CHEMISCH BEDIENINGSMAN r „Prijs de zee- meesterwerk Herman van der Horst kreeg de eerste prijs voor de filmkunst Enige films bleven ver beneden de maat Labour bepaalt H-bom politiek Crisis afgewend Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Naamgeving in West-Duitsland sterk veranderd sinds de oorlog nieuwe medewerkers Verantwoordelijk werk BONZO BREKEN OF SCHEUREN „COWBOY" WORSTMAKER flinke jongeman DONDERDAG 25 JUNI 1959 Tijdens de slotvoorstelllng van de Internationale Filmweek te Arnhem zijn gisteravond de staatsprijzen voor de filmkunst 1959 uitgereikt. De eer ste prijs werd verleend aan Herman van der Horst voor zijn film „Prijs de Zee"; de tweede prijs werd toegekend aan Charles Huguenot van der Lin den voor zijn film „Tussenspel bij kaarslicht"; de derde prijs verkreeg Han van Gelder voor zijn film „Paleontologie". Voorts werden eervolle vermeldingen verleend aan: Rens Groot voor zijn ex perimentele firn „In a mist", aan N.V. Filmfabriek Profilti voor haar „good- will-film ..Flying the Friendship", aan N.V. Filmfabriek Profilti voor haar in structiefilm „Asfaltbitumen in moderne mijnschachtbouw" en aan N.V. Caril Ion Films voor de artistiek verzorgde en technisch goed uitgevoerde achtergron den en de interessante elektronische muziek in haar film „Variations elec- troniques". Dr. J. Hulsker. chef van de afdeling kunsten van het ministerie van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, reikte namens de minister de prijzen en eer volle vermeldingen uit. De jury bestond uit de heren E. J Verschueren, voorzitter, pater J. P Dirkse, J. J. L. Gielisse, B. Haanstra, A Koolhaas, leden en J. C. Schuller, se cretaris. In het rapport van de Jury wordt op gemerkt, dat een redelijke mate van zelfkritiek helaas bij enkele inzenders ontbrak. Er werden n.l. enige films in gezonden, die zowel technisch als artis tiek ver beneden de maat bleven en ze ker niet aan een nationale prijsvraag hadden behoren deel te nemen. (Van onze Londense correspondent) Een crisis, wente ue .Britse sociansti- scne eenneia beureigue uoor verscnu in inzicht mzaKe ue te voeren ponneK ten aanzien van de H-Dom, is te eucier ure ai gewend. ijdoours party oestuur en de algemene raau van net jarnse vaaverenigingsver- böiïa neuoeu gisteren ue nieuwe socians- tiscne pontieK uiza&e nucieane wapens gueageaeura. Deze spreent zien vieraant uit tegen eenzyuige aiscnanmg ervan. ais een comprouns, dat vooral met net oog op oe naderende veriaezingen ten doei neelt de eenneid in eigen rangen te bewaren, spreeat net plan zien uit voor een eventueel loslaten aoor Engeland van ae H-bom, gezameniy* met ae op nucleair gebied bezitloze mogenaneden. in dat geval zouaen ae oestaaiiue Britse H-bom-voorrauen, voigens Bevan, wor- aen vernietigd. Gaitskell, de leider van ue Labourparty, drukte zich echter voor zichtiger uit, toen hem gisteren ophel- dering hierover werd gevraagd. Hij sprak van demontering van de H-bom- nien. Ook was er de mogelijkheid, dat de Britse H-bommen aan ae Verenigde Staten zouden worden overhandigd. Deze denkbeelden gaan recht in tegen de op vatting der Conservatieven, aie destijds juist de H-bom hebben omhelsd om mili tair en politiek niet geheel van de Ver enigde Staten afhankelijk te zijn. Het gaat volgens de Britse regering niet aan dat Engeland, zich, zoals Labour wil, achter Amerika verschuilt. Het Labour- plan, dat gisteren werd gepubliceerd, wil uitdrukkelijk de Amerikaanse bases in Engeland handhaven. Indien dit niet het geval was, zou het plan neerkomen op een loslaten van NAVO. .Niets zou gevaarlijker zijn dan dit", zegt het Labourdocument veelbeteke nend. Labour onderstreept echter het ge vaar dat andere landen, in de eerste plaats Frankrijk, om dezelfde reden als Engeland, dan namelijk als onderdeel van een nieuwe nucleaire