Westduitse kinderen (10-15 jaar) krijgen 250 miljoen zakgeld p. j. NOTITIES UIT BONN Origineel voorstel om probleem van parkeer-ruzies op te lossen STADSNIEUWS Filmweek Arnhem ZATERDAG 20 JUNI 1959 Duitsers drinken veel meer wijn dan ze vroeger deden (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland krijgen de kinde ren in de leeftijd van 10 en 11 jaar per maand gezamenlijk de kolossale som van 2,5 miljoen mark als zakgeld van hun moeders en vaders. Dat is per jaar 30 miljoen mark. De 12- en 13-jarigen krijgen samen per jaar veel meer: 45.6 miljoen mark. En de 14- en 15-jarigen niet minder dan 180 miljoen mark. Dat heeft een opinie-onderzoek te Frankfort uitgewezen op grond van een ondervraging van reeksen ouderparen. Maar talloze ouders moesten meedelen, dat ze niet precies wisten over hoeveel geld kun kinderen beschikten, want de „kleinen" hadden nogal eens wat bijver diensten! Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat 45 percent van de 10- en 11-jarigen geregeld „echt" zakgeld krijgt, 57 percent van de 12- en 13-jari gen en 82 percent van de 14- en 15-ja- rigen. De 10- en 11-jarigen krijgen ge middeld 1.95 mark per maand, de 12- en 13-jarigen 3.17 mark per maand en de kinderen van 14 en 15 jaar 10.53 mark per maand. Daar is het dubbeltje in de week van voor de oorlog maar een schijntje bij Straatgarages In de grote Westduitse steden (maar waar niet?) beschikt de normale auto bezitter niet over een eigen garage. Hij kan dus met zijn wagentje naar een garage gaan, naar een vriend ofhij kan de auto rustig voor zijn huis laten staan. Maar als in een straat iedereen een wagen heeft leidt het ..bezitten" van zo'n „straatgarage" voor de deur tot ruzieEen Hamburger stelde dezer dagen het volgende voor om nu eens af te komen van de burenruzies over een stukje straat voor het parkeren van auto's. Laat, zo zei die Hamburger, de ge meente de straat voor het huis van de autobezitter ter bescnikkng van hem stellen. Op kosten van de automobilist kan de gemeente dan een wit hokje op het asfalt aftekenen, met het nummer van de auto van de man er in geschre ven. Voor ieder ander dan de betreffen de autobezitter moet het dan verboden zijn op dit afgelijnde stukje grond een auto tussen 's avonds 8 en 's morgens 6 uur te parkeren. Daarvoor heeft iedere automobilist-zonder-garage graag vijf mark per maand over. Men bereikt er mee, dat de burenruzies over de straat- ga rages" uit de wereld zullen gaan en dat de gemeente er een lief sommetje extra aan verdientIn Bonn kent men deze oplossing van het parkeerpro bleem al lang, zij het voor een exclusief soort mensen: voor de ambassades en ministeries zijn grote witte kruizen ge tekend met een bordje er bij, waarop staat, dat .deze parkeerplaats alleen ge bruikt mag worden voor auto's van die en die ambassade". Bureaucratie zonder humor In Keulen wilde de architect Erich Lappe voor zichzelf een huis laten bou wen. Maar van de zijde van de betref fende ambtenaren kreeg hij nu juist niet veel medewerking. Hij moest van het ene bureau naar het andere lopen, tot hij alle formulieren had ingevuld en eindelijk kon beginnen te bouwen. Lappe dacht wraak op de Keulse bureaucratie te kunnen nemen: hij liet naast zijn nieuwe huis een fraaie tegel op een apart muurtje aanbrengen met de na men van alle ambtenaren van de stad, met wie hij meningsverschillen over de bouw van zijn huis had gehad! De gemeente Keulen nam dat niet. Zij voelde zich beledigd door de tegel, waarop