Ü1 draion Belgisch-Nederlands contact werd (na 1830!) eerst in 1883 hersteld Toch hadden beide vorstenhuizen bijna in het geheim ook al ontmoetingen in Wiesbaden pantalons r Met een enkel woord Brouwersglazen Agenda I GEBR. HUISMAN j fc iï Is DONDERDAG 25 JUNI 1959 Bij Koning Boudetvijns a.s. bezoek (Van onze correspondent in Brussel) In 1830 men weet het werden de banden, die tot dat moment Nederland en België hadden vereend, doorgesneden. Niet minder dan 53 jaren moesten verstrijken, eer in 1883 de Nederlandse en Belgische vorstenhuizen het contact weer herstelden. Oude, zich in Brussel bevindende archieven, hebben ons echter onthuld, dat beide vorsten elkaar vele jaren voordien reeds officieus en bijkans in het geheim hebben ontmoet. Het was op „neutraal" terrein, in Wiesbaden, dat Koning Willem III van Nederland en zijn gemalin Koningin Emma een ontmoeting hadden met Koning Leopold II van België en zijn echtgenote Koningin Marie-Henriette, terwijl de broer van de Bel gische Koning, Philippe, graaf van Vlaanderen, een innemende figuur, van wie Koningin Victoria eens heeft gezegd: „Ce bon, si sympa- thique Philippe", reeds in 1859 een officieus bezoek bracht aan het Nederlandse Hof. de Augustijnenkerk en stond niet ver van het De Brouckèreplein, in het hart van Brussel. Op het ogenblik is er nog alleen het café des Augustins, die de naam doet voortleven. Zoals te Amsterdam verschenen ook te Brussel de beide vorsten samen op het balkon, en wel op dat van het his- Prins Philippe deed al het mogelijke om band te verstevigen Zelfs aan het hof van Tsaar Alexander II en Maria-Alexandrowna te St.-Peters- burg trachtte Prins Philippe de Belgisch- Nederlandse verstandhouding te bevor deren. Mag dit op het eerste gezicht mis schien wel enigszins vreemd lijken, men dient niet uit het oog te verliezen, dat de hoven van St.-Petersburg en Den Haag aan elkaar gelieerd waren. Het is nog niet geheel duidelijk, waar om de in 1859 begonnen toenaderings pogingen pas in 1883 tot een tastbaar en zichtbaar resultaat zouden leiden. In dat jaar was er in Amsterdam een grote tentoonstelling en het paleis op de Dam bleef nauwelijks één dag zonder vorste lijk bezoeker. Zoals het Brussel van 1958 was het Amsterdam van 1883 een soort internationaal centrum. Van die feeste lijke gelegenheid werd door de vorsten huizen van de beide landen een dank baar gebruik gemaakt om „met bekwa me spoed" de verzoening in de open baarheid te brengen. Op 19 juli 1883 brachten Koning Willem III en Koningin Emma een kort bezoek aan Koning Leo pold II in het kasteel van Laken. De vorst nodigde bij die gelegenheid het Belgische vorstenpaar uit om de tentoon stelling van Amsterdam te komen bezoe ken, een invitatie, die natuurlijk gaarne werd aanvaard. Nieuwe fase Over dit bezoek van Koning Leopold n en Koningin Maria-Henriette aan Am sterdam hebben wij de diplomatieke mis sive gevonden, dus het officiële bericht van de Belgische gezant in Den Haag, baron d'Anethan aan de Belgische pre mier en minister van Buitenlandse Za ken. de bekende liberale staatsman Frère-Orban. De gezant noemde de manifestaties, die op 18 oktober 1883 te Amsterdam werden georganiseerd „im posant", terwijl het enthousiasme zó groot was, dat „Koning Willem III enkele malen met zijn hoed de menigte voor het paleis op de Dam toewuifde en „hoera" riep", 's Avonds werd er een groot diner gegeven, waaraan ook de Kroonprins van Portugal aanzat. Tijdens het diner werd d'Anethan er op de hoogte van gebracht, dat aan de Belgi sche premier het grootkruis van de orde van de Gouden Leeuw van Nassau was verleend. Dat de vorsten van België en Nederland op de achttiende oktober 1883 in Amsterdam voor het eerst sedert de scheiding van de beide landen op het balkon van het paleis verschenen, was het duidelijke bewijs, niet alleen van de verzoening, maar ook van het begin van een nieuwe fase in de Belgisch-Neder landse verhoudingen. Sedertdien is van jaar tot jaar het aantal Belgen en Nederlanders gegroeid, dat op de een of andere manier het na deel van de politieke scheiding van 1830 ongedaan wilde maken door een econo misch verbond. Men mag dan ook zeker niet denken, dat de econo mische unie Benelux een idee is van september 