Chefarine ,4 De nu Grenier de Toulouse" speelt onze schouwburgen ook in Vier doen méér dan één! Regisseur Sarrazin verloste cle Franse provincie uit haar langdurige culturele isolement Onrustbarende toename van jeugderiminaliteit Waardevolle verzameling ontdekt! Leden van Provineiale Staten op werkbezoek in Rijnstreek Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 17 juni 1959 Derde blad no. 29771 95 BIJ HET HOLLAND FESTIVAL (Van onze Parijse correspondent, Frank Onnen) Het denkbeeld de „Grenier de Toulouse" uit te nodigen om, samen met het Parijse Theatre d'Aujourd'hui, de Franse toneelspeelkunst in het Holland Festival dit jaar te komen, vertegenwoordigen, siert beide partijen: invitanten en invité's. In het buitenland staart men zich, op het gebied van de kunst maar óók nog wel eens op andere terreinen, soms wat al te veel blind op Parijs. Onbegrijpelijk. Doch. en speciaal sedert een tiental jaren, óók onjuist en vooral onrechtvaardig. Die onrechtvaardigheid wordt nu voor een deel gecorrigeerd door deze jonge, actieve en talentrijke toneeltroep uit Toulouse te leiden voor het forum van het Holland Festival waarvan de internationale reputatie zich intussen ook al ver over onze grenzen heeft verbreid. En we twijfelen er nauwelijks aan of deze verschijning van de „Grenier de Toulouse" daar zal nu tevens zijn internationale erkenning worden. Grote honger naar Lof van strenge critici toneel en cnltiinr en Voor Frankrijk, waar de afstanden zoveel groter zijn, werd het probleem van de cultuurspreiding na de laatste oorlog in nóg dwingender termen gesteld dan bij ons. Aller ogen waren gericht op Parijs, doch voorstellingen, stukken of artiesten waarover in de hoofdstad iedereen sprak, konden maar bij hoge uitzondering eens hun opwachting in de provincie maken, en dan alleen nog maar in de allergrootste steden. En zo werd, trots de intiemere banden, die door radio en televisie konden worden gelegd, de kloof tussen Parijs en de pro vincie op het plan der levende kunstma nifestaties - concerten en toneel - tóch steeds breder en dieper. Het is de ver dienste van een vrouwelijke hoge ambte naar van het ministerie van Nationaal Onderwijs, mademoiselle Jeanne Lau rent, geweest dat z ij de beslissende stoot wist te geven, waardoor de Franse pro vincie nu geleidelijk uit haar culturele isolement kan worden verlost. Nadat zij eerst, bij haar minister, Jean Vilar, de promotor van het Théatre National Po pulaire in Parijs, krachtig en met succes had ondersteund, wist mile Laurent daar na ook in andere delen van Frankrijk soortgelijke volkstheaters tot leven te wekken of, na hun eerste passen, ver der te helpen. Een fijne neus Het hele zuidwestelijk deel van Frankrijk vertrouwde zij voor die voor ziening van verantwoorde en vaak zelfs uitstekende toneelvoorstellingen, toe aan een jeugdig acteur, Maurice Sarra zin die in Parijs bij Jouvet zijn oplei ding genoot en daar ook al zo hier en daar eens op de planken had gestaan. Na Vilar, bewees deze hoge functionares- se met Sarrazin ten tweede male, over een fijne neus voor jeugdig talent te be schikken. Sarrazins beslissend succes kan nu immers door niemand meer worden weerlegd, ondanks alle overstelpende moeilijkheden, waaraan hij het hoofd heeft moeten bieden, en die zeker ook nog niet allemaal overwonnen zijn. Deze „regionale comédie-Frangaise", zoals de Grenier de Toulouse wel wordt genoemd, heeft in veertien jaren tyds vierenvijftig verschillende stukken uit het oude en het moderne repertoire opgevoerd, die tijdens een kleine tweeduizend voorstel lingen voor ruim een miljoen mensen werden gespeeld. Veelzeggend zijn ook de