Grote en kleine sterren flonkeren op indrukwekkend Weens Festival Schitterende reeks namen van vermaarde artiestenmaar een der grootste is Von Kara jan DE GAULLE VOOR BEZOEK NAAR ITALIË VERTROKKEN Opnieuw voorzichtig optimisme voor de confectie-industrie Mislukte liet Suez-avontuur ten dele door de onkunde van Eden? Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 juni 1959 Derde blad no. 29776 (Van onze Weense correspondent) Afgezien van de moeilijkheid om tijdens het Holland Festival de aandacht te vragen voor de zogenaamde Weense „Festwochen", is een beschrijving van dit Oostenrijkse monster-festival eenvoudig onbegonnen werk. Niet alleen wordt er gedurende drie weken vrijwel iedere avond een andere opera opgevoerd, maar tevens worden er in de twee concertgebouwen elke avond tezamen zes concerten gegeven, namelijk in de twee grote en de vier kleine zalen van de Musikverein en het Konzerthaus. Het wemelt van solisten, die op 't ogenblik nog in Wenen vertoeven, zoals Menuhin, Backhaus, Mainardi of Schneiderhan, maar die spoedig weer vertrekken en dan alle grote festivals afreizen. In de couloirs van de Weense Opera hoort men geen zweem meer van het Oostenrijkse zangerige dialect omdat Amerikaanse, Engelse, Franse en Italiaanse toeristen al maanden geleden de duurste plaatsen hebben besteld en nu in groot avondtoilet en soms in een witte smoking de loges en het parket vullen, terwijl het Weense stampubliek ontevreden is omdat alle zitplaatsen zijn uitverkocht, behalve dan ten koste van idem zoveel bjj de chef de reception van de drie of vier grootste en duurste hotels. festival in de intieme en gemoedelijke Weense paleizen, waar symfonieën van Hay dn ten gehore worden gebracht in een milieu en op een manier die men verwant aan het stuk zelf moet noe men. Men zou alomtegenwoordig moe ten zijn om van al deze kostbaarheden te kunnen genieten. In een van deze zaaltjes werden onder leiding van de bekende muziekpedagoog Ebenstein en kele werken van Haydn zo authentiek opgevoerd, dat men zich in de tijd van Napoleon verplaatst voelde en dat gebeurde zonder een enkele truc of kunstgreep. Ebenstein had het niet nodig om evenals Münchinger de „Afscheid sym fonie" van Haydn zonder elektrisch licht en alleen in de schijn van kaarsen uit te voeren, die een voor een werden uitgedoofd door de stil wegsluipende muzikanten. Na Ebenstein trad er in hetzelfde zaaltje een ensemble van Weense „Sangerknaben" op, die op on navolgbare manier Haydn's kleine opera ..La Canterina' (de zangeres) opvoer den. Het is onwaarschijnlijk over hoe veel natuurlijk toneeltalent deze knapen beschikken, die met hun dikke jongens vingers toch gracieus gesticuleren en met hun stemmen een toonhoogte en een reinheid van klank bereiken, waar om een rijpe zangeres hen zou kunnen benijden. Weense Opera is een groot internationaal centrum van muziek Niet alleen het publiek in de opera is internationaal, maar ook het ensemble, dat nu tijdens het festival zijn typische Weense kleur heeft verloren. Dagen lang beheerst de Scala van Milaan nu de Weense Opera, want Karajan bezit de artistieke begaafdheid en de per soonlijke charme om de beste Italiaan se krachten aan te trekken, ook al zijn de honoraria niet zo hoog als in de Verenigde Staten, in Engeland, of de Duitse Bondrepubliek. Afwisselend met Karajan staat Molinari-Pradelli achter de lessenaar om werken van Verdi en Puccini te dirigeren, natuurlijk met de beste krachten uit Italië: Di Stella. Zampieri, Di Stefano, Tebaldi. Votti, Simoniato, Fernandi, Gobbi en zoveel anderen. Daarnaast staan dan de werken van Mozart en Wagner, waarvoor Oosten rijkse en Duitse, soms Amerikaanse of Scandinavische krachten worden ge- engageerd: Schwarzkopf, Güden, Ma deira, Seefried, London. Windgassen en ver boven allen uit Birgit Nilsson, het ongelofelijke fenomeen, dat zich tegen over de algemeen bewonderde Renata Tebaldi kan staande houden en dat nog altijd boven het dreunende geluid van het orkest hoorbaar is, terwijl een Windgassen daaronder geheel bezwijkt. Maar ondanks alle bezwaren van de kritiek musiceert Karajan met gelijk blijvende geluidssterkte. Hij begeleidt niet meer, maar hij celebreert de opera's als symfonieën. En men moet het, on danks alle reserve, toegeven, dat