Rebellie tegen kanselier Adenauer op liet ogenblik ernstiger dan ooit Sneltrein grijpt bus op een Westduitse overweg Inflatie, als de eisen niet beperkt worden WEERBERICHT Zal Ludwignu toch de sabel trekken na enige onbehoorlijke interviews van de Alte Bomen niet duidelijk zichtbaar gesloten - Wrak over 400 meter door locomotief meegesleept Grenzen belastingdruk genaderd of misschien reeds overschreden Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 JUNI 1959 No. 29775 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer ziet zich na de publikatie van een reeks interviews, die hij de afgelopen week toestand aan Amerikaanse, Franse en Britse dagbladen en radio-stations, geplaatst zowel voor een nieuwe rebellie van circa veertig CDU-Bondsdagleden als voor waarschuwende stemmen uit gematigder kringen in zijn partij. Er is nauwelijks een CDU-politicus te vinden, die Adenauers uitlatin gen van de laatste dagen niet betreurt. Vandaag komt de voltallige CDU-Bondsdagfractie te Bonn bijeen, waarbij Adenauer en Erhard beiden misschien aanwezig zullen zijn. de lijn der verwachtingen. Daarmee zou hij immers de toch al wankele positie van de CDU op het spel zetten. Maar desondanks zijn er velen te Bonn die beweren, dat Erhard liever „vechtend onder wil gaan" dan zonder meer de nieuwe hamerslagen-via-interviews van de kanselier te aanvaarden. Zij zeggen: óf Adenauer bindt vandaag openlijk in, biedt excuses aan, belooft het nooit meer te zullen doen en helpt mee de bevoegdheden van de minister en vice- kanselier Erhard nauwkeurig te om schrijven; óf Erhard treedt af. Ook Gerstenmaier boos Het afgelopen weekeind waren er ver scheidene tekenen, die er op wezen, hoe ernstig dit nieuwe conflict Adenauer- Erhard in de CDU nawerkt. De kritiek uit de fractie op de kanselier is dit maal veel ernstiger en veel eensgezinder dan bij het vorige duel. Bondsdagvoor zitter Gerstenmaier verklaarde voor de radio, dat Adenauer de bemiddelings poging in de partij na 4 juni, de dag Bondsdagfractie vandaag bijeen Deze tweede „oorlog" tussen Adenauer en Erhard is een gevolg van interviews, waarin de Bondskanselier zich opnieuw bepaald niet lovend uitliet over Erhards politieke kwaliteiten en duidelijk maakte, dat de kansen van de minister van Economische Zaken en vice-kanselier op het kanselierschap zeker niet hoog aangeslagen mogen worden. Erhard heeft dan ook fel gereageerd. Achter hem staat een massieve groep van circa veertig CDU-parlementariërs, die de minister hebben aangespoord het dit maal te laten aankomen op een open lijk gevecht in de fractie, op een aftre den van Adenauer en een benoeming van Erhard tot kanselier! Zoals een van de rebellen tegen Adenauer tot Erhard zou hebben gezegd: „Ludwig, als je deze keer niet je sabel trekt, dan ben je niet in staat om ook maar enige voldoening te krijgen". Of Erhard vandaag zijn sa bel zal trekken in dier voege, dat hij zal pogen Adenauer voor de gehele fractie onmogelijk te maken en hem zelfs te dwingen tot aftreden, ligt zeker niet in Ambassadeur Van Roijen in ons land Rusland wil eigen positie verbeteren Met het m.s. ,,Westerdam" van de Holland-Amerika Lijn kwam vanmorgen in Rotterdam aan dr. H. J. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in de V.S. Dr. Van Roijen, sprekende over de verdaagde Geneefse conferen tie, zeide, te geloven dat als Oost en West om de conferentietafel gaan zitten, het Westen dit altijd doet om de spanningen in de we reld te verminderen. Het Oosten evenwel wil de eigen positie ver beteren. Op de vraag of hy de komende voort zetting van de conferentie somber in zag zeide hij, dat men altijd als de mo gelijkheid zich voordoet met Rusland moet gaan onderhandelen. Men weet immers nooit welke veranderingen zich kunnen voordoen in de gedachtengang van de Russen. Bij deze uitspraak her innerde de heer Van Royen aan de wa penstilstand van Korea en het Oosten rijkse vredesverdrag. Tydens