vcvw In Franse ploeg zal flink worden gevochten 0111 geiieraalssterren Ongedwongen, warm-menselijk stuk Amerikaans volksleven Goddet weer winnaar bij alle traditionele strubbelingen 2-T MOTOR OIL Kieler Woche internationale aangelegenheid bij uitstek Het stadion een van laatste wijkplaatsen voor de man ZATERDAG 20 JUNI 1959 Voor aanvang Tour al vele vredespijpen gerookt, maar „Anquetil wenst niet samen met Riviere in één nationale ploeg ie rijden". „Geminiani staat achter Riviere en stelt voor samen in een regionale ploeg onderdak te zoeken". „Bobet, verklaart, dat Anquetil (zijn aartsvijand van enkele jaren terug) zijn beste vriend is en dat hij met hem één lijn zal trekken". „Ploegleider Bidot weigert zijn formatie aan ruzies op te offeren". „Alle sterren starten toch in de Franse nationale ploeg". „Charlie Gaul onzeker voor Tour de France". „Extra sportieve merken rijden Tour-baas Goddet in de wielen". „Baldini wil niet met Favero rijden". Maar hoeveel opzettelijke, lekker opgeschroefde publiciteitsstunts ook gemaakt worden door hen die aan de Tour geld moeten verdienen, er schuilt in al die verhalen over controverses enz. toch ook hier en daar altijd wel een kern van bittere realiteit. Want Anquetil voelde zijn positie in de nationale ploeg natuurlijk bedreigd door Roger Riviere; de extra-sportieve groeperingen hebben inderdaad roet in het eten van monsieur Jacques willen gooien en inderdaad heeft Signor Valente, de leider van het Italiaanse merk Emi, geprobeerd Charlie Gaul de deelneming te verbieden. Maar het is ook traditie, dat Goddet als winnaar uit alle organisatorische strubbelingen te voorschijn komt. Hij heeft Marcel Bidot duidelijk gemaakt, dat hij de sterren bijeen onder de tricolores verzameld wilde zien en zo is het ook gegaan. Bidot heeft de storm van het gekra- middelmaat uitgekomen en die van keel der vedetten over zich heen laten gaan en toen Jacques Anquetil al of niet onder drang van de omstandigheid, dat hij de grote verliezer van de Giro werd ineens met de vredespijp kwam aandragen, namen Rivière en Gemi niani gretig een trekje onder tevreden blikken van de grijze eminentie Bidot en van Jacques vriendje, Louison. Ook de andere ploegleiders-selection- neuirs is het aanvankelijk verre van voorspoedig gegaan bij hun voorberei dingen. De directeuren-technique van de regionale Franse ploegen zoals Le Drogo, Deledda, Mazier hebben moeten afwachten of en zo ja, welke lekkere hapjes Bidot hun nog zou laten. Alfredo Bin-da, het geroutineerde opperhoofd van de Italiaanse squadra heeft een maand nodig gehad om de kloof tussen prima donna Ercole Baldini en de im posante Vito Favero te dichten en Dalmacio Langarica, die het als leider van de Spanjaarden nog eens mag pro beren, verkeerde een tijdlang in onze kerheid omtrent de vorm van Federico Bahamontes. Jean A-erts kwam nadat zijn volledige pleeg was aangewezen voor het geval, dat Jean Adriaenssens ineens vond. dat hij in de huidige conditie niet in de Tour thuis behoorde. Het was: hij start niet, hij start wel, hij start niet en tenslotte hij star wel. Nederlanders En dan het tweemanschap van de Ne- Lux-combinatie Jean Goldschmidt en Klaas Buchly. Wat de Luxemburgers betreft was er geen keus. De glorieuze tourwinnaar 1958 Charlie Gaul zou worden bijgestaan door Marcel Ernzer, Jampie Schmitz en Aldo Bolzan. Neder landse „zekeren" waren er niet. Piet Da men begon het seizoen zonder over tuiging, reed een bijzonder slechte Dauphine, maar herstelde zich in de Ronde van Luxemburg. Martin van der Borgh, de andere Nederlander, die zich verleden jaar als debutant zo voortref felijk weerde tot het moment, dat hij door de ongelukkige val tussen de Ares en de Porte d'Aspet werd uitgeschakeld, heeft eveneens enige tijd nodig gehad om in vorm te komen. De prestaties van Jaap Kersten, Gerrit Voorting. Piet van Est en Piet de Jongh zijn niet boven de Daan de Groot waren, met uitzondering van de vierdaagse van Duinkerken, zon der meer slecht. Bram Kool, als all- rounder ontdekt in de Dauphine na een goede start in vaderlandse en Belgische wedstrijden, is de enige debutant in de Nederlands-Luxemburgse ploeg en met debutanten is het nu eenmaal zo, dat men over kansen beter niet kan spreken. Wie dan wel de kanshebbers zijn? De tijd met een of twee uitgesproken favorieten is voorbij. Dat wil echter niet zeggen, dat er in deze ronde geen kwaliteit aan de start komt. Het is een sterrengeschitter van jewelste en wanneer Goddet voor zijn reizend cir cus affiches zou nodig hebben gehad, zou het hem ongetwijfeld veel moeite hebben gekost om te beslissen welke namen hij het vetst had moeten laten drukken. Noem maar op: Tourwin naar Bobet, Tourwinnaar Anquetil, Tourwinnaar Gaul, werelduurrecord- houder Rivière, wereldkampioen Bal dini, daarnaast klimspecialist Baha montes, Rouleur Graczik, sprinter En zo zou men nog een tijdlang kunnen door gaan met de bloemlezing van geruchten, kranten koppen en sensationele nieuwtjes. Het is het ge bruikelijke beeld in de weken voor de start van de Tour en denk niet dat de Tour-directie al dit schokkende „nieuws" met angst en beven heeft ontvangen. Integendeel. Het betekent reclame, publiciteit en de bladen van de heren Goddet (l'Equipe) en Levitan (Parisien Liberé) vliegen de deur uit en daar gaat het hun om. Darrigade en de sterke Belgische zwoegers Brankart en Adriaenssens. Er liggen natuurlijk nog heel wat out siders op de loer. doch menselijkerwijs gesproken moet de Tourwinnaar worden gezocht in het kwintet Rivière. Gaul, Anquetil, Baldini en Bobet. Ja, ook Bobet weer na zijn schitterende zeges in BordeauxParijs en in de Cyclo Moto- ristico. Charlie Gaul Zoals wij reeds in het eerste verhaal schreven, heeft Jacques Goddet de op zet van de Tour gehandhaafd. Een lange vlakke aanloop met een tijdrit, gevolgd door Pyreneeën en Alpen met tussen deze beide bergcomplexen een tijdrit op een steile klim (Puy de Dome en ten slotte nog een derde rit tegen het uur werk. Het leek verleden jaar alsof Goddet alles zo had geconstrueerd om Gaul te laten winnen, een opzet die uitstekend slaagde. Op papier heeft de Luxembur ger, die bovendien met zijn fantastische Giro-overwinning heeft getoond in vorm te zijn, dus de beste kansen. Maar in alle onderlinge concurrentie zal er door de Fransen wat Gaul betreft zonder enige twijfel één lijn worden getrokken en die lijn gaat even zeker tegen de plannen van Gaul in. Meer dan ooit zal de fietsende „engel" de steun van zijn ploegmakkers behoeven en de taak van de Nederlanders is dus wel duidelijk: knecht spelen. Misschien dat tussen het vervullen van deze functie renners als Damen en Van der Borgh de kans en het verlof krijgen zelf eens wat te pro beren en