verhoudingscijfers. Terwijl in Parijs slechts één op de tweehonderd mensen geregeld toneelvoorstellingen bezoekt, is die verhouding nu voor de stad Toulou se één op de tachtig en voor de kleinere plaatsen, die in Sarrazins speelplan zijn opgenomen zelfs één op de vier gewor den. Uit die getallen blijkt niet alleen dat er inderdaad - trots, of misschien ook wel dankzij, film en radio en televi sie - op het platteland een krachtige be hoefte en zelfs een honger naar toneel en cultuur bestond, niet minder duide lijk is 'uat Maurice Sarrazin die honger alleen heeft weten te bevredigen, door dat hij de kritische zin van zijn nieuwe publiek beslist niet onderschatte. Anders zou zijn onderneming, gezien de concur rentie van de film, ongetwijfeld, gelijk bij zovele voorgangers, toch maar een eendagsvlieg zijn geweest. Na 15 juli a.s. komen de nieuwe francs in omloop (Van onze Parijse correspondent) Met ingang van 15 juli a.s. zullen Franse bankbiljetten in omloop worden gebracht, die in rode letters en cijfers hun waarde in nieuwe, zogeheten zware francs zullen vermelden. Het is niet de bedoeling dat bet nieuwe biljetten zul len zijn. Men zal eenvoudigweg de thans geldige van een opdruk voorzien. Die van 500, 1000, 5000 en van 10.000 francs zullen dus daarenboven de vermelding van 5, 10, 50 of 100 „nouveaux francs" gaan dragen. Aanvankelijk heeft het ministerie van Financien bezwaar gehad deze nieuwe francs voor het reisseizoen in te voeren, omdat het meende, dat zulks de toeris ten in verwarring zou kunnen brengen. Nu het echter technisch niet anders mogelijk was, zal men aan iedereen die Frans grondgebied betreedt een folder tje uitreiken, waarin in zes talen is uit eengezet hoe de vork in de steel zit. Ook het Nederlands zal tot die zes talen be horen. Tegelijkertijd is bepaald dat iedereen die prijzen aanduidt in nieuwe francs, dat tegelijkertijd moet doen in oude francs. Eerst op 1 januari 1960 zal het echter verplicht zijn de prijsaanduiding in nieuwe francs alléén te geven. Bij die dubbele prijsaanduiding zal men zich strikt aan de pariteit moeten houden. Wie dus b.v. een artikel prijst met 50 nieuwe francs of 4950 oude francs zal worden vervolgd wegens onwettige prijs opdrijving. Nieuwe munten zullen voorlopig nog niet in omloop worden gebracht. Er moet daarvoor namelijk eerst een ge noegzame hoeveelheid zijn aangemunt, nodat het mogelijk is de markt ermede ..overstromen". Deed men dat niet, dan zou men de kans lopen, dat de nieuwe munten worden opgepot en uit de circulatie zouden verdwijnen. Op welk hoog niveau er door Sarrazin en zijn kameraden, die voor het meren deel de drie kruisjes nog niet overschre den hebben, toneel wordt gespeeld, heeft sedertdien trouwens ook Parijs zélf vast kunnen stellen. Van tyd tot tijd komt de troep uit Toulouse namelijk ook een reeks vertoningen geven in Parys, en unaniem wordt dan de lof van Sarrazin en de zijnen in de - soms zo strenge - pers gezongen. Twee der jongere acteurs, die het vorige seizoen in Parijs misschien nog wel de meeste lauweren hebben ge oogst - Daniel Sorano bij het TNP en Jacques Duby, de hoofdrolspeler in Fé- licien Marceau's l'Oeuf - hebben hun eerste passen op de planken trouwens by Sarrazin gezet. Sarrazin heeft, evenals Vilar, maar op een heel andere wijze, van de nood ook een deugd gemaakt wat betreft de mon tering en de aankleding van zijn stuk ken. Een reizend gezelschap, dat in de letterlijke zin des woords de boer op gaat, kan 't uiteraard nooit in gran dioze en effectrijke en kostbare mises- en-scène zoeken. Sarrazin moest zich, en niet alleen om financiële redenen, echter nóg sterker beperken, aangezien in