zijn verblijf in Nederland zal dr. Van Roijen kennis maken met de hem nog onbekende niéuwe ministers. Van dezen had hij mr. V. G. Marijnen destijds al in de V.S. ontmoet. De heer S. J. van den Bergh kent hij reeds sinds 1945. Dr. Van Roijen, die vergezeld was van zijn echtgenote en zijn 14-jarige zoon, zal op 11 juli a.s. te Den Haag het hu welijk van zijn oudste dochter bijwonen. Regering in beginsel voor reclame in televisie De ministerraad heeft zich in zün ver gadering van 5 juni j.I. in beginsel uit gesproken voor het toelaten van reclame in de televisie. De minister van O., K. en W. zal thans, na overleg met de daarvoor in aanmer king komende instanties, een concreet voorstel uitwerken over de wijze, waar op deze beginselbeslissing het beste kan worden ten uitvoer gelegd. Alvorens tot deze uitvoering over te gaan zal de re gering terzake een nota aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal toezenden. waarop hij zijn presidentskandidatuur introk, thans zelf heeft vernietigd. Wat de Bondskanselier nu heeft gedaan met zijn interviewpolitiek achtte Gersten maier over de schreef te zijn gegaan. Erhard maakte in Zwitserland bekend dat hij zijn reis door dit land zou on derbreken om heden de CDU-fractie- vergadering te Bonn te kunnen bijwo nen. De Sleeswijk-Holsteinse minister president Von Hassel deed pogingen het hoogste orgaan van de CDU, de party - commissie, bijeen te roepen om het con flict Adenauer-Erhard te bespreken. Dit laatste zou er, zo zegt men te Bonn, op kunnen wijzen, dat men maatregelen wil bepraten betreffende een aftreden van Adenauer vóór de verkiezingen in 1961. Het wordt voorts steeds duidelijker, dat de kern van de controverse Ade nauer-Erhard gelegen is in een tegen stelling over de te volgen Europese economische politiek. Erhard meent dat Adenauers „klein-Europese" conceptie, gebaseerd op een enge samenwerking met Frankrijk, gevaarlijk is. Hij is hierin gesterkt door het streven der zeven niet tot de gemeenschappelijke markt beho rende landen, die een eigen vrijhandels zone willen oprichten. En Erhard wyst er daarby op, dat 27 procent van de Westduitse export juist naar deze zeven landen gaat! Wanneer men zijns in ziens niet afstapt van Adenauers „klein- Europese" conceptie dreigt een econo mische oorlog in geheel Europa ten westen van het ijzeren gordijn. Wees in bos, duin en hei voorzichtig met vuur. Eén achteloos weggeworpen eindje sigaar of sigaret kan vele hectares natuurschoon ver woesten. Meisje tijdens het liften overleden Sprong uit auto uit schrik voor Algerijn In een ziekenhuis te Nice (Fr) is een 20-jarig meisje uit Groningen overleden. Zjj was met een vriendin op vakantie in Frankrijk. Ongeveer 50 km buiten Nice vroegen en kregen de meisjes een lift van een Algerijn. Onderweg hebben de meisjes getracht de Algerijn tot stop pen te bewegen maar hij gaf aan haar dringend verzoek geen gehoor. In paniekstemming is het meisje daar op uit de wagen gesprongen. Ze smakte op de straat en kreeg een schedelbasis- fractuur. Ze werd naar het ziekenhuis te Nice overgebracht, waar ze aan de gevolgen van de val is overleden. De politie heeft inmiddels de Algerijn weten te achterhalen en gearresteerd. Russische ambassadeur verlaat Nederland De ambassadeur van de Sovjet- Unie in ons land, de heer S. P. Kir sanov, zal begin juli naar Moskou te rugkeren, zo is in Den Haag meege deeld. De naam van zijn opvolger is nog niet bekend. De heer Kirsanov is deken van het corps diplomatique in Den Haag. Voor de opvolging in deze functie komt in aanmerking de Brit se ambassadeur, sir Paul Mason, die na de heer Kirsanov de oudste in anciënniteit is. Hij overhandigde zijn geloofsbrieven in september 1954, een jaar na de heer Kirsanov. Honderden opstandelingen beëindigen verzet Het hoofdkwartier van het Indonesi sche leger heeft zaterdag in Djakarta bekendgemaakt, dat meer dan 800 leden van de „Daroel