theoretisch is zelfs de moge lijkheid niet uitgesloten, dat Gold schmidt Gaul als kopman zal moeten vervangen. Roger Rivière Op de internationale wielermarkt staat echter niet de naam Charlie Gaul het hoogst op de lijst der note- VOOR IWEETAKT MOTOREN vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van 1en 1 liter. Selectie voor Olympische Spelen (Van onze zeilmedewerker) Zondag "begint het belangrijkste Europese zeilfestijn: de KielerWoche. Acht dagen wordt er in de Kieler Förde op de binnen en buitenbaan wed strijd gevaren. Een bij uitstek internationale aangelegenheid, want de Kieler Woche 1959 ivordt de laatste grote krachtmeting vóór de Olympische Spelen. Alle deelnemende landen, ook Nederland, zullen uit de resultaten door hun zeilers in deze serie wedstrijden behaald, gewichtige gevolgtrek kingen maken en de selectie zal hier dus grotendeels plaatsvinden. JJit 16 landen zijn voor de Kieler Woche 474 inschrijvingen binnengekomen. Na een lange onderbreking zijn ook weer inschrijvingen uit Noorwegen bin nengekomen en zeker voor de eerste maal nemen Hongaarse zeilers aan de wedstrijden deel en wel 3 Star-, 3 Finn en één Flying Dutchmanzeiler. Dan verschijnt voor het eerst in Kiel de vlag van Bolivia in de F.D. klasse en Argen tinië is door de bekende zeiler Dr. Ro berto Sieburger vertegenwoordigd In de 5.5 meter klasse. De Amerikaan-Braziliaan-Duitser Pim von Hütschler komt met een nieuwe Star uit Sao Paulo. Von Hütschler was tweemaal wereldkampioen, en zeilt nu onder Braziliaanse vlag. Wie de wedstrijden in Kiel gadeslaat, betreurt het altijd, dat in Nederland geen Stars en 5.5 meters zijn, Olym pische klassen, waarvoor in het buiten ringen, doch die van werelduurrecord- houder, Tourdebutant Roger Rivière, de arrogante lastige, maar onmisken baar razendsnelle Roger. Ook hij zal het niet zonder steun kunnen, even min als een van zijn ploeggenoten dit zou kunnen. Het gehele seizoen heeft hij tegen Anquetil gereden en al heeft de Bretonse Jacques, Rivière als équipe-genoot aanvaard, dat wil nog niet zeggen, dat hij of Bobet en misschien ook zelfs Geminiani niet genegen zullen zijn Rivière in de gele trui te helpen en te houden. Alles wijst erop, dat de Tour de France 1959 een fantastische wielerslag zal gaan brengen, maar even zeker lijkt het, dat vóór die strijd in alle hevigheid ontbrandt eerst in de nationale ploeg van Bidot een stevig robbertje zal wor den gevochten om de generaals® ter ren. Teleurstelling voor Alex Olmedo Alex Olmedo. de Peruaan met de Amerikaanse tennisnationaliteit, heeft vrijdag een grote teleurstelling moeten verwerken in het toernooi van de Queens Club om de Londense open kampioenschappen. De grote favoriet voor Wimbledon werd in de halve eind strijd namelijk met duidelijke cijfers verslagen door de Indiër Ramanathan Krishnan: 8-6. 6-1. Met Krishnan plaatste zich in de finale de Australiër Neale Fraser, die zijn landgenoot Gor man met 6-4 6-3 versloeg. De eindstrijd in het dames-enkelspel zal gaan tussen de Mexicaanse Yola Ramirez en de Belgische Christiane Mercelis, van wie laatstgenoemde ge makkelijk tot de finale doordrong door dat haar tegenstandster, de Italiaanse Lea Pericoli, in de tweede set door een voetblessure de strijd moest staken. Mej. Mercelis leidde op dat moment met 61, 3—0. Internationaal zwemmen in Leiderdorp De LZ en PV „De