Alleen Lloyd houdt nog vast aan Genève's laatste, magere kansen WEERBERICHT Na vijf vergeefse weken i mislukking De grote vraag: hoe verdagen of beëindigen ive met goed fatsoen deze wanhopige conferentie? IConingiii Juliana woonde inzet van het „Holland Festival" bij Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 JUNI 1959 No. 29770 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f T.50 per kwartaal: f255 per maand; f0.69 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, WL. Brugsma) Genève, 16 juni De Geneefsc conferentie is mislukt. Nadat de Westelijke ministers gisteravond in een geheime zitting een vergeefse poging deden Gromyko alsnog over te halen opnieuw met construc tieve onderhandelingen over een beperkt akkoord inzake Berlijn te beginnen, staat die mislukking althans voor de Amerikanen, Fransen en Westduitsers als een paal boven water. Voor hen is het niet meer de vraag öf men het overleg moet afbreken, maar resteert alleen de kwestie: „h o e verdagen of beëindigen wij met goed fatsoen deze wanhopige conferentie?". Het Westen zal zich vandaag over deze vraag beraden alvorens het morgen Gromyko wederom op een ge heime zitting ontmoet. Slechts de Engelse woordvoerder betrachtte gisteravond nog enige matiging in zijn pessimisme en wees erop dat er nog steeds gepraat wordt. Selwyn Lloyd houdt blijkbaar als een terrier vast aan de allerlaatste magere kansen om nog tot een akkoord te komen. Mochten die pogingen mislukken dan geven de Britten de moed nog niet op. Zij hebben gisteren laten doorschemeren om ook als de Geneefse conferentie mocht falen toch op een topconferentie te willen aansturen. Herter zou voet bij stuk willen houden De Britten verklaarden dat zo'n mis lukking juist de noodzaak van een top conferentie bewijst, omdat men alleen met Kroesjtsjef zelf tot zaken kan ko men. Zij willen de Amerikanen, die in dit kapittel tenslotte de doorslaggevende stem hebben, proberen te bewegen in dat geval een via normale diplomatieke ka nalen (amba$sadoriaal overleg of nota wisseling) tot stand te brengen topcon ferentie te aanvaarden. Het verloop van de geheime zitting van gisteravond, die twee uur en veertig minuten duurde, was niet hoopgevend. Tevergeefs probeerden de Westelijke ministers Gromyko tot redelijkheid te bewegen. De Sovjetrus- sische minister, die ijskoud Russisch bleef spreken, handhaafde onbewogen zijn ultimatieve voorstel, dat het Westen nog slechts een jaar de tijd geeft zijn troepen in West-Berlijn te stationeren, terwijl een al-Duitse commissie inmid dels de oplossing voor de kwestie van een vredesverdrag en een Duitse her eniging voorbereidt. Als het Westen dat voorstel niet aanneemt, zal de Sovjet- Unie haar goedkeuring voor het westelijk bezettingsrecht van West-Berlijn op zeggen. De westelijken hebben dan een New York Times: SoekarnoStuntelig en dwaas De „New York Times" verwijt de In donesische president Soekarno „politie ke stunteligheid en dwaasheid" waardoor de „tragedie" van zijn land is ontstaan. Het dagblad schrijft: „De jongste berichten uit Djakarta hebben de vrees, wat de Indonesiërs be treft, bevestigd. De inflatie woekert we lig en het failliet wordt erkend. De tra gedie is niet die van het bewind, maar van het arme Indonesische volk, die zich geen rijst kan verschaffen en hongeren zal in een land „overvloeiend van melk en honing". „Dit is een verschrikkelijk voor beeld van de wijze, waarop onweer staanbaar de economische catastrofe geboren kan worden uit politieke stunteligheid en dioaasheid. Er is geen goede reden voor, waarom de Indonesiërs zich niet, onder een ver standige leiding, snel zouden hebben kunnen opheffen uit de schade van de oorlog. Het eilandenrijk is fabel achtig rijk in hulpbronnen en er wa ren vele vriendenhanden, die zich gereed hielden, meer hulp te bieden. Zij roerden verachtelijk opzij gescho ven". „En inplaats van zichzelf aan zijn volk te wijden, ging Soekarno voort met een sinistere flirt met de communisten, met zijn demagogische exploitatie van de kwestie Nieuw-Guinea en zijn verheer lijkte reizen door de wereld om eer en souveniers te verzamelen. Zodoende zijn, in naam van „Merde- ka", de vrijheid, waarover hij spreekt, zijn landgenoten hongerig en verkeren zij in het gevaar door Moskou te zullen worden beheerst". Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met later hier en daar wat regen. Matige af en toe krach tige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 JUNI Zon op: 4.19 uur: onder: 21.02 uur. Maan op: 16.46 uur: onder: 2.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.59 uur. Laagwater te 7.22 en 20 05 uur. f bestaat uit 12 pagina's. ondankbare taak. Zo lang de Duits- Amerikaanse eis voor een schriftelijke Russische garantie van de status quo in Berlijn tot aan de Duitse hereniging als Westelijke voorwaarde (eis die Gro- myko's even onaanvaardbare voorstel uitlokte) op tafel blijft liggen, valt er met Gromyko niet te praten. Niet zo eenvoudig Na die vruchteloze zitting begonnen de Westelijke ministers zich te beraden over de vraag, of en hoe men de con ferentie zou moeten verdagen of geheel afbreken. Die vraag is niet zo eenvoudig als zij lykt, want ten eerste moet Gro myko aan een verdaging zijn goedkeu ring hechten, ten tweede moet het wes ten zich voor de wereldopinie verant woorden, wanneer het zelf het initiatief neemt tot beëindiging van het overleg, en ten derde resteert de pijnlijke kwes- Menzies bemiddelt De Britse bladen Daily Express en Daily Mail voorspellen dat de Australische premier Menzies, die donderdag Bonn en vrijdag Parijs bezoekt, Adenauer en De Gaulle zal trachten te winnen voor een topconferentie. Menzies is op het ogenblik in Londen. Zijn reis in Europa, die volgt op besprekingen in Washington met president Eisenhower en langdurige samenkomsten met premier Harold Macmillan, wordt gezien als een po ging, de Westerse impasse over de topconferentie te beëindigen. Poli tieke kringen hier leggen er de na druk op, dat Menzies geen „spe ciale afgezant" van Engeland zal zijn. Maar zij gaven wel toe, dat hij „het standpunt van Macmillan" naar voren zou brengen in gesprek ken met de Franse en Duitse lei ders, dat als voornaamste punt in houdt, dat de enige man, met wie men in de huidige gespannen toe stand in de wereld moet praten, de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef tie: wat dan? Toch een topconferentie, zoals de Engelsen willen, of geen top conferentie maar dan de kwade kans van onaangename gebeurtenissen in Berlijn, die een latere topconferentie maar dan op uiterst ongunstige voor waarden voor het Westen zouden kun nen afdwingen? Men voorzag dat het Westen vandaag inderdaad tot verda ging of afbreking zou besluiten, ten hoogste nog in één of twee plenaire zit tingen (na het geheim overleg met Gro myko op woensdag) zou toestemmen en inmiddels het testament van de confe rentie zou redigeren, waarin kort maar krachtig zal worden aangetoond, dat haar mislukking niet aan het Westen te wijten is. dan zouden de ministers ver trekken, of met het uitgesproken oog merk over enkele weken of maanden weer bijeen te komen, of met de simpele constatering, dat zij hun standpunten niet tot elkaar hebben kunnen brengen. De Fransen beijverden zich inmiddels te verklaren, dat Herter voet bij stuk zal houden: geen resultaat in Genève, dan niet naar de top. Lübke kandidaat voor presidentschap Weinig benijdenswaardige positie (na de bedankjes) (Van onze correspondent in Bonn) De 64-jarige Westduitse minis ter van Voedselvoorziening, Land bouw en Boswezen Heinrich Lübke, doctor honoris causa, zal zoals wij gisteren reeds in een groot deel van onze oplage mee deelden hoogstwaarschijnlijk op 1 juli a.s. gekozen worden tot op volger van prof. Heuss als presi dent van de Bondsrepubliek. De 