Amerikaans vliegtuig bij Milaan neergestort: 68 slachtoffers WEERBERICHT TWA-toestel zou in noodweer door de bliksem zijn getroffen „N.V.V. weet na regeringsnota, dat er niets te verwachten is" Men wil proberen door middel van vliegtuigen regen te maken Frankrijk en Italië leggen de nadruk op gezamenlijke belangen Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 JUNI 1959 No. 29780 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een Lockheed „Super-Constellation" van de Amerikaanse maat schappij „Transworld Airlines" (TWA) met 59 passagiers en negen bemanningsleden aan boord is gisteren boven Noord-Italië door de gliksem getroffen en neergestort. Alle 68 inzittenden kwamen om het leven. De wrakstukken van het toestel, dat reeds in de lucht in stukken uiteenviel en in brand geraakte, kwamen over een groot gebied ver spreid neer op ongeveer veertig kilometer ten noordwesten van Milaan. Het toestel verongelukte enkele minuten nadat het was opgestegen van het vliegveld van Milaan. Het was onderweg van Athene naar Chicago. De meeste passagiers waren Amerikanen of Italianen; er waren onder hen geen algemeen bekende figuren. Verder stonden op de lijst van de slachtoffers twee Fransen, twee Britten, een Oosten rijker en een Egyptenaar. oten over de Atlantische Oceaan zijn uit- Maart en romp ver gerust met een zeer doelmatige be- 1 scherming tegen elektrische ontladingen, 'sasiv* Oi'vniuL'il De zeer zware regenval noopten de V dll clIVdctl gC AFI1UC/11 hulpploegen gisteravond laat het zoeken naar lijken van slachtoffers op te De staart van het toestel kwam bij geven. Hedenochtend bij het aanbreken Olgiata Olona terecht en de romp bij van de dag werd het zoeken voortgezet. Marmate, ongeveer anderhalve kilo meter verder. Deze twee plaatsen liggen ongeveer veertig kilometer ten westen van Milaan. Een politieman te Castel- lanza zei, dat hij zag hoe het toestel door de bliksem werd getroffen. Het leek alsof eerst een vleugel van de romp brak en toen de staart. Daarna geraakte het vliegtuig in brand. Het stortte naar beneden en sloeg met een harde slag op de grond te pletter, aldus deze politie man. De vertegenwoordiger van de TWA te Milaan, Chambers, verklaarde, dat het hem technisch gezien onmogelijk leek, dat het vliegtuig door blikseminslag was vernield. Alle vliegtuigen en in het bij zonder deze „Constellations" voor vluch- Zeeweg van de St. Laurens officieel geopend Koningin Elizabeth van Engeland en president Eisenhower hebben gisteren in Montreal de St.-Laurenszeeweg, die reeds twee maanden in gebruik is, offi cieel geopend. President Eisenhower was voor deze gelegenheid met zijn echtge note naar Montreal gevlogen, waar hij door Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, die reeds eerder met het koninklijke jacht „Britannia" waren ge arriveerd, werden verwelkomd. Na een toespraak van de Koningin en de presi dent voeren zij, vergezeld van hoge Canadese en Amerikaanse autoriteiten, met de „Britannia" het kanaal binnen. De Koningin verklaarde in haar rede, die zjj voor de helft in het Frans uit sprak met het oog op de vele Frans sprekende Canadezen, dat de 3.600 km. lange zeeweg een betekenis heeft die ver boven het economische belang uitgaat. Het is een demonstratie van wat twee buurlanden bij samenwerking in een geest van vertrouwen kunnen bereiken. Goede vooruitgang in Ned.-Duitse besprekingen Van 3 juni tot 27 juni j.l. hebben eerst te Bonn en vervolgens te Den Haag tus sen de directeur-generaal politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. dr. H. R. van Houten en de Westduitse ambassadeur dr. R. Lahr be sprekingen plaats gehad over alle pun ten, die onderwerp uitmaken van de Nederlands-Duitse onderhandelingen. De hangende problemen werden in ver scheidene commissies tegelijkertijd na der besproken. Met de werkzaamheden zijn goede vor deringen gemaakt. Het ligt In de bedoe ling binnenkort aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de beide landen over de stand en vooruitgang van de onderhandelingen gemeenschappelijk rapport uit te brengen, aldus een com muniqué van het ministerie van Buiten landse Zaken. Advertentie PHILIPS DRAAGBARE RADIO All transistor f 248. Nu ook voor kortegolf ontvangst. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Verspreide buien De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Gedurende het weekeinde is het weer veranderlijk met enkele opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien. Verder waait er een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 0.28 uur; onder: 13.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.58 en 21.27 uur. Laagwater te 4.31 en 16.56 uur. (29/6 hoogwater te 9 57 en 22.27 uur, laagwater te 5-23 en 17.56 uur.) Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel Nederlands slachtoffer van hotelbrand naar Oslo De Nederlandse mevrouw M. Mulder, die bij de brand in het hotel te Stalheim enkele dagen geloden ernstig werd ge wond, is gisteren met een ambulance vliegtuig van het ziekenhuis te Voss in West-Noorwegen naar een ziekenhuis in Oslo overgebracht, omdat zij daar fami lie heeft wonen. Zij heeft by de brand, die aan 24 mensen het leven heeft ge kost, gebroken ledematen en zware brandwonden opgelopen. De behande lende geneesheer in Oslo verklaarde, dat haar toestand enige reden tot bezorgd heid geeft. Tot gistermiddag waren er in totaal zestien lijken van de brand geborgen. Cuba verbreekt relaties met Dominicaanse republiek De Cubaanse regering heeft de di plomatieke betrekkingen met de Domi nicaanse republiek verbroken. In een nota aan de Dominicaanse republiek schrijft de regering van Fidel Castro o.a., dat Cuba niet onbewogen kan blij ven bij „de afslachting van krijgsge vangenen en het bombarderen van open steden, zoals op het ogenblik in de Dominicaanse republiek gebeurt". Voorts verwijt de Cubaanse regering het bewind van de dictator Trujillo, dat het weigert de vliegtuigen terug te ge ven, waarmee op 1 januari j.l. oud-pre sident Batista en zijn medewerkers van Cuba naar Ciudad Trujillo zijn uitge weken. Voorts wordt geprotesteerd te gen de weigering om Batista en de an dere „oorlogsmisdadigers" uit te leve ren. A. H. Kloos in radiotoespraak: 9? Werkgeversstandpunt zegevierde volledig' De secretaris van het NVV, de heer A. H. Kloos, heeft gisteravond voor de VAR A-microfoon gezegd, dat de rege ringsnota over huren en lonen de ver moedens heeft bevestigd, dat de rege ring een duidelijk conservatief stempel zou dragen. „Het werkgeversstandpunt, in het SER-advies neergelegd, heeft op enkele kleine uitzonderingen na volledig gezegevierd", aldus de heer Kloos. Het NW is in de eerste plaats getrof fen door de keuze, die de regering doet Injecties van cumuluswolken Er wordt tussen verschillende instan ties overleg gepleegd, om in de komende dagen en weken bij voortdurende droog te door middel van vliegtuigen regen te maken. Dr. J. W. Maan. directeur van het vorig jaar opgerichte Europees Landbouw-luchtvaartcentrum, als des kundige op dit gebied verbonden aan het Nederlands ministerie van Land bouw, heeft in overleg met K.N.M.I. be sloten te proberen regen te maken. Een tiental vliegtuigen, die voor sproeibe- drijven werken, staan in ons land gereed om cumuluswolken te lijf te gaan en deze te injecteren met een bepaalde sproeistof, waardoor de wolk zich oplost in regen. Men heeft de medewerking gevraagd aan de Luchtmacht, teneinde de vesrschyning van cumuluswolken te observeren en de plaats daarvan te be- palpn. De bestuurders van deze vlieg tuigen zullen dan de informaties radio grafisch doorgeven. Daarna gaan deze gegevens per telefoon naar een centraal punt in Den Haag, van waaruit de landbouwvliegtuigen met de sproeistof worden gedirigeerd. Voorts hebben de betreffende instan ties aan