het meeslepend is. betoverend en adembe nemend. Want hoe groot de eerste ster ren ook mogen zijn, de grootste ster van dit festival is en blijft Herbert von Karajan, de man die de Weense opera weer gemaakt heeft tot een van de eerste internationale centra van muziek. Kostbare parels Dat is het kostbare en dure festival met de grote sterren als een Renata Tebaldi, die ostentatief in tegenstelling met Meneghini Callas als lieveling van het publiek wordt gehuldigd, met de precieuze colliers en kostbare nerz- capes, maar dan is er nog het kleinere „Pawlatschen-theater" Tenslotte zijn er nog de kleinste ster ren. Zij treden niet op in de concert zalen of in oude barokke paleizen, maar in de buitenwijken van Wenen, in een koffiehuis of een verouderd en verfom faaid voorstad-theater. Daar wordt nu nog toneel gespeeld als tweehonderd jaar geleden, op een geïmproviseerd toneel, dat wil zeggen op een gewone planken vloer, die bestaat uit een paar planken op schragen. In Oostenrijk noemt men dit nog altijd Pawlatschen-theater, afgeleid van het Tsjechische woord .pavlac", dat niet anders betekent dan balkon of planken vloer. Voor het hui dige festival heeft men een stuk uit de 18de eeuw opgegraven, dat de „Furcht- same" heet en dat- door Philip Hafner werd geschreven. Het is een boertige klucht, die veel overeenkomst vertoont met het werk van Pieter Langendijk, maar in Oostenrijk is dit genre vrucht baar gebleven, omdat het werd voort gezet door een man als Nestroy, van wie nu „Der Zerrissene" tijdens 't Hol- Reserve-officieren bij „Operatie Walcheren" Ruim 200 Nederlandse en Belgische reserve-officieren hebben tijdens het afgelopen weekeinde de „Operatie Walcheren" uitgevoerd. Deze operatie omvatte een excursie van Belgische en Nederlandse reserve-officieren naar de slagvelden en de landingsplaatsen van de afgelopen wereldoorlog op Walcheren. Zaterdagavond heeft het gezelschap te Middelburg een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen tijdens de tweede wereldoorlog, op de Groen markt vóór de Abdijgebouwen. In de loop van zondag heeft men de landingsplaatsen te Vlissingen en West- kapelle bezocht, waar kolonel Danloy, die 15 jaar geleden in Westkapelle land de, een uiteenzetting gaf. Kapitein Declerck, die eveneens by de invasie- troepen was, gaf ook een uiteenzetting van de landing. Bij het monument voor de omgekomen geallieerde militairen werden eveneens kransen gelegd. De aalmoezenier, majoor Smits van Waes- berge, sprak een herdenkingsrede uit. In het Verenigingsgebouw te West kapelle werden vervolgens de reserve officieren door het gemeentebestuur ontvangen. De officieren vervolgden hun rondrit over de Walcheren met een bezoek aan Domburg en Vrouwenpolder. Bij deze excursie waren o.m. aanwezig de commandant van het territoir Ant werpen, generaal L. Bouhon, en de territoriaal commandant Zuid-Neder land. brigadegeneraal V. J. M. van Arcken. Gisteren zijn de Belgische gas ten naar België teruggekeerd. Massaal gevecht tussen families te Den Haag (Van onze Haagse redactie) Een familie uit de Tullinghstraat te Den Haag kan een familie uit de nabij gelegen Koningstraat niet zetten, en an dersom. Reeds vele malen is het tot een botsing gekomen. Maar de vete is nog nooit zo massaal uitgevochten als gis termiddag in de Tullinghstraat, toen maar liefst 50 mensen zich intensief be zig hielden met schoppen, slaan en zelfs zwaaien met mesSen. Zij waren natuur lijk niet allen leden van beide families, maar er zijn bij zulke gelegenheden al tijd lieden in de buurt, die hun sympa thie voor een van de partijen met een duidelijke daad willen stellen. Weinigen zullen zich hebben bekommerd over de regelrechte oorzaak van de vechtpartij, want ondanks het verhoren van talloze getuigen, is de politie niet verder gekomen dan het vage feit, dat een van de leden van de ene familie naar de hond van de andere familie zou hebben geschopt. Het kind van de rekening werd een vijfjarig jongetje dat door een woeste- 'ing werd omvergelopen en een sleutel been brak. De politie wist de zaak snel op orde te brengen. Ook een kwartier later toen de vete enkele straten verder weer op laaide. literaire waarde beoordeeld is het geen groot kunstwerk, maar toch verdient het de aandacht vooral