Islam" in het gebied van Atjeh zich bij de regeringstroepen heb ben aangesloten. Deze opstandelingen hebben hun leider, Daoed Beoereoeh, in het oerwoud in de steek gelaten en ge weigerd zich bij andere groepen opstan delingen aan te sluiten, aldus het com muniqué. Ramp bij Stuttgart kost 37 levens (Van onze correspondent in Bonn) Op een bewaakte, maar half-geopende overweg bij Lauffen aan de Neckar greep zaterdagmiddag om half zes de op topsnelheid rijdende sneltrein StuttgartWürzburg een autobus met 71 inzittenden. De locomotief sleepte de bus mee over een afstand van 400 meter: 37 inzit tenden kwamen hierbij om het leven, onder wie de chauffeur; 33 pas sagiers werden gewond, van wie er acht nog in levensgevaar verkeren. De bus, die overigens niet meer dan 59 passagiers had mogen ver voeren, reed over de overweg, waarvan de bomen niet of niet duidelijk zichtbaar waren gesloten. Men heeft na de ramp de 45-jarige overweg wachter dan ook in hechtenis genomen. De man voor wiens ogen zich het ongeluk afspeelde, was evenwel zo overstuur, dat hij tot gister avond weigerde ook maar een woord te zeggen. de verpletterde autobus. Duizenden mensen vonden het voorts noodzakelijk als toeschouwers op te treden, waardoor de politie ook nog handenvol werk kreeg, alleen om de kijklustigen op een afstand te houdenEn dat alles ter wijl familieleden van de slachtoffers vertwijfeld temidden van de busresten naar hun vrouwen, kinderen of echtge noten zochten. Er waren vrouwen, die huilend tegen een gebouw stonden en het niet waagden zich om te draaien teneinde hun man te moeten identifice ren. de verwarring was zo groot, dat in de eerste uren na de ramp familieleden niet eens in staat waren de kleren van deerlijk verminkte slachtoffers te her kennen. Ooggetuigen schilderden later de aanblik van de plaats van de ramp als een complete hel: van pijn gillende gewonden en de her en der weggeslin gerde lijken maakten de ramp een ellen dige gebeurtenis om nooit te vergeten, vertelden zij. Alle artsen en verpleegsters uit de omgeving van Lauffen werden naar de plaats van de ramp gebracht, vanwaar drie Amerikaanse hefschroefvliegtuigen gewonden naar ziekenhuizen brachten. Hulptreinen van de spoorwegen en van de Amerikaanse strijdkrachten voerden voorts medisch personeel en verband materiaal aan. Speciaal voor een negen tigtal Amerikaanse soldaten, die gehol pen hebben, is men vol lof. Maar er is felle kritiek op enkele Duitse automo bilisten, die zich by de spoorbomen be vonden tjjdens en vlak na de ramp en die zijn doorgereden kennelijk om te voorkomen, dat zy in hun auto's gewon den zouden moeten vervoeren Tot de inzittenden van de bus behoor den diverse arbeiders van een bedrijf te Heilbronn. Zij waren allen op weg naar huis. Voorts was in de bus een deel van Kroonprinses Alargarethe van De nemarken heeft een aanvang ge maakt met haar studie aan de Universiteit van Kopenhagen. Hier staat zij (links) met haar vriendin Brigitte Juhl na haar inschrijving, getooid met de roodwitte studen tenpet. Minister Zijlstra waarschuwt: Dc minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft zaterdagmid' dag in Utrecht een rede gehouden voor het partijconvent van de AR Partij. Hierin zei hij o.m., dat de economisch-financiële situatie van het ogenblik niet zonder beloften, maar aan de andere kant ook niet zonder gevaren is. Minister Zijlstra constateerde met dankbaarheid, dat Nederland de perikelen van de bestedingsbeperking te boven is. Hij verklaarde echter met nadruk, dat men goed moet inzien dat de financiële econo mische toestand in Nederland ons nog wel eens voor verrassingen zou kunnen plaatsen. Iets minder warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar onweer. Over het algemeen iets minder warm. Meest zwakke verander lijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 juni Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 22.42 uur; onder: 7.