Oost-Duits- land. Tydens atletlekwedstryden in War schau heeft de Rus Wassili Rudenko met een worp van 68.27 m het Euro pees record kogelslingeren verbeterd, het oude record stond sinds 22 oktober 1956 met G7.32 m op naam van Ruden- ko's landgenoot Michael Krivonosov. De Grote Prys van Parijs een ren over 3000 meter en gedoteerd met 25 millioen franken aan pryzen ls ge wonnen door het Franse paard Birum.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7