Vader wil niets hebben.... Voorzitter Beukema toe Water zegt: „Medezeggenschap nog wel zinvol? „De Baak", conferentieoord Centraal Sociaal W erkgev er s V erbond geopend Werkgevers en werknemers móeten wel apathisch worden Modern gebouw aan Kon. Astrid Boulevard te Noordwijk-Zee Hiltonhotels komen binnenkort in Amsterdam en Rotterdam Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 juni 1959 Derde blad no. 29772 Alg. Werkgevers-vereeniging jubileert Ietier individu vrij zélf te beslissen Veertig jaren bestaat thans de Algemeene Werkgevers-vereeniging. Veertig jaren, waarin het maatschappij-beeld aanzienlijke veranderin gen heeft ondergaan. Van een strijd-organisatie is de vereniging geëvolueerd tot een overleg-organisatie. Het is thans niet meer strijd tegen, doch strijd vóór geworden. Strijd vóór samenwerking. Onder linge samenwerking, samenwerking met Den Haag en samenwerking met de vakbeweging. Deze gedachten vormden de achtergrond van de jubileumrede, die voorzitter ir. F. K. T. Beukema toe Water van de AWV vanmiddag op de algemene ledenvergadering in het Scheveningse Kurhaus uit sprak voor een ruim en aandachtig gehoor. Kritiek op „Haagse concentratie" Het waren overigens niet alleen fees telijke en vreugdevolle klanken, die ver- nomen konden worden. Op enkele facetten van het reeds gegroeide en nog groeiende maatschappelijke bestel oefen de de A.W.V.-voorzitter kritiek uit. Het was o m. de zogenaamde „Haagse concentratie", waar ir. Eeukema toe Water iets op aan te merken had. Hij toonde zich echter allerminst blind voor de voordelen, die de geleide loonpolitiek ons land in de vorm van stabiliteit en verstevigd onderling vertrouwen, van arbeidsrust en van verbeterd begrip tus sen de vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers heeft geschonken. Ook sloot hij de ogen niet voor het feit, j dat de wetgeving op sociaal gebied onvermijdelijk tot de „Haagse concen tratie" van activiteiten heeft geleid. Het vervult de A.W.V.-voorzitter ech ter wèl met zorg, dat daardoor op andere punten een verwijdering ont staat: alle direct betrokkenen in het arbeidsproces verliezen hun belang stelling voor de vaststelling van lonen en arbeidsvoorwaarden. En dit geldt volgens ir. Beukema toe Water zowel voor werkgevers als werknemers, die in dit opzicht wel apatisch moéten worden, omdat zij enerzijds als het ware door een mat glazen ruit en op een afstand toezien hoe anderen over hen beslissen en zij anderzijds er wel binnen het eigen bedrijf over kunnen spreken, doch geen enkele invloed op 't eindresultaat kun nen uitoefenen. Uit een oogpunt van democratische verhoudingen acht de A.W.V.-voorzitter dit bedenkelijk. Het werkt z.i. bovendien het uiteengroeien en het ontstaan van een kloof tussen leiding en leden in de hand. En dit geldt voor iedere organisatie. Achter het onderwerp „medezeggen schap" in engere zin dient volgens de •heer Beukema toe Water een groot vraagteken geplaatst te worden. Niet om met de ene hand weg te nemen wat met de andere hand gegeven wordt, maar wel omdat het de vraag is of het begrip medezeggenschap, zoals het thans ge offreerd wordt, nog wel zinvol is. Is het niet geleidelijk een slagzin uit het ver leden geworden? Is het niet een term uit het arsenaal van de klassestrijd? Eerst via de C.A.O. en toen in zeer ver sterkte mate via de P.B.O. is immers de medezeggenschap werkelijkheid gewor den. De vraag is dan ook: waar zijn er nog mogelijkheden binnen de onderneming voor dat vage begrip „medezeggen schap", naast het instituut van de ondernemingsraden, waarin in een toenemend aantal ondernemingen de werknemers thans meepraten en mee denken met de leiding van hun be drijf? Ir. Beukema toe Water moest