diplomatie, H-bommen willen aanschaffen. Daarom willen de socialisten dat Engeland con crete stappen doet om verergering van de internationale toestand te voorko men. Frank Cousins, de secretaris-generaal van de Transportarbeiders Unie, de grootste Engelse vakbond, heeft zich gisteren opnieuw tegen het socialistische H-bomplan verzet. Hij wil, dat Engeland zonder meer de H-bom opgeeft. „Handje" als demonstratie De Westduitse Bondskanselier, Adenauer, en diens minister van Economische Zaken, Erhard, hebben elkaar gisteren voor het "parlements gebouw te Bonn de hand geschud nadat de socialistische oppositie er op had aangedrongen dat zij in het openbaar blijk zouden geven van hun eenheid. De socialist Mommer had een daartoe strekkende motie bij de Bondsdag ingediend die met behulp van enkele christen-demo craten werd aangenomen. Bijeenkomst van de NAVO-raad Italië heeft verzocht een bijeenkomst van de NAVO-raad te beleggen, voordat de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" op 13 juli hun con ferentie te Genève hervatten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Rome had de Italiaanse regering twee of drie dagen geleden tot dit verzoek be sloten. Politieke waarnemers te Rome wijzen erop, dat Italië altyd voorstan der is geweest van nauwer overleg tus sen de NAVO-landen, alvorens er door enkele leden besluiten worden genomen, die alle raken. Een NAVO-woordvoerder te Parijs zei, dat het erg moeilyk zou zijn op korte termyn een dergelijke vergadering te arrangeren, gezien de drukke bezighe den van de Westelijke leiders. President De Gaulle van Frankrijk is gisteravond uit Milaan in Rome aange komen. Hij reisde per trein, samen met president Gronchi van Italië. Een deel van de reisduur hebben de beide staats lieden gebruikt voor besprekingen, waaraan ook is deelgenomen door pre mier Segnl en de ministers van Buiten landse Zaken der beide landen. Een deel van de ingezonden films kon niet helemaal geslaagd worden ge noemd, maar toch ls de jury na het zien van deze films ervan overtuigd, dat in ons land de mogelijkheden om films van niveau te maken ruimschoots aanwezig zijn. De jury meent, dat één film ronduit een meesterwerk kan worden genoemd, namelfjk die van Herman van der Horst: „Prijs de zee". Alle elementen, die van de film een autonome kunst maken, zijn in deze film op briljante wijze aanwezig. Herziening psalm- en gezangenboek De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren de toekomstige herziening van het psalm- en gezang boek behandeld, mede omdat de synode der Geref. Kerken zo spoedig mogelijk een nieuwe bundel van hon derd gezangen aan de kerken wenst aan te bieden. Men probeert nu de teksten van deze liederen in de bun dels van beide kerken gelijk te doen zijn.. De hervormde en gereformeerde commissies hebben er samen over ver gaderd en revisievoorsteiien ingediend. Bij de bespreking over de voorgestelde herziening deelde prof. Smelik mede. dat met de hier aangeboden revisie de commissie ook met voorstellen voor nieuwe liederen zal komen, ook van berijmde bijbelgedeelten. In de middagvergadering behandelde de synode het jaarverslag van de raad voor de zaken van kerk en theologie. WEINIG WEERKLANK Vervolgens sprak ds. P. den Houting uit Australië, naar welk land hij acht jaar geleden is geëmigreerd, en waar hij theologie heeft gestudeerd, over zijn werk als predikant in de Presbyteriaan se Kerk van Australië. Ds. Den Houting vertelde, dat hij totnutoe weinig weer klank heeft gevonden bij zijn werving van Nederlandse predikanten voor de Presbyteriaanse Kerk van Australië, die een groot gebrek aan predikanten heeft. Het is een misverstand te menen, dat de taal een hindernis is. Voor de theo logische opleiding worden veel emolu menten gegeven. Tenslotte sprak ds. J. F. Knottnerus, predikant van de