de meeste plaatsen waar hij optrad geen theater en soms zelfs geen bioscoop of verenigingsgebouw aanwezig was! Vaak speelt hij in een garage of een koeien stal, aan de deur waarvan dan enkele dagen tevoren een affiche is bevestigd, dat vermeldt, dat op deze ongebruikelijke plek de bevolking voor een eerste ken nismaking met Shakespeare, Molière, De Musset, Marivaux of Anouilh - welke Wanneer en waar Ter informatie van belangstel lenden laten wij hier de plaatsen en data volgen van de voorstellin gen van de „Grenier de Toulouse": heden Amsterdam, Groningen (18 juni), Amsterdam (19 juni), Den Haag (20 juni), Amsterdam (21 juni), Hilversum (23 juni), Utrecht (24 juni), Rotterdam (25 juni); de „Grenier" voert in deze voorstel lingen verschillende stukken op, in tegenstelling met het „Théatre", dat alleen „Protee" brengt. Het Théatre d'Aujourd'hui zal Claudel's Protee op 22 juni in Scheveningen en op 23 juni even eens in het Kurhaus paviljoen op voeren. drie laatste auteurs nu ook in Holland worden opgevoerd - wordt uitgenodigd. Een invitatie waaraan, gelijk werd opge merkt. steeds meer mensen gehoor blij ken te geven. De repetities voor zijn voorstellingen worden door Maurice Sarrazin nog altijd gehouden op de zolder van zijn ouder lijk huis waaraan zijn troep, die nog steeds geen eigen theater bezit, zijn naam van „Grenier de Toulouse" dan ook dankt. Het is een lange weg en een mooie carrière die van de rommelzolder van een oud huis in de Franse provincie nu naar de grootste schouwburgen van Nederland en vele andere landen heeft gevoerd, en waarmee zowel directeur-re gisseur Sarrazin als het duizendkoppige publiek van zijn gevarieerde en inter nationale bewonderaars, van harte ge luk mag worden gewenst. Advertentie. 4 middelen tezamen werken sneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. r i'.'V'rijipif Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. Advertentie Ernstige waarschuwing van voorzitter Expogé Mr. G. Ch. Aalders heeft vanmiddag het jaarlijkse congres van de Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen (uit de bezettingstijd), dat te Groningen wordt gehouden, geopend met een rede, waarin hij o.m. te kennen gaf. dat de vereniging het nog steeds als haar taak ziet om te blijven ijveren voor de vijfde mei als nationale feestdag. Daarom zal aan dit congres een resolu tie worden voorgelegd, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, dat bij het onderricht op de lagere en middel bare scholen meer aandacht wordt be steed aan de betekenis van de Bevrij dingsdag. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur heeft besloten een prijsvraag uit te schryven van een boek voor de jeugd van 15 tot 18 jaar, waarin in het bijzon der tot uitdrukking moet komen de betekenis van het verzet in de jaren 19401945 en wat de uiteindelijk be vochten vrijheid voor ons betekent. In de jury zullen zitting hebben de heren Antoon Coolen, prof. Garmt Stuiveling en Anne de Vries. Het met de eerste prijs bekroonde en voor uitgave geschikt ge acht werk zal als pocketboek worden uitgegeven. De vereniging stelt drie prijzen beschikbaar en wel geldbedragen van f. 1500. f. 1000 en f. 500. In de aanvang van zijn rede heeft mr. Aalders aandacht gewijd aan de „onrustbarende toename van de jeugd criminaliteit". Hij merkte op. dat men zich het levensgevaarlijke van die toe name voor maatschappij en staat niet realiseert, omdat men geen begrip heeft van de diepere achtergronden en de gevolgen voor de toekomst. „Een deel. en zelfs een groot deel, ook van de Nederlandse jeugd is volkomen uit het lood geslagen", zo constateerde spreker. Spr. betoogde, dat de gehele