bekennen oprecht en eerlijk dat hij die niet ziet. Geeft trouwens het Duitse voorbeeld ook niet een aanwij zing, dat men met de „Mitbestim- mung" wel een eis heeft gesteld, doch zich niet gerealiseerd heeft of aan die eis in de praktijk kon worden vol daan? Oude waarden verdwenen Het min of meer vaderlijke op treden van de ondernemingsleiding is niet meer van deze tijd. Het per soneelsbeheer met zijn louter ad ministratieve inslag is vervangen door de personeelszorg. Men zal ook verder open moeten blijven staan voor nieuwe ontwikkelingen. Aldus de mening van de A.W.V.- voorzitter, ir. F. K. T. Beukema toe Water. Men heeft met „mensen" te maken De historie van de A.W.V., zoals ir. Beukema toe Water, die, zoals hij het zelf noemde op min of meer anekdoti sche wyze behandelde, bevat enkele elementen, die wel zeer tekenend zijn voor het verleden èn het heden. Werden de werkgevers in de Zaanstreek 40 jaar geleden naar elkaar toegedreven in een defensief verbond onder de dreiging van een geweldige omwenteling („Radek in Berlijn", Spartakisten-oproeren in vele plaatsen"), al spoedig voegden zich een aantal ondernemingen uit andere delen van het land bij de vereniging. Jaren lang heeft het verdedigend karakter van de A.W.V. zijn stempel gedrukt op woorden en daden van de leden. Mar kant feit: het lidmaatschap was in die periode volstrekt geheim! Thans heeft niemand meer enige behoefte om zich te vermommen! Typerend voor het tijdvak van '20 tot ongeveer '30 noemde ir. Beukema toe Water het feit, dat het formele contact met de vakbeweging slechts betrekking had op onderhandelingen over lonen zonder meer. Secondaire arbeidsvoor waarden laat staan andere vormen van personeelszorg kwamen slechts in zeer beperkte mate in het geding. De wet op de C.A.O. van '27 gaf velen dan ook het gevoel een slag verloren te hebben. Pas in de bezettingsjaren heeft men de les geleerd aldus de A.W.V.-voor zitter, dat de fictie van „de werk gevers" en „de arbeiders" maatschap pelijk meer kwaad stichtte dan dat er goeds uit voortkwam. Op alle niveaus van het bedrijfsleven heeft men im mers met ménsen te maken en niet met de „produktiefactor arbeid". Een aarzelend begin van contact vormden in die periode de samenwer king in de uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringswetten en de groei van het kernwezen, waardoor in de af zonderlijke bedrijven leiding en uitvoe renden dichter tot elkaar kwamen. Uit deze voorlopers van de ondernemings raden is dan ook veel goeds geresulteerd. Twee belangrijke facetten springen hierbij naar voren: ten eerste, dat de werkloosheidsperiode van de jaren '30 zonneklaar heeft uitgewezen, dat de continuïteit van de werkgelegenheid eerste levensvoorwaarde is voor de arbei der, en ten tweede, dat geen enkele regering zich heden ten dage meer kan veroorloven om de werkgelegenheids- politiek buiten haar algemene beleids programma te houden. Het is dan ook een mijlpaal in de sociale ontwikkeling, dat de invloed van de centrale overheid zich doet gelden op een terrein, waar vroeger de wet van vraag en aanbod gold. Om de apathie, die kan ontstaan door de z.g. „Haagse concentratie", te door breken, zou volgens spreker méér infor matief contact tussen de leden moeten worden onderhouden. De vakbonden hebben ten deze de voorsprong van een uitgebreid kader, de A.W.V. zal het dis cussie-contact over sociaal-economische onderwerpen moeten entameren. De leiding moet leiden Ir. Beukema toe Water memoreerde in de loop van zyn belangwekkende Grote wissel op de persoonlijke houding J De ondernemer, de leider van f een bedrijf, dient vooruit te zien. i Niet alleen in het commerciële en technische vlak, maar ook op so- i ciaal gebied. De Algemeene Werk- a gevers-Vereeniging kan nooit mèèr i doen dan een patroon-voor-de- toekomst uitstippelen. Op de indi viduele ondernemers komt de last te drukken om het in de praktijk te brengen. Dat zal in de komende jaren niet gemakkelijk zijn en er zal een grote wissel op de persoon lijke houding van de ondernemers ten aanzien van de sociale proble matiek worden getrokken. Veel zal er daarbij van afhangen in welke mate de ondernemer voorbereid is en in welke mate hij bereid is, al- dus de A.W.V.