Sleutelstad" orga niseert hedenavond om 7 uur n.m. in het zwembad „De Does" te Leiderdorp internationale zwem- en waterpolowed- strijden, waaraan wordt deelgenomen door de Westduitse Zwemvereniging ,31au-Weiss" uit Bochum. Het programma omvat naast de per soonlijke zwemnummers een aantal esta fettenummers, alsmede waterpolowed- strijden van de Sleutelstad dames tegen de Zijl dames en De Sleutelstad heren tegen Blau-Weiss heren. De vereniging Blau-Weiss beschikt over een sterke zwem- en waterpolo- ploeg. De heren spelen in de le Liga van de Duitse Zwembond. land onverminderde belangstelling be staat en prachtige velden op het water komen. Nederland is in Kiel vertegen woordigd in de Draken, Flying Dutch men, Finnjollen, Olympiajollen en Sharpies. Onze Drakenzeilers zullen de strijd moeten aanbinden, met eminente tegen standers zoals Thor Thorvaldsen (N.), die het goud veroverde in Melbourne, de Italiaan Sergio Sorrentino die het vorig jaar de gehele „zilverwinkel" mee naar huis nam, de Deen Noes Pedersen, de Duitser Ravenborg enz. Totaal komen 48 Draken aan start! Onze F.D.-zeilers krijgen te maken met Rolf Mulka, die tweemaal wereldkampioen werd in een veld van 50 schepen uit 11 verschillende landen. In de Finnjollen het grootste veld van 55 schepen, zeilt de drievoudige Olympische kampioen de grootmeester Paul Elvström en in deze wedstrijden zit voor onze Hollandse zeilers een goede training. Het is jammer dat onze beste Finnzeiler Karei Warburg, zich, hoewel hersteld van een ernstige ziekte nog wil sparen en dus dit jaar niet aan de start komt, om zijn trofeeën van het vorig jaar te verdedigen. HANDBAL Het bestuur van de Internationale Handbalfederatie heeft besloten, de we reldkampioenschappen handbal voor da mes in 1960 te houden in Nederland. Aan Duitsland werden voor 1961 de we reldkampioenschappen zaalhandbal voor heren toegewezen. VOETBAL Feyenoord heeft een nieuwe trainer (Speciale berichtgeving) Feijenoord heeft een nieuwe trainer gekregen. Het is Sabotka, een Tsjech van origine 48 jaar oud-speler van Slavia en het Tsjechische nationale elf tal en sinds twaalf jaar trainer in Zwit serland. Van de spelers van Feijenoord, die op de transferlijst staan, heeft Tinus Os- terholt een nieuwe club gevonden. Os- terholt gaat naar Leeuwarden. Voor Daan den Bleaker hebben DHC en SHS interesse. Baseball, de populairste sport in Amerika (2) (Van onze Amerikaanse correspondent) Een Amerikaan gaat niet alleen naar een „ball-game" omdat de sport hem zo interesseert. Meestal RONDE VAN FRANKRIJK 1959 Vierlandentoernooi bridge te Scheveningen Nederland begon het vierlandentoer nooi in Scheveningen goed door met 4-2 van Duitsland te winnen. Bij de pauze stonden onze landge noten nog met 13-17 matchpunten ach ter, doch uitstekend spel jn de tweede helft bracht Nederland vier van de zes te behalen competitiepunten. In de tweede wedstrijd wonnen de uitstekend spelende Belgen met 6-0 van de falende Britten. De stand na de eer ste dag is nu: 1. Belgie 6 pt: 2. Neder land 4 pt: 3. Duitsland 2 pt; 4. Enge land 0 punt. Cricketprogramma Eersteklasse A: HCC IRood en Wit; Hermes/DVSACCQuick H—HCC II; VRA—VOC. Eersteklasse B: HaarlemPW; Quick N—VVV; Sparta—HBS. Tweedeklasse C: CCG41 Grn Hook; Groen GeelSparta II; HCC IVKre kels. Tweedeklasse E: Excelsior IIBMHC; HBS IIHaarlem II; Rood en Wit IV CVHW. Derdeklasse