Nederlandse gemeente van de Nederduits Hervormde Gemeente van Afrika. De oude contacten met de Nederduits Hervormde Kerk van Afrika zijn geconsolideerd, aldus ds. Knottne rus, die dit het werk van dr. Gravemeyer noemde. Ds. Knottnerus heeft o.a. via bijbelkringen evangelisatie kunnen be drijven. Het is echter niet eenvoudig voor een Nederlander om het klimaat van de Zuidafrikaanse kerk te aanvaar den, vertelde hij. Daarom is een aparte Nederlands sprekende gemeente binnen de Nederduits Hervormde Kerk nodig, een instituut, dat deze kerk ook harte lijk aanvaardt. Deze gemeente ls ander half jaar geleden gestart met 100 leden, thans zijn er vierhonderd. De gemeente blijkt zeer offervaardig te zyn en is een zegen voor Nederlanders in het voor hen vreemde land, besloot ds. Knottne rus. Dr. J. C. A. Fetter overleden Gisteren is te Den Haag in de leeftijd van 73 jaar overleden dr. J. C. A. Fetter, remonstrants emeritus predikant. Dr. Fetter, die te Stadskanaal werd gebo ren, bezocht van 1897-1903 het gymna sium te Amsterdam, waarna hij aan de Universiteit aldaar theologie studeerde. Van 1904-1909 studeerde dr. Fetter ook theologie aan de Leidse Universiteit. In 1917 werd de thans overledene doctor in de theologie aan de Universiteit te Gro ningen. Gedurende de jaren 1909-1913 was hij predikant te Schoorl (N.-H.) en van 1913-1919 te Zutphen. In Rotterdam was dr. Fetter van 1920-1932 predikant. Daarna was hij in Den Haag tot 1950 predikant bij de remonstrantse gemeen de. Vele publikaties zijn van zijn hand verschenen. Vele dagopeningen sprak dr. Fetter gedurende jaren des ochtends uit voor de VPRO-microfoon. Vooral in Den Haag was dr. Fetter een zeer geliefd pre dikant. De begrafenis heeft zaterdagmiddag om 2 uur plaats op „Westduin", nabij Kykduin te Den Haag. Vooraf leidt dr. H. J. Heering, rem. predikant te Den Haag, in de aula van deze begraafplaats een rouwdienst. UIT HET PREDIKAMBT Ds. C. Vroon, predikant bij de Geref. Kerk van Lekkerkerk, die enkele weken Gevangenisstraf voor dierenmishandeling PAARD MEER DAN DRIE UREN IN SLOOT LATEN STAAN Twee boerenknechts uiit Alphen aan den Rijn stonden terecht voor de Haag se poll tie rechter o.a. wegens een erger lijke dierenmishandeling. Ze hadden een paard van hun patroon, welk dier ze niet de baas konden, een sloot Inge jaagd en het beest daar meer dan drie uren in laten staan. Een dierenarts had rapport opgemaakt en gezegd dat het een pijnlijke, grote kwelling voor het beest moest zijn geweest, maar dat hij niet had geconstateerd dat het -xler hierdoor in zijn gezondheid was bena deeld. Dit geval was op 21 november gebeurd. Bovendien hadden de verdach ten samen op 2 december J.l. in Bode graven acht eenden gestolen. De ver dachten betoogden dat ze toestemming hadden van een 36-jarige veehouder uit Nieuwkoop die zou hebben gezegd dat de eenden van hem waren. Als getuige gehoord ontkende de veehouder echter ten stelligste dat hij zoiets had gezegd. De benadeelde diende ter zitting een schade-eis van dertig gulden in. Met name over de dierenmishande ling was de politierechter weinig te spreken. „Een misselijke zaak", noemde hij het. Tegen de verdachte, die hij schetste als een braniemaker, vorderde de offi cier van Justitie een maand gevange nisstraf en betaling van dertig gulden schadevergoeding. Het vonnis luidde: vier weken gevangenisstraf, waarvan 2 weken voorwaardelijk met toezicht van het Ned. Genootschap gedurende de 3 jaar durende proeftijd en betaling van dertig gulden schadevergoeding. De officier zag de 21-jarige andere verdachte als de hoofdpersoon en tegen hem vorderde hij zes weken gevangenis straf. Het vonnis luidde: zes weken waarvan twee voorwaardelijk en beta ling van de schadevergoeding. Vervolgens stond ln deze zaak terecht 'n 77-jarige inwoner van Nieuwkoop, die aanvankelijk erg