van de Oosten rijkers, omdat zij daarin het begin kun nen zien van een toneeltraditie, die zich totnutoe heeft weten te handhaven. Al heeft het Weense publiek maar weinig kans om het grote festival mee te maken, tenzij op een lastige staan plaats in de Opera, toch is er gelegen heid genoeg om van dit „feest" in kleine en bescheiden afmetingen te genieten. Al noemt men Karajan nog zo'n groot dirigent, hij blijft niets anders dan een profeet in dienst van anderen die groter zijn. Advertentie. Stil d« plln van aambeien van binnen uit. Neem Hemotabs. Een complete kuur om van Uw aam beien verlost te worden, maar allereerst óók om de pijn te stillen. Zonder zalf, zetpillen en dergelijke. Deze aambeien-remedie in tabletvorm bracht reeds duizenden lijders baat. Blijvend Daarom moet U niet wach ten, maar liever vandaag dan morgen beginnen met deze weldadige kuur. Die werkt óók nog zacht laxerend en helpt de normale functies te regelen. Com plete kuur (f 1.47) bij apothekers en drogisten. Clark Gable naar ons land Op 4 juli a.s. arriveert Clark Gable met zijn echtgenote per „Nieuw Amster dam" in Rotterdam. Hij is van plan drie dagen in ons land te blijven en vertrekt vanuit ons land voor een trip van onge veer een maand door verscheidene Euro pese landen. Het einddoel van de reis is Italië waar dan de opnamen beginnen van de nieuwe Paramount film „Bay of Naples" waarin de hoofdrollen gespeeld worden door Clark Gable, Sophia Loren en Vittorio de Sica. Mr. Stikker hield feestrede in Groningen Mr. D. U. Stikker, Nederlands ambas sadeur in Londen, heeft ter gelegenheid van de lustrumfeesten van de Groning se Universiteit, gisteravond in de Marti nikerk te Groningen een feestrede uitge sproken. Mr. Stikker was rector van de Senaat van „Vindicat atque polit" in 1919. Hij sprak over de groei van de uni versiteit sinds de oprichting in 1614, toen met 82 studenten en 127 hoogleraren werd begonnen. Er zijn thans 3000 stu denten en mr. Stikker wilde zich met de reünisten verheugen over de enorme vlucht die wetenschap en techniek in de laatste jaren hebben genomen. Hij be toogde echter dat er ook aanleiding be staat voor ongerustheid over de doelein den en zelfs over een ongewilde uitwer king van die vooruitgang. En al hunkert en streeft West-Europa ernaar de vaart der vooruitgang bij te houden, mr. Stikker wenste de West- europese academicus toe het warme in nige contact met de mens te kunnen bewaren en zich innerlijk gebonden te blijven voelen met het complex van waarden dat in zovele plechtige verdra gen en verklaringen omschreven wordt als het Europese erfdeel. Nogal zivaar programmazoivel op gebied van politiek als van handelsrelaties Zeer uitgebreide staf van deskundigen (Van onze Parijse correspondent) Hedenochtend is generaal De Gaulle voor enige dagen naar Italië vertrokken tot het afleggen van een staatsiebezoek. Hij gaat eerst naar Milaan, van daar zal hij de vroegere slagvelden van Sol- ferino en Magenta bezoeken. Ver volgens staat Rome op het pro gramma en daarbij zal generaal De Gaulle natuurlijk ook zijn opwach ting bij de Paus maken. Het is het eerste buitenlandse bezoek, dat De Gaulle als hoofd van de Franse republiek aflegt en het heeft zeker enige betekenis, dat hij, de dringende uitnodigin gen voor Washington en Londen naast zich neerleggend, eerst naar Italië gaat. Het minst gelukkig met de visite zijn waarschijnlijk de Italiaanse politieauto riteiten, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van De Gaulle. Zij hebben land-Festival wordt opgevoerd. Op zijn reeds versterking gekregen van onge- Gisteren is op Schiphol een buien- radar" in gebruik genomen. Met deze apparatuur kunnen wolken formatiesdie neerslag geven, tot een afstand van 450 km. worden waargenomen. Op de bovenste foto de antenne op hangar 6, op de onderste foto de ontvanginrichting met het beeldscherm, waarop de buien worden weergegeven. veer honderd Franse inspecteurs van politie, die in het bijzonder het oog zul len moeten houden op de circa 3000 mohammedaanse Algerijnen, die in en rondom Milaan zijn gevestigd! Er staan vrij veel punten op het pro gramma van de besprekingen, welke De Gaulle in Italië zal voeren. Men kan de belangrijkste in het kort als volgt sa menvatten inleidende