de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie gevraagd de Auster PH-POL gereed te willen houden om bij voor komende gevallen foto's te maken bij regenval, indien deze ontstaan is na het werk van de landbouwvliegtuigen. Dc 84-jarige sir Winston Chur chill heeft in zijn landhuis Chart- well in Kent bezoek gehad van zijn grote vriend, de nu 89-jarige vroegere Amerikaanse staatsman Bernard Baruch, die een bezoek van enkele weken aan Engeland brengt. Opstand in Bolivia De Boliviaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat er in Santa Cruz een gewapende opstand is uitgebroken. Militairen zyn te hulp geroepen om de orde te herstellen. Volgens het rege ringscommuniqué hebben de opstande lingen installaties van de staatsradio vernield. De opstandelingen zyn leden van de jeugdbond van Santa Cruz en andere plaatselijke organisaties. Zy vie len vrijdag een groep politiemannen aan, van wie er drie werden gedood. Reeds donderdag waren er geweldda den tegen particuliere personen en re geringsambtenaren gepleegd. De aanval op de politie was het hoogtepunt van de activiteit van de opstandelingen. De strijdkrachten hebben de opstand onderdrukt en zijn de toestand meester. In de andere delen van het land is het rustig, aldus het communiqué. Van Hemelrijck waarschuwt Abako De Belgische minister van Kongo. Van Hemelrijck, heeft de leiders van de Abako-beweging gewaarschuwd dat „sancties tegen tien zouden moeten worden genomen indien zij hun pro gramma voor een afscheiden staat Ne- der-Kongo uitvoeren". In een brief aan de Abako-leiders oe- vestigde de minister de ontvangst van een schrijven van 21 juni waarbij de leiders van genoemde nationale bewe ging een document hadden ingediend onder de titel „administratief plan voor de republiek Centraal-Kongo". Van Hemelrijck zei dat dit plan in druist tegen de regeringspoliriek en dat sancties zullen moeten worden genomen als dit plan verder verspreid wordt en als verdere propaganda daarvoor ge maakt wordt, uit de mogelijkheden tot opvoering van de bestedingen. Ondanks het feit dat de laatst bekend geworden produktiecijfers gunstiger zijn dan de SER veronderstel de kiest de regering - tegen de meerder heid van de SER in - voor het pessi mistisch standpunt. De heer Kloos be toogde, dat de mogelijkheden voor de loonverbetering niet beperkt zyn, maar dat de regering ze beperkt maakt. HUURBELEID Het aangekondigde huurbeleid kan het NVV niet tot enthousiasme opzwepen. Met betrekking tot het bouwkostenpro bleem is de regering verre beneden de maat gebleveiï. „Als men het bouwkos- tenvraagstuk niet durft aanpakken en de weg van de minste weerstand kiest - dat is de ene huurverhoging na de an dere -, dan zal de regering de vakbewe ging vierkant tegenover zich vinden. „Het NVV is beslist niet van zins de produktiviteitsstijging voor de verrijking van de huiseigenaren te laten gebrui ken", aldus de heer Kloos. Het NVV kant zich ook tegen afschaf fing van de melksubsidie, daar prijsver hoging van melk de afzet zal doen ver minderen. Voorts stelde hij dat de door deze melkprijsverhoging vereiste loon- compensatie de beschikbare ruimte voor loonsverbetering weer zal doen inkrim pen. In de verhoging van de kinderby- slag achtte hij een stukje herverdeling ten gunste van de gezinnen met kinderen te moeten zien. VRIJERE LOONPOLITIEK De heer Kloos was van oordeel, dat hoewel de compensatiemaatregelen niet al te krap zijn, er vanzelfsprekend geen sprake is dat daarmede de gevolgen van de bestedingsbeperking worden weggeno men. Ook meende hij, dat de regering er niet in geslaagd is een sluitend systeem op tafel te leggen met betrekking tot de spelregels van de vrijere loonpolitiek. Hij vroeg zich af of de regering nu werkelijk denkt dat de waarschuwing tegen de in enkele bedrijfstakken aangekondigde loonmaatregelen veel waarde heeft, als ze wordt opgenomen in een programma, dat zo duidelijk ten gunste van andere sociale