instelling tegenover het leven van heden en toe komst radicaal gewijzigd zal moeten worden willen wij niet met de ondergang worden bedreigd. „Laten wij nooit ver geten" aldus mr. Aalders „dat Hitler en Mussolini, mede met de jeug dige boefjes van die tijd, voor wie roven en moorden een plezierig tijdverdrijf was, hun dictatoriale macht hebben kunnen vestigen en jarenlang in stand VRAGEN OVER ONDERWIJSSALARISSEN. Mevrouw TellegenVeldstra, lid van de Tweede Kamer heeft aan de minis ter van O., K. en W. de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. kan de mi nister ook mededelen, waarom de sala ris-regeling voor leerkrachten, werkzaam aan opleidingsscholen voor kleuterleid sters, nog steeds niet tot stand is ge komen .terwijl op daartoe gestelde vra gen in juli 1958 de minister van O., K. en W. a.i. antwoordde dat de concept- salarisregeling „binnenkort" in de com missie voor georganiseerd overleg aan de orde kon worden gesteld? 2. Kan de minister ten naaste bij zeggen, wanneer de vaststelling van deze salarissen te gemoet gezien kan worden, aangezien de hierbij betrokken leerkrachten nu al bijna 4 jaar werkzaam zijn zonder een vastgestelde salarisregeling? kunnen houden. En ook in de commu nistisch geregeerde landen van nu speelt de jeugd de hoofdrol in de daar van overheidswege gesanctioneerde misdrij ven. Een mogelijke greep naar de macht krijgt zijn kansen door de ontredderde jeugd van heden ook in Nederland. Daarom is het probleem van de jeugd criminaliteit een zaak van ieder welden kend mens en in het bijzonder van ons. die de vloek van de dictatuur zo duide lijk hebben ondervonden". Opmerkend, dat op 12 september 1959 in het beruchte voormalige vrouwen kamp Ravensbrück een groots monu ment- zal worden onthuld ter nagedach tenis van de vele heldinnen, die daar vielen, zeide spr.. dat het bij deze ont hulling niet gaat om het eren van de slachtoffers van het Naziregime, doch uitsluitend om propaganda voor het communisme. Wat de Duitse schadeloosstelling aan gaat, zeide mr. Aalders, dat verwarring stichtende en elkaar tegensprekende be richten in de pers zijn verschenen. „Zelfs is al het totaalbedrag der uitke ring, 125.000.000 marken, gepubliceerd en waarschijnlijk hebben velen al gerekend en zich blij gemaakt. Ik waak er wel voor om te zeggen, dat er niets van terecht komt, maar moet toch in op dracht van het bestuur waarschuwen tegen de hoog gespannen verwachtin gen". Jeugdige boefjes in Alplieii gepakt Indrukwekkende lijst misdrijven De politie is erin geslaagd een twee tal zeer jeugdige boefjes te pakken te krijgen, die een reeks van inbraken, oplichtingen, ladelichtingen, zakken rollen en verdere bedriegerijen op hun geweten hebben. Het betreft een 13- en een 14-jarige knaap, die steeds gezamenlijk op pad gingen om hun misdrijven te plegen. Zo braken zij tot tweemaal toe in de kantine van de v.v. „pAlhen" in, waar zij zich dranken en snoep toeeigenden. Deze verstopten zij in de bunker naast de tribune en als zij dan trek hadden gingen zij de voorraad aanspreken. Tij dens de feestelijkheden van 30 april maakten zij zich schuldig aan zakken rollen en wisten zij enkele welgevulde beurzen te bemachtigen .Ook uit de kle ding in het zwembad stalen de boefjes enkele malen geld. Zij gingen rustig een boekenwinkel binnen waar zij een aan tal boeken kochten op naam van een ander, die natuurlijk nooit- kwam beta len. Zij verkochten deze boeken weer aan een ander. In een bibliotheek ter plaatse leenden zij de boeken ook weer op andere namen; zij scheurden er de schutbladen uit en deponeerden de boe ken in hun eigen boekenkast, het waren er tientallen. Het tweetal