besprekingen voor een pact, dat de landen van het westelijk deel van het Middellandse Zeebekken: Italië, Frankrijk, Spanje en Marokko zou om vatten, zulks in tegenstelling tot het Engels-Amerikaanse plan, dat de gehele Middellandse Zee en zijn kustlanden Israël inbegrepen zou willen insluiten. Men dichtte De Gaulle trouwens het plan toe de relaties tussen Spanje en Frankrijk spoedig nauwer aan te halen. Een bezoek van de generaal aan Franco behoort dan ook tot de mogelijkheden; samenwerking tussen Italië en Frank rijk op het gebied van de kernenergie. In dit verband kan worden herinnerd aan de omstandigheid dat de Italiaanse oliemagnaat Enrico Mattei enige tijd geleden de eerste voor Italië bestemde kernreactor in Engeland heeft besteld; samenwerking wat betreft de exploita tie van de petroleumbronnen in de Sa hara. Ook hier komt de naam van Mat tei weer in het gesprek. Hij is namelijk degene, die in afwijking van de oude fifty-fifty basis met Perzië en andere landen contracten heeft afgesloten, waarbij deze vijfenzeventig percent ont vangen. Gezien de terughoudendheid van de Amerikaanse olieconcerns, gevolg van de onzekere militaire en politieke toestand in Frans-Afrika, zou Frankrijk vermoedelijk wel bereid zijn met Mattei in zee te gaan; uitbreiding van de Frans-Italiaanse handelsrelaties binnen het kader van de Euromarkt. Men ziet. dat het programma nogal zwaar is. Vandaar waarschijnlijk dat De Gaulle wordt begeleid door een dele gatie van deskundigen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken en van dat van Economische Zaken, die groter is dan die, welke ooit door een Frans staatshoofd op een buitenlandse reis is meegenomen De juist gerestaureerde Ned. Herv. Kerk te Purmer is gisteren door brand vrijwel geheel verwoest. Een interieuropname van de uitge brande kerk met de gedeeltelijk ingestorte toren. Buitenlandse interesse tevredenstellend (Speciale berichtgeving) De Nederlandse confectie-industrie Is in herstel. In het laatste kwartaal van 1958 manifesteerde deze tendens zich reeds duidelijk en zij zette zich gelukkig ook in de eerste maanden van dit jaar door. Als gevolg van de recessie, heeft voor het eerst sedert vele jaren de totaal-omzet van de confectie-industrie echter verleden jaar een daling ondergaan: 8.4%. Indien de export trouwens niet met 6 gestegen zou zijn, dan zou de omzetdaling zelfs nog iets groter zijn geweest. Het jaar 1958 is dus voor de confec tie-industrie een jaar met een dubbel gezicht geweest, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1958 van het Ne derlands Economisch Verbond van de Confectie-industrie. In het begin van het jaar stond het gezicht van de confectie- fabrikant nog somber, aan het einde van het jaar kon hij weer optimistisch zijn ten aanzien van de toekomst, al ver toonde de balans dan ook in vele geval len minder fraaie cijfers. Het oog is echter op de toekomst gericht en die begint de confectionairs weer toe te lachen. De totale binnenlandse omzet daalde in '58 met 9,9% hieruit mag echter niet direct worden afgeleid, dat de consu ment verleden jaar ook minder kocht. Tengevolge van de daling der grond stof fenprij zen speciaal wol zakte Churchill jr. schreef een boek over het leven en de val van de oud-premier Onthielden zijn collega's hem de nodige informatie Randolph Churchill, zoon van de Britse oud-premier Sir Winston, heeft een boek geschreven over oud-premier Eden, waarin hij diens zorgvuldige, goed geordende op gang" en „rampzalige val" be schrijft. Het boek is vandaag in Londen gepubliceerd onder de titel ..The rise and fall of Sir Anthony Eden". Volgens Randolph Churchill zou Edens premierschap ook van korte duur zijn geweest als hij niet wegens zijn ge knakte gezondheid na de Suez-affaire had moeten aftreden. „Zelfs vóór het Suez-avontuur had hij veel collega's, die meenden dat hij niet opgewassen was tegen zijn taak en dat hij zo spoedig en zo vriendelijk mogelijk zou moeten worden vervangen door iemand met een krachtiger politiek gestel". „Na Suez was dit meer dan ooit waar", schrijft hij. Voorts meent hij dat men er verkeerd aan zou doen als men emo tionele sympathie voor Eden zwaarder zou laten wegen dan „de onvergelijk baar grotere schade die aan het land was toegebracht". Randolph