Premier Kassem van Irak voert een liarde strijd tegen de communisten Jongetje te Voortliuizen met stokslagen gedood WEERBERICHT Hij verijdelde rode poging om zijn beivind omver te werpen Minister laat vis-schade door watervergiftiging nagaan Landbouw en veeteelt niet getroffen De minister van Landbouw en Visserij laat nagaan van welke om vang de schade aan de visstand is geweest en in welke mate herstel langs natuurlijke weg plaatsvindt. Zodra het resultaat van dit onder zoek bekend is, zal hij overwegen of, en zo ja welke, maatregelen dienen te worden bevorderd om de gevolgen van de schade zo gering mogelijk te doen zijn. Van enige schade aan landbouw, tuinbouw en veeteelt is niets gebleken. De heren Korthals, minister van Verkeer en Waterstaat, en Marijnen, minister van Landbouw en Visserij hebben dit geantwoord op schriftelijke vragen door het Tweede Kamerlid de heer Vermooten gesteld over de vergiftiging van de Zuidhollandse binnenwateren. storten van afval onmiddellijk te ver bieden en monsters te doen onderzoe ken. Aangezien in het verleden geen enkele aanwijzing was verkregen dat aan het voorgevallene meer dan lokale beteke nis moest worden gehecht, is niet over wogen het bestuur van het Hoogheem raadschap Rijnland van de gedane waarneming die ook ditmaal niet als van wijdere betekenis kon worden ge zien op de hoogte te stellen. In verband met hetgeen bij de be antwoording van de eerste vraag is mee gedeeld, wil de minister van Verkeer en Waterstaat niet stellen, dat de samen werking tussen de Rijkswaterstaat en de waterschappen in het algemeen verbe tering behoeft. De tot dusverre voorge komen vissterfte werd noch door de Rijkswaterstaat, noch door het Hoog heemraadschap als van meer dan plaat selijke betekenis gezien. Nu echter gebleken is dat aanwezig heid van moderne vergiften nog in zeer grote verdunning oorzaak kan zijn van vissterfte op grote schaal, zal uiteraard wanneer van Rijkswater staatswege in de Hollandsche IJssel wederom vissterfte zal worden gecon stateerd, daarvan ten spoedigste me dedeling worden gedaan aan de pol ders en waterschappen, die water uit de Hollandsche IJssel plegen in te la ten. Groter zorgvuldigheid Ofschoon de minister van Verkeer en Waterstaat overtuigd is van het belang van een spoedige totstandkoming van een wet op de waterverontreiniging mo ge hij hier opmerken, dat het bestaan van een dergelijke wet niet de zekerheid kan bieden, dat vergiftiging van het wa ter als thans is voorgkomen niet zou zijn opgetreden. Naar zijn oordeel is men zich nl. nog onvoldoende bewust van de zeer grote zorgvuldigheid die betracht dient te worden in het omgaan met mo derne giftige stoffen, zoals ook elders kan worden geconstateerd. Over het ontwerp van wet op de wa terverontreiniging is nog overleg gaan de. in het bijzonder met betrekking tot de financiële aspecten. Een spoedige in diening zal zoveel mogelijk worden be vorderd. Voortaan wordt ook Rijnland gewaarschuwd Het zelfreinigend vermogen van de Hollandse IJssel is in het algemeen niet voldoende groot om verontreiniging van de rivier, vooral ook veroorzaakt door de stad Gouda, in bevredigende mate op te heffen. Dit heeft reeds herhaalde lijk aanleiding gegeven tot vissterfte, tengevolge van zuurstofgebrek. Deze vis sterfte is echter steeds van lokale be tekenis geweest. In dit jaar is echter op 28 februari en op 5 april nabij Gouderak stervende vis waargenomen, terwijl bij onderzoek voldoende zuurstof in het water aan wezig bleek. De verschijnselen wezen op vergiftiging zonder dat een bepaalde oorzaak was aan te wijzen. Overigens trad de vissterfte ook in de ze gevallen lokaal op Deze voorvallen hebben echter aanlei ding gegeven, toen op 8 mei jl nabij de afvalstortplaats te Gouderak weder om stervende vis werd opgemerkt, het Bescherm de Hollandse natuur In bos en hei en duin: géén vuur Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 JUNI 1959 No. 29776 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngei l' Leiden Glro n0' 57055 Hootdredacteur: 1. Brouwer ,750 per kwartaal! 