CONFERENTIE IN GENEVE TOT HALF JULI A.S. UITGESTELD WEERBERICHT ADEMPAUZE IN DE „PRAAT-MARATHON" Gromyko negeerde „laatste ivoord van Westen'' Kroesjtsjef stak oud plan in een nieuw kleed Gisteren dramatische momenten Slaan met deuren bleef achterwege Fa. D. KRET Zn. BRAND IN WIERDENSEVELD NOG LANG NIET BEDWONGEN Verheer liep vast in zwaar rookgordijn IN 1961 GEREED SCHEVENINGEN KRIJGT EEN NIEUWE PIER MET TOREN Even lang maar breder dan vroeger Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 JUNI 1959 No. 29774 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 20 juni In een witte Geneefse villa aan de Avenue de la Paix, waarboven zich zware loodgrijze onweerswolken samenpakten, hebben gistermiddag vier ministers het doek laten zakken over het eerste bedrijf van de Geneefse ministers conferentie. Terwijl buiten het hek de wereldpers voor het eerst in conferentie-crisissfeer wachtte en in de tuin Russische diplomatenkindertjes krij gertje speelden tussen zilverwitte berkeboompjes, besloten binnen, in Gromyko's villa, de ministers Herter, Gromyko. Lloyd en Couve de Murville de Geneefse conferentie tot 13 juli te verdagen. Zij moeten opnieuw proberen de overeenkomst te be reiken, waar zij in zes weken, zeventien plenaire zittingen en twaalf geheime, alsmede dozijnen tête a têtes, tevergeefs naar hebben gezocht. Die dag van gisteren, waarop de conferentie en haar aanhang voor het eerst uit haar lethargie leek te ontwaken, had zijn dramatische momenten, vooral toen de tekst van Kroesjtsjefs Moskouse rede begon binnen te druppelen, daar de Sovjet-premier zijn oude eisen nieuw formuleerde, hier wat soepeler, elders even dreigend als weleer. Kroesjtsjefs rede maakte door haar toon, maar meer nog door haar „timing" een sombere indruk. Hij begon zijn toespraak een uur voordat de Westelijke ministers naar de zitting gingen, waarop Gromyko dan eindelijk het antwoord zou geven op dat „laatste woord van het Westen inzake Berlijn", een antwoord dat hij al tweemaal 24 uur had uitgesteld. tie van de tijdslimiet is onzerzijds geen zaak van overwegend belang noch van beginsel. Het gaat er de Sovjetrussische regering slechts om dat men het tegen houden van een vredesverdrag en het bezettingsregime in West-Berlijn niet tot in het oneindige kan voortzetten". Gro myko herhaalde deze stelling, die ook door Kroesjtsjef was geponeerd, twee keer. De Russische woordvoerder legde er na de zitting nog eens zo zwaar de zweep over, dat men er wel uitdrukke lijk nota van mag nemen. Gromyko zei dat het aanvankelijke Westelijke vredes plan de al-Duitse commissie 2Vi jaar de tijd wilde geven. Wat hern betreft zou men het nu best over een tijdslimiet van anderhalf jaar eens kunnen worden. Toen de Westelijke ministers de villa van Gromyko binnen moesten, hadden zy nauwelijks een derde van Kroesj tsjefs rede gehoord. Een tweede onaan gename surprise wachtte hen daar. Gromyko reageerde eenvoudig met geen enkel woord op het Westelijke compro mis-voorstel. In plaats daarvan kwam hij met een nogal vaag geformuleerd tegenvoorstel. De Westelijke ministers verlieten daarop reeds na een half uur de geheime zitting, namen in Couve de Murville's villa Kroesjtsjefs rede en Gromyko's nieuwe voorstel door, achtten beide onaanvaardbaar, redigeerden een gezamenlijke verklaring, waarin zij ver daging van de conferentie eisten, reden terug naar Gromyko's villa en werden het daar na wat heen en weer gepraat eens over hervatting op 13 juli. Men had met deze onaangename slot- procedure een hevig slaan met deuren kunnen verwachten, vooral van de zijde der Amerikanen, die op zulke grappen geenszins gesteld zijn. Maar het viel, na tie eerste paniekerige krampreactie van sommige Westelijke gedelegeerden en commentators, waaraan men in Genève zo langzamerhand wel gewend is, aardig mee. Vooral toen men na de eerste op winding nog eens rustig het Russische standpunt had bestudeerd, zoals het in Kroesjtsjefs rede en in het zeker even eens door Kroesjtsjef aan Gromyko ge dicteerde nieuwe voorstel was vervat. Zelfs het totaal negeren van het laatste Westelijke voorstel inzake Berlijn, dat zo behendig had vermeden nadrukkelijk erkenning van het bezettingsrecht van West-Berlijn te eisen, maar alleen op de praktische uitvoering van dat recht stond, bracht geen werkelijke diepe te leurstelling, want geen mens had ver wacht, dat het in deze vorm zou worden aangenomen. Twee