57 aanwezige leden van het kiescol lege van de regeringspartij CDU- CSU besloten hiertoe gisteren met eenstemmigheid en Lübke aan vaardde kort daarna de hem aan geboden kandidatuur. Daarmee is een zeer rumoerige fase van het Westduitse politieke leven van de afgelopen zes maanden afgesloten: de CDU-CSU is er te elfder ure - veertien dagen voor de presi dentsverkiezingen in geslaagd een kandidaat op te brengen, die men noch om zijn toekomstige positie noch om de wijze waarop hij tenslotte uit de bus is gekomen, zal mogen benijden. Vijf uur lang vergaderde gisteren in in de ambtswoning van Bondskanselier Adenauer, het Palais Schaumburg te Bonn, het CDU-CSU-college onder voorzitterschap van Adenauer zelf. De eerste kandidaten bedankten: minister van Economische Zaken en vice-kanse- lier prof. Erhard en later Adenauer zelf. Gisteren weigerde ook de tweede „gar nituur": het kiescollege probeerde het namelijk eerst met twee politieke leiders van naam in de partij, Gerstenmaier, voorzitter van de Bondsdag en Krone, de fractie-voorzitter van de CDU in de Bondsdag. Beiden weigerden. De 52-ja- rige temperamentvolle Gerstenmaier waarschijnlijk omdat hij de tijd nog lang niet gekomen acht om afscheid te nemen van de actieve politiek en omdat hij ongetwijfeld aspiraties heeft voor het kanselierschap in 1961; de 63-jarige Krone, die reeds in het begin van dit jaar een kandidatuur weigerde, sloeg gisteren opnieuw een aanbod af omdat hij zich het beste thuis voelt in zijn huidige functie als bemiddelaar in frac tie en partij. Politiek gezien kwam daarna gister middag de derde garnituur aan de beurt. Voor de Frankforter hoogleraar en Bondsdagafgevaardigde prof. Böhm, een man van uitzonderlijk formaat wat af komst, kennis en aanzien betreft, lever de het kiescollege geen meerderheid op. Pas daarna besloot men over minister Lübke te praten, die tenslotte met alle stemmen werd gekozen. Lübke, die zelf geen deel uitmaakt van het kiescollege, werd vervolgens via een tuindeur in het Palais Schaumburg „gesmokkeld", ter wijl journalisten, televisie- en radio reporters de voordeur belegerden. De minister aanvaardde de kandidatuur toen hem duidelijk werd gemaakt dat èn het kiescollege èn de gehele partij zich eensgezind achter hem schaarden. Slot pag. 2 Parijs geprikkeld ever de houding van Joego-SlaviS De Franse regering heeft gisteren haar ambassadeur te Belgrado, Broustra, naar Parijs ontboden voor overleg. In wel ingelichte kringen in Belgrado be schouwt men deze Franse stap als een protest tegen de vriendschap van Joego slavië met de „Vrije Algerijnse rege ring". Diplomaten vermoeden dat Broustra een „lange vakantie" zal hebben voordat hij naar Belgrado terugkeert. De eerste minister van de „Vrije Alge rijnse regering", Ferhat Abbas, heeft vorige week een officieel bezoek aan Joego-Slavië gebracht. Na afloop van dat bezoek werd een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven waarin Joego slavië uiting gaf aan zijn sympathie voor de „vrijheidsstrijd" van de Algerij nen en enige hulp beloofde. Hernieuwde kennismaking met Richard Wagners meesterwerk „Tristan und Isolde" Zonder openingsplechtigheden is gisteravond het Holland-Festival begonnen. Bij dit begin kon men inderdaad van het overigens veel misbruikte begrip „manifestatie" spreken, nu grote inspanning van de Wagnervereniging en de Festivaldirectie ertoe leidde, dat men de kennismaking kon hernieuwen met Richard Wagner. „Tristan und Isolde", één zijner grootste meesterwerken, waarin hij zijn diepste innerlijk heet te hebben gelegd. Deze „handeling" (niet opera), zoals Wagner het werk noemde, werd in het gebouw voor K. en W. in Den Haag ten tonele gebracht. Bijzondere luister werd aan deze Festival-opening verleend door de aanwezigheid van Koningin Juliana. Koningin Juliana in gesprek met de kleinzoon van Richard Wagner, Wieland Wagner, de regisseur van „Tristan ud Isolde", waarvan de opvoering de opening vormde van het Holland Festival in Den Haag. Franse staking gaat niet door (Van onze Parijse correspondent) De Franse spoorwegstaking, oor spronkelijk vastgesteld voor heden ochtend vier uur tot vanmiddag twaalf uur, gaat niet door. Tussen de vakbonden en de regering is overeengekomen, dat in het najaar nieuwe besprekingen over salaris verhogingen zullen worden ge opend: reeds thans zou het punt van het „aandeel in de produktivi- teit", een soort uitkering uit de bruto-winst, nader worden bezien. Men kan het afgelasten van de staking niet anders zien dan als een succes voor de Franse rege ring en een teken van verstandig inzicht van de vakbondsleiders. Deze laatsten hebben zondag en maandag op alle mogelijke manie ren getracht de stemming onder hun aanhangers te peilen. Het re- De heer Van den Broek - 58 directeur Radio Nederland Wereldomroep overleden Eenmaal „De Rotterdammer" Gisteravond is in het Diaconessen- huis te Hilversum op 58-jarige leef tijd overleden de directeur van Radio Nederland Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek. Hy werd begin april in het ziekenhuis opgenomen. De afgelopen dagen ging zijn toestand snel achteruit. De heer Van den Broek werd geboren te Rotterdam op 10 maart 1901. Hij stu deerde aan de kweekschool voor onder wijzers te Nijmegen, maar zette daarna zijn studies voort in financieel-econo- mische richting. Sedert 1921 werkte hij in verschillende functies van het bank wezen, zowel in Nederland als in het buitenland. In 1922 schakelde hij over naar de journalistiek, hij werd finan cieel correspondent voor De Maasbode te Parijs. Later was hij, eerst in dezelfde functie en vervolgens als hoofdcorres pondent te Parijs verbonden aan De Telegraaf. De oorlog bracht hem in de radio-omroep. In 1940 gaf hij leiding aan „Vrij Nederland" te Parijs. In het zelfde jaar, kort voor de Franse capitu latie, stak hij over naar Londen om zich te wijden aan de „Brandaris", de Neder landse omroep die vooral in het toen nog onbezette Nederlands-Indië veel be kendheid verkreeg. In 1942 maakte de „Brandaris" plaats voor „Radio Oranje" en ook daarvan kreeg de heer Van den Broek de leiding. Zijn praajes onder het pseudoniem „De Rotterdammer" uit die tijd, gericht tot bezet Nederland, sloe gen zeer in. Toen in 1944 het zuidelijk deel van ons land bevrijd werd, kwam de heer Van den Broek in Eindhoven om „Herrijzend Nederland" in de ether te brengen. In 1946 werd de afdeling wereldomroep van „Herrijzend Neder land" als afzonderlijke dienst overgeno men door de Stichting „Radio Neder land" in overgangstijd. In 1947 werd Radio Nederland Wereldomroep een zelfstandige stichting. De leiding, zowel van de dienst als van de zelfstandige stichting, kwam in handen van de heer Van den Broek. Aan diens energie en toewijding heeft Radio Nederland We reldomroep een snelle groei te danken gehad. De thans overledene was een vooraan staande figuur in de kring van de mo rele herbewapening. Hij had zitting in een aantal lichamen en commissies op het gebied van radio en televisie. In december 1956 werd de heer Van den Broek met een ernstige ziekte in het ziekenhuis opgenomen. Twee maanden later was hij weer op de been maar hü moest nog geruime tüd rust houden voordat hij zyn werk kon hervatten. Begin april van dit jaar werd hij op-i nieuw ziek. Zy was vergezeld door jkvr. C. E. B. Röell, hofdame, en mr. J. van der Hoe ven, haar particulier secretaris. Ook een aantal leden der hofhouding was aan wezig, uitgenodigd door het gemeente bestuur van 's-Gravenhage. Deze uit voering gaf tevens gelegenheid tot kennismaking met de resultaten, waar toe de toneelrevolutie in Bayreuth (in 1950) heeft geleid. De vader van deze revolutie was Richards kleinzoon Wie- land en deze heeft de regie van de uit voeringen in Nederland op zich geno men. In verband met de beperktheid