-voorzitter. v uiteenzetting, dat hij nog steeds onderschrijft wat hij een jaar geleden verkondigd heeft, namelijk, dat de directie de leiding heeft over de gang van zaken in de onderneming en dat zij ten aanzien van het door haar te voeren beleid ten opzichte van alle medespelende belangen de verant woordelijkheid draagt. De psychologie zegt immers, zo voegde hij er nu aan toe, dat ieder individu de vryheid wenst te hebben om zelf een beslissing te nemen in al die zaken, waarin het zich daartoe bevoegd acht en leiding of steun verwacht in al die situaties, waarin hij zich onzeker van zijn zaak gevoelt. Uit deze hoofde plaatste ir. Beukema toe Water het reeds ge noemde vraagteken achter de term „medezeggenschap". Na gewezen te hebben op de sleutel van de produktiviteitsverhoging, nam de A.W.V.-voorzitter tot slot een duik in het koude bad van de Europese inte gratie. Van het allergrootste belang achtte hij in dit verband dat op het sociale terrein over een zo uitgebreid mogelijke decomentatie wordt beschikt betreffende de wérkelijke stand van zaken in de andere E.E.G.-landen en ten aanzien van de vraag in hoeverre naar de klank gelijke begrippen ook werkelijk gelijke inhoud hebben. Men zal zich. zo waarschuwde spreker, op het internationale vlak moeten hoeden voor de aantrekkingskracht van het gespier de woord. Anders zou men zich de dood graver maken van het kostelijke goed, dat samenwerking wordt genoemd! 104-jarige overleden (Speciale berichtgeving) Gisteren is de oudste inwoonster van Baarn, de 104-jarige mevrouw A. M. Korthals-Fuchs, plotseling overleden. Op 4 januari van dit jaar was zij 104 ge worden. Mevrouw Korthals verbleef al jarenlang in een pension aan de Prins Hendriklaan te Baam. De papieren guldens (Van onze Haagse redactie) De minister van Financiën heeft de medewerking verzocht van de centrale directie van de PTT bij het uit de cir culatie nemen van papieren guldens, die aan de PTT-kantoren worden aangebo den. Ongeveer 10 van de in circulatie zijnde guldens bestaat uit papier geld, zodat het nog wel geruime tijd zal duren, voordat de papieren guldens voorgoed uit de circulatie zullen zyn verdwenen. Dodelijk verkeersongeval in gemeente Zwammerdam Weer heeft het verkeer in de ge meente Zwammerdam een slachtoffer geëist. Gistermorgen omstreeks 10 uur wilde mevrouw B. Hoosbeek-Den Har- tigh met haar rijwiel aan de hand nabij de Akerboomseweg de Rijksweg overste ken, waarbij zij een uit de richting Bo degraven naderende auto niet gezien schijnt te hebben. De bestuurder kon een aanrijding niet meer verhinderen. De vrouw werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Leiden overgebracht. Tijdens het vervoer is zij overleden. Advertentie (zegt hij), maar in zijn hart hoopt hij toch op een mooi cadeautje. Bereid hem daarom eens een extra verrassingeen fleurig WEEKEIND-SHIRT, een mooi OVERHEMD, een leuke DAS of een paar van die sterke STRETCH NYLONSOKKEN. Komt U maar eens bij ons kijken, we hebben een huis vol echte VADERDAG GESCHENKEN. LEIDEN KATWIJK HERENMODE BREESTR. 