bijvoorbeeld het bureau voor het toezicht op de woningbouw wordt voor gesteld als een bureau tot verhindering van de woningbouw, compleet met dui- velskop! De Keulenaren zelf hebben zich kostelijk geamuseerd met het be kijken van de tegel. En zelfs enkele heren van de stedelijke regering konden niet nalaten te lachenwaarna zij bij de rechtbank een aanklacht wegens belediging tegen Lappe indienden! De bureaucratie neemt het namelijk niet, dat met haar een loopje wordt genomen, verzucht Lappe thans. Nog 5 jaar wederopbouw De wederopbouw van in de oorlog voor een groot deel verwoeste Westduit se steden vordert langzaam maar ge staag. Over vijf jaar is men gereed, heeft men geprofeteerd. En volgens het volgende overzicht lijkt die kans inder daad aanwezig: In Dusseldorf was in 1945 45 percent van alle woningen in puin ge gooid. Op het ogenblik is dit percentage teruggebracht tot 5 percent. In Keu- 1 e n heeft men bijna 90 percent van de EXPOSITIES IN PRENTENKABINET Van 27 juni t.e.m. 15 augustus wor den er in het Prentenkabinet der Leid se Universiteit twee exposities inge richt. In de expositiezaal zal grafisch werk worden getoond van de in Parijs woonachtige Nederlandse kunstenares Nono Reinhold, terwijl in de gang het werk van Brusselse Amateurfotografen, die zich verenigd hebben onder de naam „Groupe „a" de Bruxelles", te zien is. W. VAN DIJK OVERLEDEN Na een langdurig ziekbed is op 58- jarige leeftijd in het Diaconessenhuis overleden de heer W. van Dijk, hoofd inspecteur der Rijksbelastingen te de zer stede. De heer Van Dijk was achtereenvol gens werkzaam bij de belastingdiensten te Meppel, Arnhem, Groningen en Lei den. Op 1 oktober 1957 aanvaardde hij zijn functie van hoofdinspecteur hier ter stede na in dezelfde rang ook in Groningen werkzaam te zijn geweest. Het stoffelijk overschot zal woensdag a.s om 2 uur op de begraafplaats „Rhijnhof" ter aarde worden besteld. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II mej. J. C. Maas (Hoek van Holland) en de heren P. H. Drabbe (Laren (N.-H.), O. M. J. Driessen (Heerlen), F. Eiker bout (Voorschoten)J. J. W. van Haga (Rotterdam), F. Roelfsema (Den Haag), A. R. Wintzen (Den Haag), en J. J. van Zanten (Scheveningen). Geslaagd voor het semi-artsex. de heren P. K. Pel (Den Haag). G, Schoe- maker (Den Haag), en C. P. Schouw- stra (Eindhoven). Geslaagd voor het artsex. mevr. M. K. de Soto—Hartgrink (Egmond a/Zee) en de heren W. J. Franke (Den Haag), J. F. A. Idema (Leidschendam», H. Knape (Warmond), K. S. Lauw (Leiden), W. H. Manger (Delft) en F. P. Stapert (Sittard). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Willem, zn v. W. Bekooy en J. Ooms; Sylvia Monique, dr v. J. Vens en J. L. H. van Gils; Hendrikus Cornells Petrus The- resia, zn v. H. Koolloos en P. J. Hooger- vorst; Cornells Relnardus, zn v. J. C. van Dijk en A. Kooien; Albertus Bartholomeus Maria Joseph, zn v. L. J. van Eisen en M. M. J. Meijers; Johannes Hendrikus. zn v. H. A. Koole en C. Verhoeven; Monique Thérèse dr v. N. C. van der Voort en R. A. van Rooijen. GETROUWD L. de Koning en A. S&rközl; A. J. La gendijk en C. van Egmond; M. R. van der Wal en C. Hoogbruln; T. M. H. Dorren en M A. A. Zandvliet; A. J. Nagtegeller en G. Boxhoorn; H. P. de Goede en H. C. Heems kerk; J. Binnendijk R. H. W. Roodak- ker; J. Ouwerkerk en J. M. Vuurpijl; J. C. Baak en A. Beerenfenger; J. F. Noort- hoorn van der Kruijff en A. J. M. Dieben; J. M. J. Coremans en J. H. M. Witkamp; W. F. Marcells en H. P. M. Delfos; P. de Goede en C. M. J, Juffermans; L. van Leeuwen en C. C. van der Kwartel; G. Fi- lippo en M. G. Kemner; H. A. van Tonge ren en M. J. Klasens; G. Knol en E. van Leeuwen; J. B. de Groot en G. Rozler. OVERLEDEN: J. van Oorschot. 