Prof. dr. P. J. Kooreman aanvaardde buitengewone leerstoel heelkunde FILMS Homoiotransplantatie kan nieuw chirurgisch terrein openen 2hmes?\r*A huid „gezondheid" Bijna een miljoen verlies l'ü „Leidse Textielfabrieken" Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 20 juni 1S59 Tweede blad no. 29774 Voor Stichting Klinisch Hoger Ondertvijs In het Groot Auditorium aanvaardde prof. dr. P. J. Kooreman gis termiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de heelkunde aan de Leidse Universiteit ten behoeve van de Stichting „Klinisch Hoger Onderwijs" te Rotterdam met een oratie over „Een nieuw terrein voor de chirurgie". Prof. Kooreman sprak over de transplantatie van weef sels, in het bijzonder van homoiotransplantatie. Hij stelde, dat welis waar de toepassing hiervan op de mens nog vrijwel geen klinische betekenis heeft, maar dat toch enige vorderingen gemaakt zijn naar deze toepassing, die echter tevens aanleiding kan geven tot gevaarlijke experimenten. Onverbiddelijk halt! Prof. Kooreman legde er in de aan vang van zijn betoog de nadruk op, dat de medische wetenschap in de laatste twintig jaar een zeer grote vlucht heeft genomen. Hoewel echter het geheel of gedeeltelijk verwijderen van zieke orga nen in het algemeen geen probleem meer is, toont echter de chirurgie ner gens zo duidelijk haar onmacht als bij een dergelijke verwijdering. Deze in greep betekent immers niet anders, dan dat de medicus niet in staat is het zieke orgaan te genezen. Op aanzienlijk hoger plan staat de reparatieve chirurgie, die zich bezig houdt met het remplaceren van zieke weefsels. Helaas wordt de medicus juist op het gebied van het remplaceren een onver biddelijk halt toegeroepen indien dit moet geschieden met weefsels of orga nen, die niet afkomstig zijn van de zieke zelf. Hier stuit hij op een nog niet te onderdrukken verzet van het organisme, dat weigert weefsels te accepteren, welke van een ander individu afkomstig zijn. Op het gebied van deze homoiotrans plantatie is, wat betreft de toepassing op de mens. nog vrijwel niets bereikt. Nog steeds mislukt De homoiostatische transplantatie, die slechts dient om tijdelijk vorm te geven aan de individuele weefselgroei. doch waarbij het overgebrachte weefsel op den duur geheel afsterft, moge belang rijke betekenis hebben, de homoiovitale transplantatie, waarbij het overgebrach te weefsel een blijvende functie moet vervullen, blijkt nog steeds tot misluk king gedoemd te zijn. Het blijkt, dat de ontvanger van een transplantaat van een ander individu 6teeds afweerstoffen tegen dit trans plants vormt, dat daaraan te gronde gaat. Men tracht dit thans op 2 manieren te voorkomen. In de eerste plaats probeert men het transplantaat zodanig te be ïnvloeden, dat de gastheer het niet meer als .antigeen" beschouwt, in de tweede plaats heeft men getracht bij de gast heer de immuno-reactie te onderdruk ken door een immuno-paralyse te doen ontstaan, hetgeen echter het grote gevaar meebrengt, dat ook afweer tegen allerlei bacterie- en virussoorten ver lamd wordt. Nieuw inzicht Prof. Kooreman besprak hierna de proeven, welke genomen zijn om een beter inzicht in deze materie te krijgen, waaruit bleek, dat embryo-weefsels minder neiging hebben de produktie van anti-stoffen op te wekken dan de weef sels van volgroeide individuen. Voorts is gebleken, dat prenatale injecties met bepaalde stoffen de bereidheid tot het blijvend aanvaarden van vreemde weef sels kunnen stimuleren. Officiële publikaties WEGAFSLUITING Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat het Rapenburg-westzijde, voorzover gelegen tussen het Noordeinde en de Kaiserstraat, met ingang van 22 Juni 1959 voor de duur der bestratingswerkzaamheden aldaar, is afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, ln belde richtingen. Opzienbarend noemde prof. Kooreman de Straatsburgse proeven, waarbij uit de levers van witte Pekineenden afgeschei den deoxyrubonucleïnezuur werd inge spoten bij pas uit het ei gekomen kaki- kleurige Campbelleenden. Deze veran derden daarna