keer De belangstelling gold dus in de eerste plaats Gromyko's nieuwe voorstel. De Rus leidde het in door, evenals Kroesj tsjef, te verklaren, dat die Geneefse con ferentie toch wel haar nuttige kanten heeft gehad. Hij betreurde het dat het Westen het eerdere Russische voorstel verkeerd had verstaan, dat voorzag in een al-Duitse commissie met gelijke vertegenwoordiging van Oost- en West- Duitsland ter voorbereiding van Duitse hereniging en een vredesverdrag en dat het Westen bjj aanvaarding het recht gaf nog een jaar zijn troepen in Berlijn te handhaven. Gromyko zei: „De kwes- LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rjjndük 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Gezamenlijke lunch Dit voorstel ontmoette een afwijzende reactie van het Westen, dat met mis noegen wees op het samenvallen ervan met Kroesjtsjefs rede. Hoewel de Sovjet- Unie haar tijdslimiet voor een Weste lijke ontruiming van West-Berlijn nu tot anderhalf jaar verlengt, behoudt zij zich na afloop van die datum kennelijk eenzijdige actie voor. Als de al-Duitse commissie faalt en een nieuwe confe rentie der in Genève vertegenwoordig den zou moeten beginnen, dan zou het Westen die conferentie ingaan zonder enige erkenning van zijn rechten in Berlijn. Omdat het nieuwe voorstel geen wezenlijke verandering in het Sovjet standpunt brengt, achten de Westelijke ministers het wijs de Geneefse confe rentie tot 13 juli te verdagen, zodat beide partijen eikaars standpunten ver der kunnen bestuderen. Gromyko ant woordde daarop, dat men de Sovjet- Unie niet mag beschuldigen van dreiging met eenzijdige actie, waarop de al-Duitse commissie zou falen. De Sovjet-Unie wil dan onderhandelingen openen, soort gelijk aan de huidige. De Westelijke ministers kunnen nu wel de conclusie trekken, dat zij dan geen rechten in Berlijn meer zouden hebben, maar de Sovjet-Unie acht zich aan die conclusie allerminst gebonden. Gromyko vond het spijtig dat het Westen de conferentie wil verdagen, maar verklaarde zich be reid met die Westelijke wens rekening te houden. Vanochtend zou in een korte plenaire zitting een officieel communiqué over de verdaging openbaar worden gemaakt. Herter zou hedenmiddag bij Gromyko lunchen alvorens naar de V.S. terug te vliegen. De andere ministers vertrekken morgen per vliegtuig naar hun hoofd steden. Nieuwe onrust in Durban en Kongo Ongeveer vijftig Bantoevrouwen zijn gisteren aangehouden wegens het ver wekken van nieuwe relletjes in Durban maar deze groeiden niet tot incidenten van betekenis uit. De minister van Natureilenzaken, De Wet Nel, betoogde in de Senaat te Kaap stad dat de belangrijke les, die men uit de gebeurtenissen kan leren is, dat de neger zijn bier wenst. De oproerige ne gers hadden geen grieven tegen de rege ring, maar slechts tegen de bierbrouwerij die de nieuwe bierhuizen exploiteert. De minister voegde eraan toe dat de na- turellenbeweging het Afrikaanse Natio nale Congres zich er op ongelukkige wijze mee bemoeid had en getracht had de neger tegen hun regering op te ruien. In de plaatsen Linzolo en Kinkala op 65 km van Brazaville zijn gisteren na drie dagen ongeregeldheden in Brazza ville, de hoofdstad van Frans Kongo, nieuwe relletjes ontstaan tussen aan hangers van premier Joeloe en de gods dienstige sekte Matsoea. In Brazzaville, waar de afgelopen dagen 150 mensen gewond raakten en nog een avondklok van kracht is, was het gisteren rustig. 'N PHIUSHAVE v.a. 39.75 VOOR VADERDAG. U persoonlijke service Lange Mare 66 - Tel. 26500 Gaat Fokker voor Europa jachtvliegtuig bouwen De heer F. L. J. Diepen, commer cieel directeur van de Fokkerfabrieken, die op het ogenblik in Parijs vertoeft in verband met de 23ste luchtvaartten toonstelling, deelde aan een verslaggever van het ANP mede, dat Republic Avi ation, de fabriek die de jachtbommen werper F-105 bouwt, contact heeft opge nomen met Fokker, teneinde de plan nen van de fabriek te ontvouwen om trent de mogelijke bouw van dit militai re vliegtuig in Europees verband. De directeur van de Fokkerfabrieken merkte op, dat binnenkort de directie van Republic Aviation een bespreking over de F-105 zal hebben met de autori teiten in Den Haag. Gistermiddag werd Prinses Beatrix in de Ridderzaal te Den Haag ge ïnstalleerd als Ere-commandeur in de Johanniter Orde in Neder land. De Landscommandeur Prins Bernhard installeerde liaar met de traditionele zwaardslag. Links