van de toneelruimte kon deze voorstel ling echter niet maatgevend zyn voor Bayreuth. Alleen reeds voor de belich ting, welke de ingewikkelde decorvoor schriften van Richard Wagner in hoofd zaak vervangt, heeft Wieland 40 man tot zyn beschikking. Een (half te voorziene) teleurstelling is de Festival-leiding niet bespaard ge bleven. Een van 's werelds grootste diri genten, Otto Klemperer, was bereid ge vonden dit werk te dirigeren. Hij was echter nog niet geheel hersteld van een doorgemaakte ziekte. Nadat hü een aantal repetities had geleid, bleek, dat de inspanning hem te zwaar viel, hij moest van de leiding afzien. Ferdinand Leitner, leider van de opera in Stutt gart, heeft Klemperers taak, de leiding van het Concergebouworkest, overge nomen. sultaat van het onderzoek stemde hen uiterst voorzichtig. Zy kwamen alras tot de erkenning dat het spoorwegpersoneel er weinig voor gevoelde een staking te beginnen. Daarna hebben zy gistermiddag aan de regering laten weten, dat zy bereid zou den zyn de stakingen af te gelasten, wanneer de regering voor het einde van het jaar over de salarissen opnieuw zou willen onderhandelen. Daarmee had de regering-Debré haar overwinning, wan neer men dat zo zou willen noemen, ge boekt. Zü kon overigens niet anders doen dan ingaan op dit voorstel, want De Gaulle zelf heeft tijdens een bezoek, dat hy enige weken geleden aan de stad St.-Etienne bracht, gezegd: „Aan het einde van het jaar zullen de poorten naar de welvaart worden geopend en iedereen zal er van moeten profiteren, te beginnen met de loontrekkers". Men kan dus in het najaar besprekin gen over loonsverhogingen tegemoet zien en dat houdt in, dat er zich deze zomer vermoedelyk geen al te grote sociale on rust in Frankryk zal voordoen. Ook de vakbonden van het grondpersoneel van Air France en van het personeel van de Parijse Metro en bus, die zich bij de spoorwegstaking van vandaag zouden aansluiten, hebben hun stakingen afge last. In de eerste pauze werd in de Konink- lyke foyer een aantal by deze uit voering betrokkenen aan HM. de Ko ningin voorgesteld door de voorzitter van het Holland-Festival mr. H. J. Rei- nink, directeur-generaal van kunsten en buitenlandse culturele betrekkingen. Het waren de dirigent Ferd. Leitner, de regisseur Wieland Wagner, de technisch directeur van het Festspielhaus in Bay reuth, Paul Eberhardt, de hoofdrolspe lers en speelsters Ramon Vinay, Martha Modi, Ira Malaniuk, Josef Greidl en Gustav Neidlinger, benevens de Neder landse zangers Jos Borelli, Ge Gene- mans en Wim Koopman. Talrijke autoriteiten, onder wie enige ministers, woonden eveneens de voor stelling by. In de tweede pauze heeft het gemeentebestuur van 's-Gravenhage de gasten in een der foyers ontvangen. Indiase troepen naar Kerala gezonden De centrale regering van India heeft de secretaris-generaal van de regerende Congrespartij naar de deelstaat Kerala gezonden om de omvang van het verzet tegen de gekozen communistische rege ring vast te stellen. In vier dagen tyd zyn er by ongeregeldheden elf doden ge vallen. Ook zijn er eenheden van het leger naar Kerala gezonden om de eigendom men van de centrale regering te be schermen. Er zyn circa 450 arrestaties gemeld. Onderhoud Soebandrio— Nasser te Cairo De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft giste ren te Cairo een onderhoud gehad met de president van de V.A.R., Nasser. Soebandrio had eerder een gesprek gevoerd met zyn collega van de VA.R-, Mahmoud Fawzi. Over beide gesprekken werden geen officiële mededelingen verstrekt. Waarnenurs nemen aan dat behalve over de onderlinge betrekkingen tussen beide landen, gesproken is over de „neutralistische politiek". Mr. IJ. Scholten uit Amsterdam, wiens benoeming tot staatssecreta ris van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen met ingang van I juli a.s. vandaag is gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1