83 Jr, vrouw; B. den Hartigh 54 Jr. echtgenote v. P. J .Hoos beek; M Chaudron, 76 Jr. echtgenote v. J. Sjardijn; G. Bosscha, 82 Jr, man; H. J. Hulleman. 68 Jr, man; A. P. M. Waaier, 18 uur, zoon. JEHOVAH'S GETUIGEN CONSTITUTIONELE RECHTEN ONTZEGD. De Gemeente Leiden van Jehovah's getuigen vernam gisteravond dat aan Jehovah's getuigen in Argentinië de constitutionele rechten van vrije ver gadering en aanbidding zijn ontzegd. Hiertegen werd eenstemmig geprotes teerd en er werden plannen beraamd cm een petitie bij de Argentijnse Repu bliek in te dienen waarin om opheffing van de beperkingen op de activiteit van deze christelijke groep wordt verzocht. De heer J. Spaans, de leidende bedie naar van de plaatselijke gemeente, zei dat, ondanks de grote vooruitgang op velerlei gebied, die er door de tegen woordige Argentijnse regering die het dictatoriale regime van Péron heeft verdrongen is geboekt, enkele niet katholieke religieuze groepen, door Péron onwettig waren verklaard, nog steeds niet door Argentinië's grondwet telijke president, Arturo Frondizi, zijn erkend. Volgens de heer J. Spaans werden er twee verschillende aanvragen om erken ning door het ..Ministerie van kerkelijke aangelegenheden", een door Péron ge vormd regeringsdepartement ter rege ling van de inschrijving van alle niet- katholieke religiën in het land, afgewe zen. Bovendien werd er tweemaal tever geefs een beroep gedaan op de huidige regering, het besluit waarbij Jehovah's getuigen het recht van inschrijving werd ontzegd te herroepen Het laatste ver zoek hiertoe werd gedaan naar aanlei ding van een nieuw besluit, dat door Frondizi op 6 februari 1959 werd onder tekend. waarbij niet-katholieke religiën het volste recht kregen God te aanbid den, zoals door Artikel 14 van de Ar gentijnse Grondwet wordt gewaarborgd. De heer J. Spaans zei dat de ruim f.000 Jehovah's getuigen in Argentinië zijn begonnen met het doen circuleren van een petitie, die gericht is aan de president van de Argentijnse Republiek en waarin op grond van deze nieuwe, liberale bepaling van zijn regering om erkenning wordt verzocht. De naburige staten Bolivia. Chili. Paraguay en Uru guay laten overeenkomstige verzoek schriften circuleren om de bevolking in die landen er. evenals Frondizi. van in kennis te stellen, welke toestand er in Argentinië heerst. CORRESPONDENTIE S. van W. te L. - Er kunnen zich in de door U geschetste wegsituatie twee gevallen voordoen. Ten eerste kan op het kruispunt het verkeer door lichten of een verkeersagent geregeld worden. De voetganger mag dan pas oversteken als het door hem te kruisen verkeer tot stilstand is gekomen dan wel aan dit verkeer een stopteken is gegeven. Kan op het kruispunt het verkeer niet geregeld worden, dan mogen voet gangers de voetgangersoversteekplaats niet betreden wanneer de auto al zo dicht is genaderd, dat de bestuurder van de auto redelijkerwuze geacht moet wor den in de onmogelijkheid te verkeren de door hem bestuurde auto zo nodig vóór de voetgangersoversteekplaats tot stil stand te brengen. U heeft dus gelijk als U in de omstan digheid verkeerde als hierboven ge noemd. INTERNATIONAAL BEZOEK LEGER DES HEILS Zondagochtend om 10 uur wordt in de korpszaal van het Leger des Heils