\m\ TWEEDE PLAATS VOOR DAAN DE GROOT IN EERSTE ETAPPE Vier Nederlanders onder de eerste tien! Nieuwe deuk in het moreel van pechvogel Van den Borgh DEBUTANT KOOL: „WAT EEN TEMPO IS ER GEREDEN...." Olmedo liet zich ditmaal niet verrassen door Krishnan Opgericht 1 maart 186® Vrijdag 26 juni 1959 Vierde blad no. 29779 Eerste gele trui voor sprinter Darrigade (Van een speciale verslaggever) Metz, donderdagavond „Als Graczyk niet met een enorme zet Darrigade had geholpen was ik eerste geworden". Dat waren de woorden van Daan de Groot, nadat hij op de boulevard Poin- caré in Metz vlak achter het blonde Frahse sprintfenomeen als tweede over de finish van de eerste etappe was geflitst. Daan kon bijna niet over zijn teleurstelling heen komen en vertelde aan iedereen hoe het zich in die laatste tientallen meters had afgespeeld. „Ik lag in de gunstigste positie maar natuurlijk kon den de Franse nationalen dat niet zetten en toen kwam die hulp van Graczyk. Het is om razend te worden. Had ik nou maar Piet van Est dicht bij me gehad, dan was het anders gegaan". Jean Goldschmidt troostte de Groot. „Ik heb je vanmorgen als gezegd, dat ik groot vertrouwen in je heb. Je bent in goede vorm. Jouw kans komt misschien wel eerder dan je denkt". Goldschmidt drukte De Groot een flesje mineraalwater in de hand en wendde zich tot de andere Nederlanders. De Luxemburger straalde. Niet minder dan vier Nederlanders onder de eerste tien: Piet van Est (zesde), Jaap Kersten (zevende) en nieuweling Bram Kool (tiende). Het was bijna niet te geloven. „Ik ben bijzonder tevreden". En dat kon Goldschmidt met recht zijn, want de Nederlanders hadden een grote rol ge speeld, in de beslissende ontsnapping, die veertig kilometer voor het einde ontketend was. Tevreden waren natuurlijk ook de Franse na tionalen die met Darrigade de etappezege behaal den en bovendien dank zij Graczyk en Cazala de ploegenprijs. Dat bracht hen de ronde som van tweeduizend gulden op, voor de eerste dag een niet te versmaden buit. Darrigade greep in Metz voor de vierde maal in successie de zege in de eerste etappe van de Tour, een record dat wel niet snel geëvenaard, laat staan verbeterd zal worden. Martin van den Borgh kon niet geheel van harte delen in de vreugde van de Neluxploeg. Evenals alle andere leden van deze ploeg reed Van den Borgh aan de zijde van Charly Gaul Metz binnen. In één van de scherpe bochten van het circuit dat de renners nog moesten afleggen, gebeurde het. Plotseling knapte de achterband van de Limburger en met een enorme smak sloeg hij tegen het plaveisel. Gelukkig niet ernstig, want Van den Borgh kwam er met een paar onbetekenende schaafwondjes af. Maar zijn toch al niet sterke moreel, had weer een deuk gekregen. En bovendien had hy door die ongelukkige val nog ruim een minuut verspeeld. ontsnappingspoging, waarbij ook weer Darrigade. Bergaud en zelfs Roger Riviere betrokken werden. Vooral dat laatste deed de deur dicht, want toen gingen alle groten in het langgerekte peloton zich ermee bemoeien en al spoe dig was ook deze vlucht ten einde. Bergaud springt Wolkbreuk Na de broeierige hitte van de laatste dagen waren de regendruppels, die don derdagmorgen begonnen te vallen, een verademing. Het ging echter steeds harder regenen, terwijl bliksemschichten langs het zwerk flitsten en