152—154 VOORSTR1AT 4 Na jarenlang onder min of meer gunstige maar nooit ideale omstandigheden onderdak gevonden te hebben in hotels, heeft het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond gisteren in Noordwijk aan Zee een eigen conferentie- en studiecentrum geopend. Het gebouw, dat op de plaats is gekomen van het voormalige hotel „Astrid" aan de Koningin Astrid Boulevard, is een ideale gelegenheid voor het houden van conferenties en studiebijeenkomsten, zoals er zovele door het Ver bond worden georganiseerd. Als naam is gekozen „De Baak waar mede men de wens tot uitdrukking heeft willen brengen dat dit conferentieoord een baken zal zijn van een goede vaart, die leidt tot goed, bloeiend leiderschap, zoals de voorzitter van het Verbond, mr. F. H. A. de Graaff, het in zijn rede ter opening van het gebouw uitdrukte. Er heeft zich een ingrijpende ver andering voorgedaan aan de Konin gin Astrid Boulevard, nu in de plaats van het oude Astridhotel, dat eigen lijk ontworpen was als een bankge bouw ergens in Limburg, en dat dus in feite nooit een goed hotel is ge weest, een prachtig nieuw gebouw is verrezen. De heer A ,C. Gathier .ar chitect te OegStgeest, heeft hier een modern pand gebouwd, dat ook wat de inrichting betreft modern is. Er is geen bijzondere luxe in aangebracht, doch het geheel maakt een bijonder prettige indruk, terwijl het bovendien zeer doelmatig genoemd kan worden. Indeling Aan de zonzijde van het gebouw langs de Boulevard bevindt zich een ruimte met gezellige zitjes en daar naast is een gedeelte van deze zelf de zaal ingericht als eetzaal. Daar boven vindt men twee verdiepingen met slaapkamers. Deze zullen wor den gebruikt door de interne cur sisten en in de zomermaanden door de hotelgasten. Het is namelijk de bedoeling het gebouw in de zomer als hotel te exploiteren. Aan de Pickéweg is de hoofdin gang met daarnaast enkele kantoor ruimten. Aan de achterzijde vindt men vier conferentiezalen met de mo dernste middelen voor het onderricht zoals filmprojector, schoolborden, fla nelborden en een bandrecorder, die het gesprokene onmiddellijk kan reprodu ceren. In het souterrain vindt men nog een conferentiezaal /aarin geen daglicht kan doordringen - - volgens de Amerikanen ideaal voor studiezalen doch die niettemin een gezellige en lichte indruk maakt. De vierde vleu- Het fraaie gebouw aan de Koningin Astrid Boulevard gel van het gebouw het is rond een patio (binnentuin) gebouwd wordt ingenomen door dienstruimten zoals de keuken. In het souterrain vindt men nog een ontspanningszaal en een bi bliotheek. De inrichting komt geheel overeen met de beschrijving, die wij in februari 1958 van het gebouw gaven. Druk winterprogramma De vrees dat het gebouw tijdens de wintermaanden niet bezet zou zijn is geheel denkbeeldig. Wie het program ma voor de komende winter inziet vindt daar een grote reeks studiebij eenkomsten, in duur variërend van acht weken tot enkele uren. Er komen dit jaar drie grote leergangen: één voor personeelchefs, één voor jonge lei dinggevende functionarissen en ten slotte één voor commerciële functiona rissen. De eerste leergang prijkt reeds tien jaar op het progi-amma van het Verbond .terwijl de> laatste dit jaar voor het eerste gegeven zal worden. Naast deze uitgebreide cursussen van 8 en 6 weken vindt men nog een aan tal koi-tere cursussen. Ontwikkeling Er waren gistermiddag tal van geno digden in „De Baak" bijeen ter bij woning van de officiële opening. De heer D. W. Stork, voorzitter van de Commissie voorlichting en vorming, sprak een welkomstwoord, in het bij zonder tot de vertegenwordigers van het Ministerie van Sociale Zaken, de Stichting van de Arbeid, de vakvereni gingen en van de arbeiders die het ge bouw hebben opgetrokken, alsmede tot de burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. van Bei-ckel. De heer Stork wees er op dat dit