12.55 per maand; 1059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Koning Boudewijn van België brengt een bezoek van een paar dagen aan het Groothertogdom Luxemburg. De Koning in gezel schap van het Luxemburgse Prin selijke gezin. Van links naar rechts Prinses Josephine Charlotte, Prins Charles, Groot-Hertogin Charlotte, Prins Jean en Koning Boudewijn met op de voorgrond van links naar rechts Prins Henri en de Prinsessen Astrid en Margaretha. Droogte teistert de Westduitse landbouw Maar „zomersneeuw" in Alpen (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland benoorden de rivier de Main heerst een droogte zoals men in geen jaren heeft meegemaakt. De landbouw en veeteelt worden hierdoor bij zonder geplaagd: de oogst van alle mogelijke produkten is dan ook in zeer groot gevaar. In een redelijke opbrengst van de oogst gelooft men al niet meer. In grote delen van de Bondsrepu bliek is de waterstand van rivieren en bronnen thans reeds lager dan normaal in het hartje van de zomer. In Slees- wijk-Holstein is daardoor de hooioogst al uitgevallen. In het Sauerland en het Siegerland heeft men het vee van de verschroeide weiden moeten halen. De melkopbrengsten zijn tengevolge hier van lager dan ooit geworden in het ge hele land. In verscheidene gebieden heerst voorts een complete watemood, omdat er al wekenlang geen droppel regen is gevallen. De temperaturen van 25 tot 30 graden in de zon zonder regen zijn dodelijk vooral voor de graan- en vruchten. De hoge temperaturen zijn ook de oorzaak van grote bosbranden, vooral langs de grens met Oost-Duits- land. Bij Uelzen in het noorden brandt al verscheidene dagen een enorm bos ter grootte van dertig vierkante kilo meter over een breedte van zestien kilo meter. De verdorde velden en de bran dende bossen geven aanleiding om te spreken van een ware ramp voor de Westduitse boerenstand, die een oogst - catastrofe vreest, nog te meer, daar de droogte in vele dorpen en steden ge paard gaat met een luizenplaag Daarentegen is het in het zuiden van het land, ten zuiden van de Main, be paald vochtiger. Daar heeft het de laat ste dagen veel geregend. Op de hoogste Westduitse berg. de Zugspitse, in Beie ren bij Garmisch Partenkirchen, begon gisteren de zomer zelfs met sneeuw! Eergisteren was de temperatuur op deze bijna drieduizend meter hoge berg nog 6 graden boven nul, in de Alpen dalen zelfs 25 graden Celsius, maar gis termorgen viel er ..zomersneeuw", die overigens snel wegdooide. steld dat onderdanen van het land, waar de controleposten gevestigd zijn, deze functies niet mogen bekleden. In conferentiekringen gaf men later een verduidelijking van het Brits-Ame rikaanse voorstel. Dit houdt in dat er aan de toepassing van elk der vier me thoden van toezicht, die door de des kundigen zyn aanbevolen, één Rus kan deelnemen. Het gaat hier om de volgende metho den: het meten van seismische trillin gen, het meten van geluidsgolven, het opvangen van radio-signalen en het verzamelen en analiseren van radio actieve afvalstoffen. In genoemde kringen beschouwde men het Russische voorstel om het aantal buitenlandse technici op controleposten in de Sovjet-Unie te verhogen, als een concessie. LEIDSCH DAGBLAD Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Perioden met zonneschijn en slechts een kleine kans op een regenbui of on weer. Weinig verandering in tempera tuur. In het noorden van het land zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, elders meest zwakke veran derlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 JUNI Zon op: 4.20 uur: onder: 21.04 uur. Maan op: 23.13 uur; onder: 8.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.33 en 18.00 u. Laagwater te 1.20 en 13.42 uur. Dit nummer bestaat uit tt pagina's. Dooi de aanhoudende droogte I auto's van de brandweer zorgen raken de drinkplaatsen voor het thans tweemaal per dag voor een wild op de Veluwe leeg. Tank-{aanvulling pan het water, zodat het Het ziet er naar uit, dat de Iraakse premier, Kassem, een harde •trijd moet voeren om het communisme in zijn land de baas te blijven. Volgens het radiostation „Stem van de Arabieren", dat in Cairo gevestigd is, wijzen de gebeurtenissen in de Iraakse hoofdstad Bagdad erop, dat er zich binnen afzienbare tijd „ernstige gebeurtenissen" zullen voordoen. Kassem zou volgens genoemde bron een persoonlijk onder zoek hebben ingesteld naar opmerkingen, die worden