zodanig, dat zij zowel uiterlijk als in gedrag op de witte een den gingen gelijken. Wellicht opent deze vinding nieuwe wegen voor de oplossing van het probleem van de homoiotrans plantatie. Ook gevaren Aan de andere kant heeft deze vin ding ook haar bedenkelijke zijde. Immers door deze ontdekking van Benoit en zijn medewerkers wordt de mens in staat gesteld naar eigen in zicht minder gewenste diersoorten in andere meergewaardeerde te verande ren, en hij zou zijn kennis ook wel eens op zijn eigen soort kunnen toe passen. Niet alleen kernsplitsing en kernfusie kunnen naast heilzame ook verderfe lijke gevolgen hebben! Zelfs het on schuldige gebied van de homoioplasti- Prof. dr. P. J. Kooreman (rechts) wordt na zijn oratie gelukgewenst door prof. dr. A. J. M. Holmer, aan wiens onverflauwde ijver het mede te danken is geweest dat de Stich ting Klinisch Hoger Onderwijs is uitgegroeid tot haar huidige om vang en functie. (Foto L.D./Van Vliet) sche transplantatie kan blijkbaar tot gevaarlijke experimenten aanleiding geven. Enorm terrein Prof. Kooreman besloot zijn betoog met te constateren, dat weinig van de door hem behandelde experimenten op dit ogenblik goede klinische betekenis hebben. Er zal nog veel experimenteel werk moeten worden gedaan. Indien echter eenmaal is ontdekt-, op welke wijze homoioplastische transplantaties met succes kunnen worden verricht, dan zal wederom een totaal nieuw en enorm groot terrein voor de chirurgie zijn ontplooid. Deze vinding zal van even groot be lang moeten worden geacht als de ontdekking van de a- en anti-sepsis en van de narcose. Aan deze uitbrei ding van haar taak zal de heelkunde ook behoefte hebben, want grote ge bieden als bijvoorbeeld de carcinoom- chirurgie zullen haar in de toekomst ontvallen. De chirurgie zal zich dan weinig meer behoeven bezig te houden met uitsluitend verwijderen, maar zal zich voornamelijk kunnen toeleggen op repareren en waar nodig rempla ceren. Na de gebruikelijke toespraken aai het einde van zijn oratie werd prol Kooreman door zeer velen geluk ge luk gewenst tijdens de receptie in dt ontvangstzaal van de Academie. „Ontvoerd door de contraspionage" Strijd om staatsgeheim LIDO De strijd, welke in de film „Ontvoerd door de contra-spionnage" wordt gevoerd, is niet voor de poes. Hier staan spionnen en contra-spionnen te genover elkaar, hard en verbeten en er vallen veel doden. Het gaat om een jonge geleerde, een in genieur. die een waardevolle uitvinding deed: een buitenlandse mogendheid wil hem in haar macht krijgen, de Franse regering wil hem beschermen. Hoe dit nu allemaal verloopt is wel eens verwarrend, maar toch in ieder geval boeiend, want er wordt zó hard gevochten, dat de adem er meer malen bil stokt. De ingenieur, die uit het buitenland arriveert, blijkt de échte ingenieur niet te zijn. Dat is voor de échte een geluk, omdat de pseudo-inge- nieur het leven er bij al die vechtpar tijen inschiet. Wanneer het om staatsgeheimen gaat geven de betrokkenen, die erom vechten, niet zo gauw toe. Ook in dit geval niet. „De regeringsdetective rust niet, voordat hij de leider van de tegenpartij heeft ontdekt. Is het eenmaal zo ver, dan worden er nog heel wat harde noten ge kraakt, voordat deze vervaarlijke man in de letterlijke zin van het woord het loodje legt. Dè-n is de weg vrij. om de échte inge nieur te begroeten. Maar ook dat gaat zo gemakkelijk niet. Er is immers nog één tegenstander, die het op diens leven gemunt heeft. En juist als deze tot de daad wil overgaan, komt de „held" van deze film voor de zoveelste maal in het geweer en weet te verhinderen, wat de tegenpartij op het oog had. Enfin; U kunt huiveren bij alle schiet partijen. die in deze film aan de orde zijn en tot de ontdekking komen, dat het ontmaskeren van contra-spionnen niet vreedzaam in zijn werk gaat. Frank Villard, Danielle Godet en Da-, lida spelen de hoofdrollen ln deze detec- VAN DEZE WEEK: ■IMHHnHniillllillHinBnillllllllllllllinililiiii!