was zelfs zo doortrapt, dat zij de gestolen eendeëieren uit het vogelpark Avifauna aan hun eigen moe ders voor een dubbeltje per stuk ver kochten, waarbij zij hun ouders wijs maakten, dat zij deze eieren van de heer Van der Valk voor dezelfde prijs gekocht hadden. Dat doet ieder, die in bet doosje kijkt, waarin zich de Van Nelle waardeponten bevinden, die u van de pakjes VAN NELLE's koffie en thee geknipt hebt. Die geven recht op pracht cadeaus! Op een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 punten. Dat spaart dus wel erg vlug. Vraag onze ge- illustreerde cadeaufolder bij uw winkelier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotterdam. Nog geen meer in Haarlemmermeer In de vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland is gistermid dag uitvoerig van gedachten gewisseld over het voornemen van Ged. Staten om aan de Rijkswaterstaat volgens de bodemverlagingsverordening vergunning te verlenen voor het graven van een meer van 26 ha in het zuidelijk gedeelte van de Haarlemmermeer. Het is de be doeling het hierdoor vrijkomende zand te gebruiken voor de aanleg van enkele rijkswegen. Er werden verschillende be zwaren geopperd en tenslotte werd be sloten de verdere discussie uit te stellen tot de wintervergadering in oktober. Zo als men weet heeft men vooral in de kringen van bloembollenkwekers scherp geprotesteerd tegen dit plan, omdat hierdoor kostbare bollengrond verloren gaat. Het direct voor de hand liggende voordeel van het graven van dit meer I j zou niet opwegen tegen het nadeel op j lange termijn, dat zou ontstaan door i het verloren gaan van bollengrond, zo I stelt men het in de bollenstreek. Valse certificaten Schilderij enz wendel voor rechter Geen sprake van een Renoir of Pissarro (Speciale berichtgeving) Een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. J. van IJzendoorn, gisteren geëist tegen een 54-jarige kunsthistoricus uit Amsterdam, en tegen een 59-jarige restaurateur en een 47-jarige koopman-antiquair, beiden uit Dieren, elk een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Deze eis viel na een langdurige zitting, waarin de drie verdachten terechtstonden wegen het zich wederrechtelijk bevoordelen door middel van schilderijen-zwendel. Het ging hierbjj om een schilderij „Tuin feest" van de Nederlandse schilder Heyligers, dat voorzien werd van de signatuur A. Renoir, en om een schilderij „Wasvrouwen" van de Franse impressionist Rogier, dat valselijk werd toegeschreven aan Pissarro. Beide schilderijen, die ter zitting wa ren geëxposeerd, werden, voorzien van een vervlast certificaat, van de hand ge daan aan een 75-jarige fabrikant en collectioneur, uit 's-Heerenberg. die er een bedrag van ruim f 15.000.voor be taalde en dit, terwijl de waarde van het „Tuinfeest" slecht-s een paar tientjes bedroeg en het doek „Wasvrouwen" was getaxeerd op hooguit f250,Van het betaalde bedrag, toucheerde de koopman f 3675.de restaurateur f 3300 en de kunsthistoricus ongeveer f 1000,De beide schilderijen waren de restau rateur in handen gespeeld door een kunstschilder uit Soest, die er ook de signatuur van de vermelde Franse meesters op aanbracht en voor de pseudo-certificaten van echtheid zorgde. De zwendel kwam kort na de aankoop uit. De koper liet namelijk een van de doeken restaureren bij een Arn hemse kunstschilder waar iemand op bezoek kwam die dit doek herkende en wist dat er een andere signatuur op had gestaan. Aangifte werd daarop van de vervalsing bij de Justitie gedaan. Als zij èch? waren. Twee getuigen-deskundigen werden in deze geruchtmakende zaak ter zitting gehoord, te weten de directeur van het Haagse Gemeentemuseum