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.44 en 17.16 uur. Laagwater te 0.35 en 12.56 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Dramatische tonelen De overweg by het stationnetje van Lauffen wordt geopend op verzoek: door een luidspreker kan men de overweg wachter op het honderd meter verder gelegen station vragen de bomen op te trekken. Dat geschiedde ook zaterdag avond: een meisje verzocht het station de spoorbomen vlak voor de sneltrein StuttgartWürzburg nog even te ope nen. Het kind ging daarna over de overweg, waarna de bomen voor slechts 30 procent weer gesloten werden. De chauffeur van de bus heeft dat kenne lijk opgevat als een teken van geen of I weinig gevaar; hij wilde vlak voor de sneltrein ook nog oversteken. Midden op de overweg greep de trein de bus. Wel trok de bestuurder van de locomotief aan de noodrem en gaf hij noodsigna len, maar er was op dat moment geen redden meer aan. Overigens is de loco motief door de botsing slechts licht be schadigd en werd geen van de trein- passagiers of van het locomotief-perso- neel gewond Maar een zware paal van de elektrische spoorleiding werd over een afstand van 300 meter door de bus meegesleurd Een complete hel De spoorbaan by Lauffen bood na de botsing uiteraard een verschrikkelijk schouwspel: links en rechts lagen doden en gewonden temidden van stukken van In deze tot wrak verpletterde bus vonden 37 personen de dood bij het ontstellende ongeluk in Zuid-Duits- land, waar bij Lauffen een bus door een trein werd gegrepen. (Telegrafisch overgebrachte foto) een gezelschap, dat deelgenomen had aan een begrafenis te Lauffen; 24 an dere begrafenisdeelnemers zyn door het oog van de naald gekropen: de bus was namelijk door de fabrieksarbeiders te vol voor hen en zij moesten daarom te voet naar Lauffen gaan, waar zij wat later de gevolgen van de ramp konden aanschouwen. Ten aanzien van de vraag, of infla toire gevaren ons bedreigen zei prof. Zijlstra, niet zonder zorg te zyn. Men moet, naar zijn mening, goed in het oog houden wat in de achter ons liggende jaren is gebeurd en zich daarbij bezin nen op de vraag, hoe soortgelijke moei lijkheden in de toekomst voorkomen kunnen worden. Wanneer het schip van Staat weer in de inflatoire situatie van 1956 terecht zou komen, behoeft men niet de illusie te koesteren, dat het nieuwe kabinet het vier jaar zal volhouden, aldus mi nister Zylstra. Het gevaar van over spanning of inflatoire ontwikkeling ligt. volgens hem, binnen het realiseerbare en daarmee zal rekening gehouden moe ten worden. Hy betoogde, dat het systeem van de vrijere loonvorming alleen kan slagen als het bedrijfsleven zijn nieuwe ver antwoordelijkheid met de daad kan dra gen en zich, met name wanneer het gaat spannen, niet laat beïnvloeden door de situatie van het ogenblik. Met betrekking tot de positie van de overheidsfinanciën zei minister Zytetra, dat hij zich niet aan de in druk kan ontrekken, dat in de na oorlogse jaren in Nederland teveel de gedachte is gegroeid, dat de staat, fi nancieel gesproken, alles kan. Hij be streed deze opvatting ten stelligste. In Nederland bestaan zeer veel ge rechtvaardigde eisen, aldus prof. Zijl stra, maar weinige daarvan kunnen ten volle betaald worden. Hij voegde hieraan toe, dat de belasting niet zo maar op tafel komt, maar dat er om gevochten moet worden in de Kamer. Minister Zijlstra meent, dat men met de belastingen hier en daar de gren zen nadert of misschien zelfs al over schreden heeft. Hij verklaarde, dat de hoogte van de directe belastingen zodanig is, dat de gemiddelde burger in de prys van de artikelen de belas ting betaalt, die uit de winst van de producent had moeten komen. De be lastingdruk is dan ook z.i. eigenlijk niet meer te vergroten. Men zegt in Nederland te gemakke lijk dat bepaalde zaken hoge prioriteit In Argentinië loopt tie spanning op De grootste oppositiepartij in Argenti nië, de radicale volkspartij van Ricardo Balbin, heeft er gisteravond by president Frondizi op aangedrongen af te treden. De democratische instellingen zyn mis vormd en niemand gelooft meer in rechtszekerheid, aldus een manifest van Balbin. Balbin gaf dit manifest uit na onderhandelingen tussen vertegenwoor digers van Frondizi en leiders van de oppositie. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Buenos Aires werd vernomen dat garni zoenen in de provincie geëist hebben dat Frondizi zijn betrekkingen met de lin kerzijde afbreekt en geen compromis aangaat met aanhangers van de afge zette dictator Peron. Vier marine-offi cieren van de vlootbasis Puerto Belgra- no zijn gearresteerd toen zy een bezoek brachten aan het ministerie van Marine om het aftreden van de minister, schout- by-nacht Estevez, te eisen. Het perso neel van de land-, zee- en luchtmacht is zondag in het gehele land in de ka zernes geconsigneerd. hebben en vestigde er in dit verband de aandacht op, dat het budget van vo rig jaar met 50^ verhoogd zou moeten worden, wanneer alle wensen op finan cieel gebied die het kabinet de afgelo pen weken hebben bereikt, vervuld zou den worden. Het Departement van Fi nanciën heeft de zware taak, zo zei de minister Zylstra, te trachten het Ne derlandse volk te leren beseffen, dat de optelsom der gerechtvaardigde wensen nog wel gerechtvaardigd mag heten, maar niet meer betaalbaar kan worden genoemd. De minister verklaarde, dat in het Ne derlandse staatsbestel dualiteit tussen Kabinet en Kamer gewenst is. De bin ding door de band van het vertrouwen dient echter zijns inziens altijd te blij ven bestaan. Als de anti-revolutonaire ministers niet meer het vertrouwen heb ben van de eigen mensen, zo zei hij, is er geen been meer om op te staan. Prof. Zylstra zei tenslotte, dat in de komende periode wel eens een hard „nee" zal moeten klinken. Hy sprak de hoop uit, dat, wanneer er terwille van het voorkomen van een eventuele inflatie harde maatregelen genomen moeten worden, de band van het ver trouwen zal blyven bestaan. Royale Amerikaanse hulp aan India: bijna 2 miljard De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Douglas Dillen heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten aan India in de laatste twee jaren van de uitvoering van het Indiase vijf-jaren plan minstens 200 miljoen dollar voor ontwikkelingsprojecten zullen lenen. HU onderstreepte, dat dit de minimumhulp zal zyn. Voorts deelde hij mede, dat de verkoop van landbouw produkten uit de Amerikaanse overschotten aan India in dc huidige omvang van gemiddeld onge veer 220 miljoen dollar per jaar zal wor den voortgezet. Sedert 1951 heeft de Amerikaanse hulpverlening aan India in totaal ongeveer 1.7 miljard dollar bedra gen, zo deelde Dillon mede. C.A.O. havenarbeiders aanvaard Zowel te Amsterdam als te Rotterdam zyn ledenvergaderingen gehouden van de bedrijfsgroep havens van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel (aangesloten by het NVV). De vergadering aanvaardde de thans geboden mogelijkheid vu de invoering van een tariefdervingstoesl-vg, groot 7% op de thans feitelijk betaalde lonen (in clusief de f. 3.10 huurtoeslag) als een methode om successievelijk te komen tot aanvaardbare tarief- en/of prestatiere geling in te voeren in nauw overleg tus sen de betrokken ondernemingen, de Scheepvaartverenigingen Noord en Zuid en de vakorganisaties teneinde daardoor de beloning meer in overeenstemming te brengen met de typische geaardheid van het bedrijf. Men kwam hiertoe nadat men de uiteenzetting had gehoord over de positie van de werknemers in de ha venbedrijven te Amsterdam en Rotter dam en de besprekingen daarover ge voerd in de laatste maanden en gezien het feit, dat door onvoorziene moeilijk heden in de toepassing van de werk- classificatie aan de verbetering in de loonstructuur nog steeds niet begonnen kan worden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1