Churchill vraagt zich o.a. af waarom Eden niet op de hoogte was van de plannen voor de Israëlische aan val op Egypte in de herfst van 1956, die tot het mislukte Brits-Franse ingrijpen leidde. Eden heeft steeds met nadruk ontkend dat hij op de hoogte geweest zou zijn. en Churchill twijfelt niet aan zijn woord. Maar, zo schrijft hij, „het is de plicht van een Britse premier die zijn land in een oorlogshandeling betrekt om te weten wat er gaande is. Misschien gaf hij, gezien zijn diplomatieke oplei ding, er de voorkeur aan om niets te weten of vonden sommige van zijn col lega's het beter dat hij niets wist?" Randolph Churchill knoopt hieraan de overweging vast, dat het mislukken van het Suez-avontuur mogelijk voor een deel het gevolg van deze onwetendheid van Eden is geweest. De minister van O.. K. en W. heeft aan de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey opdracht verleend tot het schil deren van een portret van de toneelspe ler Albert van Dalsum. die in januari j.l. 70 Jaar Is geworden. Het ligt in de be doeling dat het Rijk het schilderij in bruikleen zal geven aan de gemeente 1 !Zlter plaa' nlnklfjke Schouwburg. het prijspeil, de vraag naar goedkopere kwaliteiten steeg en de scherpe concur rentie drukte verder nog de prijzen. De voortgezette voorraadinkrimping door de detailhandel begin '58 deed tenslotte ook de omvang van de omzet in ons land dalen. De totaal-omzet (inclusief export dus) bereikte in 1958 een peil van f. 965.046.000,de uitvoer-sector beliep f. 102.817.000,de invoer van gerede kleding liep met nietm inder dan 16% terug tot f. 110.090.000,— dekkingsper centage: 93%, hetgeen aanzienlijk beter was dan in 1957, toen het slechts 74% bedroeg. Het aandeel van de Nederland se industrie in de voorziening van de Nederlandse markt is dan ook iets ge stegen en wel tot 88,7%. De stijgende tendens van de kleding-import is uiter aard een gevolg van de toenemende in ternationalisatie van de handel in con fectie goederen, doch de gunstige keer zijde van deze medaille is, dat ook onze export stijgende is. De buitenlandse belangstelling voor de Nederlandse kleding kan tot tevreden heid stemmen. Van de zijde van de af zet zijn er geen beletselen meer om het apparaat ongestoord te laten draaien. Aanvragen om korter te mogen werken, behoren weer tot de uitzonderingen. De zorg wordt echter weer: krijgen wij onze stoffen op tijd? De klachten, zo wordt in het verslag opgemerkt, over te late levering nemen weer snel toe, vooral uit de Tilburgse sector. Ook de handel uit weer klachten dat er te laat geleverd wordt. Het structurele personeelstekort laat zich derhalve weer gevoelen. „Overdreven optimistisch mag men zich echter niet tonen", aldus de NEVEC. Te verwachten valt immers dat het loonpeil een verhoging zal onder gaan. En daar de produktiviteit in deze sector van het economisch leven minder stijgt dan de gemiddelde produktiviteit, hebben loonstijgingen de tendens het relatieve prijspeil van kleding ongun stiger te doen worden, vooral nu de winstmarges geen ruimte meer laten om gestegen kosten op te vangen. Ook dient te worden afgewacht of de afschaffing van verschillende subsidies repercussies Er is dan reden om een waarschu wend geluid te laten horen, zo zegt de voor het kledingverbruik oproepen. NEVEC. al mag men dan ook reden tot optimisme hebben. Overtrokken order portefeuilles hebben bovendien uitein delijk een onbevredigend effect, zo heeft het verleden geleerd. Speciaal geldt dit wel indien dit zijn grond vindt in al te optimistische verwachtingen van de de tailhandel. Het uitblijven van een vlotte doorstroming naar de consument gaat dan leiden tot te grote voorraden bij de handel en bij de aanpassing daaraan tot onderbezetting bij de industrie. Ge vaarlijk is dit uiteraard, vooral indien een dergelijke irrieële voorraad vorming leidt tot expansie bij de industrie. Ten behoeve va nde meteorolische dienst voor de burgerluchtvaart is op Schiphol door het K.N.M.I. In samenwer king met de Rijksluchtvaartdienst giste ren een radarinstallatie in gebruik ge nomen, waarmee men tot op een afstand van 450 kilometer wolkenformaties, die neerslag geven, kan registreren. Deze „buienradar" ls de eerste in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5