toegeschreven aan zijn secretaris, kolonel Taher. Deze zou met officieren van het tankkorps „de ondemocratische neigingen" in Irak besproken hebben. Deze „neigingen" betreffen kennelijk de maatregelen van Kassem om aan de uitbreiding van het communisme in Irak een halt toe te roepen. De premier zou verscheidene officieren hebben ondervraagd over de uitlatingen van zijn secretaris, die een vooraanstaand communist moet zijn. Zondag meldde het in Cairo verschijnende blad „Al Akhbar", dat Kassem een communistische poging om zijn bewind omver te wer pen, bad verijdeld. De militairen, die bij dit komplot betrokken waren, zijn gearresteerd. Irak treedt uit het sterlingblok Het in Bagdad verschijnende blad „Al Ahali" schrijft, dat het hoofd van de politie in Bagdad, Abdel Baqu Kadhem, is overgeplaatst en is benoemd tot in- speoteur bij het directoraat van de algemene politie. Als zijn opvolger wordt Taha Sjeikly genoemd, een aan hanger van premier Kassem. Er werd Branden in Drente De droogte duurt voort De aanhoudende droogte deed gister middag in de Staatsbossen van Drente verscheidene bos- en heidebranden ont staan, die in korte tijd gezamenlijk een grote oppervlakte besloegen. De brand weren van Emmen, Sleen, Schoonoord, Westerbork, Exloermond, Rolde en Exlo rukten met groot materieel uit om sa men zeer snel te kunnen ingrijpen. Een groep militairen uit de legerplaats As sen werd eveneens gealarmeerd. Zij gin gen na een zeer snelle aankomst aan het werk by een brand in de Staatsbossen naby Odoorn. De branden in deze bossen bij Odoorn waren verdeeld en lagen tamelijk ver van elkaar verwyderd. De vlammen laai den drie tot vier meter hoog op uit het droge bos, zodat de brandweerlieden en de militairen voor grote moeilijheden kwamen te staan. Wegens het waterge brek werd het water in tal van tank auto's met spoed aangevoerd. Verder werd de brand met schoppen bestreden. Ongeveer vier tot vijf hectare bos werd bij Odoorn een prooi van het vuur. In het Staatsbos nabij Schoonoord werd de brand door zeer snel ingrijpen beperkt tot ongeveer één hectare. Men slaagde erin. de branden, die omstreeks half vier ontstonden, tegen halfzeven te bedwin gen, zodat verdere uitbreiding werd voorkomen. Nog steeds branden in verband met de ongewone droogte, de heide en het veen in het Wierdenseveld en ook rond Vrie- zt-nveen, waar tijdens het weekeinde en kele veen- en heidebranden ontstonden, smeult de ondergrondse veenlaag nog door. Hoe groot het aantal branden in het Wierdenseveld al geweest is, biykt uit het feit, dat de brandweermannen uit Wierden in één week tyd 40 uur dienst hebben gedaan. De laatste maal moesten zij daadwerkelijk ingrijpen, toen een der branden enkele tienduizenden turven aantastte. Deze gingen echter verloren. Duitse en Nederlandse brandweren zijn ook gisteren in touw geweest om een grote veenbrand te stuiten, die en kele dagen geleden in Duitsland is ont staan en die thans by Kloosterhaar op Nederlands gebied is overgeslagen. Men heeft weten te voorkomen, dat de brand, die al vele hectaren veengrond heeft verteerd, oversloeg naar de bosrijke om geving van het landgoed „Oldhorst" aan ae weg Kloosterhaar-Langeveen. Gisteren heeft een felle brand gewoed op de heide onder Laren naby de Oude Postweg in het Goois natuurreservaat. De brandweren van Laren, Hilversum en Baarn hebben het vuur bestreden. Het blussingswerk duurde tot negen uur des avonds. Ongeveer 2500 vierkante meter heide ging verloren. geen reden gegeven voor deze wijziging. Kadhem werd vóór de Iraakse revolutie van juli vorig jaar uit het leger gesto ten op beschuldiging van communisti sche activiteit. Irak is met ingang van gisteren geen lid meer van het sterlingblok, zo is in een gezamenlijk communiqué van de regeringen van het Verenigd Koninkrijk en Irak bekendgemaakt. In de verkla ring wordt meegedeeld, dat Irak de Engelse regering onlangs in kennis heeft gesteld van zijn besluit om het sterlinggebied te verlaten en in zyn valutareserves en buitenlandse saldi spreiding te brengen. De Engelse rege ring heeft toegezegd de noodzakeiyke wyzigingen in haar deviezenbepalingen aan te brengen. In Engelse financiële kringen is men van mening, dat het uittreden van Irak uit het