alhier verwacht de Indiase majoor Pun- jalal, hoofd van het Emery-hospital te Bombay, een der zes grote ziekenhuizen van het Leger in India. Majoor Punjalal verbleef onlangs enige maanden te Londen aan het In ternational College for Officers en is thans tot medio augustus op Europees tournee, waarna zij weder naar haar standplaats in India terugkeert. Haar verblijf in Europa beoogt voor namelijk een juist inzicht te verkrijgen van de in ons werelddeel toegepaste ziekenhuis- en inrichtingsadministratie. Majoor Punjalal, die gekleed gaat in het zeer kleurrijke gewaad van het In diase Leger des Heils, is vergezeld van de Nederlandse majoor Bijl uit Amster dam, die tevens als tolk fungeert. 30 miljoen kubieke meter puin opge ruimd. In Essen is 85 percent van alle kapotte huizen weer opgebouwd. Er ligt overigens nog altijd een hoop puin in de stad ter grootte van 3 miljoen kubie ke meterIn Hamburg waar in 1945 295.000 woningen worden vernietigd (53 percent van het totaal), heeft men de schade voor 90 percent ingehaald. Van puin is nauwelijks nog sprake. In Frankfort aan de Main heeft men weer evenveel woningen als voor de oor log en heeft men de stad volgens moder ne principes opgebouwd. In Stutt gart is van de 4.9 miljoen kubieke meter puin niets meer over en heeft men het aantal woningen van 1939 al weer bereikt. In München was in 1945 circa 18 percent van alle gebouwen verwoest; thans is er geen puin meer te ontdekken en z(jn er geen ruïnes meer. Duitse week van de wijn Begin juni werd in West-Duitsland „de week van de wijn" gehouden. Men had de eigenaars van café's en restau rants opgeroepen om het in die dagen wat rustig aan te doen met de prijzen: dat wil zeggen voor een .Schoppen" (pint van 1/4 a 1/2 liter) wijn bijvoor beeld 50 pfennig, gelijk dat te doen ge bruikelijk is in de Palts en langs Moezel en Ahr. Want alleen zo kon men nieuwe wijnklanten werven. En dat is nood zakelijk, want men blijft anders in de toekomst, met de wijnoogsten zitten. De oogst 1958 was reeds zes miljoen hecto liter groot ,1956: 900.000 hectoliter!) dank zij het fraaie weer, de succesvolle bestrijding van insecten en de goede verzorging in het algemeen. Men ver gelijkt 1958 met 1934, toen de wijn zó overvloedig vloeide, dat men er geen raad mee wist. Thans wordt er in Duitsland meer dan ooit wijn gedronken: tweemaal zo veel per hoofd der bevolking als dertig jaar geleden. Rond de eerste wereldoor log dronk men per persoon zo'n liter of vier per jaar thans tien liter! Maar de zorgen zijn er voor de wijnbouwers niet minder om: de Duitse bevolking nam met 15 miljoen af, de invoer van buitenlandse wijnen is tweemaal zo hoog als voor de oorlog.. En de prijzen zijn bepaald niet altijd aan de lage kant. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren; Marion, dr v. W. J de Ridder en J. Bek: Joke, dr v. M. J. Noordervliet en M. T. Vermeulen. OEGSTGEEST AANRIJDING Gisteravond omstreeks 7 uur vond op de Rijnsburgerweg 'n aanrijding plaats tussen een door een Rijnsburger be stuurde personenauto en een 22-jarige bromfietser uit Noordwijk. De brom fietser liep een gecompliceerde rechter- bovenbeenfractuur op. Hij moest naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd worden. Kruispunt bij Warmonderweg verbeterd Bij de werkzaamheden ter verbreding van de Warmonderweg was het kruis punt SlingenlandlaanWarmonderweg, Kempenaerstraat het grote verkeers obstakel. Het oversteken van dit drukke kruispunt was zelfs voor voetgangers