DKW PLASTI COLOR Problematisch experiment Badings elektronische operaSalto Mortale' Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 20 JUNI 1959 NU het geharrewar in Genève (pra ten is overigens beter dan vech ten!) tot een onderbreking van het overleg geleid heeft, is het nuttig zich bezig te houden met een van de min of meer zorgelijke situaties in Azië. Dit werelddeel kent er namelijk méér dan alleen Singapore en Laos, waarover hier kortgeleden geschreven werd. En het is van belang ze goed in het oog te vatten, omdat het om een bijbelse uitdrukking te gebruiken juist de „kleine vossen zijn, die de tuin (dij. omheining) doorgraven". Om bij de zelfde bron te blijven: „veracht de dag der kleine dingen niet"Zo'n „kleine vos" is bijv. de situatie in Kerala, de kleinste van de staten der Indiase fede ratie, waar de communisten nu reeds twee jaar lang de macht in handen hebben en daar terdege gebruik van maken. De spanning is er nu zo hoog opgelopen, dat premier Nehroe zich per soonlijk naar dit gebied zal begeven. Wel pikant, deze reis van een neutralist bij-uitstek .want hij zal daar geconfron teerd worden met de praktijk van een politiek, ten aanzien waarvan hij en zijn regering op internationaal niveau bij herhaling te weinig afstand hebben genomen. Erg consequent is Nehroe overigens niet met zijn houding van „ze kunnen allebei gelijk hebben", want als het gaat om een kwestie, waarbij met name nationale belangen een rol spelen, zoals het probleem-Kasjmir (met Pa kistan)^ dan heeft er maar één gelijk: Nehroe zélf! HET pijnlijke van de toestand in het algemeen is hierin gelegen, dat India er zich terdege van bewust is, dat het in Azië gaat om een zoge naamde „vreedzame wedstrijd" (nu ja, .vreedzaam"tussen het communis me in Rood-China en de democratie van India. Aan die democratie moge, naar Westerse begrippen, het een en ander ontbreken, er is niettemin een streven, niet slechts in de hoofdstad Nieuw Delhi maar in het gehele land, om de grondslagen van ons Westerse politieke systeem tot uitdrukking te laten komen. Tweelmaal in ongeveer tien jaar tijd is de bevolking, analfabetisme ten spijt, naar de stembus gegaan om te kiezen uit een redelijk gevarieerde groep par tijen en kandidaten. Met man en macht wordt gewerkt aan de verheffing van het levenspeil door snelle verbetering van landbouw en industrie. Er staat dan ook heel wat op het spel: de vrijheid van ontwikkeling naar eigen aard, zoals wij die ook in het Westen kennen en die wel sterk afwijkt van wat thans in een land als Rood-China geëxperimenteerd wordt. Daarbij komt, dat er reeds vele landen in Azië getracht hebben na het verkrijgen van hun zelfstandigheid po litiek op eigen benen te staan om ten slotte terecht te komen bij een militair bewind. Het zijn inderdaad sterke be nen, die de weelde van de democrati sche vrijheid kunnen dragen INDIA moet zich dus naar twee kan ten teweer stellen: tegenover het gevaar van rode infiltratie èn tegen over afglijden van een gezond demo cratisch bestel naar een (gematigde) militaire dictatuur. De situatie in Ke rala raakt het eerste, waarbij het een zegen mag heten, dat deze deelstaat be hoort tot een groter land, dat althans besef heeft van de grondslagen der de mocratie. De praktijk van het Keralese communisme is dus min of meer ge matigd door de bescherming, welke de grondwet van India de burgers biedt. Dit neemt overigens niet weg, dat mevr. Gandhi, presidente van Nehroe's Con grespartij, dezer dagen na een reis door Kerala, openlijk haar ongerustheid uit sprak over de toekomst van een gebied, waar de roden op allerlei manieren voordelen trekken uit hun machtige po sitie. Men weet, dat de oppositie-groepen thans onomwonden hebben laten mer ken, dat zij niet langer genoegen wen sen te nemen met een gang van zaken, die in strijd is met de algemene koers in het land, waarbij vooral de onderwijswet de gemoederen sterk verhit heeft. MET die onderwijswet hebben de communisten een openlijke poging gewaagd om de particuliere scho len, zevenduizend in getal waaronder zeer vele van christelijke richting onder staatstoezicht te brengen. Het geen, op kortere of langere termijn, zou neerkomen op het fatsoeneren van het particulier onderwijs naar communis tisch model. Dit is een onverholen po ging tot beïnvloeding van de jeugd in communistische geest. Het verzet is der halve volkomen begrijpelijk, al moet be treurd worden, dat de oppositiegroepen eerst nu de eensgezindheid aan de dag hebben gelegd, welke zij