1944, toen de Benelux-baby in Londen boven het doopvont werd ge houden! Amsterdam enthousiast Amsterdam was in 1883 in ieder geval enthousiast over de Belgische Koning en Koningin, wat overigens ten dele wel het gevolg was van de grote figuur en de grote politieke successen van Leopold II, die toen reeds flink was gevorderd met zijn politiek in Kongo. Maar méér nog voelden de volkeren van toen, dat er na de heftige stormen van 1870, die Europa diep hadden geschokt, nog moei lijke jaren konden komen. In mei 1884 volgde het officiële staats bezoek van Koning Willem III en Koningin Emma aan Brussel. Dinsdag, 20 mei arriveerden de Nederlandse vor sten in het prachtig versierde Noord station van Brussel; Koning Leopold II was in zijn speciale trein naar Essen gereden om aan de grens zijn gasten te kunnen begroeten. Op het Noordstation wachtten de Koningin der Belgen, H.M. Marie Henriette, de Belgische Kroon prins Boudewijn (die op twintigjarige leeftijd is overleden), en de gravin van Vlaanderen, echtgenote van Prins Phi lippe, die de Belgisch-Nederlandse ver zoening had ingeleid. Aan het hoofd van het corps diplomatique stond de Neder landse ambassadeur. Baron Gericke de Herwijnen. Een bataljon grenadiers had de erewacht betrokken. Willem III, in de uniform van generaal der cavalerie, droeg het grootlint der Leopoldsorde, Leopold II het grootlint Nederlandse Leeuw. Plechtig en indrukwekkend Voor Koning Willem III was dit weer zien na 53 jaren van Brussel een bijzondere vreugde. Hij was immers als zoon van Willem II en Groothertogin Anna-Paulowna (een dochter van Tsaar Paul I van Rusland) op 1 februari 1817 in het „Hotel van Oranje", een grote woning op de plek, waar thans het departement van Buitenlandse Zaken staat, in de Wetstraat nr. 8 geboren. Op 28 maart was hU gedoopt volgens de protestantse ritus en naar een Brussels historicus schreef „en grande pompe", met veel eerbewijzen en praal. De kerk waar het prinsje gedoopt werd, heette Advertentie torisch stadhuis op de Grote Markt. Trompetgeschal weerklonk en militaire kapellen speelden de volksliederen. Het was plechtig en indrukwekkend. De menigte op de Grote Markt was, gelijk het vorig jaar te Amsterdam, getuige van een historisch moment. Een Nederlandse dagbladcorrespon dent telegrafeerde naar zijn krant, dat de burgemeester van Brussel, Karei Buis, de vorsten in het Vlaams toesprak. Op nieuw weerklonk daarna het majestu euze trompetgeschal van de torentran sen, opnieuw bulderden de kanonnen, opnieuw schetterde het koper Neder lands populairste liederen. En de cor respondent voegde er enthousiast aan toe, dat door de menigte met niet min der dan 155 grote banieren werd ge zwaaid; „tot zijn leedwezen" moest de correspondent nog een ongeluk melden. De hollende paarden van de gouverneur van Brabant, de heer Heyvaert, kwets ten zeven personen. Dankbare herinnering Koningin Emma ontving tijdens dit bezoek een kanten waaier, waarin de wapens van Nederland en Waldeck wa ren verwerkt. Een andere Nederlandse correspondent vond het een „plezierig detail", dat hij op de door troepen af gezette pleinen „geen enkele hond in de open ruimte zag". En dat is een markant verschil met Amsterdam, waar de hon den zich van de feestelijkheden niets schenen te hebben aangetrokken. Die hondengeschiedenis is natuurlijk slechts een detailverschil. Beide steden, Amster dam en Brussel, vormden het historisch kader voor de grote verzoeningsbezoeken en de momenten er voor waren psycho logisch goed ofschoon laat gekozen. In de sedertdien zo dynamisch gewor den toenadering van de Beneluxlanden verdienen de bezoeken van 1883 en 1884 een bijzondere plaats. Wij gedenken ze dankbaar, nu de directe afstammeling van die „goede en sympathieke „Prins Philippe, graaf van Vlaanderen, Koning Boudewijn naar Nederland komt voor een officieel staatsbezoek aan Koningin Juliana, kleindochter van Willem III. Droogte teistert ook Denemarken en Saksen In de Westduitse deelstaat Neder- Saksen woedden gisteren bij elkaar 29 bos- en heidebranden, die een gevolg zijn van de aanhoudende droogte. Bij de bestrijding van de branden zijn circa 2.500 militairen ingeschakeld. De groot ste brand woedt reeds drie dagen bij Cuxhaven, aan de