het gerom mel van de donder angstaanjagend snel dichterbij kwam. De startceremoniën dreigden geheel in het water te vallen. Het enthousiasme van de bevolking van Mulhouse was echter niet te doven en gelukkig hield de regen vlak voor de officiële start geheel op. Tienduizenden hadden zich langs de straten een plaatsje gezocht, waarlangs de karavaan na het startsein van Jaques Goddet het gastvrije Mulhouse verliet. De eerste zet in het grote schaakspel was gedaan. Het zou echter nog wel even duren voordat de opmars van de pionnen zou beginnen. Voorlopig kwam er alleen maar nieuws uit de achter hoede. Nog in de buitenwijken van Mulhouse kraakte de tourradio het eer ste bericht uit. Het was bestemd voor Marcel Bidot. Roger Hassenforder had een lekke band gekregen, een van de vele die er op deze dag zouden komen. Met de hulp van een paar ploegmaats was de rust echter weer snel hersteld en begon men de posities te verkennen. Na zestien kilometer by Vieux-Thann, waar de bewoners hun wasgoed dwars over de straat hadden uitgehangen om de karavaan te verwelkomen .ging Darri gade de zenuwen van de concurrentie aftasten. Hij schoot meteen raak. Fred Debruyne, René Marigil en Roberto Falaschi pakten het wiel van de Franse nationaal en dwongen hem zyn stout moedige voornemen op te geven. Voortdurend bleef het rommelen in de voorste gelederen. De regionaal Aanaert was de grondlegger voor de volgende De Tour in cijfers Uitslag eerste etappe, Mulhouse-Metz (238 km): 1. Darrigade (Fr.) 5.33.45 (met bonificatie 5.32.45), 2. de Groot (Nelux) z.t. met bonificatie 5.33.15; 3. Meneghina (Parijs N.O.) z.t.; 4. Baffi Italië) z.t.; 5. Hoevenaars (Belg) z-t.; 6. Van Est (Nelux) z.t.; 8. Cracz.vk (Fr.) z.t.; 9. Fabbri (Italië) z.t.; 10. Kool (Nelux) z.t. 11. Gauthier (Centraal Mid den Frankryk) z.t.; 12. Bahamontes (Spanje) z-t.; 13. Graff (Zwiter/Duitse ploeg); 14. Manzaneque (Spanje) z.t.; 15. Cesba/ri (Italië) z.t.; 16. De Bruyne (Belg) z.t.; 17. Bergaud (Centr. Midden Frankrijk) z.t.; 18. Cazala (Frankrijk) 5.33.59; 19. Dejouhannet (Centraal Mid den Frankrijk) 5.34.12; 20. Van Geneug- den (Belg) 5.35.0240. Gaul (Nelux) 5 35.14; 42. Ernzer (Nelux) z.t.; 45. Bol- zan (Nelux) z.t.; 49. Robic (Parijs n.o.) z.t.; 52. De Jongh (Nelux) z.t.; 56. Ri viere (Frankrijk) z.t.; 59. Anquetil (Fr.) z.t. 63. Damen (Nelux) z.t.; 83. Voorting (Nelux) z.t.; 86. Bobet (Frankrijk) z.t.; 101 Schmitz (Nelux) z-t.; 117. Van den Borgh (Nelux) z.t. Ploegenklassemerit1. Frankrijk Na tionaal (Darrigade, Graczyk en Cazala) 16 uur 40 m 29 s; 2. Nelux (De Groot, Piet van Est en Kersten) 1640.45; 3. Italië (Baffi, Fabbri en Cestari) 16.41.15 4. Spanje (Bahamontes, Manzaneque en Galdeano) 16.41.15; 5. Centraal Midden Frankrijk (Gauthier, Bergaud en De jouhannet) 16.4142; 6. België 16.42.32; 7. Parijs Noord Oost 16.44.01; 8. Zwit sers/Duitse ploeg 16.44.13: 9. West-Zuid West 16.45.42; 10. Internationale ploeg 16.45.42. De prijs voor de meest strijdlustigste renner ging in deze etappe naar Ber gaud (Centraal Midden Frankryk) die by de stemming 47 punten verwierf voor Vermeulin (23) Darrigade (9) Ca zala (4) en de Italiaan Baffi (3). De premie voor de grootste pechvogel was voor Le Dissez van de Franse noord- oostploeg, die bij de spoorwegovergang van Nancy een flinke val maakte, Even door het