Stalinstadt, hoe onaanlokkelijk, symbool van de Oostduitse expansie Uiterst modem hoogovenbedrijf is omgeven door nieuwesnelgroeiende socialistische stad Naargeestige conformiteit als een stempel op alles en allen Atlantisch congres erkende de tekorten van hondgenootschap Bescheiden resultaat verwacht van de scheepvaartbesprekingen TUBERCULOSE WEL GEDAALD MAAR NIET OVERWONNEN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 juni 1959 Derde blad no. 29767 EEN ECONOMISCHE UITDAGING (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Stalinstadt, juni Gcnossc Markowitch, die directeur is van het Eisenhüttenkombinat W. Stalin, is geen innemende man. Klein, kaal en op een Duits-eigenwijze manier beleert hij zijn toe hoorders omtrent plan-economie en socialistische opbouw in zijn fonkelnieuwe hoogovenbedrijf, met de bouw waarvan in 1950 begonnen werd op een lege zandvlakte op vijf kilometer van de Poolse grens, en dat nu jaarlijks 1.1 miljoen ton ruw ijzer tot de huishouding van de „Duitse democratische republiek" bijdraagt. De gloednieuwe woonwijken van het bedrijf, die samen de eerste socialistische stad van de DDR Stalinstadt vormen, zijn even min aardig, daarentegen groot, kaal en ook nogal eigenwijs, al bieden zij goedkoop en comfortabel onderdak aan de 22.000 inwoners van Stalinstadt. Die inwoners moeten de voorlopers zijn van de nieuwe socialistische orde in Oost-Duitsland. Ze zijn zorgvuldig geselecteerd, trouwe aanhangers van de Socialistische Eenheidspartij Duitsland. Kustvaarder behouden De Groningse kustvaarder „Navis", die dinsdagmorgen vroeg op de Noor- derpier te IJmuiden lekstootte en door het snelle ingrijpen van de zeesleepboot „Simson" op het strand kon worden ge zet. is behouden. Na twee en een halve dag is het bergingspersoneel van N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden er in geslaagd het schip af te leveren in een drijvend dok te Amsterdam. Nadat de „Navis" woensdagmorgen van het strand naar de bergingshaven was gesleept en twee drijvende kranen die dag de lading van 742 ton staal had den gelost, werd het schip drijvend gebracht met behulp van zware ber- gingspompen. Twee duikers dichtten scheuren en gaten in de scheepshuid onder de kimkiel. Gistermorgen gaf de Rijkshavenmees ter toestemming de „Navis" via de Noordersluis en het Noordzeekanaal naar Amsterdam te slepen. Getrokken door de sleepboot „Assistent" en ge stuurd door de „Junior" werd de „Navis" Hun gemiddelde leeftijd is 26 jaar. Stalinstadt is in ieder opzicht de jongste stad van de DDR en ook de stad met de meeste kinderen. Wat die kinderen leren kan men in Stalinstadts zeer fraaie scholen zien, vooral op de permanente tentoonstelling van tekeningen van boetseerprodukten. Een karikatuur van een opgehangen kapitalist en beloont een zesjarig jongetje met een tien. Een water verftafereel van marcherende meisjes met spandoeken „Her mit dem Friedens- vertrag" of „Nieder mit Bonner Fascischmus, Revanchischmus un Militarismus" is ook altijd goed voor een ruim voldoende. Een opdracht aan een klas heeft kennelijk geluid: boetseer een grafmonument voor de Rode Armee. In een vitrine staan nu 20 grafsteentjes van grijze klei met rode sterretjes erop en het opschrift „Ehre den Sowjet-Soldaten". Zulke dingen zijn niet zo leuk. De monotone uitstal ling van enigszins mottige conserven in de zelfbedieningswinkels ook niet. De conformiteit van kleding en huizenblokken evenmin, al zijn sommige huizen mooier en groter, want in de DDR geldt duidelijk Orwells „Wij zijn allen gelijk, alleen zjjn sommigen gelijker dan anderen". Griezelige sfeer van onwezenlij klieid Er hangt in deze nieuwe kunstmatige stad een sfeer van griezelige onwezen lijkheid van een klemmende toekomst film. Het staatsdesinfectiemiddel waar mee alle lokalen in de DDR van ge vaarlijke kiemen worden gezuiverd, zet die eentonigheid zelfs tot in de geur van de atmosfeer voort. Men betrapt zich op de drang eens