beter twee ja ren geleden bij de verkiezingen hadden kunnen demonstreren. Nu het kalf dreigt te verdrinken, dempt men de put. Reeds zijn er vele doden gevallen: de communistische bewindhebbers zijn ken nelijk niet van plan zich zonder meer uit hun behaaglijke positie te laten drukken. Politiek èn militair is Kerala, in het zuiden van het Indische schier eiland, aan de Indische Oceaan en in de onmiddellijke nabijheid van bijv. Ceylon, een strategisch punt van bete kenis, GELUKKIG is de democratie in In dia tot op zekere hoogte gewapend tegen dergelijke aanslagen op haar karakter. Volgens de federale grondwet kan de president van de republiek een staat onder zyn rechtstreeks admini stratief beheer plaatsen indien daar voor aanleiding bestaat. Of Nehroe na zijn bezoek tot deze maatregel zal dur ven besluiten, is echter nog een open vraag. „Neutralisme" komt in haar toe passing maar al te vaak neer op het sparen van de kool en de geit. Maar Nehroe's tegenstanders zeggen terecht, dat hij nu gelegenheid heeft revanche te nemen voor de nogal slappe houding, welke India tegenover communistisch China heeft aangenomen in de kwestie- Tibet. Daar staat dan weer tegenover, dat Nehroe er goed aan doet zich niet door „onparlementaire middelen" te laten beïnvloeden en onder druk van „de straat" (hoe sympathiek die in dit geval gereageerd moge hebben) te laten sturen in een richting, die een demo cratische staat als India vooral niet op moet. Daardoor immers zou de Con grespartij zichzelf een van haar krach tigste argumenten in de strijd tegen het communisme uit de hand laten slaan. NEHROE's Congrespartij heeft het overigens niet gemakkelijker ge kregen nu er zich ter rechterzijde een groep aan het formeren is. die zich „Swantantra" („Vrijheid") noemt en onder leiding staat van de eerste gou verneur-generaal na de onafhankelijk heid, Chakravarti Rajagopalachari, kort weg als „C.R." aangeduid. Deze nieuwe partij verzet zich tegen de tendens in de Congrespartij naar staatssocialisme en zy voert een krachtig pleidooi voor de vrije onderneming. Nehroe, zo schreef dezer dagen een vooraanstaand blad in India, de „Indian Express", heeft de so cialisten de wind uit de zeilen trachten te nemen door hun denkbeelden tot de zijne en die van de Congresparty te maken. En nu schijnt hij de commu nistische partij op dezelfde wyze te willen verzwakken". Het komt ons voor, Kwalijke wansmaak in het gegeven troef! Ware het verhaal, waarop de met zoveel spanning verbeide elektro nische t.v. opera „Salto Mortale" van de ingenieur-componist Henk Badings, welke binnenkort te Salzburg voor het forum zal komen, gebaseerd is, niet zo uitermate laag-bij-de-gronds, onverkwikkelijk, ja, eigenlijk heiligschennend geweest, dan zouden wij stellig onder de diepe indruk gekomen zijn van de schat aan nieuwe, sfeerscheppende, dan wel ruimtelijk-werkende, expressieve en verrassende geluidseffec ten, welke door middel van de sinusgenerator en talrijke andere apparaten waren opgeroepen. Daarvoor kon de hoogste bewondering gelden: een onmetelijk veld van nieuwe mogelijkheden, welke zich thans nog in een experimenteel stadium bevinden, lijkt in dit opzicht voor de toekomst ontsloten. Dezelfde hoge bewondering mag men koesteren voor de fenomenale prestaties der vocalisten, t.w. Tom Brand, Annie Hermes, Annette de la Bije en Leo Ketelaars, op het beeld scherm vertolkt door Frits Butzelaar, Dini Neef, Christine Zwanikken (een ontdekking!) en Aart Brouwer, die op een fractie van een seconde af, het ge zongene hadden te interpreteren: een kolossale opgave. Het lugubere onderwerp, kwalijk van wansmaak het opwekken van een dichter uit de dood, die, na een „roman tische" episode, daarin door middel van een injectie weer wordt teruggestoten leende zich uit de aard der zaak uitne- Advertentle heeft alles mee Marcinelle: zorgeloosheid en onvoorzichtigheid De openbare aanklager, Guillaume, heeft gisteren voor de rechtbank in Charleroi, waar de mijnramp van Mar cinelle behandeld wordt, gezegd dat er zeker, sprake is geweest van onvoorzich tigheid en zorgeloosheid. Maar ten aan zien van de vijf mijnfunctionarissen die van dood door schuld beschuldigd wor den, zei hij: „Ik weet dat de beschuldi ging verantwoordelijk te zijn voor de dood van 262 medemensen hen kwelt en een bijna ondraaglijke last is". Hij wees op wat niet gedaan werd terwijl de uren voorbijgingen: bespuiten en omschake len van de verluchting. Maar toch, zo zei hij. waagde de beklaagde Dassargues zijn