D: Ajax IIVCC III; Sparta III—HBS III; VOC III—Quick III; Quick IV—VUC II. betekent zo'n middag of avond in het stadion nog veel meer: hij gaat terug naar de sfeer van de warme zomerdagen uit zijn jeugd, terug naar een ongedwongen, on-elegant, maar warm-menselijk stuk Ameri- de laatste tijd niet te klagen over ge brek aan bezoek en zijn senatoren ma ken zich meer en meer populair. Eisen hower liet de bekende speler Killebrew aan zich voorstellen, een veelbelovende jongeman van bijna 23 jaar, die heel populair is bij de jeugd. De president zei: „Ik ben blij eens kennis te maken met de held van mijn kleinzoon David". Eisenhowers minister van Justitie, Roger, ondervond onlangs, hoe betrek kelijk onbelangrijk staatslieden kunnen zijn in de ogen van jonge jongens. Ro ger zei tot een van zijn zoons, die nogal eens de telefoon opneemt als een be langrijk man zijn vader wil spreken: „Nü ben je misschien nog niet zo onder de indruk, maar later zul je toch wel met trots vertellen, dat je herhaaldelijk die man is goud waard voor zijn club en kan voor zichzelf in tien jaar tijds een flink kapitaaltje sparen. Maar, als kijkspel, hè&lt naar mijn smaak deze sport hoe goed ook be dreven toch niet bij voetbal of ten nis. (Nog niet, maar het ziet er naar uit, dat de toekomst anders zal gaan leren Sportred.) Baseball is een lang zaam spel, voortdurend onderbroken. Vraagt Uw Apotheker of Drogist Bovendien blijkt zelfs de beste knuppe laar het effect van zijn slagen nooit ge heel te kunnen beheersen. Het bereke nende „plaatsen" van voetbal en ten nis moet daardoor voor een groot deel ontbreken en terwijl de uitdrukking „Zij vochten als leeuwen" in de voetbal soms vrij dicht bij de waarheid kan komen, blijven de leeuwen van het baseball- terrein uitermate tamme dieren, die slechts voor korte ogenblikken tot felle activiteit opleven. Maar de drommen die naar het base- ball-staaion komen en de honderddui zenden, die avond aan avond de wed strijden volgen op het televisie-scherm, denken er kennelijk anders over. Zijn de Amerikanen in hun sport geneigd tot gokken en tot beslissingen, geforceerd door bruut geweld? Het is verleidelijk om in de voorkeur voor een bepaalde sport aanwijzingen te zien omtrent een volkskarakter. Maar het lijkt tevens wijs om die verleiding te weerstaan. Voor keur voor een bepaalde sport kan di verse oorzaken hebben en de Nederlan der, wiens voorvaderen dit spel naar Amerika hebben overgebracht, kan zich er maar het best over verheugen, dat Amerika aan Nederland zulk een ge noeglijke zomersport te danken heeft, zqh.-lnij Dit is baseball. Een spelmoment uit de wedstrijd Ned. Bonds- teamAmerikaans le ger team. Een van de Nederlanders probeert een Amerikaan op het tweede honk uit te tikken. kaans volksleven. Vrijwel iedere man hier zit in zijn overhemd. Veel vaders brengen hun zoons mee. Men drinkt bier of coke, men eet pinda's en worstjes. De stem men zijn luid en manlijk. Zelfs de kleine jongetjes roepen al „give 'em hell!" of „show them!" (geef ze op hun kop!; leer ze mores!". Het stadion is een van de laatste wijk plaatsen voor de Amerikaanse man. Er komen hier wel vrouwen, maar ze domineren hier beslist niet. Het is hier simpel en ruig. Het lijkt wel een onbewuste reactie op de hoge Amerikaanse levensstandaard. Het sta dion te Washington bijvoorbeeld ligt te midden in een