gehucht Wesserling (30 km) legde Louis Bergaud de basis voor de premie van de strydlustigste ren ner, die hem met grote meerderheid van stemmen in Metz werd toegekend. De tengere regionaal maakte van een ogenblik stilte gebruik om de benen te nemen. Zijn vlucht werd niet ernstig genomen, maar toen de kleine Bergaud steeds meer uitliep werd zijn plan duidelijk. Hy had het oog op de eer ste col van de tour. de Col de Bussang op 42 km van de start gelegen. Aan de voet van dit 731 meter hoge bergje, dat in de stryd om de bergprys in de derde categorie was ingedeeld, was de voorsprong van Bergaud gegroeid tot veertig seconden. Hij ging vlot naar boven, maar nog vlotter volgde de Pary- zenaar René Pavard, die in een prach tige stijl tegen de lange helling twintig seconden van de voorsprong van Ber gaud afknabbelde. Achter Pavard kwa men Mastrotto, de Portugees Cardosa en Gerard Saint. In de afdaling naar het plaatsje Bussang werden deze werkers van het eerste uur echter weer door de jagende meute ingelopen. Hoog tempo Het ging nu over prachtige brede wegen. Heel geleidelijk naar beneden. De snelheidsmeters van de volgauto's daarentegen vlogen omhoog. Soms moest men zestig kilometer rijden om niet achter te raken en het is duide lijk, dat onder deze omstandigheden geen ontsnappingspogingen konden ontstaan. In Epinal na 106 km bij de eerste ravitaillering was dus alles nog byeen. Opnieuw was het buiig geworden. Een dicht regen scherm belemmerde het uitzicht en daarvan probeerden de Italiaan Gis mond!, de Ier Elliott en de Paryzenaar Le Dissez gebruik te maken. Hun opzet mislukte echter door de waakzaamheid van de Nederlanders, die voor het eerst op de voorgrond traden. Langs de oevers van de Moezel trok de kleurige sliert verder naar Nancy waar voor de tweede maal geravitailleerd De echte Engelse -sigaret van distinctie en goede smaak Tevreden Nederlanders In hotel Centraalte Metz, waar de Neluxploeg voor de eerste echte Ionmacht onderdak heeft gekregen, heerste een stemming van tevreden heid onder de dragers van de Oranje maillot. Vooral het Nederlands acht tal zat te glunderen. Vier Nederlan ders bij de eerste tien was toch wel een resultaat, dat niemand had kunnen hopen of durven verwachten. Daan de Groot zat nog wat te mop peren over die enorme duiv, die Graczyk zijn ploegmakker Darrigade in de richting van de finish had ge geven, maar met een tweede plaats ivas de blonde Amsterdammer al met al toch wel in zijn schik. En Martin van der Borgh was al weer helemaal bekomen van de schrik over de val, enkele honderden me ters voor de finish. „Op het moment, dat ik onderuit ging, kwam me dat hele drama van vorig jaar toen ik in Toulouse naar huis moest, weer voor de geest. Maar de gevolgen vielen nogal mee. Een blauwe plek op mijn schouder, en een kapotte trui, dat is alles. Ik hoop nu alleen maar, dat ik met al dat vallen niet angstig ga rijden", zei de man uit Konings bosch met een brede grijns, die ken nelijk betekende, dat zijn zelfver trouwen om de drommel niet was ge schokt, de duikeling en de 117e plaats ten spijt. Bram Kool zat het allemaal rustig aan te horen. Ja, de ijzersterke Delftse Tourdebutant ivas wél wat 4>nder de indruk van het geweld, dat in deze eerste rit van het grote Franse avontuur tentoon was ge spreid. „Man, ivat een