de heer L. Wijsenbeek. en de directeur van het gerechtelijk laboratorium, prof. dr. W. Frocntjes. Uit de woorden van de heer Wijsenbeek bleek, dat, wan neer het hier zou hebben gegaan om een echte Pissarro, de waarde van het schilderij zou hebben gelegen tussen de f 100.000 en f 150.000 en die van een echte Renoir misschien wel f 800.000 zou hebben bedragen. Van de beide in het geding zijnde schilderijen was de kunstwaarde echter zeer gering. De heer Wijsenbeek voerde verder aan, dat het zelfs bij een oppervlakkig onderzoek duidelijk was. dat het niet om een Renoir, noch om een Pissaro ging. De kunsthistoricus is voldoende deskundig, zei hij, dat deze zich in deze schilderijen niet kan hebben vergist- Op een vraag van de president, mr. J. D. van den Berg, of het hier niet ging om een twijfelgeval, zei de heer Wijsen beek: bepaaldelijk niet! Aail de hand van zijn onderzoekingen vertelde prof. Froent-jes, dat hem was gebleken dat de signaturen van de beide Franse meesters valselijk op de doeken waren aangebracht. Bij het nauwgezette on derzoek was ook de naam Heyligers te voorschijn gekomen. Blunder van miin leven Op een vraag van de president ant woordde de kunsthistoricus, dat hij niet I zozeer studie had gemaakt van de Franse impressionisten, maar meer van de schilderkunst in het algemeen. „Ik De hele zaak kwam aan het rollen doordat de knapen in een sportzaak al hier op naam van een der brugwachters van de Prov. brug in de Pieterdoelman- straat een windbuks kochten. Toen de winkelier de rekening ging presenteren, keek de brugwachter heel verbaasd. De winkelier wist zich de veelbelovende knapen te herinneren, waarna het twee tal spoedig ontdekt was en aan de po litie overgegeven kon worden. heb met deze affaire de blunder van mijn leven gemaakt", zei hij. Het betoog van de koopman kwam verder feibelijk hierop neer. dat hij de exper tise voldoende had geacht. Op een vraag van de president of hij altijd zo goedgelovig was, antwoordde hij: „He laas wel Ook de restaurateur zei niet aan de echtheid te hebben getwij feld. In zijn requisitoir merkte de officier op dat verdachten „oude rotten" in het vak zijn. Zij kenden hun wereldje pre cies en moeten terstond geweten heb ben. dat er het nodige met de schilde rijen loos was. Als zij in de veronder stelling hadden verkeerd dat de schil derijen echt waren, hadden zij er wel een andere weg voor gevonden. De prijs zou dan een bedrag van tonnen hebben belopen. Thans hebben zij het schamele bedrag van enkele duizenden guldens gebeurd. Als de kunsthistoricus zegt De president van het Europees Parlement, Robert Schuman (links) bracht gisteren een bezoek aan minister-president prof. De Quay, die hem ontving in het ministerie van Algemene Zaken. Eis Deli en Senembah wederom afgewezen Een rechtbank in Bremen heeft gis teren een tweede actie van de Ver- enige Deli Maatschappij en Senembah tegen de Indonesische tabaksmaat schappij afgewezen. De Nederlandse maatschappijen eisten, dat de verkoop van 3.630 balen tabak die in Bremen zijn opgeslagen, zou worden verboden. Zij zijn voornemens de zaak in laatste instantie voor het Hof van Appèl in Bremen te brengen. Voorts willen zij aanspraak maken op het eigendomsrecht op de opgeslagen ta bak en in deze de kwestie zonodig voor het Federale Gerechtshof in Karslruhe brengen. Verklaring van Soebandrio De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. Soebandrio, heeft voor zijn vertrek uit Cairo verklaard dat zijn besprekingen in de hoofdstad van de VAR en ook die welke hij tevoren in Washington, Londen en Brussel had ge voerd, met succes zijn bekroond. Hij zei dat er niet uitsluitend over