Hoe stap je wereld in?... de wijde V ermaarde co I lect i e- Ma 11 nema vond :r°k ln de oekomst b,leen a onderdak in liet Overijsselse land ZATERDAG 27 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Het oude kasteeltje Nijenhuis tussen Heino en Wijhe is pronkjuweel vol kunstschatten Wat samenwerking vermocht... t -m verzekerd van te zijn, dat zijn levens- NOZEMS zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Zij ontwikkelen bewust een eigen stijl, gaan daarbij dikwijls over de schreef. Met hun vreemde haardracht, spijkerbroeken en wonderlijke hemden vestigen ze de aandacht op zich. wat waarschijnlijk in de bedoeling ligt, omdat ze veel al tekeer gaan tegen de huidige orde, waaraan ze 't hart niet verpand hebben. Ze gaan liever een eigen weg, die dikwijls tot onverkwikkelijke excessen voert, gevolg van de opstandigheid, waardoor de jeugd zich sinds eeuwen geken merkt heeft, maar die tegen woordig de fatsoensgrenzen dikwijls overschrijdt. Persoonlijk hebben wij 't als oudere niet zo zeer op deze nozemachtige figuren be grepen. Maar je moet altijd voor het „nieuwe" openstaan en we be- f rij pen dan ook best. dat ze nders willen zijn dan de ande ren, al is dat dan niet altijd even aangenaam voor die an deren. Al te druk maken we ons over hun handelingen niet, want als hun „revolutionaire" tijd achter de rug is, zullen ze zich waarschijnlijk later tóch best tot fatsoenlijke huisvaders ont wikkelen en in het gareel der gevestigde maatschappij mee lopen. omdat dit toch altijd de beste manier is, om aan de kost te komen. En da&r gaat 't toch maar om! Bendevorming, diefstallen en soms nog véél erger, kunnen nooit tot heil van de betrokke nen leiden. Daar zullen ze, na schade en schande, zélf heus ook wel achter komen! Het leven zal hun gauw ge noeg leren, dat het vestigen van een ..eigen" wereldje in de bestaande, op niets uitloopt WANNEER ze zeggen, dat de grote wereld hun de kansen om omhoog te komen, niet biedt, is dit een gevolg van een verkronkelde instelling. De wereld is völ kansen, voor al nü, voor rijk en arm. Mits men zich behoorlijk ge draagt, met zorg aan de eigen ontwikkeling werkt en zich niet laat drijven op de wegen der hartstocht, hebzucht of afgunst. Het in groepjes rondhangen in café's of elders, onder leiding van een zogenaamde „held", die zich als gevolg van een psychisch defect wil laten gelden, leidt tot niets Hoogstens naar de gevange nis Daarom deed 't ons goed, deze Engelse jongelui, na het in ontvangst nemen van hun di ploma. parmantig de wijde wereld in te zien stappen. Zonder nu te denken, dat al deze keurig geklede jongelui die wereld zullen veroveren en als gevolg van hun opvoeding, zeker niet zo snel zullen wijzi gen houden wij 't toch eerder op hen dan op de nozems, wier negativisme, als zij menen dit moeten te blijven huldigen, niet veel goeds voor de eigen toe komst belooft. Men moge ons van conserva tisme verdenken en deze Har row- of Eton jongelui evenzo goed „aangeklede aapjes" noe men, ze liggen ons toch beter dan hen. die onder elkaar kwade dingen uitbroeden. Meestal tot verheerlijking van het „eigen-ik" 1 FANTASIO. Uit het verleden Het Nijenhuis werd in de 15de eeuw als zeer bescheiden havezathe geboren: een muur in de gang, waarin thans vi trines met verrukkelijke palmhouten beeldjes zijn opgenomen, vertelt waar eertijds de voorgevel zat. Aan het sim pele rechthoekige bouwwerk zijn in de 17de eeuw vleugels gekomen en in de Jaren tachtig van de vorige eeuw flan keerde men het ganse geval met twee torens in neo-renaissance, waarvan de grootste thans gelukkig door ir. Knut tel van