conferentieoord een gevolg is van de ontwikkeling van het Cen- Advertentie. Tweede Kamer keurt goed: Toerisme voor een nieuwe ontwikkeling (Van onze parlementaire redacteur) Met alleen de stemmen tegen van de communisten, de PSP en de heer Van Rijckevorsel (KVP), heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp aangenomen, waarin de regering wordt gemachtigd tot het geven van een garantie voor de betaling van rente en aflossing van leningen voor de bouw van een Hilton-hotel te Rotterdam en te Amsterdam. Staatssecretaris Veldkamp deed de toezegging dat hij de Kamer zal inlichten over het resultaat van het beraad tussen de over heid en het georganiseerde hotelwezen over de financiering van de Nederlandse hotelbouw. Na deze verklaring zag de heer Van der Heuvel (KVP) af van het indienen van een motie met de strekking dat ook de Nederlandse hotelbouw moet worden gesteund. De instemming van de Kamer met het wetsontwerp ging niet helemaal van harte. Het is even bezwaarlijk „ja" als „nee" te zeggen, oordeelde de heer Van Leeuwen (V.V-D.), en daarmee achtte staatssecretaris Veldkamp de stemming in de Kamer goed getypeerd. Voor hem had echter de doorslag gegeven het al gemeen belang, dat ons land heeft bij toeneming van het aantal buitenlandse toeristen. Vroeger beschouwde men de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer als een aardige liefhebberij aldus dr. Veld kamp maar vreemdelingenverkeer is thans een welvaartsbron die een bete kenende bijdrage zou kunnen leveren tot de welvaart van ons land. In 1958 bedroegen de inkomsten uit het vreem delingenverkeer 300 miljoen gulden. traal Sociaal Werkgevers Verbond sinds de laatste wereldoorlog. Wij wil len een constructieve bijdrage leveren in de na-oorlogse opbouw van ons land en van de bedrijven in het bijzonder. De verhouding tussen werkgever en werknemer en in het algemeen van chef en ondergeschikte is in dit ver band van groot belang. De langere cursussen stellen bijzon dere eisen wat betreft de accommo datie. Totnutoe hebben wij ons be holpen met hotels, waar men ons zeer terwille was, doch geen ideale omgeving kon scheppen. De uitbrei ding van het programma bracht weer nieuwe moeilijkheden met zich mee voor de hotels. Daarom zyn wy zo gelukkig met „De Baak", waartoe in 1954 reeds besloten werd. In mei 1958 kon men met de bouw beginnen en nu is alles gereed en wacht nog slechts op de opening door onze voorzitter, aldus de heer Stork, die daarop het woord verleende aan mr. F. H. A. de Graaff. Deze noemde het een voorrecht dit gebouw te mogen openen, niet alleen om de allure waar in het gebouw zich voordoet, doch spe ciaal ook omdat hier een mijlpaal is bereikt voor werkend Nederland. Beter toegeruste leiders nodig Voorlichting en scholing van leiding gevend personeel is dringend nodig, al dus spreker, want na de tweede wereld oorlog hebben zich spectaculaire wijzi gingen voorgedaan op het gebied van de ai'beid. Men kan wel spreken van een technische revolutie. De bedrijven worden groter en daar mede nemen de problemen toe. Daar voor is het nodig dat er meer en beter toegeruste leiders komen. Zy zullen zich vertrouwd moeten maken met het idee dat zy sterk afhanke lijk zijn van de andere werkgevers, zowel horizontaal als vertikaal; daar voor zyn nieuwe vormen van leiding geven nodig. Er is gelukkig een toenemende be langstelling te constateren voor oriën tatie en grondige vorming, naarmate de bedryven groter worden. De kleine en middelgrote bedrijven die dit nog niet beseffen doen zichzelf tekort en zullen moeilijk het hoofd boven water kunnen houden. Kadertraining is ook in deze bedrijven een fundamentele taak van iedeie chef. Na dank gebracht te hebben aan allen ,die hebben