weder zijdse betrekkingen is gesproken, maar ook over kwesties van internationaal be lang. Minister Soebandrio zei op het ogen blik geen voorstander te zijn van een conferentie van de leiders der neutrale landen. sterdam en mr. D. P. Dirkzwager en mr. G. Couvret uit Arnhem. Allen gingen dat deze zaak op een afschuwelijke ver- j op de verschillende aspecten van deze gissing berust, dan moet hij zich toch wel heel vaak hebben vergist en mr. Van IJzendoorn wees in deze ook op de valse Rembrandt in Valkenburg, de val se El Greco's in Amsterdam, en het doek van een impressionist, dat in Zwitserland terecht is gekomen. Deze zaken hebben zich in dezelfde tijd afge speeld als de onderhavige. Van de zijde van de verdediging werd gepleit door mr. M. Bouwman uit Am- zaak nog eens in en bepleitten tenslotte clementie. Mr. Bouwman wierp met na me ook de vraag op, of hier bepaalde strafrechtelijke grenzen wel zijn over treden. Er is geen twijfel aan dat de kunsthistoricus voorzichtiger had moe ten zijn, aldus mr. Bouwman, die overi gens van mening was dat een certifi caat weinig meer betekent dan een pro pagandamiddel. „Verdere betekenis heeft dit niet", zei hij. Ideaal weer voor mooie bus- en boottocht De leden van Provinciale Staten hebben gisteren een excursie gemaakt door de Rijnstreek. Zij hebben daarbij het nuttige met het aangename verenigd. Het nuttige bestond hierin dat de leden een indruk hebben gekregen van enkele belangrijke werken die in de provincie in uitvoe ring zijn, terwijl het aangenamen hierin bestond dat men een prachtige boottocht heeft gemaakt over de plassen en een prachtige bustocht door het wijde polderland. Kaag en Zijl naar Leiden. Via de Vliet begaf men zich naar Leidschendam, waar de bussen voor het vervoer naar het uitgangspunt gereed stonden. Aan boord was een koud buffet ingericht. De tocht werd meegemaakt door een groot aantal Statenleden, enkele Gede puteerden. alsmede zoals eemeld dooi de Commissaris van de Koningin met zijn echtgenote. Het was ideaal weer voor een dergelijke tocht. Een groot aantal ambtenaren van de Provinciale Griffie maakte ongeveer dezelfde tocht, doch in omgekeerde volgorde, zodat de boot en de bussen tweemaal gebruikt konden worden en niet leeg heen of terug behoefden te varen en te rijden. De ambtenaren ver bleven geruime tijd in Woubrusge. waar men verschillende bezienswaardigheden in ogenschouw namen. zoa's liet .Mu seum, de provinciale brug. de n euwe kleuterschool, het Groene Kruisgebouw en de Herv. en Geref. Kerk. Het gezel schap werd in het Oude Raedthuys ont vangen door wethouder Venhuizen. De tocht begon in Den Haag voor het gebouw van de Griffie en voerde daarna over de nieuwe Rijksweg 4 A. Via de provinciale wegen ging de tocht naar Oude-Wetering, waar het gezelschap de koffie gebruikte in de „Braassem". Enkele meisjes van de waterskischool gaven daar een demonstratie, die uiter aard veel belangstelling trok. Men moest echter niet uit het oog verliezen dat het een werkbezoek was. aldus de Commis saris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, en daarom riep hij de leden bijeen in het paviljoen om daar een uiteenzetting te volgen over de ruilverkaveling Roe- lofarendsveen. Daarna wandelde men naar het begin van het ruilvej-kave- lingsgebied om dat in ogenschouw te nemen. Met de bus ging het daarna verder langs het in aanbouw zijnde aquaduct en over de brug over de Drecht, langs 's-Molenaarsbrug en de Lage Zijde naar Hoogmade, waar men by Ofwegen instapte op de boot „Prin- cesseplaat". die het gezelschap voerde '.over de Wijde Aa, Brasem, Ringvaart,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5