>lliUlliiiii.;:iiiiiiliiiliii:i iiiiiiilliuiriKiillllillilllllll tive film, waarin het aan spanning niet ontbreekt en waarbij de muzikale il lustratie er nog een schepje bovenop gooit, om die spanning te verhogen! Hoe vertel ik het mijn dochter? Voorlichting over een belangrijk onderwerp Luxor Het behoeft niet te verba zen, dat deze film geprolongeerd is: de uitbeelding van de diepe nood, waarin een zeventienjarig meisje na een mis stap terecht komt, is wat primitief op gezet. maar niettemin aangrijpend, om dat er zeer ernstig in gewaarschuwd wordt tegen bepaalde misdadige prak tijken, waarvoor zich juist dezer dagen ook hier te lande iemand voor de recht bank heft moeten verantwoorden, in dit geval een dokter. De film-in-de- film van het geboorteproces, gevolgd door een waarschuwing tegen bepaalde ziekten behoort tot die onderdelen van dit werk. die hun uitwerking niet mis sen: men wordt stil, voor het eerst of opnieuw, door het wonder van het nieuwe leven of huivert bij het aan schouwen van de symptomen van een dreigend gevaar. Ook deze week zal Luxor zeker talrijke bezoekers trekken. „Rockets Galore" Kleurrijke problemen op Schots eilandje Casino In het Casinotheater draait deze week „Rockets Galore", een gezel lige amusementsfilm van Engelse make lij. Het verhaal speelt zich af op het Schotse eilandje Todday, waar enkele jaren geleden velen zullen het zich nog wel herinneren vijftigduizend flessen accijnsvrije whisky de gemoe deren van de bevolking hevig in beroe ring brachten. Evenals in „Whisky Ga- viert in deze nieuwe kleurenfilm Geslaagden Chr. Lyceum te Alphen De volgende leerlingen van het Chr. Ly ceum te Alphen a/d Rijn zijn geslaagd voor't eindexamen HBS A de dames R. S. Buzer, T. M. Falkena, H. C. v. Geme- ren, M. A. J. Goedhart, G. W. v Hulst en T. W. Kantebeen allen uit Alphen, J. Boot, Bodegraven. M. Hoogendijk, Ha- zerswoude, A. B. C. Mulder, Oegstgeest, E. Roest, Zoeterwoude, A. P. Koning, Nieuwerbrug, P. L. Leene, Boskoop en de heren J. G. J. van der Meent en M. Wessel uit Alphen, L. van Gemeren en N. A. Splinter beiden uit Boskoop. Afgewezen werden drie kandidaten. Zaterdag 18 juli: Statentocht OOK LEIDEN OPGENOMEN IN DE ROUTE Traditiegetrouw zal ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de eerste vrije Statenvergadering van de Staten van Holland, welke op 19 juli 1572 in de Statenzaal van Dordrecht werd gehouden, ook dit jaar weer een Statentocht voor automobilisten worden gehouden. Deze toertocht, welke voor de zesde maal wordt verreden, vindt thans plaats op zaterdag 18 juli. De deelnemers aan deze tocht kunnen starten uit de, en rijden langs de ste den Dordrecht. Gorinchem, Gouda, Oudewater, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam en Monnikendam. De route is onder verdeeld in drie klassen, al naar gelang het aantal plaatsen, dat men denkt aan te doen. In ieder geval moeten zes plaatsen worden bezocht. De deelnemers zijn evenwel verplicht zich tussen 10 en 11 uur te melden aan de controle te Alkmaar, dit in verband met een om half twaalf te houden défilé, dat afge nomen zal worden door de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en de burgemeesters der 12 Statensteden. w.o. ook Leiden be hoort. Voor deelnemers uit Zuid-Hol land valt de finish te Dordrecht. Zij, die de tocht reglementair volbrengen, ontvangen een speciaal voor dit doel ontworpen plaquette. Aan alle controle posten. welke reeds 's ochtends om vijf uur geopend zijn, ontvangt men bo vendien een vaantje of een verrassing. Inlichtingen over de Statentocht, wel ke ook nu met de goedkeuring van de KNAC en de RAC Zuid door de Auto mobiel Sportclub „De Merwederijders" is georganiseerd, kan men verkrijgen bij de heer G. van Weelden, directeur van het plaatselijk VVV-kantoor. Advertentie Babyderm-zeep OPENBARE LES „DONAR" De Gymnastiek- en Volleybalvereni ging „Donar" afd. gymnastiek junioren hield een openbare les. De voorzitter, de heer L. Vermond, heette de genodigden en de ouders van de junioren van harte welkom en wees erop, dat dit geen uitvoering was. doch een openbare les met het doel de ouders een indruk te geven van wat de „Do- nar-jeugd" op een trainingsavond doet. In tegenstelling met het vorige jaar toen de oefenstof voor een groot deel gebaseerd was op moderne grondgym- nastiek en behendigheidsoefeningen bleek thans, dat de trainer, de heer v. d. Bos. die de avond op een beheerste wijze leidde, ook aan het toestelturnen de no dige aandacht had geschonken. Het re sultaat van het toestelturnen mag, ge zien de korte voorbereiding, gunstig wor den genoemd. Het door de oudere jon gens uitgevoerde nummer lengte-paard- springen werd, behoudens een kleine uit zondering, keurig afgewerkt. Onze stadgenoot, dr. W. C. Braat, is benoemd tot bestuurslid van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond. liiiB lore' de humor hoogtij. Ook nu weer hebben de Britse cineasten de spot willen drij ven met enkele facetten van de huidige maatschappij, waarin alles onderge schikt schijnt te worden gemaakt aan de techniek. Hoe de bewoners van het klei ne eilandje in de Atlantische Oceaan reageren als van hogerhand besloten wordt een raketbasis op Todday te ves tigen ziet en hoort men duidelijk. Dat de conservatieve eilandbewoners het er niet bij laten zitten spreekt bijna van zelf. Op alle mogelijke manieren trach ten zij het werk van de militairen te saboteren, zelfs de predikant en de priester doen mee! De verschillende fi guren die in deze film voorkomen, zijn bijzonder raak getypeerd. Jeannie Car son en Donald Sinden vervullen de hoofdrollen op gescheiden wijze en zijn wellicht daarom zo sympathiek. Geen glamour ditmaal, maar gezonde (Engel se) humorIs dat de moeite niet waard? Donker Parijs Geestige karikatuur van een Franse politiefilm Trianon Men kent het genre, waar in de Fransen meesters zijn: de politie film. al of niet met Jean Gabin. De bekende regisseur Mare Allegret heeft er eens een karikatuur van vervaardigd, met Mylène Demongeot en Henri Vidal in de hoofdrol en enige voortreffelijk bezette bijrollen. Allegret heeft het er niet dik opgelegd, maar bereikte zijn doel met tal van sarcastisch-humoris- tische trekjes. Het scenario is een on mogelijk verhaaltje over een jong meis je, dat reeds enige malen uit een tucht school is ontsnapt en, wanneer zij dan weer wordt gepakt, in kennis komt met de jonge inspecteur Jean, die door haar op het spoor meent te kunnen komen van een bende juwelendieven. Hij valt door de mand en huwt haar om verder moeilijkheden te voorkomenDat die moeilijkheden dan pas goed beginnen, ligt voor de hand. Het verhaal is hier en daar nogal ingewikkeld en mist de heldere doorzichtigheid, die zo vaak een goede eigenschap van het genre ls. Maar v NATUURZUIVER MV OPWEKKEND VERKWIKKEND Yan Wijk Heringa zien oorzaak in daling van wolprijzen In 1959 is gang van zaken gunstig De pessimistische verwachtingen, die medio 1958 ter jaarvergadering van de N.V. Van Wijk en Heringa werden uitgesproken, zijn blijkens het jaar verslag over 1958 bewaarheid- In dit voor de wolindustrie wel zeer ongunstige jaar werd door deze N.V. een verlies geleden van f 926.329, Als belangrijkste oorzaak van dit on gunstige resultaat wordt genoemd de verliezen op wolvoorraden als gevolg van de daling der wolprijzen, die het gehele jaar 1958 voortduurde en eerst tegen de jaarwisseling tot stilstand kwam. De prijs voor fijne wollen was ln de cember 1958 zo ver gedaald, dat men tot 1948 moet teruggaan om een zo laag prijsniveau te vinden. Bij navraag naar de hoogte van het door de prijsdaling veroorzaakte wol verlies werd een bedrag van ruim f900.000,genoemd. Ook de onderbezetting in het eerste halfjaar 1958. toen een ernstige reces sie de wolindustrie trof, had een nade lige invloed op de bedrijfsresultaten die door de aanmerkelijk betere gang van zaken in het tweede halfjaar niet meer geheel gecompenseerd kon worden. Geveilde percelen Ten overstaan v an notaris W. S. Jongsma te Leiden. Haven 28. 28a en 28b en Dwarshaven- straat 2 tezamen na afmijning in bod: f 16015,koper: J. F. Lefeber te Lei derdorp, q.q. voor f 16.465, Bronkhorststraat 19/19a. 21/21a, 23/ 23a. 25 25a tezamen in bod: f28.800, koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest q.q. voor: f29.900, Hoge Rijndijk 60. 