monding van de Elbe. Daar staat een stuk bos van negen vier kante kilometer in brand. In Denemarken dreigt door de aanhoudende droogte en crisis in de veehouderij. Vele boeren moeten hun dieren op rantsoen zetten en zelfs een deel van hun vee laten slachten. Als echter teveel vee voor de slacht wordt verkocht, zal de melk-, boter- en vlees- produktie in moeilijkheden komen. De Franse zaak is ook die van het Westen, zegt Debré Michel Debré, de Franse premier, heeft in de Senaat verklaard, dat Frankrijk zijn missie als brug tussen de Europese en de islamitische beschaving moet blijven vervullen. „Wij zien het toenemend gevaar van een beweging, die onder het voorwendsel van nationa lisme, een gevaar betekent voor de toe komst van Frankrijk en het Atlantisch bondgenootschap", zei hij. „Wij hebben dossiers opgesteld van degenen in het buitenland die de op standelingen helpen, maar wij wensen ook te weten of onze bondgenoten wer kelijk bondgenoten zijn. Zij moesten be grijpen dat de Franse zaak ook de zaak van het Westen is". Debré zei. dat Frankrijk nieuwe over eenkomsten met Tunesië en Marokko moet sluiten. Frankrijk is bereid tot een gezamenlijke exploitatie van de Sahara, maar wil er zeker van zijn. dat even tuele akkoorden worden geëerbiedigd en dat de twee staten een strikte neutrali teit jegens Algerije in acht zullen nemen. Nieuwe figuur in de Argentijnse regering Alvaro Alsogarav heeft meegedeeld dat hij de Argentijnse portefeuille van Economische Zaken heeft aanvaard en voorlopig ook die van arbeid. Hij is een van de felste politieke tegenstan ders van president Frondizi en voor stander van vrijhandel. Waarnemers in Buenos Aires zijn van mening, dat. de benoeming van Alsogaray president Frondizi tot een .rubberstempel" maakt, aangezien Alsogaray de volledige macht in financieële en arbeidsgelegenheden heeft bedongen. Onrust in Durban Een menigte naturelLenvrouwen heeft hedenochtend drie stadsbussen van Durban in het neger-voorstadje Gleve- lands met stokken en stenen aangeval len. De politie arresteerde 23 vrouwen. Amerika hervat zo nodig de ondergrondse kernproeven John McCone, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft gisteren voor de subcommissie van de senaat voor ontwapening verklaard, dat de V.S. de ondergrondse proeven met kernwapens zullen hervatten, als de Russen weigeren mee te werken aan een gezamenlijk program op dit gebied ten einde een manier te vinden om onder grondse explosies van aardbevingen te onderscheiden. Hij zei evenals de Sovjet-Unie te ho pen, dat een akkoord om de kernproeven te staken andere landen dan de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland zal bewegen, van de vervaardiging van kernwapens af te zien. De V.S. zijn er echter niet zeker van dat andere potentiële kern- mogendheden, zoals bijv. Frankrijk en China, zich bij een dergelijk akkoord zouden aansluiten. Granval trekt belediging in (Van onze Parijse correspondent) „Ik heb in geen enkel opzicht een blaam willen werpen op de Nederlandse scheepsbouw, maar ik heb alleen een goed woord willen doen voor de Franse scheepsbouw, die op het ogenblik in een periode van crisis verkeert". Dat heeft gisteren Gilbert Granval, de Franse staatssecretaris voor de Scheepvaart, verklaard teneinde de storm te bezweren, welke was opgestoken na zijn weinig tactvolle verklaringen tijdens een diner te La Rochelle. De Franse reder, die zijn schip de „Ipse" in Nederland had laten bouwen en die zich door de woor den van de staatssecretaris „Ik had aan de feesten liever deelgenomen op een opgelapt Frans wrak dan op een treiler, die in Nederland is gebouwd" terecht beledigd achtte, had namelijk uit de doeken gedaan, waarom hij zijn order niet aan een Franse werf had gegeven. De prijzen van het buitenland liggen tus sen de dertig en veertig procent lager dan de Franse. De levertijd wordt in Nederland precies aangehouden en prijs verhoging is uitgesloten, hetgeen b(| een Frans contract nooit vaststaat. „Ik heb", zo zei de reder verder, „aan een Franse werf f. 75.000.meer geboden dan de prijs die de Nederlandse werf mij vroeg, hopend daarmee de order in Frankrijk te kunn enplaatsen, men heeft dat ech ter geweigerd. Wel is de gehele machi nerie van