leven door in de brandende schacht af te dalen en mijnwerkers te redden. Ook de beklaagde Calicis heeft anderen gered op gevaar voor eigen leven. Guillaume zei dat er gebrek aan voor zichtigheid en snel handelen is geweest. „De verantwoordelijkheid voor de ver warring in de seinen, berust bij Calacis. Hij en de beklaagde Jacquemyns zijn verantwoordelijk voor de slechte plaat sing van de kabels, een bron van warm te nabij een brandstof, in een droge schacht waarin herhaaldelijk breuken voorkwamen. Jacquemyns is verantwoor delijk voor het niet uitvoeren van tech nische voorschriften en de beklaagde De Vleeschauwer is verantwoordelijk voor het feit, dat hij nooit de afwezigheid van een tweede relais vaststelde. Ook was Calicis verantwoordelijk voor de afwezig heid van blusmogelijkheid op de laad vloeren en andere gevaarlijke plaatsen, Calicis en Dassargues hebben niet met alle te hunner beschikking staande mid delen voorkomen dat de onschendbaar heid van de menselijke persoon werd aangetast: Lefèvre is alleen verantwoor delijk voor wat na zijn aankomst is ge beurd", aldus Guillaume. Hij eindigde met een rechtvaardig maar menselijk vonnis van de rechters te vragen. Maandag wordt de zitting voortgezet. mend voor de op te roepen huivering wekkende sfeer, waarin Badings zich ongetwijfeld een meester betoond heeft. Het gegeven, op het niveau van een walgelijke stuiversroman, hielp hem buitengewoon in de „goede" richting. Indien deze kunstmatig tot „leven" gebrachte muziek, waarvan wy het nut nog niet kunnen doorgronden, omdat de natuur, het schoonste, wat de mens ge schonken is, ons boven alles gaat, in de dienst gesteld kan worden van het „po sitieve" inplaats van het „negatieve", zoals ditmaal het geval was. dan mogen wy op het gebied van de elektronische muziek voor de toekomst veel ver wachten. Zoals het er, na deze auditie, voor staat, kunnen wij moeilijk van „vooruit gang" spreken, ondanks al het fascine rende, dat in het bio-chemisch labora torium tot stand kwam. Het deed ons nu teveel denken aan de spookachtige robots, die wij ook niet graag 's avonds op onze weg ontmoeten. En bovendien was de muziek met opzet teveel afgestemd op het miserabele ver haaltje. hetgeen ook al een kwade noot betekent De onmogelijke, lachwekkende teksten van Belcampo brachten heus af en toe een glimlach op de lippen Anders dan bedoeld! Het was meer een demonische dan een gelukkige glimlach. En wie geeft aan de laatste niet de voorkeur?. Wat niet wegneemt dat de alchimist Badings, die de stemmen naar eigen in zicht ingenieus weet te transformeren, liever tot griezelige geluiden weet te verwringen een grimmige grap op zichzelf! een vernuftig stuk werk heeft geleverd. De enorm zware stem van Ketelaars harmonieerde intussen geenszins met het wezen van de jeug dige dichter en Annette de la Bye, wier stem lieflijkheid moest verbeelden, horen wij toch véél liever, zoals deze zangvogel in werkelijkheid „gebekt" is Kortom: dit was méér het werk van de bewust-intellectueel goochelende in genieur, die ons nog wel veel meer zal kunnen voortoveren, dan van de geïn spireerde musicus, die het „hart" laat spreken. Zonder, naar het ons voor komt, sensationele bijbedoelingen, die de massa mogen imponeren, doch de op rechtheid in de weg staan. Al zoekt ook Badings, zij het langs andere wegen dan wij persoonlijk als ideaal in het hart dragen, „muziek", laat hij dit dan voortaan in 's hemels naam in opbouwende zin doen. Er zou, zélfs met generatoren, mo dulators, magnetofoons en wat voor andere bizarre instrumenten meer, iets verheffends te bereiken zijn. Mits de geest, welk deze hanteert, het „ho gere" zoekt en zich niet spitst op dat gene, waarvan een normaal mens ge woonweg misselijk wordt. Daarom was deze merkwaardige uit zending een problematisch experiment. Intussen: de techniek gaat met reuze- schreden voort. Of dat winst inhoudt, dient met reserve afgewacht. H. Advertentie. official dealer: GEBR. HUISMAN t Hogewocrd 6668, tel. 22963, Leiden VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM PLASTICOLOR: *n kwaliteitsproduct van PIETER SCHOEN - ZAANDAM „Het leek eèn beetje op zeeroverij" Het 5.800 ton metende Westduitse schip „Flavia" is vrijdag te Falmouth aangekomen met 98 opvarenden van het Britse kabelschip „Ocean Layer" aan boord. Het 4.534 ton metende kabelschip werd - zoals bekend - door de beman ning en de aan boord verblijvende tech nici verlaten nadat het schip midden op de Atlantische Oceaan in brand was ge raakt. Intussen is de Westduitse sleep boot „Wotan" met de „Ocean Layer" op sleeptouw eveneens op weg naar Fal mouth. Drie Britse Diaden laten de kapitein van de „Flavia" zeggen dat hij gewei gerd heeft de Britse gezagvoerder naar zijn schip terug te laten gaan. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de eerste stuurman van de „Flavia" gezegd: „Het lijkt misschien een beetje op zeeroverij, maar het is slechts een manier van za ken doen". De „Daily Mail" heeft het in terview met de Duitsers op de voorpa gina onder een achtkoloms kop. „Het was een kwestie van zaken doen. Het ging om het bergingsgeld (meer dan een miljoen gulden) en volgens de geldende bepalingen stond ik in mijn recht. De kapitein van de Ocean Layer was er erg op gebrand om terug te gaan en sommigen van zijn officieren ook. Maar ik was er evenzeer op gebrand hen daar van te weerhouden", aldus de Duitse kapitein volgens de „Daily Mail". Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkerstee* 14 ZATERDAG Volkshuls: Uitvoering cursisten „Dra matische Vorming in het Jeugdwerk". 8 uur nam. Leiderdorp. Zwembad Polo-wed strijdBlau Weiss. 7 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert 2 30 uur nam. In den Vergulden Turk: Rozekruisers- genootschap. 10.30 uur voorm. Wassenaar: (Theehuis Duinrell) Hondenrallye. Kynologenver. „Rijnland". 12.30 uur nam MAANDAG Borneostraat: Ouderavond Openb. Opl. School. Driftstraat A 77. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk: Ledenverg. Leldse Kunstkring „Voor Allen". 8.15 uur nam. Middelweg 38: Ledenverg. Groene Kruis. 8 uur nam. Prediker: Spr. Evangelist Joh. Maas- bach. 8 uur nam. Rijksherbarium: Bezoek Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. aan Cluslustuin. 7.15 uur nam. Schouwburg: Holland Festival: Het Nederlands Ballet o.l.v. Sonja Gaskell. 8.15 uur nam. Wllhèlmlnabrug: K. en O.-excursie Kon. Ned. Grofsmederij 1.55 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. BINNENLAND Bij K.b. is met Ingang van de dag. waarop hy zijn ambt zal aanvaarden be noemd tot gewoon hoogleraar ln de af deling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven ln de wiskunde dr. J. H. v. Lint en tot gewoon hoogleraar ln de afdeling der algemene wetenschap- Een aan de Technische Hogeschool te ■elft om onderwys te geven ln de econo mie: dr. H. C. van Straaten. Gistermiddag heeft namens particu lieren en het bedrijfsleven van Groningen, mr. N. J. Polak, tijdens een plechtigheid op het plein voor het academiegebouw ln Groningen, de nieuwe uniformen aan de Compagnie Vrijwillige Flankeurs overge dragen. Dezep lechtigheid vond plaats in het kader van de festlvitlten rondom het 69ste lustrum van de Groningse Uni versiteit. Op 1 en 2 juli zal de Nederlandse Bond van Veehandelaren ln hotel „Gooi land" te Hilversum zyn algemene leden vergadering houden. De conferentie van de Beneluxlanden over de landbouwpolitiek, die op 26 en 27 juni op ..De Hoge Veluwe" zou worden gehouden, gaat niet door. De Belgen zijn namelijk verhinderd op die dagen naar Nederland te komen. Er wordt overleg ge pleegd over een nieuwe datum. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden ln de eerste drie maanden van het Jaar 1959 in de Nederlandse hotels by na 343.000 over nachtingen van buitenlandse gasten ge registreerd. Vergeleken met de overeen komstige periode van 1958 ls het aantal overnachtingen met ongeveer 20 procent toegenomen. dat dit een enigszins overdreven voor stelling van zaken is. Maar dit neemt niet weg ,dat de oprichting van de „In diase V.V.D." als men de groep van „C.R." gemakshalve zo mag aanduiden de machtige Congrespartij en haar leider eraan herinnert, dat lang niet iedereen het met zijn beleid eens is. Mogelijk kan dit leiden tot zuiverder verhoudingen in het Indiase politieke leven èn tot een oplossing van het las tige vraagrtuk-Kerala. De secretaris-generaal van het Aus tralische ministerie van Overzeese Ge biedsdelen. de heer Lambert heeft begin juni een bezoek van 14 dagen gebracht aan Ned. Nleuw-Guinea. De secretaris-ge neraal ls zich ter plaatse op de hoogte ko men stellen van de vraagstukken, waar voor het Nederlandse bestuur zich In Ned. Nieuw-Gulnea ziet geplaatst. De heer Lambert bleek ook grote belangstelling te hebben voor de vorderingen die gemaakt zyn op het gebied van de bestuurlijke sa menwerking. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft de twee Profes sor Van der Leeuwprijzen, die in 1959 kunnen worden toegekend, toegekend aan prof. Hendrik Andriessen voor diens „Symphonische etude" en aan Rudolf Escher voor diens „Le tombeau de Ravel". De uitreiking van de prijzen zal geschie den op een nader te bepalen datum. De Nederlander die in Joego-Slavië twee maanden is vastgehouden, omdat hij betrokken geweest is bij een auto-ongeluk, de heer Valk, zou vandaag naar ons land terugkeren, zo ls meegedeeld door een zegsman van de Nederlandse ambassade in Belgrado. Bij het ongeluk dat op 9 april plaatsvond, werden twee personen ge dood. Een van hen was dee chtgenote van de heer Valk. Een hof ln Joego-Slavië ver oordeelde de heer Valk tot achttien maan den voorwaardelijk met een proeftijd van een Jaar. Tot 17 augustus wordt ln het stede- ïyk museum .Het Prinsenhof" te Delft de zomertentoonstelling „Monumentenzorg" gehouden, die hedenmiddag door de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L, Th. Cals werd ge opend. In deze instructieve tentoonstel ling is het zwaartepunt gelegd op een reeks foto's, die een veelzijdig beeld ge ven van de restauratie ln de jaren na 1945 door de Ryksdienst voor de Monu mentenzorg verricht. BUITENLAND De vakverenigingen hebben besloten de spoorwegstaking ln Italië uit te stel len. In afwachting van het verloop der nieuwe onderhandelingen die dezer dagen beginnen. De Britse socialistische partij heeft bij een donderdag te Whitehaven ln het noordwesten van Engeland gehouden tus- sentydse verkiezing haar zetel behouden, aldus ls gisteren bekendgemaakt. De socia listische kandidaat. Joseph Symonds, kreeg 6324 stemmen meer dan zijn con servatieve tegenstander de enige tegen kandidaat. Bij de algemene verkiezin gen ln 1955 was de socialistische meer derheid ©194 stemmen. In Franse militaire kringen deelde men gisteren mee. dat de opstandelingen leider ln de sector Mascaxa-Saida ln West- Algerië zich aan de Franse strijdkrachten heeft overgegeven. HIJ had zijn manschap pen opgeroepen president De Gaulle's aanbod van de „vrede der dapperen" te aanvaarden. Een straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren ln het gebied van Cape Canaveral in de staat Florida op 10 000 meter hoogte een vaste brandstofraket van het type ..Bold- Orlon" gelanceerd. Over de ..Bold-Orion" raket wordt de grootste geheimhouding in acht genomen. De raket heeft 'n reikwijdte van bijna 2000 kilometer. Het exemplaar dat VTijdag door de bommenwerper, een B-47. werd gelanceerd, verdween boven de Atlantische Oceaan. De vertegenwoordigers van de rege ringen en de walvisrederijen van Enge land. Nederland, Japan. Noorwegen en de Sovjet-Unie. die te Landen bijeen zijn om de verdeling van de contingenten voor de vangst van walvissen in de Zuidelijke IJszee te bespreken, zijn het gisteren niet eens kunnen worden over de grootte der contingenten. De goudreserve van de Verenigde Staten staat op het punt te dalen tot het laagste peil sedert twintig Jaar. President Eisenhower heeft gisteren het regerings besluit getekend, waarbij de overdracht van 344 miljoen dollar aan goud aan het Internationale Monetaire Fonds ln het kader van de overeenkomst tot verster king van de middelen der instellingen van Bretton Woods wordt goedgekeurd. Als gevrtlg van deze overdracht die Iedere dag kan plaatsvinden zullen de Ameri kaanse goudreserves voor het eerst sedert 1940 dalen tot minder dan twintig miljard dollar. Dom Mintoff. leider van de socialis ten op Malta zal om Amerikaanse hulp voor het eiland verzoeken en ls voorne mens spoedig een bezoek aan Amerika te brengen, meldt het partijblad „Helsien" Het blad schrijft verder dat Mintoff wenst dat het NAVÖ-hoofdkwartier voor het ge bied van de Middellandse Zee van Malta verdwijnt. Zwitserland heeft bij Frankrijk ge protesteerd tegen het ronselen van Zwit sers voor het Franse Vreemdelingenlegioen De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Petitpierre, deelde gisteren mee. dat de Zwitserse ambassadeur te Parijs het protest aan president De Gaulle heeft overhandigd. De minister zei in de Na tionale Raad. dat naar schatting 1200 Zwitsers ln het Vreemdelingenlegioen die nen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Gram. 14.35 Kron. v. letteren en kunsten. 15.10 Mil.kapel. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. Jeugd. 16.50 Dansmuz. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strykork. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Van Klanten en Wanten weten. caus. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken caus. 19.45 Omroep- ork. en sol. 20.40 Gevar. miuz. 21.10 Lichte muz. 24.30 Gram. 21.55 De knipperbol, caus. 22.05 Amus.muz. 22.35 Wy lulden de zondag ln. Aansluitend: Avondgebed en llt.kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws ln Esperanto. 23.22—24 00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Man nenkoor. 14.55 Gram. 15.05 Boekbespr. 15.25 Radio Fllh. Ork. 16.15 Vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18 20 Gr. 18.45 Hammond-trio. 19.00 Artistieke staalkaart VPRO: 19.30 Portret v. Anton v. d. Horst. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gr. 20.35 Lichte muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Hits aan de spits. 22.00 Sportnws. 22.30 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Mondharmonlka-muz. 20.40 Cabaret. 21.00 Gevar progr. 22.00 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 21 JUNI Hilversum I. 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gew. muziek. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgel- conc. KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram. 9.55 PI. Hoogmis. 11.30 Gr. 11.55 Viool en piano. 12.15 Apologie. 12.55 Instr octet. 12.55 Gr. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Gr. 13.45 Boekbespr. 14.00 Holland Festival 1959: Tristan vind Isolde, opera. 15.50 Gr. 16.00 Idem. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Het gela den schip. caus. 18.30 De Kerk aan het werk. caus. 18 40 Bijbelvertellingen. NCRV 19.00 Kerkelijk nws. 19 05 Verz.progr. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20 00 Gram. 20.20 Cabaret. 20.50 Gram. 21.20 U bent toch ook van de par tij?. caus. 21 30 De werkers van het elfde uur hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22.40 Gram. 22 45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 2-3 15 Limburgs symphonle ork. 23.50 24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VAIRA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 V d jeugd. IKOR: 10.30 Re- monstr. kerkdienst. 11.30 Vragen beantw. AVRO: 12.00 Gr. 12.30 SDOrtspiegel. 12.35 (verv.) 13.00 Nws. en S O.S.-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13 20 Gevar. progr. v. d. sold. 14 00 Holland Festival 1959Kamerork. en soliste. 15.10 Tertulia bij Anlta en Juanita, gespr. 15.30 Instr. kwint. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO; 17 00 Gespr. m. luisteraars. 17.15 Nederl. sinds 1945. caus. VARA: 47.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. sport- ultsl. en sportlourn. 18 30 Amus.muzlek. 19.00 Reisbeschr. 19.30 Studentencabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Promenade ork., koor en sol. 20.45 Inspecteur Viymscherp ondervraagt, hoorsp. 21.25 Herinneringen aan Louis Davids. 22 15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24 00 Gram. RADIO BLOEMEND AAL Zondag 21 Juni: 10 uur ds. G. Toorn vliet van Bloemendaal (uitz. van de dienst gehouden op 14-6-1959 om 20 uur nam.) 11.15 uur ds. G. Toornvliet van Bloemen daal (uitz. v. d. dienst voor belangstel lenden, gehouden op 14-6-1959 om 8 30 uur nam.) 2.30 uur Kinderdlenst voor kinderen van 511 Jaar. 3.45 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (rechtstreek se uitzending) BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 KI an kb 13 40 Gram. 14 00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Onbekend. 15.00 Festival v. Aldeburgh: Strljkkwart. en fluit. 15.40 Voordr. 15 55 Festival v Aldeburgh (verv.) 16.30 Muzikale caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19 30 Am. nieuwsbrief. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadigh. opr. 20 30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Interviews. 24.45 Gram. 22.35 Voordr. of caus. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.0623.36 Blaas-ens. Engeland, BlïC Light Programme, 1500 217 in. 12.00 Gram. 13.15 Gev. progr. 13.40 Autoraces. 13.4(5 Hoorsp. 14.15 Gev. progr. 14.45 Filmprogr. 15 30 Lichte muz. 16.45 Autoraces. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. 18.00 Populaire liedjes. 18 30 Twintig vra gen. 19 00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Gram. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Ork conc. 22 30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55 24.00 Nws. Nnrdwestdeutselier Rundfunk. 309 m. 1100 Herdenkingsprogr. Duitse Rode Kruis. 13.00 Nws 13.25 Gevar. muz. 14.30 Barökmuz. 15.00 Verz.progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Instr. sext. 1815 Ork.conc. 18 45 Sopr. en plano. 19.00 Nws. 20.