doof scheen te zijn en met een hand aan zijn oor vlak voor de groene tafel ging staan. Hij had vier eenden van de vorige verdachten aan genomen, maar hij ontkende dat hij deze had gekocht. Ook zou hij niet heb ben gezegd dat ze maar af moesten wachten wat hij er zelf voor maakte. Waarom de verdachten dan de vier eenden bij hem achter hadden gelaten kon hij niet vertellen. Zijn schoon- doohter werd ook nog als getuige ge hoord en toen bleek opeens dat „opa", zoals zijn schoondochter hem steeds be titelde, het hele gesprek vanaf een af standje heel goed kon volgen. De schoondochter betoogde dat opa on schuldig was en ze had nog succes ook, want op een gegeven moment onder brak de officier van Justitie de schier eindeloos durende discussie of er nu wel of niet sprake was van heling of schuld heling met de opmerking: „Ik vorder vrijspraak tegen opa". De rechter ging hierin onmiddellijk mee. Opa begon nog een heel verhaal, maar rechter en offi cier wuifden hem vriendelijk uit de reohtszaal weg. geleden zijn gemeente heeft verlaten, heeft zich thans aan de gemeenschap der Geref. Kerken onttrokken. De clas sis Gouda heeft hem thans van het pre dikambt vervallen verklaard. Ds. Vroon werd in 1928 geboren en aanvaardde in 1954 het predikambt in Lekkerkerk. MOGELIJKHEDEN VOOR GEREF. ZENDING Generale zendingsdeputaten van de Geref. Kerken zijn in hun beraadslagin gen over nieuwe zendingstaken naast Indonesië tot een voorlopige conclusie gekomen. Na met de zendende kerken overleg te hebben gepleegd, kwamen ze tot de conclusie, dat er zowel in Argen tinië als in Brazilië grote mogelijkheden liggen voor de gereformeerde zending. NED. HERV. KERK Beroepen te Streefkerk M. v. Rennes te Rouveen. Aangenomen naar Rotterdam- Feijenoord (wijkgemeete Transvaal) J. L. Verbeek Wolthuys te Hellendoorn; naar Scherpenzeel (Geld.) L. A. Klootwijk te Raamsdonksveer. Bedankt voor Ameide en Tienhoven J. den Besten te Dirksland. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Werkendam G. Blom te Meerkerk en C. v .d. Weele te Leiden. Beroepen te Oud-Beijerland J. J. Rebel te Mtirmerwoude. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te St.-Annaland, te Bodegraven en te Werkendam P. Blok, kand. te Rot terdam en C. Wisse ,ld. te Tholen. Beroe pen te St.-Annaland P. Blok, kand. te Rotterdam: te H. I. Ambacht en te Mld- delharnls C. Wisse, kand. te Tholen; te Dordrecht P. Blok, kand. te Rotterdam west. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Almelo J. Ketelaar te Hoo- jezand. Bedankt voor Nieuwe Pekela Ph. Lindeman te Stavoren. Soldaat tijdens oefening „Panta Rei" verdronken Tijdens de militaire oefening „Panta Rel" die op het ogenblik in het zuiden des lands wordt gehouden, is gisteravond om half elf een militair om het leven ge komen. De dienstplichtige soldaat, E. Bunskoek, die deel uitmaakte van een patrouille, die als infiltratiegroep optrad, is by het tewater gaan in de Maas bij Putterswijk onwel geworden. Hij zakte plotseling weg, werd levend op de wal gebracht, doch ls tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden Soldaat Bunskoek was 19 jaar. Hij was niet gehuwd, woonde in Glanerbrug en behoorde tot het 46e bataljon infanterie uit de legerplaats Steenwykerwold. New York Philharmonic 13 september in Kurhaus 47 concerten in 24 steden Het Phiiharmonisch Orkest van New York zal, zoals bekend, als onderdeel van een grote tournee van tien weken door Europa en het Nabye Oosten op 13 sep tember voor het eerst in ons land con certeren. Het optreden van het 107 man omvattende orkest zal plaats hebben in de Kurzaal te Scheveningen en onder leiding staan van zyn eerste dirigent Leonard Bernstein, die hier tevens so list zal zyn in George Gershwin's „Rhapsody in blue". Het programma vermeldt verder de ouverture „Carnaval Romain" van