en wielrijders bijzonder lastig, daar voort durend gezocht moest worden naar een paadje door het mulle zand, dat nog enigszins begaanbaar was. Aan deze toestand is gisteren een eind gekomen daar met veel materiaal en mankracht, het egaliseren van de steenslag, het ge hele wegdek werd geteerd en met fijn grind overdekt. Ook de verkeerszuilen werden geplaatst. Verwacht kan worden dat het gedeelte van de weg aan de huizenzijde spoedig begaanbaar wordt gemaakt, zodat bin nenkort het gehele werk gereed zal zijn. Langs de zijde van de Leidse Hout is een ruim rijwielpad aangelegd. De nieuwe weg, die uitstekend is verlicht, zal na voltooiing van het werk een be langrijke aanwinst blijken te zijn vooral omdat het hinderlijke busverkeer door de lanen dan tot het verleden zal be horen. VOORSCHOTEN Zilveren arbeidsjubileum W. F. van Oosten Heden herdacht de heer W. F. van Oosten, wonende alhier, chef der afde ling „Metalen Ramen" van de N.V. Con structiewerkplaatsen en Werktuigen- fabriek De Nederlandsche Staalindustrie te Rotterdam,, het feit, dat hij 25 jaar geleden bij deze vennootschap in dienst trad. Het heeft de jubilaris op deze voor Medische Dienst Wassenaar dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1. tel. 8303 en dokter B. A. Geerlings, Storm van 's-Grave- sandeweg 64, telef. 2137. Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Warmond dokter H. A. G. M. Wa lenkamp. Dorpsstraat 45, tel. 220. Voorschoten dokter Th. J. Thies, Leidseweg 51, tel. 2520; voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum tel. 2177 Leiderdorp dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828- Zuster Van der Gaast, Hoogewaard 116, Koudekerk K 1714-375. Ocgstgeest dokter Hugenholtz sr en jr. Wilhelminapark 2, tel. 20390. hem en de zijnen zo heuglijke dag niet aan attenties ontbroken. Nadat de jubilaris des morgens met vrouw en kinderen in het privékantoor der N.V. een hartelijke ontvangst was bereid, werd hij door de directie gehul digd, waarbij zijn verdiensten jegens de vennootschap werden gememoreerd. De jubilaris ontving een gouden horloge met inscriptie en een cadeau onder couvert. Vanzelfsprekend liet ook het gezamen lijk kantoor- en fabriekspersoneel zich niet onbetuigd en werden hem van deze zijde diverse fraaie geschenken aange boden. hetgeen uiteraard vergezeld ging van vele welgemeende complimenten. WARMOND UITSTAPJE PERSONEEL HOUTHANDEL Donderdag j.l. maakte het personeel van NV Houthandel K. W. van der Wil- lik jr. weer zijn jaarlijks uitstapje. De tocht ging via Zeist, waar koffie gedronken werd, naar het „Prins Bern- harddal" in de omgeving van Apeldoorn. Hier werd de lunch genuttigd, waarna men enkele uren zijn vermaak kon zoe ken in de speeltuin met de vele attrac ties. Om kwart voor vier vertrok het gezel schap naar Bunnik. waar men zich te goed kon doen aan een overvloed van kersen. In Utrecht kreeg men de warme maal tijd. In het restaurant werd ook de avond doorgebracht, waar optraden „De Windmolens" o.l.v. Johnnie Holshuysen. Als dank voor deze bijzonder geslaag de dag werd de heer Van der Willik door Johnnie Holshuyzen uit naam van het personeel een verzilverde sigaren doos overhandigd. VOETBAL In he't Gemeentelijk Sportpark 't Ovre- bos werd een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tussen Warmunda I en een combinatie van UVS uit Lei den. Deze wedstrijd werd door UVS ge wonnen met 2-1, nadat de rust was in gegaan met een blanke stand, WASSENAAR TWEE