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp 22.50 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Gev. muziek. Frankrijk. Nat. Progr.. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork conc. 13.35 Hoorsp. 15.45 Operaconc. 17.30 Gram. 17 45 Fes tival v. Straatsburg: Ork conc. 19.30 Lich te nvuz. 20.15 Kamermuz. 22.45 Nws. 23 53 —24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12J15 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.ork. (verv 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 1400 Gram. 15 15 Idem. 16.20 Liohte muz. 17,00 Gram. 17.30 Sportuitsl. Prins Hendrikplein: Openluchtsamen komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Steenschuur 4- K. en O.: Lezing J. S. Lingsma over het Deltaplan. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars tot eind lunl Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.5 uur nam.: zond 15 uur nam. (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 14 uur) t.e.m 5 oktober Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d WerfDark 1- Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Ro\: .Jlrigade des doods". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 15 en 9.15 uur. Casino: „Rockets Galore" 14 jaar. Werk dagen 2 30 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: .Ontvoerd door de contra-spion- nage". 14 laar Werkd. 2.30. 7 en 9.15 u.; zondag 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Lu\or: ..Hoe vertel Ik het mijn dochter". 18 Jaar. Werkd 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: Donker Parijs" 18 Jaar. Werk dagen 2.30 7 en 9 15 uur; zondag 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Te Leiden ls geopend Apotheek „Tot Hulp der Mcnschheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Bovendien ls geopend tot zaterdag middag 6 uur Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807. De Oegstgeester apotheek. Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is op zondag geopend van 1213 en na 18 uur. ZONDAGDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Schae- fer. Teeuwen, Verbrugge, Meel en Hart man. Te Oegstgeest. de doktoren Hugenholtz Sr en Jr, tel. 20390. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. 17.37 en 17.52 Gram. 18.00 Kamermuziek. \18 30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.45 Die Jahreszeiten. orat. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.05 Verz. progr. en sportber. 17.45 Gram. 19.00 Godsd halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Orkest- conc. en koren. 20.45 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Brussel bij nacht. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VAiRA: 20.00 Mensen en meningen ln het voorbygaan. 20.45 Gevar. progr. Gez. progr. v. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sport ln beeld. VOOR MAANDAG 22 JUNI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7A3 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport uitsl. 8.25 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10 15 Theologische etherleerg. 11.00 Gram. 11.20 Voordr. 11.40 Gram. 12.00 Pianoreci tal. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Am. muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.55 Kamermuz. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gr. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.Rijksdelen Overzee: Nederlands-Nieuw-Guinea: de Papoease vrouw, haar plaats en taak door mevr. M. R. Kamma-van Dijk. NQRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Voc. ens. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Jeugdconc. 21.10 Muz.discussie. 22.00 Pari. comm. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenklng. 23,00 Nws. en S.O.S.- ber. 23.1524.00 Gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9j15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 11.00 Kamer ork. en solist. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.34 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 15 Meded of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Lichte muz. 14.15 V. d. vrouw. 14.45 Vlooi en plano. 15.15 Voordr. 15.30 Strljkkwart. 15.55 Gr. 16.50 Kinderkoor. 17.10 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz.: Uitz. v. d. PSP in Tiet kader v. d. door de Regering t.b.v. pol. partijen gevorderde zendtijd. Oplossing v. d. woningnood, zon der huurverhoging door de heer D. A. Noordewier. hoofdbestuurslid v.d. PSP. 18 25 Amateursprogr. 18.50 Openb. Kunst bezit. caus. 19.00 Muz. caus. 19.25 Instr. kwint. 