heel hard te gillen of op de neiging terug te vluchten naar een oud onpraktisch dorp in Frankrijk, in België, of in Nederland met hoge lin den, rivier, kerktoren, straten met kin derhoofdjes en een oud café, waar men sen mogen twisten, heel hard lachen of domme dingen doen. In Stalinstadt is dat alles geen gewoonte, daar heet het grote café trouwens „Gaststatte Akti- vist". Persoonlijk zou ik honderdduizend maal liever in een woonwagenkamp wo nen dan in Stalinstadt. Waarschuwend uitroepteken Dit gezegd zijnde moet er iets aan worden toegevoegd ten behoeve van de genen, die ook al meenden, dat de Sov jet-Unie op industrieel gebied nooit iets zou presteren, omdat er zoveel dwang heerste, omdat wij er ons nooit thuis zouden voelen, en in die gedachte ge sterkt werden door de ouderwetse au tootjes die uit de Sovjetfabrieken kwa men. Die achterlijke Iwan, in het col lectieve keurslijf geperst, zal nooit kun nen concurreren met het hoogontwik kelde Westen, dat in vrijheid zijn talent kan ontplooien. Toen kwam de spoetnik, die gelijk de olifant met de hele grote snuit althans dat verhaal de wereld uit blies. Voor degenen, die nu nog menen, dat de DDR een soort massaal concentratie kamp is, waarin zeventien miljoen on dervoede, van kou rillende stakkers de hele dag in de queue staan of zich moeizaam naar hun werk slepen, dat zij zoveel mogelijk saboteren, waarin een staatseconomie heerst die bij voorbaat tot mislukking is gedoemd, voor diege nen staan de zes hoogovens van Stalin stadt als een waarschuwend uitroepte ken aan de hemel. Want zo simpel is het helaas niet. Het wordt misschien niet algemeen beseft, dat de DDR Europa's vijfde industriële mogendheid is, na de Sovjet-Unie, Engeland. West- Duitsland en Frankrijk. Dat ook goed- ingelichte Westduitse economen van een Oostduits Wirtschaftswunder spreken. Dat de DDR tot ver over haar grenzen een commerciële en industriële activiteit ontplooit, die menig Westelijk bedrijf in verlegenheid heeft gebracht. Enorme sprong vooruit Welke gerechtvaardigde morele be zwaren men tegen het politieke dwang systeem in de DDR moet hebben, hoe ongunstig de materiële levensomstan digheden der Oostduitsers voorshands nog bij de onze mogen afsteken (hoewel zij bij langa na niet zo slecht blijken als sommigen willen doen geloven), het zou een gevaarlijke vergissing zijn te me nen, dat die Oostduitse economie niet levensvatbaar zou zijn, dat de industrië le expansie een kunstmatig kaartenhuis zou zijn, dat tot uiteindelijke ineenstor ting gedoemd is. Neem het Eisenhütten kombinat J. W. Stalin en graaf onder de dikke verflaag der propaganda naar wat harde feiten. Het bedrijf dat men in 1950 uit de zanderige grond begon te stam pen, telt nu zes volledig geautomatiseer de hoogovens, die tot de modernste in geheel Europa behoren en die 1.1 miljoen ton ruw ijzer per jaar produceren. In 1965 zal het „Kombinat" geheel klaar zijn en naast ruw ijzer ook nog twee mil joen ton ruw staal en anderhalf miljoen ton walsstaal leveren. Het bedrijf ver werkt erts uit de Sovjet-Unie en cokes uit Polen, waarvan de niet-smetteloze kwaliteit de produktie per oven overi gens nog beperkt. Voor de oorlog produ ceerde het huidige gebied der DDR slechts zeven procent van Duitslands totale «taalproduktie. Wanneer het Kombinat zal zijn afgebouwd, zal dat 25 procent worden. Een uitzondering, maar... De rentabiliteit van het bedrijf? Het maakte in het afgelopen jaar 27 miljoen mark winst, al komen winstcijfers van zulke bedrijven in socialistische landen niet altijd via orthodoxe berekeningen tot stand. Maar men zegt hier, dat de prijs van een ton ruw ijzer uit Stalin stadt 265 oostmark bedraagt tegenover 290 dure Westmarken voor een ton ruw ijzer uit de Roer. Wordt die lage prijs verkregen door lage lonen? Het gemid delde loon der arbeiders bedraagt 550 mark en het kan tot 1000 mark in de maand stijgen. De gemiddelde huur be draagt 58 mark per maand voor een