groeperingen dan de werknemers kiest. Tenslotte zei hij dat de regering han dig de verlenging van de belastingmaat regelen, waarover het laatste kabinet- Drees is gestruikeld, in de nota heeft verdedigd. „Deze belastingmaatregelen mogen dan onze instemming hebben, ons eind oordeel over de nota wordt er nauwelijks door beïnvloed. Het NVV weet nu, dat het van deze regering niets te verwach ten heeft en het zal zijn beleid daarop afstemmen", aldus de secretaris van het NVV. Nehroe bepleit nieuwe verkiezingen in Kerala Premier Nehroe van India is ervan overtuigd, dat nieuwe verkiezingen de beste oplossing zyn voor de moeilijk heden in de staat Kerala, waar zoals bekend een hevige strijd wordt gevoerd tussen de communistische regering en de oppositie. Nehroe verkondigde deze mening gisteravond op een bijeenkomst van het dagelijks bestuur van de parle- mentsfractie van de Congrespartij. In politieke kringen in Nieuw-Dehli was men van mening, dat dit dagelijks be stuur de Congrespartij in Kerala zal adviseren op te houden met het bewa ken van scholen en regeringsgebouwen in Kerala en zich in plaats daarvan te concentreren op het bewerken van de openbare mening, opdat er zo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. De leiders van de oppositie in Kerala hebben gisteren de compromisvoorstel len van premier Namboodripad van Kerala verworpen Zij verklaarden te zullen blijven aandringen op aftreding van de communistische regering. Sedert het begin van de campagne tegen de communistische regering van Kerala zijn meer dan 13.000 mensen in deze staat gearresteerd. Kabelbaan over Rijn van Rolandseck tot Driel Een Utrechts ingenieursbureau heeft het initiatief genomen tot de oprichting van de N.V. Gijbas, voor de exploitatie van een onder Arnhem over de Rijn te bouwen kabelbaan. De toekomstige directeur van deze N.V., ir. C. A. de Bas. deelde ons mede, dat hij al jaar bezig is met het voorbereiden van de bouw van deze kabelbaan, die ge projecteerd is van Rolandseck bij Doorwerth naar Driel aan de zui delijke Rijnoever. De uitvoering van het plan zal, naar schatting, een bedrag van ongeveer 2 miljoen gulden vergen. Men wil 100 vierpersoons gondels aan de kabel hangen, het plan is, zowel op de noordelijke als op de zuidelijke Rijn oever een station te bouwen. Het start punt bij Rolandseck komt op een hoogte van circa 80 meter te liggen, aangezien de heuvel 35 meter hoog is, terwijl men daarop nog een soort „mast" wil plaat sen van ruim 40 meter. Wanneer offi ciële instanties menen, dat de stations het natuurschoon zullen schaden, is men ook bereid, deze ondergronds te bouwen. Door het verschil in hoogte zullen de passagiers een mooi uitzicht hebben, de kabel loopt 700 meter boven het Airborne slagveld en 1000 meter boven de Rijn. Wanneer in de toekomst bij Doorwerth stuwen worden aangebracht, zullen de gondelvaarders bovendien van een hoog te van 80 meter het stuwmeer kunnen bekijken. De langste Nederlandse kabelbaan is thans die in Valkenburg, die een lengte heeft van 280 meter. De baan bij Door werth zal, als het plan doorgaat, waar schijnlijk gebouwd worden door Werk spoor. De heer de Bas is ervan overtuigd, dat de kabelbaan binnen een half jaar ge ïnstalleerd kan worden. De N.V.-in-op- richting zal eerst echter de nodige ver gunningen moeten zien te krijgen van talloze instanties: de planologische dienst van Gelderland, het Staatsbos beheer, de departementen van Econo mische Zaken en van O. K. en W., de gemeentebesturen van Driel en Renkum en tenslotte ook nog van de Rijnconven tie in Genève, aangezien men zonder internationale toestemming geen brug gen of kabelbanen over de Ryn mag bouwen. Als regent van liet naar Item ge noemde fonds heeft Prins Bernhard gisteren in Amsterdam drie zilveren Anjers uitgereikt. De Prins met de onderscheiden Nederlanders, ge heel links prof. rnr. dr. O. van den Bergh uit Amsterdam, tweede van