Hector Berlioz, de Zevende Symfonie van Beethoven en „Billy the Kid" van Aaron Copland. Het vertrek van het orkest uit New York is bepaald op 3 augustus. Er zullen 47 concerten in 24 steden en 18 landen worden gegeven, waarvan 18 in twee Sovjet-Russische steden. Tussen 22 augustus en 2 september wordt in ver band met de Amerikaanse tentoonstel ling in het Sokolniki Park tien maal te Moskou geconcerteerd. In Leningrad zul len tussen 4 en 12 september 8 concerten worden gegeven. Alle concerten op on geveer tien na zullen door Leonard Bernstein worden gedirigeerd. Thomas Schippers zal de resterende voor zijn rekening nemen. Zowel Bernstein als Schippers zullen het orkest tijdens zijn verblijf in de Sovjet-Unie leiden. De New York Philharmonic zal het eerste Amerikaanse symfonieorkest zyn, dat in Bulgarije optreedt. Ook is het nog niet eerder voorgekomen, dat een Ame rikaans orkest de Salzburger Festspiele opluistert. Loosdrechtse Plassen gaan op in damp Boten lopen vast (Speciale berichtgeving) De Loosdrechtse plassen gaan in damp op! Grotere boten lopen alle vast. Meer dan 30 centimeter is de waterstand van de Loosdrechtse plassen ai gedaald ten gevolge van verdamping en de groei van het riet. Mede doordat by de heersende droogte geen water uit de Bethunepolder kan worden overgepompt en ook het water van de hoger liggende Vecht niet geloosd wordt, ziet de situatie er voor de komende dagen niet rooskleurig uit. De boten met een diepgang van meer dan een meter, zoals kajuitschepen en de draken, lopen vast, Zelfs de zeilers in de grote BM's dienen zeer voorzich tig te zijn, vooral in de nabijheid van het riet en bij de doorgangen tussen de plassen onderling. Geregeld ziet men op deze plaatsen de zeiljachten al vast liggen. VOOR „HAAK-IN-ACTIE" Voor een bezoek van enkele weken is uit Nederland te Paramaribo aangeko men de heer Johan Bodegraven, verbon den aan de NCRV. Hy komt in Suri name voor de actie (Haak-in-actie) die binnenkort in Nederland gehouden zal worden ten behoeve van de bouw van het Diaconessen-ziekenhuis in Surina me. De leiding van deze actie berust in zijn handen. Hij zal tijdens zijn verblijf zoveel mogelijk bandopnamen maken, die hy zal verwerken in de actie die gevoerd zal worden in Nederland. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Juni Leidse Coöp. Groente- en Fruitveilingt Per 100 kg.: Aardbeien 8679, pruimen 45105, zwarte bessen 170, andijvie 740, doperwten 51- 80, peulen 25170, snijbonen 65105, stambonen 75155, tuinbonen 1922, kroten 1239, groene kool 1014, spits kool 3743, postelein 417, rabarber 15 23, spinazie 726, tomaten A 5787, Idem B 61—83. Idem C 4062. idem CC 2842, uien 819. waspeen 1234. Per 100 stuks: Perziken 626, bloemkool A 1263, Idem B 1246, Idem C 16, kom kommers A 2347, Idem B 2128, idem C 16—36, sla A 3—16.10. Per 100 bos: Bospeen 1337, peterselie 7.5015.60, selaery 821.10. AALSMEER 24 Juni C.V. Centrale Aalsm. Velling G.A.; Snijbloemen: Cle matis 1019, Amaryllis 68, Gerbera 10 23, Bouvardla 1018. Violieren 811, Ere murus 2053. Rayonanten 5075 per stuk. Lelie 1828 per kelk. Esther Read 2045, Iris 2550. Lathyrus 1530. Col- villel 40—85, Gladiolen 70125. Ornitho galum 50110, Alstroemeria 3048 per os. Perkplanten: Peltatum 90105. Ge- ranulm 5065, Tagetus 8—14, Petunia 10—18, Margriet 20—35. Salvia 15—22, Ageratrum 1022; Lobelia 10—15, Bol- begonla 1016. Gezania 2030, Dahlia 1520, Mesem 1828. Leeuwenbek 1520 Calceolaria 2035 per stuk BARNEVELD, 25 luni Coöp. Veluwse Eiervelllng Barneveld-Ede: Weekaanvoer 850.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: eie ren van 41/50 gr. f5.71—7.73. 50/58 gr. 7.899.51, 58/63 gr. 9.7710.99, 63/66 gr. 11.1111.71, alles per 100 stuks. Eiervelllng SBEAanvoer 571.533 stuks. Handel vlug. Prijzen: elere van 53/63 gr. 9.70—10.90. 