tempo is er gereden", klonk zijn verzuchting. Gerrit Voorting, de ervaren rot, met negen Tours achter de rug, kon hem gerust stellen. ,jZo gaat het heus niet elke dag hoor, maar ook wél eens een keer nog harder. Draai maar rustig zo door, mannetje, dan komen we er wel", waren de vaderlijke woorden van de Roosendaalse rijwielhande laar. De vier Luxemburgers hadden zich met de prestaties van hun ploeggenoten, die de tioeede plaats in het ploeg enklassement met slechts 16 seconden achterstand op de Franse nationale en 170.000 franks als eerste inzet in de geza menlijke pot betekende, duidelijk verheugd toonde. Met Charlie Gaul als eerste man op de veertigste plaats, waren zij in de grote groep binnengekomen en half verbaasd, half verheugd hadden zij daar ge zien, dat het Daan de Groot was ge weest, die de eerzuchtige Darrigade diens vierde zege in een eerste Tour etappe het felst had betwist. Vermoedelijk heeft Charlie Gaul op dat moment begrepen, dat zijn pogingen om Daan de Groot uit de Nelux-ploeg te houden de Amster dammer hebben aangezet om eens even te laten zien dat zijn vorm nog zo slecht niet is. Vermoedelijk, want wij hebben het Charlie Gaul niet durven vragen t werd. Vlak voor de verzorgingspost moest Piet Damen van de fiets. Zyn achterband was door een puntig kei steentje doorboord. Jeng Goldschmidt was nog niet. vooruitgegaan en dus kon de Brabander prompt een ander wiel steken. Met behulp van Daan de Groot was hy bovendien weer snel tussen de wielen. Beslissende slag In de buurt van Pont-a-Mousson, een paradijs voor de sportvissers, viel dan edndelyk de beslissende slag. Bergaud, die ten koste van veel inspanning de strydlustigste wilde zyn, Cazala, Fabbri en De Jouhannet waren nauwelyks tot de orde geroepen of er dienden zich nieuwe liefhebbers voor de vrije ruimte aan. Jaap Kersten, André Darrigade en Fredje Debruyne waren de aanstichters van deze ontsnappingspoging. Manzane que, Graczyk, Baffi en Meneghini. die de kunstzinnige voornaam Orphee draagt, maar niets uitstaande heeft met de grote zangeres Maria Meneghini- Callas, volgden het spoor en gezamenlyk sloegen zij een gat. Vlak achter hen sprong Daan de Groot met Gauthier en Cestari aan zyn wiel weg. En even als zy slaagden ook Piet van Est, Bram Kool en de Belg Hoevenaers. Nog was het einde niet in zicht, want enkele kilometers voor Metz voegden Baha montes, die aangekondigd heeft niet alleen meer voor de grote bergprijs te ryden en hoger wil grijpen, Bergaud, Fabbri en Rolf Graff zich bij de kop groep. Daarin was de Nelux-ploeg met vier renners het sterkst vertegenwoor digd, terwijl ook Italië met sprinter Baffi, Cestari en Fabbri een gooi naar de ploegenprijs wilde doen. De Franse nationalen. die de tour door knock-out willen winnen of anders slechts zullen verliezen van Gaul, Baldini of Bahamontes, hadden echter nog een troef achter de hand. Cazala. de winnaar van de Ronde van De finish van de eerste etappe, waarin de Fransman Darrigade zich de snelste toonde en onze landgenoot Daan de Groot tweede werd. (Telefoto) Champagne, waarin Jo de Haan twee de werd, Cazala werd op het spoor van de Nederlanders en de Italianen gezet. De opzet slaagde, want toen de zeven tien leiders op de brede Boulevard Poincaré de ereplaatsen hadden ver deeld duurde het slechts veertien