mede gewerkt aan het tot stand komen van „De Baak", waarvan de naam. verzon nen is door mevrouw Mauritz, ver klaarde de voorzitter het conferentie- en studiecentrum voor geopend. De heer Stork verscheen daarna nog even op het spreekgestoelte om werkers en schenkers van cadeaus te bedanken, waai'na mr. C. E. J. Maitland algemeen secretaris van het Verbond, een korte toelichting op de indeling van het ge bouw gaf. Hierop bezichtigden de ge nodigden het gebouw. Nederland heeft tal van mogelykhe- 1 den zich als toeristisch land te ont wikkelen maar de kansen gaan voor- j bij als niet tydig de hotelaccommo- I datie wordt verbeterd. Onze lucht vaart en scheepvaart hebben groot belang by het vervoer van toeristen. Door de komst van straalvliegtuigen staat het toeristisch verkeer aan het begin van een nieuwe ontwikkeling. „Door de bouw van de Hilton-hotels dreigt er geen overcapaciteit, maar wordt slechts een deel van het tekort aan hotels in Nederland opgeheven", aldus de staatssecretaris. Niemand ontkent de noodzaak van de bouw van een aantal moderne grote hotels, om dat anders de toeristenstroom Neder land gaat mijden. Nationale initiatieven voor de bouw van zulke, hotels hebben de staatssecre taris nimmer bereikt» Hij heeft geen enkel vergelijkbaar project met het Hil- tonplan voorgelegd gekregen. In de af gelopen tien jaar zijn overigens met overheidssteun 32 hotels gebouwd met 1628 bedden. Met nadruk verklaarde de Staatsse cretaris. dat hij positief staat tegenover Nederlandse hotelbouwplannen. Er be staat behoefte aan financiële voorzie ningen. Er moet beraad komen tussen overheid en het georganiseerde hotel wezen en in het kader van dat beraad zal de financiering van de hotelbouw nader moeten worden bezien. De heer Van Rijckevorsel was tegen het verlenen van de Staatsgarantie om dat. hij veel te grote risico's ziet. Als Hilton plotseling de exploitatie stopt, zitten wij met de hotels. In de exploi tatievoorwaarden zit teveel speling ten gunste van Hilton. De overgrote meerderheid van de Ka mer was echter van mening, dat het risico niet te groot is, omdat Hilton (New York) met de organisatie, die er achter staat, zelf de toeristen aanbrengt van een klasse, waardoor eventuele concurrentie voor Nederlandse hotels zich zal beperken tot enkele speciale hotels. Vader, die zijn dochter wreekte, staat terecht In Annecy, de hoofdstad van het Franse departement Haute Savoie, is gisteren het proces begonnen tegen Boris Boricki, een bijna zeventigja rige in de Oekraine geboren „pa triarch" van een joodse familie, die ervan wordt beschuldigd zijn schoonzoon, Jean Galland, een voor malige slagersjongen, te hebben ge dood. Boricki achtte deze verantwoorde lijk voor de dood van zijn dochter Frida. Zij stierf nadat zij ernstige brandwonden had opgelopen door de ontploffing van een gasfles zonder dat Galland die op dat ogenblik dronken ivas, zelfs een poging deed haar te hulp te komen. Een recht bank had hem vrijgesproken. Op de openingszitting verklaarde Boricki onder meer: Iedere vader zou hebben gedaan wat ik deed: een ten onrechte vrijgesproken moorde naar terechtstellen. Ik had gelijk dat ik tegen dat hmvelijk ivas. Het ivas mijn instinct van vader dat sprak. Ik wilde de toekomstige moordenaar van mijn dochter verhinderen de fa milie binnen te komer". Zijn dochter aan wier ziekbed hij een week lang had gewaakt, had hem gezegd: „Vader, hij heeft mij gedood". ,JJaar geen recht werd ge daan besloot ik zelf recht te doen. Ik sliep niet meer, ik at niet meer. overal zag ik Frida midden tussen de vlammen. Overal zag ik haar moor denaar. Ik kon niet meer leven. Ik moest hem doden", aldus Boricki.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9