63/65 gr. 11.01—11.24; eende- eleren van 55'65 gr. 8.029.99. 65/73 gr. 10.1511.80, alles per 100 stuk Eiermarkt- Aanvoer 1.800.000 stuks. Handel redelijk met flauwe afloop. Pry- zen: klppeeleren van 60/65 gr. 10.75 11.75, algemene prijs 11.10 per 100 stuks. Kiloprijs 1.80, basis 61 >/2 gr. Henne- eleren 40/52 gr. 6—9. Weer bos- en heidebranden 20 HECTAREN BIJ DE HARSKAMP VERWOEST Door nog onbekende oorzaak is gister middag omstreeks halfzes de met wat struikgewas begroeide heide tussen de Ossenberg en de Driepoot in het infan- terieschietkamp „De Harskamp" in brand geraakt. Het vuur verspreidde zich zeer snel, hetgeen het nodig maakte in alleryl ongeveer 2.000 in „De Harskamp" verblyvende militairen te alarmeren. Ook de brandweer van de legerplaats en de brandweren uit Harskamp, Otterloo, Ede, Kootwijk en Apeldoorn werden te hulp geroepen. Dank zy deze massale inzet van men sen en materiaal kon het vuur na ruim anderhalf uur bedwongen worden. Toen waren ongeveer 20 ha heide en enkele schietdoelen aan het vuur ten offer ge vallen. Tussen Hattem en Hattemerbroek heeft gistermiddag een bosbrand ge woed, waarbij vijf hectare jonge dennen een prooi van het vuur werden. De brand, waarschijnlijk ontstaan, doordat vakantiegangers onvoorzichtig zijn ge weest met vuur en werd bestreden door de brandweer van Hattemerbroek, Olde- broek, Hattem, Zwolle en Heerde en door militairen die toevallig in de buurt aan het oefenen waren. Door dit kracht dadig ingrijpen was men het vuur spoe dig meester. In het Valtherbos naby Emmen is gis termiddag een felle bosbrand ontstaan, die zich in korte tijd uitbreidde over een oppervlakte van twee tot drie hectaren. De brand werd bestreden door de brand weren van Emmen, Valthermond, Sleen, Exlo en Schoonoord. Ook werd assisten tie verleend door een groep militairen uit de legerplaats Assen. Op grondgebied van de gemeente Hil versum en op het terrein van „Boeke- steyn" is gistermiddag een bosbrand uit gebroken ter hoogte van Crailoo, tussen Hilversum. De brandweren van deze plaatsen bestreden het vuur. Tegen de avond was men de brand meester. Er ging ongeveer 1 ha bos verloren. PrlJ«noterIng Gelders-Overijsselse Ver eniging van ElerhandelarenGrote eieren 11.1011.50, gewicht 62/68 gr., kleine eieren 10.2511. gewicht 56/61 gr., henne- eieren 68, gewicht 37/47 gr. BOSKOOP, 24 Juni „De Boskoopsche Veiling": Gr.bl. rozen: Offmann 11060, Bouché 60, Duisburg 13080; Pechtold 12050. Butterfly 8060—90, New Yorker 260200, Better Times 8047, Vierlan- den 140—80, Hadley 60—45, gemengd 26 —37, Rosalandla 3627. Baccara 420— 240. Babyrozen: Sweetheart 4580, Aria 75—57, Galrhlng 85—65. Ollsson 40—29. Pauls Pink 80—60, Moulin Rouge 210— 160, Nymph 360—220, White Sweetheart 4575. gemengd 5545. Juweeltje 6424, Else Poulsen 7532. Ellen Poulsen 80 38. Allerlei: Erlgeron roze 10 .Idem lila 16. tromentera 69, Statlce 24, Lathyrus roze 68, wit 812, oranje 912, lila 8 13, zalm 169, gemengd 79. Margriet (enkel) 26. idem (dubbel) 2229. Ane monen 911, Durandll 150120, Jap. Iris wit 2625, Idem blauw 2624. GOUDA. 25 Juni Kaasmarkt: Aan- fevoerd 183 partijen kaas. Eerste kwaliteit 2.17—2.24, tweede kwaliteit f2.06—2.16. extra kwaliteit f 2.252.38. Handel re delijk KATWIJK AAN DEN RIJN. 24 Juni Groenteveiling: Waspeen A export (per kl6t) 9.1012. Idem B export 9.6011.50, Idem binnenland 3.606; sla I (per 100 st.) 9.20—15.40, Idem II 6.60—8.80, bos peen (per 100 bos) 3445, Bloemkool I (per 100 st.) 4559, idem II 3241, pe terselie (per 100 bos) 1218, kroten (per 100 bos) 1721, tuinbonen 1836, sja lotten 1510, komkommers 1730, spits kool 30. andijvie 2022, postelein 1725, gr.) 4045. peulen (per kg) 1.08. bone- kruld (per 100 bos) 18, selderij (per 100 bos) 1420, rabarber 21, aardappelen (per kl6t) 5.706.10, stoofsla 1018, pos telein 1217. Aanvoeren: waspeen 65.000 