grauw, foei-lelijke neger- wijk. De parkeerruimte in deze buurt is veel te gering. Er komen trams langs dit sportveld, maar men heeft niet eens de ruimte om extra trams op te stel len tegen het einde van de wedstrijd. De mensen moeten maar wachten tot ze zich binnen kunnen wurmen in de toch al volle trams, die op hun normale rit langs komenEn dat in het tropi sche, vochtige zomerklimaat van Ame rika's hoofdstad. Maar de heer Griffith heeft vooral president Eisenhower gesproken hebt door de telefoon". Rogers' zoon ant woordde met een wedervraag: „Vader, hebt weieens met Killebrew gepraat?" Voorlopig leek hem dat kennelijk nog heel wat indrukwekkender. Het schijnt, dat de Nederlanders lang geleden deze sport in eenvoudig vorm in Amerika hebben ingevoerd. Nadat het spel in de Verenigde Staten geperfectio neerd was en ongekende populariteit had bereikt, is het ook weer naar Neder land teruggekeerd, waar het thans als „honkbal" bekend staat, maar lang niet zo druk wordt beoefend. (De populari teit is echter zeer sterk groeiende Sportred.) In Japan heeft baseball na de oorlog geweldige opgang gemaakt. Perfectie Maar de perfectie waarmee men in Amerika baseball speelt, wordt tot dus verre nergens ter wereld geëvenaard. De beroepsspelers uit de topklassen zijn in het algemeen lang, gespierd en vrij zwaar. Zij z|jn fenomenale vangers, krachtige, geraffineerde gooiers en enorme meppers met de knuppel (het „bat"). De man, die als hu het bat hanteert de bal een enorme pets kan geven, zodat deze óver alle tegenstan ders heen tussen het publiek terecht komt of zelfs over de tribunes verdwünt WIELRENNEN Swift Morgen rijden de A- en B- klassers 70 km. Voor de C-klasse is de afstand 60 km, voor de D-klasse 34 km. Start 10 uur in Oud-Ade. H. v. Gent, A. v. d. Kaay, J. Rietho ven, W. Knoppert en C. de Jong starten morgen in de Ronde van Zuid-Holland. Sportagenda Zoeterwoudse Singel (10 uur) Serie- wedstrijden korfbal Fluks. Groesbeek Nationaal kampioen schap op de weg voor profs (2e wed strijd) Delfzijl Internationale roeiwed- strfjden (Soda-Regatta). Maastricht mes) Nederland- Atletiekwedstrijd (da- -Italië). Gelsenkirchen (Did.) Atletiekwed strijd (jeugd) W-DuitslandNederland. Kiel (Did.) Internationale zeilwed strijden Kieler Woche. Zandvoort (circuit) Motorcross wedstrijden (2 uur). Wedvlucht St.-Quentin Wedvlucht met oude duiven vanaf St.-Quentin. Afstand 270 km., gelost met sterke n.o.-wind te 6.15 uur. LPC In concours 153 vogels; leduif te 11.04.51 uur. J. Kukler 1, 7, 10; H. v. Alphen 2; D. v. d. Nieuwendijk 3; H. Fasel 4, 5; M. de Lange 6, 8, 9. De Rünklievers In concours 162 vo gels; le duif te 10.55.14 uur. Chr. v. d. Pluym 1; C. W. Betcke 2; H. Kettenis 3; P. v. Griensven 4; J. v. d. Wal 5; C. Onderwater 6; Reyerse-Borst 7; C. M. v. Dam 8; A. Rooda 9; P. de Vos 10. De Bonte Duif In concours 63 vo gels; le duif te 11.06.36 uur. P. Schen- keveld 1, 4; G. v. Albada 2, 5, 6, 8; N. Oudshoorn 3, 10; J. Krekelaar 7; P. Fasel 9. De Snelvliegers In concours 127 vo gels; le duif te 11.06.56 uur. J. Jansen 1. 3; P. Warmerdam 2, 7: N. Bemelman 4; F. Heemskerk 5; J. Staffeleu 6, 10; F. Hofman 8; C. v. Cleef 9. De Vriendenclub In concours 125 vogels; le duif te 11.10.09 uur. C. P. Gijsman 1, 5, 7. 10; J Rietbroek 2; J. Beekman 3, 4; C. Castelijn 6; R. Pet8,9.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5