op de achtergrond Koningin Juliana, die de plechtigheid bijwoonde. Vuur halve meter diep Steeds meer veen en heide gaan ver loren in het Wierdenseveld, waar de enorme brand, die woensdagmorgen uitbrak, nog op geen stukken na be dwongen is. Het vuur, dat zich een weg door de ondergrondse veenlaag zoekt, is op sommige plaatsen meer dan een halve meter diep. De Neder landse Heidemaatschappij is er met bulldozers in geslaagd de brand te lokaliseren. Het gevaar van uitbrei ding in de richting Wierden is voor komen mede doordat de wind is ge draaid naar het noorden, zodat het vuur weer in de richting Nij verdal kroop, waar de vuurhaard ook lag. Door deze verandering van windrich ting kwam gisteren het snelverkeer op Zonnig weer De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Voor morgen wordt opnieuw droog en overwegend zonnig weer ver- Wacht met iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) 21 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 21.20 uur; onder: 5.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.10 en 15.41 uur. Laagwater te 11.24 en 23.49 uur. (22/6 hoogwater te 3.57 en 16.28 uur, laagwater te 12.10 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel Lening van vijf miljoen (Van onze Haagse redactie) Het staat vast dat Scheveningen een nieuwe pier zal krijgen. Op de gisteren iu het Palace-Hotel aldaar gehouden vergadering van aandeelhouders van de maatschappij „Zeebad Scheveningen" en van de Exploitatie Maatschappij Sche veningen is namelijk besloten de com missarissen te machtigen tot het aan gaan van een hypothecaire lening, groot vijf miljoen gulden. Er waren nog lo pende leningen ter grootte van 2 miljoen gulden, welke in de nieuwe lening zullen worden opgenomen. Het hoofdkenmerk van de naar een ontwerp van architect H. A. Maaskant nieuw te bouwen pier, welke niet op de oude plaats is geprojecteerd, doch in het verlengde van de Zwolsestraat en de Van Alkemadelaan, is gelegen in de principiële scheiding, welke gemaakt zal worden tussen het gedeelte, dat bestemd is voor rust en dat, bestemd voor ver maak. Met de werkzaamheden zal direct na dit badseizoen, in september, worden begonnen, opdat de pier in 1961 gereed zal zijn. Het uiterlijke beeld van de pier zal zijn: een brug boven de zee, zonder la waai en vermaaksbedrljven. uitsluitend voorzien van een aantal winkeltjes en vitrines, welke op enkele plaatsen zyn geconcentreerd. De brug eindigt in oen zonneterras, dat ruimte biedt voor 1200 stoelen en voor een overdekt cafe-res- taurant met circa 250 plaatsen. In dit café kan men ook des winters terecht. Men kan daarbij dan genieten van een wilde zee. Afgescheiden van de brug en het zon neterras is het vermaaksgedeelte. dat men het best kan karakteriseren als een „kindereiland". De jeugd kan hier ver maak vinden in een aanbouwsel, dat twee overdekte verdiepingen heeft. De gedachten gaan uit naar het In richten van een soort sprookjestuin op de benedenverdieping en van een auto baan of au*oscooterbaan op de boven verdieping. Dit kindereiland zal via een onder de pier doorlopende brug verbon den zijn net het zonneterras, zodat De leiders van de Nieuw-Guinea- expeditie dr. L. D. Brongersma uit Leiden (midden) en overste Venema (links) in gesprek met hoofdagent Kroon van de politie- troepen, die de expeditie verge zellen. Het Hollandse natuurschoon wordt hoe langer hoe schaar ser. Helpt het in stand houden door in bos, hei en duin voor zichtig met vuur om te gaan. ouders op dit terras zittend, hun kinde ren, buiten de drukte van de wandelbrug om, naar het kindereiland kunnen laten gaan. Voorts bevindt zich aan het uiteinde van de pier een achterplatform, waarop zich een uitzichttoren van ongeveer 35 meter hoogte zal verheffen. Van deze to ren af zal men een buitengewoon uit zicht landinwaarts hebben. De pier zal even lang worden als de vroegere, te weten 375 meter, maar haar breedte, die voorheen acht meter be droeg, wordt thans 12 meter. De wandel- brug zal over de gehele lengte door een windschuit in tweeën worden gedeeld. In tegenstelling tot vroeger zal deze ver deling excentrisch zijn. Aan de zuidelijke zijde wordt de wandelweg namelijk acht meter, aan de noordelijke vier meter breed. WEG EN WATER EISTEN HUN TOL Op de Rijksweg van Ridderkerk naar Meteren is bij Alblasserdam gistermid dag een Duitse vrachtwagen met opleg ger tijdens een inhaalmanoeuvre fron taal gebotst tegen een olietankauto, die uit tegenovergestelde richting kwam. De cabine van de tankwagen werd ge heel vernield. De chauffeur, de 46-jarige Dordtenaar J. van der Graaf kwam om het leven. De 55-jarige heer A. van Kampen uit Scherpenzeel, die met zijn bromfiets dezer dagen werd aangereden op de Bar- neveldseweg onder Scherpenzeel, is in het St.