kg., waarvan 50.000 kg. voor export werd verkocht; bospeen 7.500 bos; sla 20.000 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 24 Juni Bloemenveiling: Wlrrals Supreme 1352. Esther Read 1026, Margrieten 717, Colvillels 22—61, Dahlia's 45—75. Hellan- thus 2338, Lathyrus 824, Goudsbloe men 1119, Alstroemeria 3246, Gladio len 601.00, Phlox 1718, Brodea 10 23, Babyrozen 701.40, Ornltbogalum 60 1.10, p. bos. Lelies 10—16, Am. Anjers 515 p .stuk. Groenteveiling: Aardbeien I 3963, id. n 19—42; kropsla 7—11.30, Idem II 3— 7.60, andijvie 1619, bloemkool 2849, aardappelen 2325, bospeen 1328, breekpeen 1525, kassnijbonen 100120, idem stek 6085, peulen I 70180, Idem II 2646, rijsdoperwten 3859, kapucij ners 3657. blauwschokkers 72, tuinbo nen 1320 per 100 kg RIJNSBURG, 24 Juni Bloemenvei ling Flora: Segetum 2533, Idem bont 22 30, Iberis 14, Orlon 4548, Godetla 30, Goudsbloemen 1824, per bos. Talma 100 120, Mimi 80100, Tuinanjers 120170, Achillea 380, Alstroemeria 700900, Wlr- ral Suprème 370450, Gaillardla 120 140. Scablosa blauw 300340, Idem wit 390, Gerbera I 2800, Idem II 2100, Zomer- Lathyrus in kleuren 2830, Am. Anjers: Sim rood 7001000, roze 8001100, wit 1000—1100, Reglna 1000—1300, Shocking Pink 13001500, Gladiolen: Friendship 12001300, Strauss 10001250, Allard Plerson 800600, Albert Verwey 9001200 Gladiolen Nanus Nlmpb 500650, Idem Vuurbaak 380440, Idem Queen Wilhel- mlna 350400, Idem Romance 350, Idem Roze Marle 320; Colvillel Alba 380450, alles per 100. Lelie Tlgrlnum 19 ct. per tak. Allum bol 4548 per tak. Centaurea geel éénbloemlg 78 per tak. Groenteveiling: Sjalotten 1516. dop erwten 7075, Herenbonen 135140, was peen A 2552, eerstelingen 2526, drie lingen 1618. per kilo. Seldery 2023. peterselie 18—20, bospeen 3540, bo6kro- ten 1518, radijs 810, bonekruld 12 15 per bos. Bloemkool A 6065, B 35— 40 pe rstuk. Sla 712 per krop. TER AAR. 24 Juni Groenteveiling: Kassnijbonen 9011.15, idem B 7585, Idem stek 2885, snybonen natuur 80 85. stamprinsessenbonen 1.401.60, peulen 90^1.65, idem B 30—75, doppers 3858, kapdoppers 3851, blauwschokkers 59 72, witte kapucijners 6153, krombek- doppers 5960, alles per kg. Tuinbonen 1.45—2.00 per 10 kg. Tomaten A 8092, idem B 7090, Idem C 6677, idem CC 4866, andijvie 2125, waspeen 2128, nieuwe aardappelen 2729, Idem kriel 17 21, postelein 628, rabarber 1025. putjeskool 13; komkommers stek 1022, spitskool 33. sjalotten 16, spinazie 33, alles per kg. Sla I 8.90—17, Idem B 4.50—7 per 100 stuks. Bloemkool A 3566 .Idem B 2533, Idem C 1522, Idem stek 12; komkommers A 31, Idem B 2629. idem C 1925, idem D 1219, Idem stek 9 10, alles per stuk. Bospeen 2431, bos- kroten 514. bosuien 816, radijs 4. alles per bos. Aardbeien 4049, per doosje, zwarte bessen 1.261.60. rode Dessen 1.20 1.28, witte bessen 70. alles per kg. Augurken: basterd 37, grof A 31. grof 37, CD 28, E 27, E geel 16, alles per kg. Gabriele en Thomas liggen aan de spits (Van onze correspondent in Bonn) Het geven van namen in West-Duitsland is, ge lijk in zovele andere lan den, een kwestie van een bepaald tijdperk. De vijf tien- tot vijfentwintig jarigen, die in de Hitler- tijd een echt Germaanse naam kregen, zijn daar over waarschijnlyk niet zo tevreden. De jeugd van na de oorlog kwam evenwel in het bezit van een reeks welluidende namen, waaruit soms de zuoht der jonge ouders spreekt om nu eens on Duits te doen. De Adolfen, Hermanns en Heinrichs zijn, zo lijkt het, gedoemd te ver dwijnen. Wie thans in oe Bondsrepubliek een zoon krijgt, noemt hem Tho mas! Het is thans de meest begeerde naam in West-Duitsland: 30 van de 1000 geboren jongens heten Thomas en 30 van de 1000 geboren meisjes heten Gabriele Adenauers ster is niet zo hoog gerezen, dat er een voorkeur bestaat voor Konrad, gelijk in Frank rijk voor Charles (De Gaulle!). Waar de zachtheid en het