comfortabel flatje met centrale verwar ming en warm water. Alle onderwijs en medische verzorging zijn vrij. Iedereen droomt van en spaart voor een eigen auto: dat er pas honderd particuliere auto's in Stalinstadt rijden ligt vooral aan de beperkte produktie der Oost duitse industrie en de even beperkte import. Onder Stalinstadt's toeleveringsbedrij ven, elektra, waterleiding, centrale slage rij, bakkerij, zuiverbedrijf, winkels, enz., zijn er die nog niet renderen, omdat zij hun capaciteit, die gepland is voor het toekomstige inwonertal van 40.000 men sen, nog niet ten volle kunnen gebrui ker). En op die bedrijven moet de staat toeleggen. Het mag zijn, dat Westeuro- Tijdens een kort bezoek aan de DDR (Oost-Duitsland) zag een groepje Westelijke journalisten, on der wie onze reisredacteur, ook de eerste socialistische stad van Oost- Duitsland, Stalinstadt. In deze ro de modelstad met zijn nieuw hoog- overbedrijf zijn totnutoe slechts zel den Westelijke correspondenten toegelaten. Ven Nelle bestellen Advertentie. pese arbeiders zich in velerlei opzichten in Stalinstadt doodongelukkig zouden voelen, al moet ik uit mijn uiteraard op pervlakkige indruk opmaken, dat de om gang tussen bedrijfsleiding en arbeiders mij als zeer ongedwongen en kameraad schappelijk voorkwam. Het is zeker waar dat Stalinstadt voor lopig een uitzondering in de DDR is, al staan er nog meer soortgelijke projecten op het programma. Maar het feit blijft dat men geheel los van politieke of mo rele overwegingen de economische uit daging moet erkennen, die in een be drijf en een systeem als dit voor 't Wes ten ligt opgesloten en dat men zich daarvoor door geen oogkleppen van tra ditionele concepties of vooroordelen mag laten verblinden. Van Nelle bestellen Advertentie. De Bond van Nederlands PTT-perso- neel ..Ons Belang", die zoals bekend niet ln het georganiseerd overleg is vertegen- woardigd, heeft in een adres aan voor zitter en leden van de Tweede Kamer, naar aanleiding van de regeringsverkla ring bezorgdheid uitgesproken over de te verwacht enontwikkeling. In het bijzonder van het sociaal-economische beleid, de „vrijere loonvorming", huurverhoging, af schaffing van consumentesubsidies en in krimping va nde overheidsuitgaven ver wacht de bond een verslechtering van de positie yan het overheidspersoneel. Van Nelle bestellen 1 Advertentie llllllllllli;ili;illlllllll!l!ll!lllll!llll!llll Verkeerde haven Gisteren om vijf voor vier liep het 9315 br.t. metende Engelse m.s. „Argobeam", komende met stukgoed van Gibraltar, de Nieuwe Waterweg binnen. Rustig werd naar Rotter dam opgestoomd. maar toen het schip daar aangekomen was bleek men zich in de haven vergist te hebben! De lading was niet voor Rotterdam bestemd maar voor Kiel, een goede 500 km verderop. Laco niek heeft de kapitein toen zijn schip laten draaien. Hij bereikte om kwart over acht weer Hoek van Holland. Daarna ging het op Kiel aan. gesleept. Een pompboot en een bergings- pomp moesten echter tijdens het trans port blijven draaien, omdat het water door kleine lekken bleef binnendringen. In het dok werd de schade zichtbaar, die groter is dan aanvankelijk werd verwacht. Niet-militaire bepalingen van het verdrag der NA VO vormen nog altijd de hoofdzaak l (Van onze Londense correspondent) Het Atlantisch congres heeft de taak vervuld, waarvoor het bijeen gekomen was: het heeft een reeks aanbevelingen opgesteld, welke, indien zij door de regeringen verwezenlijkt worden op het ogenblik nog een vrome wens de niet-militaire bepalingen van het NAVO- verdrag, welke in feite de hoofdinhoud ervan vormen, tot leven zullen brengen terwijl de politiek-militaire samenwerking zal worden ver beterd. Men heeft de hand in eigen boezem gestoken, eerlijk de tekort komingen van het Atlantische bondgenootschap erkend en daarbij het inspirerende ideaal van een waarlijke Atlantische gemeenschap voor ogen gehouden. Politiek-militaire samenwerking wordt eveneens