-Elisabethziekenhuis te Amers foort aan zijn verwondingen overleden. De oud-commissaris van politie van Leeuwarden, de heer C. Kool, die na de oorlog is gepensioneerd en die in Loos- drecht woonde, is gisteren tegenvolge van verdrinking om het leven gekomen. De heer Kool die een groot liefhebber was van de hengelsport, is tijdens het vissen waarschijnlijk onwel geworden en in het water gevallen. De rijkspolitie te water heeft gister middag bij de Oranjesluizen te Amster dam het lijk van een onbekende, naar schatting 55 jaar oude man opgevist. De vierjarige Jaapje Vos van de Van Adrichemweg te Rotterdam is gistermid dag bij het spelen op een bruggetje bij de van Noortwijcksingel door de opening van de brugleuning gevallen en ver dronken. In de Spuihaven te Dordrecht is de zesjarige jongen H. R. A. Kuiters te water geraakt en verdronken. Gisteren is bij de werf van N.V. Boe- le's Scheepswerven te Bolnes het lijkje van de 10 jarige Alida Bras, die ge woond heeft in Dordrecht, uit het water van de Maas opgehaald. Zondag was het meisje in de Noort onder de gemeente Papendrecht gaan zwemmen. Zij dreef in een auto-binnenband, waaruit zij plotseling weggleed waarna zij verdronk. de weg WierdenZwolle in de grootste moeilijkheden. Een dicht rookgordijn legde zich over de weg en bood de automobilisten over een afstand van 100 meter nog geen twee meter zicht. Twee auto's uit Enschede, die in de richting Zwolle reden, kwamen resp. in een sloot en tegen een boom terecht en even ver der reed een vrachtauto uit Nijverdal tegen een boom. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Rond het terrein van de brand ligt thans een kordon van waakzame mili tairen. Twee compagnieën van de land macht uit Schalkhaar hebben gisteren militairen van de vliegbasis Twente af gelost. Er wordt een radioverbinding onderhouden, zodat geregeld kan worden gemeld, waar het vuur opnieuw uit breekt. Van tijd tot tijd maakt men ge bruik van een militair vliegveld, zodat de bewaking op de grond wordt gesteund door luchtverkenning. Omstreeks half drie is gistermiddag op het landgoed ..Drakenstein" in de gemeente Baarn een bosbrandje uitge broken. Tegen half vier meldde de politie van Baarn, dat het vuur bedwon gen was voordat het een zeer grote omvang kon aannemen. Het vuur woed de op een terrein grenzende aan het door Prinses Beatrix aangekochte ge bied. In twee bospercelen te Soest, eigen dom van deze gemeente, zijn gistermid dag branden uitgebroken. De eerste brand begon omstreeks twee uur in een perceel vliegdennen aan de Foekenlaan. Een vrij grote oppervlakte bos ging daar verloren. Toen de brandweer er arri veerde brak achthonderd meter verder een nieuwe bosbrand uit, die door spoe dig ingrijpen tot een oppervlakte van vijftig vierkante meter beperkt kon blij ven. President Frondizi overleeft tegenstand President Arturo Frondizi van Argen- gentinië leidt vandaag de nationale feestelijkheden ter herdenking van de creatie van de landsvlag na een week van verwarring .waarin door onrust on der de legerofficieren de regering in haar bestaan werd bedreigd. Tot dusver heeft de president de campagne overleefd, die tegen hem schijnt te worden gevoerd door een deel van het officierencorps, doch waar nemers vragen zich af hoe lang hij het nog kan volhouden tegen het mis noegen van het leger over zijn beweer de betrekkingen met de vroegere dicta tor Juan Peron. De voornaamste grieven van het le ger zouden gelegen zijn in een verkie zingsovereenkomst met Peron, waar door Frondizi in 1958 de verkiezingen zou hebben gewonnen, en in het feit dat hij het leger heeft gebruikt om de jongste golf van arbeidsonrust te be strijden. Verwacht werd, dat gisteren op een bijeenkomst van officieren het heen gaan van Frondizi zou worden geëist, maar daarvan is niets gebleken. De mi nister van Binnenlandse Zaken heeft kort na deze bijeenkomst voor de radio verklaard dat alle legeronderdelen nor maal functioneren en dat de „samen zweerders" zouden worden berecht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1