on-Duitse in de klank van vele namen vandaan komt, weet nog niemand. Misschien wil men gewoon eens wat anders, misschien ook klinken deze namen in het Duits uiterst wellui dend. Bij de jongens heeft men overigens ook andere voorkeuren ont dekt: naast Thomas zijn namen als Jürgen, Mi chael en Wolfgang favo riet. Daaraan zit alweer heel wat Duits aan klank en vorm. On-Duits lijken de namen, die na dit drietal komen, ook niet bepaald: Peter, Bernd, Klaus. Daarna volgen de jongetjes, die Martin, Günther, Ullrich, Dieter. Manfred, Werner en Detlef heten. Een uit gesproken voorkeur be staat er voor korte na men als Bemd, Klaus. Jens, Jörg, Tim en Alex Sn voor dubbele namen als FriedojanU), Jean- Pierre, Angelo-Heinrich, Eduard-Bonifa»....! Om nog to rwtygen over de reeksen helemaal on Duitse namen als Mario, Marcel, Sven en Roger. Met de meisjesnamen is het niet anders: er is ook hier sprake van invloed van andere talen, vreemde infiltratie, van andere landen, van het on-Duitse. Gabriele staat bovenaan, dan volgen de meisjes, die Petra wor den genoemd. En daar na komen de Monika's. Maar Birgit, Brigitte, Ingrid, Ute, Ulrike en Renate doen het nog best. Ook bij de meisjes namen kan men een voorkeur ontdekken voor de dubbelnamen, waar men zelfs gedrochten als Diana-Barbara, Wane- Demonia en dergelijke ontmoet. Over vijftien jaar hebben al de lieve kinderen met dergelijke bizarre namen daar ove rigens maar last van. Want zelfs dan zullen zinnen als: „Ga je mee voetballen, Eduard-Bonl- faz?" en „Zullen we gaan fietsen, Wane-Demonia?" heel zonderling klinken, maar we vrezen.... Koninklijke Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek N.V. Delft Wegens verdere uitbreiding van de produktie-afdelingen zoeken wij voor de drie-ploegendienst (leeftyd 20 tot 35 jaar) die in onze fabrieken kunnen worden opgeleid tot Het werk bestaat hoofdzakelijk uit het bedienen van chemische installaties, zoals gistingtanks, centrifuges, filters en distiileerapparaten. waarby het aankomt op toewyding, betrouwbaarheid, gezond verstand en nauwkeurigheid. Nadat de geschiktheid voor het werk is gebleken, vindt aanstelling in vaste dienst plaats (minimum leeftyd 23 jaar) en opneming in het pensioenfonds (minimum leef tijd 25 jaar). INLICHTINGEN: Een uitgebreide uiteenzetting van de aard van het werk en de arbeidsvoorwaarden wordt op verzoek verstrekt door het arbeidsbureau Leiden of wordt door ons na schrifte- lyke aanvrage aan U toegezonden. SOLLICITATIE: Belangstellenden, die met goed gevolg de Lagere School hebben doorlopen en menen aan de gestelde eisen te voldoen kunnen zich PERSOONLIJK VERVOEGEN by het arbeidsbureau te Leiden, dat behalve op de normale uren, ook iedere vrydagavond geopend is van half zeven tot half acht. de afdeling Personeelszaken, kantoorgebouw, Wate- ringseweg 1 te Delft, 's morgens tussen 10 en 12 uur, 's middags tussen 2 en 5 uur (behalve zaterdags) en BOVENDIEN HEDEN- EN MORGENAVOND (25 en 26 juni) tussen 7 en 9 uur. SCHRIFTELIJKE SOLLICITATIES te richten aan de afdeling Personeelszaken van de Koninklyke Nederland sche Gist- en Spiritusfabriek N.V. voer dit en dit uw kat... uwhondl is er niet meer bij. Gega randeerd onbreekbaar zyn de nieuwste naaldhakken, welke alléén „COWBOY" U leveren kan. Vele modellen en kleuren. Gratis halen en bezorgen in Leiden en omstreken. Modelschoenmakery HOGEWOERD 50 Tel. 23402 - Leiden Depots: Herenstr. 76 - Tel. 26279 Lodewyk v. Deysselstr. 3 GEVRAAGD Of ZELFST. BEDIENDE om opgeleid te worden tot worstmaker. c. HEENK, Vrouwenst. 5 - Leiden GROOT BEDRIJF vraagt om te worden opge leid voor werkzaam heden in de post kamer. Gepensioneerden ko men eventueel ook in aanmerking. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder no. 14573 aan het bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7