62, 64 tezamen in bod: f21.500,koper: C. H. Straver te 's-Gravenhage. q.q. voor: f21.501, Rijndijkstraat 91, 93. 95, 97 tezamen na afmijning in bod: f13.350.koper: J. B. van den Wijngaard te Leiderdorp q.q. voor: f 13.352, Oosthavenstraat 2, 4 6. en Dwarsha- venstraat 1, 3. 5, 7 tezamen na afmij ning in bod: f14.100, koper: J. de Bol ster te Leiden, q.q. voor: f 14.475, Buitenruststraat 7 en 13 resp. in bod: f.6.900,— en f7.200,— koper: W. God- dij n te Leiden, q.q. resp. voor: f7.200, en f7.450. Rijndijkstraat 33 in bod: f2.550, koper: van Starkenburg te Leiden, q.q. voor: f 2.550, Regent essel aan 16 (Oegstgeest) in bod: f9.500,koper: P. de Jongh te Leiden, q.q. voor: f 11.100. Ten overstaan van Notaris A. H. Dover te Leiden. Acacialaan 12 (Leiderdorp) in bod: f 11.100.koper: J. van Bendegen te Leiden voor: f 13.200, Ondanks de ondervonden moeilijk heden werd de vernieuwing van het be drijf voortgezet. Er werd ruim f400.000 ln machines geïnvesteerd en de samen voeging der bedrijven werd nader tot voltooiing gebracht. Volgens de resultatenrekening bedroeg de afschrijving f677.520,terwijl de rentelast f390.276,uitmaakte, hetgeen wijst op een forse seizoenfinanciering met vreemde middelen. Het verlies ad. f926.329,werd ten laste van de Algemene Reserve geboekt, die nu pro resto f 282.736 bedraagt, wat voor een bedrijf met prijsrisico's als Van Wijk en Heringa N.V. zeker niet ruim is, al moet men er rekening mee houden, dat de voorraden nu wel zeer laag te boek staan, gezien de belangrijke prijsstijging van wol sedert januari 1959. GUNSTIGE RESULTATEN Over de gang van zaken in het lopen de boekjaar wordt meegedeeld, dat deze zowel voor de garenfabriek als voor de dekenfabriek gunstig is. De produktieeapaciteit van beide be drijven is totnutoe goed bezet ge weest.. Zowel in de garens als dekens bestaat een grote orderportefeuille, zodat men ook voor de rest van het jaar een volledige bezetting mag ver wachten. Ten aanzien van de resultaten over 1959 is de directie, hoewel kennelijk hoopvol, zeer voorzichtig, hetgeen blijkt uit de volgende zinsrede uit het verslag: „Hoewel het uiteraard onmo gelijk is reeds thans voorspellingen te doen in een bedrijf waar de prijsrisi co's zo'n grote rol spelen en waar de afzet zich vooral concentreert in het tweede halfjaar, menen wij toch de verwachting uit te mogen spreken, dat de resultaten, behoudens onvoor ziene tegenslagen, dit jaar positief zullen zijn". Verkeersongevallen in Leiden de koddige situaties, waarin het paar belandt, vergoeden veelze zijn heel dik wijls een vriendelijke bespotting van die, welke zo vaak in de „echte" politiefilm voorkomen. En als zodanig is er aan deze film, die technisch goed gemaakt is, heel wat plezier te beleven. Brigade des doods Romantische schietfilm Rex Deze film in „Metrocolor" biedt het bekende beeld van strijd tus sen blank en rood, ditmaal uit de tijd van halverwege de achttiende eeuw, toen de Engelse kolonisten in Noord- Amerika in duel waren met de Fran sen. die zich de Indianen tot hun bond genoten hadden weten te maken. Een belangrijke rol speelt Zwarte Wolf, de romantische naam van een wrede rood huid, die maar één doel heeft: de ver jaging van de indringers. Dat het hier bij tot even gevaarlijke als boeiende strijdtonelen komt, behoeft geen aan duiding. Rogers en Rivas staan in deze strijd aan weerszijden hun mannetje maar de eerste weet de overwinning uit de wacht te slepen, naar het schijnt. Een film als deze is weer vol van kleu rige taferelen, vol actie, die de liefheb bers van het genre zich geen ogenblik doen vervelen. In de periode van 12 t.em. 18 juni vonden in onze stad 47 verkeersongeval len plaats, waardoor het totaal aantal aanrijdingen, dat ?ich dit jaar reeds voordeed, is gestegen tot precies 950. Onder deze 47 verkeersongevallen wa ren er tien met lichamelijk letsel en 27 met uitsluitend materiele schade.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3