sterlinggebied hoofdzakelijk een politiek gebaar is, zonder veel belang op economisch en financieel gebied. De maatregel zal generaal Kassem in staat stellen tegenover de Arabische wereld zyn „algehele onafhankelijkheid" van het „imperialisme van de City" te ver kondigen. Wat de economische gevolgen aan gaat merkt men op, dat door het her stellen in december j.l. van de inwissel baarheid van het pondsterling voor niet-ingezetenen, het sterlinggebied waarin de aangesloten landen het groot ste deel van hun monetaire reserves onderbrachten, veel van zyn bruikbaar heid verloren heeft. Het voornaamste voordeel van het "deel uitmaken van het sterlinggebied is, dat binnen dit blok de kapitaalbeweging vry is, hetgeen vooral van belang is voor de landen, die in vestering van Brits kapitaal willen aan trekken. Irak heeft geen behoefte aan Brits kapitaal, gezien de enorme bedra gen aan deviezen, die zijn olie het land opbrengt (verleden jaar ongeveer 8~* miljoen gulden). Advertentie Al maanden ernstig mishandeld (Speciale berichtgeving) Een 31-jarige machinefabrikant, wonende aan de Blotekampweg te Voorthuizen, die vorige week woensdag gelijk kort gemeld zijn stiefkind Hette Lemstra, roepnaam „Hansje", met schoppen en stok slagen om het leven bracht, zal heden voor de officier van Justitie te Utrecht, mr. P. J. V. Roscam Abbing, worden voorgeleid om ver hoord te worden. Hette onderging de ernstige mishandeling woensdag morgen en overleed nog dezelfde avond. Zowel de fabrikant als zijn vrouw hebben getracht de oorzaak van het overlijden geheim te hou den, maar donderdag deden zich reeds zulke ernstige geruchten de ronde, dat de politie ingreep. Vrijdag werd D. aangehouden en het lijkje werd in beslag genomen. Man en vrouw zijn beiden tamelyk rustig onder het gebeurde. De vrouw verwacht in augustus weer een baby. Hette was het laatste kind uit het eerste huwelyk. Naar verluidt zou de man ten op zichte van dit kind haatgevoelens ge had hebben. Omwonenden hebben zich dikwijls geergerd aan de wijze waarop de man zijn stiefkind Hette met schoppen en stokslagen mishandelde. Overigens was hij voor zijn gezin een voorbeeldig man. Én behandelde de overige kinde ren bijzonder goed. Hij nam ze dikwyls mee uit in de wagen en bracht ze ook wel naar school. Men kende hem als een bezadigd en rustig mens. haast bij het slome af. Hij was het tegendeel van actief en de omgeving vroeg zich dik wijls af hoe hij eigenlijk aan de kost kwam. Want hij slaagde erin zijn gezin zeer redelijk te onderhouden, alhoewel niemand wist waarmee hij zijn geld verdiende. Men zag hem zelden werken. Daarom werd hij in de omge ving een „levenskunstenaar" genoemd. Overigens trachtte hij wel wijd en zyd geld te lenen, vaak onder het voor wendsel dat hij in Zweden een goede order kon plaatsen. Het slachtoffertje was geestelyk ge stoord, een licht debiel kind. Het heeft maandenlang bloot gestaan aan ernstige geestelyke en lichameiyke martelingen. Zo werd het vaak in een stoel vastgebonden- Ook dwong men het kind brood met zout of peper te eten. Men trachtte op alle mogelyke wyze het kind zo te verzwakken, dat het een natuuriyke dood zou sterven. De mishandelingen waren zo zwaar, dat het kind meermalen volkomen uitgeput op de grond viel. Na de ge boorte van de baby zal de moeder ook in arrest gesteld worden verdacht van medeplichtigheid. Russen verwerpen voorstel tot staken van tie kernproeven wild zo min mogelijk getroffen wordt door het uitzonderlijke weer. De Russen hebben gisteren op de con ferentie over het staken van de kem proeven in Genève een nieuw Brits- Amerikaans voorstel verworpen. Volgens dit voorstel is het mogelijk dat vier Rus sische technici belangrijke functies zul len krijgen op de controleposten in Rusland, die toezicht moeten houden op de naleving van het eventuele verbod om kemproeven te doen. De Rus Tsarapkin deed een tegen voorstel, dat vermeerdering van het aan tal buitenlandse specialisten op de con troleposten in de Sovjet-Unie inhield. Op 8 mei hebben de V.S. en Engeland zich bereid verklaard om Russische technici enkele van de belangrijkste functies op de controleposten in Rus land te geven, daarvoor hadden zy ge-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1