verbeterd Het voornaamste concrete voorstel, dat mogelijk het eerst voor verwezen lijking vatbaar is, betreft de oprichting van een Atlantisch studiecentrum voor internationale politiek, dat een kleine kans heeft om in Amsterdam te worden gevestigd. Maar omdat men in de kring der Nederlandse delegatie er niet zo heel veel geestdrift voor toonde, gaat dit misschien onze neus voorbij. Onmis kenbaar zal er zijdelings een zekere op- voedingskracht kunnen uitgaan van een Atlantisch instituut, zoals de onofficiële naam luidt. Er wordt sterk van Amerikaanse kant voor geijverd, vooral wat betreft de uit wisseling van ideeën en men wil dat het op het Europese vasteland zal ko men. Het instituut, dat zich enigermate met het onderwijs zal bezighouden, maar vooral wetenschappelijk speur werk moet verrichten, zal door de in dustrie, internationale opvoedkundige stichtingen en andere particuliere licha men moeten worden gefinancierd, mo gelijk aangevuld door regeringsbij dra gen. Het werd echter gelukkig tevens van groot belang geacht de Atlantische gemeenschap, hoe onvolmaakt nog, ook meer tot het hart van de bevolkingen te laten spreken. Vandaar dat gedacht wordt aan de oprichting van een inter nationale onofficiële organisatie om fundamentele voorlichting aan de ge hele wereld te verstrekken vooral als tegengif tegen communistische propa- Het overleg in Washington Misschien een permanente commissie als tegenwicht tegen de Amerikaanse reders Maatregelen tegen schepen onder goedkope vlag (Van onze correspondent in Washington) De vijfdaagse informele bespre king in Washington over scheep vaartzaken zal op zijn hoogst een bescheiden resultaat opleveren. In gewijden hadden ook niet anders verwacht. De vertegenwoordigers van de negen Europese scheep- vaartlanden hebben thans drie dagen gediscussieerd met de uit gebreide Amerikaanse delegatie. De Engelsen, Noren en Denen zonden hun minister voor Scheep vaart naar Washington, voor Ne derland was de heer De Vries, directeur-generaal voor de scheep vaart, overgekomen. De Europeanen hebben drieërlei be zwaren tegen de Amerikaanse scheep- vaartpolitiek: zy oefenen kritiek uit op de Amerikaanse vlagdiscriminatie. de scheepvaartsubsidie alsmede op de prak tijk der goedkope vlag De Europeanen hebben allereerst ge probeerd of op den duur een verandering kan worden gebracht in de vlagdiscri minatie. Zij kunnen het wel billijken, dat Amerika vijftig procent van zijn hulp aan het buitenland met eigen schepen wil vervoeren, doch zij wensen deel te nemen aan het vervoer van de andere vijftig procent, indien het ontvangende land niet over de nodige schepen be schikt. Bovendien rekken de Amerika nen het begrip „regeringsgoederen" wel zeer ver uit. Wanneer bijvoorbeeld de Export- en Importbank een bepaalde lening voor aankoop in Amerika garan deert. behandelt men de betreffende verscheping als regeringsgoederen. De Amerikanen hebben zich tot dusverre onwrikbaar getoond inzake de thans gel dende regeling. Op de huidige confe rentie zal men ten deze echter geen spijkers met koppen kunnen slaan. Om de regeling te veranderen is een wets wijziging nodig. Vandaar dat de Euro peanen hebben voorgesteld een perma nente internationale commissie op te richten, die van dag tot dag de rijzende problemen zou kunnen bespreken. Zulk een commissie zou een tegenwicht kun nen vormen tegen de Amerikaanse re ders, die voortdurend op de Amerikaanse Voor de eerste maal „in het pu bliek" heeft de Britse „Vliegende Schotel" gevlogen. Gesteund door een luchtkolom, die het toestel zelf maakte, verhief het zich tot een hoogte van 45 centimeter boven het aardoppervlak. (ANP-telefoto) Circa honderd Japanse politiemannen en douanebeambten nebben gisteren in Jokohama het 8627 ton metende Neder landse schip „Tjiwangl" doorzocht en 287 gram opium in beslag genomen. Twee Chinese bemanningsleden van het schip zijn gearresteerd. Van Nelle bestellen Advertentie regering druk