seconden voordat Cazala, mede dank zij de minuut bonificatie van Darri gade, de ploegenprijs voor de nationa len veilig stelde. Het peloton met de favorieten Rivière, Bobet, Anquetil, Baldini, Gaul en de overige Nederlanders en Luxemburgers, kwam met een achterstand van 1 min. en 29 seconden op Darrigade binnen. Geen uitvallers Voor de tweede etappe naar Na men zullen alle 120 renners aan de start mogen verschijnen. De regen van de eerste dag hoe striemend het water soms ook op de karavaan neerkletterde werkte als een verfrissende douche na een lange periode van benauwende hitte. Deze betrekkelyke koelte is voorlopig althans de redding van de Tour geworden want woensdag nog waren alle insiders het er over eens, dat dat eenzelfde slachting als van de eerste ritten van 1957 voor de deur stond. Alle ploegen kwamen volledig over de streep. De blonde Deen Jons- son. die achter was geraakt en ruim een minuut na sluiting van de eindcontrole binnen kwam, zal ook weer mogen vertrekken. Hy werd namelyk bij het binnenrijden van Metz ernstig door het publiek gehinderd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllll BILJARTEN Europees toernooi team - pentathlon Het Europese toernooi team-pentathlon werd gisteren te Amersfoort voortgezet. De uitslagen luiden: Nederland ASpanje 47/2 Van de Pol 400 16 85 25.— Galvez 296 16 129 18.50 Kader 71/2 Wynen 300 21 67 14.28 Ossorio 232 21 59 11.04 Bandstoten Domingo 200 41 24 4.87 Van Oosterhout 154 41 23 3.75 Libre Aquilera 500 21 156 23.80 De Ruyter 451 21 167 21.47 Driebanden Ventura 58 72 4 0.805 0 Popeyus 60 72 4 0.833 2 Nederland A wint de ontmoeting met 64. Nederland BBelgië Bands to ten Vingerhoedt 200 41 26 4.87 Teegelaar 183 41 21 4.46 71/2 Wafflard 300 13 98 23.07 De Kleine 234 13 55 18.— 47/2 Ver vest Schol te 400 23 103 17.39 394 23 119 17.13 Wunbledonkampioenschappen Hoewel tie Peruaan niet in topvorm stak Ramanathan Krishnan, de Indiase tennisspeler, die verleden week in de kampioenschappen van Londen, zowel Olmedo als Fraser versloeg, heeft gisteren op het centre-court van Wimbledon niet opnieuw voor een verrassing kunnen zorgen. Krishnan, kwam in de derde ronde van het heren enkelspel uit tegen de als nummer één geplaatste Amerikaanse Peruaan Alex Olmedo en werd na 95 minuten met 46, 6—3, 4—6, 57 uitgeschakeld. Olmedo speelde niet in topvorm en slechts door zijn betere service kon hij de partij in zijn voordeel beslissen. Hoewel Krishnan de tweede set won, kon hij nooit voldoende pressie ontwikkelen om Olmedo ernstig in moeilijkheden te brengen. De Indiase kampioen redde wel en kele malen prachtig op scherpe passings en de manier waarop hij van tyd tot de keiharde service van Olmedo retour neerde was bewonderenswaardig. Beide spelers waren erop uit met on houdbare smashes te scoren, zodat ral lies vrijwel niet voorkwamen. Door dit gedurfde spel was 't aantal missers vrij groot, maar tegelijkertijd zorgde deze dynamische speelwijze ervoor, dat en kele malen situaties ontstonden, waarin de atletische kwaliteiten van de spelers ten volle tot hun reoht kwamen. Het publiek op de afgestampte tribunes leefde dan ook intens mee en de win nende slagen werden met luid applaus begroet. OOK CHRISTINE TRUMAN HAD HET MOEILIJK. Ook Christine Truman, de nummer één by de dames, was nog niet in haar beste vorm. Tegen haar partner voor de Wightmancup, de 30-jarige Pat Ward, had zy 66 minuten nodig en de uitslag: 4-6. 