zijn talrijke dakkapellen en zijn vreemde spits is bevrijd. Hierdoor heeft het hele bouwwerk aan eenvoud, aan waarde gewonnen. Wat de bewoners betreft herinneren we eraan, dat er eerst het in de mist der historie verdwenen geslacht Van Weijtenum woonde, dan de bekende Van Ittersums, daarna de Bentincks, de Knobeldorffen en tenslotte de Van Pallandts tot 1934 toe. In dat jaar werd de luisterrijke inboedel van de hand gedaan en nadat de familie An kersmit de 265 hectaren grote bezit ting had gekocht kwam het temidden der pachtgronden gelegen huis leeg te staan. De missionarissen van het Hei lig Hart zorgden in oorlogstijd en daar na nog tot 1953 voor een prettig inter mezzo (het was een befaamd onder duikadres!) en daarna werd het ver waarloosde Nijenhuis opnieuw verla ten. Niemand had toen kunnen ver moeden, dat het dank zij dr. Hannema, dank zij de familie Ankersmit en dank zij het provinciaal bestuur weer zulk een glorieuze toekomst tegemoet zou gaan. Kostelijke bibliotheek Een beschrijving geven van het hui dige interieur is vrijwel ondoenlijk. Daartoe zou een lijvige catalogus nodig zijn. Men komt in de verleiding om te vertellen over de ongelofelijk mooie middeleeuwse beeldhouwwerkjes over de schilderijen van oud-Hollandse meesters, over de 17de eeuwse meube len, het magnifieke damast van de ka merwanden, over de oorspronkelijke plafonds en schouwen die bewaard bleven, over de bibliotheek met zes duizend kunstboeken, over de kristal len kronen die vaak uit oude kerkjes Jt Oroote Sael"; tk m 17-eeuwee slijt gemeubelde ontvangekaol van het NijenhtA», waarin vooral de nnteke tehom» opvat!. ER is, gelukkig, ook nog een émdere jeugd! Een jeugd, die t, dank zij een ordentelijke opvoeding, lie ver houdt bij de traditie. Al willen we niet beweren, dat het dragen van een jacquet en een strooien hoed ons ideaal is, tóch kijken we liever naar déze jongelui uit Harrow of Eton, die, naast begrip voor .stijl", zich er vermoedelijk héél gauw van bewust zijn, dat ze. hóe jong ook, al een functie in deze maatschappij bekleden: de functie van de zonen, die later de vaderen hebben op te volgen in een waardig ambt, dat zijn nut afwerpt voor de eigen per soonlijkheidsvorming en ver antwoording inhoudt voor de medemens. De nozems mogen denken, dat ze hun verachting voor de be staande orde openlijk kunnen demonstreren door er een eigen „afbraak"-politiekje op na te houden, ze begrijpen niet, dat ze op deze wijze nooit de wereld zullen verbeteren, wat ze, diep in hun hart daarvan zijn we overtuigd^ eigenlek graag 2OÉ0BD Wfitak Bgigügji Geen massabeioek Reeds dadelijk in de hal van het Nijenhuis wordt men getroffen door de schoonheid van het Interieur, ln de vroegere buitenmuur (toen het Nijenhuis nog een kleine lS-eeuwse havezathe wosj zijn vitrines gemaakt waarin prachtige palmhouten beeldjes staan. afkomstig zijn, over de 17de eeuwse sloten die nog op alle deuren zitten zo kunnen we doorgaan en daarom is het verstandiger slechts te conclu deren, dat een wandeling door het Nijenhuis een ontmoeting met schoon heid van vroeger en nu is. Overijssel kan er dankbaar voor zijn, dat deze collectie en deze havezathe voor de provincie behouden blijven. Dr. D. Hannema in zijn modern ingerichte torenkamer. De ijzeren wenteltrap vormt een deooratlef element ln deze entourage. (Van een bijzondere medewerker) In het Overijsselse land, ln de lieflijk stille streek tussen Heino en Wijhe, staat het kostelijk gerestaureerde kasteeltje Nijenhuis, dat sinds enige tijd de fameuze collectie-Hannema herbergt: twaalfhon derd kunstwerken, namelijk 150 waardevolle