mijn schip, veertig procent van de kostprijs uitmakend, Frans fabri kaat". Daarna bleef er voor Granval weinig anders mogelijk, dan zijn woorden in te trekken, althans zijn verontschuldiging aan te bieden, hetgeen hij dus heeft ge daan. Duitser bekent vier moorden De politie van Karlsruhe heeft zater dag een 21-jarige landarbeider gearres teerd, die vier moorden en vijftien in braken zou hebben gepleegd. De man heeft bekend op 28 februari een 44-jarige fabrieksarbeidster, op 17 maart een zeventienjarige kapster, op 18 mei een 22-jarig kantoormeisje en op 8 juni een achttienjarig dienstmeisje te hebben vermoord. Hij pleegde deze moorden achtereenvolgens bij Karlsruhe, te Hornbea-g in het Zwarte Woud, in een trein nabij Freiburg en te Baden- Baden. Advertentie de IllCht van transpiratie in enkele minuten verdwenen j Mej. Jo Stael. Brinkfrcver- t weg, Deventer, schrijft: „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want ik transpireer ontzettend en dat is ook voor an deren erg hinderliik. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrid zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de transpiratie op en was de lucht ook weg." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wég transpiratie, weg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling 12.- Ver. Staten ongerust over Dominicaanse Republiek De VS. hebben uiting gegeven aan hun „ernstige bezorgdheid" over een in cident. dat zich dinsdag voordeed en waarbij een Dominicaans jachtvliegtuig een Amerikaans transportvliegtuig, dat van Porto Rico op weg was naar Cuba, tot dalen dwong in de Dominicaanse republiek. Na een kort oponthoud had het Amerikaanse vliegtuig mogen door reizen. Voorts is de Dominicaanse regering om opheldering gevraagd over een ander incident, waarbij een Dominicaans oor logsschip over de boeg van een Ameri kaanse vrachtboot schoot, die ter hoogte van de kust v. d. Dominicaanse republiek voer. Dit is gisteravond bekendgemaakt door functionarissen van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken. in Uw Vacantle... i altijd messcherp in de vouw! IJINXENLAND De luchtpostsluitingen voor de op varenden van Hr. Ms. jager Limburg zijn vastgesteld op 25 Juni (13.00 uur) en 1 Juli (13.00 uur). Voor opvarenden van Hr. Ms. jager Drenthe op 25 Juni (13.00 uur). De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a. Amsterdam-C.S. - Marine. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van „Wet op de registerac countants". De bij dit wetsontwerp be horende Memorie van Toelichting is ondertekend door de Staatssecretaris van Economische Zaken en de ministers van Justitie en van O., K. en W. De 19-Jarige Hongaar Jozsef Havasi uit Heemstede is gistermiddag bij het zwemmen in de Ringvaart va nde Haar lemmermeerpolder bij de Bennebroeker- dljk verdronken. Het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" zal onder commando van kapitein P. A. de Groote. morgen voor haar 2e rond-de-wereld-rels de Amsterdamse ha ven verlaten. Behalve de ongeveer 925 passagiers, die in de hoofdstad embar- keren. zullen er te Southampton ook nog 200 passagiers aan boord komen. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gistermiddag het nieuwe gebouw van het Duitse Zeemans huis aan de Westzeedijk te Rotterdam ge opend. Hierna werd het overgenomen door de Duitse ambassadeur, dr. J. Lbns, die ere-voorzitter is van de Stichting Deut- sches Seemannsheim Rotterdam. Hij stelde het vervolgens ter beschikking van pfar- rer R. H. J. Fischer. Prof. dr. J. Tinbergen te 's-Graven- hage is door de V.N. uitgenodigd om in Bangkok, Thailand, gedurende twee we ken als adviseur deel te nemen aan de conferentie van een V.N.