ten eigen bate uitoefenen. In principe lijkt de Amerikaanse dele gatie thans de oprichting van zulk een commissie te aanvaarden, het besluit hiertoe zal waarschijnlijk het enige, doch niet onbelangryke resultaat van de be sprekingen kunnen zijn. De Europeanen verwachten geen wijziging in het Ame rikaanse subsidie-stysteem voor de scheepsbouw en lijnvaart. Wat het der de punt betreft: de vaart van Ameri kaanse schepen onder goedkope vlag zal waarschijnlijk nauwelijks aangeroerd worden, daar de Europeanen willen ver mijden gemene zaak te maken met de Amerikaanse vakbeweging, die eveneens bezwaar heeft tegen deze praktijk van de Amerikaanse reders. Wel wil men echter gezamenlijk met Amerika over wegen. of geen maatregelen kunnen wor den getroffen, tegen de acht en een half miljoen ton scheepsruimte onder goed kope vlag, die men niet als bezit van nationale maatschappijen kan kenmer ken en die in geval van oorlog niet ver plicht zijn tot mobilisatie ten bate van het Westen. Men wil naar Atlantische samenwerking Het in wezen burgerlijke karakter van NAVO laat men niet vergeten dat dit op artikel 2 berust en dat het door de omstandigheden zo prominent geworden militaire artikel pas het nummer 5 draagt! zal. naarmate de nadruk van het Oost-West conflict op het economi sche en sociale komt te liggen, onge twijfeld sterker op de voorgrond tre den. Van belang is in dit verband ook de verwijzing naar eventuele Atlantische vervlechting (integratie), hoewel dit thans nog een hersenschim lijkt. Men wil echter naar een Organisatie voor Atlantische economische sa menwerking (OAES) toe om vooral ook de rijke hulpbronnen van de vrije we reld gelegen buiten die in de landen van de OEES (Organisatie voor Euro pese economische samenwerking) en de NAVO-gebieden ten volle te benutten. De vrije wereld omvat tenslotte drie kwart van de totale produktie-krach- ten! De hulp aan de economische ach tergebleven gebieden stond op dit con gres in het middelpunt. De grote stuwkracht was hier Eric Johnston, de Hollywoodse filmmagnaat, die helemaal niet op zo iemand lijkt, een uiterlijk ascetisch en innerlijk diepbewogen mens en de beste spreker van het congres. Hij hamerde erop, dat het geven van geld hij is Eisen howers adviseur voor de Amerikaanse economische hulpverlening niet vol doende en vaak het minst belangrijke is. De onderontwikkelde volken vragen voor alles om erkenning van hun men selijke waardigheid en een plaats onder hun „eigen" zon. Van groot belang was ook dat de noodzaak onderstreept werd van betere raadpleging van de „kleine" NAVO-broeders door de grote, maar een werkelijk gemeenschappelijke politiek werd nog onbereikbaar geacht. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Lange zei, dat de kleine landen vaak niet weten, waaraan zij toe zijn, omdat zij zelfs niet over de nodige in formatie beschikken om een standpunt te bepalen. Hij wilde zich maar liefst buiten de kwesties houden, die niet iedereen aangingen, maar deze „wijze Van Nelle bestellen Advertentie Sportieve teugelbroekjes in een zeer origineel tweekleurig gestreept railcord-fluweel. Met 2 Ameri kaanse zakken. In 6 kleurcombi naties. Leeft. 1-4 jaar. Normaal 7.90, ndalle maten Zolang de voorraad strekt. Telefonische orders kunnen niet worden uitgevoerd. SO LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk.Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 NIEUWE UITGAVEN Willem Anthony Paap, het levensverhaal van een vergetenë. door dr. J. Meyer. Goden en eilanden, een reisboek over Griekenland, door Bertus Aafjes. Leven zonder slaap; de samenleving van de bijen, door F. J. Pootmann. Waar lag het paradijs? Raadsels uit het verleden, door prof. dr. R. Hennig. liet leven van Herodes. door F. Josefus. Het binnenhuis, adviezen voor woning inrichting, door S. M. Pruys en H. v. d. Geest. Levensverwachting, door dr. O. van Andel-Ripke. Zeilend zwerven, handboek voor zeilers, door C. Lakens