schilderijen, een gelijk aantal beeldhouwwerken, onvergelijkelijk mooie meubelstukken, Chinees porselein en nog zo veel schoonheid meer. Deze schatten zijn in dit „huis van een kunstverzamelaar" (want een museum kan men het beslist niet noemen) niet zielloos gerangschikt, maar met goede smaak tezaamgevoegd, zodat er zalen, kamers en kabinetjes ontstonden, die elk een eigen sfeer ademen. Variërend van ,,'t Groote Sael" met zijn rood damast, zijn prachtige schouw, zijn dieren- stillevens en meubelen uit de 17-de eeuw tot de lichte moderne toren kamer waar ge voor doeken van Mondriaan, Van der Leek en Severini komt te staan. Een omgeving, die de internationaal bekende collectie van deze oud-directeur van het Rotterdamse museum- Boymans nog beter tot haar recht doet komen dan het kasteel Wei- dam bij Goor, waar ze tot de vorige herfst een onderdak vond. Ontmoeting met schoonheid Dat deze collectie thans in het Nijen huis is ondergebracht, is te danken aan de samenwerking van verscheide ne instanties. Het provinciaal bestuur bleek bereid spijkers met koppen te slaan. Het stelde een krediet beschik baar van f. 204.000 voor de inwendige restauratie en voor het comfortabel maken van het gehavende kasteel en de Deventer fabrikantenfamilie Anker smit verklaarde zich bereid het huis voor een symbolische prijs te willen verhuren, het park rondom op te knappen (iets wat nog gebeuren gaat) en bovendien de kosten van de uitwen dige restauratie op zich te nemen. Maar wat deze kans in breder ver band bezien voor Overijssel bovenal zo belangrijk maakte, was het feit, dat dr. Hannema bereid bleek zijn collectie aan het Nijenhuis te binden. Deze prachtige verzameling met een com merciële waarde van over het miljoen, die aanvankelijk bij het (veraf gewens te) overlijden van de heer Hannema aan de Stichting Boymans vermaakt zou worden, blijft nu compleet in het Nijenhuis. De vraag of deze kunstschatten te bezichtigen zijn, ligt voor de hand. Het antwoord daarop is positief, al is het bepaald niet de bedoeling, dat de have zathe een populaire trekpleister in het toeristenverkeer wordt waar de bussen naar willekeur voor de deur parkeren: de bewoner kan bezwaarlijk de ganse dag als gids fungeren en bovendien is dit met kostbaarheden gemeubileerde huis niet geschikt voor massabezoek. Kleine groepjes geinteresseerden zijn echter van harte welkom na telefoni sche of schriftelijke afspraak en boven dien zal het Nijenhuis bij voorkomende gelegenheden kunnen fungeren als uitermate representatief „ontvangst- centrum" van de provincie Overijssel -- welke taak het trouwens al enige maanden geleden bij het koperen ambtsjubileum van de commissaris vervulde. Reeds in het afgelopen najaar ver huisde de collectie namelijk van Wei- dam naar het Nijenhuis, dat in verras send snel tempo onder leiding van de Deventer architect ir. W. P. C. Knut tel was opgeknapt. Het provinciaal bestuur en dr. Han nema hebben er echter naar het blijkt de voorkeur aan gegeven de deuren een half jaartje voor de pers gesloten te houden, hoewel hier toch sprake was van een „verhuizing" waarbij de Over ijsselse bevolking (via het door de Sta ten toegestane krediet) duidelijk be trokken was. Ook nu is er nog geen of ficiële opening beraamd wat trou wens wel te begrijpen is daar het kas teel tenslotte niet door een „openbaar lichaam" maar door een particuliere kunstverzamelaar wordt bewoond, die een verbintenis met Overijssel heeft gesloten: enerzijds om temidden van zijn schatten in een passende omgeving te kunnen wonen, anderzijds om er

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16