6-4. 6-3 doet vermoe den dat Christine het in de volgende Libre Van Hassel Beekman Driebanden H. de Ruyter 60 Fauconnier 60 400 4 484 125.- 452 4 415 113.- 82 4 0.731 1 4 0.731 1 België wint de ontmoeting met 91. De ontmoeting DuitslandFrankryk werd door de Duitsers met 82 gewon nen. Lutgehetmann was in grootse vorm. In de partij tegen Grivaud (71/2) maak. te hy de 300 caramboles in vyf beurten vol! Het landenklassement ziet er na de tweede dag als volgt uit; 1. België 18 pnt; 2. Duitsland 18 pnt; 3. Nederland A 9 pnt; 4. Nederland B 8 pnt; 5. Spanje 4 pnt; 6. Frankryk 3 p. 27JUNI -3eETAPPE f 217 KM., Gwrordsbeigen ©BRUSSEL Z.3mAA (Grammont) BELGIE oEnghienè7km ..Te"1Pl°ï^ NAMEN v Jemeppe Charleroi 34 km ronden nog erg moeilijk zal kunnen krygen. Evenals de favorieten haddein ook de overige geplaatste spelers het deze dag moeilyk hoewel zij het allen tot de vol gende ronde brachten. Roy Emerson, nummer twee van Australië, moest te gen de jonge Spanjaard Andre Gimeno een set afstaan en zijn partner voor de Daviscup Neale Fraser. van wie de or ganisatoren verwachten dat hy de eindstreep zal halen, stond in de eerste set tegen Michael Harm met; 1-4 achter. Hann, een speler van de universiteit van Cambridge kwam zelfs op setpoint, maar moest toestaan dat Fraser toch nog in straight sets won. De meest overtuigende speler in de singles was de Amerikaanse Barry Mackav, die met zyn geweldige harde service de Deen Leschly in de kortst mogelijke tyd van de baan veegde. BELANGSTELLNG De afwezigheid van werkelijk domi nerende sterren als Hoad, Trabert en Rosewall schijnt de publieke belang stelling voor Wimbledon niet ongun stig te beinvloeden. Donderdag. tenminste, waren de 24.000 plaatsen in het Centrecourt to taal uitverkocht en buiten vormde zich een lange rij van mensen, die hoopten op het allerlaatste ogenblik toch nog te worden toegelaten. Ver geefs. want de poorten van het „ten nis-mekka" bleven voor die ongeluk- kigen zonder kaartje gesloten. Het was donderdag de laatste dag dat de Nederlandse spelers in de herenwed- strijden uitkwamen. De twee Neder landse vertegenwoordigers in het he ren dubbelspel Henk Goris en Piet van Eysden. gingen in een spannend gevecht in vijf sets ten onder tegen het Austra lische duo Allen Lane en Barry Phil lips-Moore. Het was sneu voor Van Eysden dat zijn maat zoveel fouten maakte, want de onbevooroordeelde toe schouwers waren het erover eens dat hij met een betere partner de partij ze ker zou hebben gewonnen. Nu verloor het Nederlandse duo met 1-6. 2-6, 6-3, 6-2, 1-6, na een gevecht dat bijna twee uur diuurde. Belangstelling voor Braassem Week Voor de Braassem Week. welke van 12 tot 16 juli a.s. wordt gehouden is de belangstelling zowel in Nederland als in het buitenland zeer groot. In de 12 m2 Sharpyklasse starten o.a. de Duitsers E. Döring. Joost Münster en Michel Schaper. Voor de wedstryden in de Olympiajollen hebben ingeschreven Werner Virks, Rolf Lehmann en Wern- hard Holttmann. In de Finnjollen- klasse komen aan de start Karl Stolze en K. Kemmling. In de Flying Dutch- man-klasse is totnutoe alleen de deel neming van de Belg André Maas be-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11