-werkcommissie ter behandeling van problemen van eco nomische programmering. Prof. Tinbergen zal op 4 juli a.s. naar Bangkok vertrek ken. juli zal Ierland o.a. vanuit Ne derland. stopzetten. Het besluit om deze invoer te verbieden is genomen om de afzet van de eigen oogst veilig te stellen. Ook in voorgaande jaren werd steeds ge durende een periode in de zomer de in voer van tomaten in Ierland verboden. Dit jaar begint het echter, naar de me ning van deskundigen, erg vroeg. Van 13 t/m. 18 juli a.s. wordt ln Den Helder de internationale Sea Week gehouden, een sportontmoeting tussen de vertegenwoordigers van de maritieme strijdkrachten van België, Griekenland, Italië, Nederland. Noorwegen, Verenigde Arabische Republiek en Zweden. BUITENLAND De Zuidafrikaanse anthropoloog Raymond Dart heeft bij het Noordtrans- vaalse Makapansgat (Pieter Maritz) het schedeldak gevonden van een aapmens, die ongeveer een miljoen Jaar geleden leefde. Volgens Dart is het thans mo- gelijk met meer zekerheid een reconstruc tie te maken van de Australopithecus. De laatste schakel van het net van gerichte zenders voor de televisie in Oostenrijk, op de Pfander bij Bregcntz. is dezer dagen in gebruik genomen. Het televisienet reikt nu van Wenen-Kahlen- berg tot Vorarlberg en het station Pfan der vormt een tweede aansluitlngspunt voor het Eurovlsienet. De Engelse Staatsspoorwegen en het Staatswegvervoer hebben in 1958 een ver lies van bijna 89 miljoen pond sterling geleden tegen een verlies van 63,5 mil joen pond in 1957. Het exploitatiever lies op de spoorwegen bedroeg 48 miljoen pond sterling of 21 miljoen pond meer dan in 1957. De winst op andere takken van het vervoerswezen daalde in het af gelopen Jaar met 3,5 miljoen pond ster- Havanna talrijke arrestaties verricht en clandestiene wapenvoorraden in beslag> genomen. Volgens de politie hielden d< gearresteerden zich bezig met contra-re volutionaire activiteit. Zij waren aanhan gers van ex-president Bastista. De bij het socialistische vakverbond aangesloten Belgische ambtenaren heb ben woensdag van elf tot twaalf uur het werk neergelegd. Het betreft hier een waarschuwlngsstaking, om de aandacht te vestigen op de looneisen. Ook de socia listische spoorwegbeambten hebben aan de staking deelgenomen. Dit heeft echter op het treinverkeer vrijwel geen invloed gehad. Nog geen tien treinen hebben on derweg een uur stilgestaan. De grote overstromingen die zich deze maand nabij Kanton in China heb ben voorgedaan, hebben aan minstens 187 mensen net leven gekost; 29 mensen worden nog vermist en er zijn 204 ge wonden. zo meldt het officiële persbu reau „Nieuw-China". In de Cordilleras de Los Andes ten noorden van Lima is een Peruaans pas sagiersvliegtuig verongelukt. Men vreest dat alle 14 inzittenden van het toestel, een DC-4, om het leven zijn gekomen. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is gisteren op doorreis naar Europa voor een officieel bezoek van vijf dagen ln Cairo aangekomen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.30 Idem. 18.50 Sociaal perspectief ,caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Negro-spirituals. 19.30 Radiokrant 19.50 CHU: pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Gelijk oversteken, radioverkeersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Or gelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportultsl. 23.2024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Kies een loopbaan bij het onderwijs (5) door Joh. Eering, penningmeester v. h. genootschap tot opleiding van leerkrach ten bij het nijverheidsonderwijs: U met uw technische kennis. 18.25 Tour de France. 18.40 Lichte muz. 19.00 Gevar. muz. 19 45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Holl. Festival 1959: Het Con certgebouw-Orkest en sol. (Om plm. 21.20 21.45 Act. en gram.). 22.30 Gram. 22.45 Sportact. 23.00 Beursber. v. New York. 23.2524.00 Discotaria. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Vademecum, gesprekken. 20.50 De dubbelganger, t.v.-spel. Bij aankoop van 3 pullen Dommelsch Bier (thans ook met beugelsluiting) een Brouwersglas voor 35 ct. Cola 18 ct. per flesje. Winzer Grusz, een zachte Moezel, 2.25 per fles. Verhoging uitkeringen voor extra-lesuren De minister van O.K. en W. heeft be sloten voor het komende cursusjaar de bedragen voor extra lesuren bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs en het kweekschool onderwijs vast te stellen op minimum f 19 en ma ximum f 39 per extra-uur per maand. De grootte van het bedrag zal afhangen van de salarisancienniteit van de be trokken leraar. Deze bedragen komen overeen met een 29ste deel, na afron ding van het salaris van een uurleraar met 29 lesuren per week. Voor directeu ren en rectoren wordt de beloning vast gesteld per wekelijks extra lesuur op f 37 indien zij niet, en op f 39 indien zij wel gepromoveerd zijn. De minister heeft de bedragen verhoogd omdat in de komende jaren een toenemend be roep op de leraren zal moeten worden gedaan het geven van extra lessen op zich te nemen. Voor het vak lichame lijke oefening zijn de bedragen per ex tra lesuur gesteld op minimum f 16 en maximum f 34. De beloning van extra lesuren kan niet in de pensioengrond slag worden opgenomen. DONDERDAG De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. De Harmonie: Jaarvergadering Ver.van Gerepatrieerden Leiden en omstreken. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 10 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur voorm. pre diking. Lakenhal: K. en O. Rondleiding ten toonstelling „Het Nederlandse portret sinds 1880 2.30 uur nam. Stationsplein (Halte H.T.M.)Wande ling Ned. Chr. Relsver. naar de Kieviet. 1.50 uur nam Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. I. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak: Jehovah's Getuigen „De ware God iden tificeren". 4 uur nam.; en Wachttoren studie Jehovah's Getuigen: 5 uur nam. Stationsplein (perron 13): Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar de Woerdense Verlaat. 9 uur voorm. DINSDAG Pieterskerk: Holland Festival Gem. Toonkunstkoor zingt „Hohe Messe" van J. S Bach. 7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Beukenhof, Oegstgeest: Receptie zil veren jubileum Leldsche Wolspinnerij en dhr. A. A. Verhoef. 3.305.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de Deltawerken. 8 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars tot eind lunl Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.5 uur nam zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.e.m 5 oktober Rilksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- Ïle van Nederland Op werkdagen van 012 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Re\: ..Brigade des doods". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", (alle leeftijden). Casino: „Rockets Galore" 14 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur LIdo: „Ontvoerd door de contra-splon- nage" 14 laar Werkd. 2.30, 7 en 9 15 u.; zondag 2.30 4 45 7 en 9.15 uur. Lu.xor: .Hoe vertel ik het mijn dochter". 18 Jaar Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30 4 45. 7 en 9.15 uur. VOOR VRIJDAG 26 JUNI Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Franse muz. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Operaconcert. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken, (tussen 15.30 en 17.30 Rep. Tour de France). 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Bariton en plano. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Tennlskamp. Wimbledon. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek door H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD: pol. caus. 19.30 Rep. Tour de France 19.45 Verz.progr. v. d. militairen. 20.30 25 Jaar Kilima Hawaiins 20.55 Rep. Tour de France. 21.05 Amus.- muz. 21.35 Pianorecital. 22.00 Gram. 22.05 Gezinnen en ongehuwden, caus. 22.15 NOVO-TAPTOE te Arnhem. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VP RO: 10.00 Het kind bij Hella Haase, caus. 10.05 Morgewijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V .d. kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Hammondorgelspel. AVRO 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Het oogsten van vlas. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.25 Voordr. 14.45 Koorzang. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d .Jeugd. 17.25 Vakantie- tips. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse no tities. 1820 Licht emuz. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 V .d. kind. 19.10 Jazz muz. VPRO: 19.30 Leven in Nederl., klankb. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Piano recital. 20.35 Europees comm. 20.45 Daar faat een dominee voorbij, caus. VARA: 1.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. week- gesprek. Bariton ws. 23.15—24.00 overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nv en plano. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de vierde Ujn van 1820 uur) Edouard Lalo; „Le Rol d'Ys". Opera in 3 bedrijven en 5 tableaus op tekst van Edouard Blau. Medewerkenden: Rozenn - Janine Mi- cheau; Margared - Rita Gorr; Mylio - Hen ry Legay; Karnac - Jean Borthayre; Le Roi - Pierre Savignol; Saint Corentin - Jacques Mars; Jahel - Serge Rallier. Koor en Orkest van de Franse Nationale Radio. Dirigent: André Oluytens. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.1517.00 Eurovisie: Tour de France 1959, rep. 20.00 WeekJourn. 20.30 Opening St.Laurence zeeweg. 21.0022.00 Intern, biljarttoernooi ln Amersfoort. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Amus.muz. 12.45 Meded. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.55 Crlcketuitsl. 14.00 V .d. scholen. 15.00 Koninkl. Bezoek aan Canada en tennis- rep. 17.00 V .d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ge var. progr. 19.30 Muz. quiz. 20.00 Ork.- conc. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Pianorecital. 22.15 Wetensch. discussie. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Hobo en plano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V .d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Amus.muz. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Ultsl. races en Hong. muz. 17.15 Tennisrep. 17.30 Nws. 18.00 Gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Ge var. muz. 21.30 Nws. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55 —24.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rette-muz. 17.00 Nws. 17.40 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Amus.muz. 20.15 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Pianomuz. en zang. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muziek. Frankrijk 3, 235 en 280 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 16.55 Gram. 18.30 Nieuwe Gram. 20.00 II Poverello. opera. 23.10 Solistenconc. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Bazuinkwart. 14.35 Gram. 15.00 Idem. 16.00 Koersen. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. Tour de France). 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voor dracht. 18.20 Gram. (verv.) 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 20.00 Int. wedstr. voor viool. I. d. pauze: Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nws. 22 15 Strijktrio. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 14.00 Gram. 15.30 Idem. 16.05 Dansmuz. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. Tour de France). 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.38 Idem. 19.10 Rep. Tour de France. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Advertentie. official - Hogewoerd 6668, tel. 22962, Leiden j Trianon: .Donker Parijs" 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4 30. 7 en 9.15 uur. Te Leiden is geopend apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48. tel. 21060 Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op doklerstelefoon 22222, WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Q. ii V s a !s s§ SS min. tem Amsterdam licht bew. ono 7 26 15 0 Den Helder licht bew. o 6 20 16 0 Ypenburg licht bew. ono 4 22 13 0 Vlissingen licht bew. ono 4 28 14 0 Eelde onbewolkt o 4 24 9 0 De Bilt licht bew. o 4 28 14 0 Twente onbewolkt ono 4 27 12 0 Eindhoven onbewolkt ono 2 29 14 0 Z.-Limburg half bew. ono 4 28 15 0 Helsinki onbewolkt nno 4 22 10 0 Stockholm onbewolkt nnw 3 24 10 0 Oslo onbewolkt w.stii 28 13 0 Kopenhagen onbewolkt ono 7 21 12 0 Aberdeen zwaar bew. zo 2 17 11 0 Londen geh. bew. licht bew. w.stU 27 16 7 Brussel w.stil 29 13 0 Luxemburg licht bew. no 4 26 15 0 Parijs onbewolkt wzw 1 29 17 4 Bordeaux geh. bew. w 1 26 15 0 Grenoble zwaar bew. W.6til 29 15 0.1 Nice onbewolkt nnw 5 24 18 1 Berlijn zwaar bew. o 4 24 15 0 Frankfort onbewolkt nno 2 28 15 0 München onbewolkt w.stil 23 9 0 Zürlch zwaar bew. w.stil 25 14 0 Genève licht bew. zzo 1 25 15 0.4 Locarno zwaar bew. ozo 2 26 17 20 Wenen onbewolkt w.stil 23 10 0 Innsbruck zwaar bew. w.stil 26 11 1 Belgrado onbewolkt w.stll 21 16 0 Athene onbewolkt nw 2 32 23 0 Rome licht bew. w.stil 31 19 0 AJaccio Lissabon onbewolkt ono 1 26 14 0 licht bew. nw 5 25 17 0 Madrid geh. bew. licht bew. w.stll 33 19 0 Mallorca w.stU 30 20 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2