links mej. Ida Maria van Dugteren uit Rotterdam en rechts mr. A. Staring uit Vorden. Moet redasseringswerk beperkt worden (Speciale berichtgeving) In verband met de weinig rooskleurige financiële positie is vergroting van het ledental van groot belang. Onze vereni ging kan haar werk alleen naar beho ren verrichten als zij zich weet gedra gen door de gehele gemeenschap, dit zei dr. G. J. Lammers, waarnemend voorzit ter van de Protestants Christelijke Re- classeringsvereniging in zijn inleiding van de algemene jaarvergadering van do vereniging, die te Zwolle werd gehouden. Hij noemde het verheugend dat met de Federatie van Instellingen voor de zorg voor Alcoholisten overeenstemming is bereikt om een meer formele vorm van samenwerking tot ontplooiing te bren gen. Dat de bemoeienis van de beroepswer kers niet tot gevolg gehad heeft, dat het werk van de vrijwilligers aan waarde heeft ingeboet, noemde spreker eveneens een verheugend verschijnsel.. De heer Lammers stelde de vraag aan de orde of men niet moet overwegen of het redasseringswerk moet worden be perkt. Het hoofdbestuur van de PCRV is van oordeel dat er grenzen moeten worden bepaald, teneinde te vooorkomen dat de reclassering zich ga«t bezighou den met vraagstukken die eigenlijk in het werkgebied van andere organisaties liggen. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen mr. J. M. Vellinga te Alk maar (vacature ds. P. Nomes te Den Haag) en mr. W. C. Hassoldt te Amster dam (in de vacature jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wyck). Nieuw lid Tweede Kamer De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature M .R. H. Calmeyer (CH), die tot Staats secretaris is benoemd, de heer H. M. Gerbrandy te Nijland (Friesland). Minister Van den Bergh maandag naar Bonn Minister Van den Bergh zal maandag in Bonn besprekingen voeren met zijn Westduitse ambtgenoot Strauss, aldus heeft een woordvoerder van het ministe rie van Defensie in Bonn medegedeeld. Bijeenkomst bepleit van de Westelijken voor hervatting van Geneefs overleg Hulp aan onvoldoend ontwikkelde landen Aan het einde van het bezoek van vijf dagen dat president De Gaulle op uit nodiging van president Gronchi aan Italië heeft gebracht, is vandaag een gemeenschappelijk communiqué uitgege ven, waarin o.a. wordt verklaard dat bij het overleg de nadruk is gelegd op het belang van een nauw betrokken zijn van Italië bij de bepaling der Westelijke po litiek. Dit geldt zowel vóór en gedurende het tweede deel van de ministersconferentie te Genève als bij het hieruit voort vloeiende internationale gesprek, onge acht de vorm die dit zal hebben. De twee partijen zijn van oordeel dat er wat de naaste toekomst betreft vóór de dertiende juli de hervatting van de ministersconferentie te Genève een bijeenkomst van de Westelijken moet worden gehouden, met deelneming van de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken. De Westelijke politiek moet, volgens de twee landen, gericht blyven op duur zame stabilisatie van de betrekkingen tussen Oost en West. Een dergelijke sta bilisatie zou echter geen waarde hebben als dit ten koste van de beginselen die de twee landen huldigen of ten koste van de veiligheid zou gaan. De samenwerking tussen de landen van West-Europa moet naar het oordeel van De Gaulle en Gronchi speciaal op politiek gebied worden uitgebreid. Een belangrijk terrein voor samenwerking wordt de hulp aan onvoldoende ontwik kelde landen geacht. Deze kwestie wordt thans het grootste internationale vraag stuk genoemd, aan de oplossing waarvan Frankrijk en Italië gezamenlijk willen bijdragen. Met het oog hierop zullen zij met hun bondgenoten overleg plegen. Wat de verhouding tussen de twee landen betreft wordt in het commu niqué tenslotte geconstateerd, dat er geen enkele moeilijkheid bestaat en dat de samenwerking op alle gebieden uit stekend is.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1