Douwes. Koolvogels in kleuren, door dr. W. P. Postma en. H. Kleyn. Aquariumvissen in kleuren, door dr. W. Postma en J. Rutlng. Uitg.: J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Gewoon een straatje, door Miep Dlek- man. Uitg.: Leopold. Den Haag. Gouden oogst, door M. Kinnan Raw- llngs. De Zwaan, door M. Steen. De wereld van Suzle Wong, door R. Mason. Verspild weekend, door C. Berg. Het geschonden hart, door Ph. Bottome. De gillende drieling, door E. Unner- stad. Als de elementen razen, door Fr. W. Lane. Kattenkwaad, door D. Tovey. Verschenen bij de Zuid-Hollandsche Uit gevers Mij., Den Haag. Van Nelle bestellen 1 Advertentie. man" (een van het beroemde drietal, dat helpen moest NAVO's grondslag te verbreden) werd terecht door Prins Bernhard gekapitteld met de opmerking dat er praktisch geen conflict meer is, waarbij het ene NAVO-land zich kan afzonderen van het andere! De Prins zelf had pogingen gedaan om NAVO's invloed aan te wenden om de moeilijk heden over de vrijhandelszone uit de weg te ruimen. Nederlanders tevreden Het congres werd door menig spreker op het hart gebonden, dat de meeste problemen van psychologische en daar na pas van politieke of economische aard zijn. Alleen de grote morele waar den als de solidariteit, waarvan de Ne derlandse president Fens in zijn slot woord gewaagde, kunnen het Westen voor ondergang behoeden. Men besefte sterk, dat de economische en politieke samenwerking in Atlan tisch verband op soepele wijze zou die nen te worden verwezen, lijkt, maar de nationale gevoeligheden zijn nog zo sterk, dat het congres Macmillans aan prijzing van het Britse Gemenebest als het schoolvoorbeeld voor de ideale we reld-organisatie niet zo heel best kon verdragen In de kring der Neder landse delegatie was men er goed over te spreken dat het congres de economiscne en sociale bemoeienissen wil uitbreiden tot buiten het geografische gebied van de NAVO, al was men niet al te opti mistisch. dat de voorstellen ook zouden worden uitgevoerd. Over het algemeen waren onze landgenoten tevreden over hetgeen erop dit congres is bereikt. 'Waakzaamheid blijft geboden De tuberculose-epidemieën in 1958 en ook nog in 1959 vormen een teken aan de wand. dat grote waakzaamheid bij de bestrijding van tuberculose geboden is. Dit verklaarde dr. M. R. Heynsius van den Berg. voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, gisteren in Utrecht bij de opening van de algemene vergadering van deze vereniging. Hij zei. dat de laatste jaren bij het publiek het misverstand heeft postgevat, dat de tuberculose vrijwel zou zijn verdwenen en als volksziekte van geen belang meer zou zijn. De sterke daling van het tu- berculosesterftecijfer sinds 1945 heeft tot die mening aanleiding gegeven, al dus dr. Heynsius van den Berg. Hij voegde hier aan toé, dat er in 1958 ech ter enkele donkere wolken zijn komen opdagen: het sterftecijfer is in gerin gere mate gedaald dan in voorgaande jaren (in 1954 7.5 t.b.c.-sterfgevallen r>T 100.000 inwoners en in 1955 1956 1957 en 1958 resp. 6. 7, 5 5, 4, 7 en 4 3) Het ziektecijfer vertoont ten opzichte van 1957 nauwelijks enige daling. Uit de tuberculose-epidemieën kan men, volgens dr. Heynsius van den B rg concluderen, dat men krachtig moet doorgaan met het opsporen van nog on bekende besmettingsbronnen, onder meer door middel van het bevolkings onderzoek. Het is jammer, zo zei hij, dat verschillende personen veelal de oudere inwoners van een gemeente zich onttrekken aan dit onderzoek, ter wijl het juist de ouderen zijn, bij wie men de meeste afwijkingen vindt die bij de betrokkenen geen klachten veroor zaken. Dr. Heynsius van den Berg sprak er zijn teleurstelling over uit. dat de re gering heeft besloten de subsidie, die de vereniging al sinds 1910 heeft ontvan gen, stop te zetten. De vergadering benoemde prof. dr. G. C. E. Burger en dr. M. Straub tot ere leden van de vereniging.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9