VERKEERSONGEVALLEN Bij het kruispunt Lange Kerkdam RijksstraatwegPapeweg kwam een in woner van Den Haag in aanrijding met een personenauto bestuurd door iemand uit Wassenaar die vanaf de Lange Kerk dam de Rijksstraatweg op wilde rijden. De Hagenaar werd door de auto ge schept en door de lucht geslingerd. Hij bekwam een bovenbeenbreuk en wonden aan het achterhoofd, en werd overge bracht naar he't gemeente ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag. Op de van Zuijlen van Nyeveltstraat hoek Schoolstraat-Oosterdorpweg kwam een inwoner van Leiden met zijn mo- In het teken der jeugd (Speciale berichtgeving) De internationale filmweek-Arnhem 1959 is gisteravond op officiële wijze geopend. Dit is gepaard gegaan met de charme van de avondkleding der honderden genodigden en belangstel lenden, die het smaakvol versierde Rembrandt-Theater in Arnhem tot de laatste plaats bezetten. Er klonk meer dan eens een spon taan applaus bij het zien van uiterst komische filmfragmenten, met name in de uitstekende hoofdfilm „Les 400 coups" van de jonge Franse regisseur Francois Truvvaut, die met zijn film de grote prijs van Cannes heeft ge kregen en die, na afloop van de voor stelling, bloemen ontving en een warm applaus van de gehele zaal. De voorzitter van het bestuur van de Stichting Internationale Filmweek-Arn hem, de heer B. M. Sweers. te Arnhem, begroette diverse autoriteiten. Het feit, dat thans voor de derde maal een filmweek wordt gehouden, be vestigt de behoefte om op gezette tijden een algemeen overzicht te geven van het filmwezen in Nederland, aldus de heer Sweers. De filmweek wil in eerste instantie de aandacht vestigen op het artistieke peil, dat de filmkunst heeft bereikt. Wanneer wij deze manifestatie dus met een zekere regelmaat voortzetten, dan wordt zij als het ware tot graad meter van de internationale filmont wikkeling. Burgemeester Matser van Arnhem dankte het Stichtingsbestuur voor het vele werk en hoopte op een goede be langstelling voor de filmweek. De heer Miedema, directeur van de Ned. Bioscoopbond vond het nodig, dat ondanks de zorgen waarmee de Neder landse bioscoopwereld heeft te kampen, deze filmweek wordt gehouden voor uit wisseling en verdieping van gedachten. Vervolgens opende minister Cals de filmweek perfilm. Hij trad op het witte doek althans in zijn kamer ten departemente naar voren en hield van daaruit een speech, zo klaar alsof hij in levende lijve aanwezig was. (Maar dat kon niet wegens ve;-gadei-ing van de ministerraad) De minister verheugde er zich over, dat de Filmweek-1959 is gesteld in het teken van de jeugd. Geen drie miljoen, maar dertig mille Diamantair verkeek zich (Van onze Amsterdamse redacteur) Ofschoon hij niet wil toegeven, dat het opzet was, heeft de diamantair Robert Streep het Nederlandse pu bliek cn zelfs de Amsterdajnse dia manthandel lelijk bij de neus geno men: de reuzendiamant (314 karaat), die onder strenge politiebewaking torrijwiel in aanrijding met een jeug dige wielrijder uit Wassenaar. Beiden alsmede een jongen, die achterop het rijwiel zat, kwamen te vallen. Laatstge noemde bekwam een linkeronderbeen- fractuur en schaafwonden aan de hand. Hij werd overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Een beeld van de bestrijding van de zeer hardnekkige veen- en heide brand bij Wierden, die voorlopig nog niet bedwongen is. De Kompagnie Vrijwillige Flan- keurs van de Groningse studenten in de nieuwe uniformen, welke gisteren in het kader van het Gro ningse lustrum door particulieren en bedrijfsleven aan de studenten werden aangeboden. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 naar de t.v.-studio is gebracht, opdat een paar honderdduizend kijkers „oooh" konden roepen, is niet drie miljoen waard, zoals meneer Streep vermeldde, maar slechts 30.000 gulden. „Drie miljoen is wel een beetje over dreven geweest, ja", zo zei de heer Streep. „Maar 30.000 gulden is wel wat aan de lage kant: ik geloof, dat het mo gelijk is er enige slijpdiamanten uit te kloven, waardoor de totale waarde eni ge tonnen zou bedragen". In de hoofdstedelijke diamantwereld vraagt men zich overigens af, wat de heer Streep kan hebben bewogen aan vankelijk een zo hoge waarde te noe- noemen. Iedere dsekundige kan zien, dat het hier een industriediamant van inferieure kwaliteit betreft. Voorts is het zeer ongebruikelijk, dat een zo kostbare steen op zicht wordt gestuurd. De diamantairs hadden bij het sensa tionele bericht wel de koppen bij elkaar gestoken: hoe kan Robert Streep zo'n aankoop financieren? De Londense eigenaresse, de Diamond Trading Company, die de waarde 30.000 gulden heeft genoemd, acht de steen al leen maar geschikt voor expositiedoel einden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 20 juni Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Per 100 kg: Aardbeien 2239; pruimen 95: andijvie 1336; dop erwten 6085; peulen 75—165; snijbonen 60—120; stambonen 80180; tuinbonen 1740; kroten 1040: spitskool 2537; postelein 16—36; rabarber 718: spinazie 639; tomaten A 5578; Idem B 4275; idem C 3958; idem CC 2040: uien 7 19; waspeen 10—31; per 100 stuks: perzi ken 555: bloemkool A 1665; Idem B 1047; idem C 1013; komkommers A 1233; idem B 928; idem C 921; sla A 312.20. Per 100 bos: bospeen 1032; peterselie 5.70—6.20: selderij 10—18.50. AALSMEER. 19 Juni C.V. Centr. Aalsm. Velling G.A. Per bos: 2570; Iris 4078; Ixia 1025; Lathyrus 1540; Colvillei 30—100; Gladiolen 100—235; Ornithogalum 50115; Campanula 40 75. Per stuk; Clematis 1035; Calla 5 14; Gerbera 1229; Bouvardia 1028; Violieren 512; Eremurus 1020; Chry santen gr bl. 4065. Per kelk: Amaryllis 917; Lelies 1024; perb os: Alstroeme- ria 4063. Perkplanten. Per stuk: Pelta- tum 8090: Geranium 50—65: Tageus 8 —12; Petunia 12—16: Margriet 20—27; Salvia 1220. Ageratum 1218; Lobelia 1015; Bolbegonla 1218; Gazonia 15 25; Dahlia 1015; Mosembrinathenum 1530; Leeuwenbek 2025; Calceolaria 30—35. KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 Juni Groenteveiling: Rabarber 1117; sjalotten 1315. postelein 3537; tuinbonen 26 32; bospeen (per 100 bos» 2030; spina zie 13—18; sla I (per 100 st.) 11.20—17.20; sla n (per 100 st.) 69 20; sperziebonen (per kg) 1.65: andijvie 2124; doperwten 94; bloemkool I (per 100 st.) 5269; ld. II (per 100 st.) 3046; komkommers (per 100 st.) 2529; peterselie (per 100 bos) 1416; aardbeien (per 200 gr doosje) 25 34; kroten (per 100 bos) 1319; was peen A export (per kist) 7 7011.90; was peen I binnenland (per kist) 5.206.50; idem II 2 401.10; sla-ulen 8—11; selde rij (per 100 bos) 1721 Aanvoeren: sla 31.000 stuks: bospeen 6400 bos: bloem kool 2400 stuks; waspeen 14 000 kg waar van 8000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG. 19 Juni Groenteveiling; Pootulen 8—12; sjalotten 12—14 per kg; seldery 18—24; peterselie 1416; radijs 7 10; bospeen 3035; boskroten 812; bonekruld 1012 per bos; bloemkool 30 50 per stuk; sla 815 per krop.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9