19.45 V. d jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Criminele caus. 2045 Orgelspel. 21.00 Cabaret. 21.15 Act. 21.30 Het Omroepork en soliste. 22.15 Vlerkante clrcels. caus. 22.30 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.1724.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de vierde l(jn van 1820 uur) I. Ludwlg van Beethoven: 1. Ouverture „Die Gesohöpfe des Prometheus", op. 43. Philharmonisoh Orkest van München o.l.v. Fritz Rieger. 2. Concert voor piano en or kest nr. 4 in G gr. t.. op. 58: Allegro mo derato - Andante con moto - Rondo. Vi vace. Wilhelm Kempff. piano. Philharmo nisoh Orkest van Berlijn ol.v. Paul van Kempen. II Anton Bruckner: Symphonle nr 5 ln Bes gr. t.: Adagio - Allegro - Adagio (Sehr langsam) - Scherzo - Molto vivace (Schnell) - Adagio - Allegro moderato. Symphonle Orkest van de Beierse Omroep o.l.v. Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA VARA; 17.00 Voor de kinderen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 V. d. scholen. 13 57 Crlcketultsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Tennisrep. 16.00 Hoorsp. 16.30 Tennisrep. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork.conc. 20.00 Licht progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22 45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Altviool en plano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Test Match. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrotiw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Ork.conc (Om 15 30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs Dale's Dagboek. 16.45 Uitsl. v. races en gev. muz. 17 30 Nws. en tennisrep. 18.00 Test Match. 18.30 Sportuitsl. 18.35 Weerber. en nws. 18.38 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Debat. 20.30 Nws, en gram. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 Nws.) 23.5524.00 Nws. Nnrdwestdeutseher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte nvuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Idem. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.00 Klankb. 21.45 Nws. 22j10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Operette- en balletmuz 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 on 235 in. 12.00 Nws. 12 05 Ork.cnc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.25 Idem. 14.30 Gewijd conc. 15.00 Ork. conc. 16.00 Gram. 17.30 Idem. 18.05 Ka mermuz. 20 00 Ork.conc. 21.40 Hoorsp. 23.10 Solistenconc. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V d. landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15 00 Fagot en plano. 15.25 Gram. 16.00 Koersen. 16 02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gr. 17.45 Kinderliederen. 18 00 Franse les. 18.15 Kinderlied. 18.20 Gram. 18 30 V. d. sold 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.45 Kamermuz. 20.30 Kunstkaleldoscoop 20.35 Kamermuz. (verv.) 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13 15 Gram. 14.00 Ork. koren en sol. 15.30 Gr. 15.40 Voordr. 16 05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Viool en plano. 17.50 Gram. 18.30 Idem. 19.10 Idem. 19.30 Nws. 20 00 Gram. 22.00 Nws. 22A0 Kamermuz. 22.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) to s n a £5 2 r-j 3 weer wind «0 a a cjjft .3 e?„ a 13 3 m eS Amsterdam licht bew. no 6 19 7 0 Den Helder licht bew. no 6 18 12 0 Ypenburg half bew. no 4 19 9 0 Vlissingen half bew. no 8 19 10 0 Eel de onbewolkb no 2 19 6 0 De Bilt half bew. no 5 19 7 0 Twente onbewolkt no 3 20 6 0 Eindhoven half bew. no 4 21 7 0 Z.-Limburg onbewolkt no 6 21 8 0 Helsinki licht bew. wnw 2 17 6 0 Stockholm half bew. n 4 19 8 0 Oslo onbewolkt nnw 4 18 9 0 Kopenhagen licht bew. nw 8 18 8 0 Aberdeen zwaar bew. z 3 14 6 0 Londen onbewolkt nno 4 23 11 0 Brussel half bew. no 4 22 8 0 Luxemburg onbewolkt no 6 24 11 0 Parijs zwa ar bew. nno 8 27 12 0 Bordeaux onweer o 3 28 16 19 Grenoble zwaar bew. w.stll 30 16 13 Nice zwaar bew. nnw 2 23 19 0 Berlijn onbewolkt nw 2 22 10 0 Frankfort onbewolkt nno 7 27 13 0 München half bew. w.stll 27 13 0 Zürlch half bew. o 2 15 1 Genéve half bew. z 1 15 16 Locarno licht bew. w.stll 27 17 0 Wenen onbewolkt w.stil 28 12 0 Innsbruck zwaar bew. zo 2 29 12 0.4 Belgrado onbewolkt zw 1 32 13 0 Athene onbewolkt w 1 29 23 0 Rome zwaar bew. w.stll 32 18 0 Ajaccio licht bew. no 2 29 19 0.1 Madrid licht bew. w.stll 28 13 0 Mallorca onbewolkt w^tll 16 0 Lissabon zwaar bew. nw 5 21 15 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2